LAAT MARKEN STRAKS EEN EILAND BLIJVEN Duizend gulden Bijzonder harde houding Israël feestje bouwen? schenk de slijter (|s> uw vertrouwen! Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? Ja! Op een rente-girorekening krediet Algemene Bank Nederland Optreden huurlingen scherp veroordeeld VS verloren 730ste toestel Uit de Haagse hof geplukt alles goed en wel DONDERDAG 9 NOVEMBER 1967 Werkgroep bestrijdt idee van Zuiderzeeplanologen Maak van randmeren oase voor de Randstad LUNS ZIET VOORUITGANG .ate^ NEW YORK/SCHIPHOL De a k/» Veiligheidsraad komt vanavond om half tien (Ned. tijd) in Chirurg weigerde operatie patiënt DEN HAAG De PSP-fractielei- der in de Eerste Kamer, mr. J. H. van Wijk, heeft de minister van socia le zaken en volksgezondheid en van justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de dood van een inwoner in Weesp, wiens overlijden een ge volg zou zijn van de weigering van een chirurg, de patiënt tijdens het vrije weekeinde te opereren. Mr. Van Wijk wil disciplinaire maatregelen tegen de chirurg als blijkt dat de patiënt door zijn toe doen is overleden. spoedzitting bijeen op verzoek van Egypte. Volgens minister Luns is de kans groot dat dit overleg-op-hoog-niveau over het Nabije Oosten de goede richting uitgaat. Hij zei gisteren bij zijn terugkeer uit New York dat er „enige vooruitgang is te bespeuren". De Israëlische minister van buiten- landse zaken, Eban, heeft, vóór de i beraadslagingen begonnen, de ont- werp-resolutie van India, Mali en Ni geria onvoorwaardelijk afgewezen. Hierin staat dat alle bezette gebieden moeten worden ontruimd, dat alle be trokken landen in woord en daad een eind moeten maken aan de staat van oorlog en dat zij hun geschillen langs vreedzame weg moeten regelen. Een speciale afgezant van Oe Thant moet hierbij ter plaatse coördinerend optre- Minister Eban zei niet te kunnen samenwerken met deze VN-vertegen- woordiger. „In dit voorstel worden de belangen van Israël geschaad." Hij had ook de nodige reserves ten opzichte van de Amerikaanse ont werpresolutie, waarin gepleit wordt voor ontruiming van de bezette gebie den, èn voor het recht van Israël om in vrede en veiligheid te leven. Op een persconferentie nam Eban een bijzonder harde houding aan, met name jegens Egypte. Hij zei „het standpunt van zijn land nog eens te willen onderstrepen nu sommige persberichten het doen voorkomen alsof Israël wat plooibaarder is ge worden." Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond een kort gesprek gehad met president Johnson op het Witte Huis. Hierover zijn geen bijzon derheden bekendgemaakt. Van z\jn vrachtauto was niet reel meer over dan een puin hoop, maar de chauffeur, een Duitser, kwam er zonder noe menswaardig letsel af. Vermoe delijk door slaap overmand was hij hij Heesch met zijn trekker en oplegger tegen twee dikke bomen gereden. (Van onze redactie toerisme) MONNIKENDAM Marken moet een eiland blijven. Met de ze topic probeert de werkgroep voor het landschap der Zuider zeepolders weerklank te vinden voor haar ideaal de westelijke randmeren van de IJsselmeer- polders tot een groot recreatie gebied te maken. Zij is er tegen, dat het eiland straks wordt inge lijfd in de nog droog te leggen Markerwaard en daardoor zijn karakter zou verliezen. De groep samengesteld uit particulie ren van naam vindt, dat on danks Sijtje Boes en de tiendui zenden Amerikaanse toeristen, Marken een stukje karakteristiek Nederland is, dat bewaard moet worden. Het behoud van het eiland (dat al met een dijk met het vasteland is verbonden) wil men bereiken 'door de Gouwzee groter te maken dan Zuider- zee-planologen voor ogen staat. Dit zou