Onderscheid maken bij bijbel lezen Israël weigert ;Q VN - bemiddeling Jongen doodde 7 mensen in koelen bloede Chauffeur zag door mist spoorbomen niet meer KLM-gebouw toch AKU in derde kwartaal Ijsblok van tien kilo viel uit de lucht in Amstelveen 25 procent minder winst VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 Tot gaskamer veroordeeld PHOENIX Een rechtbank in Phoenix (Arizona) heeft gisteren de doodstraf uitgesproken over Robert Benjamin Smith. Het vonnis zal op 2 februari in de gaskamer worden vol trokken. De thans 19-jarige Smith stapte vo rig jaar november een kappersschool in het plaatsje Mesa binnen waar hij de zeven aanwezigen, onder wie twee kinderen onder de drie jaar, dwong in een kring op de grond te gaan liggen. Hij ging in het midden van de kring staan en schoot vervolgens zijn slachtoffers door het hoofd. Een van de kinderen doorstak hij eerst omdat hij huilde. Slechts twee overleefden de slachtpartij, een zuigeling die door de- moeder met haar lichaam was beschermd en een 18-jarig meisje, dat niet dodelijk werd getroffen. Tijdens de verhoren toonde de jon geman geen enjcel blijk van emotie. Hij zei dat het hem speet niet later gekomen te zijn toen hij hoorde dat zich dan veertig mensen in het ge bouw zouden hebben bevonden. Vol gens de rechter heeft hij zijn daad begaan uit zucht naar publiciteit. NEW YORK Een Ameri kaans voorstel aan de Veilig heidsraad om Israël voorrang te geven bij beantwoording van de Egyptische beschuldigingen heeft gisteravond niet de vereiste meerderheid van negen gekre gen. Acht stemmen voor, zeven onthoudingen. Minister Eban werd nu zevende In de ij van sprekers. Rusland steunde de resolutie van India, Mali en Nigeria op voor waarde, dat de Arabieren er mee instemmen. Zowel deze als de Ame rikaanse resolutie dringen aan op het zenden van een VN-vertegen- woordiger naar het Nabye Oosten. Het verschil zit echter in de instruc tie die deze afgevaardigde moet krij gen. Israël is tegen VN-bemidde- ling. Met een hart dat vol verwach ting klopte; vertrok Monica van Beelen gisteren van Schiphol naar Londen. Bij de Miss Hol land-verkiezing werd zij derde. Nu zal zijn de Nederlandse kleu ren i verdedigen bij de Miss World-verkiezing. Treinongeluk Heythuysen eist 3 doden HEYTHUYSEN Drie doden, vijf gewonden en een materiële schade die in de tonnen loopt, dat is de balans van de botsing tussen trein 720 en een zware vrachtwagencombinatie gisteren. De chauffeur van de combinatie W. J. de Groot (33) uit Wychen, overleed gisteren aan de ver wondingen. Het ongeluk, dat op een met auto matische halve bomen beveiligde overweg in de Heythuyserweg tussen Heythuysen en Baexem gebeurde, is veroorzaakt doordat de chauffeur waarschijnlijk te laat heeft gemerkt, dat de bomen van de overweg wer den neergelaten. Op het moment van de botsing hing er in de buurt van de overweg een dichte mist. De laadbak van de auto heeft de bestuurderscabine van de trein totaal verpletterd. Machinist Bruinsma uit Eindhoven en conducteur B. H. M. Niessink (38) uit Maastricht, moeten op slag dood zijn geweest. Een deel van de combinatie werd over een afstand van bijna tweehon derd meter meegesleurd. Bij het ongeluk hadden aanzienlijk meer slachtoffers kunnen vallen, wan neer de trein beter bezet zou zijn geweest. Het was een bijzonder geluk kige omstandigheid, dat de trein slechts ongeveer 20 passagiers ver voerde. Van de reizigers werden in totaal vijf gewond, onder wie enke len vrij ernstig. Het eerste rijtuig heeft zich na de botsing met de auto met zijn neus in de grond naast de spoorbaan geboord. Het is daarna door de rest van de trein omhoog geduwd en vervolgens op zijn kop neergesmakt. De rails werden over een afstand van circa 300 meter totaal weggeslagen, driehonderd meter totaal weggesla gen. Commentaar van