Steun voor Nederlandse zeehavens is nodig SPINAZIE 6008? 99c Meer vrije armslag bouw JAMIN ns ™1.06 STELENDE NON BETRAPT Commentaar BOERENKOOL Van Gend en Loos koopt particuliere bedrijven Bij treinramp in Italië twaalf doden Trein botst op vrachtwagen: twee doden Donderdag 9 november 1967— 48ste jaargang I oe Rotterdammer F Oordis Dagblad Hr#eHur> F. DIEMER Hoofdred.ef.ur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattlch ii ghablavan mijn hart In taghanipoatl* loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HA VERPOLITIEK NIET TE HAXPIIAVEX COXCtJIIItEXTIEPOSITIE NOG ALTIJD STEKK (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse zeehavens kunnen niet langer meer een belangrijke steun van de regering ontberen. Dat is de mening van burgemeester W. Thomassen in de be leidsnota voor het havenbedrijf. Of de regering hiertoe bereid zal zijn moet worden afgewacht. Verheugend is het echter dat de minister van verkeer en waterstaat heeft toegezegd dat kwesties als het vestigingsbeleid, subsidiebeleid, nationale en internationale verhoudingen e.d. zullen worden besproken in het te stichten Zeehavencontactorgaan. De burgemeester stelt dat Rotter dam door het scheppen van nieuwe of het verbeteren van bestaande na tuurlijke voordelen steeds probeert de concurrentie te weerstaan. Een dergelijke havenpolitiek kan echter niet worden gehandhaafd indien de buitenlandse regeringen hun havens en havenindustrieën in steeds toene mende mate gaan steunen. Hij die leeft van hoop, loopt gevaar te verhongeren. FRANKLIN Joden vluchten uit Arabische landen - pagina Kernmerk DE OFARIMS VOOR DRIE JAAR NAAR LAS VEGAS - PAG. RADIO TV. liü DE BILT Vannacht bevond ons land zich in een vrijwel windstille zone tussen twee hoge- drukgebieden, een ten oosten van de Azoren en een boven Rusland. De temperaturen daalden in het binnenland tot vier graden on der nul en er ontstond op uitge breide schaal mist. Inmiddels koerste een depres sie van IJsland naar Noorwegen. Het bijbehorende frontensysteem land morgenochtend ge- zyn. Tijdens de frontpassage zal wat regen vallen. De wind gaat uit richtingen tussen zuidwest en west waaien en voert minder koude lucht aan. Dit front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk zodat morgen opkla ringen mogen worden verwacht en de temperaturen in het alge meen iets hoger zullen zijn. DE BILT Vanavond en van nacht veel bewolking met voor namelijk in het noorden van het land enige regen. Morgen over dag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minder koud. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. 10 november: zon op: 07.50, onder: Antiverpen MOSKOU Russische medici heb ben twee nieuwe enzymen ontdekt die bloedklonten en cholesterol, die naar aangenomen wordt de oorzaak zijn van aderverkalking, kunnen op lossen. Volgens het persbureau Tass zullen binnenkort klinische proeven met de enzymen worden genomen. KWALITEITS DIEPVRIES Rotterdams concurrentiepositie is nog altijd sterk, maar het rijk overschat, vooral internationaal ge zien, deze positie door te blijven eisen dat de gemeente bijdraagt in de kosten van rijkswerken. Vooral de Franse havens worden steeds grotere concurrenten. De stij ging van het goederenvervoer in de Franse havens ligt namelijk boven het gemiddelde van de EEG-havens. De steun van de Franse regering be gint zijn invloed steeds meer uit te oefenen. De staat draagt daar voor 80 procent bij in het graven van havens, het aanleggen en uitbreiden van toe gangswegen enz. De overige kosten van aanleg en uitrusting koïnen voor 60 procent voor rijksrekening, terwijl de onderhoudskosten geheel door de regering worden gedragen. In België wordt een soortgelijke po litiek gevoerd, hetgeen tot flinke in dustriële uitbreidingen in Antwerpen en Gent heeft geleid. De Belgische staat neemt de ontwikkelingskosten van de haveninfrastruktuur geheel voor haar rekening en die van de suprastructuur voor 60 procent. Ten behoeve van Antwerpen zal de