ENGELAND MOET LID VAN DE EEG WORDEN Economie gunstiger: beurs toonde hogere koersen BrandtLuns en Hallstein Stroom der geschiedenis Politie-apparaat naast Interpol bepleit Fondsenbezit anders dan andere Artsen houden medische ontwikkeling niet bij s ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 9? Drie politieke figuren (Brandt, Luns en Hallstein) hebben zich positief uitgespro ken voor een Engels lidmaatschap van de EEG. Vraagstukken zullen er echter vol gens hen blijven. J Het ging helemaal mis. Toen de chauffeur van een tankwagen, geladen met vitaminepreparaten, de bocht nam, sloeg de aanhanger om. Het gebeurde gisteren te Amsterdam, op de brug over de Prinsengracht. De ravage was groot. Om oplichting tegen te gaan AMSTERDAM De Amster damse officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, heeft ge pleit voor een internationaal rechercheapparaat naast Interpol dat op zijn minst in West-Europa zou moeten kunnen opereren. „Er komen helaas hoe langer hoe meer oplichters en flessetrekkers, al dus de officier, die voorts opmerkte, dat bij een onderzoek van een inter nationale zaak nu alles over verschil lende schijven moet lopen. Het blijkt dan soms, dat men langs elkaar heen werkt. De officier deed de uitspraak bij de behandeling van een grote internatio nale flessetrekkerij-affaire voor de Amsterdamse rechtbank. Tegen de 30-jarige koopman M. H. uit Zaandam eiste hij terzake van flessetrekkerij en valsheid in geschrif te 2'it jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hij zou firma's in Nederland, België en Duitsland hebben gedupeerd voor een totaal be drag van 170.000. H. was directeur geweest van de in mei 1966 gefailleerde NV Cohomach, gevestigd in Amsterdam en Bussum. In februari 1966 was hij echter afge treden omdat er toen volgens hem niets meer te redden was en hij het faillissement had willen aanvragen. Chr, onderwijs in Djakarta Zag het er in 1957 naar uit. dat de banden tussen Indonesië en Nederland definitief verbroken zouden worden, de laatste jaren geven blijk van een onmiskenbare toenadering. De christe lijke scholen in Indonesië zijn deze moeilijke periode doorgekomen met veel worsteling en onverdroten ijver en toewijding. Er bestaat in Nederland nog een ver eniging van christelijke onderwijzers, die vroeger in Indië/Indonesië werk zaam waren. De groep is maar klein, telt nog geen 300 leden. In december viert ze haar vijftigjarig bestaan. Niet met invitaties op oud-hollands papier voor een receptie en speeches, waar van de inhoud bij voorbaat aan de toehoorders bekend is. Zij stelt zich evenwel voor een christelijk school bestuur in Djakarta te bewaren voor intrekking van subsidie voor één van zijn middelbare scholen. Dat bestuur houdt nog vijf kleu terscholen, zeven lagere scholen, vier ulo-scholen en drie middelbare scho len, w.o. één handelsschool, in stand. Eén van de middelbare scholen moet er een afdeling bij hebbeh om aan de subsidievoorwaarden te kunnen vol doen. Daartoe is de bouw van vier lokalen noodzakelijk en daarvoor is ƒ50.000 nodig. Wie helpt een handje mee? (Het gironr. is 567754 tnv D. Kuijken, Badhoevedorp, en het motto: „Djakarta") Leiden, J. Wijna. (voorzitter Chr. Onderwijzersver eniging v/h Indië/Indonesië) De 30-jarige neger Nathan Jackson, die ter dood veroordeeld was wegens moord op een politiea gent bij een roofoverval in New York in 1960, heeft gratie gekregen. Zijn straf is veranderd in le.enslange ge vangenisstraf. In zijn plaats was een werkloze kelner tot durecteur benoemd, die in zijn opdracht verscheidene aankoop orders zou hebben geplaatst. Hij zou echter alleen maar een stroman zijn geweest, want H. zelf zou de handte- kelner tot directeur benoemd, die in hebben geplaatst. De raadsman vroeg vrijspraak voor de valsheid in geschrifte omdat hij deze niet bewezen achtte. V ÜU BONN/DEN HAAG Engelands toetreding tot de EEG heeft vrijdag en vandaag van drie kanten steun gekregen. West-Duits- lands minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, minister Luns en prof. dr. W. Hallstein, oud-voorzitter van de EEG-com- rnissie lieten zich alle drie positief uit over een lidmaatschap van Engeland. Brandt deelde een en ander tijdens een persconferentie mee, Luns en Hallstein spraken op de jubileumbijeenkomst van de Europese Beweging in Nederland in de Ridderzaal. Volgens Brandt verzet de geschiede nis er zich tegen dat Engeland en andere landen buiten de