verdien STUDIE VOOR UPPSALA KAN NU BEGINNEN ISÜAIFFEISENBANK Een woord voor vandaag Leidraad voor Vierde Assemblee Kardinaal Leger naar melaatsen 1 1 STEMBUSAKKOORD IS BEREIKBAAR A Synodediscussie over Open Brief W inkelvijf daagse: werkgevers verdeeld Hongaarse kerkleden gearresteerd Athenagoras maant tot eenheid Kirchentag '69 waarschijnlijk in Stuttgart <5 si ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 Na de belijdenis van Petrus, Gij zijt de Messiasen de ver heerlijking op de berg, na ook het falen van de discipelen trekt Jezus Zich met de Zijnen teruq: „Want Hij onderwees Zijn discipelen Opnieuw spreekt Hij over Zijn komend lijden en sterven. Maar nu tegen een andere achtergrond dan de eerste keer in Marcus 8 27 - 9 1. Toen begon Hij dat te leren om de dis cipelen te tonen wat de Messias komt doen. Hij corrigeert een verkeerde interpretatie van de bijbel. Nu spreekt Hij deze woorden tegen de achtergrond van het falen van de discipelen. Zij moesten leren dat ze zonder God machteloos stonden. Zij werden verwezen naar de mogelijk heid om God te benaderen in het gebed. Maar hoe weten we dat God ons gebed inderdaad verhoort? Staat er niet iets in tussen God en ons? Hoe worden wij ver zoend met God? Christus geeft het antwoord: „De Zoon des mensen wordt overgeleverd in de handen der mensen en zij zullen Hem ter dood brengen en drie dagen na Zijn dood zal Hij opstaan. In deze woorden wordt de mens aangeklaagd, niet alleen de oversten, ouderlingen en schriftgeleerden zoals in Marcus 8 31, maar alle mensen, de mensheid. Maar hier wordt ook de grote overwinning aangekondigd: Hij zal opstaan. Hij zal overwinnen. Hij zal de weg tot God banen. We lezen vandaag: II Corinthe 9 1-15 We lezen morgen: II Corinthe 10 1-18 (Van onze kerkredactie) I gende politieke en economische pro- j blemen, die ook hun weerslag hebben AMSTERDAM „De oecumenische beweging heeft ons geleerdop het geestelijk leven. dat elke christen van zijn broeders afhankelijk is, maar ook dat de kerken op dit ogenblik, helaas nog verdeeld, elkaar nodig hebben.j Wanneer elke kerk of groepering alleen haar weg zoekt, leidt dit tot] beperking en misvorming van de ware kennis van God:' Met deze woorden leidt dr. Eugene Carson Blake, de secre taris-generaal van de Wereld raad van Kerken het boekje in dat overal ter wereld gebruikt zal worden om de Vierde Assem blee van de Wereldraad voor te bereiden. Zojuist is het boekje, dat in het Engels. Frans en Duits door de We reldraad zelf werd uitgegeven, ook in het Nederlands verschenen in een voortreffelijke vertaling van de hand van drs. J. G. A. Tielens. Ten Have. die ook veel materiaal uitgaf ten tij de van de Derde Assemblee van New Delhi, gaf het uit in zijn Caril lon-reeks als leden en niet meer dan 15 leden moe ten omvatten. Maar ongetwijfeld zal het ook door vele belangstellenden persoonlijk worden gelezen. De vierde assemblee van Uppsala, een kleine universiteitsstad ten noor den van Stockholm, Zweden, zal de grootste uit de geschiedenis worden. Niet minder dan 800 afgevaardigden worden verwacht uit alle zes wereld delen en bovendien zullen nog 500 adviseurs en waarnemers komen. En dan tellen we nog niet de journa listen van grote en heel kleine bla- Groei Het boekje is bestemd voor plaatselijke gespreks- en studiegroe pen, die liefst niet minder dan zes MONTREAL Kardinaal Leger heeft eindelijk van paus Paulus vergunning gekregen om zijn ambt als aartsbisschop van Montreal te mogen neer leggen. Hij wil de rest van zijn leven gaan wijden aan het werk onder de melaatsen. Hij had deze wens reeds eerder te kennen gegeven, maar mocht tot nu toe zijn post niet ver laten. Kardinaal Leger trad sterk op de voorgrond tijdens het