WOUTER, ARIE EN TEAKE BOUWDEN IN ROEANDA Vak bijbelkennis hoort bij openbaar onderwijs Binding kerkelijk lidmaatschap aan woongemeente opheffen Uw probleem is het onze. Kerken moeten meer doen voor migranten Engelsé Katechismus zonder imprimatur Misbruik van girokaarten neemt toe ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 Een woord voor vandaag Marcus 8 27 - 9 1 is precies het midden van dat evangelie. Het is alsof Christus daarin de balans opmaakt. Hij vraagt: „Wie zeggen de mensen dat Ik ben?" De antwoorden vallen niet inee: Johannes de Doper dacht Herodes, anderen zeiden Elia ên weer anderen een van de profeten. De antwoorden liggen ifn het menselijk vlak. klaar dan vraagt Hij de discipelen: ,Maar gij. wie zegt gij, dat ik ben? Petrus is de eerste die wat zegt. Hij spreekt voor ellen„Gij zijt de Christus". We zouden kunnen zeggen: de Messias die Israël verwacht. Maar dan komt die merkwaardige reactie van de Heiland: „Hij verbood hun nadrukkelijk met iemand hierover te spreken." Waarom niet? Hij komt toch God openbaren? Wij lezen later toch dat wij getuigen moeten zijn? Ja, maar waarvan moeten de discipelen getuigen zijn? Wat is de kern van het evangelie: De kruisiging en opstanding. Christus vreest dat de boodschap „Gij zijt de Messias" ge trokken zal worden in het menselijk vlak, dat verlossing een aardse zaak wordt, vrede een werelds aspect krijgt. Dan is het evangelie als boodschap verkracht. Deze zin mag pas rond. verteld worden als de wereld heeft gezien wie „Gij" is. Niet alleen de zoon van de timmerman, die merkwaardige rabbi, maar de gestorvene, de opgestane. Het kruis maakt het evangelie pas tot blijde boodschap. We lezen vandaag: II Corinthe 4 16-18 en 51-10. We lezen morgen: II Corinthe 5 11-21. Alleen de kerk kwcim niet helemaal goed (Van een medewerker) Naaldwijk de Presbyte- riaanse Kerk van Roeanda is wat huisvesting betreft het afgelopen jaar een hele stap verder gekomen dank zij het werk van architect Teake Vis ser (26) uit Den Haag, metse laar Wouter Monster (27) uit 's-Gravendeel en timmerman Arie Lock (23) uit Naaldwijk. Het gereformeerde zendings centrum te Baarn heeft hen verleden jaar gekozen uit tach tig gegadigden en uitgezonden om enkele bouwprojecten te helpen afmaken. Nu zijn ze weer terug in ons land. In Roeanda hebben zij bouwkundi ge Jan Hylkema en zijn assistent Joh. de Smalen bijgestaan. Zij moesten assistentie hebben omdat de Roeandese regering had bepaald dat de te bouwen objecten binnen een jaar gereed moesten zijn. ARNHEM Tot onze zeer grote spijt*is het onmogelijk dat in de brugklas bij het openbaar onderwijs ook les wordt ge geven in het vak bijbelkennis en cultuurgeschiedenis van het christendom. Dit vak onder welke naam het dan ook mo menteel gegeven wordt be hoort deel uit te maken van het gehele voortgezet onderwijs. Over de betekenis van de bij- Dr. Boerwinkel: nieuwe aktie schoolslag (Van onze onderwijsredacteur) bel en het christendom voor de Westeuropese culturen en be schaving hoef ik op dit moment toch niets meer te zeggen. helmhoodlm Is verzekerd. Vragen erllnc met elkaar In worden gesteld. Per sn gulden aan postze- Vraag: Ik heb in mijn tuin een Japanse kers van anderhalve meter hoogte. Het lijkt net een treurboom. Alle takken hangen naar beneden tot op de grond. Zelfs de top is omgebogen. Is dit wel normaal? Kan het nog veranderd worden en hoe? Antwoord: De leverancier heeft u zeker bij vergissing de treurvorm van de japanse kers geleverd. Het beste is een ander exemplaar in ruil te vragen. Dat is beter dan te trach ten door oculeren op die treurboom de goede soort te zetten, want dit is vakwerk. Uw boompje moet, gezien de hoogte, nog zeer jong zijn. Vraag: Is een melkrijder verplicht omzetbelasting te betalen? Hij ont vangt een vaste vergoeding per 100 kg te vervoeren melk en valt sinds 1 juli jl. in de loonbelasting, AOW enz. Voor die datum ontving hij een aanslag in de inkomstenbelasting en premieheffing. De omzetbelasting be droeg toen 