Huren begin volgend jaar in meer gemeenten vrij SPECIAAL TEAM ZOEKT NAAR GRAFSCHENNER Uit de Haagse hof geplukt Benoeming en geen verkiezing van burgemeester Veedrijver in Italië gearresteerd NAZI-JAGER VERMOORD EMBER 1 7 VRIJDAG 10 NOVEMBER J967 Motie verworpen Steun voor Schnt Te weinig betaald Voor de zesde maal wordt in de centrale veilinghal te Aalsmeer een nationale bloemenvaktentoonstelling gehouden. De Engelse ambassadeur in Nederland, Sir Peter Garran, heeft gisteren, vergezeld door burge meester L. Brouwer, het festijn van kleur en geur officieel geopend. (Van parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink van binnenlandse zaken blijft er bij, dat een burgemees ter door de Kroon moet worden benoemd. Deze methode is de l beste waarborg dat de vaca- ture door een bekwaam, onaf hankelijk en boven de partijen staande kandidaat bezet wordt. De bewindsman keerde zich giste ren in de Kamercommissie voor bin nenlandse zaken tegen een motie van de PvdA. Drs. Van Thijn wilde de ambtsinstructie van de commissaris der Koningin zodanig wijzigen, dat hij, alvorens een aanbeveling voor i burgemeestersbenoeming te doen, eerst de gemeenteraad hoort. In de praktijk pleegt de commissa ris van de Koningin al overleg met de gemeenteraad. Hiertegen had mi nister Beernink geen bezwaar. Vooral grotere gemeenten hadden behoefte aan een dergelijk gesprek. De mi nister vond het echter te ver gaan als de commissaris der koningin een lijst met sollicitanten aan de raad zou overleggen. Monarchie ten als politiek verantwoordelijk col lege met een voordracht voor een benoeming te laten komen wees mr. Beernink af. De minister, zo zei hij, moet immers verantwoordelijk blij ven. Drs. Van Thijn kreeg bijval van de PSP en D'66. Ds. Abma (sgp) daar entegen noemde een gekozen burge meester een besmettingshaard van de monarchie. Wel zag hij voordelen in een oriënterend gesprek met de raad. De heer Jongeling (gpv) wilde het bestaande systeem handhaven. De heer Albering (kath v) en mr. Schol ten (ch) gaven er de voorkeur aan de tegenwoordige ontwikkeling (het gesprek met de raad) af te wachten. De heer Schakel (ar) noemde de mo tie van drs. Van Thijn nog een eerste stap in een krijgsplan, die hij afkeur de. Het ziet er naar uit, dat een grote meerderheid van de commissie "het met minister Beernink eens is. V erschoningsrecht maatschappelijk weikers (sters)? (Van c e parlementsredactie) Stemmen staken bij PvdA-motie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De discussie over het regionaal welzijnsbeleid in de vaste commissie voor cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk leverde gisteravond het ongebruikelijk schouwspel op van een stemming die bij gelijke stand 5 voor 5 tegen werd gestaakt. Mevrouw Heroma-Meilink (soc.) vroeg in een motie om nadere gege vens over het regionaal welzijnsbe- leid in de eerste helft van 1968. Vrij wel alle sprekers wilden duidelijk heid hebben over de vraag hoe dit beleid over steden, ontwikkelingsge bieden en de IJsselmeerpolders zal worden gespreid. Hoewel dit niet na- drukkelijk in de motie stond, vroeg mevrouw Heroma ook om financiële gegevens begin volgend jaar. Minister Klompé was bereid nade re gegevens te verstrekken maar het geven van financiële cijfers achtte zij niet mogelijk omdat dit eerst bekend is als de begroting voor 1969 wordt opgesteld. De heren Tilanus (c.h.), Kieft (a.r.), Vonhoff (lib.) en Engels (kath. v.) von den dit begrijpelijk en verklaarden zich daarom tegen de motie. Enige commissieleden van AR. CHU en VVD waren afwezig, zodat de stem men staakten. De motie zal echter zonder advies bij de openbare be handeling van de CRM-begroting in stemming komen. Nu .staat al vast dat ze zal worden verworpen. GENEVE President Moboetoe /an Kongo heeft volgens een bekend making van het Internationale Rode