Vrije bouw Van Gend en Loos JONG ORANJE TOCH NOG ZEGE: 3-2 OOK FRANKRIJK WAS ORANJE TE STERK Bogaers remt (in fel debat) iets af Aalberse wil niet over aftreden spreken PvdA wil I steden 50 voor grote min. extra Aardappels te duur door termijnhandel Met één Kemt Hairform E behandeling blijft uw haar 8 dagen lang in model! TT Assen 1968 op 29 juni GRATIS ZWARE REEP t. fBER DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 Vuto uit bocht: 2 militairen Verongelukt HALLE Een ernstig: verkeers ongeluk tussen Borgholzhausen en Halle in Westfalen heeft aan twee Nederlandse luchtmachtsoldaten het leven g;ekost. Twee anderen werden •rnstig gewond. De bestuurder van de auto. de 21 jarige dienstplichtige soldaat F. H. C. Rijkse, reed waarschijnlijk snel door een flauwe bocht en kon de auto niet meer in bedwang houden. Bij de botsing die volgde met een gepar keerde vrachtwagen, verloor de chauffeur het leven, evenals de 21- jarige G. Hummel uit Beilen. De dienstplichtige soldaat W. Schut- trups (20) uit Enschede en L. J. G. Arends (21) uit Tweede Exloërmond zijn zwaar gewond. De vier militai ren behoren tot de le groep geleide wapens in Borgholzhausen. ROERMOND De vijfjarige Jo zef Feyen is gisteren verongelukt, toen hij achter een stilstaande vracht auto overstak en door een bestelauto werd aangereden. NISTELRODE De elfjarige L. Th. M. van Gemert is gisteren by het oversteken door een personen auto dodelijk aangereden. HOORNSTERZWAAG De 86-ja rige mevrouw J. Munsema uit Bei len is gisteren verongelukt. Haar 87- jarige echtgenoot gaf met zijn per sonenauto geen voorrang aan een vrachtwagen op een kruispunt in Hoornsterzwaag. Bij de botsing werd zij uit de auto geslingerd en kwam in een sloot terecht. Remmen DRACHTEN Op de rijksweg bij Tietjerksteradeel is gisteren een vrachtwagen frontaal gebotst op een personenauto. De bestuurder van deze auto. werd zwaar gewond, de naast hem zittende twintigjarige me juffrouw F. Bantuma uit Oosterbie- rum overleed in het ziekenhuis. De remmen van de vrachtwagen wei gerden. SLUIS Op de rijksweg in Sluis is gisteren een personenauto met vier inzittenden uit de bocht gevlogen. De bestuurder, de 31-jarige Belg F. van de Weyer, was op slag dood. DEN HAAG De zestienjarige Henriëtte Feijer is gisteren veron gelukt. Een tankauto, bestuurd door de 37-jarige P. M. van Spijkenisse, sloeg van de Grote Marktstraat rechtsaf het Spui op. De chauffeur merkte na dertig meter dat er een bromfiets aan zijn auto vastzat. De bestuurster van de brommer, de achttienjarige F. J. N. V. van den Buitentuinen uit Loosduinen, werd gewond. Haar duopassagiere overleed in het ziekenhuis. EINDHOVEN Een vriendelijke handdruk van drs. P. Bogaers, voor man van de christen-radicalen, en partijvoorzitter mr. P. Aalberse vormde gisteren de aanzet tot een debat in Eindhoven over KVP-par- tijvernieuwing. Voor dit debat ver klaarde mr. Aalberse: Ik ga niet in op vragen of ik mij al of niet als partijleider herkiesbaar zal stellen. Ik weiger, zo zei hij letterlijk, om buiten het partijbestuur om, dat er nog over moet spreken, voortijdig mededelingen te doen. Het gaat hier bovendien om een persoonlijke be slissing en om een eventueel geschik te opvolger, die bereid is op basis van in de partijraad te nemen beslui ten een mandaat te aanvaarden. Mr. Aalberse sprak berichten te gen, als zou het dagelijks bestuur van de KVP een aanbod tot aftre den hebben gedaan om een compro mis met de radicalen te bereiken. Het steekspel tussen de heren Bo gaers en Aalberse dat volgde was vinnig maar niet