LITERAIRE ALCHEMIE OPINIE Bezwaar tegen presentatie MEVROUW 987.654.3210 li minder fel in een debat met KVP'er Aalberse. die volgens geruchten als voorzitter zou aftreden. Wat de Kamercommissies deze week nog meer CNV-kandidaatvoorzitter Lanser zegt dat de vak- te horen krijgen: het gaat gunstig met de econo- beweging net zo radicaal is als de radicalen. In mie, maar we moeten blijven oppassen. Tegen Scheveningen congresseert men. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 Alchemie of alchimie, 10 vertel- Er waren ook alchemisten die, len ons de handboeken, is histo- bevangen door gnostische en oc- risch de voorwetenschappelijke culte gedachten, hun bedrijvig- scheikunde. „Al" is Arabisch heid met astrologie koppelden, voor „de". Deze vroegste fase van De alchemie had dus een meer de scheikunde ontwikkelde theo- exacte en een meer speculatieve, rieën over de opbouw van de stof naar het geheimzinnige neigende en deed op grond daarvan proe- kant. ven. Haar doelstelling was gedu- Veel later, zegt de auteur van rende vele eeuwen uitsluitend ge- het hier besproken boek op blz. richt op de transmutatie, de ver- 207. splitste de beweging zich andering van onedele metalen in voorgoed in een zuiver we- edele- tenschappelijke richting, de che mie, en een zuiver esoterische (al leen voor ingewijden bestemde) richting, de vrijmetselarij. Het politieke spel A LLES WAT mei politiek te maken heeft is tegenwoordig wel in discussie; ten aanzien van onderscheidene as pecten gevoelt men behoefte aan verandering en, zo het kan, allicht vernieuwing. Onbehagen, in onze dagen wel bijzonder „in", is er al ge ruime tijd geweest. Waaraan dan de verheviging ervan in onze tijd toe te schrijven? Misschien zit er ook een brok aangepraat onbehagen in maar ook indien dat het geval is, is het er en laat het zich gelden. Andere oorzaken van de sterke uitbreiding van het onbe hagen moeten stellig worden gezocht in de grote openheid en openhartigheid van deze tijd alles komt im mers tot in zijn schamelheid bloot te liggen maar daar naast, dunkt mij, óók in de omstandigheid dat de politiek Is geworden tot een voorwerp van wetenschap en dus te gelijk van wetenschappelijke ontleding. Vandaar dat, om het vreemde woord te gebruiken, de politicologie even hoog genoteerd pleegt te staan als de poli tiek op haar beurt laag. Politiek-wetenschappelijke verto gen vinden hun weg wel, en het ligt in de lijn zelf van de politiek wanneer meer dan één beoefenaar van de weten schap der politiek belangstelling toont voor de politieke problematieken van het ogenblik. TJET KOST al niet geringe moeite om, wat in deze tijd aan min of meer wetenschappelijke beschouwingen over de politiek van de persen komt, redelijk bij te houden. Het ontbreekt de zieke, als hoedanig ons politieke bestel vrijwel algemeen wordt gezien, waarlijk niet aan medische belang stelling. Alleen, de diagnoses lopen nogal uiteen en daarom óók de aanbevolen middelen tot herstel. Zit het in ons kiesstelsel? Heeft ons partijwezen het op zijn geweten? Beide krijgen inderdaad heel wat kritiek te ver duren. Maar in een dezer dagen uitgekomen studie van de VU- politicoloog prof. dr. G. Kuypers („Het politieke spel in Nederland, Diagnoses, remedies en een suggestie", uitgave J. A. Boom en Zoon te Meppel) worden krachtige en naar mijn mening ook overtuigende beschouwingen geleverd, dat de oorzaak van de ziekte toch wel in wezen moet worden gezocht in ons politieke stelsel en dan met name in ons systeem van kabinetsformaties. In zijn boeiend en tegelijk bevattelijk geschreven boek