i EEN WOORD EN IN VIETNAM IS OORLOG VOORBIJ n Johnson wil op zee met Hanoi praten Regering niet met bemoeit zich wapenvervoer Dr. Berghuis tegen akkoord stembus Commentaar :n ET a HIT WEER President hoort kritiek in preek onbewogen aan Bokken slaagden niet bij berging Hornland Matroos: Er woidt veel verdiend Vragen over moeilijkheden Volkeraksluis Bom ontploft in vliegtuig Maandag 13 november 196"— 48-tr jaargang 0°mii OagbM CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD c°anat Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441Giro 58936--Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur sn, dijk schuren! Wees geen leeuw in uw huis en geen tiran tegen uw huis gezin. SIRACH CJV naar integratie in grotere verbanden pagina Kernmerk Een slecht weekeinde voor de voetballiefheb bers: zaterdag moest de ene na de andere afgelas ting worden genoteerd. Uiteindelijk bleef er slechts een handvol wedstrijden over. Ook de korfballers hadden gedwongen rust; op 24 na. Die speelden in Leidschendam toch nog een partijtje. NZET ERS :ht dat ingezet efthuiï e Lek. sd*g 15 m 10.30 R W- REN ING :e it *t ld BRANDPUNT HÏELP DJINN EERSTE LUS TRUM VIEREN- Pagina 11 „Ze moeten met hun tijd DE BILT Zaterdag stond het weer in ons land onder in vloed van een depressie nabij Scandinavië. Gisteren breidde een rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit. wat gepaard ging met opklaringen. Intussen is boven de Britse eilanden een warmtefront aangekomen, dat behoort bij een depressie ten zuiden van IJsland. Dit front vormt de voorste be grenzing van vrij zachte en vochtige lucht die zich morgen over onze omgeving zal hebben uitgebreid. DE BILT Nevelig weer met wolkenvelden, maar ook enkele plaatselijke opklaringen, weinig of geen neerslag en een over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van- 14 november: zon op: 07 57, onder: WASHINGTON President Johnson heeft opnieuw een drin gend beroep gedaan op Noord-Vietnam aan de conferentietafel te gaan zitten. Dat zou volgens Johnson moeten gebeuren op neutraal terrein, bij voorkeur aan boord van een schip van een neutraal land. „Want op zee zullen de mensen zich bewust worden van de kleinheid van hun conflicten." Bij zijn bezoek aan militaire bases in de Verenigde Staten verzekerde Johnson dat de VS in Vietnam nooit zullen capituleren maar ook dat zij nooit een derde wereldoorlog zullen ontketenen. „Borreltafelcritici" moe ten echter hun mond houden zolang Amerikaanse soldaten op het slag veld sneuvelen", aldus de president. Blijven In alle toespraken op zijn tien duizend kilometer lange reis (ter ge legenheid van Wapenstilstandsdag: 1914 - 1918) tot militairen die al aan de oorlog hebben deelgenomen of die op het punt staan naar Vietnam te vertrekken, liet Johnson duidelijk blij ken dat de VS in Vietnam zouden blijven tot een vreedzame regeling door onderhandelingen is bereikt en dat niets hem van deze koers kan doen afwijken. „Noord-Vietnam heeft ons tot vech ten gedwongen. Het zal slechts één woord behoeven te zeggen om ons conflict in de golven van de Oceaan te laten verdwijnen". Roosevelt Hij herinnerde aan de ontmoeting tussen president Roosevelt en Win ston Churchill aan boord van de krui ser Augusta in 1941, waarbij het At lantisch Handvest werd opgesteld. Vrede in Vietnam moet volgens de president gebaseerd zijn op de twee centrale beginselen van dat Handvest: geen gebiedswijzigingen die in strijd zijn met de wens van de betrokken landen, en alle landen moeten het recht hebben in veiligheid en vrij heid binnen hun grenzen te leven. Kritiek ROTTERDAM De vijf drijvende bokken van het bergingsbedrijf Ul- rlch Harms zijn er niet in geslaagd de bij Vlaardingen gezonken Hom- land met lading en al tegen de noord- wal te trekken- De bergers