GENERAAL SCHNEZ GEEN AFCENT-BEVELHEBBER Commentaar JAMIN Kamercommissie niet voor plan Witte veen van MOTORKAP WAAIT OP Geen vruchtbaar werk in ons land Britse aansluiting EEG alleen via associatie Paus Paulus geopereerd Zelfmoord christelijke volkspartij Zaterdag 4 november 196748&te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Waagsg Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gewonde en geschokte kinderen gaqn in een ziekenauto bij Kor- tenhoef, nadat de wagen waar zij vijf in getal in zaten in frontale botsing was gekomen met een vrachtautoHet ongeluk was te wijten aan de ferme wind en een niet goed afgesloten motorkap, die met grote kracht tegen de voorruit opwaaide. Alle inzittenden, onder wie ook de bestuurder, liepen vrij ernstig letsel op. Va eigen verzoek Schroeder akkoord De Jong verheugd WÊÊÊlA GENERAAL SCHNEZ BONN Luitenant-generaal Albert Schnez (56) wil niet in aanmerking komen voor de post van NAVO-bevelhebber voor Midden-Europa (AFCENT). Hjj heeft gisteren zelf hierom ver zocht hj} minister van defensie Schroeder. Deze heeft zijn verzoek ingewilligd en zal binnenkort een andere persoon aanwijzen. Schnez zou op voordracht van de Bondsregering op 1 april van het vol gende jaar de huidige bevelhebber van de AFCENT, generaal Von Kiel- mansegg, opvolgen. Tegen zijn voor dracht is in ons land fel gepro testeerd vanwege zijn oorlogsverle- Generaal Schnez verklaarde giste ren tegenover het Britse persbureau Reuter: de mening dat ik in deze situatie voor de NAVO en Duitsland in Nederland geen vruchtbaar werk kan doen heeft mij tot dit besluit gebracht. Ik wil geen verdere span ning tussen mijn land en Nederland veroorzaken", aldus de generaal. Hij wist echter niet of de Neder landse regering officiële bezwaren te gen zijn kandidatuur had ingebracht. Verheugd De leerling krijgt dikwijls de straf, die zijn leraar verdient. WEISS BRIEVEN UIT VIETNAM In de Ruimte-rubriek schrij ven dit keer twee Nederlandse meisjes, Josephine Melief en Li- duine Verlinden, over hun er varingen als Rode-Kruis-ver- pleegster in Vietnam. Onder het motto „Brieven uit Vietnam" zullen zij ons nog enkele keren schrijven (zie ons Zondagsblad). Er is nog steeds een grote belangstelling voor het geestelijk lied. Ter il lustratie: een map met drie orgelplaten van Piet van Egmond, ter gelegen heid van zijn jubileum, vond binnen enkele Weken duizend Kopers. Meer hier over op de voorpagina van het Zondagsblad. Regen en wind De verbetering is van korte duur want in de late middag of avond bereikt ons alweer een regenfront. Dit front hangt sa men met een aktieve depressie die via Zuid-Engeland in de richting van de Noordzee trekt. De wind gaat weer toenemen en ruimt later van zuidoost naar zuidwest. Deze ontwikkeling be tekent dat wij weer een herfst achtig weekeinde tegemoet gaan. De aangevoerde lucht is nog vrij zacht zodat de middagtem- peratuur nog tot ongeveer tien graden stijgt en dat is voor no vember iets aan de hoge kant. t november: zon op: 07.41. onder: 17.06: maan op: 12.26. onder: 18.55. Toespeling van De Gaulle PARIJS De Franse presi dent De Gaulle heeft gisteren laten doorschemeren dat htf Engeland alleen als geasso cieerd lid in de EEG wil heb ben, maar niet als een volwaar dig partner. In een gesprek met de Ierse pre mier Jack Lynch zei De Gaulle dat voor de opbouw van een Europees Europa nodig is versterking en ont wikkeling van de gemeenschap der zes staten van het Europese conti nent, alsmede „associatie" van de an dere westelijke staten bij de ge meenschap. Het is duidelijk dat De Gaulle ook Engeland tot het laatste rekent. Hij paste er wel voor op dat land niet met name te noemen. President De Gaulle heeft al eerder een dergelijk associatie-voorstel geop perd en wel op een persconferentie in mei jl. en in een televisierede op 10 augustus. VATICAANSTAD Vanmorgen vroeg is paus Paulus VI geopereerd. Volgens de behandelende genees heren is de prostaatoperatie, die minder dan