betekenen, dat de dijklengte van de Markerwaard zou moeten worden vergroot. De extra kosten daarvan zijn geschat op 30 miljoen gulden, maar de werkgroep meent, dat een belang rijk deel hiervan weer gewonnen kan worden door de dijk ter hoogte van Hoorn „in te krimpen", waardoor voor de historische zeevaardersstad een groot meer ontstaat. Oase Belangrijkste doel van de groep: de randmeren van de nieutve polder te maken tot een harmonische oase, die de Randstad straks kan verrijken. Men dringt er daarom op aan, dat nu al, voordat de polder er is, deze recreatieve voorzieningen worden in gecalculeerd in de plannen. Hoofdpunten uit het ideeën-pro gram van de groep: behoud van Mar ken als eiland, het creëren van een groot meer, het Hoornse Hop bij Hoorn, verbreding van de geplande slurf van Hoorn, via Enkhuizen naar het IJsselmeer en de aanleg van voor de recreatie aantrekkelijke oevers. Wat het Hoornse Hop betreft: Me groep ziet hier grote mogelijkheden voor het houden van internationale zeilwedstrijden in de toekomst. Het IJmeer en de Gouwzee ziet de groep niet alleen als een waterrecrea tiegebied voor Amsterdam, maar ook voor IJstad, een nieuwe stad, die voor een deel in zuidelijk Flevoland, voor een deel in de Markerwaard is gepland. Deze stad zal, volgens de groep, eenzelfde omvang moeten krijgen als Amsterdam, al zal de bevolkingsdicht heid er aanzienlijk kleiner zijn. Recreanten uit beide steden zullen op het IJmeer en in de Gouwzee at tractieve mogelijkheden krijgen, voorspelt de groep. Ten aanzien van het IJmeer is men optimistischer dan vijf jaar terug, toen men dit alleen geschikt achtte Duitse politie kan misdadigers niet meer aan DÜSSELDORF De Westduitse politie kan de vloedgolf van misdadig heid niet meer aan, schrijft de West- duitse bond van politieambtenaren in een memorandum. Er deugt weinig van de werksche ma's. 's Nachts hebben de misdadigers feitelijk niets te vrezen omdat het politieonderzoek alleen tijdens kan tooruren geschiedt. Bijna zeventig procent van de politiewagens is te langzaam, terwijl er van elke tien maar zes een radio hebben. Er is voorts een groot tekort aan personeel. Zelfs de noodzakelijke technische uitrusting om de misdaad met enige kans op succes te bestrijden ontbreekt. De gegevens voor dit me morandum werden verstrekt door het politiepersoneel in 36 grote steden in West-Duitsland. Snoep verstandig eet 'n appel voor grotere jachten. Door het tref fen van speciale voorzieningen (bij voorbeeld het vergroten van het ei land Pampus) en door het feit, dat de monding van het Amsterdam - Rijn kanaal naar dit meer zal worden ver legd, waardoor er windbrekende ob jecten zullen komen en door de aan leg van een nieuw recreatieterrein bij Durgerdam, zal echter ook de „kleine watersporter" er zijn kansen kunnen krijgen. De plannen om in de toekomst zoet water uit het IJmeer naar het West- land te pompen om daar de verzilting tegen te gaan, zullen eveneens meer „leven" brengen op het meer. Ten aanzien van de oevers pleit de groep voor de aanleg van „gekrom de" dijken. Dit om de omgeving aan trekkelijker te maken. De ervaring heeft geleerd, dat kaarsrechte dijken om polders niet ideaal zijn voor de recreatie. Vaste wal De plannen voor de recreatie op de vaste wal komen vrijwel overeen met die van bestaande ideën. Zo is ook Me groep voorstandster van een onge repte groenstrook in Waterland, het gebied tussen Amsterdam en Purme- Als deze laatste plaats in de toe komst sterk zal worden uitgebreid, is zo'n strook onontbeerlijk voor het op vangen van rust zoekende stedelin gen. Ook de plannen voor de Marker waard zelf zijn vrijwel identiek aan die van