LEIDSE INDUSTRIE IN BEELD Rijnsburger viel door twee ramen SHOW VAN LEIDSE MODE BUSJE MET ZES INZITTENDEN IN HET WATER Winst neemt toe, als de lonen toenemen w *v nu—11 EFFICIENCY voor Leidse Industre IETVFE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER WJT LEIDEN De 22-jarige metaal bewerker J. de Leeuw uit Rijnsburg is gistermiddag om kwart over drie bij werkzaamheden door twee ra men getuimeld. Hij liep snijwonden op en moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Een van de Amerikaanse be drijven die ook in Leiden een vestiging lieeft-, is Royal Me Bee Nederland N.V. In het gebouw aan de Roosevelt straat wordt dagelijks een groot aantal nieu- ice schrijfmachines afgeleverd. De lakfabrieken van Sikkens in Sassenheim behoren tot de groot ste en modernste die in Leiden en omgeving te vinden zijn. Bij de verffabricage komen, zoals de foto laat zien, ook zogenaamde drieivalsen te pas, waarmee pig ment en hars tvorden gemalen. Vrouw viel van trap LEIDEN De 73-jarige mevr. J. Ranselaar uit Leiden is gister middag omstreeks twee uur van een stenen trap in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk geval len. Zij brak haar arm op 2 plaat sen en werd naar het academisch ziekenhuis gebracht. De kans is groot dat de leerling op deze foto na zijn opleiding naar elders vertrekt, omdat hij hier geen huis kan vinden. De vraag is hoe lang het nog duurt voordat het bedrijf met hem meegaat. Niet alleen de textiel industrie zit met problemen in Bij de Koninklijke Ned. Grof smederij worden assen van duizenden kilogrammen tot op Ook Fasson aan de Lammen- schanstveg behoort tot de Ameri kaanse bedrijven die zich in Leiden hebben gevestigdZoals bekend is uitbreiding gezocht en gevonden in Hazersivoude. De fabriek maakt onder meer zelf klevende materialen. Op de foto een gedeelte van de produktie- hal in het Leidse bedrijf. de millimeter nauwkeurig ge draaid. De grondstoffen voor de beton- aangevoerd. Via transportbanden fabriek van Wernink worden gaan ze naar de silo. over de Oude Rijn met schuiten Spel in kerk Boschgeest VOORSCHOTEN Maandag, dinsdag en woensdag wordt in de Moeder-Gods-Kerk in Boschgeest een spel opgevoerd geschreven en geregisseerd door Ben Heuer. ..Feest vieren doe je niet op een afstand", zegt Ben Heuer in het kerkspel. Be ter dan kijken is zelf meedoen. LEIDEN De Leidsche Vereeni- ging van Industrieëlen heeft gis termiddag en gisteravond in de Stadsgehoorzaal velen de gelegen heid gegeven te kijken naar wat er aan actuele damesmode in Lei den te koop is. Twaalf Leidse mode huizen zorgden voor dit overzicht dat gepresenteerd werd en georga niseerd was door een moderedac trice van het damesweekblad Eva. We waren erg benieuwd naar de ac tuele damesmode zoals die in Lei den te koop is. Dat bleek on danks ons optimisme niet zo in drukwekkend; wie boven de maat 42 zit (en dat waren er gistermid dag nogal wat), kan in Leiden niet terecht. Tenminste wanneer de 12 modehuizen, die hun modellen lie ten zien, helemaal representatief i voor Leiden zijn. I Het bont, dat Van Egmond liet [zien, was bepaald de verrassing van I de show. Zijn collectie verraadt een I eigen atelier, hetgeen resulteert in I opvallende en zeer aparte bontver- I werking. Dat de bontbewerking [werkelijk extreme proporties kan aannemen bleek uit een mantelpak, uitgevoerd in een rood-zwarte ruit, |dat van konijnenbont gemaakt bleek I Zurloh kwam o.m. te voorschijn 'met gedistingeerde, modieuze man telpakjes in flatteuze tinten zoals ysblauw en lindegroen. 99 van de 100 getoonde modellen op deze show waren slechts ver- krijgbaar tot maat 42, hetgeen te leurgestelde gezichten opleverde. Voor de jeugdige maten waren er broekrokken (C en A), capes (Lamep), jumpers met ceintuurs (Léon> en twee vrolijke jurkjes van Aucienne, die er tussen de combi naties van bruin/oranje, bruin, anje en oranje/bruin uitsprongen door een gele ondergrond met rode groene en zwarte horizontale ba nen. Voor maat 42 bracht V en D een chocoladekleurige crêpe cock tailjurk, met lange wijd uitlopende mouw met split, waarop een straas- garnering. De jurk was in een ge matigde tent/look met een klein boordje en beslist niet prijzig. Voor deze maatrok liet Warnecke een klokkende mantel in trapèze-lijn zien, met lange coupe-naden, waar op een dubbele rij knopen gezet, reebruin van kleur. 