^Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJKE VAKBEWEGING ACHTER CHRISTEN-RADICALEN Wij worden (g)een nummer OLGA krant van FORMAAT m Apollo-4 bracht dichter bij de VS stap maan Surveyor-6 seint foto's naar aarde Commentaar Haven heeft veel mensen nodig.... Cabine terug op aarde lofdredaeteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 10 november 1967— 48ste jaargang oofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4.20. p. kw. 12.55 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 uur SPREUK Het beste middel tegen opgeblazenheid is een flinke speldeprik. HOHENEMSER Vrijgemaakte synode gisteren gesloten pagina Kernmerk VERREGENDE ARTIESTENREIS TOCH STOF VOOR REPORTAGES - PAG. RADIO TV. urr t*« r£n ffWit Zachte lucht DE BILT Gisteravond pas seerde een koufront behorend bij depressie bij IJsland ons land. Dit ging gepaard met regen. Hiermee kwam een einde aan een korte periode met nachtvorst. De wind ruimde naar westelijke richtingen en nam langs de kust tijdelijk tot krachtig toe. Inmiddels breidde een rug van hoge druk over de Britse eilan den zich in onze richting uit. Na de hiermee samenhangende op klaringen neemt de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe hoeveelheid zachte lucht ten westen van de Britse eilan den. Er moet dan ook morgen weer op wat regen gerekend worden. De temperaturen zullen weinig met die van vandaag ver schillen. 11 november: ion op: 07.52. onder: 6.56: maan op: 15.22. onder: 01.18. Bezoek onzezelfbedienings- handwerkcorner LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 De 55-jarige transporteur N. Dek ker uit Amsterdam is vanacohtend in een fabriekshal van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij door een val lende katrol zo ernstig gewond ge raakt dat hij enkele uren later over leed. „Nee" zeggen Regen onrecht en ellende Verwantschap nifl christen-radicalen Idealen, een belofte voor de individuele mens Terwijl het congres van de christen radicalen in Scheveningen aan de gang is verklaarde de heer Lanser, kandidaat voor het voorzitterschap van de CNV, dat de christen-radicalen de steun heb ben van de christelijke vakbeweging. De doelstellingen van de christen-radi calen komen overeen met de idealen van de vakbeweging. (Van onze sociaal-econoaiische redactie)" UTRECHT De christelijke vakbeweging heeft zich soli dair verklaard met de christen-radicalen. De voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB) tevens kandidaat voor het CNV-voorzitterschap, J. Lanser, zei vanmorgen dat de christelijke beweging altijd in beginsel evangelisch-radicaal is geweest. Het is een beweging, die in het verleden een uitgangspunt heeft geko zen, van waaruit wij ook vandaag lijnen naar de toekomst kunnen trek ken. In de actie van de christen-radi calen herkennen wij de drijfkracht en gedachtenwereld van de christe- lijke-sociale beweging, aldus de heer Lanser. Terwijl hij deze woorden In Utrecht sprak was in Scheveningen het congres van de werkgroep christen-radicalen aan de gang. De heer Lanser, sprekend in de bondsraad van de CMB. citeerde met instemming prof. De Gaay Fortman Enorme drukte in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De haven heeft dagelijks een tekort van honderden arbeiders. Enkele maanden geleden nog ontsloeg de Scheepvaart Vereniging Zuid 500 mensen, nu zit men om ze te springen. Oorzaak van deze vreemde situa tie: het containervervoer gaat toch niet zo snel als onlangs werd ver moed. Bovendien: de staking in de Engelse havens. Vakbonden van vervoerspersoneel zijn kritisch gestemd over deze situa te. Er wordt druk overleg gepleegd hoe men uit deze vreemde toestand moet geraken. Voorlopig is er een personeelsstop in de haven, zodat de havenbedrijven en de SVZ geen nieuwe arbeiders kunnen aantrek- Gevolg is dat veel schepen langer dan normaal in de haven moeten blijven, aangezien de lossing vaak tweemaal zo veel tijd vergt als enige weken geleden. Op Engeland Doorslaggevend