Zuiderzeeplanologen. Het plan voor het recreatiegebied Enkhui- zer Zand, dat 7000 ha gaat tellen (ter vergelijking: het park Hoge Veluwe meet 3000 ha) juicht de werkgroep Alleen zou de groep deze recrea tiestroken langs de hele polder willen zien aangelegd. Dit ook omdat deze poldergronden van minder belang voor de landbouw blijken te zijn dan men aanvankelijk dacht. Mevrouw L. Kool-de Kool uit Am sterdam, die kortgeleden „met vrou welijke intuïtie" in haar „Bontcen trum" de dieven ontmaskerde van f 4000 aan traveller-cheques, gesto len te Nice, is beloond. De hoofd directie van The American Express te Parijs kwam haar gisteren tien cheques elk van tien dollar aan bieden. nü:31/2%renteen...tot Onze kantoren lichten u graag verder in. Mislukte overval in juwelierszaak AMSTERDAM Twee Duitsers heb ben gisteren in een Amsterdamse juwe lierszaak getracht kostbare ringen te stelen, maar hun opzet mislukte dank zij het snelle optreden van juwelier S. Ruda (42). De Duitsers volgden een bepaalde tac tiek. Eén zou bij de vitrines staan in de buurt van de ringen, de andere zou trachten de juwelier naar de etalage te lokken. De juwelier doorzag de manoeu vre en op het ogenblik dat de Duitsers tot de handeling overgingen griste hij een ring weg by de man die hem naar de etalage gelokt had. De andere Duit ser die juist een ring te pakken had, gooide het kostbare kleinood weg en maakte zich uit de voeten. De juwelier had inmiddels om hulp geroepen. Een ambtenaar van de PTT kwam hem te hulp. De tweede man werd later gearresteerd nadat de poli tie op de arrestant het adres van een hotel had gevonden. Er werd ook een meisje gearresteerd. De Duitsers zijn de 27-jarige loodgie ter H. R. T. uit Düsseldorf, de 25-jarige U. L. uit Freiburg en de 19-jarige kin derverzorgster M. M. S. uit Hemmerden. Johnson: waarom geen vrouw als legerstaf chef? WASHINGTON Er is geen reden waarom er niet eens in de VS een vrouw legerstafchef of zelf- presi dent zal zijn, zo heeft president Johnson gisteren verklaard, toen hij in het Witte Huis een wetsvoorstel tekende waarbij een einde wordt ge maakt aan dc tenachterstelling van vrouwen bij het bevorderingsbeleid in de Amerikaanse strijdkrachten. Pianist Iturbi toch op reis na hartaanval PARIJS De concertpianist en componist Jose Iturbi (72) heeft giste ren op het vliegveld Orly bij Parijs een hartaanval gekregen. Hij werd daarop direct naar een ziekenhuis ge bracht waar hij werd onderzocht. Drie artsen gaven hem de raad zijn voorgenomen reis naar Genève te on derbreken. Iturbi sloeg deze raad in de wind. Na twee uur geslapen te heb ben voelde hij zich weer beter en nam daarop het vliegtuig naar Genève. Hij zou hier een concert geven. LAGOS Volgens schattingen van de centrale regering in Nigeria heeft de burgeroorlog tot nu toe aan 50.000 mensen het leven gekost. Aan wapen tuig is een half miljard uitgegeven, waarvan 350 miljoen aan deviezen. De aangerichte schade wordt ge raamd op een half miljard, terwijl de inkomstenderving ongeveer een mil jard gulden bedraagt. VS en Engeland in Veiligheidsraad: NEW YORK De Ameri kaanse en Britse afgevaardig den in de Veiligheidsraad heb ben gisteravond het optreden van de huurlingen uit Portu gees Angola in de Kongolese provincie Katanga scherp ver oordeeld. De Portugese bewe ring, dat men niets afwist van de huurlingenactie die op An golees gebied was voorbereid, vonden ze weinig geloofwaar dig. Kongo, dat een klacht tegen Por tugal bij de Veiligheidsraad had in gediend, beweert dat Angola als op- marsgebied van huurlingen-operaties tegen Kongo dient. Portugal heeft daardoor gehandeld in strijd met een SAIGON De Amerikanen