HT de stad en dokter Moore PUZZEL VAN DE WEEK DRIE BOEKEN OR [ER ZATERDAG 11 NOVEMBER 1967 TJOE meer de heide uit ons landschap gaat verdwij- D nen, des te meer zijn we geneigd iets van die paarse pracht naar eigen omgeving over te brengen. Bet aanplanten van heide in tuin en bloembakken fe tevens een reactie op die min of meer stereotiepe laaibloementuintjes, die hun fleurigheid nu wel heb ben afgelegd en ons verder met een kale boel laten ritten. tigheid. En dan komen de verschillende heidesoorten voor dat doel allereerst in aanmerking. Zo denken we nu vooral aan de dopheide, waarvan speciaal de winterheide Erica carnea eep attractie vormt vanaf lugustus, als ze al knop vormt, tot april toe, als ze eindelijk uitgebloeid is. In een zachte winter staan ie in januari al in bloei, maar hoe dan ook. de struik jes geven ons steeds wat te genieten. We kopen ze met kluit bij een kweker of op de markt en zo mogelijk maken we er een flinke groep van. Combineer bijv. de witte „Springwood White" met bruine meeldraden, met „Winterbeauty" (King Geor ge), donkerrose. die tegelijk bloeien. Neem ten minste drie planten van een soort en zet er nog een groepje .Vivelli" bij met zeer donkergroen loof en helder purperrode bloemtrosjes, die zich wat later ontplooien. Plant ze tegen het geel van de winterjasmijn of onder ten toverhazelaar. Bedje schatten. Ter plaatse de grond uitgroeien en elkaar binnen niet flink met turfmolm, bosgrond en al te lange tijd zullen raken, op- Bedenk dat heide niet van speciaal naaldegrond of zo moge- dat ze de grond koel houden. Ze kalkhoudende en kleigrond houdt lijk heidegrond vermengen geeft zijn namelijk niet gesteld op zon en een speciaal klaargemaakt de beste resultaten. Het is de op de wortels en zo lang onze bedje wel naar waarde weet te bedoeling dat de planten flink heide nog geen aangesloten ge- Great Elephant Great Elephant, door Alan Scholefield. Uitgave Heinemann, Londen, 214 bldz., 25 shilling. Alan Scholefield werd geboren en grootgebracht in Zuid-Afrika, en dat verklaart zijn liefde voor het gebied, dat hij later, ook als journalist, van oost naar west en van zuid naar noord heeft door kruist: Afrika. Zo af en toe ver laat hij nog zijn gerieflijke flat in Londen om weer enige tijd in iet zwarte werelddeel te vertoe- In Great Elephant beschrijft hij, historisch verantwoord, boei end de geschiedenis van een blan ke familie in het woeste gebied van Chaka, de verschrikkelijke koning'van de Zoeloe's. Hadden we geweten wat voor een land het was, dan zouden we zijn teruggekeerd, zou James Fraser Black, het hoofd van de familie, later bekennen. Zij wor den in de Zoeloe-stam opgeno men, nemen deel aan de Zoe loe-oorlogen en aan alle Zoe loe-feesten. Het romantisch element ont breekt niet. Tussen vader Black en zoon Robert komt het tot een gespannen sfeer als Robert ver liefd wordt op een knappe Zweedse, die als slavin aan de Zoeloe's is verkocht. The Facemaker, Hoor Richard Cordon. Uitgave Heinemann, Lon den, 244 bldz., 25 shilling. Geen geromantiseerd dok- tersverhaal, maar een op de wer kelijkheid geënte story die een onthullende blik werpt achter de schermen van de wereld der „wit te jassen". The Facemaker is serieus van opzet en behandelt de plastische chirurgie, die aan het eind van de eerste wereldoorlog opgang be gon te maken. De auteur beschrijft onder meer de tegenstand, die deze nieuwe medische ontwikkeling ontmoette bij de