is vooral geweest de Engelse havenstaking. Rotterdam fungeert nu als lossings haven voor schepen die normaal naar Engeland zouden zijn gevaren. Duizenden tonnen lading moeten worden gelost en dat vraagt veel van de opslagcapaciteit. In vele loodsen en op talloze terreinen is weinig ruimte meer over. Kustvaarders vervoeren deze la ding nu tussen Rotterdam en de kleine Engelse havens die niet on der de staking lijden. De schepen varen voor hoge vrachttarieven en de kustvaartredertjes hebben onver wacht een goede tijd. Vertegenwoordigers van Engelse rederijen zijn in groten getale naar Rotterdam gekomen, om zelf te be werkstelligen dat hun lading zo snel mogelijk naar de overkant komt. Het charteren van kusvtaarders is echter vanwege het grote ladingaanbod bij zonder moeilijk. Men moet vaak da gen wachten tot er een schip vrij komt. en prof. Van Zuthem, die de christen-radicale overtuiging aanmer ken als een belofte voor de indivi duele mens, als reinigend en vernieu wend voor de structuren van deze wereld en als een van de belang rijkste oorzaken, dat onze maatschappij een overlegmaatschap- pij is. De christelijk-sociale beweging heeft altijd bezig willen zijn, aldus de heer Lanser, met de verhoudingen in onderneming en maatschappij: het bevorderen van de gerechtigheid en het streven naar overleg, samenwer king en harmonie in de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers. Gerechtigheid, verantwoordelijk heid en harmonie zijn gegrift in het handelen en denken van de christe lijk-sociale beweging. In onze voorstellen en acties inzake de ver houdingen in de ondernemingen komt dit tot uitdrukking. Het gaat, zo vervolgde de heer Lanser. om een verantwoordelijke maatschappij, die ellende en onrecht niet accepteert, maar zich wil laten leiden door de inhoud van het evange lie. De werkgevers moeten verant woordelijkheid dragen voor de werk nemers, maar ook omgekeerd de werknemers voor dc werkgevers. Met dr. Buskes stemde hij In, dat het samen dragen van de verantwoorde lijkheid voor het bedrijfsleven, een mogelijkheid is om de klassenstrijd ongedaan te maken. De CMB-voorzitter voegde daaraan toe, dat dan in de overleg- en beleids- structuur van de onderneming die voorzieningen getroffen moeten wor den, welke het de werknemer moge lijk maken zijn verantwoordelijkheid te beleven. Voorzieningen, niet alleen om de gerechtigheid, maar vooral om de dienst aan elkander. De beleving van deze radicaliteit doet de christelijke vakbeweging geloofwaardig zijn en blijven. Zie verder pagina 2 De Saturnus-5 gewicht 3000 ton en hoogte 109 meter verheft zich van de ruimtevaartbasis Kaap Kennedy. De raket moet een onbemande Apollo-4 in een baan om de aarde brengen. KAAP KENNEDY De ruimtekabine Apollo-4 is gister avond op het verwachte tijd stip (21.37 Ned. tijd) op aarde teruggekeerd. Zij landde op ongeveer 10 kilometer van het vliegdekschip Bennington ter hoogte van Hawaii. Duikers hebben later de cabine geborgen die naar Kaap Kennedy zal worden gebracht om aan een minutieus onderzoek te worden onderworpen. De vlucht van de Apollo heeft 8 uur 36 minuten en 54 seconden ge duurd, enkele minuten korter dan de tijd die uitgetrokken was, namelijk acht uur en 41 minuten. De geslaagde lancering en terugkeer van de Apollo en het afschieten van de Saturnus- raket worden als een belangrijke stap vooruit beschouwd in het Ameri kaanse programma gericht op de lan ding van een mens op de maan. Bij de lancering van de Apollo-4 zijn voor het eerst de eerste en twee de trap van de draagra'ket der toe- 11 DEN HAAG Een commissie onder voorzitterschap van oud- i staatssecretaris Westerhout gaat onderzoeken hoe een landelijke computeradministratie het best kan worden opgezet. De tijd lijkt j niet ver dat elke Nederlander een administratienummer krijgt dat bestaat uit tien cijfers. Op het ogenblik ligt een voorstel tot wijziging van de bevolkingsboek houding bij de Raad van State, waar door het mogelijk zal zijn het sy