Israël op de zit ting van gisteravond: ,,De Raad heeft blyk gegeven van eenzijdig heid, die objectief en onpartijdig overleg in gevaar brengt". Twee berichten uit het Egyptische blad Al Achram, die de toenemende spanning benadrukken: Kosygin zou Johnson, De Gaulle en Wilson heb ben laten weten dat hij een snelle oplossing van de crisis noodzake lijk acht en de hoofdredacteur van het blad verklaarde te geloven, dat de mogelijkheden voor een vreed zame regeling door de VN zijn uit geput. Alternatief: geweld om de verloren gegane gebieden te hero- KOSYGIN: OP HOOG NIVEAU OPLOSSING IN NABIJE OOSTEN CAIRO Het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram meldt, dat de Russische premier Kosygin, president Johnson, president De Gaul le van Frankrijk en premier Wilson van Engeland boodschappen heeft ge zonden waarin hij er de nadruk op legt, dat een snelle oplossing van de crisis in het Nabije Oosten noodzake lijk is. Kosygin heeft, zo verneemt Al Achram uit diplomatieke bronnen in New York, reeds antwoord gekregen en in kringen van de VN wacht men af wat het resultaat van de briefwis seling is. KLM koopt grote helicopters SCHIPHOL De KLM heeft by de United Aircraft Corporation in Hartford, Connecticut, twee Sikorsky helikopters besteld voor haar doch teronderneming KLM Noordzee He likopters N.V. De teosetllen zullen op contractbasis worden gebruikt voor het vervoer van personeel naar en van de booreilanden in de Noordzee. Met de aankoop is een totaal bedrag van 6.750.000,gemoeid. De twee helikopters zijn amfibie toestellen, die dus op het water en op het land kunnen dalen en op stijgen. De grootste biedt plaats aan 36 passagiers en kan een maximum snelheid bereiken van 225 kilometer per uur. De kleinste heeft plaast voor elf passagiers en een maximumsnel heid van 175 kilometer. Beide toe stellen hebben een aktieradius van 740 kilometr. e Kal valt kind in bed aan (Van onze correspondent) BEESD De dokter heeft gisteren de aan armen en oren gewonde Ni- coline van den Berg (zes jaar) moe ten behandelen, nadat ze in haar bedje twee keer door een grote rat was aangevallen. De heer Van den Berg die het kind hoorde huilen en ging kijken zag haar bloedend aan de armen in bed zitten. Het kind wist niet hie het aan de verwondingen was gekomen. De vader, die dacht dat Nicoline haar armen aan de spiraal had be zeerd, verbond haar, dekte haar toe en ging weer naar beneden. Even later huilde het kind weer. Nu bloedde het achter haar oren. Toen de vader de kaemr onderzocht hoorde hij geritsel in de commode. Hij schoof een la open en zag een grote rat wegspringen. Een buurman heeft het beest met een yzeren staaf afgemaakt. Twee Nederlanders in België omgekomen SINT TRUIDEN Gisteren zijn bij een ernstig verkeersongeluk in België twee Nederlanders omgeko men. Zij zaten in een busje dat zeven arbeiders uit Limburg naar een bouw werk in Brussel vervoerde. Tussen Tongeren en Sint Truiden kwam het busje in botsing met een landbouwtractor, die plotseling de weg opreed. De heer C. van der Loop uit Heerlen en de heer J. Dezair uit Wylre bij Maastricht overleden later aan hun verwondingen. Charles Bickford overleden HOLLYWOOD Charles Bick ford. de roodharige reus van het witte doek. is donderdag in de j ouderdom van 70 jaar in het zie- ken huis overleden, waar hy reeds I sinds juni werd verpleegd. Hij is jarenlang erkend als een j van de beste karakterspelers. In een Verginian tv-serie speelde hij de kei harde veeboer. Hij hield er uitgespro ken meningen op na die hij niet on- »ler stoelen of banken stak. Voordat Bickford filmster werd wos hij houthakker, landloper, uit smijter en variëté-artist. Dynamite was zijn eerste film, lrter red hij met Greta Gqrbo op in Anr.a Christie. Voor ziin rol in johnny Belinda kreeg Bickford een Acade ny Award. Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie RONINGEN Eigenlijk hoor ik in zoverre niet in deze rubriek thuis, dat je mij een „gelover" buiten de kerk zou moeten noemen. Ik ga elke week trouw, en probeer daarvoor steeds de goede instelling te vinden. Maar mis schien is het wel zo dat mijn geloof anders is dan hetgeen er in de meeste orthodoxe kerken over geleerd wordt. Op die manier bezien zou ik dus wel buiten de kerk geloven. Zo ber ik overigens niet de enige. Mijn naam is Kees Sera en ik heb de gebruikelijke rechtzinnige opvoeding gehad. Destijds ging ik als de meeste jongeren wat sputterend regelmatig mee naar de kerk. Volgde met de gebruikelijke tegenzin de catechisatie. Koos als 18-jarige bewust. Mijn belijdenis-doen was bepaald geen for mele aangelegenheid. Maar begon met het klimmen der jaren" me wel van allerlei dingen af te vragen over zondebesef, bijbel- gezag, je opdracht als christen, enz. Ik weet nog precies wanneer die bewustwor ding zich aan me opdrong. In de kerk in een morgendienst. Het was een prachtige zomerse zon dagmorgen. Ik was pas geslaagd voor mijn eind examen middelbare sdhool en ik had een baan tje als leerling-journalist zo goed als binnen hand bereik. Bovendien was ik verliefd. Die morgen in de kerk had het meisje van mijn dromen me heel lief toegeknikt (ze wist van niijn gevoelens toen nog niets. Of toch wel?). "VTAAR GOED: in elk geval was ik hardstikke blij. In een dankstemming, ja. Toen kwam het sanhedrin binnen en de dominee op de preekstoel. Preek over 's mensen ellende (het eerste van de drie stukken, weet je wel?), want als noviteit deden we catechismus eens een tijdje in de morgendiensten. Kun je je voorstellen dat ik niet eng gedisponeerd was? Het werd er niet beter op.i toen we van de dominee allemaal psalm 22 vers 1 moesten klagen „...waarom verlaat Gij mij en redt mij niet ter wijl ik zwoeg en strij. En brullend klaag in de angsten die ik lij'...". Ik kon dat niet meezingen. Het zou een leugen zijn. Althans In die omstandig heden van mij op dat ogenblik. Dit onthutsende gebeuren want dat was het voor mij liet me niet meer los. Het was een teken. Ik kwam toen pas goed tot de ontdekking hoe vaak ik psalmen en (in mindere mate) gezan gen zo maar, automatisch meezong, zonder te beseffen wèt ik zong. Ik begon wat we zongen beter tot me door te laten dringen. Van dat ogenblik af ben ik eigenlijk voor 'net eerst de bijbel echt gaan lezen. W/"AT een ontzaglijk moeilijk boek bleek dat. Ik kwam er niet uit. Bleef toch volhardend doorgaan. Je mag het rustig weten: bad om klaar heid. Al die (ogenschijnlijke?) tegenstrijdigheden. Gods Woord van Genesis tot Openbaringen letter lijk nemen. Snap je het niet, dan met de nodige uitleggingen erbij van vaklui. Mythisch karakter hier? Lezen met als achtergrond het cultuurpa troon van toen, daar? Alles doen wat erin staat? Van Paulus bijvoorbeeld: door maar liever niet te trouwen. Maar hij zei toch zelf: niet ik, maar de Heer spreekt (Ja. maar dat moet je anders opvatten). Enzovoorts. Het duizelde me. Tot Ik het heeft vrij lang geduurd de kern mocht ontdekken. Dit kwam langzamerhand voor mij steeds vaster te staan en leerde ik tot mijn grote opluchting volledig zien: het is alle maal lang niet zo ingewikkeld als je denkt. Begin bij het begin. Bij de kern waar het bi Gods Woord steeds om gaat: bij Christus. Lees eerst Zijn woorden, leer ze desnoods uit je hoofd. En ga dan verder In de bijbel lezen. Toets alles aan hetgeen Hij hier tijdens Zijn rondwan deling op deze aarde heeft gezegd. Dan is de bijbel niet zo moeilijk meer als je dacht. Zeker niet als ook de Geest je er nog bij wil leiden. Ik vraag me vaak af: hebben we met ons harrewarren over allerlei Schriftopvattingen in feite vaak niet het onderscheid vergeten tussen wat van God is in de bijbel en van