on derzoekt prof. Kuypers de voornaamste van de tot dusver van allerlei kanten geoefende kritiek en voorgestane reme dies op zowel doeltreffendheid en haalbaarheid, om ver volgens over te gaan tot de ponering en uitwerking van ik aarzel niet het te zeggen ook in onderlinge samen hang verrassende spelregels die, vijf in getal, ik hier graag laat volgen met het advies aan lezer en lezeres om ze eens rustig tot zich te nemen. YYfELNU, PROF. KUYPERS bepleit dan: 1. Elk kabinet is gehouden om twee maanden vóór de dag der algemene verkiesingen bekend te maken, of het In de komende vier jaar al dan niet wenst aan te blijven en zo ja, met welk program, met welke ministers en onder welke minister-president. 2. Komt zulk een continueringsbesluit tot stand, dan blijft het kabinet aan, indien het bij de verkiezingen behaalde aantal zetels der regeringspartijen is gelijk gebleven of toe genomen. S. Komt zulk een continueringsbesluit niet tot stand, dan wordt na de verkiezingen een nieuw kabinet gevormd waarvan in elk geval de grootste oppositie-partij deel uit maakt en waarvan de minister-president uit die partij afkomstig is. 4. Elk kabinet dient bij zijn optreden het vertrouwen der Staten-Generaal te genieten en kan tussentijds niet ge dwongen worden zijn ontslag aan te bieden. 5. De Tweede Kamer versterkt haar invloed op het rege ringsbeleid door middel van: haar recht van onderzoek; de invoering van een dagelijks vragenuur; hearings; een op dracht aan elk harer bij evenredige vertegenwoordiging ge kozen leden om in het bijzonder de belangen te behartigen van de kiezers woonachtig in één door haar te omschrijven gebied. ^IEHIER vijf spelregels, waarvan ik moet erkennen en het zal veler ervaring zijn dat ze wel zéér toe spreken. Om meer dan één reden. Bijvoorbeeld omdat ze toch wel, ook bij de verandering en vernieuwing die ze voorstaan, aansluiten bij het bestaande. En zeker óók omdat ze niet, als andere pleidooien, schoon schip willen maken met niettemin waardevolle onderdelen van ons huidige po litieke bestel. Er komt tegenwoordig over de organisatievormen van onze politiek heel wat op tafel te liggen, zelfs nog afgezien van de inhoud zelf dier politiek. Soms kan men zich afvragen, of niet plotseling al te veel op losse schroeven wordt gezet, hetgeen dan stellig weer schadelijk moet heten. Maar dat onder het voorgestelde ook waardevols kan schuilen, prof. Kuypers' boek beschouw ik als een voor treffelijk voorbeeld. Hij helpt ons wezenlijk verder. DIEMER. Naar aanleiding van R. A. Cornets de Groot, D e Zevensprong, Essays over Lucebert, Jacob van Maer- lant, S. Vestdijk, Herman Gorter, Jan van der Noot, Wil lem Frederik Hermans, Harry Mulisch. Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam, 213 blz., 6.50. Alchemistische uitspraken zijn al vroeg gebruikt voor mystieke bespiegelingen zonder de achter grond van chemische experimen ten. Er was altijd een neiging de alchemie in zuiver spirituele ka nalen te leiden (180). Daarbij ver vagen de grenzen tussen alche- daag zit met de brokken, misten, astrologen, rozenkruisers afwezigheid van en neoplatonici, die immer- -1 kaars symbolen kennen (207). S- Vestdijk bij -/Iets" betrouwbare Idee kan alleen een persoonlijk ingrijpen de innerlijke chaos or denen (178)." Proces Letterkundigen die in deze lite- De literaire alchemist gaat dus raturen belezen zijn en er smaak zowel actief als passief te werk. psycho-analyse, die tenslotte een verstaanbare te overschrijden wetenschappelijke methode is en (93). Passief gaat hij te werk de literaire verbeeldingskracht