EEG op de lange duur buiten de gemeenschap blijven. Hij zei: „De EEG kan niet langer gesloten blijven, het is de stroom van de geschiedenis". Hij sloot ook associatie met de markt uit in plaats van een volwaar dig lidmaatschap door te zeggen: ,,Men kan een groot en trots land als Engeland niet zeggen dat het niet aan de hoofdtafel mag zitten". De associatie onder het Verdrag van Rome is volgens hem een voorzie ning voor die landen van wie de eco nomie niet vergelijkbaar is met die van de landen in de EEG. Brandt zei dat bekeken dient te worden op de vergadering van de Raad van Mi nisters op 20 november welke gevol gen de Britse economie op de markt zou hebben als Engeland toetreedt. Hij noemde de betalingsbalans en de landbouw- en Gemenebest-proble- Ministers Luns verklaarde dat En geland, Denemarken, Noorwegen en Ierland niet uitgesloten dienen te blij ven wil er sprake zijn van een zinvol streven naar Europese integratie. Hij ontkende niet dat uitbreiding van de EEG belangrijke vraagstukken op roept en voor alle betrokkenen be paalde risico's inhoudt. Maar die vraagstukken zijn oplosbaar. De Nederlandse minister zei dat in de huidige politieke wereldconstella tie een klein Europa te klein is. Het gaat volgens hem over onze totale visie op de toekomst. Voor de vrede in Europa is ook een krachtig en zinvol geleid Atlantisch bondge nootschap onontbeerlijk. .i'.yy; COLLECTIEVE BELEGGING IN AANDELEN Verdeel Uw risico en bevorder de groeikansen van j mL Uw vermogen door brede, selectieve spreiding^ yty/ wmMmwm. Ook prof. Hallstein meent dat toe treding van Engeland niet kan wor den opgehouden. Het is de objektieve zin van de historische ontwikkeling dat alle daartoe bereid en in staat zijnde Europese volken bij de Euro pese eenwording worden betrokken. De Zes moeten, aldus Hallstein, on verwijld een gesprek beginnen om spoedig tot een uniform standpunt over de opening van de onderhande lingen te komen. Een oplossing in verschillende stadia mag eventueel niet worden uitgesloten. Volgens hem kan geen enkel land uit de ge meenschap treden zonder zich on herstelbare schade toe te brengen. Bom oorzaak van vliegongeluk? LONDEN Het ongeluk met een passagiersvliegtuig van de British Eu ropean Airways (BEA) van het type Comet-4, dat op 12 oktober in de Middellandse Ze_e bij de Turkse kust neerstortte, kan door een bomontplof fing zijn veroorzaakt. De beschadigin gen aan teruggevonden stoelzittingen zouden in die richting kunnen wijzen, zo heeft het Britse ministerie van han del, dat vliegtuigongelukken onder zoekt, gisteravond bekendgemaakt. Bij het ongeluk kwamen alle 66 inzittenden om het leven. Het toestel, dat afkomstig was uit Londen, was onderweg van Athene naar Nicosia. De Evening Standard had vorige maand de mogelijkheid geopperd dat in Athene een bom aan boord was gesmokkeld, in verband met geruch ten, dat de voormalige verzetsleider op Cyprus, generaal Grivas, met het toestel zou reizen. Ex-koning Umberto van Italië en zijn vrouw hebben besloten via een rechtbank een verbod op het huwe lijk van hun dochter prinses Maria Beatrice met de Italiaanse acteur Maurizio Arenate te eisen. De ex -ko ning, die Italië niet mag betreden, heeft zijn zuster in Rome verzocht de zaak voor hem ter hand te nemen. Financieel weekoverzicht Ondanks de wisselvalligheid van de New Yorkse beurs en de verdere discontoverhoging in Engeland, heeft de Amsterdamse beurs zich in een kalm tempo ontwikkeld en kwamen voor de meeste internationale fondsen hogere koersen uit de bus. De uitlatingen van minister de Block in de Tweede Kamer over de vrij geruststellende situatie van onze economie, hebben op de beurs als een hart onder de riem gefunctioneerd. Voorlopig blijft dc stemming op de markt voorzichtig, omdat men inter nationaal nog voor diverse onzekerhe den staat. De hoop op een econo mische opleving in de Duitse Bondsre publiek is ongetwijfeld toegenomen, nu een rapport van het Westduitse ministerie van financiën deze week de verwachting uitsprak, dat het vol gend jaar de economie van het land zich gunstiger zou ontwikkelen, met name in de bouwsector, welke door het stimuleringsprogram van de over heid een flinke injectie krijgt. Volgens het rapport gaan de inko mens in West-Duitsland stijgen, zo dat de binnenlandse vraag zal gaan toenemen. Laten we hopen, dat de wens hier niet de vader van de ge dachte is en dat spoedig de feiten zullen aantonen, dat de conjunctuur