mensen? Als je van de mensen in de bijbel leest dan is dat voor mij in zoverre onthullend dat je steeds zegt: er is niks nieuws onder de zon. Misverstanden, ruzies, gemurmureer, niet helemaal juiste opvat tingen, zelfs bij de „Heiligsten", zijn er altijd geweest. Precies zoals nu. VTAAR ik mag, dacht ik, zoals in onze kerke- L A lijke belijdenisgeschriften helaas wel gebeurt, geen uitspraken van figuren als de aartsvaders, de profeten, de apostelen, op één lijn stellen met die van de Here Jezus. (Die van boven komt is boven allen; wie uit de aarde is, is uit de aarde en spreekt uit de aarde, Johannes 3 vers 31). Want Hij alleen is God. Zijn woord is toetsnaald voor al het andere in de bijbel. Pas via Hem is het Woord Gods woord. Dat we na tweeduizend jaar nog steeds aan het discussiëren zijn over hie het christendom zich dient op te stellen in de wereld (zag je die onthullende tv-uitzending daarover tussen Kui- tert en Fiolet via de tv?), al doet het christendom er natuurlijk wel „iets." aan, is, dacht ik, tot dit myns inziens kernmisverstand ten diepste terug te brengen. Christus is namelijk zeer duidelijk en voor geen enkel misverstand vatbaar als Hij het In Matteüs 25 vers 21 tot en met 46 over onze opdracht heeft. ^TROUWENS, dat geldt voor alles wat Hy A zegt. ik denk wel eens: Al Zijn woorden zouden we, te beginnen met 'net liefdegebod, eens bij elkaar moeten zetten in een boekje om dan te ontdekken hoe glashelder Hij is. Dat begrijpt een eenvoudig moedertje evengoed als de knapste hoogleraar in de theologie. Misschien gaan we dan meer uit van Zijn Woord, en nemen we dat eindelijk metterdaad als uitgangspunt van ons bijbel lezen, denken en vooral ook: handelen. Dan kristalliseert zich na melijk een zo helder beeld, dat we geen tijd meer behoeven te verdoen aan woorefcn, woorden, woorden, maar proberen we goede leerlingen van Hem te zijn. In de gemeente. In ons werk. In heel de samenleving. Vat dit gerust als een getuigenis op. T~\AN blijven we niet alleen maar ja zeggen op het geloof, maar gaan we vragen: Wat moet ik doen. Heel concreet. Daar moet de predi king het, vind ik, voorlopig (als voorbereiding daarop) maar eens een hele lange periode over hebben. De geest van Christus moet vaardig wor den over alle mensen die zeggen Hem te belijden. weer naar Mattheüs 25 of naar Christus gebod: Een ander behandelen zoals jezelf behandeld zou willen worden. Doen we dat, althans: proberen we het? Of klinkt dit woord alleen nog maar als een gemeen plaats in onze oren. Werkelijk, als je je er weer voor kunt openstellen is het een onthutsend woord. Hij vraagt straks uitsluitend aan ons: Wat heb je gedaan! Men heeft het nog wel eens smalend over die ouderwetse wettische opvatting van de bijbel. In de tijd van de mannen-broeders, weet je wel. Maar ik zou weer met klem willen pleiten voor een wettische opvatting van Christus woorden. Liever dan dat we ons allemaal maar blijven buigen over onze (menselyke) belijde nisgeschriften .en kerkorders. Want nogmaals: Christus is de kern. Dit consequent toepassen, daar gaat het om. Door Christus zijn we vrij en dat is een feest, waar we geen lof genoeg over kunnen toebren gen. Weg met onze pijn-in-de-buik-gezichten dan en juich mee. Om van daaruit geïnspireerd te worden. Om „eraan te gaan staan". Dan komt Hij nog dichterbij doordat Hij ons toefluistert: Want Mijn juk is zacht en Mijn last is licht. Geen ellende meer en geen wroeten in jezelf. Onverkor te blijdschap.' Heiligen? Welnee Wij hebben zo een vaag idee dat de apostelen heiligen waren van de moederschoot af en dus zo ook stierven. Maar zij waren heel ge wone mensen. Christus heeft hen genomen zoals ze waren. Met hun fouten en hun gaven. Hij heeft hun niet gevraagd dat ze allen hetzelfde karakter zouden hebben, of dezelfde wijsheid, of de zelfde gezondheid. Hij heeft niet ge vraagd dat zij allemaal evenveel werk zouden verrichten. Met een ontzagwekkende eerbied voor hun eigenheid heeft Hij hen aangespro ken en uitgenodigd Hem te volgen. 