door de veelvuldige herhaling niet stimuleert. Hypergevoelige van een woord of formule, om op transmutatie plaats: zoals in het alchemistisch proces het ene me taal uit het andere ontstaat, zo openbaart zich achter de gewone zin van woord, uitdrukking of for mule een geheimzinnig complex van betekenissen van een geheel andere aard dan de dagelijkse. Ook omkering van woorden kan een verborgen zin openba ren: zo is het antigram van evan gelist „evil's agent" (100). Zo bang is men voor het „iets" ach ter de dingen, dat zelfs zulk woordgeknutsel magische krach ten veronderstelt. Men ziet de literaire schep pingskracht, juist wanneer deze allerlei occulte kunstgrepen niet versmaadt, als blind (113). Dit wordt hier weliswaar van Luce bert gezegd, maar zowel de meer passieve als de meer actieve lite raire alchemie vinden in die „blinde" scheppingskracht hun uitgangspunt loof kunnen wegverklaren, hou den toch het even vage als kwel lende besef over dat er „iets is". wie durft beweren, dat Dat proces bestaat in het zin loos worden van de formule of van het woord. Het woord wordt r in klanken ontbonden en roept bij voorbaat iets weet? En verwondering op over het „Blindheid" andersom: wie toont aan. dat lot niet door een kosmisch initia tief is voorgetekend? Zijn wij als bestaan van juist deze klanken (57). Klank openbaart zin. De associ- de motor ziet van de geschiedenis gen complexen op te sporen en der mensheid? Is er niets dat ons redt^ (143) De schrijver van van- Als er aan een literair kunst werk (b.v. Het Genadeschot van S. Vestdijk) een bewust plan ten grondslag wordt gelegd, dan houdt dit toch verband met aller lei literair-alchemistische structu ren. De „blindheid" is er niet een die zich zonder meer overgeeft aan de literaire creatieve intuïtie, maar een die, een heleboel din gen wetend en er rekening mee houdend, zo te werk gaat dat er een openheid naar het occulte ge handhaafd blijft. Literaire- alchemie wil dus ko men achter de zin die achter de dingen is. De rede is daartoe niet toereikend en dus ook niet de exacte wetenschappen. De schep pingskracht bindt zich een blind doek voor om dan langs de weg van een mystieke techniek kosmische geheimen op het spoor te komen. Achter de hori zon van het zinvolle doemt een kosmisch-wijde wereld van ver moedens op. Maar dan zegt de^ auteur: „Het begrip, vernederd maar gelouterd, vernietigd maar ver hoogd na zijn tijdelijke onttro ning, hememe zijn rechten" (151). Bunyan Het komt dus tenslotte toch neer op de verwijding van de horizon der rede. Tenslotte wil de mens niet vermoeden, maar weten en kennen. Dit geldt voor al voor de criticus, die gesecula riseerde Uitlegger uit Bunyans Christenreis. Tussen haakjes: in Bunyans werken zit nog heel wat voer voor literaire alchemisten. Ik weet niet of de geniale ketellap per uit de 17e eeuw al ergens psycho-analytisch uiteengerafeld is. De Freudianen hebben mis schien aan hem voorbijgezien. Een mooie gelegenheid nu voor alchemisten van het type Cornets de Groot om zich eens in Bunyan te verdiepen. Wie weet waar het goed voor is. DR. C. RIJNSDORP. Russen weer met beide benen op de grond TNE formidabele Amerikaanse tijdperk, dat bijna 30 jaar heeft ruimte- successen hebben geduurd, aan het eind van de week de aandacht afgeleid van de feeste lijke viering van de Russische ok toberrevolutie en de nog wat Jul,tere Undinj v.n een „„JB ff Hunlied ruimtevaartuig op Ve- g<mMn ,even ,otn d(. mach, Kritiek Een nieuwe generatie komt ech ter naar voren. Het zijn de onge veer 30-jarigen." die bewust be- Overigens staan de Russen