onvriendelijk. De heer Bogaers nam zijn uitspraak uit „Ruim Zicht" in zoverrre iets terug, dat hij zei: „Als de partijraad in december ons programma aanvaardt, Advies SER over bescherming pensioenen DEN HAAG Minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid zal de Sociaal-economische raad op zeer korte termijn advies vragen over de bescherming van toegezegde pensioenen. Dit heeft hij geantwoord op vragen van het liberale Eerste- Kamerlid mr. Delprat over de affaire- Van Heijst. De vordering van het pensioen fonds op J. B. van Heijst en Zonen N.V. in Den Haag bedroeg eind augustus ongeveer 850.000 gulden, waarmee de grens die in de Pen sioen- en spaarfondsenwet wordt ge steld, met circa 170.000 gulden was overschreden. Een dergelijk geval heeft zich ook voorgedaan bij de Tricotagefabriek v/h Frans Beeren en Zonen N.V. in Weert. Hl (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA heeft gisteren een aanvullende bij drage van 50 miljoen uit het j Gemeentefonds gevraagd voor de drie grote gemeenten. partl nige nten In een motie noemde de heer Franssen dit noodzakelijk omdat de aangekondigde bijdrage van f 30 miljoen voor het vervoerbedrijf en de reservering in het Gemeente fonds van 40 miljoen niet vol doende zullen zijn. Het ziet er niet naar uit dat de motie zal worden aangenomen. De PvdA kreeg al leen steun van PSP en CPN. Doorgaan De heren Aarden (kath.v.), Schol ten (c.h): Schakel (a.r); Koning (lib) en Abma (s.g.) meenden dat de regering beter op de ingeslagen weg voort kan gaan door in over leg met de betrokken gemeenten uitkeringen te verstrekken voor concrete lasten, zoals bij het ver voerbedrijf zal gebeuren. (Vervolg van pag. 1) Ten eerste is de effectieve vraag naar woningen niet bekend door ge brek aan voldoende marktonderzoek en door de huurprijsbeheersing. No dig is daarom marktonderzoek, libe ralisatie van de woningmarkt en experimentele bouw. De ontwikkeling van de bouwcapa citeit is mede door de toenmende mechanisatie nog onzeker. Bovendien is nog niet duidelyk hoe de bouw op een herstel van de conjunctuur zal reageren. Verdere research is ■I daarom noodzakelijk. Als derde punt noemde minister Schut de financiering en de ontwik keling van de besparingen. Daarom zal er een meerjarenplanning in de financiële sfeer moeten komen: een huurharmonisatie in de richting van de kostprijshuur en huurdersbijdra- gen voor woningwetwoningen. Tenslotte zal in de toekomst moeten blijken hoe de continuïteit van de bouw zich ontwikkelt. Minister Schut deelde nog mee dat het in de bedoe ling ligt van het contingent van 50.000 premiewoningen voor 1968 reeds dit jaar 21.000 vergunningen af te geven. Hiervan zijn 15.000 be stemd voor de gebieden waar werk loosheid herst en 6000 voor de Rand stad. De bewindsman kon de opvatting van drs. Van den Doel dat zijn be leid uniform en explosief zou zijn niet delen. Hij meende daarentegen dat men dezelfde terminologie van oud-minister Bogaers „een pluriform en expansief bouwbeleid" kon han teren. We zullen de komende tijd echter moeten nagaan wat voor in houd deze begrippen dienen te krij gen. De laatste jaren is het beleid namelijk zo expansief geweest dat we ons thans moeten afvragen waar we uitkomen als we op dezelfde weg doorgaan, zo zei minister Schut. Minister Witteveen stelde dat het systeem van aanvullende uitkerin gen niet billijk is tegenover andere gemeenten. Hij vond het beter om na te gaan waar de specifieke moei lijkheden voor de grote gemeenten liggen. Minister Witteveen zei dat het eigenlijk beter is te spreken van een