Bel gische staat in de naaste toekomst nog eens één miljard gulden investe ren! Ook West-Duitsland verleent be langrijke steun aan zijn havens, bijv. voor de geul in de Jade ten behoeve van Wilhelmshaven. In de rij van steunverlenende landen heeft zich ook Engeland geschaard, waar de re gering 25 procent van de kosten van de havenuitbreidingen voor haar re kening neemt. De gang van zaken in Nederland steekt daarbij schril af. Het havenbe drijf moet bijv. elke kubieke meter zand die uit Europoort wordt gebag gerd, met inbegrip van het onder- houdsbaggerwerk en elke strekkende meter kademuur (kosten 20.000 gul den), zelf betalen. Het Calandkanaal mo?t bijv. ook geheel door Rotter dam worden betaald. Ook de steun die het buitenland aan nieuwe industriële vestigingen verleent, is schadelijk voor Rotter dam. Van alle belangrijke Noordzee havens is Rotterdam de enige waar de zeehavenindustrieën niet worden gesubsidieerd, zo zegt de nota. Al maand op Schiphol Yvonne Paul is wereldnieuws SCHIPHOL Yvonne Paul, de 38-jarige Nederlandse die op 9 okto ber de Verenigde Staten werd uitge zet en sindsdien op Schiphol bivak keert, begint langzamerhand in de be langstelling te staan van publici teitsmedia uit de hele wereld. Enkele dagen geleden publiceerde de New York Herald Tribune een foto van haar met een verhaal waar om ze Amerika niet meer binnen mag. Gisteren kwam een BBC-verslaggever uit Engeland om een interview met haar op de band vast te leggen, wat tevens naar het Amerikaanse radio-station CBS wordt gezonden. rjEN HAAG De uitwerking van het bouwprogramma 1968 moet uitwijzen hoe het bouwbe leid in 1969 moet zijn. Zoals hekend zijn voor 1968 10.000 woningwetwoningen naar de vrije sector verschoven. Of de ze maatregel een gunstig effect zal hebben op de woningproduktie moet nog blijken. Met het oog op de woningmarkt voert de rege ring begin 1968 een uniform subsidiesysteem in. Hierdoor wordt aan de bouwers de kans gegeven woningen te leveren die met woningwetwoningen ver gelijkbaar zijn. De regering verwacht dat van deze mogelijk heid gebruik zal worden gemaakt temeer omdat in 1967 een toenemende belangstelling voor de particuliere bouw is ge bleken. Koningin Juliana bracht gisteren een werkbezoek aan Lelystad. In het programma was ook op genomen het planten van een boom. Met vaardige hand han teerde Hare Majesteit de schop. (Van onze parlementsredactie) Indien de particuliere opdracht gevers toch verstek zullen laten gaan dan zal het aantal woningwetwonin gen dat momenteel 50.000 bedraagt alsnog met ten hoogste 10.000 wo ningen worden uitgebreid. Minister Schut van Volkshuisvesting beloofde dit gisteren aan de Tweede Kamer commissie voor Volkshuisvesting. Omstreeks half juni zal de minis ter aan de Kamer een overzicht geven van de resultaten die de uit breiding van de vrije sector zal heb ben opgeleverd. Minister Schut kwam hiermee te gemoet aan bezwaren die onder meer door de heren Aantjes (a.r.) en Janssen (kath.v.) waren geuit over het resultaat dat de verschuiving ten gunste van de vrije sector voor de bouwmarkt zal hebben. Meer enthousiast toonde zich de liberaal Wiegel die meende dat de weg die door de regering thans was ingeslagen het begin was van een verdergaande beleidswijziging waar bij minder woningwetwoningen zul len worden gebouwd. Bezwaar kwam vooral van socialis tische zijde. De heer Van den Doel noemde het beleid van minister Schut „uniform en explosief". In de vrije sector-bouw zag hij weinig heil. Als het huidige experiment niet lukt is het kwaad voor het woning bouwprogramma 1968 reeds geschied. De huurliberalisatie zal bovendien naar zijn mening leiden tot het op drijven van het huurpeil. Nederlands schip zinkt in Gironde BORDEAUX Het Nederlandse bevoorradingsschip Lady Carolina is vannacht na een aanvaring met het Panamese tankschip Barranca Ber- naja in de Franse rivier de Gironde gezonken. Negen van de tien beman ningsleden konden worden gered. Drie van hen werden gered. Een