steem van een administratienummer in te voeren. Eind van dit jaar of be gin volgend jaar kan een definitieve beslissing worden verwacht. Het in te voeren nummer kan niet worden gebruikt als legitimatie noch als persoonsbewijs. Gebleken is al dat het organisatorisch onmogelijk is aansluiting te zoeken bij bestaande cijfercombinaties zoals bij de giro, in het leger en de paspoortnummers, deelde minister Beernink gisteren in de Kamercommissie voor binnen landse zaken mee. Het nummer (bestaande uit twee groepen van drie en een van vier cij fers, bijv. 123.456.7890) zal op geen enkele manier iets zeggen over de betrokken, burger, zijn geboorte datum of welk gegeven ook. Het op elkaar afstemmen van ad ministraties, mogelijk gemaakt door invoering van dit systeem, kan ook voor de burger voordeel brengen. Aan de veelgehoorde klacht van de burger dat hij telkens weer dezelfde gegevens ten behoeve van andere administratie moet verstrekken, kan m belangrijke mate tegemoet worden gekomen wanneer diverse admini straties aan elkaar gekoppeld worden. Invoering van het nummer ge schiedt op basis van vrijwilligheid: alleen die gemeenten die er om wa gen ontvangen het gewenste aantal nummers om aan eigen ingezetenen toe te wijzen. Geen nummer Het belang van de burger zal niet uit het oog worden verloren. Er behoeft geen reden te zijn voor de vrees, als zou door het verstrekken van een administratienummer bfj de burger dc mening postvatten, dat de overheid hem metterdaad slechts als een nummer In plaats van als een persoon ziet, dat hij nog slechts als MATRASSEN nummer kan leven en dat hij zon der nummer „niet bestaat". De burger behoeft er niet voor be ducht hoeft te zijn, dat zijn nummer, wanneer het al onder ogen van on bevoegden zou komen, hen iets wij zer zou maken over de houder van het nummer. „Automatisering van administratie, dus vertaling van per sonen in nummers, biedt reeds deze waarborg voor de vertrouwelijkheid, dat anderen zo'n nummer niet in verband kunnen brengen met een bepaalde persoon, aldus het ministerie. De toekenning van de nummers ge schiedt door de rijkscentrale voor me chanische administratie (R.M.A.), het computercentrum van de overheid. komstige maancabines beproefd. Voor het eerst is ook de derde trap „op afstand" in werking gesteld, een ha chelijke operatie, die aantoont dat de motor op vloeibare waterstof volko men in staat was zichzelf weer op gang te brengen bij een uiterste lage temperatuur van minder dan 100 gra den Celisius. Een moeilijke het voor de duur van 15 seconden in werking stellen van het eigen voortstuwingsapparaat van dc Apol lo, die de snelheid van het voertuig bracht op 38.000 km per uur. Want ware het voortstuwingsapparaat enke le seconden te lang in werking ge weest, dan zou de cabine uit haar baan zijn geschoten en zich in de richting van de zon voortbewogen hebben. Voor het eerst ook (zij het leeg) werd een ruimtecabine beproefd die plaats biedt aan drie ruimtevaar- Primeurs waren voorts het gebruik van nieuwe installaties in Kaap Ken nedy, die bestemd zijn voor maan- exploratie-acties en het in een baan brengen van een" nuttige lading van 126 kilo. Het was namelijk voor het eerst, dat een elliptische baan werd beschreven door een vanaf de grond geleid voorwerp tot aan een verste afstand van 18.240 km. Dak van loods stort in, vijf gewonden OTTERSUM Vijf arbeiders werden gewond, van wie twee zeer ernstig, toen gisteren in het Noord limburgse Ottersum het dak van een in aanbouw zijnde champignonloods naar beneden stortte. Enkele ande ren kregen een lichte shock. De schade bedraagt 300.000 gulden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Perfecte landing op maan bodem KAAP KENNEDY Vijftig minu ten na de zachte landing van de Sur- veyor-6 in de Sinus Medii, midden in de zonverlichte zijde van de maan, zijn de eerste foto's naar de aarde ge seind. De landing van het driepotige maanschip was onberispelijk uitge voerd. Het was het tweede ruimte- succes