't Bewijs van een fijngevoelige liefde. De Heer leeft ook nu nog onder ons. Hij zegt, net als toen: Volg Mij! En dan verklaart Hij zich nader. ,,Zeg niet: ik ben maar een stakker. Ik heb geen gezondheid. Ik heb ge voelige zenuwen, die tegen weinig bestand zijn. Er is zoveel lelijks in mijn leven. Ik ben verwaand en een grote egoïst. Ik val telkens. Pieker niet. Vooral niet over je gezondheid. Als je arm voor Mij staat, zal Ik je hart vullen met Mijn liefde. Geloof, dat Ik je liefheb zo als je bent. Dat Ik Me zó van jou wil bedienen. Werp alle bekommernissen van je af. Laat ze geborgen zijn in de vreug de dat Ik je liefheb en dat Ik je uitnodig Mij te helpen in het uit dragen van de Blijde Boodschap aan de wereld." (Uit: Doodgewone mensen) 3RU~SEL In dc buurt van Brussel is gisterochtend een blok ijs van I ongeveer tien kilo uit de lucht komen vallen. Het kwam terecht op de achter- kant van een geparkeerde personenauto te Erembodegem. Het neerkomen veroorzaakte een geluid als een explosie. Volgens weerkundigen is een der- i gelijk natuurverschijnsel zeer zeldzaam. heeft de goedkeuring kunnen ver krijgen van Amsterdam, dat er nu geen bezwaar meer tegen maakt, dat dit nieuwe hoofdkantoor in Amstelveen gaat verrijzen. Het Amsterdamse bezwaar was, dat het eerste plan een bedreiging vormde voor de recreatieve functie van het Amsterdamse Bos. Het gebouw zou nl. een hoogte krijgen van ongeveer vijftig meter bij een lengte van honderd me ter. In hèt r.ieuwe plan is de hoogte te ruggebracht tot 36 meter en wat de vormgeving betreft wordt het gebouw aangepast aan het boslandschap. Het is i.og niet bekend wanneer met de bouw wordt begonnen. Vermoedelijk zal dat zijn !n de tweede helft van het yolgende jaar. AMSTERDAM De Alge mene Kunstzijde Unie heeft in het derde kwartaal ruim 25 pro cent minder winst geboekt dan in dezelfde periode van 1966: 16,8 miljoen tegen 22,5 mil joen vorig jaar. De omzet bleef nagenoeg gelijk 148 miljoen), maar de kosten stegen met 6 miljoen tot 140 miljoen. In de eerste negen maanden bleef de winst zelfs 30 procent achter bij die in 1966 (resp. ƒ34,3 en ƒ40,2 mil joen). Zo daalde de omzet met 40 miljoen tot 450 miljoen en de kosten met 14 miljoen tot 423 mil joen. Vooral de onbevredigende ontwik keling in de afzet van synthetische garens en vezels voor kledingtextiel speelde een rol. De produktiecapaci- teiten konden niet volledig worden benut, terwijl de prijzen tot een on verantwoord laag niveau daalden, al dus de voorzitter van de raad van bestuur van de AKU in een toelich ting op deze cijfers. Uit recente ontwikkelingen, vooral in de VS en West-Duitsland zou men mogen afleiden dat het dieptepunt in de ongunstige gang van zaken is ge passeerd. Of dit al zijn invloed zal hebben op de resultaten van AKU in Vermiste vrouw dood in bos gevonden VENRAY Een jager te Venray heeft gistermiddag in de bossen on der Oostrum het stoffelijk overschot gevonden van de 61-jarige mevrouw Van der Kolk-Robben uit Venray, die sinds maandag werd vermist. Zij ver liet die dag enigszins overspannen haar woning. De dood schijnt maan dagavond reeds te zijn ingetreden, vermoedelijk door verkleuming. 1968 kan nog niet worden overzien. De AKU streeft ernaar de kosten verder te drukken. Ook zal nog een aantal personeelsleden in de komen de tijd afvloeien. Sinds eind 1968 daalde het aantal werknemers van 15.000 tot 14.000. Er wordt op het ogenblik in geen van de AKU-bed:i;'ven meer een werktijdverkorting toegepast, waar uit bil. kt dat de bezetting van de fa brieken vrijwel v/eer normaal is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9