zelf ook weer met beide benen op de grond. In de afgelopen maanden hebben zich geen opvallende ge beurtenissen voorgedaan. Ieder een werd verwacht zich rustig te l de geheime politie sterk verminderd. Zij groeiden op in een wereld, die anders was dan die van hun prille jeugd. Het zijn deze jonge mensen, die met ongeduld het ogenblik afwachten om de leiding over te echter niet worden opgelost. In de ongeveer 20 jaren van zijn bestaan heeft Israël nog nooit iets aan fraaie beloften gehad. Het wil nu eindelijk een vre desverdrag, waarin alle vraagstukken definitief worden geregeld. Zodra het zijn troepen heeft teruggetrokken, is Israël afhanke lijk van de goede wil van de Arabieren. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat premier Esjkol en zijn medewerkers na alles wat gebeurd is liever het zekere voor het onzekere nemen. Intussen heeft Egypte rantsoe nering van olieprodukten in gesteld. Het wachtte er zo lang mogelijk mee om het effect van de Israëlische beschieting van dë' raffinaderijen bij Suez weg te ne men. Maar zelfs de invoer van geraffineerde olieprodukten kon ten slotte de waarheid niet ver borgen houden. Verlies Tegenslagen ondervindt Egypte ook in het zuidelijke deel van het Arabische schiereiland. Daar staat Engeland op het punt, de Zuidarabische federatie (waarvan ook Aden deel uitmaakt) onafhan kelijkheid te verlenen. De pro-Egyptische FLOSY, die van Jemen uit opereerde, heeft het in het gehele gebied van de federatie moeten afleggen tegen het NLF (Nationale bevrij dingsfront). Er zijn onderhande lingen gaande die ten doel heb ben, dat Engeland de macht over draagt aan een regering, bestaan de uit leiders van het NLF. De Egyptische terugtocht uit Je men is intussen in volle gang. De strijd om de macht is er even als in de Zuidarabische federatie nog niet beslist. Egypte heeft echter wel enkele belangrijke sla gen verloren. houden om de viering van het nemen van de twee generaties, ubileum zo glad mogelijk te die thans in het zadel zitten en ioen verlopen. elkaar in evenwicht proberen te Nu de feestelijkheden achter houden: die van Stalins mede- de rug zijn. herneemt het leven pliohtigen zijn normale gang en kunnen offers, zich allerlei ontwikkelingen voor- doen. Een vraag is of de veran deringen, die al geruime tijd wor den verwacht dit keer de leiders in het Kremlin ongemoeid zullen laten. die zijn slacht- Ceneraties tegenwoordige een publiek geheim, dat de jonge generatie In Rusland kri tisch is ingesteld. Zij beseft, dat er vijftien jaar na de dood van Stalin nog steeds iets mis is en dat zij er iets aan moet doen. De partijleiding zal daar rekening mee moeten houden, generatie Voor het Kremlin is er geen Zij zijn afkomstig uit de politie- en kwetsbare structuur van de ke school van Stalin, wiens theo- moderne staat Ls daarop niet bere- riën zij in praktijk brachten, fond. Die is afhankelijk van de Daardoor zijn zij mede-verant- loyale medewerking van de bur- woordelijk voor de terreurdaden gers, aldus Zorza. uit de Stalin-periode. Degenen, die thans de uitvoer- Nabije Oosten ders zijn van wat in het Kremlin wordt beslist, zijn meestal van dezelfde leeftijd of in elk geval hadden in hun jeugd al geleerd, van Amerika, Engeland en Frank- Zeven dagen verder Dit betekent, dat de mannen bij wie in Rusland vandaag de werkelijke macht berust, in de meeste gevallen moreel gecompro- bije Oosten noodzakelijk te ach- onvermijdelijk was? KLEIN INTERVIEW aldus de woordvoerder van de KVP". Achter deze anonieme aanduiding verschuilt zich de heer P. J. A. van der Sanden (vandaag 