Kruis te Genève ingestemd met de evacuatie van de blanke huurlingen uit Roeanda. echter op voorwaarde dat de landen waaruit ze afkomstig zijn maatregelen nemen om te verhin deren dat ze weer in Afrika gaan vechten. DEN HAAG De regering beraadt zich over de mogelijkheid om aan maatschappelijk werkers en werksters het verschoningsrecht toe te kennen. Dit betekent dat men zich evenals artsen, predikanten en geestelijken tegenover de rechter kan beroepen op de vertrouwelijkheid van contac ten. Staatssecretaris Van de Poel heeft hierover in september overleg ge pleegd met de minister van justitie. De zaak is thans in beweging. „Ik hoop dat er een interdepartementale werkgroep voor dit vraagstuk kan worden ingesteld", aldus de heer Van de Poel gisteravond in de Kamercom missie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Een rapport van de Nationale raad voor maatschappelijk werk over deze materie is op het departement blij ven liggen omdat men hoopte dat de rechtbank over deze aangelegenheid meer verduidelijking zou brengen. Dit is echter niet gebeurd. Alleen goedkoop gas voor Delfzijl (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block blijft bij zijn beslissing om het Franse 9luminiumbertrijf Péchiney, dat plannen had voor vestiging in het Sloe-gebied by Vlissingen, geen goed koop aardgas te leveren. Als gevolg daarvan gaat de vestiging niet door. In de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken betreurden de heren Assmann (kath.v.) en Van der Peijl (c.h.) gistermiddag de beslis sing. Zij vroegen om nadere inlichtin- Minister De Block legde uit. dat er geen goedkoop aardgas meer is. Er was een „potje" gereserveerd voor de stimuleringsgebieden. Voor zover de aluminiumproduktie daarin een aan deel had, is daarop al beslag gelegd door het bedrijf in Delfzijl. Dat heeft in dit opzicht feitelijk een monopoli- positie, op voorwaarde dat het z'n produktie in twee jaar maximaal uit breidt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De regering gaat door met het geleidelijk af schaffen van de huurprijsbe- heersing. Ze doet dat voorzich tig, maar tegelijk doelbewust, want de liberalisatie is een voortreffelijke zaak, ook voor de werkgelegenheid". Tot deze uitspraak kwam minister Schut gisteravond bij de voortgezette begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting. Hij kondigde aan, dat in het komnd voor jaar in nog meer gemeenten de huren zullen worden vrijge maakt. Op 1 oktober jl. is dat al in ongeveer 350 gemeenten gebeurd. Tegen die tweede liberalisatiegolf wilde de socialist drs. Van den Doel een dam opwerpen. Hij diende een ontwerp-motie in, waarin de minister werd gevraagd de huurvrijmaking in 1968 niet verder uit te breiden, maar eerst de gevolgen van de eerste libe ralisatieronde af te wachten. Aantjes Daarvoor voelde de bewindsman niets en hij kreeg de steun van de regeringspartijen en D'66. „De mo tie", zei de heer Aantjes (a.r.), „heeft geen been om op te staan na wat we van de minister te horen hebben ge kregen. De heer Van den Doel is er niet bij benadering in geslaagd aan te tonen, dat de liberalisatie tot on aanvaardbare gevolgen heeft geleid." Dit laatste werd door minister Schut dik onderstreept. Volgens hem is in de geliberaliseerde gemeenten alles rustig verlopen, in de meeste gevallen trad een zekere huurverho ging op, maar dat was ook logisch. Jaren achtereen is in die gevallen minder huur betaald dan het huis waard was en de eigenaar toekwam. De minister noemde het een goede zaak, dat de publieke opinie zich van de huurliberalisatie heeft meester ge maakt. Vakcentrales, consumentenor ganisaties en huurdersbonden hebben de huiseigenaren laten weten: „Pas op, anders bijten we". Dat heeft gunstig gewerkt. Uitvoerig stond de minister gister avond nog stil bij het huur- en subsi diebeleid in het