zullen nu eerst de stukgoedlading moeten los sen voordat een nieuwe poging kan worden ondernomen. De vijf Magnus-bokken slaagden er zowel zaterdag als zondag wel in het achterschip iets op te lichten, maar het verplaatsen naar de oever mislukte. Men won slechts 2'/» meter. king op de Nieuwe Waterweg. De pompen die tijdens het karwei de ruimen in het achterschip moesten leegpompen, waren niet toereikend. Er zijn inmiddels twee bokken weer naar zee vertrokken, om verder te gaan met de berging van wrakken in de vaargeul voor Hoek van Hol land. AIS een deel van de lading uit de Hornland zal zijn gehaald, zullen ze terugkomen. W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf ls nog steeds bezig met de lossing van de zwavel uit het Franse schip Presi dent Pierre Angot. Aan de berging is men nog niet toe. bijwoonde, kreeg hij de nodige kritiek te horen van de predikant, ds. Lewis. De president, die onbewogen luister de, zou volgens ds. Lewis niet vol doende hebben gedaan om de onte vredenheid over het Amerikaanse op treden in Vietnam weg te nemen. Ds. Lewis zei geschrokken te zijn door het feit dat een oorlog wordt ge voerd waarin het aantal slachtoffers onder de burgers driemaal zo groot als onder de militairen. De predikant haalde persberichten aan. volgens welke de Amerikaanse troepen te veel beperkingen krijgen opgelegd, waardoor het conflict moeilijk tot een succesvol einde kan worden gebracht. Ds. Lewis zei deze opmerkingen te maken als vaderlandslievende Ame rikaan, die verontrust is over hetgeen in Vietnam gebeurt. Voor vervolg zie pag. 7 De zeventienjarige Stephanie Crane uit Dallas barstte in tro nen «it, toen zij zaterdag werd gekroond tot Miss Teenage 1968. Lang had zij zich goed kunnen houden, maar toen het grootse moment aanbrak, raakte zij he lemaal overstuur. Rechts Miss Teenage 1967, Sandy Roberts, die er al aan gewend is tot de grootsten onder de teenagers te behoren. (Van een onzer verslaggevers) HARLINGEN/DEN HAAG De afgemonsterde zeeman Eelke Jongsma heeft per brief aan de Scheepvaartinspectie gevraagd „of Nederlandse sche pen zo maar wapens van het ene land naar het andere mogen vervoeren". Het antwoord kan luiden: de overheid heeft geen kennie van en ook geen be moeienis met schepen die in het buitenland in de ene haven wapens innemen en ze naar de andere overbrengen. Eelke Jongsma heeft een reis met de Vliehorst van de rederij Jan van der Schoot in Harlingen meegemaakt Zijn relaas in het kort (zoals het za terdagavond al via de tv uitging): we voeren eerst naar Stettin (Polen), waar wapens werden ingenomen. Dat komt meer voor in de kustvaart. Het gebeurde heel openlijk. Het waren snelvuurkanonnen, mitrailleurs, mu nitie en meer van die rommel, zei Jongsma. Van de Nigeriaanse kwestie (af scheiding van Biafra) waren de be manningsleden niet op de hoogte. Voor de Nigeriaanse kust arriveerden een aantal Biafraanse officieren aan boord, die het schip naar de haven Calaba loodsten. In het duister van de nacht kwam men daar aan. Tijdens die laatste etappe werd tot schrik van de bemanning op de Vlie horst gevuurd. Het bleek dat ook een zusterschip, de Pollendam, in de ha ven wapens had gelost. Een ander Harlings schip, de Jozina, werd door de Nigeriaanse marine opgebracht. Het vervoerde wapens, bestemd voor Biafra. Volgens Jongsma. die zegt on afhankelijk te kunnen praten, legt men zich bij de rederij Van der Schoot op wapenvervoer toe, omdat daar zoveel mee verdiend kan wor den. O Voor vervolg zie pagina 7 KAIRO Leonid Brezjnef. de se cretaris-generaal van de Russische communistische partij, zal begin vol gend jaar op uitnodiging van presi dent Nasser een bezoek aan Egypte brengen. Het zal de eerste maal zijn dat Brezjnef buiten het Sowjetblok komt, sinds hij drie jaar geleden