43 jaar geworden), die sinds oktober 1965 optreedt als voorlich tingsadviseur van de KVP-Tweede-Ka merfractie. Als adviserend lid maakt hij thans ook deel uit van het dagelijks be stuur van de KVP. De heer Van der Sanden die een aantal jaren parlemen tair redacteur van een katholieke dagblad combinatie was geeft hier zijn visie op de (gespannen) verhouding tussen KVP-top en KVP-radicalen. De partijleiding van de KVP federatieve samenwerking tot heeft, al of niet via haar woord- stand gekomen is. voerder, herhaaldelijk kribbig Over het tweede.d®« v»n J® aereageerd op de activiteiten vraag kan ik niets zeggen, nu van de KVP-radicalen. Heeft drs. Bogaers woensdag m Eind- juist deze reactie de tegcnstel- hoven schijnbaar een nieuwe ilngen binnen de KVP niet aan- opening heeft willen maken, zienlijk meer verscherpt dan GLAD IJS Het is mogelijk, dat de Russen •oorlopig de handen willen vrij houden. met het oog op de bin- U hebt de afgelopen maan den de stemming In de KVP kunnen peilen. Waagt u zich aan »pn voorspelling over de n de partyraadaverga- UIT TIEN CIJFERS zal het algemeen te betreuren. Op de weg veel leed en schade administratienummer van elke Nederlan- en aanverwante artlke- der worden samengesteld, maar daaruit is len. de KVP-leiding noemt het program der niets af te leiden van telefoonnummer en christen-radicalen zelfmoord op termijn voor girorekening, noch van leeftijd, politieke een christelijk geïnspireerde volkspartij (PvdA's Ran TTwl rvvaa+ ,ran no/ItnnHprernmantiBlcl RaHl- overtuiging maten die een ander niets W P-et-—-** «adl- aangaan. goed wegennet (o.a. Afsluit- De vakbeweging is tegen de voorgenomen zen burgemeester als minister Eoernink. Verzet regering verbiedt publieke vertoning van in de Kamer tegen het beknibbelen van de af- Mussertfilm. trek voor buitengewone lasten. Om heel wat anders te Aan de serie treinongelukken, schijnt geen Schnez weigert een benoeming tot bevelhebber eind te komen 53 doden bij Londen. 13 in van de NAVO in Midden-Europa, omdat hij o.a ra?ao begeeft het vijftien mensenlevens zijn Amerikaanse steden krijgen een neger als burge meester. Rhodesië voert kleine apartheid in. Intussen viert Moskou feest om 50 jaar revolu tie, brengt Amerika een vliegende domtoren in een baan om de aarde en berekent de VN de wereldbevolking in het jaar 2005 op het dubbele van nu. Tragisch is de dubbele moord, door een Frane- DEZE WEEK GEZEGD: verhuizen, hoeft niet. Aiublvnarrn «Ijn icn bultje, 'meel. H. IL k«r bTOuw op nun en schoonvader sepleegd 4c W'lldt) E*n busdienst in Overijssel ontduikt de wegen be- het Nabije Oosten is té ex plosief om enig risico te nemen. Daarom heeft het Kremlin be lang bij een desnoods voorlopi ge regeling. Dat de Arabische landen daar niet graag aan willen, blijkt uit hun gedrag van de afgelopen we ken. Zo predikte koning Hoessein overal verdraagzaamheid, echter op voorwaarden, die voor Israël onaanvaardbaar zijn. Ook aan Egypte worden vreedzame bedoe lingen toegeschreven. Beloften Zoals de zaken er thans voorstaan willen de meeste Ara bische landen allerlei mooie belof ten doen, als Israël zich maar uit de bezette gebieden terugtrekt, voor een definitieve oplossing van het probleem der Palestijnse vluchtelingen zorgt en wat dies meer zij. Zo simpel kan het probleem lasting en in Baarn komt een autozwendel aan het licht. Jong Oranje wint nog net met 3—2 van Polen. Unilever maakt in negen maan den 9,8 procent meer winst, AKU 25 procent minder, EMS verliest over 1Ö66 1,27 miljoen, R.S. Stok vis passeert het dividend en het budget van de Hervormde