Reizende Speelweek S RAIFFEISENBANK Pensioenfonds: hernieuwing beleggingsbeleid nodig Overal in het land Betere voorstellingen Meer ambachten Anouilhs „Leeuwerik" klimt niet hoog Architect Reid kwam met nieuwe plannen GRATIS ZWARE REEP Minister verklapte geheim van de politie Gevechten in Aden: 7 doden Benzineprijs verlaagd in W.-Duitsland 9 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 federalen gedood in Nigerië? ABA Meer dan dertigduizend fe derale militairen zouden tijdens de vier maanden durende oorlog in Nige ria zijn gesneuveld. Dit heeft de ge volmachtigde voor de voorlichting van Biafra, dr. Ifeagwoe Eke, giste ren op een persconferentie .in Aba (Biafra) bekendgemaakt. Hij noemde schattingen van zevenduizend doden aan Biafraanse zijde in de buiten landse pers overdreven. Een juist ge tal noemde hij echter niet. Man poogde zuster neer te steken GRONINGEN Door de politie is ingesloten de 43-jarige J. S. uit Ten Boer, die getracht heeft tijdens een ruzie in het ouderlijk huis zijn 57-ja- rige zuster met een broodmes te ste ken. Er was al geruime tijd onmin tussen broer en zuster. Zij kwamen al niet gezamenlijk in het ouderlijk huis, maar ditmaal wel omdat beide ouder» ziek waren. Een schoonzuster van de bedreigde vrouw wist S het mes afhandig te maken. Buren konden hem toen kal meren. ROTTERDAM Bijna veertien jaar nadat de Haagse Comedie „De Leeuwerik" (L'Alouette) van Jean Anouilh speelde, brengt het Nieuw Rotterdams Toneel deze Franse visie op de Jeanne d'Arc van Shaw nog eens op de planken. De premièrebe zoekers hebben vrijdagavond in de Rotterdamse Schouwburg kunnen ge nieten van Annet Nieuwenhuyzens spel in de titelrol en van enige inte ressante scènes, maar over het geheel genomen heeft de voorstelling het ge voel achtergelaten dat Anouilh met deze interpretatie niet meer zo krach tig weet te overtuigen. Al voerde Anouilh wel historische personages in zijn taferelen, hij gaf deze figuren (met opzet) te weinig accenten van de vijftiende eeuw mee, zodat zij voor de reconstructie van een historisch gebeuren allerminst be trouwbaar zijn. Anouilh wilde zijn stuk maken tot ideeënspel vand e alles in de mens zoekende geest van onze tijd. Dat wlijkt wanneer Jeanne haar geschie denis moet spelen en iemand vraagt wie dan wel de stemmen zal vertol ken van de aartsengel Michael en van de heiligen die zij beweert te horen, waarop Jeanne antwoordt: „Ik. natuurlijk." De stemmen zijn im mers een deel van haarzelf. Inconsequent Maar de schrijver is niet conse quent: nu eens suggereert hij dat de mens zelf zich opdrachten stelt, dan weer hanteert hij het bovennatuur lijke dat tot de mens komt. Anders gezegd: Anouilhs Jeanne is hinkende tussen een middeleeuws-christelijke en de Sartriaanse levensvisie. Moet er aldus aan overtui gingskracht worden ingeboet om rede nen die aan Anouilh zijn te wijten, de enscenering die Johan Greter met het NRT te zien geeft, werkt ook nog aan de vermindering van de geloof waardigheid mee doordat de benade ring van die complexe ideeënwereld te buitenkantig is. Er demonstreert zich wel gevoel voor het toneelbeeld, maar te weinig blijkt het gevoel voor de essentie en de diepte van het ge beuren. Weinig tegenkracht Zoals gezegd, wekte Annet Nieu- wenhuyzen bewondering voor haar genuanceerde vertolking van de Maagd van Orleans. In de scène met de dauphin ontstond de spankracht die helaas te spaarzaam in de voorstelling merkbaar was. Wij zoe ken de oorzaak van het manco hierin, dat er te zelden die tegenkracht werd geboden, waardoor de centrale crea tie meer reliëf zou hebben gekregen. De figuren van de inquisiteur, de collaborerende bisschop Cauchon en de promotor kregen van Gerard Hart kamp, Johan Schmitz en Edmond Classen wel kundig „gestalte", doch het bleven veelal uiterlijke benaderin gen. zonder de vonk van wezenlijke doorleving. Misschien moet het allemaal nog komen bij het verder inspelen, al zul len de vertolkers wel blijvend hinder ondervinden van Anouilhs tweeslach tigheid. De dames in de hoftaferelen bijvoorbeeld gaven bij de première niet de indruk dat ze zo intens in hun rol geloofden. De bescheiden rol van Eric Schnei der als graaf van Warwick hadden wij graag meer ironisch gespeeld