algemeen. Het welsla gen daarvan is sterk afhankelijk van de medewerking van de gemeenten, de beleggers en de particuliere bouw ondernemers. Wat de gemeenten be treft: in de geliberaliseerde gebieden zullen zij vanzelf maatregelen nemen om eventuele moeilijkheden te hel pen oplossen door stimulering van passende nieuwbouw of woningverbe tering. In het hele land zullen de gemeen ten een deel van de voor woningwet- bouw gereserveerde terreinen, die nu I naar de premiebouw gaan, moeten zien te bezetten met vergelijkbare I huizen zonder dat dit tot verhoging van de grondprijs leidt. Op dit laatste zal de minister" nog eens krachtig aandringen. Kiesraad schrijft drie nieuwe partijen in DEN HAAG Drie nieuwe par tyen en er staan nog enige op stapel. De Kiesraad heeft ingeschreven de i Democraten Referendum Partij, de Praktsiche politieke partij Volks- I front en de Nationale Volkspartij. Oude partijen die het niet haalden maar die toch weer mee willen doen, zijn de Nieuw Democratische Partij en de Partij voor Volkswil en Refe rendum. De oprichter van de laatste, partijvernieuwer mr. P. Koot, heeft nog een paar ijzers in het vuur: de Referendumpartij voor de arbeiders, idem voor de middenstand en de partij voor legalisate hazardspelen. Te kust en te keur dus, ieder kan onderdak vinden. Dan is er ook nog een egalistische beweging in oprichting, die nivelle ring van de salarissen wenst. Wat wil de PPPV? Nationalisatie ziekenfond sen, weg met de pbo, een ombuds man en hogere straffen voor zware misdaden. Als laatste punt: de staats bossen open. De Nationale volksparty heeft wat tegen salarissen, tenminste tegen dat van ministers, Kamerleden en hoge ambtenai-en. Daar moet de helft af, vindt deze partij en van defensie kan 70 procent afgetrokken worden. Met als coördinator mr. Th. van Oste, korpschef van de politie te Weert, wordt het speuren naar de dader van de internationale grafschenderij nog steeds voortgezet. Grafologen zijn ingeschakeld om het hand schrift van de grafschender nader te bekijken. WEERT Een team van specialisten treedt onmiddellijk in het geweer zodra de „Weertse" grafschenner ergens is gesignaleerd. De politie doet al het mogelijke om de man, die door zijn minderwaardig werk op begraafplaatsen en in kerken hevige verontwaardiging wekt, te pakken te krijgen.'Toch is er weinig hoop de dader op korte termijn te pakken, het zal voor namelijk van een gelukje af hangen. Dit vertelde gisteren mr. Th. van Osta, korpschef van de gemeente lijke politie van Weert. Hij is de man die (in Nederland) aan het hoofd staat van een uitgebreide staf van politie-ambtenaren en deskundigen, die jacht maakt op de grafschenner. 450 personen als verdacht verhoord en van 700 anderen heeft men de gangen nagegaan, zonder dat men ei genlijk hoop had dat het de gezochte Er zijn talloze tips onderzooht, zon der dat er resultaat werd geboekt. Een permanente bewaking van de kerkhoven in Zuid-Nederland vindt mr. Van Osta onmogelijk, omdat er in dit gebied al meer dan duizend zijn. Het aantal kerken is nog veel groter. Wel wordt surveillerend ge waakt, maar ook dit kost veel man- De grafschenner begon zijn „werk" op 22 juni van het vorig jaar op de begraafplaats in Eijsden. Hierna richt te hij in Nederland op 29 kerkhoven en in 29 ketken vernielingen aan of besmeurde hij grafstenen met leuzen. Ruim 1.600 zerken werden op deze manier beschadigd. Stoffelijk overschot Vraag icl'iplitnffpre tiriurrnmn! Ben> taalkundigen, schriftkundigen en Huurliberalisatie is volgens de mi- rtiujjj psychoi0gen onderzoeken elke tip en alle kopieën van de teksten, die de man op grafstenen kladdert. De politie heeft er nog geen idee van wie de man is. Er zijn in totaal en tevreden mensen maakt, die beter bij hun huis passen. Als de eerste woningnood verholpen is, is de vraag naar huizen uiterst gevarieerd