Grotere inspraak kiezer op samenstelling regering' KVP: Capaciteit van Biesbosch meer dan verdubbeld niet programma duidelijk LOC NINH DRIE IN HANDEN VAN DAGEN LANG DE VIETCONG Ernstige kritiek op buitenlands beleid Een kruidenier greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN V- PvdAPadvindersromantiek ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 Koppelleiding reeds beproefd Contract met Schiedam via Kroon breken? heer Jettinghoff toezegde. Hij beloof- I de dat dit onderwerp in de beleidsno- ta openbare werken aan de orde zal komen. Hoewel de invloed van de j Nederlandse bedrijven op het Rijn-water niet zo groot is. als men I zou zeggen chloridemetingen ge- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De christen-radicalen uit AR, KVP en CHU willen vergroting van de inspraak van een mondig kiezersvolk op de samenstelling van regering en regeringsprogramma en op versterking van de democratische parlementaire controle op de uitvoering van dat program. Dit blijkt uit het vandaag verschenen program van de christen-radicalen waarin de voor stellen voor het congres, dat volgende week in Scheveningen zal worden gehouden, zjjn opgenomen. Zij bepleiten een kiesstelsel dat I tijen aan te dringen op onderhande- desnoods in twee etappes een bepaal- lingen op basis van de accoorden van de coalitie een meerderheid in het I Genève. Nederland dient zich in te parlement moet opleveren. zetten voor denuclearisering van de Zij willen evenredige vertegen- Atlantische Oceaan tot aan de west- heeft geconstateerd, dat de capaciteit van de spaarbekkens in de Biesbosch tot niet minder dan vijfhonderd mil joen kubieke meter per jaar kan wor den opgevoerd. De behoefte van Rot terdam is indertijd tot het jaar 2000 gesteld op 220 miljoen kubieke me ters. Dat betekent, dat de Biesbosch niet alleen ruim voldoende water kan leveren voor Rotterdam maar dat ook anderen, zoals Noord-Brabant en Zee land en eventueel Den Haag kunnen meeprofiteren. Wellicht zijn er zelfs nog mogelijkheden voor nog meer ste- Deze verheugende mededeling deed wethouder H. W. Jettinghoff vrijdag middag in de openbare vergadering van de gemeenteraadscommissie voor de openbare nutsbedrijven ten behoe ve van de komende gemeentebegro ting. Wethouder Jettinghoff voegde daar aan toe, dat deze winst in capaciteit niet wordt gevonden in bekorting van de verblijfstijd van het water in de spaarbekkens. De bekkens kun nen. zo heeft een wetenschappelijk onderzoek uitgewezen, belangrijk die per worden gemaakt, dan men zich oorspronkelijk had voorgenomen. PROBLEEMLOOS „Als de spaarbekkens eenmaal in de Biesbosch zijn," voorspelde de heer Jettinghof, „gaan we een pro bleemloos tijdperk tegemoet. Echter op voorwaarde dat de kwaliteit van het water in de Maas dan nog steeds dezelfde is als nu!" Waarmee de wet houder wilde zeggen dat men zal moe ten waken tegen vervuiling van de Maas, die nu heel wat beter water afvoert dan de Rijn. Op een vraag van de heer C. N. van Dis (sg) over het drinkwaterverbruik van de industrie antwoordde de heer Jettinghoff. dat de grote bedrijven zui niger worden met water, omdat de waterprijs zo is gestegen. De toename van het verbruik door de industrie is inderdaad minder dan men aanvanke lijk raamde. Drs. W. van der Vlerk (soc.) vroeg of er ook iets wordt gedaan aan de zuivering van afvalwater, hetgeen de bij Rotterdam stelt de wethouder dat het hoog nodig is zich op het tegengaan van vervuiling te bezin- Verder vertelde wethouder Jetting hoff, dat de nieuwe koppelleiding voor ruw water tussen de drinkwater- leidingbedrijven aan de Honingerdijk en op de Berenplaat donderdag en vrijdag is beproefd. Deze proeven zijn zeer goed geslaagd en over een week kan de leiding definitief in ge bruik worden genomen. ONAANTASTBAAR? Tenslotte merkte de heer Jettinghoff op, dat het niet uitgesloten zal zijn, kieskring zullen worden toegewezen rekent men er op dat er in de kieskringen gewerkt zal worden met coalities van een aantal partijen. Als dit in eerste instantie geen meerder heid voor een partij of coalitie ople vert. dient tussen de twee grootste partijen of coalities opnieuw een keu ze gemaakt te worden waarna de win naars zoveel zetels krijgen als nodig is om een regeringsmeerderheid te vormen. Gedacht wordt