financieel probleem van twee grote gemeenten. Amsterdam heeft een tekort van 90 miljoen over 1967 en Rotterdam 50 miljoen, te gen Den Haag 7 miljoen. Dit grote verschil wekt volgens hem de indruk dat de uitgavenpo- •litiek van de afgelopen jaren bij de stijging van de tekorten een rol Dit gaf mr. Toxopeus (lib.) aan leiding om op te merken dat een in vroeger jaren een voorzichtiger gemeente niet in de uitkeringen benadeeld mag worden, omdat ze beleid heeft gevoerd dan andere. Moeilijk De minister vond dit juist maar legde er de nadruk op dat niet vast staat of dit element inderdaad een rol heeft gespeeld. Hij bevestigde dat de tekorten bij de grote gemeen ten geleidelijk aan het financieeel beleid van de overheid bemoeilij- ijkennbnnb(nadmll Minister Witteveen beklemtoonde dat de regering zoekt naar een com binatie van maatregelen, die de es sentiële knelpunten van de grote gemeenten opheffen. Men kan ech ter geen geld uitgeven zonder in zicht te hebben in de problematiek die deze tekorten hebben veroor zaakt, aldus de minister van finan- Vevmakeliikheidsbelast'nff Geen financieel nadeel gemeenten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen heeft de vaste commissie voor binnen landse zaken gisteren verzekerd dat de gemeenten geen financieel nadeel zullen ondervinden door het wegval len van de vermakelijk heidsbelasting. Verschillende sprekers in de com missie hadden hier hun bezorgdheid over uitgesproken. Mr. Scholten (c.h.) becijferde dat de aangekondigde op heffing van de vermakelijk heidsbelasting Amsterdam 6,7 mil joen zal kosten, Rotterdam 3,6 mil joen en Den Haag ƒ3,2 miljoen. De minister zei dat de opheffing van de vermakelijkheidsbelasting ge regeld zal worden in het wetsont werp tot uitbreiding van het gemeen telijk belastinggebied. Het een kan dus niet los van het ander worden uitgevoerd. De regering denkt aan een uitbrei ding van de gemeentelijke belastin gen door een heffing op onroerend goed. Men hoopt deze wet op 1 janua ri 1969 te kunnen invoeren. De ge meenten zal bij deze heffing een gro te mate van vrijheid worden gelaten met een ruime grens. maar het stembusakkoord dat wij verlangen daarvan uitsluit, dan zullen de KVP-radicalen niet zonder meer uit de partij treden. Enkele punten uit de discussie; Aalberse: De KVP gaat al sinds 1962 vooraan in de partijvernieuwing. Bogaers: Het recente stemmenver lies illustreert hoe zeer er binnen de partijverbanden een vertrouwens crisis heerst. Aalberse: De partijraad zal een aantal uitspraken moeten doen op basis waarvan de partij weer een vaste koers kan varen. Bogaers: De kiezer heeft er recht op te weten op welke samenwerking wij aan koersen, inclusief minimum-rege ringsprogramma plus met name te noemen partijen en ministers. Aalberse: het christendom blijft voor ons uitgangspunt inzake partij vorming. Bogaers: Gezegd moet wor- Vertoning film Mussert verboden UTRECHT De Rijksvoorlich tingsdienst heeft bepaald dat de film over de na de oorlog gefusilleerde NSB-leider ir. A. A. Mussert, niet in het openbaar mag worden vertoond. Een RVD-woordvoerder gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat er mogelijk mensen in voorkomen die NSB-er zijn geweest en hun straf hebben uitgezeten, maar dit verleden liever geheim willen houden voor hun nieuwe buren. De Mussert-film van ruim een half uur, waaraan de RVD en het Neder lands filmmuseum in Amsterdam hun medewerking hadden verleend, werd gemaakt op verzoek van wijlen prof. dr. C. D.