verloren bU aanvallen op Noord-Victnam de af gelopen vierentwintig uur hun 730ste vliegtuig, zo is in Saigon vernomen. Gisteren werd een groot aantal lucht aanvallen uitgevoerd waarbij het ten minste vier maal tot luchtgevechten met Noordvietnamese Migs kwam. In New York heeft de VN een ver klaring aangenomen, getekend door 50.000 Amerikanen, waarin de rol van VS in Vietnam, wordt veroordeeld. In de verklaring, die onder meer getekend is door tv-acteur Dick van Dyke en ook door een aantal hoogleraren, staat dat de ondertekenaars „ontzet en vertoornd" zijn over het gedrag van Amerika in Vietnam, dat naar hun mening immo reel en onwettig is. Zware schokken op Sicilië PALERMO Meer dan 250 gezin nen in Mistretta, in de Siciliaanse provincie Messina, hebben hun hui zen moeten verlaten, die ernstig zijn beschadigd door aardschokken. Het dorp Capizzi, bij Messina, is geheel ontruimd. 30 woningen moeten gesloopt en 600 gebouwen hersteld worden. In Castel di Lucio zijn 225 woningen ernstig beschadigd. Inmiddels blijft de aarde beven. In Enna, in het midden van het eiland, verlieten gisteren de bewoners in pa niek hun huizen. DOOR Gisteren dan verstek laten gaan, maar wie de rubriek Alles goed en wel gelezen heeft zal zich meer heb ben kunnen amuseren, dan met welk Haagse hofprodukt ook. We hebben hier tenminste gegierd om de parallel, die getrokken wordt tussen het Haagse wapen en de Ha genaar zelf. Onze eigen aardige ooie vaar: Hoog op de poten, kaal in de veren en met een grote bek. We hebben er elkaar eens op aan gekeken. Geen van allen geboren Ha genaars. maar in hart en nieren aan de residentie verknocht. We ontdek ten in ieder geval iets van de hoog- gepootheid, de kaalheid ende gro te bek. Alleen... wie het betrof had juist het oog op een der anderen. „Ik hoog op de poten?" protesteer de de eerste aangevallene. „Nee zeg dan jij. Laatst nog toen die tramhal te honderd meter verlegd was en jij dat niet wist. Dat toontje... „Conduc teur stopt die tram nou...." Goed, werd toegegeven, maar dat is zelfbewustzijn. Weten wie je bent is geen schande. En als je in deze tijd niet op je tellen past, blijf jr nergens. Maar die kaalheid, dat slaat toch echt op jou. Jij gaat toch rustig op het duurste terrasje zitten met je laatste dubbeltje op zak. En neemt een kopje koffie als iedereen al aan de sherry is." De kale verdedigde zich: je geld mocht je toch opmaken, zoals je dat het liefste deed en als je ni» liever chic zat met koffie, dan bourgeois met sherry? Waarom zou je dan niet?" De grote bek echter bracht de wa re tweespalt. Elke blik op een ander geworpen ontlokte onmiddellijke argwaan: „Je wou toch met seg- gen....?" We zouden wel willen. Ieder .'cat wel eens een geweldig woord vallen als het gerust wat minder kan. Beschuldigingen waren genoeg te vinden. Maar iemand va-i een „grote bek" betichten is hetzelfde al: die aan iemand geven, waarmee de beschuldiging onmiddellijk als ter boemerang terug zou slaan. We lieten de bek dus aan de ocie- 'aar en gingen onze natuur"jke te genstanders, de Amsterdammers er de Rotterdammers, eens bekijken. Na de Haagse waarheden erkend te hebben kon dat slechts ons zelf vertrouwen teruggeven. Want het gaat er nu eenmaal niet alleen om, wat jezelf tekort komt of waarin je faalt, maar ook of er dan een ander is, waarmee je voliedig wilt ruilen. Zouden jullie, vroegen we elkaar, dan een Amsterdammer willen we- „Neen, alsjeblieft niet" riepen we. „Stel je voor altijd lollig moeten wezen, altijd plannen moeten maken op de lange baan en provo, of nozem of lief voor de ander te moeten zijn. En daarna weer wat nieuws uitvin den.... nee veel en veel te