Chroesjtsjef sfzette en de leiding nam van de partij. morgen gesorteerde toffees 2SO gram van 79 voor 65 Vrouw gedwongen kluis te openen - buit acht ton LONDEN Gangsters hebben za terdag in een voorstad van Londen de kluis van een postkantoor leegge roofd. Zij namen voor 850.000 aan poststukken en contanten mee. Het grootste deel van de buit bestaat uit rentezegels (ruim 750.000), die ze volgens de PTT moeilijk te gelde kun nen maken. De mannen overvielen de 49-jarige houdster van het postkantoor op weg naar haar werk en namen haar mee naar haar kantoor, waar zij gedwon gen werd de cijfercode van de kluis te noemen. Nadat ze die hadden leeggeroofd, boeiden en blinddoekten de bandie ten de vrouw, lieten haar in hun auto stappen en reden vervolgens een tijd lang kriskras door de stad, waarna ze de wagen met de vrouw in een stille straat achterlieten. Voorbijgangers be vrijdden haar daar later uit. (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG De heren ir. H. van Rossum (sgp) en de heer C. F. uan der Peijl (chu) hebben de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over moeilijkheden en ver tragingen voor de scheepvaart in de onlangs geopende Volkeraksluizen bij Willemstad. De beide leden van de Tweede Kamer willen weten of het juist is dat de vorm van de noordelijke voorhaven en andere voorzieningen die daar zijn getroffen oorzaak zijn van het feit dat enkele schepen ernstige averij hebben opgelopen. Z(j vragen ook de vaart door het nog niet afgesloten Volkerak voor lopig open te houden om de scheep- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik zie niet in waarom geradicaliseerde christelijke partijen stembusakkoorden moeten aangaan." Dit commentaar gaf ARP- voorzitter dr. W. P. Berghuis zater dagavond voor de televisie op het belangrijkste resultaat van het twee daagse christen-radicalencongres in Scheveningen: de aanvaarding van het stemhusakkoord. Dr. Berghuis had veel waardering voor het voorlopig program, dat de radicalen zaterdag vaststelden. „Strekking en geest stemden in be langrijke mate overeen met ons eigen program en actie. Wij zullen het stuk serieus in beschouwing nemen. Maar het stem bus akkoord spreekt mij niet erg toe. En ik zou het zeer betreuren als dat het breekpunt met de radica len zou worden. Als er een breek punt moet komen, wat ik bepaald niet hoop, dan over de programma stelling vanuit de evangelische ra dicaliteit." De superradicale oud-minister drs. Bogaers (kath. v.) verklaarde „in zeer hoge mate verheugd" te zijn over de congresbeslissing inzake het stembusakkoord. PvdA-fractieleider drs. J. den Uyl was er ook erg blij mee. „Door dit besluit te nemen en er zo enthousiast bij te applaudis seren. voelde het congres intuïtief aan waar het om gaat." De tweede congresdag werd be halve door de voorzitters van KVP en ARP ook bijgewoond door o.a. oud-premier mr. J. Cals, SER-voor- zitter drs. J. W. De Pous en staats raad J. Smallenbroek. CHU-voor- zitter drs. H. W. Tilanus was ver hinderd in verband met de voorbe reiding van het CHU-congres in december. (Zie pagina 5) vaart en het sluispersoneel gelegen heid te geven in te spelen op de nieuwe situatie. De heren Van Rossum en Van der Peijl zijn van mening dat de plannen voor een derde sluis, waarvoor reeds grond is gereserveerd, direct moeten worden gemaakt. Zij baseren deze mening op de nog steeds toenemende Na het congres TAE christen-radicalen vallen met het congres dat ze hebben ge houden geluk te wensen. Van onz» zijde gekomen, is deze gelukwens te waardevoller. We hebben ons Im mers jegens deze groep nu en dan wel enige kritiek veroorloofd. Zo zal het trouwens ook wel blijven Dit laatste ligt voor de hand. Lauws lieden moet men aanspreken op hun lauwheid; radicalen mag men toet sen op hun