Scheepvaartverkeer door Gulf-order nieuwe Volkeraksluizen voor 48 boortorens Hebben de Russen ruimtekernbom? Oliemaatschappijen gaan uitlaatgassen te lijf Geen voetbal in Westl en West 2 Kunstijsbaan voor Delft? Aanleg dam kan beginnen Volleybalteam verloor van Israël (1-3) RUIME ZEGE HIJS HOKY RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT Zelf spanning band meten Rijbewijs invoeren voor brommers VOLVO NAAR TURKIJE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 DEN HAAG Zoals w(J gisteren in een klein deel van onze edities nog konden melden, heeft de competitie- leiding van de Kon. Ned. voetbalbond alle voor vandaag in de districten West I en West II vastgestelde wedstrijden afgelast. Het betreft hier de ontmoe tingen in de 3de en 4de klassen als- I mede de onderafdelingen. Het ml dan niet doorgaan van de wedstrijden in de 2de klas is overgelaten aan het oordeel van de consuls. In het district Zuid kon niet tot al- J gehele afgelasting worden overgegaan, omdat de afdeling Brabant geen termen j j aanwezig achtte om het gehele pro- gramma te schrappen. Wel heeft de af- deling Zeeland alle voor vandaag vast gestelde wedstrijden afgelast. In tegenstelling tot de KNVB besloot j de competitieleider van de chr. korf- I balbond niet tot algehele afgelasting. Plaatselijk zal worden beoordeeld of er wel dan niet kan worden gespeeld. De eerste binnenschepen voe ren gisteren door de nieuwe Volkeraksluizen bij Willemstad. Rechts naast de sluizen zijn de caissons in aanbouw, waarmee in het voorjaar van 1969 het Vol kerak zal worden afgesloten. De ze sluiting is een voorspel voor het afdammen van het Haring- Project kost 250 miljoen gulden Voorzieningen voor pleziervaart Drie Nederlandse bedrijven bouiven ROTTERDAM Drie Nederlandse bedrijven de scheepswerven Gusto in Schiedam en Boele in Bolnes, en het staalconstructiebedrijf De Groot in Zwijndrecht hebben opdracht gekre gen van de Amerikaanse oliemaatschap pij Gulf voor de bouw van 48 boor- De torens zullen worden gebruikt voor de oliewinning in Angola. Het ma teriaal voor de bouw wordt door Gulf geleverd, maar desondanks zit er nog zes miljoen gulden aan de order vast. Van 48 torens gaat Gusto er 22 bou wen, Boele 21 en De Groot 5. De kans is groot, dat de order wordt aangevuld tot 70 torens. Hoewel er scherpe concurrentie is ge weest van Franse. Duitse, Britse en Belgische werven, zijn de Nederlandse bedrijven erin geslaagd de opdracht in de wacht te slepen. Belangrijke oor zaak daarvan was de korte levertijd: in januari moeten de torens gereed zijn. Een woordvoerder van Boele ver klaarde vanmorgen: „het zal een enor me slag worden om op tijd gereed te zijn, maar we hebben goede hoop te Voor het uitvoeren van de opdracht zal geen extra personeel hoeven te worden aangetrokken. De torens variëren in hoogte tot een maximum van 30 meter. Ze komen te staan in water met een diepte van 10 tot 30 meter. Het gemiddeld gewicht is 45 ton. Van de 48 torens worden er begin volgend jaar 13 verscheept met grote zeewaardige bakken van het Ameri kaanse ingenieursbureu Brown Root. 21 met vrachtschepen in lijndienst en de rest met de Global Adventurer, het werkschip van Brown Root. Dit laat ste schip wordt tevens gebruikt voor de plaatsing van de torens. DELFT Het gemeentebestuur van Delft onderzoekt de mogelijkhe den om in deze stad een kunstijsbaan aan te leggen. Deze mededeling staat in de memorie van antwoord op de gemeentebegroting van 1968. Het col lege van B. en W. geeft dit antwoord ln aansluiting op vragen van raadsle- B. en W. van Delft zijn vooral ge neigd om de stichting van een kunstijsbaan te overwegen omdat er ook in de omliggende gemeenten gro te belangstelling voor bestaat en. om dat het plan aansluiting vindt bij de gedachten van het bestuur van de KNSB. dat voorstander is van een centraal in de provincie Zuid-Hol land (tussen de Rijnmondstad en de Haagse agglomeratie) gelegen kunstijsbaan. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Gistermor gen om vijf minuten over half- tien voer het 950 ton metende zandschip „Willem" als eerste de nieuwe Volkeraksluizen binnen. Hiermee werd de tweelingsluis, de grootste binnenvaartsluis in Europa, zonder enig officieel vertoon in gebruik genomen. Vanaf gisteren is het Volkerak, met de afsluiting waarvan reeds een be gin is gemaakt, gesloten voor het scheepvaartverkeer. Vaartuigen van het loodswezen en de rijkspolitie te water zagen er op toe dat alle schip pers de nieuwe route volgden. Over enkele dagen is dat toezicht overbo dig, omdat de betonning op de vroe gere scheepvaartroute dan zal zijn weggehaald. Nu het weer slechter wordt en de kans op mist en andere belémmerin- gen groter, achtte rijkswaterstaat het gewenst het sluizencomplex open te stellen. Behalve voor de veiligheid van de scheepvaart was dat ook no dig om de werkzaamheden voor afsluiting van het Volkerak te kun nen uitvoeren. Momenteel wordt ge werkt aan de opbouw van de drem pel, waarop in april 1969 de doorlaat- caissons zullen worden geplaatst. De bouw van het sluizencomplex vergde ruim zeven jaar. Het project vergde 145 miljoen gulden, terwijl in totaal 250 miljoen gulden zal moeten worden geïnvesteerd in de Deltawer ken rond Willemstad. CAPACITEIT De nieuwe sluis vormt een onder deel van de nieuwe Schelde-Rijnver- binding en is voor de binnenscheep vaart van groot belang. Per jaar pas seren er honderdduizend schepen met een laadvermogen van ongeveer vijf tig miljoen ton. De schutcapaciteit van de sluis is ongeveer veertig sche pen per uur. Op het terrein is ruimte gereserveerd voor de bouw van een derde sluis. Aan beide zijden van deze sjuis zijn wachtplaatseri gemaakt en gelei de werken uitgevoerd, die een specia le constructie hebben. Hierbij is reke ning gehouden met duwconvooien tot honderdduizend ton, die waarschijn lijk in de toekomst in de vaart .ko men op dit traject. Daarnaast is alles gedaan om een snelle-en veilige ,'in- en uitvaart te garanderen. Rekening is ook gehouden met de pleziervaarders. Er komt meer gele genheid voor jachten. In de toekomst zal naast een inlaatsluis (voor zoet water) ook nog een aparte sluis voor jachten worden aangelegd. Over de sluis is een basculebrug gebouwd, die een onderdeel vormt van de Zoomweg (Rotterdam-Antwer- pen). Over een sluis is in dit viaduct een klapbrug gemaakt. ANKARA Zowel het Nederlands dames- als het herenvolleybalteam hebben tijdens de strijd om de Euro pese volleybaltitel een nederlaag moe ten incasseren. De in Ankara gespeel de wedstrijd van het Nederlands he renteam tegen Israël ging verrassend met 13 Verlóren: Alleen in dé twee de set kwam Nederland in zijn nor male spel. De setstanden waren 9—15, 15—10, 15—6 en 15—6. Na de 3-^2 nederlaag tegen de Bel gen betekent dit verlies dat Neder land in de verliezersgroep een onder geschikte rol gaat spelen. Minder verrassend was de 3—0 ne derlaag die het Nederlands da mesteam leed tegen Polen. De setstan den waren 153. 15—10 en 15—3. Deze ontmoeting werd gespeeld voor de finalegroep. De verdere uitslagen: heren: finalegroep: Rusland Polen 31; Hongarije Italië 31, O.-Duitsland Zuidsla- vië 3—1. Verliezersgroep: Finland W.-Duitsland 32. Oostenrijk Griekenland 30. Dames: finalegroep: Tsjechoslowa- kije Israël 30; verliezersgroep: Turkije Zwitserland 3—1, België Zweden 3—0. W.-Duitsland Italië 3—0. kers, hoofd van de Deltadienst, dat de belangstelling voor de Deltawer ken het besef van de watersnood ramp van 1953 levendig houdt. Hij was van mening dat, zolang de Delta werken niet voltooid zijn, de veilig heid in het zuidwestelijk Deltage bied niet voldoende verzekerd is. De heer Volkers toonde zich ver heugd dat de regering niet denkt aan temporisering van de Deltawerken. Wat betreft het tempo merkte hij op dat dit wordt bepaald door de tech nische mogelijkheden. „Dat gaat het snelste en geeft de minste risico's". DEN HAAG Hijs Hoky heeft vrijdagavond voor 1800 toeschouwers in Den Haag een ruime zege behaald op de Franse eerste klasser Grenoble. De Hagenaars wonnen met 11—5. De tussenstanden waren 61, 42, 12. In Tilburg zegevierde Tysc Trap pers in het tornooi om de Coüpe der lage landen met 73 (3—0 2—3 20) over den Bosch. Deze wedstrijd trok 2200 toeschouwers. Bert v. d. Helm uitgeschakeld KARLOVAC In de tweede ronde van de strijd om het tafeltenniskam- pioenchap van Joegoslavië is de Ne derlandse Scylla-speler Bert v. d. Helm in de tweede ronde uitgescha keld door de Jqegoslaaf Korpa. De stand was 30 in het voordeel van In de eerste ronde van het heren dubbelspel verloren de Nederlanders Bert v. d. Helm en Bert Schoofs met 3—0 van de Britten Neal en Gibbs. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, gelooft dat Rusland bezig is een krachtige nieuwe ruimtekernbom te ontwikkelen. Volgens hem is dit wapen echter onnauwkeurig en kan het gemakkelijk opge spoord en vernietigd worden. De minister zei gisteren op een persconferen tie dat de bom in een baan dicht bij de aarde gebracht kan worden en misschien een bedrei ging zou kunnen vormen voor de Amerikaanse strategische luchtmacht. Ongerust was hij er echter niet over. Het wapen, bekend als een bombardementssysteem vanuit de ruimte, is volgens McNamara niet de „ruimteterreur- bom" waarvan enkele jaren geleden de toen malige premier Kroesjtsjef gewag maakte. McNamara zei dat uit in de afgelo pen weken verzamelde inlichtingen gebleken is dat de Russen bezig zijn met èen serie ruimtevluchtproeven. Hij achtte het denkbaar dat het hier gaat om proeven in verband met de terugkeer van ruimtevoertuigen naar de aarde. Hij neigde echter naar de mening, hoewel hij op dit punt geen absolute zekerheid jiad, dat de Sowjetunie werkt aan een nieuw ruimtewapen, dat een kernlading kan meevoeren die een explosieve kracht heeft van een tot drie megatonnen, gelijk aan die van drie miljoen TNT. McNamara zei, dat de Amerikaanse verdediging bij een dergelijk wapen slechts over een waarschuwingstijd van drie minuten zou beschikken te genover een kwartier bij normale bal- lisstische raketten. Geen behoefte De VS hadden in het verleden een dergelijk wapen ook al eens in over weging genomen, maar men was toen tot de slotsom gekomen dat er geen behoefte aan bestond. Men was niet van plan dit besluit te herzien. Vol gens McNamara kan Amerika nog steeds een verrassingsaanval met kernwapens incasseren en met vol doende kracht repliceren om de aan valler te vernietigen. De minister zei tenslotte, dat naar zijn mening de Russen met deze ruim tekernbom het verdrag dat gebruik van wapens in de ruimte verbiedt niet schenden. De baan. die hiermee gemoeid is, ligt daarvoor te dicht bij de aarde. Vooraanstaande Congresleden ma ken zich meer zorgen over het gevaar van een mogelijke ontwikkeling door de Sowjetunie van kernbomkunstma- ren dan minister McNamara. Leden van de commissies voor atoomenergie en voor de strijdkrachten zouden niet zo zeker zyn dat een dergelijk wapen geen nieuwe bedreiging voor de V.S. De V.S. zijn inmiddels begonnen aan de ontwikkeling van een radarsysteem dat de gehele horizon zal om spannen. Hierdoor zullen alle aanval len met intercontinentale raketten of bomaanvallen vanuit de ruimte tijdig kunnen worden waargenomen. Zes oliemaatschappijen en de Ford Motor Company gaan sa men een research-project uit voeren, dat ten doel heeft de uitlaat van schadelijke gassen van benzine-voertuigen tot een minimum te beperken. De deelnemers uit de olie-indus trie zijn: Mobil Oil, American Oil Company, Atlantic Rich field Company, Marathon Oil Company, Standard Oil Com pany (Ohio) en Sun Oil Com pany. Het drie jaar durende research- programma, dat 25 miljoen gulden gaat kosten, behoort tot het grootste research-project, dat ooit door de particuliere industrie werd onder- Niet duurder Men streeft naar de ontwikkeling van een zodanige combinatie tussen brandstof en motor, dat praktisch geen schadelijke uilaatgassen meer vrijkomen. Dit moet worden gereali seerd zonder dat daaruit meer kosten voor de verbruiker voortvloeien of dat de prestatie van de auto wordt beïnvloed. Speciaal zal worden gestreefd naar de vermindering