3 pet. Antwoord: Omzetbelasting is hij alleen verschuldigd als hij onderne mer en niet in loondienst is. Loonbe lasting wordt alleen ingehouden als hij geen ondernemer is. Het gaat er dus alleen om of de begrippen onder nemer voor OB en IB of LB met elkaar overeenstemmen. In beginsel is dit natuurlijk het geval. Het gaat hierbij om de feitelijke mate van zelfstandigheid ten opzichte van de zuivelfabriek. Het wil wel eens voorkomen, dat de administratie van de zuivelfa briek, die de omzetbelasting ver zorgt, te spoedig aanneemt dat OB verschuldigd is. Het beste is dus zich met die administratie te verstaan en te stellen dat hij nu de loonbelasting wordt ingehouden geen zelfstandig ondernemer is en dus ook geen omzetbelasting be hoeft te betalen. Vraag: Is er een fanclub voor een band met draaiorgelmuziek? Antwoord: Een langdurig onder zoek heeft het volgende resultaat op geleverd: in Utrecht is een museum „Van speeldoos tot pierement". Lan ge Nieuwstraat 38. Er is een orga nisatie van vrienden van dit museum, waarmee u contact kan zoe ken. U kan zich wenden tot de conservator: de heer J. Jongenelen, H. Copijnlaan 24. Utrecht, Vraag: De reservedelen van mijn bromfiets zoals zuiger, cilinder, enz. 7.0u ik graag met een anti-oxydatie- middel behandelen. In het instructie boekje is sprake van anti-corrosie-o- lie. Wordt hiermee tectyl bedoeld of niet? Antwoord: Tectyl wordt uitslui tend gebruikt als anti-corrosiemid- del voor de chroom- en lakdelen. Voor reserveonderdelen voor het in wendige van de motor kan u volstaan met inspuiting met norma le 2-taktolie. waarna u ze goed in pakt in vetvrij papier, waarin deze artikelen ook verpakt worden, bij verzending van de fabriek. Tenslotte deed dr. Boerwinkel een voorstel voor een nieuwe „schoolslag", nu voor algemeen en confessioneel onderwijs samen: een verzoek van de Raad voor kerk en sc'.iool aan alle onderwijsverenigin- gen om samen een werkgroep in het leven te roepen die een dergelijke wereldkunde op eenvoudig niveau moet voorbereiden. Dreigend tekort militaire artsen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid dr. Imkamp (D '66) heeft in vragen aan minister Den Toom (de fensie) gewezen op het dreigende te kort aan reserve-officieren-arts. Veel artsen die in militaire dienst gaan dienen geen verzoek in om voor of ficier-arts in aanmerking te mogen komen. Ook zouden veel artsen vóór hun studie in militaire dienst gaan. De heer Imkamp brengt deze hou ding in verband met het feit dat vanaf 1 oktober artsen op ongunsti ger financiële voorwaarden in dienst komen dan zij konden vermoeden toen zy zich aanmeldden, neemen 01 piaaisenjKe Kënwn een j Aangezien zeventig procent van de ■ergoeding kan worden toegekend 7™ volgens regelen bij Algemene maatre- '"rc"> gel van bestuur. ANTWOORD sterk filosofisch getint refe raat. getiteld Onderwijs als antwoord formuleerde dr. F. Boerwinkel, rector De Horst in Driebergen, dat on derwijs antwoord moet geven op de vraag: hoe moeten wij de jongere generatie zo toerusten dat zij in deze en in de toekomende tijd de aarde op de juiste wijze, dat is ten bate van allen, helpt bewerken en bewaren. Aldus drs. O. V. Henkei, secretaris in de Raad voor de zaken van kerk i school van de N.H. Kerk te Arn hem in zijn causerie De mammoet nadert, gehouden op de jaarvergade ring van de Raad. Gelukkig, aldus drs. Henkei, wordt in de wet op het voortgezet onder wijs de positie van het godsdienston derwijs bij het openbaar voortgezet onderwijs op precies dezelfde wijze xegeld als bij het openbaar lager onderwijs, terwijl bovendien, in af wijking van de situatie bij het open baar lager onderwijs de mogelijkheid geopend wordt dat aan kerkelijke ge meenten of plaatselijke kerken een Vooral in de hoofdstad Kigali, waar ongeveer 10.000 van de drie mil joen Roeandezen wonen, moest heel wat worden gebouwd, zoals een kerk I met kosterswoning, een lectuurcen- 1 trum, een gebouw vóór het zen- i dings-jeugdwerk en enkele woningen 1 voor