Por tugees wordt vermist. Het Nederlandse schip was uitgeva ren om voorraden te brengen naar het platform Neptune-Gascogne, dat zoekt naar olie in de zeebodem. De Lady Carolina (499 ton) is eigendom van de Offshore Marine Service Ltd, met als thuishaven Rotterdam. Britse evacuatie uit Aden begonnen ADEN De evacuatie van de 6.000 Britse militairen uit Aden is gister middag begonnen. Voorlopig worden honderd militairen per dag geëvacu eerd totdat er 3500 over zijn. Dan wordt het tempo opgevoerd tot dui zend per dag. Na een handgemeen tussen een blanke onderwijzer en een negerleer ling zijn gisteren 39 jonge negers ge arresteerd. Zij gooiden met flessen en stenen en riepen kreten als „zwarte macht" en „dood aan de blanke". (Van onze correspondente) SPEKHOLZERHEIDE De politie van Kerkrade heeft, nadat een recher cheur vyf dagen lang in een kast met misgewaden had gepost, een 59-jari- ge kloosterzuster gearresteerd. Zy heeft gedurende een lange periode in de Sint Martinuskerk regelmatig van de miswijn gedronken en collectegeld ge stolen. De zuster, die belast was met het onderhoud van de misgewaden, zei dat het geld (in totaal enkele honderden guldens) voor „goede doeleinden" werd gebruikt. Vermoedelijk heeft zij het gebruikt om haar vakantiereizen naar familie in Duitsland te financieren. Aanvankelijk werd de koster verdacht. Omdat deze man bleef ontkennen, verschool een rechercheur zich in de kerk. Na vijf dagen wachten betrapte hij de zuster op het moment, dat ze een slokje miswijn nam. Overheid als concurrent (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De NV Van Gend en Loos, het goederen- vervoersbedrijf op de weg van de Nederlandse Spoorwegen, probeert op het ogenblik door het opkopen van particuliere vervoersondernemingen, zijn SALERNO Twee sneltrei nen zijn vanmorgen vroeg bij de zuidwestkust van Italië met elkaar in botsing gekomen, na dat een van de treinen op een kudde koeien was ingereden en was otspoord. Tenminste twaalf mensen kwamen om het leven. Er zijn ongeveer zestig gewon- De nachttrein uit Reggio di Calabria, op het uiterste puntje van de teen van het Italiaanse schiereiland, reed onge veer halverwege de reis naar Rome bij Salerno op een kudde koeien in, die de rails overstak. De trein ontspoorde en de locomotief kwam op het andere spoor terecht. Op dat moment kwam de Milaan-Palermo Express, bijgenaamd Pijl van het Zui den. eraan en botste op de locomotief, onder de passagiers brak paniek uit Uit Salerno en Napels kwamen on middellijk brandweerlieden, agenten ert reddingsploegen naar de plaats van de ramp. In het donker werden de overlevenden uit de verwrongen en rokende ijzermassa gehaald. De gewonden, van wie een aantal in levensgevaar verkeert, werden naar ziekenhuizen in de omliggende plaatsen vervoerd. omzet en bedrijfsomvang te ver groten. Hoewel het bedrjjf als dochteronderneming van de NS al profiteert van vele voordelen het krijgt alle wegvervoer dat aansluit op het railvervoer toe gespeeld wil het ook door het aantrekken van andere onder nemingen zijn positie op de weg nog extra versterken. Daarbij hult het bedrijf zich ln een waas van geheimzinnigheid; het jaar verslag wordt nooit gepubliceerd. Al leen Kamerleden kunnen het tijde lijk ter vertrouwelijke inzage krij gen. Zo heeft het bedrijf van Van Gend en Loos zich nog kort geleden een aandeel verworven in diverse particuliere goederen-vervoersbedrij ven. In welke mate Van eGnd en Loos en dus de NS zich in (voor heen?) particuliere bedrijven finan cieel heeft geïnteresseerd is niet dui delijk. Deze bedrijven werken nog onder de oude naam, maar of het in wezn overheidsbedrijven geworden zijn weet niemand. De mogelijkheid bestaa tdat hier overheidsbedrijven werken onder particuliere vlag. Strijd met afspraak Deze gang van zaken zit het parti culiere bedrijfsleven dwars, omdat minister Algera Indertijd als minister van verkeer en waterstaat de toezeg ging heeft gedaan, dat het wegver voer in principe het terrein