een uur heeft geduurd volkomen geslaagd. Het herstel van de zeventigjarige zal naar verwach ting een maand vergen. Zoals bekend leed de paus al twee maanden aan hoge koortsen, maar werd een operatie uitgesteld tot na de bisschoppensynode. Zes chirurgen en de pauselijke lijfarts waren aanwezig by de in greep. die „heel normaal" wordt genoemd. De leiding van de operatie heeft de 67-jarige professor Pietro Valdoni gehad in een speciaal tot operatiekamer ingerichte zaal van het pauselijk paleis. Verplegende nonnen werde niet toegelaten. Van de talloze bijzonderheden, die uit Vaticaanstad afkomstig zijn, ver melden wij nog, dat in het Vaticaan en in de kerken van Rome de klok ken vandaag zwijgen om de rust van de paus te bevorderen. De paus zelf heeft gezegd, dat hij verbaasd en bezorgd is geworden, dat zijn „niet-bijzondere operatie" zoveel bezorgdheid heeft gewekt, getuige de telegrammen SAN DIEGO Brandweerlieden in de VS zijn er eindelijk in geslaagd de enorme bosbranden in Zuid-Cali- fornië te bedwingen. Bij deze bran den zijn vijf personen omgekomen terwijl 65.000 hectare grond volko men verwoest werd. De schade wordt geraamd op 10 miljoen dollar RANGOON Een resultaat van de ..Faith-and-orderi'-consultatie, die de ze maand in Birma plaats gevonden heeft, is een eenstemmig verzoek aan de Birmaanse kerken, om een com missie in te stellen, die een plan moet opstellen voor een Verenigde Kerk van Birma. De Birmaanse raad van kerken, die de consultatie georganiseerd had, bestaat uit tien protestanste kerken. Zinloos Politieke waarnemers in Parijs zijn van mening, dat De Gaulle door zijn eerdere suggestie te herhalen, heeft willen duidelijk maken dat onderhan delingen tussen de Zes en Engeland over volledige lidmaatschap naar zijn oordeel op het ogenblik zinloos is. Volgens het persbureau Reuter, dat Parijse kringen aanhaalt, is De Gaul le's oppositie tegen een volledig Brits lidmaatschap toegenomen door de op merkingen die Lord Chalfont, de Britse EEG-onderhandelaar, onlangs hebben gemaakt over eventuele Britse alternatieven, indien Engeland buiten de EEG zou worden gehouden. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag wilde geen commen taar leveren op het besluit van Schnez. Maar prof. De Jong, direc teur van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie in Amsterdam zei: Ik ben verheugd over de ontwikke ling. Hij zei niets te kunnen meede len over het rapport van het onder zoek naar het oorlogsverleden van de generaal, dat het instituut heeft uitge- braoht aan de regering. Het is geen eigen rapport maar gemaakt in op dracht van de regering, aldus prof. De Jong. Al direct nadat Bonn op 22 juni van dit jaar Schnez had voorgedra gen als opvolger van Von Kiel- mansegg volgde kritiek op deze voor dracht. In het boek Spaehtruppe van freiherr von Hammerstein-Equord wordt hij een „aanhanger van het n&tionaal-socialisme voor 150 procent genoemd.' Ook in het Nederlandse parlement werd heftig kritiek geuit op het Westdutise voornemen. elke dag een ander voordeel niet duur wel heerlijk Frankrijk heeft nu op de kop af vijftig miljoen inwoners. De Fransen waren erg nieuwsgierig wie de vijf tig miljoenste nu wel was. Het is uitgezocht. En daar is ze dan: het ruim één maand oude baby'tje Sy- bille Lemeine uit het Normandische gehucht Sequeville. Haar vader is arbeider op een raffinaderij. Wat er op het spaarbankboekje staat, dat Sybille van de staat heeft ontvangen, wilden vader en moeder Lemeine niet zeggen. Het Westduitse ministerie van de fensie heeft altijd de beschuldigingen tegen Schnez met klem tegengespro ken. Hij zou geen lid van de Na zi-partij noch drager zijn van het gouden onderscheidingsteken van de Hitler-jugend. Ontkend werd ook dat de generaal in 1941 een superieur zou hebben gedreigd diens kritiek op het nazi-regime te zullen rapporteren. Schnez zou integendeel de betrokken officier hekken beschermd, aldus het ministerie van defensie. Even voordat gisteren