1 Cocktail- en avondjurken beslo ten deze show. Ze waren groten deels afkomstig van Oets modehui zen, in kleurige kleuren en van crêpe gemaakt. Vionnet zorgde voor een avondpak, abrikooskleurig met een tuniekjasje en garnering aan zakjes en pijpen. V en D was lest best met een oorspronkelijke bruid in een zeer eenvoudige, iets gérende OEGSTGEEST In het water van de Haarlemmertrekvaart is van morgen omstreeks kwart over acht een werkbusje met zes arbeiders uit Hillegom terechtgekomen. Het bus je, bestuurd door J. Schonenbeek. raakte in de berm en sloeg over de kop de vaart in. Alle inzittenden wisten zich te bevrijden.. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Een takelwagen heeft de auto op de kant getild. Brand in IKI-gebonw VOORSCHOTEN Gisternacht brak brand uiit in het voormalige gebouw van de I.K.I. aan de Veurse- weg. De brandweer wist de brand, die was ontstaan tussen het plafond, te bedwingen. De schade bedraagt ongeveer vijfduizend gulden. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door een vonk bij de verbouwing van de fabriek. Thans wordt de fab.ieK ge- faxiakt door de Nefabolme. Prof. Pen over rijk en arm japon van witte, wollen crêpe, ge garneerd aan de voorkant en aan de wijduitlopende lange mouwen met witte kralen Naast de modernste pers kent het grafische bedrijf van A. IV. Sijtlioff s ui tgeversmaa tschapp ij aan de Doezastraat ook nog de letterkasten, waaraan handzet- ters het oude ambacht in ere houden. Ook de grafische indus trie in Leiden kampt met het. probleem dat de werknemers niet gehuisvest kunnen worden ling nogal verschillend wordt ge dacht, omdat sommige mensen vin den, dat de zaak te ongelijk is ver deeld en anderen daarentegen van mening zijn, dat deze te ver is ge nivelleerd, sprak prof. Pen daar verder niet over. Hij hield zich bij enkele feiten en een verklaring daarvan. De meeste mensen hebben een gebrekkige voorstelling van de in komensverdeling. Deze kan men op verschillende manieren weergeven en wij, economen, aldus prof. Pen, zijn gek op het tekenen van prent jes. Hij maakte dan ook frequent van het bord gebruik. H|2t gemiddelde inkomen (mo dus) ligt in Nederland tussen de 7- en 10.000 gulden. Wie meer dan 12.000 verdient (per jaar) heeft een groot deel van het Nederland se volk achter zich gelaten. Er is echter een tendens naar een ho gere modus. Vervolgens vertelde prof. Pen iets over de top 10%. Dit zijn mensen, die tot de top behoren, wat hun inkomen betreft, zoals een opzichter (ook al heeft hij dan laarzen aan), een hoofdcommies A op het departement en een leraar. Deze zijn hier dus ook aanwezig. Tot de top één behoren hoog leraren en wat men dan zo graag 'ry'ke stinkerds' noemt. In de top 10% zitten mensen met een inko men van 17.000 of meer. De top één heeft 10% van het nationale inkomen. Hoe komt het nu, dat deze in komensverdeling zo scheef is. Deze factoren zijn de ongelijkheid van de vermogensverdeling (in handen van de top 10%), de organisatie van de maatschappij, waarin wij leven (winstinkomens) en de Naamloze Vennootschappen (in Amerika corporations). Bij som mige wereldconcerns komen inko mens van 500.000 dollar voor. Een ander punt is, dat de curve van de inkomensverdeling steeds platter wordt, d.w.z. dat hij steeds dichter de diagonaal nadert. In de periode 1955-1966 is het aandeel van de arbeiders in het nationale inkomen toegenomen met ongeveer 25% in Nederland. De Amerikaan se econoom R. Solow, een van de grootsten van deze tijd, poneerde de stelling, dat als men het loon verhoogt, het arbeidsaandeel toe neemt Nog anders gezegd: Naarmate de lonen van de arbeiders stijgen, stijgen in 't algemeen ook de wins ten. De groei van de welvaart brengt met zich, dat de inkomens verdeling minder schaars wordt. Dit is een optimistische kijk, zo zei prof. Pen, maar hoe meer ka pitaal erin gaat, hoe meer de in komensverdeling vervlakt Het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk: ondanks het ontbreken van een eigen produktie ook een belangrijk onderdeel van de Leidse industrie. Daarom is ernaar gestreefd iedereen zo intensief mogelijk in het spel te betrekken. Deze avonden zijn voor iedereen toegangelijk en geheel ara-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17