vermoei- En Rotterdammer dan? „Toen nou, dat gaat toch niet. Wij houden van traditie, van wat trage sierlijkheid. Couperus en Eline Veere hebben niet vergeefs onder ons geleefd, lijflijk of imaginair. Als Rotterdammer moet je voorop lopen. Onder de grond of boven op een torenflat. Nee laat ons maar kuieren over Voorhout en Vijverberg." En opeens waren we beduusd en bedroefd om al die honderden rijksambtenaren, die straks de ver huiswagen voor de deur krijgen om in noord of oost of zuid de welvaart 'e gaan brengen. Want het is heerlijk om hoog op de poten, desnoods kaal in de veren en als het moet met een grote bek door het leven te stappen. oproep van de Veiligheidsraad van oktober vorig jaar, dat de buurlan den van Kongo niet tot springplank worden gemaakt voor acties tegen Volgens de Rus Fedorenko lag da verantwoordelijkheid voor de acties van de huurlingen tegen Kongo niet alleen bij Portugal, maar ook b\j zijn „imperialistische vrienden" de VS, Engeland en België. „Ze vormen slechts een onderdeel van een plan de Afrikanen van hun vrijheid te be- Fedorenko eiste dal de Raad Por tugal zou veroordelen wegens in menging in de binnenlandse aange legenheden van Kongo en de bond genoten van Portugal in de NAVO zou vragen de hulp aan dit land te staken. De Portugees Miranda nodigde de VN uit een onpartijdig onderzoek in te stellen. Hij ontkende dat Portugal op welke manier dan ook betrokken is bij de Kongolese moeilijkheden met huurlingen. De Kongolese staatssecretaris van buitenlandse zaken, Loetete, beweer de dat er in Angola opleidingskam pen voor huurlingen bestaan die een bedreiging voor zijn land vormen. Hij zei dat Portugal steeds meer het zelfde cynisme de aanwezigheid van huurlingen ontkent. Dat ze er zijn staat echter voor hem vast. Snoep verstandig eet 'n appel m Geestelijk lied „Het geestelijk lied wordt verkondi ging, wanneer het ontroert en door dringt tot het hart", zo las ik in uw zondagsblad. Een vreemde stelling. Verkondiging is immers de Bijbelse boodschap verta len. De Bijbel, niet ons innerlijk gevoe len is maatstaf. Hieraan zal elk graag gehoord geestelijk lied getoetst moe ten worden. Wie dit doet wordt vaak minder gauw ontroerd door een „geestelijke tophit". Hij gaat niet slapend op Hem wachten, de ziel rust gunnen omdat God Koning is of stillekens achter Hem aan wandelen. Ook zal hij vaak de ontroerende melodie voor de uiting van andere gevoelens reserveren. De NCRV heeft dit goed begrepen. Zij kan verantwoorde programma's brengen nu er eindelijk weer een in drukwekkend aantal dichters en com ponisten is, dat de Bijbelse boodschap verantwoord weet te vertalen. Het is meer zinvol hier verheugd over te zijn dan over de uitkomsten der grammo- foonplatenmarkt. Maar wellicht veran dert ook het beeld daarvan, mede on der invloed van de NCRV. Spijkenisse M. de Jonge Werkloosheid De suggestie om degenen, die als gevolg van werkloosheid in een lager betaalde functie te werk worden gesteld een aanvulling te geven uit het werkloosheidsfonds, is onrechtvaar dig. Dat zou betekenen dat zij, die altijd een lager loon verdiend hebben, daar aan in de een of andere vorm zouden moeten meebetalen. Het arbeidsproces zou ontwricht worden als in een-en- hetzelfde beroep een arbeider, die daarin altijd gewerkt heeft, minder loon zou ontvangen dan een werkne mer die vroeger in een andere functie meer verdiend heeft. Het moge hard klinken, maar hier is maar één oplossing: zich neerleggen bij de op gang zijnde ontwikkeling of door grotere prestaties het inkomen vergroten. Asperen H. den Besten Snoep verstandig eet 'n appel m

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5