tweede Vati caanse Concilie door zijn vooruitstre vende denkbeelden. Hij wilde echter reeds lang zijn bestuursfunctie ver wisselen voor daadwerkelijk dienstbe toon aan mensen in nood. Het is nog niet bekend waar de kardinaal, die die functie wel zal blij ven behouden in de Rooms Katholie ke Kerk, zijn werk zal gaan verrich ten. Het is voor het eerst sedert vele jaren dat een kardinaal voor een der gelijk doel ontslag heeft genomen. Cushing Nog een andere kardinaal wil zijn aartsbisdom opgeven om in de ont wikkelingsgebieden te gaan werken. Kardinaal Cushing van Boston heeft reeds maanden geleden bij de paus er op aangedrongen hem van zijn functie te ontheffen, om hem in staat te stellen naar Zuid-Amerika te Kardinaal Cushing is echter al 72 jaar en zijn gezondheid is zwak. Aan genomen wordt dat de paus zijn ver zoek niet zal inwilligen. Kardinaal Leger behoort nog tot de ..jongeren" Uit het kardinalen college. Hij is 63. Patriarch Alexius negentig jaar MOSKOU Behalve het jubileum van de Russische revolutie heeft de Russische kerk deze week nog een gedenkdag gevierd. Donderdag is pa triarch Alexius van Moskou negentig jaar geworden. Deze oudste kerkleider ter wereld was al bisschop, toen de tsaar nog regeerde fin 1913). Sinds 1945 leidt hij als patriarch van Moskou de Russische kerk. In zijn ambtsperiode valt het opengaan van deze kerk voor de oecumene, dat in 1961 in het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken resulteerde VERGADERING VAN DE WERELDRAAD Doordat de Internationale Zendingsraad is toegetreden tot de Wereld raad van Kerken is de organisatieopbouw enigszins gewijzigd. Het boek je ..Alle dingen nieuw" bevat een schematische voorstelling van de or ganisatie- Daarin wordt de afdeling voor zending en evangelisatie ge tekend als de basis van deze organisatie. (Vervolg P*g- We zullen ons in de christelijke partijen een paar heel lastige vragen moeten stellen, aldus de heer Bo- In plaats van een gezamenlijke be hartiging van de eigen belangetjes moet het in de politiek steeds meer gaan om gezamenlijk inzicht en de juiste behartiging van problemen die ons allen raken. De verschillende maatschappelijke groeperingen bin nen een partij kunnen deze kwestie verschillend beoordelen. Als dat zo zou zijn dan zullen we wat de feite lijke samenstelling van onze partijen betreft hieruit de consequenties moe ten trekken. Ver boven het „alleen bij elkaar houden" gaat de vraag welk antwoord wij willen geven op de belangrijkste vragen van onze tijd. Wil men „kurieren am symp tom" of werkelijk structuurhervor- mend te werk gaan? Christelijke politiek zal. aldus de heer Bogaers, primair aandacht moe ten schenken aan de personen, groe pen en volkeren, voor wie het woord geluk het minste spreekt: de verdruk ten, de misdeelden. de slachtoffers van onrecht en onvrede. Een beleid dat bv. ernst maakt met de hulp aan De eerste assemblee werd in Amsterdam gehouden met 351 afge vaardigden uit 147 kerken, de tweede in het Amerikaanse Evanston met 502 afgevaardigden uit 160 kerken. De vorige keer waren er in New Del hi in India 577 afgevaardigden uit 181 kerken. Het thema van deze vergadering tevens de titel van het boekje is: „Alle dingen nieuw", naar aanleiding van Openbaring 21 5, „Zie, Ik maak alle dingen nieuw". Het wordt gezien als een belofte maar tegelijkertijd als een opdracht. In het thema van een assemblee heeft zich altijd de actuele kerkelijke en wereldsituatie weerspiegeld. In Amsterdam stonden de besprekingen in het teken van „Menselijke wanor de en Gods plan". Dat was in 1948. toen Europa nog in ruïnes huisde. In 1954 was materieel gezien in de blan ke wereld de toestand al veel beter geworden. Het them^werd: „Vreug de door