en voortdurend in beweging. Houdt men dan nog vast aan starre methoden van huurprijsbeheersing, dan zijn de bouwproduktie en het rendement niet zo groot als ze zouden kunnen Liberalisatie leidt tot het wegne- WILLEMSTAD De stoffelijke, resten van de Nederlandse slachtof fers van de brugramp op Curasao zul len morgen per KLM-lijnvliegtuig van Curagao naar Nederland worden overgebracht. Het toestel wordt zon dagmiddag vier uur op Schiphol ver- Er is in-Willemstad een comité op gericht ter verlening van hulp aan nabestaanden van de slachtoffers van men van onevenwichtigheid in de de ramp. Bij alle banken op Curasao en de girodienst is een rekening geo pend. waarop bijdragen kunnen wor den gestort. bestaande huurverhoudingen en volgt dan waarschijnlijk de huurstijging (6 pet.) van de gesubsidieerde woningen, die bij voorbaat wettelijk geregeld is. Zodra er beweging komt in de bewo ning van huizen die tot nu toe de aansluiting op het harmonisch huur- patroon misten, komt de doorstro ming op gang. Er ontstaat een reële vraag, die leiden moet tot bouw op grond van een juist inzicht in de behoeften. Doorstroming Tegelijk ontstaat er een neiging tot beter onderhoud en verbetering van de oude huizen. ..De doorstroming is meer dan een veel gehoorde wens. zij is een onvermijdelijke noodzakelijk heid. Zonder doorstroming kan b.v. de krotopruiming niet slagen", aldus de minister. De PvdA liet zich door de argumen ten van de minister niet overtuigen. Drs. Van den Doel handhaafde zijn motie, die echter door de Kamercom missie met 10 tegen 4 stemmen werd verworpen. Voor waren alleen PvdA en PSP. Effect minder roken rond 2000 merkbaar UTRECHT Het effect van een eventuele vermindering van het ro ken van sigaretten in de komende jaren, zal pas rond het jaar 2000 merkbaar zijn door het dalen van het aantal gevallen van longkanker. Dr. J. Spaander, directeur-generaal voor de gezondheidsbescherming, zei gisteren in Utrecht dat voorlopig slechts een beperking in het toene men van deze ernstige ziekte kan worden verwacht, omdat zich nu de gevolgen openbaren van de rookge woonten van mensen uit de laatste dertig tot veertig jaar. De 56-jarige metselaar H. Slinger is gisteren in de Hudsonstraat in Am sterdam van een veertien meter hoge bouwsteiger op straat gevallen. De man was op slag dood. Koeien oorzaak treinramp Veedrijver gearresteerd SALERNO De Italiaanse politie heeft gisteren de veedrijver, wiens koeien oorzaak waren van een dub bel spoorwegongeluk bij Salerno in Zuid-Italië, gearresteerd. Bij deze spoorwegramp werden veertien mensen gedood en zestig gewond. Het ongeluk ontstond toen de ma chinist van de expresse Milaan-Paler- mo onverwachts twee runderen in het licht van zijn schijnwerpers zag opdoemen. Hij remde krachtig, waar door de loc uit de rails liep en de wagons gedeeltelijk kantelden. Even later naderde van de andere kant met een vaart van 100 km de sneltrein Milaan-Palermo. Deze trein reed op de kudde van ongeveer vijf tig koeien, waartoe de andere twee runderen behoren, die zich op de rails bevond. Door krachtig remmen ontspoorde ook deze locomotief. Buren Ook in België en West-Duitsland moesten begraafplaatsen en kerken het ontgelden. Bij onze zuiderburen bezocht hij acht kerken en acht kerk hoven en in Duitsland drie kerken en vier begraafplaatsen. Er is voor zo'n anderhalve ton schade aangericht. Mr. Van Osta neemt aan dat hij dol is op publiciteit, omdat hij steeds fel reageert als de kranten melding maken van zijn activiteiten. De korpschef krijgt ook persoonlijk reac ties op zijn werk om de grafschenner te kunnen arresteren. Op grafzerken worden dan aan zijn adres beledigin gen geschreven. De politie is ervan overtuigd dat dit alles het werk is van één man, hoewel niet uitgesloten wordt dat an deren hem helpen. Hij moet gezond DOOR Maandagavond