EL-MIOR Leidse textielindustrie D zit in de verkeerde hoek Leidenaar heeft er blijkbaar iets tegen li! Leidse industrie op de bres NA ZACHTE WINTER KORTER WERKEN Worden „schone" Amerikaanse bedrijven bevoorrecht? Gemeentebestuur ook voor Bij Elmi gaan dagelijks tien tallen overhemden onder de naaimachines door. Elk shirt krijgt hier de persoonlijke be handeling die het net iets beter maakt dan het buitenlandse produktal zal ook bij de fabri cage van overhemden automati sering een rol gaan spelen. LEIDEN Mr. C. J. Leem bruggen, directeur van de N.V. Sajetfabriek P. Clos en Leem bruggen, hoopt op een strenge en vooral ook vroege winter. De uit zijn fabriek afkomstige Leithen- wol blijft, is zijn ervaring, niet lang in de winkels liggen als het ernaar uitziet dat er heel wat nachten ijs overheen gaan voordat het weer voorjaar is. De slechte gang van zaken in zijn bedrijf, die hem ertoe noodzaakte voor een deel van het personeel werktijdverkorting aan te vragen, schrijft hij mede toe aan de uitzon derlijk zachte winter die we hebben gehad. In zo'n winter worden er weinig truien gebreid en weinig de kens igekoclht. Ooik de geringe afzei van dekens heeft een ongunstige in vloed op de gang van zaken bij Clos en Leembruggen, die samenwerkt met de Leidse dekenfabriek Van Wijk. Natuurlijk zijn er meer factoren die hebben geieid tot de moeilijk heden waarin de textielindustrie verzeild is geraakt. De heer Leem bruggen noemt de moeilijke econo mische situatie in Duitsland, ook voor zijn bedrijf een van de belang rijkste afzetgebieden. In het algemeen, merkte hij op, is het uitgavenpatroon voor de tex tielindustrie niet gunstig: met het toenemen van de welvaart is het publiek meer geld gaan steken in auto's, koelkasten en noem maar op dan in textiel. Alleen voor de wo ningtextiel geldt dat niet; er worden nog steeds huizen gebouwd, die ook moeten worden ingericht. Daaraan is het ook toe te schrijven dat het de tapijtindustrie niet slecht gaat. Om de moeilijkheden te boven te komen, erkent mr. Leembruggen, zal een steeds verdergaande rationa lisering noodzakelijk zijn. Ook bij Clos en Leembruggen wordt daar aan trouwens wel het een en ander gedaan. Verder is er ook een ver schuiving binnen het bedrijf waar neembaar: steeds meer gaat men zich toeleggen op de vervaardiging van synthetische produkten, die be ter in de markt liggen. Met de opvatting van het gemeen tebestuur dat de textielindustrie ook nu nog een arbeidsintensieve indus trie is. kan de heer Leembruggen zich overigens niet verenigen. Hij wijst erop dat ook in deze bedrijfs tak de automatisering een steeds grotere rol gaat spelen. Een hand werk als verven bijvoorbeeld zal in de toekomst praktisch helemaal ge automatiseerd worden. In het alge meen geldt dat ook in de textielin dustrie met veel minder mensen dan Shirts met wellicht de beste boord en natuurlijk van zelfstrijkend katoen NIEUWE LEIDSE COURANT ÏVBER K VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 In de spinnerij van Clos en Leembruggen loopt het personeel elkaar niet voor de voeten. Het valt wel mee met die arbeids- intensiviteit in de textiel- intlustrie. Hoogste punt nieuwbouw Sint Bernardus SASSENHEIM Volgend jaar zal de Bollenstreek een modern verpleegtehuis en reactiveringscen trum rijker zijn. Achter het reeds bestaande bejaardentehuis van St. Bernardus aan de Hoofdstraat ver rijst namelijk een kapitaal bouw werk (kosten ongeveer 5 miljoen gulden), dat in november 1968 waarschijnlijk kan worden afgele verd. Het nieuwe verpleegtehuis en reactiveringscentrum is de nieuwbouw van St. Bernardus. Gis teren, bij het bereiken van het hoog ste punt in de bouw, onthulde het stichtingsbestuur, dat ook op de plaats van het huidige St. Bernar dus een nieuw tehuis zal verrijzen. „Het moet een regionale instelling worden", vertelde stichtingsvoorzit ter Eldring. „St. Bernardus is als streekhuis noodzakelijk, want vol gens de ramingen zal er in 1970 een tekort zijn van 75 tot 100 bedden in de Bollenstreek". Disco-avond voor kerkrestauratie NOORDWIJK De Noordwijkse jeugd gaat zich inzetten voor de restauratie van de kerk aan de Hoofdstraat. Morgen om acht uur