zendingsmensen. PEUGEOT Woutpr Monster en Teake Visser werden in Kigali te werk gesteld, ter wijl Arie Lock met een oude Peugeot de binnenlanden inging om „hier en daar wat karweitjes op te knappen". Gemakshalve rekent hij daar ook on der de bouw van een woning voor een inheemse predikant. Ze hebben veel gebouwd, de drie vrijwilligers, alleen de presbyteri aanse kerk (625 zitplaatsen) kwam niet op tijd gereed. Maar voor het afbouwen van die kerk is een andere i deskundige daar werkzaam, de Neder lander Teun van de Heuvel. Met zijn gezin blijft hij nog vier jaar in Roe anda wonen en werken. Wouter. Arie en Teake konden ech ter wel het lectuurcentrum, een druk kerij, een gebouw voor een evange lische radio-omroep, een paar slaap- gebouwtjes en een vergaderlokaal voor het jeugdwerk, vier woningen en een boekenwinkeltje afmaken. Voor het zakgeld waarvoor de jon gens zich beschikbaar hadden gesteld moesten ze echt pionierswerk verrich ten. Zo moesten ze in Kigali zelf hun stenen bakken en werken met Roean dezen. die het vak niet volledig be heersten. Ze moesten ook die mensen opleiden. Overladen met souveniers. zoals een hele oude kist, een met luipaar- denvel overtrokken tam-tam met twee slaghouten en een klein schild is het drietal weer in ons land terug gekomen. Het schild wordt alleen ge maakt voor toeristen, voornamelijk Belgen. Het behoort namelijk nog tot het wapentuig. Officieel mag het niet worden gemaakt om stamoorlogen te voorkomen. FUBA FUBA „De aard van de bevolking is zo. dat ze wel heel lang ondergeschikt aan de blanken zullen blijven", ver telt Teake. ..Ze zagen tegen ons op. maar ook tegen het werk. Fuba, fuba. moesten we steeds zeggen. Dat bete kent vlug, vlug." In die warme streken ligt het werk tempo veel lager dan in Nederland, zeker in het zware bouwvak. Boven dien ligt het niet in de aard van de bevolking om snel en hard te wer- ksn. Toch vonden de jongens het kli maat gunstig, echt niet te warm, want Roeanda is een subtropisch bergland. Over het werk zegt Wouter: „Je moest de hele dag overal bij zijn. De Roeandezen hebben veel dingen fout gedaan. Het tegelwerk is niet hele maal goed gekomen. Maar ze hebben steeds meer geleerd. Bij de tegels in de badcellen zag je goed het verschil tussen het eerste en vierde huis het eigen land mogelijk zou zijn ge weest. Ze maakten kennis met alle terreinen van het bouwvak. In Neder land daarentegen heeft iedere bouw vakker zijn eigen .speciale functie en is hij maar een klein schakeltje in een hele grote ketting. Daarom is het niet zo vreemd dat de drie, terug in Nederland, er niet zo veel meer voor voelen hun oude gespecialiseerde werk weer ter hand te nemen. Ze willen nu wat hoger op. Maar dat gaat moeilijk. Met die wensen kunnen ze hier niet aan de slag komen. Nederland is het land van de papieren, de diploma's en de getuigschriften. Ervaring komt pas op de tweede plaats. Thuis bij Arie Lock in Naaldwijk zitten ze plannen te beramen. Maar het is in ons land nu slap in de bouw en het loopt tegen het winterseizoen. Zelfs op de bouwmarkt is er sprake van arbeidsreserve. De bouwbedrij ven houden hun eigen mensen nog wel in dienst, maar vervangen die krachten die weggaan niet door nieu- Vooral Teake en Wouter hebben het daar een beetje moeilijk mee. Ar chitect Teake wil graag in een staf van aannemers opgenomen worden of als assisten-bedrijfsleider gaan wer ken. Wouter is weer gewoon gaan metselen in 's Gravendeel en Arie Lock sloeg weer aan het timmeren, in Monster. Hij heeft het in z'n hoofd gezet om uitvoerder te worden. Maar eerst waren er trouwplannen. Teake Visser, die voor Roeanda z'n huwelijk een jaar uitstelde, stapte 24 oktober in het huwelijksbootje. Arie Lock doet hetzelfde op 16 november. Wat vinden de jongens van dat jaar? Terugkijkend zouden ze, opnieuw voor de keus gesteld, het alle drie beslist weer gedaan hebben. Maar niet alle drie zouden ze er nu op nieuw voor een tweede keer heen willen gaan. Daar ziin hun toekomst plannen te ingrijpend voor. BET WEER IN EUROPA Nice Frankfort MUncnen Zürlch Genève militairen wordt behartigd door i serve-officieren-arts is de heer Im kamp bang dat deze verzorging in I gevaar komi. ERVARING AFDOENDE VERWEER TEGEN GRIEP U redt liet met Togal en veel vers fruit. De griep verdwijnt, u kunt weer ver licht ademhalen. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd pijn, spit, ischias en migraine. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In de af gelopen week bespraken af gevaardigden van nationale oecumenische raden in Euro pa de positie van de mi granten. In het bijzonder werd aandacht geschonken aan de buitenlandse arbeiders in de Noordeuropese industriegebie den. De afgevaardigden schon ken in het bijzonder aandacht aan de huisvesting en aan het probleem van de gemengde hu welijken. Ook de positie der Griekse arbeiders kwam ter sprake. Tijdens een persconferentie in Nieuwspoort te Den Haag vertelt de Britse afgevaardigde Edwin Barker dat gezinnen van Griekse arbeiders onder druk gezet worden. Toen in Nederland Griekse arbeiders voor hun ambassade demonstreerden, wer den ze vanaf persfoto's in Athene geïdentificeerd. Het gevolg was dat gezinsleden hen onder druk van het ties niet moeten deelnemen. Het internationale comité kon het niet eens worden, wat moest worden gedaan. Op de persconferentie zei de heer Barker, dat hij graag een 'bijeen komst in Griekenland wilde arrange ren om contact met de regering te hebben. De hervormde predikant, dr. C. P. van Andel, zei dat andere afgevaar digden vreesden dat een bijeenkomst van het comité door het Griekse re gime misbruikt zou worden. Boven dien vreesden ze dat het onmogelijk zou zijn om de juiste contacten te leggen. De conferentie, die in Wijk aan Zee werd gehouden besprak ook de situa tie van de arbeiders die in hun lan den terugkeren. De heer Barker meende dat veel gedaan werd voor hen in de landen waar zij werken, maar weinig voor hun terugkeer. De kerken, zei hij, moeten zich ook dan voor hen inzetten. De volgende bijeenkomst zal samen met rooms-katholieken gehouden worden. Op de vergadering te Wijk aan Zee waren reeds rooms-katholie- ke waarnemers aanwezig. „In Rechte Straat" onderhoudt negen ex-priesters ZWOLLE De stichting „In de Rechte Straat" onderhoudt op het ogenblik negen ex-geestelijken van de Rooms-Katholieke Kerk. Het zijn drie Italianen, drie Spanjaarden, een Argentijn, een Nederlander en een Vietnamees. Zes van hen willen predikant wor den en studeren daartoe theologie, waarvan vier in het buitenland (Bar celona. Londen. Montpellier en Ro- In Noorwegen zal in de herfst voor het eerst een Kerkedag naar Duits model worden gehouden. Onder het thema ,.Kerk in het volk" zal vooral de diakonale en missionaire verant woordelijkheid van de christenen aan de orde komen REISBUREAU „APELDOORN Apeldoorntelaan 175 Beruldanhoutsewag 12 OEN HAAG TEL. 070 - 600812 - 853500 DE VLIEGREIZENSPECIALIST (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Steeds meer hervormden leven niet mee in hun eigen gemeente, maar in een gemeente in de nabijheid. Niet alleen modaliteitskwesties spelen daarbij een rol. Ook de sfeer in de gemeente, de wijze waarop het werk wordt aange pakt, omstandigheden van meer persoonlijke aard kunnen oor zaak zijn. Men kan dan elders de status van „gast" krijgen. De Werkgroep voor Zielszorg heeft nu in „Woord en Dienst" een artikel gepubliceerd, waar in om ruimte in de kerkorde gevraagd wordt, zodat ieder een volwaardig lid zal kunnen worden in de gemeente van zijn keuze. Er is zoveel beweging te zien in onze tijd, ook op het erf der kerk, dat we de vraag stellen, of het aloude geografische principe van afbakening der gemeenten nog wel voldoet, zo schrijven ds. C. Aalders en ds. R. Hengstmangers namens de werk groep. „Wie nu leeft, denkt „funktioneel". Wie bewust werkt en meeleeft met de dingen om zich heen, denkt niet over de bediening van de sacramen ten. Het opzicht over de lidmaten zal beter tot zijn recht komen. Men zal zich