van onverbrande koolwaterstofdampen, koolmonoxide, stikstofoxides en benzineverdamping. Het onderzoek zal zich daarom rich ten op de inlaat-, verbrandings- en ontstekingssystemen, katalytische en niet-katalytische uitlaatsystemen, bestudering van een dubbel brand stofsysteem om het octaangetal te verlagen en de verbetering van 'de scheikundige brandstof samenstelling, Het project zal aansluiten op al be- .staande controle-programma's van uitlaatgassen der deelnemende be drijven. Voor 7.80 kunt u voortaan zelf uw bandenspanning meten. Sinds kort is namelijk in Nederland de Amerikaanse Automark in de han del: een,handzaam klokje, dat moet worden geplaatst op het ventiel en dan nauwkeurig de spanning re gistreert Ook Italië bouwt electro-auto Op de autotentoonstelling, die vol gende maand in Turijn wordt gehou den, zal de eerste Italiaanse elec- trische auto zijn te zien. De ontwer per is de Argentijnse autocoureur Alexandre de Tomaso. Als het protoype in Turijn succes heeft, zal hij de produktie op kleine schaal ter hand nemen. Volgens de ontwerper zijn de batterijen goed voor een rit van 320 km. De wagen weegt 620 kg, is iets groter dan de Fiat 600, maar lager en gestroomlijn- der. Het is een vierpersoonssedan met bagageruimte, die volgens de ontwer per gemakkelijk 100 km per uur kan maken. De prijs wordt in Turijn be kendgemaakt Italiaanse blikvanger op de Londcns Motor Show: de Fiat Dino, ontwopen door Pinlnfarina- Qua uiterlijk zeer merkwaardig van lijn, maar niet luxueus. Van chroom is maar heel weinig ge bruik gemaakt, de wagen moet het zelfs zonder grille stellen. Wat niet wegneemt, dat het Flat-pro- dukt een zeer bijzondere plaats inneemt op het gebied van mo dern koetswerk. De naam Pinin- farina stond daarvoor overigens van tevoren ai garant. ^voering van een rijbewijs voor bromfietsers. Dat is het plan, dat mr Th. L. van der Veen uit Delft voorlegt in een artikel in het Neder lands Juristenblad. Hg pleit ervoor omdat gebleken is, dat tienduizenden bromfietsers zelfs de meest elementaire kennis van de verkeersregels missen. Een bepaalde groep verkeerson gevallen had kunnen worden voor komen, wanneer de overheid de energie en de moed had opgebracht om voor de hand liggende maatre gelen te nemen, aldus mr. Van der Veen. Hij wil overigens nog meer. Wan neer vaststaat, dat ieder gebruik van alcohol de vaardigheid van een bestuurder vermindert, moet zelfs het nuttigen van één enkel glas worden verboden. Voorts wil De Zweedse Volvo-fabriek gaat ln Turkije auto's maken uit hoofde van een overeenkomst, die dinsdag in Ankara is ondertekend. Verwacht wordt, dat de eerste auto's in juni van het volgende jaar op de Turkse markt zullen komen. Het akkoord is tot stand gekomen op initiatief van de organisatie voor onderlinge bijstand van de Turkse strijdkrachten. De fabriek, waarvan de produktie-installaties 15 miljoen dollar gaan kosten, komt te staan in Tuzla bij Istapboel. Volvo heeft een belang van 80 pro cent in de (Turkse) onderneming. Het eerste jaar zullen 3.000 auto's worden gebouwd, na vijf jaar al 10.000. Op het ogenblik werken de Turkse maatschappij KOC en de Britse Ford samen aan de ontwikke ling van de eerste geheel Turkse auto, die Anadol zal gaan heten. Fiat Peugeot en Opel voeren besprekin gen met de Turkse regering over de bouw van autofabrieken in Turkije. Anti-piep-pasta Een Haagse onderneming, die de Duitse fabriek van molybdeen-pro- dukten Liqui Moly vertegenwoor digd in Nederland, heeft als aanvul ling op haar programma van molyb- deen-produkten een nieuw smeer middel voor o.m. schijfremmen op de markt gebracht: LM Pasta 36. Dit smeermiddel is bijzonder goed bestand tegen hoge thermische in vloeden, waarmee het speciaal geschikt is voor toepassing bij schijf remmen. De pasta dient dan te wor den aangebracht tussen drukcilinder en remvoering. Zij is eveneens geschikt om het piepen van schijf remmen tegen te gaan. hij het gebruik van veiligheidsgor dels in auto's en van valhelmen voor berijders van motorfietsen, scooters en