zen ding moet zwaar worden be snoeid. Zo komen we toch weer bij de cijfertjes uit Men kan erover twisten of de verklaringen als „kribbig" mo gen worden betiteld. Feit is wel, dat zij duidelijk waren. Daar door begrepen zowel de kiezers in het algemeen als de leden afloop i van de KVP precies wat de nering, leiding van de partij bedoelde. Voorspellingen doen betekent Ik geloof niet, dat de tegenstel- zich Jas ys wagen ik durf lingen er^or zijn verscherpt. echter voorspelien, dat de Par- Indien de verklaringen "krib tijraaci zich in overgrote meer- big zijn geweest dan is dat id za, uiUpreken vóór niet in de laatste plaatstewyten partyvorming op christeiyke aan de methodiek die de radi basis en vóór hfit stlchten van calen hebben gevolgd. De KVP- nieuwe grote, christen-de- leiding had reeds op 25 juli. dus mocratische Volkspartij. Zolang weken voor bet manifest ver- dit laatste d0ei nog niet be scheen. vaste afspraken met de reikt zal de partyraad zich ook woordvoerder vm de radicalen scharen achter het gesprek van gemaakt over de te volgen ge dg voorshands gericht op dragslyn. Daaroij zijn .oezeg- federatievc samenwerking van gingen gedaan, de radicalen KVP ARP en CHU jouden alle gelegenheid talgen Te^slotte eerwacht' ik. dat de hun .deeen op alle bueenkom- Partijra>d grond on. eten near voren te brengen. tell^re argum,Tnt|n dle daar. In de tweede plaats moet men r<*ds «iin aangevoerd - niet vergeten, dat juist de fal stellingname van de radicalen koord met PvdA en D 66 te ac- bijzonder scherp was. Men kon cepteren. uit de manifesten en de rnon- tvttt-it» delinge toelichtingen, die daar- DE MAJNIER op werden verstrekt, vrijwel letterlijkaHezendat er van Wat zijn, afgezien van de pro- de KVP bijna niets, althans niet grammatische doelstellingen, veel, meer deugde. Geen enkele, uw bezwaren tegen het optre- zichzelf respecterende partij kan den van de KVP-radicalen?. een dergelijke benadering zon- Zoals uit het antwoord op der meer laten passeren. vraag één al kan worden alge- Het is niet in de laatste leid. zijn mijn bezwaren vooral plaats mede aan het beleid van gericht tegen de manier waarop de KVP in 22 na-oorlogse jaren zij zich hebben gepresenteerd. Zij te danken, dat de samenleving deden het voorkomen alsof het nu is, zoals ze is. Daaraan doen beleid, dat de KVP in de afge- de onvolkomenheden, die er nog lopen, vaak zeer moeilijke, ja- zyn, niets af. ren heeft gevoerd, een misluk- Ol het mogelijk is. vóór de ls geweest. Niets Is echter verkiezingen van 1971 een voor- minder waar. keur uit te spreken voor sa- Wanneer er thans in het land menwerking met andere par-, bij een deel van de bevolking tijen, hangt niet alleen van de ontevredenheid heerst, dan is KVP af. Het hangt ook van die daaraan een complex van fac- andere partijen zelf af, maar toren schuld. Die ontevreden vooral van hetgeen de drie par- heid bestaat niet alleen en zelfs tijen KVP. ARP en CHU, geza- niet in hoofdzaak over de ma- menUjk zullen besluiten als de nier waarop in ons land een ka- CommissSeberaad een lijdensweg Met de vitaliteit van een grijsaard sleept de Tweede Ka mer zich dit najaar door de openbare commissievergade ringen. Het is een lange lij densweg. Vier jaar geleden zijn ze met dit systeem begon nen. Bij wijze van proef. Dit jaar worden voor het eerst èl- le begrotingen publiekelijk be handeld en nu pas is het ieder een duidelijk, dat het bij een proef had moeten blijven. „Niet erg bevredigend", noemde mr. Biesheuvel deze week deze manier van begro tingsbehandeling. „Het boeit het publiek en de journalisten