hoop". Veranderingen In 1961 waren de jonge kerken van de zendingsvelden binnen het ge zichtsveld gekomen, en klopten vele oude Oosters-Orthodoxe Kerken aan om binnengelaten te worden. Toen kwam het probleem van de eenheid sterk naar voren en het thema werd „Eenheid. Gods gave en opgave". Maar sindsdien is er veel veran derd. Er is een nieuwe radicale theo logie opgestaan. Er wordt geroepen om structuurveranderingen binnen de kerken. Er wordt geprobeerd om vastgelopen politieke kwesties weer los te wrikken. De Rooms-Katholieke Kerk is in beweging gekomen. En er zou nog veel meer te zeggen zijn over de ..opwindende jaren zestig". Tegen deze achtergrond staat het the ma: ..Alle dingen nieuw". Problemen Daarom zullen op de komende as semblee nieuwe vragen en problemen naar voren komen. Het boekje somt er een aantal van op: De huidige tegenstelling tussen rij- De nieuwe richtingen in bijbelstu die en theologie brengen onrust en verwarring in de kerken. Door het Tweede Vaticaanse Conci lie zijn de oecumenische mogelijkhe den zodanig gewijzigd dat zij alles wat men in 1960 nog slechts durfde hopen, overtreffen. Het samengaan van de Internatio nale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken, waartoe in New Delhi officieel werd besloten moet nu ook in de praktijk tot uitdrukking komen. Het aantal Orthodoxe kerken en jonge kerken uit Afrika die voor het eerst een actief aandeel kunnen heb ben in de werkzaamheden vi Wereldraad, zal veel groter zijn. de i Agenda Maar ook oude problemen die nog steeds niet zijn opgelost, zullen weer aan de orde komen. Het ziet ernaar uit dat de assemblee, die drie weken bij eenkomt, weer zal worstelen met een overvolle agenda. Dit boekje wil de plaatselijke gemeen ten en de mensen thuis interesseren voor het werk dat verzet moet worden. In het voorwoord wordt gevraagd: „Vraag uw afgevaardigden uw ideeën in Uppsala voor te leggen". Zullen ook Nederlandse afgevaardigden met akten- tassen voor wensen in Uppsala aanko- Het geeft ook een geheel bijgewerkt nieuw overzicht van wat de Wereld raad van Kerken is en wil zijn. Toege voegd zijn een zevental bijbelstudies en een korte omschrijving van de taak die de verschillende secties van deze assem blee krijgt te vervullen. laat het overschijven naar een kosteloze en 3)% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken de ontwikkelingslanden, zal een speci fieke consumptieve belasting niet moeten schuwen om de burgers hun verantwoordelijkheid in deze te doen --j beseffen. Wat ons eigen land betreft. BaptlSteil BCSllSSen zullen we het patroon van de over- 1 heidsuitgaven grondig moeten wijzi gen. de produktie en de besparingen moeten opvoeren en desnoods ons zelf iets dienen te ontzeggen ten gunste van de fiscus. volg pag. li r het nkelpersoneel be- Als gevolg van de audiëntie bij de regering achten de vakbonden het niet uilgesloten, dat de ae commissie- Verdam. die destijds in opdracht van de Sociaal-Economische Raad een advies over de winkelvijfdaagse voor bereidde. nieuw leven zal worden in geblazen ten einde op korte termijn alsnog een advies uit te brengen. De commissie staakte indertijd haar werkzaamheden, omdat in de kring van het bedrijfsleven een compromis was bereikt, dat uitmondde in een verordening van het hoofdbe drijfschap detailhandel. Met deze ver ordening rijn thans twee jaar zeer teleurstellende ervaringen opgedaan, zodat de vakbonden deze verorde ning. die 1 november afliep, niet wil len verlengen. Met name het rouleren van het personeel om tot een vijf daagse te komen met steeds wisse lende vrije daeen is een mislukking geworden. Algemeen wordt verwacht, dat de minister van sociale zaken op grond van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen zal bepalen, dal de oude regeling gehandhaafd dient te worden zolang geen nieuwe is inge voerd. De interimperiode zal dua gem achteruitgang ir. arbeidsvoor- tekenen. Het hoofdbedrijfschap detailhandel zelf heeft ook nog eer. commissie, die studeert op. de vijfdaagse. Het is de bedoeling, dat in de volgende openba re vergadering van het hoofdbe drijfschap (22 november) het werkne- mersvoorstel-Vogarin aan de orde komt. waarin wordt voorgesteld de eigen commissie te vragen, een oplos sing uit te werken, waarbij aan de werknemers een vrije zaterdagmid dag wordt toegekend. De werkgevers verzetten zich hier heftig tegen, maar de kans lijkt groot, dat de werkne mers een kleine meerderheid uit het bestuur achter hun plan krijgen. Zou de commissie een nieuwe ver ordening van dergelijke strekking opstellen, dan is hiervoor echter twee derde meerderheid in het bestuur no dig om de verordening ingevoerd te krijgen, en dat is op dit moment niet haalbaar. Bovenal is een mentaliteitsveran dering nodig. De stijgende zelfzucht en de zucht naar persoonlijk genot zul len plaats moeten maken voor verant woordelijkheids- en solidariteitsge voel. GEVECHT De heer Bogaers meede dat het con gres van de christen-radicalen gezien kon worden als een discussie tussen personen uit verschillende partijen om tot een gezamenlijk program te komen. Bovendien kon het gezien worden als een gevecht om de ge meenschappelijke mentaliteit te verta len in politieke termen, die baanbre kend en vernieuwend in het proces van de staatkundige vormgeving nu functioneren. Drs. Bogaers. als KVP-radicaal niet tot de werkgroep van christen-radica len, afkomstig uit de Americain-club behorend, zei het program van deze groep, dat thans besproken wordt, in grote lijnen te kunnen steunen. Wel had hij enige reserve tegen de passage over de toekomstige ontwik keling van het Europees defensiebe leid. Hierin wordt onder meer gesteld dat de NAVO dient af te zien van dreiging met kernwapenen en moet streven naar kernwapenvrije zones in Europa. GEDREVEN De voorzitter van het congres, de AR-senator prof mr. W. F. de Gaay Fortman, zei het congres voor al te zien als een bezinning op geloof en politiek. De keuze van de naam „christen-radicaal" had hem wat ver baasd. Het deed hem denken aan het ..positief christelijke" van Colijn in 1937. Hij dacht dat men geleerd had wat voorzichtiger en wat nederiger met de aanduiding „christelijk" om te springen. Hij was het met de radicalen ech ter eens prof. De Gaay Fortman behoort niet tot deze groep dat het in de politiek gaat om een gedreven zijn vanuit het geloof, waarbij voort durend wordt gezocht naar knelpun ten in het maatschappelijk bestel. Prof. De Gaay Fortman noemde het een beangstigend verschijnsel dat het christendom zich in de geschiede nis zo vaak heeft opgeworpen als ver dediger van het bestaande en zich aan de zijde van de rijke en de mach tige heeft gesteld. I De gekneusde en bedreigde mens I wiens menselijke waardigheid wordt De Franse Nationale vergadering i aangerand, dat is de mens wiens lot heeft gisteren de begroting 1968 in I de christelijke partij zich in de eerste eerste lezing met 252 tegen 234 stem- plaats behoort aan te trekken, aldus men aangenomen. prof. De Gaay Fortman. DEN HAAG De Open Brief van de 24 hervormde pre dikanten zal in behandeling ko men op de najaarsvergadering van de hervormde synode. „Ge zien de inhoud van deze brief is besloten aari het verzoek van de ondertekenaars te voldoen", aldus het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het moderamen van de synode zal een commissie benoemen, die voorbe reidingen kan treffen, waardoor op de synode een theologisch-kerkelijke