- J. Brandt van het instituut voor gesahiedenis van de Rijksuniversiteit in Utrecht, prof. Brandt vond hem nuttig als illustra tie bij zijn colleges over moderne geschiedenis. Men had de Mussert-film willen vertonen tijdens de in het voorjaar gehouden filmweek in Arnhem. Dit werd niet toegestaan. Ook werd het IKOR geen verlof gegeven, de film op de televisie te vertonen. Een ver toning voor de stichting filmcentrum in Hilversum werd eveneens gewei gerd. Misschien dat de Mussert-film op een bepaald moment toch voor open bare vertoning wordt vrijgegeven, al dus de RVD-woordvoerder. Vragen Kamerlid „Bij storm niet vissen op zee DEN HAAG Mr. J. H. van Wijk, PSP-lid van de Eerste Kamer, heeft minister Bakker gevraagd of het varen en vissen bij bepaalde windsterkten voor bepaalde soorten vissersschepen moet worden verbo- Hij stelde zijn vraag naar aanlei ding van het vergaan van de Orion Kw 37, waarbij zes mensen verdron ken. Mr. Van Wijk stelde ook vragen over de outillage van de Orion, mo gelijke gebreken en de weersom standigheden ten tijde van het ver gaan. (Vervolg van pag. 1) Deze norm is echter moeilijk te hanteren, wanneer men op een be paald moment niet meer weet of een bedrijf particulier werkt of door een overheidsbedrijf is opgekocht. Op de ze wijze is het mogelijk, dat ongewe ten aan overheidsbedrijven ten on rechte extra vervoerscapaciteit wordt toegewezen. Voor het overheidsbe drijf geldt bovendien nog de stelre gel, dat voor toewijzing van extra capaciteit eerst de behoefte moet wor den aangetoond. Het bedrijfsleven heeft er bezwaar tegen, het ene moment de overheid als gezagdrager te ontmoeten, aan wie men belasting betaalt (mede ter financiering van de garanties voor de tekorten van de NS) en het andere moment als concurrent in het bedrijf. Het overheidsbedrijf heeft rechten, waar het particuliere bedrijfsleven verstek moet laten gaan, maar bij het opkopen door Van Gend en Loos van bepaalde particuliere bedrijven is dit niet in geding. Grote wrevel Welke zin heeft het voor het over heidsbedrijf zich in te dringen in het particuliere bedrijfsleven en hier on dernemingen geheel of gedeeltelijk op te kopen? Wat is het beleid van de minister van verkeer en wa terstaat op dit punt, want hij moet voor elke financiële transactie bij Van Gend en Loos zijn handtekening plaatsen, ook voor de aankoop van aandelen van particuliere vervoersbe drijven. De Nederlandse vervoersonderne mingen vinden, dat het vandaag toch al moeilijk genoeg is een bedrijf ren dabel te houden. De lasten voor het wegvervoer nemen in Nederland door verhogingen van accijns en belastin gen voortdurend toe en in het buiten land, met name in West-Duitsland, dreigt de bescherming van het rail- vervoer nog grotere nadelen voor het internationaal wegvervoer te gaan op leveren. De recente plannen van mi nister Leber spreken op dit punt dui delijke taal. De manipulaties bij Van Gend en Loos wekken daarom bij het Nederlandse vervoersbedrijf grote den dat christelijke politiek radi- In de zaal werd een enquête ge houden met de volgende uitslag. 143 stemmen voor een algemeen chris telijke partij, 23 tegen (uitsluitend rk). Bindende afspraken met andere partijen voor verkiezingen: 52 ja; 121 achtten het uitspreken van voor keur voldoende. Voor de groep Aal berse spraken 106 stemmen zich uit, voor de groep Bogaers 48, terwijl 16 stemmen geen van beide groepen wensten. TEGEN PEC Van Heest, Faro en Duindam in bondselftal DEN HAAG Als eerste in de rij van oefenwedstrijden om te komen tot de vorming van een centrale trai ningsgroep, speelt een zaterdag- bondsteam onder de naam Neder lands jeugdelftal