in West-Duitsland inderdaad haar draai heeft genomen. In Engeland heeft men na drie we ken opnieuw het disconto met een half procent verhoogd, zodat het nu op 6'procent is gekomen. Het is duidelijk, dat de Britse regering met tegenzin het geld duurder maakt, want in het raam van een conjunc tuurverbetering waarnaar Wilson nu al zo lang streeft, past een hoge rente niet. Men is echter wel gedwongen om het disconto te verhogen door de sterke druk op het pond sterling. De hoge rente in Amerika, de revaluatie geruchten rond de Duitse mark (in middels tegengesproken), noopten de Bank of England weer tot een grootscheepse actie tot steun aan de wisselkoers. Het staat o.l. rog niet vast. hoe de worsteling van het la- bourkabinet onder leiding van Wilson om de conjunctuur en het pond ster ling zal aflopen. Grote onzekerheid is onmiskenbaar aanwezig. PRIJSSTIJGINGEN In de Ver. Staten is de dreigende staking bij Chrysler op het laatste ogenblik afgewend, maar de loonsver hogingen in de auto-industrie zullen in de rest van het bedrijfsleven onge twijfeld doorwerken. Hieruit zal voortvloeien een versterking van de inflatore tendenzen door de prijsstij gingen, die weer het gevolg van loonsverhogingen zijn. President Johnson heeft het be paald niet gemakkelijk op het ogen blik. De belastingvoorstellen zijn nog niet door het Congres aanvaard, de rentevoet is erg hoog, de politieke vooruitzichten onzeker, mede anet het oog op de stembus van volgend jaar. Geen wonder, dat Wallstreet „van slag" is de laatste tijd. Het hoogste punt van het Dow Jones gemiddelde voor industriële aandelen lag dit jaar op 943, terwijl we inmiddels al tot 850 zijn gedaald. Het is. gezien deze internationale onzekerheid, bevredigend te noemen, dat de Amsterdamse beurs, in het algemeen zo goed prijshoudend blijft. Van de internationale aandelen wa ren deze week Hoogovens. Philips en Unilever belangrijk beter gestemd. Unilever kwam met een mooie kwar- taalstaat voor de dag, waaruit bleek, dat de nettowinst in het derde kwar taal met ruim 10 procent was geste gen. Voor de eerste negen maanden van het jaar is deze winsttoename op 9,8 procent te stellen. Alg. Kunstzijde Unie kwam met een kwartaalstaat, die er heel wat minder fraai uitzag. De beurs had echter hierop al gerekend, al viel het percentage van het teruglopen der bedrijfswinst (met 41 procent) wel te gen. De daling van de nettowinst bleef tot 25 procent beperkt. Neemt men de eerste negen maanden van het jaar, dan blijkt, dat de be drijfswinst met 48 procent, de netto winst met 30 procent is gedaald. De beurs hield al rekening met een winstdaling over 1967 van ongeveer een derde. Belangrijk was de medede ling van het bestuur, dat de indruk bestond, dat het dieptepunt in de ont wikkeling was gepasseerd en de op waartse lijn, met name in de Ver. Staten en West-Duitsland, was her vat. De koers van AKU liep terug van 61,20 tot 60,50. Het démasqué van de Expl. Mij „Scheveningcn" is deze week geko men door de publikatie van het jaar verslag over 1966, maar duidelijk is de zaak nog niet geworden. Er wordt een verlies geproduceerd op de jaarre kening van 1.2 miljoen, maar in werkelijkheid is het deficit veel gro ter geweest, dat staat wel vast. De situatie is echter erg ingewik keld, mede door het heen en weer smijten van deelnemingen en het ge hannes met de Zwolsman-groep, waarin de familiebelangen van de heer Zwolsman zijn verenigd. We vin den de EMS een „Augiesstal", die nodig geruimd moet worden en tot welke taak een aantal „wijze man nen" zich nu gezet hebben. Reeds is aangekondigd, dat boekjaar 1967 we derom verliesgevend zal zijn en dat zal zeker niet zo weinig zijn ook, nu de markt van onroerend goed na 31 dec. 1966 nog ongunstiger is gewor- Op de balans komt een vordering voor op de Zwolsman-groep van 16V* miljoen, na verwerking van de inbreng van allerlei deelnemingen en vorderingen en schulden. Maar die 16'/i miljoen heeft men via af schrijving op de reserves geneutra liseerd op de balans, omdat de Zwolsman-groep stelt, dat zij een claim op de EMS heeft voor kosten, verliezen e.d., welke eigenlijk voor rekening van de EMS hadden beho ren te komen. Deze claim wordt op een gelijk bedrag, n.l. 16'/i miljoen vastgesteld. Een commissie gaat nu uitzoeken, hoe in deze gehandeld moet worden. Afgezien van de vraag, in hoever de claim van Zwolsman terecht is ingebracht, moet ons van net hart, dat wij niet snappen, waar om