begint de Haagse gemeenteraad met de begrotingsbe handeling en iedere Haagse burger is bij voorbaat welkom. Huis aan huis is die uitnodiging in de bus gevallen, althans dat wordt veron dersteld, want uitgerekend ik arme heb het lezenswaardige krantje. Dat doet de gemeente, natuurlijk weer niet gekregen. Gelukkig was het wel maak, dat we van onze verenigingen hebben en beoordelen of het wel in verhouding staat tot onze financiële bijdrage. Als je dan een bui hebl van „ze kunnen het me allemaal doen" en „zelf zou ik meer plezier voor dat geld maken" dan komt het rode potlood venijnig in het lijstje. Meestal gebeurt er verder niet veel, want je moet voor dat jaar van de Burgerlijke Stand zijn. En nu wij. Zijn wij lid van de vereniging van dierenbescherming om dat wij kat, hond. paard of muis kost verstrekken? Van Goed Hand werk omdat we wel eens een kleed je geborduurd hebben? Van de Hen- gelaarsbond omdat onze jongste spruit nog onlangs een vingerdikke paling uit een vijver heeft weten te sleuren? Van een Floraliaver^niging, want we hebben rijen planten op de vensterbank staan? Om dan nog maar niet te spreken over die organisaties, die bergen ver heb kunnen genieten. Zelfs de zestien miljoen, die de gemeente te kort komt heeft aan dat genieten niet af kunnen doen. Als ik Begroting zelf op mijn begroting het mil joenste deel tekort kwam zou ik er slapeloze nachten van hebben. Heel pietepeuterig nagaan, waar het sim pele leven toch nog te luxueus was. Maar een particulier tekort is nu eenmaal anders dan een gemeente lijk. :och betalen en vergeet het beleefde briefje om het lidmaatschap op te zeggen, zodat je er het volgend jaar weer aan vastzit. Hoe anders zou ons privélijstje zijn. wanneer we het gemeentelijk fatsoen nastreefden. Den Haag is lid zetten ter bestrijding van polio - reuma - t.b.c. - kanker, die spas tische kinderen en suikerpatiën ten helpen, geestelijke en lichame lijk gehandicapten kansen geven. Of te denken aan de stichtingen, verenigingen en bonden die kerk, rede, politieke partij en cultuur in Met bewondering bijvoorbeeld heb ik het lijstje bekeken van ge meentelijke lidmaatschappen. Zo in januari hebben we dat allemaal: hel contributielijstje. En die kriebel van: kan ik er niet We kijken naar het profijt of ver van de Nederlandse Klokkenspelver eniging 25) want we hebben een :inkelend carillon in de Grote Kerk toren.Van de Nederlandse Bond voor de Diensthond (ƒ95) omdat ei diensthonden zijn en van de Vereni- ;ing van ambtenaren van de Burger ij ke Stand omdat er ambtenaren lie richting trachten te stuwen, die vij voor de beste aanzien. En helpen wij Ons Rode Kruis 1oor een lidmaatschap? Mensen, mensen, ik heb nooit ge weten dat een gemeentelijke begro ting zo op het geweten van de bur gers kon werken. Boer vindt op land kruiken met 40.000 zilveren munten KOPENHAGEN Een boer uit Kirsal bij Grenaa in Jutland heeft op zijn land twee bronzen kruiken met ca 40 000 zilveren munten gevonden die dateren uit het begin van de veer tiende eeuw. De waarde van de hele collectie wordt geschat op ruim 2,3 miljoen gulden. In Denemarken wordt echter elk in de aarde gevonden historisch voorwerp als een nationale schat beschouwd, die als zodanig aan de staat toebehoort. De ontdekker krijgt een beloning RIO DE JANEIRO De politie van Rio de Janeiro stelt een onder zoek in naar de geheimzinnige dood van een bekende „nazi-jager", wiens lijk woensdag uit de baai van Guana- bara is geborgen. De man, de 65-jarige Wilhelm Karl Ludwig Langen, zou connecties heb ben gehad met Simon Wiesenthal uit Wenen. Langen verdween ruim twee weken geleden uit zijn woning in Rio. Aan de riem van het opgehaalde lijk van Langen hingen zware voor werpen en zijn gezicht was verminkt. Nagegaan wordt thans of Langen het slachtoffer kan zijn geweest van een organisatie ter bescherming