hierbij aan de helft j van het aantal zetels plus 10. Men wenst voorts instelling van dat Schiedam langs juridische weg een kernkabinet binnen de minister- zal worden gedwongen het zo beruch te waterleveringscontract los te laten, dat Schiedam onaantastbaar acht. De ze zaak is bijzonder gevoelig en nog in april van dit jaar is er een gesprek geweest met het college van B. en W. van Schiedam. „Dat college heeft ons gegevens ge vraagd". aldus de wethouder, „en die hebben wij in augustus gegeven. Van Schiedam hebben wij daarop nog geen antwoord." Die juridische weg zou een uitspraak van de Kroon kunnen zijn. Drs. W. van der Vlerk haalde enige staatsrechterlijke publicaties aan, waarin de mogelijkheid daartoe wordt beschreven. (Even een greep In de historie: In de twintiger jaren is dit „eeuwig du rende" contract tussen Rotterdam en Schiedam afgesloten. Rotterdam ac cepteerde toen alle voorwaarden van Schiedam, omdat Rotterdam kostte wat het kost, de Merwehaven wilde hebben, waarvoor het Schiedamse wa terleidingbedrijf plaats moest maken. Rotterdam verkeerde toen bovendien in de mening, dat dit „eeuwigdurende contract" maar een heel kort leven zou zijn beschoren, want Rotterdam zou Schiedam toch weldra annexe- Het gevolg is dat Rotterdam, zoals de heer Jettinghoff verklaarde, nog steeds gedwongen is aan Schiedam drinkwater te leveren tegen 4,2 cent per kubieke meter, een prijs die een tiende deel is van de kostprijs! raad, waarbij een vijftal ministers, de supervisie krijgen over een hoofd bestanddeel van het bestuur b.v. soci aal-economische planning, welzijnsza ken en ruimtelijke ordening. Analoog hiermee wil men een categorie be leidsambtenaren opleiden, die niet specifiek op een departement werken maar voortdurend op verschillende ministeries specifieke beleidszaken kunnen behartigen. De christen-radicalen achten het ge wenst dat het gehele Binnenhof ter beschikking komt van Kamerleden en een aan hen toe te voegen staf van deskundigen. Bepleit wordt een uitbreiding van de grondrechten onder meer met soci ale grondrechten, afschaffing van het processieverbod en recht op dienst weigering wegens gewetensbezwaar. Het program vraagt in het hoofdstuk „Democratisering van het bedrijfsleven" een forse uitbreiding van de bevoegdheden der onderne mingsraad. De Raad van Commissa rissen dient volgens de christen-radi calen voor de helft door de kapitaal verschaffers en voor de helft door de werknemers te worden samengesteld. slaagt zijn NAVO-partners van deze noodzaak te overtuigen zal het zich opnieuw ernstig moeten beraden om dat de christen radicalen iedere drei ging of steun op dreiging met kernwa pens afwijzen. Het in stand houden van een de fensie-apparaat binnen een bondge nootschap wordt noodzakelijk geacht. Wel zal grote zuinigheid moeten wor den betracht. Traditie en prestige mc- gen hierbij geen rol spelen. Gedacht wordt hierbij aan de Karei Doorman en de atoomonderzeeërs. On ti vikkelingshu lp Gepleit wordt voor een zelfstandig ministerie voor pntwikkelingshulp. De Nederlandse hulpverlening moet niet op een bepaald precentage van het nationaal inkomen worden gesteld maar gekoppeld aan de struc turele groei van het nationaal inko- De Christen-radicalen willen voorts toepassing van termijnplan ning, die samenvalt met een kabi netsperiode. Tegenover nationalisa ties past een pragmatische benade ring. Over de belastingpolitiek wordt op gemerkt dat belastingverlaging geen prioriteit dient te hebben. Bepleit wordt een geringe verhoging van de vennootschapsbelasting en een rela tief grote verhoging van de omzetbe lasting en de accijnzen. Ook de rege ling van aftrekposten voor de loon- en inkomstenbelasting verdient her ziening, met name bij jubileum geschenken en voor het gebruik van personenauto's. 10 jaar was Kees Lith (43) in Leiden kruidenier geweest. Nu, na 4jaar Hoogovens zegt hij: „Ik wou dat ik hier 10 jaar eerder was gekomen!" De zekerheid die hij zocht vond hij in de moderne oxystaalfabriek. Na enige tijd als le panneman gewerkt te hebben is hij nu in opleiding voor een kader functie in de vormenhal. „Behalve aanpakken en m'n kop er bij houden heb ik zelf niet veel gedaan aan de verschillende promoties. Bij Hoogovens letten ze op je prestaties en als ze zien dat er wat in je zit, word je vanzelf vooruit geschoven zodra er een kans is." „Nog getest?" „Gelukkig wel. Dat testen heeft me onder andere juist op m'n plaats gebracht." „En het wonen?" „Bevalt me best; bofte nog met het huis, dat ik binnen de 6 maanden kreeg." „Uw vrouw tevreden?" „Erg tevreden." „Dus geen spijt, meneer Lith?" „Geen seconde! Ik zei het al: 'k had het veel eerder moeten doen!" Bouw uw toekomst op staal Wiltu eenzelfde kans krijgen als die kruidenier? U zit misschien met hetzelfde probleem, als indertijd die kruidenier: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening „Buitenhof". Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: -Geboortedatum: Voornaam:- Huidig beroep: Adres: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening: HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op stsaJ mm De commissarissen krijgen het I recht de directie te benoemen en te ontslaan. Over de ruimtelijke ordening merkt het program op dat de j inspraak van de burgerij in deze aan- I gelegenheid versterkt behoort te wor den. Het program vraagt onder meer j om instelling van niet ambtelijke or- ganen, die alternatieve plannen kun nen uitwerken voor projecten van de ruimtelijke ordening. De verborgen subsidiëring van het particuliere auto vervoer door betaling van de kosten verbonden onder meer aan wegenaan- leg dient in termijnen te worden af geschaft. Wenselijk is subsidiëring van het openbaar vervoer. Buitenlands beleid De radicalen wensen een buiten- j lands beleid dat zich niet automa tisch opstelt aan de zijde van ge vestigde belangen. Men wenst steun aan die landen die door reële druk de politiek van Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika onmogelijk willen ma ken. i Nederland dient bij de VS aan te dringen op stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam en bij alle bij het conflict betrokken par- Soedj arwo naar West-Irian? (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De naar Djakarta teruggeroepen Indonesische ambas sadeur in Nederland zou met zaken betreffende West-Irian worden be last. De heer Soedjarwo Tjondronegoro. die binnenkort zal worden opgevolgd door generaal Taswin, zou onder meer tot taak krijgen het in 1969 te houden referendum in het voormali ge Nederlands Nieuw-Guinea vol gens de akkoorden van New York te laten uitvoeren. Een en ander zou naar voren zyn gebracht tijdens het officiële bezoek, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, vorige week aan Nederland bracht Zoals bekend, heeft deze toen mi nister Luns gegarandeerd dat de in ternationaal gewaarborgde rechten van het Papoeavolk volkomen zullen I worden gehonoreerd. Waarschijnlijk zal op de volksstemming, die de toe komst van West-Irian moet bepalen, toezicht worden uitgeoefend door waarnemers van de Verenigde Na ties. Drs. Schmelzer DEN HAAG KVP-voor- zitter rar. Aalberse en zijn fractie-voorzitter drs. Schmel zer hebben „zeer ernstige be zwaren" tegen de voorstellen van de christen-radicalen uit de ARP. KVP en CHU. In een gezamenlijk commentaar zeiden zij gisteren dat het program ma op tal van punten onduidelijk is. De heren Schmelzer en Aalberse leverden felle kritiek op de paragra fen over het buitenlandse beleid en de defensie en de functionering van de democratie. „Het is onrechtvaar dig en onjuist om te suggereren, dat Nederland zich steeds automatisch opstelt aan de „zijde van de geves tigde belangen". Verontwaardigd Hevig verontwaardigd waren zij j over de passage, dat Nederland moet I bevorderen en met name binnen Eu- I ropa, dat afgezien wordt van iedere dreiging of steun met kernwapens. „Alsof de regering en volksverte genwoordiging ooil een ander stand punt zouden hebben ingenomen", me- Intussen ontbreekt in het pro- j gramma een duidelijke stellingname j voor tweezijdigheid bij een contro- I le op ontwapening, aldus hun com- j mentaar. Een bezwaar was voor de KVP- leiders ook. dat in het programma nergens iets blijkt van een duide- lijke bevordering van particulier ini tiatief en persoonlijke verantwoorde- J lijkheid. voor een samenwerkingsverband en stembusakkoord, inclusief lijst van ministers, vóór de verkiezingen te publiceren. Ook wij zijn van me ning dat wegen moeten worden ge zocht om te trachten hierin de best bereikbare duidelijkheid te verwe