bromfietsen verplicht gesteld zien. Wanneer blijkt, schrijft hij verder, dat tienduizenden auto's onverzekerd kunnen blijven rijden omdat het controlesysteem niet deugt, moet de overheid dit ver zuim herstellen en bovendien een minimum-straf invoeren, bijvoor beeld verbeurdverklaring van de auto en minstens een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Ook wil mr. Van der Veen, dat de weg- beheerder strafbaar wordt gesteld wanneer hij een gevaarlijke situ atie laat ontstaan en deze zonder noodzaak ongewijzigd laat. Telefooncel voor pechvogels De ANWB heeft de eerste van haar 39 telefooncellen (te plaatsen binnen drie jaar) gestationeerd op een eenzame parkeerplaats aan de Zuiderzeestraatweg. Automobilisten met pech kunnen hier dus voortaan beschut hun pech aan het dichtstbij zijnde WW-station melden. Het is de bedoeling, dat deze cel len op den duur de praatpalen gaan vervangen. „Fasten seat belts" Uw veiligheidsgordel vergeten vast tp maken? Geen nood, er is tegenwoordig een waarschu wingsinstrument, dat de woorden „fasten seat belts" laat oplichten zo dra de ontsteking wordt ingescha keld. Heeft de automobilist de waarschuwing ter harte genomen, dan kan hij met een druk op een knopje het lampje doven. Prijs: 20. Honda brengt kleinste auto naar Europa De Japanse Honda Motor Compa ny heeft plannen bekendgemaakt voor de grootscheepse export van haar kleinste auto's, eerst naar West-Europa en Zuidoost-Azië en la ter naar Amerika. Het is de *vier- persoons gezinsauto N-360, die begin dit jaar op de Japanse markt is ge bracht en de exportuitvoering daar van, de N600, die te zien was op de jongste autotentoonstellingen in Franfort en Parijs. Honda begint in december met de verscheping van 2000 N-600's en een zelfde aantal N360's per maand naar West-Europa en Zuidoost-Azië. Zo spoedig mogelijk zal worden ge tracht deze aantallen tot 10.000 per maand te vergroten. De landen waar de twee auto's het eerst zullen worden aangeboden zijn West-Duitsland, Engeland, Italië, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Zwitserland, Australië, Thailand en Maleisië. In de loop van het volgend jaar wil de fabriek met de verkoop jn de VS beginnen nadat de auto's zijn voorzien van veiligheidsinrichtingen en van de automatische versnel lingsbak Handamatic. HULPKACHEL VOOR ACHTERPASSAGIERS Automobilisten, die hun achterpas sagiers niet in de kou willen laten zitten, kunnen thans een hulpkachel tje onder de voorzittingen laten mon teren, dat warmte uitstraalt naar de achterbank. Het apparaatje, dat door Smiths op de markt is gebracht, is nog geen decimeter hoog en kan dus onder iedere ritting worden geplaatst. Het moet in serie worden gescha keld met de bestaande kachel, maar kan afzonderlijk worden geregeld Het Is verder voorzien van een elek trische ventilator, die vanaf de bestuurdersplaats kan worden in- en uitgeschakeld. Het kacheltje, dat alleen voor 12 Volt leverbaar is, kost inclusief mon tagemateriaal 130. General Motors heeft twee nieuwe Vauxhalls gepresen teerd; de Vauxhall Victor 1600 en de 2000. De slanke carrosse rie van de nieuwe Vietors ver bergt onder de motorkap een volkomen nieuwe motor met bo venliggende nokkenas en heeft verder een geheel nieuwe wiel ophanging met vier schroefve- ren. Ze hebben een inhoud van resp. 1599 en 1975 cc, die een vermogen leveren van 84 pk resp.105 pk. Beid^ wagens zijn uitgerust met verschillende veilig heidsvoorzieningen. Een ener gie-absorberende stuurkolom werkt telescopisch bij een hevi ge stoot, terwijl het stuurwiel zodanig werd ontworpen, dat de kansen op verwondingen tot een minimum werden beperkt. Op het instrumentenbord wer den alle bedieningsknoppen en toetsen verzonken ingebouwd. De arm van de achteruitkijkspie gel binnen laat van zijn bevesti ging los wanneer een schok van een bepaalde kracht optreedt en de rug'euning van de (afzonder lijke) zitplaatsen vóór is van staalplaat, wat een betere bescherming geeft dan een buisvormig frame.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7