leek. Hoofd- persone in het boek is de familie Trevose, vier generaties lang een doktersfamilie. Dit is het eerste boek van een trilogie, waarvan het verhaal zich afspeelt tussen de beide we reldoorlogen. Any God will do, door Richard Cordon, Uitgave Heinemann, Londen, 280 bldz., 25 shilling. Richard Condon is ook in Ne derland geen onbekende. Hij maakte naam met The Manchu- rlan Candidate en An Infinity of Mirrors. In Any God. will do, beschrijft hij de levensgang van Francis Vollmer, eerv weesjongen, die door een Newyorkse bankier in Wie kijkt niet met plezier naar xo'n tuin met heide en coniferen in de uinter, waartegen zich witte berkjes aflekenen! heel vormt, strooien we er wat dennenaalden of turfmolm tussen als bescherming. Elegant Natuurlijk kunnen we 's zo mers een pol heide met omrin gende grond van de Veluwe of andere zandstreken meebrengen, maar er zijn mooiere zomerbloei- ers en wel een variëteit van de gewone struikheide Calluna vul garis plena H.E. Beale, een zeer elegante vorm met lange gebogen takken, volop bezet met dubbele rose bloempjes, die we veel op zomer- en najaarstentoonstellin gen zien aangeplant en veel meer effect geven dan de gewone struikheide, waarbij zich Calluna vulgaris „Cuprea" aansluit met goudbrons loof, 's winters koper kleurig. En dan is er tegenwoordig nog een zeer aantrekkelijke soort voor tuin- en bakbeplanting, Erica vagans, bloeiend vanaf juli tot oktober met dichte piramidale pluimen. Een van de mooiste is wel „Mrs. D. F. Maxwel" met kersrode trossen, aan te vullen met „St. Keverne", zalmrose en „Lyonaise". Weer een verrukke lijk groepje heide in uw tuin op de voorgrond van rododendrons of coniferen. Bescherm uw heideplanten voor de winter met wat sparretakjes als er strenge vorst dreigt. Maar overigens bloeit de winterheide tussen de buien door en is alleen „Vivelli" wat gevoeliger. A. C. MULLER-IDZERDA een milieu wordt gebracht dat hij geestelijk niet aan kan. Hij verbeeldt zich een afstammeling te zijn van een Engels adellijk geslacht en gaat zich daarnaar gedragen. Cordon is een knap psycholoog, die zijn figuren scherp weet te ontleden, en situaties indringend beschrijft. Zijn jongste boek is geenszins een opwekkend boek. Het is af en toe hard. Het ein- digd met een moord en met roof. Maar de lezer zal het, als hij er eenmaal aan is begonnnen, moei lijk terzijde kunnen leggen. Kruiswoord-puzzel HOR.: 1. iedereen, 5. mannelijk beroep, 10. hond, 12. telwoord (Eng), 13. viervoetig dier, 15. wereldtaal, 17. lichaamsdeel, 18. deel van de onderarm, 20. rivier in Nederl., 22. voorzetsel, 23. voedsel, 25. deel van de mast, 28. voorvoegsel, 27. intussen (ZN), 31. rivier in Italië, 32. voorzetsel, 34. vervoer, 41. spil van een wiel, 42. water in N. Brab. 43. lidwoord (Fr) 44. uitroep, 45. kreupel, 47. vlek, 49. vervoermiddel, 51. meisjesnaam, 53. rep. in Z. Amer., 55. achting, 58. kippenloop, 59. plaats in N. Brab., 60. bijprijs in een loterij. VERT.: 1. op enige plaats, 2. water in Z.H., 3. houten vat, 4. voedsel, 6. bijwoord, 7. jongensnaam, 8. een zekere, 9. netvlies van het oog, 11. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 14. op die tijd, 15. vervoe ging van een hulpwerkw., 16. voorzetsel, 17. banier, 19. deel van het oog, 21. vogel, 24. bijwoord, 27. wilde haver, 28. telwoord, 29. beet, 30. aanw. voornaamw., 33. kledingstuk, 35. venster, 36. voor zetsel, 37. muzieknoot, 38. boom, 39. hoepel, 40. klein strandmeer, 45. tijding, 46. klasse (afk.), 47. welaan, 48. artikel van een wet, 50. buitenhaven, 52. maanstand, 54. koor van zangers, 56. na dato (afk.), 57. bijwoord. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. gesel, 6. gemet, 11. neg, 12. pro, 14. San, 16. at, 18. Loots, 20. ha, 21. Toledo, 22. oorlam, 23. al, 24. si, 26. om, 27. Po, 28. neb, 30. kip, 32. Inn, 34. mi, 35. Aa, 37. fa, 38. ik, 40. Nico, 41. roede, 42. rein, 43. Se, 44. L.K, 45. ze, 47. V.M, 49. Ali, 51. eek, 53. duo, 56. en, 58. An, 59. m.o., 61. de, 62. Kassei, 64. Dussen, 65. er, 66. Krige, 69. L.O, 70. het, 72. eer, 73. nes, 75. Karei, 76. parel. VERT. 2. en, 3. Selene, 4. eg, 5. krom, 7. es, 8. marron, 9. en, 10. patat, 12. Po, 13. Ot, 15. Samos, 17. tol, 18. los. 19. som, 20. hap, 25. ik, 26. op, 28. Nicea, 29. ba, 31. Irene, 32. ia, 33. Nievo, 34. mis, 36. ark, 37. fez, 39. kim, 44. li, 46. ed, 48. pekel, 50. Losser, 51. en, 52. km, 54. ulster, 55. tenor, 37. nar, 58. alk, 60. ode, 61. del, 63. tien, 67. re, 68. gr., 70. ha., 71. te, 73. na, 74. se. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. VOOR DE J EUGD"'-^^ DE 'fcoGO VOOR DE VFÜGÏ3 VOÖR DE JEL'GD VCO^ n bij Jarigen ■■{rü-üir-üirüifüifüiriftrtrCfü-Crüifüizirirüifüifirüitiftrir-ti-tr^ Er zijn er weer jarig, hoera, Joop Alblas, Ria de Groot, Arie Noomen, Nellie Pronk, Alma de Redelijkheid, Annemarie Riet veld, Ineke Verhagen, Helma Voogt, Geertje van Zanten van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. Samenstelling van een orkest Overgooier voor pop van ongeveer 42 cm Dag nichten en neven, Wat kreeg ik deze week een „heleboel" brieven van jullie. Geweldig hoor! Jul lie hebt werkelijk heel goed je best gedaan met de schrijverij. Je weet dat tan te Jos altijd graag en veel gezellige brieven ontvangt. Wat was ik blij met zoveel brieven. Ik hoop dat jullie zo goed je best blijft doen. Terugschrijven kan ik jullie niet, dat begrijp je wel. Wat zou ik veel brieven moeten verzenden en dat is onmoge lijk. Hoe gaat het op school? Als ik goed ben ingelicht zijn alle herfst vakanties weer voorbij en begin nen we aan de laatste ronde voor het eerste rapport. Goed je best maar blijven doen hoor! Heeft het bij jullie ook zo verschrikkelijk gestormd en gere gend? Het was echt guur herfst weer hoor! Nu gaat het echt al een beetje winter worden, maar dat is ook gezellig! Hebben we op school al lootjes getrokken? Het gaat al een klein beetje geheimzinnig worden hoor! Zou de goede Sint al uit Spanje zijn vertrokken? Als ik Sinterklaas was bleef ik maar zo lang mogelijk in het lekkere war me land. Wat hebben veel van jullie ge noten van de logeerpartij bij oma en opa of tante en oom. Prachtig hoor! Meisjes en jongens we gaan er weer een punt achterzetten en tot de volgende keer. Puzzel oplossing Horizontaal (dat is van links naar rechts) lezen we: hark, zak, kit. mand, kaft, nar, bel en klos. Vertikaal (dat is van boven naar beneden) staat er: hok, kok, zwaan, tafel, rek en bas. Dit versje stuurde Ineke Rouw ln. Jan en zijn konijntjes Als Jan b\j ztjn konijntjes is, dan is hij uur en tijd vergeten. Dan loopt hij 't eten zeker mis, en wil van leren niets meer weten. 