op dinsdag 21 no vember a.s. om half acht in Nunspeet een lichtwedstrijd tegen de Zwolse 2de divisieclub PEC. Na de geslaagde districtswedstrijden in Heerjansdam krijgen diverse spelers die toen hun candidatuur stelden een tweede kans. In december volgt nog een soortge lijke ontmoeting, waarbij dan nog en kele andere, nu niet gekozen spelers, zullen worden opgesteld. Het elftal dat dinsdag over een week in Nunspeet zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: Van Heest (HBSS); achter: Kok (IJssel meer vogels), v. d. Haar (Genemuiden), Schinkel (Go Ahead) en Helleman (Zwart Wit); midden: Duindam (Noordwijk) en Laks (ZCFC); voor: Hageman (WVF), Ka- pinga (SJS), Faro (SSC'55) en v.d. Bunte (Nunspeet). Reserves: Westland (Huizen), De Ruiter (Be Quick), Cornelisse (Ostra- beke) en Gritter (ACV). De naam Nederlands jeugdelftal (spelers tot 20 jaar) is overigens wat misplaatst. Van Heest, Kok, Schinkel en Helleman b.v. zijn in elk geval al enkele jaren ouder. DEN HAAG De aardappelprij zen in het voorjaar zijn te hoog. Dat zit 'm niet in de boeren, die iri het najaar hun produkten tegen redelij ke prijzen verkopen, maar in de ter mijnhandel, die de aardappelen vast houdt tot het voorjaar om ze dan te gen een (te) hoge prijs te verkopen. Deze klacht weerklonk gistermid dag in de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. De dames Brautigam (soc.) en Kessel (kath.v.) hadden vorige jaar ook al vragen over dit onderwerp gesteld, maar toen ten antwoord gekregen, dat van speculatieve voorraadvorming geen sprake is. Mevrouw Brautigam hecht te weinig waarde aan deze geruststel ling. „We worden elk jaar weer met een aardappelkluitje in het riet gestuurd", verzuchtte ze. Minister De Block (economische za ken) zag echter geen boosdoeners. De termijnhandel in aardappelen heeft volgens hem ook een anti-specula tie-effect. Er gaat een egaliserende werking van uit op de prijzen. De aardappeloogst in het seizosn 1966'67 wordt nu 20 pet. hoger geschat en daar zit dus een ruime marge in voor volgend jaar. De bewindsman was bereid met zijn ambtgenoot van landbouw te pra ten over de mogelijkheid van een prijsstop voor aardappelen, maar dat dit gesprek veel resultaat zal hebben, geloofde hij niet. „Ik zie het gezicht van minister Lardinois al voor me.Op een spoedige invoering van een EEG-regeling voor aardappe len waarnaar drs. Boers ma (a.r.) informeerde moeten we naar de mening van de minister maar niet hopen, want die leidt juist tot prijsverhoging. OOSTENDE Het Nederlands mi litair judoteam heeft in Oostende tij* dens CISM-wedstrijden de tweede plaats bereikt in een wedstrijd voor landen teams. De Nederlandse judoka's ver sloegen Duitsland met 21 en verloren van Frankrijk met 13 en van België met 1—2. Ik kon mijn ogen niet geloven! Sinds ik Kemt Hairform gebruik, zit mij'n haar dagenlang prachtig in model. Het voelt zacht en soepel aan, maar elke haar apart is reel steviger, veerkrachtiger geworden. Kemt Hairform is totaal nieuw en bevat geen lak. Werkelijk 8 dagen lang... blijft elke golf en elke krul zitten, zoals ik hem erin heb gezet Iedereen denkt dat ik natuurlijke golven heb. Mijn haar zit altijd keurig, alsof ik zo uit de kapsalon kom. 