méér verantwoordelijk weten als volwaardig lid voor bijzondere lasten der gemeente (zoals kerkbouw). Ds. Aalders en ds. Hengstmangers noemen het vanze4fsprekend. dat de kerkorde wel ordenend moet optre den ten aanzien van de financiële konsekwenties (gedeelde verant- allereerst meer plaatselijk maar in woordelijkheid), werksoorten. Dat zien we ook binnen de kerk. Te radikaal De zielszorg heeft accenten gekre gen, die niet langer precies passen op de vastgelegde grenzen van een ge meente in strikt territoriale zin. De kerk is mobiel, ze is „onderweg", ze mag zich niet laten verstarren in pa tronen, die eertijds nog wel volde- lasting. Anders wordt het prompt een chaos. Maar dat leidt weer theoretisch, juridisch en administratief tot een volslagen andere kerkstructuur, waar bij niet langer de lokale leden de gemeente en de gemeenten samen de kerk vormen. Men moet dan komen tot één landelijke rechtspersoon, de Nederlandse Hervormde Kerk, waar van alle hervormden rechtstreeks lid i zijn en waarbij deze zich vervolgens Alfrink Uitgegeven huiten kerk oni ROME Kardinaal Alfrink betreurt het dat de Nederlandse Nieuwe Katechismus in het Engels is uitgekomen nog voor de Congregatie voor het geloof van kardinaal Ottaviani er een uit spraak over heeft gedaan. Hij heeft voor deze uitgave geen toe stemming gegeven. Dit zei hij in een verklaring aan het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano. De Engelse uitgave bevat de imprimatur (laat het gedrukt worden) van de bisschop van Burlington in de Verenigde Staten. Volgens de Nederlandse kardinaal heeft deze bisschop echter zijn toe stemming ingetrokken eer de Engelse vertaling ter perse ging. Deze is dus geheel zonder kerkelijke goedkeuring verschenen. den." Mondig „Het gemeentelid wil „mondig" zijn en dat is een goede zaak. Maar dan behoudt hij zich ook het recht voor een keuze te maken wat betreft de essentiële vraag waar hij bij wil komen. Bij welke gemeente hij zich aangesproken weet op zijn speciale wensen en verlangens". De beide pre dikanten noemen enkele bezwaren te gen hun plan, zoals de financiële konsekwenties. de vrees van de pastor loei voor leegloop. Een zwaar tegenargument zou kunnen zijn, dat we juist tegenwoordig meer en meer oog krijgen voor de waarde van het „samen-wonen", voor de lokale inte gratie. Zijn we al niet veel te veel in een levenskader verzeild, dat we ge rust onsamenhangend en los mogen noemen? Toch achten zij de kerkorde rijp voor een herziening in die zin, dat die gemeenteleden, die nu elders gast zijn. volwaardig lid kunnen worden in de (wijk)gemeente van hun keus. Dan ook komt men daar in aanmer king voor de verkiezing tot een ambt; er kan een afspraak worden gemaakt Woord en Dienst publiceert in 'het zelfde nummer vijf reacties op dit v.oorstel van de werkgroep voor zielszorg. Alle vijf voelen, dat er in derdaad wat aan de nu onbevredigen de situatie gedaan moet worden, maar vinden het voorstel toch te radi- kaal. Prof. dr. P. J. Roscam Abbing pleit voor de vorming van „buurtgemeen- ten", waarin dan meerdere kerkge bouwen, predikanten, kerkeraden en wijkgemeenten kunnen worden onder gebracht. Het predikantenteam kan dan zeer gevarieerd kerkewerk „elk wat wils" bieden. Op deze wijze wordt voor een deel aan het voorstel van de werkgroep tegemoet gekomen, maar blijft een territoriale indeling vooropstaan. Dr. F. O. van Genneps suggestie gaat in dezelfde richting. Hij spreekt van ..streekgemeenten". Mr. dr. H. M. J. Wagenaar gaat minder ver en spreekt van een „geva rieerd pastoraat". Ds. D. J. Vossers is er op tegen, dat „het hek van de dam gaat", maar het zou volgens hem wel goed zijn, dat de tegenwoordige hei ken van sloten worden voorzien, die in bijzondere gevallen geopend kun nen worden. Tegen het plan van de werkgroep ontwikkelt vooral mr. Wagenaar be zwaren. Hij ziet als konsekwentie: invoering van één landelijk kerke lijk bevolkingsregister en van één ge nerale landelijke kerkelijke be- Ook al zullen velen bij hun