wil len zien. Ironie was er trouwens te weinig, met uitzondering dan in de door Sacco van der Made overtui gend gespeelde vaderfiguur. Het decor twee gestyleerde palis saden in grafische op-arttrant en de dito-costuums naar ontwerp van Marte Röling, werkten in hun uitda gende modieusheid eerder storend dan sfeeronderstéunend. In Sterne- bergs vertaling- missen we nogal eens de allure van Anouilh. Ton Hydra ment. Op dat gebied wordt lande lijk niets gedaan." „Die grote stad zou ook niet Ne derland moeten heten, maar, zoals men in het buitenland de naam ge bruikt, Nederlanden. Het zou een goed motto voor de reizende speel week kunnen zijn. „De Nieuwe Stad de Nederlanden". Volgens Reid, die de plannen ook technisch al heeft uitgedacht staat men er in „Den Haag" zeer positief tegenover. Hij vindt dat de staf een vast vervoermiddel moet hebben waarin men gedurende de speelwe- ken kan huizen. Reid zegt nog: „In enkele plaatsen in het land heeft men al grote interesse getoond voor deze speehveek-nieuwe-stijl." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De „Tiende Nationale Speelweek'overi gens een lustrum waaraan geen speciale aandacht is bestee<f, krijgt waarschijnlijk een andere vorm. Er zijn vergevorderde plannen voor een „reizende speeltveek". De man die daar (met anderen) achter staat is de 33-jarige architect Reid. Een achternaam gebruikt hij nooit. In het programma van de speelweek die vrijdagavond is besloten staat over hem het vol gende: „Reid is in Wenneper- veen geboren. Als timmerman begonnen is hij sinds 1 oktober 1965 zelfstandig als architect aan het werk." In die tijd zijn er voor diverse opdrachtgevers in binnen- en buitenland plan nen van zijn fekentaiel geko men". „Verscheidene tentoonstellingen van zijn werk zijn er gehouden. Schilderijen, tekeningen en beelden bevinden zich in verzamelingen over de hele wereld verspreid. Hij zegt dat hij aan de speelweek meedoet omdat het hem in 1956 is gevraagd. Wel met heel andere bedoeling dan het later gegroeide aandeel, dal voor hem een stedelijke handeling is." Reid is met de vormgeving van de Tiende Nationale Speelweek belast'*. „Zo n reizende speelweek zou goed kunnen aansluiten bij belangrijke plaatselijke gebeurtenissen als een paardenmarkt of een' jaarmarkt. Zo kun je een hele streek bereiken." ...Reid- vertelt dat yoor de bestu dering van dit onderwerp een stu diecommissie is ingesteld waarin ook hij zitting heeft. Deze commissie heeft voorgesteld zes speelweken te houden per jaar, zoveel mogelijk in de schoolvakanties. „De subsidies zouden groter kun nen zijn. Er zou een vaste gehono reerde kern moeten komen met een programmastaf die om de drie jaar wisselt." Reid heeft kritiek op de huidige speelweek. „Het consumptiepakket zou kleiner moeten worden en be- j ter. Er moet, wat het werken, het j doen, betreft, een veel grotere sor- tering komen. Het hangt nu nog te veel aan de typische kunstvormen vast. Er zouden meer ambachtslie den moeten zijn". Hij vindt dat er ook andere wer kers moeten komen: „Meer pra ters. maar die moeten minder ge ïsoleerd worden. Ze zouden de hele week moeten blijven om over het eigen vak te praten, zoals bijvoor beeld een advocaat". Hij zegt: „Ik hoop dat de speel week in de huidige vorm niet terug komt. Het is vervelend dat we altijd in Rotterdam staan. Men ziet het over het algemeen nog te groot. Niet Roterdam is een stad, maar Neder land. Voor mii is die soeelweek in feite een stedebouwkundig experi- Explosief gas niet overpompen DEN HAAG Het CHU-lid van de Eerste Kamer ir. M. A. Geuze heeft het ministerscomité van de Be nelux economische unie schriftelijk gevraagd bepalingen vast te stellen voor hel varen met en de overslag van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde. Overslag noemt de heer Geuze ontoelaatbaar. In dit verband wijst de senator er op hoe in augustus op anderhalve ki lometer van Terneuzen twee gastan kers langszij van elkaar ten anker zijn gegaan om 2000 ton uiterst ex plosief gas over te pompen. Die hoe veelheid gas was ongeveer honderd maal zoveel als die van de tankauto die de ramp in Martelange veroor- BU4PKKE2SCTS REPEN: (WATTA Brugsma hoofdredacteur van de Haagse Post DEN HAAG De heer