wordt in de speciaal versierde gro- tte zaal van De Rank een disco avond gehouden, waarvan de op brengst aan de kerkrestauratie ten goede komt. De entreeprijs bedraagt voor leden van jeugdsociëteit De Rank f 1,50, voor niet-leden f 2. Er wordt ook een verloting gehou- Ageiida gemeenteraad NOORDWIJKERHOUT De le den van de raad zijn voor dinsdag a.s. om 19 uur in het raadhuis ter vergadering bijeengeroepen ter be antwoording van de algemene be schouwingen en de behandeling van de begrotingen voor 1968. Daarnaast zal de raad hebben te besluiten over voorstellen tot het aannemen van de schenking van 10 bloembakken door de Stichting Spaarbank te Noordwijk, tot be schikbaarstelling van grond voor de bouw van een transformatorstation en tot het beschikbaar stellen van een krediet voor verbetering van bij de voetbalvereniging VVSB in gebruik zijn voetbalvelden. NOORDWIJKERHOUT De IJs club houdt woensdag 22 november in hotel Van der Geest om 20 uur haar jaarvergadering. Op de agenda prijkt nog niets over een mogelijke gelegenheid tot het beoefenen van de schaatssport in Noordwijkerhout. Wel is bekend gemaakt, dat de con tributie voor het seizoen 1967/68 vijf gulden per gezinshoofd be draagt. Op die vergadering zal de heer Egb. van 't Oever uit Lisse een ge sprekje over de schaatssport in het algemeen houden, waarna er gele genheid is tot het stellen van vra gen. 22 jaar Dorpsstraat 108. Toekomstig adres: Raadhuisdam 10. Meinardus Franciscus Antonius Laan 25 jaar te Venhuizen en Theresia Theodora Maria Hoek 23 jaar Dorpsstraat 108 Toekomstig adres: Wijdenes, Jonge- weer 13. Gehuwd: ACH Homan te Zand- voort en W M de Greef. Toekomstig adres: Heerhugowaard, Cromhout- straat 34; J S Eisenga te Sassenheim en J M W v Seggelen. Adres na hu welijk: Sassenheim Arend Ver- kleijstr. 34; L A Veldhuijzen v Zan ten te H'gom en E J W HeijL Adres na huwelijk Tweede Loosterw. 156; J v Staveren en E A Groen te Oegst- geest. Adres na huwelijk: Wanmun- dastraat 31; J J M Padberg en H Visser te Alphen aan den Rijn. Adres na huwelijk: ws ten Laeste nabij Wasbeeklaan 9. Overleden: Q Onderwater 65 jaa& g k Clos en Leembruggen kan het niet vroeg genoeg vriezen LEIDEN Wie van de geschiedenis van Leiden iets meer afweet dan in verband met de derde oktober, is het bekend dat de stad haar opkomst heeft te danken aan de textielindustrie. Het stedelijk museum in Leiden heet niet voor niets De Lakenhal. Dat in die hal de koopwaar al geruime tijd is verdrongen door de kunst, is misschien even veelbetekenend. Die ontwikkeling houdt niet in dat Leiden een artistiek mekka is geworden, maar wel dat de laken- en in het algemeen de textielindustrie er een aardige veer heeft moeten later.. Na eeuwenlang in Leiden te hebben gedomineerd, zit de textielindustrie op het ogenblik duidelijk in de ver keerde hoek - in meer dan een opzicht. den geen grote reputatie heeft. Dat stamt uit het verre verleden en we hebben gedaan wat we konden, maar de Leidenaar heeft blijkbaar van oudsher iets tegen de textiel industrie". „Het klimaat hier deugt niet", meent de heer De Boer. ,Je krijgt de indruk dat Leiden die industrie maar het liefst kwijt is en hele maal een academiestad wil worden. In elk geval moet de vuile industrie, waartoe dan de textielindustrie wordt gerekend, al is dat allang niet meer het geval, wijken voor de schone industrie. Amerikanen kun nen hier zo een fabriekshal neer zetten. Dan speelt de grond geen rol". teren, maar ook omdat Leiden niet meer zo op die textielindustrie ge brand is. In de industrialisatie-nota die burgemeester en wethouders de raad hebben voorgelegd, wordt ge zegd dat Leiden een secundair ar beidsgebied kan worden, wanneer arbeidsintensieve bedrijven plaats maken voor bedrijven die minder met goedkope arbeidskrachten wer ken, zoals bijvoorbeeld in de me taalindustrie. Het gemiddelde inko men zal door deze verschuiving stijgen, wat natuurlijk alleen maar valt toe te juichen. Klimaat in Leiden deugt niet Voor de textielfabrieken die nog in Leiden zitten, is die ontwikke ling minder leuk. Vooral de heer H. J. de Boer, werkzaam in een topfunctie by J. J. Krantz Zoon, fabriek van lakens en