't Is meer dan tijd, de schoolbel Nog een kwartier Jan gaat verschijnen. En moeder zegt: 't Is weer te laat, Je zat vast weer bij je konijnen. Op 't laatst zegt vader, hoor eens Jan, dat kan toch anders wil ik hopen Wanneer jij niet op tijd zijn kan, Zal 'k je konijntjes gaan verkopen. „Oh vader!" Jan wordt bleek van schrik. Hij heeft geen trek meer in zijn En 'k wed dat van dit ogenblik hij nooit de tijd meer zal vergeten. Voor- en rugpand worden aan één stuk gebreid. We zetten ICS steken op met blauwe of rode wol op i;a?.lden no. 3. Daarna breien we 2 naalden recht en gaan verder in tricotsteek, maar beginnen met een naald averecht. Hierop breien we 39 naalden en gaan dan verder met naalden no. 2'/t. Aan de goede kant worden alle steken 2 aan 2 samengebreid (is 54 steken). In de volgende naald breien we 0 averecht, averecht samen, 3 maal 11 averecht en 2 recht sa men, 7 averecht. Op de overige 50 steken worden nog 21 naalden gebreid. SCHOUDERBANDEN naalden no 2V» en brei hierop 50 naalden tricotsteek. Dan gaan we af kar ten, het lapje dubbelvou wen en met onzichtbare steekjes tegen elkaar aannaaien. AFWERKING De zijnaden gaan we dichtnaai en. Aan de bovenkant zomen we 5 raaiden om en rijgen er smal elastiek door. De schouderband jes naaien we aan de voorkant vast en aan de achterkant sluiten we ze met drukknoopjes. Aan de onderkant kunnen we er nog een smal kantje tegen naaien. één band 14 steken op Zijn jullie weieens naar een concert geweestDe meisjes en jongens die in een grote stad wo nen, of er heel dichtbij, zijn meer in de gelegenheid om het te gaan leren beluisteren dan zij, die echt in de binnenlanden wonen. Nederland telt verscheidene jeugdorkesten. In Zeist, Rotter dam, Den Haag, Amsterdam, Zwolle, het Ned. studentenorkest, het nationaal jeugdorkest en ga Het is natuurlijk altijd veel leu ker met elkaar te spelen dan hele maal alleen in je eentje. Weten jullie wel hoe precies de opstelling is van een orkest? Op het plaatje kunnen jullie het zienOm het gemakkelijk te ma ken, zijn de instrumenten erbij getekend. Je ziet wet dat het uit een groot aantal muzikanten bestaat. Wie kan er in een beek leve en toch droog blijven? BEZORGD Oma was gekomen en zat met de kleine Janneman van 3 en zijn zusje van 1 in de kamer. Opeens zegt hij tegen oma: „Let jij even op Nellie, want ik ga door Aijathu Youttff 101 Enkele minuten later werd de vergadering opgeheven en liep iedereen naar de dur. Perkings ging zijn eigen weg. kwaad kijkend. David dacht direct aan het begin van de vergadering. Greer verdween ook en David volgde Moore, terwijl hij de kooi met Harry onhandig tegen zijn borst hield. Heel wat mensen hielden Moore aan en Moore zei telkens opnieuw: ,,Ik wil er nu niet over praten". Toen stonden ze al op het bordes van het Republic House en de mensen verspreidden zich. Moore zei: „Nou, David. Aan het werk. Hoe laat to het? Verdraaid lastig geen horloge te hebben!" „Vijf over twee." „Vijf minuten te laat. Wat ga je met dat ding doen?" David keek naar de kooi ln zijn armen en bloosde. „Ik was hem al bijna vergeten. Ik zal hem naar mijn kamer brengen en kom dan direct." Hij zette de kooi bij het raam in de zon en keek naar Harry die ln zijn beperkte ruimte zoekend heen en weer sprong. Hij wist weinig van dieren af en hij had er geen idee van wat dit zachte bontje wilde. Toen kreeg hij een ingeving. Hij vulde in de badkamer een asbak met water, hurkte naast de kooi, opende het kleine deurtje en duwde de asbak naar binnen. Toen moest hij lachen: „Alsjeblieft, Har ry, oude jongen, je bedje is gespreid!" De maand oktober wierp zijn bruine kleuren over het gebladerte, de varens kregen een roestbruine