radicaliteit en de houd baarheid daarvan. Waarbij duidelijk mag zijn, dat, wat onze sympathie betreft, de keuze tussen óf lauwheid óf radicaliteit geen moeilijke ban De moeilijkheid schuilt natuurlijk el ders. Want buiten de lauwen èn ds radicalen zijn er in ons land nog heel velen die in gemoede en uit overtuiging de gedachte van een christelijke politiek zijn toegedaan. Bij veel publiciteit die van de radi calen is uitgegaan voelen die ande ren zich voor het ogenblik in bun gevoelens wat tekort gedaan en mo gelijk soms zelfs onbillijk bejegend. dat iedere politieke partij en bewe ging nu en dan heel goed een injec tie van geestdriftigen kan gebrui ken. Het is dezelfde gedachte als dat wie zich reformeert tegelijk tot voortgaande reformatie bereid moet zijn. Nieuwe situaties prikkelen des te gereder tot opfrissing en ieders tijd heeft zijn problemen waarvsn verontrusten zich terecht mogen af vragen, of de overgeleverde benade ring nog wel doeltreffend is. De christen-radicalen hebben zich thans dus gevormd tot een pressie groep in de bestaande grotere chris telijke partijen. Wij behoren tot de genen die nienen dat pressiegroepen nuttige werkingen kunnen hebben. Voor de algemene duidelijkheid wa re het intussen wel wenselijk, dat wie van de hunne afwijkende opvat tingen hebben nu óók tot formula- ring daarvan trachten te komen. Want dat zulke opvattingen er zijn. ook daarvan hebben we wel enig vermoeden. 7ELF zullen de radicalen ook nog aan de studie moeten blijven. Want de geestdrift waarmee ze da vragen hebben aangepakt heeft het nu en dan onmiskenbaar gewonnen van de aanvankelijke juistheid der gevonden oplossingen. Met andere woorden: er valt aan da verdere doorbreking nog wel iets ta doen. In dit verband betreuren wij het, dat het congres zich al zo duide lijk ten gunste van het stembus akkoord heeft uitgesproken. Tegen deze uitspraak valt immers zoveel redelijks in te brengen, dat aanhou ding van dit punt ter nadere bestu dering voorkeur had verdiend. Wa vrezen dat men er nu, in elk geval voor het gevoel, te veel aan vastzit. Daarnaast zijn er punten waarover de radicalen het kennelijk ook on derling niet eens zijn. Een plagerig man zou hier kunnen stellen dat het dus gaat om standpunten, die elk voor zich als redicaal mogen wor den beschouwd. Maar we hebben over de naamkeuze al enkele malen het onze gezegd. Onze instemming beperkt zich vooralsnog tot hetgeen men ermee te zeggen bedoelt. yERDERE studie blijft nodig, te meer omdat men de waarde van een congres als middel tot politieke meningsvorming ook niet mag over schatten. Gehoopt mag worden op een vrucht baar gesprek tussen de partijleidin gen en deze christen-radicale groep. Hun geestdrift is te goed dan dat het mag verzanden. Hun streven is te oprecht dan dat ze op muren van onbegrip te pletter mogen lopen. W» hebben zo vaak moeten klagen over onverschilligheid ook onder jon geren jegens de politiek, dat w» hartelijk blij mogen zijn met des» nieuwe inbreng. Aan de andere kant wettigt de om standigheid dat de groep zich binnen de bestaande drie grote evangelisch» partijen opstelt ook de zekerheid dat zij binnen de partijen het gesprek waar wil maken. Er liggen dus geen messen op tafel. Wèl de bijbel. Wél het evangelie. Eu deze vermogen ook vandaag nog t» inspireren. Hoe wonderlijk dat som» klinken moge. Maar bet is dan ook genade. Alleen schade aan Boeing SAN DIEGO In de bagage-afde ling van een straalpassagiersvliegtuig Airlines is gisteren tydens de vlucht van Chicago naar 5ieg-°oeen bom ontP'oft" Niemand van de /8 passagiers werd gewond, aohf ,oe,n* 727 trilde van voor tot mening op de nog steeds toenemende iCn CoïorTdo m°" Antwerpen! route Rotterdam Lgen btüven £per*t deb,gT£

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1