de agenda voor de a.s. aandeel houdersvergadering niet vermeldt een ontslagaanvrage van de heer Zwols man, na alles wat er gepasseerd is. Zijn positie is toch onmogelijk gewor den, het vertrouwen is weg en hoe eerder de heer Zwolsman ach ter de schermen wijkt, hoe beter dat is. Intussen daalde de koers van de aandelen EMS deze week van ƒ34.50 tot ƒ27.50, gisteren kwam het slot op 29.20 per 50 nr -ninaaL caballero Toneelspeler efi TV-acteur Jeroen Krabbé 25 stuks f 1.50-een laurens produkf STATISTISCHE ENQUÊTE ONTHULT: (Van i redacteuren) AMSTERDAM Driekwart van de Nederlandse artsen vindt, dat zij onvoldoende gelegenheid hebben om van nieuwe medische ontwikkelingen kennis te nemen. Men loopt dus achter op de feiten. Dit blijkt uit de heden bekendgeworden resultaten van een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Statistiek dit voorjaar en deze zomer heeft gehouden. Die ontevredenheid zou pas weggenomen zijn als een goede en doelmatig functione rende nascholingsmogelijkheid werd geschapen. Is er zo'n mogelijkheid? Een zeer goede weg lijkt voorlichting in woord en (gekleurd) beeld. Dat kan via de z.g. video-registratie, huiselijk ge zegd: ingeblikte kleurentelevisie. Centraal zouden de banden met ac tuele informatie moeten worden ver vaardigd om vervolgens te worden gedistribueerd per regio, waar ze kon den circuleren. Het is de snelste, de eenvoudigste en de meest doeltreffende manier. De overheid zou in de kosten van die voorlichting te lang liet zij verstek gaan in dit verband dienen bij te dragen. Dit laatste kwam gisteren naar vo ren op een vergadering in de RAI. waar enkele honderden artsen en an dere betrokkenen bijeen waren om ov>3r de resultaten van de enquête en het „hoe nu verder?" te spreken. Enquête en vergadering waren een initiatief van Nepropharm, die de far maceutische industrie bundelt. De bij- Tijd beschikbaar voor medische lectuur Huisartsen Huisartsen A.H. Specialisten P*r categorie totaal jonger ouder totaal jonger ouder totaal dan 45 jaar dan 45 [aar dan 45 jaar eenkomst van gisteren kwam tot stand in overleg met het Nederlands Huisartsen Genootschap, dat vandaag in de RAI congresseert Uit de enquête is voorts gebleken dat een willekeurig artikel in het vak tijdschrift waarop 90 procent van de artsen is geabonneerd, binnen een tijdsverloop van anderhalve maand na het verschijnen een kans van 50 procent maakt om te worden gelezen. Voor advertenties ligt het percentage op 20 proeent. De oorzaak is steeds tijdgebrek. De overgrote meerderheid bewaart de literatuur wel, maar doorgaans systeemloos. Overigens: al langer is bekend dat het in ons land ten enen- Hoe groot de ontevredenheid is over het niet kunnen bijhouden van medische lectuur, blijkt uit deze grafiek (gearceerde gedeel ten). Huisartsen A. H. wil zeggen apotheek-houdende huisartsen- teerbare gegevens over de wijze waarop de arts zijn kennis over de nieuwste ontwikkelingen op zijn ge bied op peil kan houden. Het gaat er nu om dat een goede nascholing acuut op gang komt Overleg met de overheid is gebo den, want uitsluitend op basis van het particuliere initiatief blijft na scholing een achtergebleven gebied. Door gebrek aan coördinatie en aan middelen is namelijk niet bereikt wat met name na de oorlog door de artsen zelf nodig werd en wordt ge acht. Dat is de les die uit de resulta ten van de enquête te trekken valt. Methoden Vooral op het gebied van nieuwe onderzoekmethoden achten artsen het gevaar tot achter raken groot. Zowel apotheek-houdende huisartsen (62 procent), huisartsen (58 procent) als specialisten (49 procent) achten het gevaar hier groter dan op welk ander gebied ook. Universiteiten en academische kli nieken worden het meest als organisa toren voor nascholing genoemd. Daar na het Nederlands Huisartsen Ge nootschap en ten slotte algemene zie kenhuizen en regionale centra (vooral in verband met gemakkelijke bereik baarheid). Het steekproefsgewijze onderzoek heeft zich onder, enkele honderden artsen voltrokken. Er is met grote openhartigheid geantwoord. Opvallend is de geringe mate waar- In de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst genoemd wordt als orga niserende instantie voor de nascho ling (gemiddeld 8 procent). Wellicht dat de meeste artsen deze maatschap pij meer als bezinnings- en organisa torisch instituut zien dan als we tenschappelijk voorlichtingscentrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5