voor de Verenigde Staten bin nen enkele uren: eerder was de cabi ne van de Apollo-4 op aarde terug- Op de eerste foto stond een zeer groot rotsblok, dat op ongeveer twee kilometer van de landingsplaats lag. Verder was het bekende zanderige leem-type van de maanbodem te zien, zoals het ook op vorige foto's van de maan voorkwam. De Surveyor kwam vannacht om een minuut over twee met een snel heid van zestien kilometer op zijn pootjes terecht op slechts 4,8 kilome ter van de uitgezochte landingsplaats. Het voornaamste doel van de ver kenner is om de bodem te onderzoe ken en mogelijke landingsplaatsen voor astronauten te fotograferen. Duitser achttien jaar onschuldig in cel AUSBURG De nu 88-jarige Jo- hann Lettenbauer heeft onschuldig achttien jaar gevangenisstraf uitge zeten voor moord op zijn dochter en kleindochter. De rechtbank in de Beierse stad Ausburg heeft nu een 40-jarige man veroordeeld tot zeven jaar voor de moorden, die op 16 juli 1947 in Obereitnau werden gepleegd. ADEN Een commando-afde ling van het Zuidarabische Bevrij dingsfront heeft gisteren van het vliegveld Khormaksar in Aden veer tien personen ontvoerd die op het punt stonden naar Cairo te vertrek ken Foto- en Filmkado's Foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Verjaardag TAE blanken in Rhodesië herdenken morgen, dat ztf twee jaar ge leden eenzijdig de onafhankelijkheid van dit (nog altijd Britse) gebied uitriepen. Het zijn twee moeilijke jaren ge weest, waarin de bevolking zich al* gevolg van sancties veel moest ont zeggen, maar het hoofd boven water wist te houden. De sancties hebben niet het beoogde resultaat opgeleverd. Eerder hebben zij de vastbeslotenheid, niet te be zwijken voor de druk van buiten, doen toenemen. Dit bleek enkele dagen geleden nog, toen een wet van kracht werd die in voering mogelijk maakt van d« apartheidspolitiek zoals die in Zuid- Afrika in praktijk wordt gebracht. Engeland heeft de afgelopen maan den opnieuw getracht, door onder handelingen alsnog een oplossing voor het Rhodesische probleem to vinden. Directe besprekingen in Salisbury zijn gisteren evenwel geëindigd, zon der dat vorderingen zijn gemaakt op de weg naar betere verstandhou ding. De partijen zullen zich nader bezinnen. Al enige tijd werd gevreesd, dat het blanke bewind op de tweede ver jaardag van de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring Rhodesië tot een republiek zou uitroepen. Men heeft al laten weten, dat het geen zin heeft te onderhandelen over de onafhankelijkheid van Rhodesië. Slechts over erkenning wil men nog praten. De blanke Rhodesiërs hebben echter niet alleen met Engeland te maken. Een meerderheid in de Verenigde Naties heeft al geëist, dat geweld moet worden gebruikt, mochten sancties niet helpen. moreen i St. Nicolaasbonbons 150 gram van 89 voor 79 BYD kwam dertig keer per jaar AMSTERDAM De rector magni ficus van de Amsterdamse Universi teit. mr. J. van der Hoeven, heeft gisteravond op de algemene ledenver gadering van de Algemene Studenten vereniging Amsterdam (ASVA) ge zegd, dat de BVD sinds 1946 gegevens van onschuldige en oppervlakkige aard over studenten heeft gevraagd. Gemiddeld waren er dertig verzoe ken per jaar. De heer Van der Hoeven vond deze niet-geheime informatie minder ge vaarlijk dan het verstrekken van ge gevens aan het bedrijsleven. Overi gens had hij opdracht gegeven verde re informatie te staken. Hij beloofde de betrokken studen ten en afgestudeerden na te gaan wel ke gegevens waren verstrekt en met welk doel. Zij zullen hierover worden ingelicht. Minister Beernink heeft in ant woord op vragen nog eens gesteld, dat het BVD-onderzoek te maken had met sollicitaties voor vertrouwe lijke overheidsfuncties. Hij refereerde aan zijn eerder geda ne toezegging om voortaan de perso neelsdiensten van de ministeries voor dit eenvoudige en onschuldige inlich tingenwerk in te schakelen. betaalt: perkwartaal per maand Ineenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1