wollen stof fen, laat zich nogal bitter uit over het industriële klimaat in Leiden. Hij verwijst daarbij naar de ge broeders Par men tier. die in 1963 hun bedrijf, Parley Wolspinnerij N.V., van Leiden hebben overge plaatst naar Dokkum. Gevraagd naar de reden daarvan, antwoordde de heer J. Parmentier in een in terview met De Nederlandse In dustrie onder meer: .,U moet we ten dat de textielnijverheid in Lei- LEIDEN „De opvatting dat het gemeentebestuur meer over heeft voor Amerikaanse industrieën dan voor Leidse bedrijven, moet ik be strijden. Dat is bepaald niet zo. Wji willen echt ook de Leidse industrie zoveel mogelijk bevorderen". Met deze woorden wijst wethouder P. S. Harmsen de beschuldigingen van enkele Leidse industriëlen van de hand. Hij wijst erop dat het gemeentebestuur na de oorlog alleen heeft ge probeerd een grotere schakering in het industriële beeld van Leiden te krijgen en dat van het Amerikaanse aanbod een dankbaar gebruik werd gemaakt. Daar kwam bij dat de Amerika nen belangrijke faciliteiten konden bieden, die er bij de Leidse bedrij ven mi eenmaal niet bij waren. Wethouder Harmsen geeft ook toe dat de zich in Leiden vestigende Amerikanen wel eens goedkoop konden bouwen, maar hij wijst er op dat die omstandigheid samen hangt met de moderne opvatting van grondpolibiek. Daarbij vraag je je ook af. wat er op een stuk grond wordt gebouwd en daar hou y 'an rekening mee. Samenwerking De heer Harmsen. die zich behal ve met de gemeentelijke financiën ook bezighoudt met de industrialisa tie. is de geestelijke vader van de industrialisatie-nota die de raad kortgeleden voorgelegd heeft ge kregen. De bedoeling daarvan is, licht hij toe. de industrialisatie te stimuleren. Burgemeester en wethouders waren van mening dat zij in het verleden als dagelijks bestuur van de ge meente te weinig directe invloed op de ontwikkeling van de industrie hadden uitgeoefend. Met medewer king van het bureau sociografie van gemeentewerken en van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland wend daarom die nota op gesteld. Dat nu ook de Lejdsohe vereeni- ging van industrieelen. „tot voor kort een betrekkelijk gezapig voort sijpelend geheel" volgens de heer Harmsen. bezig is een andere image op te bouwen, is het gemeentebe stuur bijzonder welkom. Wethouder Harmsen verwacht dan ook dat in WETHOUDER HARMSEN niet waar MR. C. J. LEEMBRUGGEN .-.rationalisering vroeger een veel grotere produktie wordt bereikt. Ondanks grote bezorgheid ziet de heer Leembruggen nog wel toekomst in de textielindustrie: het textiel- verbruik over de hele wereld is nog steeds groeierede. Reden om aan te nemen dat het vorig jaar uitbundig gevierde feest ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan het laatste was in de geschiedenis van Clos en Leembruggen, is er voorlopig nog niet. Ten slotte moeten de makers van Leithen-wol het ondanks de af hankelijkheid van de temperaturen in Nederland toch al voornamelijk hebben van de export. Inbrekers zonder buit SASSENHEIM Ook deze week werd er weer enkele malen inge broken. Woensdagavond was een woonhuis aan de Parklaan aan de beurt, waarvan de bewoners af wezig waren. Alles werd doorzocht, maar er wordt niets vermist. Een bewoonster van een ander pand. eveneens aan de Parklaan, ontdekte gistermorgen dat er des nachts ongewenst bezoek was ge weest. Bij het doorzoeken van de kamers werd een flinke ravage aangericht maar er werd ook hier niets vermist. SASSENHEIM De toneelgroep „Elckerlyck". die in Sassenheim en wijde omtrek een goede naam heeft, opent het winterseizoen met een mysterieuze klucht: „Verdwijnin gen en verschijningen". Mr. H. M. Plantijn heeft het stuk geschreven naar het boek „Cotaage on the bor der" van Herbert Mupy. De avon den worden gehouden op zondag 19 en dinsdag 21 nov. in K.S.A Burgerlijke stand van Warmond WARMOND Geboren: Nicoiaas Schavemaker rvGPM Schavema- ker en J J W Juffermans, Dorpsstr. 