's Nachts gelukkig geen nare krulspelden meer. Het kan niet eenvoudiger! Na het wassen verdeel ik wat Kemt Hairform door het haar en maak het op, zoals ik gewend ben. Dat is alles! Van vriendinnen weetik, dat ook extra slap of stug haar perfect in model blijft P.S. Zit het haar door regen of wind niet meer in model? Even een vochtige kam erdoor en Kemt Hairform 'vernieuwt' zich. Er is Kemt Hairform voon blond haar donker en grys haar Kleine flacon voor 1-2 behandelingen I f 0,90 Grote flacon I f4,65 veel voordeliger voor natuurlijke veerkracht en zachtheid Wereldrecords in Moskou en Leipzig LEIPZIG Woensdagavond zijn twee wereldrecords verbeterd tijdens zwemwedstrijden in Leipzig en Moskou. De 16-jarige Oostduitser Ro land Matthes legde tijdens selectie wedstrijden de 200 meter rugslag af in 2.07.9. Nauwelijks zes weken na zijn recordverbetering op de 100 me ter rugslag (58.4 sec.) bleef hij nu 1,5 sec. onder het record van de Ameri kaan Charles Hickcox, die tijdens de Universiade in Tokio tot 2.09.4 kwam. Matthes behoorde dinsdag tot het viertal, dat het wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag op 3.56.5 bracht. De Rus Vladimir Kosinsky verbeter de in Moskou het wereldrecord 100 meter schoolslag met een tijd van 1.06.7. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Georgy Prokopenko. die 3 september 1964 in Moskou 1.06.9 noteerde. ZüRICH Op de vergadering van de Internationale Motorfederatie te Zürich is besloten dat de TT Assen in 1968 op 29 juni zal worden gehouden. Verder wil de federatie de 50 cc klas se die nu geheel een Japanse aangele genheid is, aantrekkelijker maken. De machines zouden voor 1969/70 mi nimaal twee cylinders en zes versnel lingen moeten hebben en tenminste 60 kg moeten wegen. EINDHOVEN Toen Jong Oranje woensdagavond op het Philipssportpark in Eindhoven tegen Polen via treffers van Van der Kuylen en Houwaart bin nen een kwartier al op een 20 voor sprong kon bogen, leek een forse zege in het verschiet. Het pakte echter even anders uit. De greep van Jong Oranje verslapte en mede door twee fouten van doel man Van Beveren konden de Polen op gelijke voet komen: 22. Twintig mi nuten vóór het einde schonk Ruud Geels de Nederlandse ploeg toch nog een nipte zege: 32. Al na tien minuten werd het over wicht van Jong Oranje in een treffer uitgedrukt toen Rensenbrink door Lesz- cynsky onderuit werd gehaald en Van der Kuylen de toegekende strafschop beheerst benutte: 1—0. Nog geen vijf minuten later bracht Hbuwaart de stand van dichtbij op 2—0 en Polen leek een geslagen ploeg. Jong Oranje zakte echter volkomen weg en nadat de geblesseerde Van der Kuylen na een half uur was vervangen door Mühren, verdween alle stootkracht uit de Nederlandse ploeg, het voortref felijke werk van vleugelspelers Rensen brink en Geels ten spijt. Tien minuten vóór rust kwam Polen op 21 door een schot van Beina, af gevuurd van de rand van het straf schopgebied. dat Van Beveren volko men verraste. Na de hervatting bleef Polen aandringen en na tien minuten had men wederom succes. Rechtsbuiten Kozerski liet van grote afstand een ef fect vol schot los waarop Van Beveren zich verkeek: 2—2. Eerst toen keerde de vechtlust bij Jong Oranje terug en nadat een solo van uitblinker Van der Veen geen re- tastte mis op een voorzet van Graii- mans en Geels kon de stand met fraaie kopbal op 3—2 brengen. Debacle Ned. volleybalteam ISTANBUL Dat het Nederlandse volleybalteam (heren) zich in Turkije niet zou kunnen plaatsen voor de Olympische Spelen van Mexico stond door een zware poule-indeling reeds bij voorbaat vast. Temeer daar men niet in de sterkste opstelling kon verschijnen. Coach Henk Blok mikte daarom op een eervolle klassering bij de eerste elf om zeker te zijn van een plaats bij het over twee jaar te hou den wereldkampioenschap. Maar zelfs dat is een illusie geble ken. In de Turkse hoofdstad Ankara verloor Oranje