niet." Dat is heel netjes uitge drukt. Je zou ook kunnen zeg gen: „Het is een stomverve lende bedoening, waaraan heel gauw een eind moet wor den gemaakt." Toen ze er in 1963 mee start ten, leek het nog wat. De Ka mer had genoeg van de ouder wetse begrotingsbehandeling, met urenlange (geschreven) re devoeringen en een door amb tenaren uitgewerkt ministe rieel antwoord. De openbare commissievergaderingen le ken een uitkomst: geen voor lezer! j van papier meer, maar discussie van man tot man, korte, concrete vragen in plaats van eindeloze beschou- vingen-voor-de-tribune, mi nisters die op eigen kracht zouden moeten antwoorden In het begin wogen de voor delen van het systeem inder daad zrwaarder dan de nade len. Maar dat zat 'm minder in het systeem dan in de men?3n. Het niveau van de Kamerleden lag in 1963 hoger. Er zaten in de Kamer meer mensen met voldoende gezag om tegen de achterban te kun nen zeggen: „Ik zal uw detail- wensen misschien eens in een schriftelijke vraag aan de mi nister voorleggen, maar ik ga er de openbare vergadering niet mee bederven. Ik beperk me, ook in de commissies, tot de hoofdlijnen van het be leid." Dat is nu anders. De Kamer bestaat voor meer dan de helft uit debutanten, die doodsbenauwd zijn voor boze brieven van kiezers aïs ze de tail zus en deelbelang zo niet ter sprake brengén. Het resul taat is, dat de meeste commis sievergaderingen ontaarden in eindeloos gepraat over de mie zerigste beleidsonderdelen. En als daar nou nog maar zinnige vragen over werden gesteld, maar het blijft bij noemen, opsommen en vermelden. Een concreet antwoord van de minister wordt nauwelijks verwacht. Daar is het eigen lijk ook niet om begonnen. Het gaat er alleen om, dat de achterban in de pers of de Handelingen kan lezen, dat Kamerlid A over zaak B en probleem C niet heeft gezwe gen. DETAILFETISCHISME De Kamer heeft in 1963 de boze geest van het perfectio nisme uit de plenaire vergade ringen willen verdrijven. Nu blijkt, dat ze via de commissie vergaderingen de zeven boze geesten van het detailfe- tischisme in huls heeft ge- Het systeem werkt niet door de openbaarheid. In besloten commissieverband kan een Ka merlid beter zaken doen met een minister dan in de plenai re bijeenkomst. Maar zodra de commissies openbaar worden, is er van zaken doen geen sprake meer. Dan wordt het praten voor de achterban. De beleidsbeschouwing valt in tientallen stukjes uiteen. Al le achterbanners krijgen hun deel, maar van een echt poli tiek gesprek over hoofdlijnen komt niets terecht. De Kamerleden zelf klagen er steen en been over. Maar terecht verlangt niemand te rug naar de ouderwetse begro tingsbehandeling. Een beter al ternatief biedt de methode die vorig jaar noodgedwongen (want er was geen tijd) onder het bewind-Zijlstra moest wor den gevolgd, een beknopte schriftelije voorbeschouwing, die beperkt blijft tot een zake lijk vraag- en antwoordspel over hoofdpunten, en daarna een korte plenaire begro tingsbehandeling met speech- jes van hooguit een kwartier. Per begroting is dan niet meer dan een middag of een avond beschikbaar. Jammer voor de details, maar heilzaam voor de politiek. Die details moeten dan, als 't per s>3 niet anders kan, later maar eens aan de orde komen, liefst in besloten commissies die het resultaat van hun be raad ln korte, herhaal: korte, verslagen naar buiten bren gen, anders via schriftelijke of mondelinge vragen. Het is dwaasheid alles aan de be grotingsbehandeling op te han gen. In voorjaar en zomer komt de Kamer soms weken lang niet bijeen en in het na jaar werkt ze zich over de