44; Gerardus Baröholomeus Jaco bus van der Lans zv G van der Lans en M M Oudewater, Dekkersgaard 11; Sophia Cornelia van der Lubbe dv L van der Lubbe en Cornelia Clasina van der Geest, Sweilandpol- der 13a; Theodorus Leonardus Pe trus de Haas zv L C J de Haas en SPA Hijdra Sweilandpolder 10a; Evert Eppo van Bolhuis zv A H van Bolhuis en M C Nypels, Herenweg 52; Sake Jacobus Wilhelmus Maria de Boer zv G J W M de Boer en P Waasdorp Kerpsdam 5. Ondertrouwd! Henricus M J J Leenen 23 jaar te Warmond en An drea den Broeder 23 jaar te Amster dam; Pieter van Kempen 28 jaar te Warmond en Johanna C M Beu- gelsdijlk 23 jaar te Warmond. Toe komstig adres: Oranje Nassaulaan 29: Adrianus Johanna Wilhelmus Heerings 26 jaar te Voorhout en Johanna Clasina Lucia van der Hulst Niet alleen gaat het deze indus trie in het algemeen en dus niet alleen in Leiden niet zo best, het is ook duidelijk dat in deze stad aan andere vormen van nijverheid de voorkeur wordt gegeven. Uit een in 1960 gehouden onderzoek bleek al dat de metaalindustrie de tex tiel voorbij was gestreefd en de eerste viool was gaan spelen. Dat de textielindustrie met moei lijkheden kampt, werd een paar weken geleden opnieuw duidelijk, toen Clos en Leembruggen voor 100 van de 300 personeelsleden werk tijdverkorting moest aanvragen. Verbanning Nu is het niet voor het eerst dat het de textiel minder goed gaat. Het is een industrie die altijd ups en downs heeft gekend. In de vijf tiende eeuw al dreigde het helemaal mis te gaan, toen de Leidse textiel arbeiders en masse de stad verlie ten, zonder zich iets aan te trekken van de „eeuwige verbanning" die zij zich daarmee door het ingrijpen van de Leidse overheid op de hals konden halen. Een paar eeuwen later liep het met de Leidse textielindustrie weer spaak, toen als gevolg van hevige concurrentie. Opnieuw stond het stadsbestuur met maatregelen klaar: de leden van de vroedschap, hun gezinnen en bedienden en de stads wezen werden gedwongen „Leidse manufacturen" te dragen, wat na tuurlijk goed bedoeld was, maar weinig uithaalde. Dat in 1967, weer of geen weer, burgemeester, wethouders en raads leden ertoe zullen overgaan een Leidse deken erbij te nemen om Clos en Leembruggen op die ma nier een beetje uit de penarie te helpen, ligt niet in de lijn van de verwachting. Niet alleen omdat zo iets ook nu weinig effect zou sor- Een ander bezwaar dat hij tegen het beleid in Leiden heeft: „Er zijn geen huizen genoeg hier. Vooral het aantrekken van specialisten wordt daardoor bemoeilijkt". Ondanks zijn verwet dat het het gemeentebestuur aan openheid en voorlichting ontbreekt, verwacht hij wel dat de gemeente er in de toe komst wat meer aan gaat doen. Zijn hoop heeft hij vooral geves tigd op burgemeester Van der Wil ligen, die in elk geval van zijn belangstelling blijk gaf door na zijn installatie alle Leidse bedrijven langs te gaan. De vorige burge meester heeft de heer De Boer nooit aan de Oude Singel gezien. De heer N. F. G. Lens, met zyn drie jaar oudere broer directeur van de overhemdenfabriek Elmi N.V., is eveneens van mening dat het gemeentebestuur Amerikaanse zaken te zeer bevoordeeld heeft bo ven Leidse bedrijven. „De Leidse industrie is te weinig expansie ge geven", zegt hij. Als grootste pro bleem ziet hij het tekort aan perso neel. Vooral strijksters kan hij bijna niet krijgen. Het gebrek aan personeel is er de oorzaak van dat Elmi nog steeds niet is gaan bouwen aan de Roose- veltstraat, waar het bedrijf een paar jaar geleden een stuk grond heeft gekocht. Overigens merkt de overhemden- fabriek, die tot de grootste in Ne derland behoort, weinig van de algemene malaise in de textiel industrie. Wel moet voortdurend rekening worden gehouden met bui tenlandse concurrentie, maar voor lopig is de heer Lens niet pessi mistisch gestemd. Het industriële klimaat in Leiden, vindt hij, is wel hard aan verbete ring toe, maar ook ten aanzien daarvan is hij optimistisch. Redenen om uit Leiden weg te gaan, ziet hij niet. In het westen kan hij zijn produkten makkelijker afzetten dan in het oosten, waar hij wel vorig jaar in Hoogeveen een overhemdenfabriek heeft over genomen. Dat gebouw aan de Roo- seveltstraat zal er. ondanks zijn kritiek op de Leidse gemeentebe stuurders („ik kan er niet te veel van zeggen, want ik heb ze ook nog nodig"), wel komen. Wethouder P. S. Harmsen:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15