kleur, daarna regende het dag en nacht, de wind stak op en de bomen werden kaal, met uitzondering van wat naaldbomen die als oasen tegen de donkere achtergrond afstaken, een achter grond van pijnbomen en dolle kervel. Het scheen definitief winter geworden De zon scheen bleekjes en er hing een nevel over de bergen. De kilte en vochtigheid had nu van alles bezit genomen en het leek wel of het altijd zo zou doorgaan. Toen Moore zijn jeep de poort van Nortons oprijlaan doorstuurde, dacht hij eraan dat er een overeenkomst was tussen de natuur en wat er in Nathaniels stervende lichaam plaats vond. De eerste strijd met zijn vijand had hem mager en uitgeteerd achtergelaten, maar de scherpe, sardonische geest had niet geleden. Daarna was hij anders tegenover het leven komen te staan. Nu scheen hij dingen te zien die vroeger nooit zijn aandacht hebben getrokken. Hij scheen over het leven te kijken als over bladzijden van een boek die je kunt omslaan, een boek waarover hij zich een beetje verbaasde, maar dat hem niet werkelijk raakte. Dit was de verandering die Ianthe aan hem had waargeno men, en alles scheen even definitief als het veranderde weer en de verkilde natuur. De vijand rustte in hem. Hij werd niet beter, maar scheen er ook niet slechter aan toe te geraken, hoewel Moore wel had gezien dat het niet bijzonder lang meer zou duren. Hij was al op zoek naar de fijne tekenen van het naderende einde. Hij liet zijn jeep onder de seringestruik achfer en klopte zachtjes op de keukendeur. Hij vond dat het niet nodig was Ianthe naar beneden te roepen, als zij soms boven bij Nathaniel was. Zij zag er te vermoeid en gespannen uit, en er zou nog veel van haar gevergd worden, voor deze zaak zijn onvermijdelijke einde had bereikt. Toen er niet werd opengedaan of geroepen, drukte hij de deurknop omlaag. De deur was niet op slot, hij had niet anders verwacht. Hij kwam in een huis dat ook moe en bedroefd leek. Hij keek in de studeerkamer waar hij de oude professor zo vaak aan zijn bureau had zien weiïcen, maar de kamer was leeg en zag er ongewoon opgeruimd uit, net of hij nooit meer werd gebruikt. Een gezellige kamer met muren vol boeken, een kamer waarin hij altijd had willen blijven. Daar hij de gewoonten van het huis kende, keek hij niet in de mooie, maar stijve kamer aan de over kant van de hal, maar ging vlug de draaitrap op. Wordt vervolgd Door de storm zijn bijna alle bladeren tan dc bomen gewaaid, heb je dat wel gezien? Hebben jullie er ook zo heerlijk in kunnen ravotten? Prachtig om zo'n „hele bos" in de lucht te gooien. Het regent geuoott bladeren. Op de foto zien jullie ook hoe de jongens ervan genieten. Een grappige puz zel, meisjes en jon gens- Op de tekening zien jullie drie stra ten. In die straten zijn verschillende winkels waar aan de voorgevel en op het dak borden zijn aan gebracht. Ze geven precies aan wat er in die winkels te koop is. Deze borden be staan uit twee delen en nu heeft de tim merman ze helemaal verkeerd aan elkaar „geplakt". Oef, dat is even wat! Gaarj. jullie maar eens precies uitzoe ken welke delen en vanzelfsprekend wel ke lettergrepen er bij elkaar horen. In totaal krijg ik van jullie vijf namen die ingezonden moe ten worden vóór dinsdag 14 novem- Prijswinnaars Lineke Stolk Rotterdam er Marja Teijgeler Maasland, krij ten de prijzen thuisgestuurd. WAT BEDOELT v> -f' BONTEKOE De scheeps var!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15