kop. Als ze de vergadervacua na januari nu eens vulde met een paar debatten over be- leidsbijkomstigheden die toch niet onbesproken kunnen blij ven. De begrotingsdiscussie moet gereserveerd blijven voor het algemene beleid. Dr. BLOCK Eén van de zeer weinige voordelen van de commissie vergaderingen is, dat er een stilzwijgend voorleesverbod geldt. Wie zich daar niet aan houdt, is meteen een geteken de. Je merkt direct wat een Kamerlid of minister waard is als spreker, hoe groot z'n para te feitenkennis en politieke vaardigheid zijn en in hoever re hij in staat is prompt op interrupties te reageren. Nie mand kan zich achter het ge duldige papier verschuilen. Jammer dat de sympathieke nestor van het kabinet, mi nister De Block, deze week de vuurproef zo slecht heeft doorstaan. Aan zijn feitenken- ïis nis schortte het niet, maar zi spreekvaardigheid was om te huilen zo slecht. Geen zin kwam op zijn pootjes terecht Mr. L. de Block De man bleek bovendien minstens zo erg door de En gelse ziekte te zijn aangetast als z'n collega Den Toom. Het regende puur-Britse vaktermen en anglicismen. „All in all moet ik zeggen, dat....". „De equipment van de oliemaatschappijen....". „Het probleem zit 'm in de manage- ment-gap....". „Het gaat om de wetenschappelijke device „Wat de components van het beleid betreft....". Mr. De Block is zelfs Britser dan de Britten. Hij praat voortdurend over het „conti nental plat" en dat wordt dan als „plèt" uitgesproken, maar de Engelsen zelf zijn alleen vertrouwd met het begrip „continental shelf". Het werd de Kamer toch wel een beetje te gortig. „Kunt u het voor de afwisse ling niet in het Engels zeg gen?" grapte de communist Bakker toen de minister iets te berde bracht over onze be trekkingen met het United Kingdom. Dat kon de be windsman: „Met het Verenigd Konkrijk hebbrn we....". Even later zocht hij moei zaam naar een Nederlands equivalent voor een Engelse vakterm. „Ik moet het nu dus allemaal in het Nederlands zeggen." Maar vlak daarop sprek hij weer van de „wa ter-drive" bij de aardgaswin ning. „Dat is niet in het Neder lands te vertalen", verzuchtte hij. Het bleek na enige aan drang toch wel te kunnen. binet iyordt geformeerd. Het onderzoek van de Vrye Univer siteit geeft een veelheid van factoren. Aan die andere factoren gaan de heren Bogaers c.s. eenvoudig voorbij. Zy beklemtonen slechts de ontevredenheid over de ka binetsformatie. Dat is onjuist en in strijd met de werkelijkheid. Wij moeten ons goed realiseren, dat het in Nederland kennelijk veel gemakkelijker was om in de jaren 19451954 de armoede te verdelen dan in de latere ja ren de welvaart. Gesteld dat de partyraad op t en 9 december voor de ïyn- togaers c.». kiest, welke conse quenties zal de huidige KVP- lelding dan trekken? En omge keerd: verwacht u een afsplit sing van de KVP-radicalen als de partyraad voor de tg. chrls- Het is duidelijk, dat de hui- lige leiding niet herkiesbaar :al zijn als de Partijraad op 8 9 december de lün-Bogaers volledig volgt. Ik leg de nadruk op „volledig", want wat de for mulering van de programma tische doelstellingen betreft, daarover behoeven geen mes sen te worden getrokken. Het is ln de afgelopen week nog eens zonneklaar gebleken, dat de scheidslün loopt by het z.g. samenwerkingsverband met stembusakkoord. De leiding van de partij is niet bereid, met andere partyen dan A.R. en CHU, een samenwerkingsver band aan te gaan. Zij wil dit al leen met de christelijke partyen. Zy hoopt dit te bereiken via do gesprekken in de groep van

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10