W. L. Brugsma zal per 1 januari optreden als hoofdredacteur van de Haagse Post. Hij was al sinds februari van dit jaar waarnemend-hoofdredacteur van dit weekblad. Eveneens per 1 januari is hem ontslag verleend als lid van de hoofdredactie van Elseviers week blad. Mr. G. B. J. Hiltermann was tot be gin van dit jaar hoofdredacteur van de Haagse Post. Deze functie bekleedt hij thans bij Elseviers weekblad. De heer Martin W. Duyzings is be noemd tot lid van de hoofdredactie van Elseviers weekblad. Russen lanceren 190ste Kosmos DEN HAAG De Russen hebben gisteren opnieuw een Kosmos satel liet de 190e in de ruimte ge bracht. De onbemande satelliet beschrijft een baan waarvan de grootste afstand tot de aarde 347 km, de kleinste 201 km bedraagt. Alle ap paratuur werkt volgens het persbu reau Tass, normaal. Rusland heeft nu in tien dagen tijds zeven onbemande satellieten ge lanceerd. Twee daarvan de Kosmos 186 en de Kosmos 188 zijn inmiddels na een automatische koppe ling en ontkoppeling naar de aarde teruggekeerd. De Kosmos 190 schijnt een kunst maan van het conventionele type te zijn. Tass voegt er nog aan toe, dat met deze lancering het onderzoek van de ruimte wordt voortgezet over eenkomstig het op 16 maart 1962 be kendgemaakte programma. laat het overschijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffeisenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM Het wilde deze week op de effectenbeurs met de handel niet vlotten. De New Yorkse beurs was in mi neur gestemd door de arbeids- moeilijkheden en minder gunsti ge berichten uit het bedrijfsle ven. De rente is in Amerika voor industriële leningen al opgelopen tot 6^2 procent, terwijl inmiddels de goudvoorraad gedaald is tot het laagste punt sedert 1938. De mooie cijfers van de Kon. Olie over het derde kwartaal kwa men op deze wijze niet tot hun recht. Het passeren van het divi dend door de Holland-Amerika Lijn vormde een deprimerende factor. Zoals men weet, genieten rijksamb tenaren een z.g. waardevast pensioen. In het jongste jaarverslag van de di- rektle van het Burgerlijk Pensioen fonds wordt erop gewezen, dat het in de toekomst noodzakelijk zal zijn om WIESBADEN De Westduitse minister vau de deelstaat N'oordrijn- Westfalen heeft zich vergaloppeerd en nu is de politie kwaad op hem. Minister Weyer heeft namelijk tegen de afspraak in bekendgemaakt dat in het gehele land een opsporingsactie begonnen is naar 75.000 gezochten, misdadigers (ongeveer 44.000), onvindbare getuigen en vermisten enz. Door de bekendmaking dreigt nu de hele actie in het honderd te lopen. De gezochten zijn nu voortijdig gewaarschuwd en zullen nu zeker trachten aan de greep van de politie te ontkomen. Minister Weyer verklapte het geheim tegen verslaggevers in Dusseldorf. Hij zei dat de actie begonnen was terwijl de datum waarop de „dag x" zou beginnen door de politie streng geheim werd gehouden. het beleggingsbeleid te herzien, wil men op de duur aan de verplichtin gen terzake van een waardevast pensioen zonder ingrijpende maatre gelen kunnen voldoen. Immers de koopkracht van het geld gaat voortdu rend achteruit en als het Pensioen fonds belegt in guldensleningen, dan kan daarin geen compensatie gevon den worden voor de stijgende ver plichtingen. Geldkanker De direktie van het Burgerlijk Pensioenfonds doet de suggestie om grotere vrijheid te geven in het beleg gingsbeleid. Zij wil ook aandelen, niet alleen binnenlandse, maar ook buitenlandse en onroerend goed in de beleggingen betrekken. Het ligt voor de hand, dat deze kwestie door de overheid geregeld zal moeten wor den. maar wij hebben van een en ander melding gemaakt om weer eens opnieuw de aandacht te vestigen op de „geldkanker" van onze moder ne tijd. De pensioengerechtigden in de niet-overheidssfeer hebben lang niet allemaal waardevaste pensioe nen. terwijl wij ook denken aan al degenen, die oudedagsvoorzieningen hebben getroffen in de vorm van le vensverzekeringen. Het was jammer, dat Wallstreet de ze week ongunstig gestemd was, zo dat de bevredigende winstcijfers van de Kon. Shell over het derde kwar taal niet in de sfeer ontvangen wer den. die ze eigenlijk verdiend had den. Bij een omzetstijging van ruim 9 procent, steeg de nettowinst bijna 