zenlijken. Tegen een opzet als die van de christen-radicalen echter zijn ook van KVP-zijde reeds vele be zwaren kenbaar gemaakt. Kort samengevat gaat het erom. dat deze aanpak zelfmoord is op termijn voor een echte christelijk-geïnspireerde volks partij, die een eigen invloed, natio naal en internationaal wil blijven uitoefenen: een dergelijke aanpak dwingt de kiezers uiteindelijk naar een tweepartijenstelsel, dat strijdig is met de werkelijke situatie in ons land en dat tevens het einde van i 'dergelijke aanpak holt taak en bevoegdheid van de volksverte genwoordiging uit; deze aanpak en dat wordt er kend hangt ui hoge mate af van de omvorming van andere partijen en is dus onzeker; een ontijdig stem busakkoord kan bovendien de poli tieke stabiliteit in ons land nog ver der bedreigen. Afgezien van onze kernbezwaren tegen het samenwerkingsverband met stembusakkoord, beoordelen wij de binnenlandse paragraaf po sitiever dan de internationale, aldus de heren Schmelzer en Aalberse. Den Uyl Ook drs. J. M. den Uyl. voorzit ter van de P.v.d.A-fractie uit de Tweede Kamer, reageerde op de congresvoorstellen zoals die door de christen-radicalen zyn uitgebracht. Het commentaar van drs. Den Uyl luidt: In de gezindheid waaruit dit programma geschreven is, herkent de Partij van de Arbeid zich zelf. In talrijke beleidsvragen kiest het de zelfde oplossingen als „socialis tisch bestek", het basisprogramma van de Partij van de Arbeid. Er zijn ook verschillen en naar mijn mening enkele onvoldoend doordachte punten; o.a. vind ik de idee van een kern-kabinet nogal rui ken naar padvindersromantiek. ,,Zeg( tf het maar Wanneer men in onze tijd een winkel binnenkomt, onverschillig van welke branche, loopt men grote kans door de verkoopster te worden begroet met: „Zegt u het maar". Waar komt die onhebbelijke gewoonte toch vandaan? Leert men dat het adspi- rant-winkelpersoneel op hun opleidings scholen of cursussen? Ik verwacht deze neerbuigend-aan- moedigende vraag van een examinator tegenover een nerveus mulo-kandi- daatje, maar niet van een juffertje dat Je kleindochter zou kunnen zijn. Zo'n meisje begrijpt dan ook wel heel slecht haar plaats en haar positie. Heeft de klant haAr toestemming nodig om te zeggen wat hij of zy, met de porte monnee in de hand. wenst te kopen? Dat de klant al lang geen „koning" meer is. weten we. maar dat béte „Zegt u het maar" is zelfs voor de meest pretentieloze koper of koopster zonder meer ergerlijk. Den Haag M. Marijs-Visser Woonbelasting In wat genuanceerder vorm zal de regering opnieuw het voorstel-Bogaers 'heffing woningwetwoningen» op tafel leggen. Maar waarom goochelt de rege ring met de woorden „bijdrage" en „heffing"? Dat is misleidend, want hier wordt gewoon een extra inkomsten belasting bedoeld, op te leggen aan een bepaalde groep burgers, hetgeen nog discriminatie is ook. Waarom niet van woonbelasting ge sproken? O. Muys Rotterdam Zelfmoord Het commentaar vervolgt: Met het spreken over „te herscheppen christelijke party en" wekt men de indruk geheel ten onrecht dat de huidige chr. partijen niet deugen, j Het program spreekt zich voorts uit 1 LOC NINH Voor het eerst is gisteren bekendgemaakt, dat Loc Ninh, een plaats in het grensgebied met Cambodja, ge durende drie dagen in handen is geweest van de Vietcong. De gehele week zijn berichten gepu bliceerd over hevige aanvallen van de Vietcong, waarbij zij tot nu toe bijna negenhonderd man verloren. Het blijkt nu. dat de Vietcong Loc Ninh zondag veroverde en de plaats drie dagen lang bezet hield. Woensdag namen Zuldvietnamese en Amerikaanse troepen het dorp weer Het Noordvietnamese nieuwsa gentschap meldde gisteren dat de Vietcong drie Amerikaanse soldaten die in Zuid-Vietnam krijgsgevangen waren gemaakt, na enige jaren heb ben vrijgelaten. Het tijdstip van de vrijlating werd echter niet meege deeld. 6 Uit Bangkok wordt vernomen dat Thailand een lichte divisie van tien duizend man naar Zuid-Vietnam zul len zenden wanneer met de VS over eenstemming is bereikt over meer mi litaire hulp. Amerika zal wapens moe ten leveren voor deze Vietnamdivisie en ook de militaire hulp voor Thai- landse troepen in hun eigen land moe- tn vergroten. Onderhandelingen hier over zijn nog gaande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5