woensdagavond voor de zoveelste maal en wel van Frank rijk dat de slechte vorm van het Ne derlandse team onderstreepte met een royale 30 overwinning: 15—4, 1511 en 159. En dan te weten dat Nederland in het afgelopen voorjaar tijdens de Westeuropese kampi oenschappen ruimschoots baas bleef over datzelfde Frankrijk. Nederland eindigde daardoor op de vijftiende plaats, terwijl Frankrijk en België via resp. een tiende en een elfde plaats zich konden klasseren voor de komende wereldkampi oenschappen. Een hard gelag voor het Nederlandse volleybalteam. Tegen Frankrijk was het team van coach Blok geen schaduw van het zestal dat in Amersfoort Westeuro pees kampioen werd. Nederland kon in feite geen tegenstand van betekenis bieden, hetgeen tot uitdrukking kwam in de cijfers van de eerste set: 154 De snel opererende Fransen moesten in de tweede set aanvankelijk in het defensief, want Nederland kwam met 50 voor te staan, ook nog met 11—10. Maar dankzij uitstekend blokkeren en goedgetimede smashes wisten de Fransen vijf punten achter elkaar te scoren. De derde set was voor een weinig vechtlustig Oranje toen nog slechts een formaliteit: 9—15. In de Nederlandse ploeg konden alleen Bram Vermeulen en Jurrien Kooien een voldoende halen. Intussen werd Rusland Europees BJJ4DJKKE25CTSREPEN: KWAT1A kampioen door in een spannende strijd met 3—2 te winnen van Tsje- cho Slowakije: 15=7, 15=13, 1315, 1015 en 1510. Daarmee legde zon der twijfel het beste team beslag op de titel. Finalepoule heren: Rusland Tsj. Slowakije 3—2; Oost Duitsland Po len 3—1; Zuidslavië Italië 30; Roemenië Hongarije 3==»1. Troostronde: Frankrijk Nederland 3—0; Zwitserland Zweden 3—1; Bulgarije België 3—0. Standen: Heren. Flnalegroep: 1. Rusland 14 pnt; 2. Tsjechoslowaklje 13 pnt; J. Polen 11 pnt; 4. Oost Duitsland 11 pnt; 3. Hongarije 10 pnt; 6. Roemenie 10 pnt; 7. Zuld-Slavlë 8 pnt; 8 Italië 7 pnt. Om de negende tot en met de zestiende plaats: 9 Bulgarije 13 pnt; 10. Frankrijk 13 1.,i ®el*iè 11 Pnt; 12. Israel 10 pnt; 13. Albanië 9 pnt; 14. Turkije 8 pnt; 15. Neder land 8 pnt; 16. Zweden 7 pnt. Eindstand bij de dames luidt: 1. en Euro pees kampioen Rusland 14 pnt; 2 Polen 13 pnt; 3 Tsjechoslowaklje 12 pnt; 4. Oost- Dult.sland 11 pnt; 5. Hongarije 10 pnt; 6. FsraelTpnt9 Pnt: 7' Nederland 1 Pnt: W ielerzesd a agse in Rotterdam? ROTTERDAM Er worden moge lijkheden onderzocht om in het kader van de festiviteiten rond de opening van de Metro een wiel er zesdaagse in de Rotterdamse Energiehal te organise ren. Men zou gebruik kunnen maken van de demontabele baan van de Lon- dense zesdaagse. Indien de onderhan delingen met de Engelse wielerbond, die al in een vergevorderd stadium zijn, op niets uitlopen, zou men wellicht de baan van het Deense Aarhus naar Rot terdam kunnen overbrengen. De totale kosten van een dergelijke zesdaagse worden geraamd op 250.000 gulden. De moeilijkheid is echter voor dat bedrag een hoofdsponsor in Ne derland te vinden. Er wordt gedacht aan brouwerij d'Oranjeboom, gelieerd Danlon-schaaktornooi EMMEN Het elfde Danlon- damesschaaktornooi is woensdag in Emmen begonnen. Landskampioene mevrouw Vreeken kwam in de eer ste ronde remise overeen met de Roemeense Polihroniade. Het duel tussen de dames Tuk en Heemskerk leverde enigszins verrassend winst voor eerstgenoemde op. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde luiden: Tuk (Ned.) Jc1msierk (Ned '-0: Vreeken (Ned.)—Polihroniade (Roem.) '4—14: Jovanovic (Z.sl.)Assenova (Buig.) slTl 0L3iliaC Eretova (Tsj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9