discussie over de inhoud van de Open Brief kan worden gehouden. w Twee andere belangrijke zaken op arme landen veroorzaakt drin- de najaarsvergadering, die van 20 tot i en met 23 november in Hydepark I (Driebergen) wordt gehouden, zijn de i vrouw in het ambt en de actie „Kerk 66-2000". De laatste behandeling zal plaatshebben van de voorstellen tot wijziging van de kerkorde, betrek king hebbend op de volledige openstelling van het predikantsambt voor de vrouw. Vorig jaar november aanvaardde de syncde deze voorstellen in eerste lezing. Zij werden aan de classes toe gezonden. Van de 54 classes hebben zich inm;ddels 39 uitgesproken voor de vol'edige openstelling van het pre dikantsambt voor de vrouw en twaalf tegen. volgend jaar mei HENGELO De algemene verga dering van de Unie van Baptistenge meenten in ons land wordt volgend jaar 16 - 18 mei gehouden in Henge lo. Op deze vergadering zal beslist worden over de eventuele toetreding van de Unie van Baptistengemeenten tot de nieuwe Raad van Kerken in Nederland. REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 Bezuidenhoutseweg 12 TEL 070- 600812-853500 De vliegreizenspecialist Kerk 66-2000 Basis voor de discussie over de ac tie ..Kerk 66-2000" zullen de stellin gen zijn, die opgesteld zijn in een Huiszoeking bij predikanten (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST Naar eerst thans van betrouwbare zijde in de Hongaarse hoofdstad verno men wordt, zjjn enkele weken geleden verscheidene kerkleden gearresteerd. Bekend zijn de namen van een predikant, een ouderling en een arts. Bij diver se Boedapester predikanten is huiszoeking gedaan. Sommigen zijn dagenlang door de politie verhoord. Opvallend ié. dat bij ue huiszoekin gen vooral pedagogische werken in beslag genomen werden en ook oude jaargangen van het Hongaarse Christelijke Jongeren Verbond (CJV) en de padyindersbond. De drie gearresteerden, ds. Balint Kovacs. Matyas Bugarszkv en dr. De- nes Batiz. hadden leidende functies in deze twee bonden, toen ze in 1949 op last van het communistisch regi me ontbonden werden. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij deze orga nisaties weer opnieuw willen oprich ten. KRANS Een feit is, dat zij op diens vijf tigste sterfdag een krans gelegd heb ben op het graf van Bela Megyercsy, de man die in Hongarije de CJV en de padvindersbond heeft gesticht. Men verwacht niet. dat het tot een proces zal komen. Veeleer wordt aan genomen, dat de activiteiten van de politie als intimidatie bedoeld zijn. Van ds. Kovacs is bekend, dat hij bij de jeugd zeer geliefd is. In zijn gemeente doen elk jaar 120 tot 150 jongeren belijdenis. Dat is tien maal zoveel als in de Grote Kerk van De brecen. bespreking tussen leden van de syno de en vertegenwoordigers van de jon- gerengespreksgroepen. Met name zal de synode onder ogen zien, hoe de resultaten van deze jeugdenquète vruchtbaar kunnen worden gemaakt voor het werk van de Nederlandse Hervormde Kerk in de toekomst. In de "synode zal voorts een nota worden behandeld van de gnerale diskonale raad en de raad voor de zending, betrekking hebbend op de samenwerking van beide raden op het gebied van de internationale hulp verlening. Ook komen in bespreking het jaarverslag 1966 van Kerk en We reld en het jaarverslag 1966 van de commissie Kerk Overzee van de Ne derlandse Zendingsraad. Patriarch Athenagoras van Konstantinopel heeft een bezoek van vier dagen gebracht aan het hoofd kwartier van de Wereldraad van Ker ken in Genève. Hij noemde de strijd tegen de zonde van de scheuring bin nen do christelijke kerk de belang rijkste taak van de Wereldraad. „Geen christelijke kerk heeft het recht, in het isolement te volharden en te beweren, dat ze het contact