van nazi-oorlogsmisdadigers die na de oorlog naar Latijns-Amerika zijn uit geweken. Koningin naar Europ. beweging DEN HAAG De Koningin zal morgen de herdenking van Niet 20- jarig bestaan van de Europese be weging in de Ridderzaal bijwonen. Sprekers zijn lord Chalfont (Brits i minister van Europese zaken), mi nister Luns en prof. dr. W. Hallstein i (oud-voorzitter van de EEG-commis- i sie). De Europese beweging heeft een „jubileumboek" laten verschijnen onder de titel „Europa onderweg", j Het wordt uitgegeven door Agon j Elsevier (289 blz., 9.90) en is be- i doeld om wegwijs te maken in de talrijke publikaties over de Europese i gemeenschappen. zijn gezien het vele zware handwerk dat hij op de kerkhoven verricht. De man beschikt over een scherp verstand en heeft waarschijnlijk een middelbare schoolopleiding genoten. Mogelijk is flij belast met een poli tiek verleden, omdat veel uitlatingen betrekking hebben op nazi's en Jo den. Bekend is ook dat hij in de weekends nooit werkt. In de periode tussen 14 april en 12 september van dit jaar heeft de grafschenner zich rustig gehouden. Toen hij weer in Leusden begon (hij had op 14 april aangekondigd in Leusden terug te komen), schreef hij: „Dit is het begin van een nieuwe grote actie in het seizoen 1967-1968". De cirkel, waarin de man optreedt, loopt van Leusden, Middelburg, Nivel- le in België naar plaatsen in de omge ving van Aken. Bij elk opschrift, dat hij op veel van de grafstenen naliet, komt de naam „Satan" wel een keer voor, die hij met veel drift met een viltstift neerschrijft. De heer Van Osta heeft niet de hoop de dader spoedig te kunnen vatten. „Het wordt voornamelijk een zaak van toe val en dat zal tenslotte in ons voordeel gaan werken als de man bezig blijft." Minister Schroeder weer aan het werk BONN t= De Westduitse minister van defensie, Schröder, is gisteren na een ziekteperiode van twee maanden weer aan het werk gegaan. Schröder kreeg in augustus toen hij op va kantie was een hartaanval. Australië Onlangs verscheen er een artikel in het grootste dagblad van Queensland, de Courier Mail waaruit bleek dat er in Nederlandse bladen grote adverten ties waren geplaats voor vaklieden, zo als lassers. Het minimumsalaris clat werd aan geboden. was 50 voor een 40-urige werkweek. Dat is niet om over naar huis te schrijven, want dat is hier een normaal salaris. Ik wil me niet bemoeien met ander mans zaken, maar het zou toch wel goed zijn indien deze mensen op de hoogte waren van de toestanden, die hier momenteel heersen. De unions geïnfiltreerd door de com munisten. tolereren het niet dat wer kers (vakmensen) geen lid zijn van hun organisatie en eenmaal lid zijnde worden ze gedwongen ieder moment in staking te gaan zonder enige ver goeding. Wat er op het ogenblik in Engeland gebeurt is hier aan de orde van de dag. Het is schandalig hoe bijv. ie mand behandeld wordt die niet wil staken omdat hij voor zijn gezin wil We trekken nu al 22 maanden met een caravan door Australië en zijn een keer helemaal rond geweest. In verge lijking met Holland is men op het punt van onderwijs en sociale voorzie,- ningen (om die alleen nog maar te noemen) minstens 50 jaar achter. Een vrijgezel krijgt hier als werkloze 8,25 steun uitgekeerd. In het Northern Territory bestaat geen enkele steun, daar moet hij maar van de wind le- Bowen (Austr.) Tom Driel Wassenaar en dr. J. J. Bushes Met verontwaardiging heb ik kennis genomen van het besluit der Gerefor meerde Kerk van Wassenaar-zuid om dr. J J. Buskes, emeritus predikant bij de Ned. Hervormde Kerk, uit te nodigen om voor te gaan in een kerk dienst. Werd deze beslissing ingegeven door sensatiezucht? Ik ben ervan overtuigd dat de Gereformeerde Kerken, als zij deze kant op gaan. op de verkeerde weg zijn. Rotterdam, A. C. Ponsen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7