10 procent, wat heel wat beter was dan over het tweede kwartaal. Toen steeg de omzet met ruim 8 procent, de net towinst slechts met 4 procent. De gunstige resultaten over het derde kwartaal komen vrijwel geheel voort uit de Amerikaanse bedrijven en uit het produktiecentrum Venezuela. Met name in Europa had men te kampen met gestegen kosten vanwe ge de ontwrichting der olie-aanvoer uit het Nabije Oosten en Nigeria. Mineur-stemming Ook de andere internationals wa ren in mineur gestemd. De kwartaalscijfers van Unilver ko men op 7 november a.s., die van de AKU op 10 november. Een lelijke tegenvaller voor de beurs vormde het bericht van de zij de van het bestuur der Holland Ame rika Lijn, dat over 1967 een ernstig verlies moet worden verwacht, zodat geen voorstel tot uitkering van divi dend zal worden gedaan. Dc oorzaken van de ongunstige gang van zaken waren grotendeels al bekend. Dc In grijpende structuurveranderingen in het goederenvervoer (de opkomst der De Rudi Carellshow strijkt vanavond weer over het schermTot verheu genis van ongetwijfeld velen. Zoals u op dit plaatje kunt zien gaal het over trouwen. In meervoud dan, ivant er zijn niet één bruid en één brui degom, waartoe het feest beperkt blijft. Anders gezegd: Rudi zal van avond weer vele gasten ontvangen. Een van hen, en daar staat Rudi naast, is tante Leen. ADEN Bij gevechten tussen twee nationalistische groeperingen in Zuid-Arabië. NLF en Flosy, zijn in Aden gisteren minstens zeven Ara bieren gedood en honderd gewond. De Britse marine arresteerde negen Arabieren en nam in een huis een voorraad munitie en wapens in beslag. De strijd tussen beide partijen was het hevigst in de Adense voorsteden Sheik Othman en Mansoera. Beide tegenstanders gebruikten mortieren, granaten en automatische wapens. containers), de tegenslagen door het tijdelijk uitvallen van de Nieuw Amsterdam en Rijndam, de terug gang in het transatlantisch passa- giersverkeer per schip, door de con currentie van bet vliegtuig*» Overigens is het wel teleurstellend, dat het bestuur dezer scheepvaart maatschappij er als de kippen bij is, om de dividendschaar op de plaats rust te commanderen. Zoals men weet, is er in het verleden nogal wat „heibel" geweest rond de uitde-» lingspolitiek van de HAL en meii heeft op aandrang van de aandeelhou- ders de laatste jaren 8 procent divi dend betaald, waarbij men putte uit reserves. We vragen ons af, waarorp nu de aandeelhouders helemaal met lege handen naar huis gestuurd wor den. Daarover zal het jaarverslag ons volgend jaar pas inlichten. De koerfe van dit fonds daalde van 90 tot 7$ pet, slot kwam op 82Vs pet. HAMBURG Twee oliemaatschap pijen, Esso en BP, hebben gisteren bekendgemaakt dat zij met inganj: van maandag a.s. hun prijzen voor benzine in West-Duitsland zullen ver lagen. Volgens Esso gebeurt dit in vel band met de scherpe concurrentie. De gewone benzine gaat omlaag met 3.4 pfennig en de superbenzine met 3.5 pfennig per liter, waardoor de prijzen weer vrijwel op het niveaji van voor de oorlog in het Nabije Oosten worden gebracht. De vorige week. toen de benzine prijzen werden onderzocht door «ie Westduitse monopolie commissie, had den de vier grote benzinemaatschap pijen verklaard, dat de gestegen kosten als gevolg van de sluiting van het Suez-kanaal nog niet d«x>r de prijsverhogingen werden gedekt. Algerije herstelt de diplomatieke handen met Londen en Bonn ALGIERS Algerije is van plan de diplomatieke betrekkingen met En geland en West-Duitsland wederom te hervatten. De betrekkingen wer den verbroken tijdens het conflict in het Nabije Oosten. Het ligt echter niet in de bedoeling van dat land om de diplomatieke banden met Amerika te herstellen. Een en ander is giste ren uit diplomatieke brem te Algiers I Verdachte fraude buisleidin w vrij BREDA De laatste verdachte in de buisleidingfraude in West-Brabant, uitvoerder D. Timmerman van het technisch bureau Tebodin in Den Haag. is gisteren door de Bredase officier van justitie in vrijheid gesteld. Langere gevangenhouding werd niet nodig ge acht. De twee andere verdachten wer den al eerder vrijgelaten. Het onder zoek naar deze fraude zal zeker nog maanden duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9