met de broeders niet nodig heeft. Hoe meer een kerk zich er van bewust is. dat zij alleen de waarheid bezit, des te meer is ze juist verplicht tot de dialoog en de samenwerking met an dere kerken", zei de patriarch. De oecumenische beweging heeft aan rijpheid gewonnen, maar loopt nu het gevaar, dat zij zich tevreden stelt met wat ze al bereikt heeft, aldus de patriarch, die daarom de komende assemblee van Uppsala „met grote hoop en bezorgdheid" tege moet zag. Secretaris-generaal dr. E. C. Blake kondigde van zijn kant aan, dat in Uppsala concrete plannen besproken zullen worden, om tot een beter con fessioneel evenwicht in de Wereld raad te komen. Hij hoopte, dat de orthodoxe kerken de nieuwe plaatsen, die zij in de bestuursorga nen zullen krijgen, met deskundige personen zullen bezetten. Sinds donderdag is Athenagoras in Engeland. STUTTGART De volgende Duitse Kirchentag zal naar alle waarschijnlijkheid in 1969 in Stuttgart worden gehouden. De beslissing valt op een vergade ring van het presidium op 1 de cember. De synode van de Evangelische Kerk van Württemberg besloot don derdag met vrijwel algemene stem men, de Kirchentag naar Stuttgart uit te nodigen. In goed ingelichte kringen telt het als zeker, dat deze uitnodiging wordt aangenomen. Bisschop Eichele zei in de synode, dat „verschillende kringen" in de kerk van Württemberg de wens geuit hadden, dat de volgende Kirchentag in Stuttgart wordt gehouden, omdat daar het noodzakelijk geachte gesprek tussen de Kirchentag en de mensen van Kein anderes Evangeli- um beter en vruchtbaarder gevoerd kan worden, dan ergens elders. De Kirchentag zou dan weer een Kir chentag voor alle mensen kunnen worden, zo zei de bisschop. In 1952 was de Kirchentag ook in Stuttgart. Mulo wil vaart achter nieuwe salarissen UTRECHT De vereniging van Mulo (de Ulo-sectie in de algemene bond van onderwijzend personeel Abop) vreest, dat voor het in wer king treden van de mammoetwet geen sluitend salarissysteem (dat er per 1 augustus volgend jaar zou moe ten zijn) voor de onderwijzers kan j worden bereikt. In het georganiseerd overleg heeft de personeelsdelegatie nog geen enkel voorstel ontvangen. Voorzitter P. J. Geelkerken uitte deze vrees gisteren in Utrecht op de contactvergadering van de plaatse lijke en regionale afdelingen van de ze vereniging. Hij vroeg zich af of het ministerie in staat zal zijn het examenprogram ma van het Mavo nog op een zodanig tijdstip te publiceren, dat de scholen met name de experimenterende scholen nog voldoende tijd van voorbereiding krijgen om de leerlin gen degelijk op de nieuwe situatie voor te bereiden. (Va LEI recept gister het C Vissei Bolhv A. B< In i lijk", haddi NED. HERV. KERK Beroepen te Goënga (toez). G van der Meulen te Zevenhuizen (Gr Aangenomen naac! Den Hoorn (op Texel) (toez.), J. P. B. Visser, eerv. onth. pred. (adj.-dir. Doofstommenin- richting) te Groningen, voorheen te Gieterveen: naar Oudewater, G. Bies- broek te Vlaardingen. Bedankt voor Geertruidenberg (toez.), B. Zoodsma te Wemeldinge: voor Woer den (4e pred.pl.; toez.), L. Blok te Rid derkerk. Emeritaat verleend aan E. R. Damsté te IJsselstein. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijverdal (vac. D. H. Borgers), L. Loosman te Scheveningen. GEREF KERKEN (VRIJG.) Beroepen te IJmuiden. J. M. Goed hart te Drachten. CIIR. GEREF. KERKEN Emeritaat verleend m.i.v. 1 februari aan J. Rebel te Lutten aan de Dedems- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg. P. Blok te Dirksland. Tweetal te Beekbergen. A. Hofman te Zeist en W. C. Lamain te Grand Rapids (Mich.) UNIE VAN BAPTISTENGEM. Beroepen te Stadskanaal, O. Olden- burger te Vrooomshoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2