is van het particuliere bedrijfsleven. Op dat moment werd besloten de bestaande toestand te bevriezen. Duidelijk is toen vastgelegd, dat het wegvervoer van Van Gend en Loos procentueel niet meer zou mogen toenemen dan het particuliere vervoer. Voor vervolg; zie pag. 9 BERGUM De 75-jarige alleenwo nende weduwe H. Postma-Bouma uit Veenwouden is gisteren dood in haar woning aangetroffen. Zij bleek te zijn overleden als gevolg van kolen dampvergiftiging. Negers Minister Schut meende dat in het belang van de volkshuisvesting het experiment met de vrije bouw moet worden gewaagd. Overigens is het nu zeer moeilijk om een zuiver toekomstbeeld voor de ontwikkeling van de bouw te bepalen. De minister vergeleek deze opgave met het maken van een afdruk van een ne gatief van vier over elkaar genomen foto's, die bovendien onscherp zijn. Voor vervolg zie pag. 9 Grondwerkers vonden 200 zilveren munten UTRECHT Twee grondwerkers uit Ingen hebben enkele dagen gele den bij werkzaamheden in Groene- kan ruim 200 oud-zilveren munten opgegraven. Men schat de waarde er van op enkele duizenden guldens. De heren J. W. van de Berg en B. van Hattem stootten voor hun vondst eerst op een rood tegelplateau. Toen ze verder groeven kwam een rood aardewerk potje tevoorschijn, waarin de munten bleken te zitten. Aangezien beide mannen de mun ten op gemeentegrond hebben gevon den zal de opbrengst van deze collec tie aan de gemeente ten goede ko- TAE verkiezingen in enkele Arae- rikaanse staten kunnen moei lijk worden gehanteerd als natio nale graadmeter. Toch hebben xlj interessante aspecten. Voor het eerst werden negers (als officiële kandidaten van de Demo cratische partij) tot burgemeester van een grote stad gekozen. Zij wonnen op bet nippertje en hun verkiezing wordt nog aangevoch ten. Belangrijk is echter, dat zij vol doende blanken achter zich hadden om te kunnen winnen. Het blijkt, dat negers ondanks de rassentegenstellingen op legale wijze op belangrijke posten kunnen komen. Een ander belangrijk aspect van de verkiezingen was het referendum in San Francisco, waarbij de bevolking zich over de Vietnampolitiek kon uitspreken. Gevraagd werd, of het vuren on middellijk gestaakt moet worden, gevolgd door terugtrekking van de Amerikaanse troepen om de zaak aan de Vietnamezen over te laten. Evenals bij vorige gelegenheden in andere steden reageerde het over grote deel van de kiezers afwijzend. Blijkbaar is er nog voldoende be grip voor de positie, waarin Ame rika, al vóórdat Johnson president werd, terecht is gekomen. Conclusies voor de grote verkie zingsslag van volgend jaar novem ber kunnen nauwelijks worden ge trokken. Daarvoor is het nog te vroeg. Het ziet er echter wel naar uit, dat de rassentegenstellingen en het Vietnambeleid beide een beslissen de rol zullen spelen. HAELEN Even voor tien uur van morgen Is een trein met grote snelheid op de overweg tussen Baexem-Heyt- huysen en Haelen (Limburg) ingere den op een passerende vrachtwagen. De machinist en de conducteur van de trein kwamen om bet leven. De trein, die uit een treinstel be stond, ontspoorde. Het achterste com partiment kantelde. De conducteur, do 38-jarige B. Messink uit Maastricht, be vond zich op het moment van het on geluk in de cabine van machinist Bruinsma uit Eindhoven. Beiden wa ren vrijwel op slag dood. Ongeveer tien reizigers liepen ver wondingen op. Ze zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Roermond. De overweg was beveiligd met auto matische halve bomen. De oorzaak van het ongeluk was rond het middaguur nog niet bekend. De vrachtwagen was geladen met kolen. Elf jongemannen en een vrouw zijn gisteren van de openbare tribune in het Londense Lagerhuis verwij derd nadat zij luidkeels hadden ge protesteerd tegen het militaire be wind in Griekenland. morgen speculaas 250 gram van 53 voor 49 niet duur wc/ heerlijk Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een grote luxe SierknIJper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1