lokale gemeente blijven, de „verhuizenden" roepen genoeg complicaties op. Er zul len eenzijdig gerichte stands- en groepsparochies ontstaan, waarbij so ciaal of politiek anders gerichte loka le leden in de verdrukking komen. En wordt de beoogde regeling niet een bevooroordeling van hen. die over „vervoer" beschikken? „Hoe moet het met de catechisatie van verafwonende kinderen? En hoe kan een predikant met honderd of meer gezinnen van elders daar nog voorzien in huis- of ziekenbezoek? Moeten die keuze-gemeenten bij grote toeloop haar apparatuur daarop instellen en wat gebeuft er. als bij of na een predikantsvacature de sympa- tie-leden naar elders wegebben?" zo vraagt de heer Wagenaar. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwendijk (N.B.): J. Jellema. dir. jongensintern. Schapen duinen te Aerdenhout. Aangenomen naar Rotterdam-Hoog vliet (vac. J. A. Talma): P. Hetebrij te Den Dolder. Bedankt voor Den Bommel (toez.): C. Snoei te Langerak bezuiden De Lek. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Heerde: H. v. d. Bij te Gouda. DEN HAAG De PTT zoekt een systeem om tegen te gaan, dat misbruik wordt gemaakt van de blau we girokaart als betaalmiddel. Her haalde malen is al gebleken, dat op lichting is gepleegd door rekeninghou ders die met een ingevulde blauwe girokaart betalen, terwijl het saldo van hun rekening onvoldoende was. Men wil nu proberen rekeninghou ders, die regelmatig met ongedekte kaarten kennelijk oplichting bedrij ven. eruit te halen. Met een aantal grootwinkelbedrijven is inmiddels de afspraak gemaakt, dat de geweigerde kaarten niet naar de rekeninghouders worden teruggestuurd maar naar de begunstigde, dus de leverancier. Gezien het toenemende aantal ge vallen van oplichting adviseert de PTT voor grotere bedragen informa ties te trekken. Vragen over extra treinen na interland DEN HAAG Naar aanleiding van het feit dat enkele honderden reizi gers, die gebruik hadden gemaakt van de extra-treinen, ten behoeve van de voetbalinterland Nederland-Joegosla- vië, hun bestemming na afloop met zeer grote vertragingen bereikten, heeft het Tweede Kamer-lid Van der Laan (PvdA) schriftelijk vragen ge steld aan drs. J. A. Bakker, minister van verkeer en waterstaat. De heer Van der Laan vroeg zich af hoe het mogelijk is geweest dat reizigers met bestemming Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Haar lem per expressetrein via Breukelen naar Amsterdam zijn vervoerd zonder dat de treiy hun plaats van bestem ming aandeed. Hij verzocht de minister er nauw lettend op toe te zien dat een dergelij ke gang van zaken in de toekomst zal worden voorkomen. Boycot Corrie Brokken show is afgelast UTRECHT De algemene bond van kunstenaars heeft gisteren de boycot van de repetities en opnamen van de Corrie Brokken show afgelast. Deze stap werd genomen nadat de AVRO de bond in een brief heeft meegedeeld, dat zij met de 20 musici die waren uitgenodigd mee te werken aan de show, een nieuw contract zul len afsluiten waarin de normale bepa lingen zijn opgenomen. De musici zul len nu hoger worden gehonoreerd dan in het contract was afgesproken. 1 ette wilde gans" i oor hernhutters ZEIST De „wilde gans", die het I Ikor heeft laten uitvliegen voor de door brand getroffen Hernhutter Ge meente in Zeist heeft binnen een week al 28.000 opgebracht Meestal brengt een „wilde gans" ongeveer 10.000 op. Maar nu wordt verwacht, dat de eindstand vier maal zo groot zal zijn, dus 40.000. Buiten de „wilde gans" is 37.000 binnengekomen, daarbij zijn giften van de Koningin, prins Bernhard en die van prinses Beatrix en prins Claus. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het gerechtelijk la boratorium in Den Haag en de inspec tie van het brandweerwezen hebben de zaak in studie. De Nederduits Gereformeerde Kerk belegt behalve in Johannesburg sinds kort ook met succes Engelstalige dien sten in Pretoria. Verwacht wordt, dat binnen niet al te lange tijd Engels-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2