bekend werd da,t Schnez zich zou terugtrekken, was vernomen dat bondskanselier Kiesinger had gezegd dat zijn rege ring zich „opnieuw zou beraden" over de voordracht van Schnez. Een woordvoerder van defensie zei dat minister Schroder luitenant-gene raal Schnez nog steeds geschikt acht voor het vervullen van hoge functies in zowel nationaal als internationaal verband. Kongo verzoekt spoedzitting V eiligheidsr a ad NEW YORK De Veiligheidsraad komt waarschijnlijk maandag bijeen om de invasie van huursoldaten uit Portugees Angola in Kongo te behan delen. Kongo had gisteren om een spoedzitting van de Raad gevraagd. Kongo's minister van buitenlandse zaken, Bomboko, zei dat de indrin gers Moetsjatsja in Zuid-Katanga hebben bezet en dat zij nu oprukken naar de belangrijke mijnstkd Kolwe- zi. De aanval van de huurlingen op de Westkongolese stad Kasaj werd In de straten van Boekavoe, in het noordoosten van het land, wordt vol gens Bomboko nog steeds gevochten door Kongolese soldaten en huurlin gen onder leiding van de Belgische majoor Schramme. N.V. A. SLUYTER ZN. Ludolf de Jonghstraat ZS - Telefoon 242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND DEN HAAG Vele leden van de vaste com missie voor financiën uit de Tweede Kamer tonen zich weinig enthousiast over het wetsont werp tot wijziging van de inkomsten- en van de loonbelasting. Uit een voorlopig verslag van de commissie blijkt overigens wel dat zij uit begrip voor de moeilijkheden, die de huidige wetgeving voor de belastingadministratie met zich meebrengt, kunnen instemmen met de voorgestelde ver hoging van de aanslaggrens van 12.000 tot 15.000 per jaar. Ook dat /"ONLANGS, na de algemene be- schouwingen in onze Tweede Kamer, merkten we op, dat die toch wel bijzonder in bet teken hadden gestaan van het financiële en het economische. Dat kon toen ook moeilijk anders. Het ging erom, hoe lang de polsstok was die de regering bij haar spron gen over de problemen kon hante- Overigens is wel duidelijk, dat niet de polsstok de breedte van een sloot bepaalt, maar dat omgekeerd de breedte van de sloot een polsstok van daarbij passende lengte voor schrijft. Dit echter ter zijde. Wij voegden er iets aan toe. En wel dit, dat en het leek ons juist toe ook daarop te wijzen niet héél de problematiek voor een regering opgaat in het financiële en het eco nomische. Integendeel, er is daarnaast nog 10 veel dat evenzeer de aandacht van de regering èn volksvertegenwoordi ging behoort te hebben. Men denke, om iets te noemen, aan de tegen woordig wel treffend actuele vragen van onze volksgezondheid, lichame lijke maar ook geestelijke. En we spraken de hoop uit, dat de vragen daarover bij de op de alge mene beschouwingen volgende be grotingsbehandelingen evenzeer be hoorlijk aan de orde konden komen. Welnu, dat is deze week het geval geweest en er zijn de ernstige woor den bij gesproken waartoe deze ma terie alleszins aanleiding geeft. Daar voor zijn we dankbaar en we vragen om verdere aandacht van regering en parlement. Want, we weten het maar al te zeer. ook op die gebieden is tegenwoor dig wel het een en ander gaande, waaronder niet weinig dat reden geeft tot bezorgdheid. Het voorstel van minister Witte- veen de mogelijkheid tot aftrek we gens buitengewone lasten voor de in komstenbelasting te verminderen wordt ook met gemengde gevoelens bekeken. Dit voorstel houdt in dat voortaan de eerste duizend gulden of 5 procent van het inkomen niet zullen worden KVP-leiding over christen-radicalen: DEN HAAG KVP-voorzitter mr. Aalberse en zijn fractielei der drs. Schmelzer zijn veront waardigd over de voorstellen van de christen-radicalen uit de ARP, KVP en CHU. De reactie op het programma van de christen-radi calen loog er niet om: „Hun aanpak is zelfmoord op ter mijn van een echte chrlsteliik- geïnsplreerde volkspartij, die een eigen invloed, nationaal en interna tionaal wil blijven uitoefenen." De verontwaardiging van de twee KVP-ers betreft vooral de passage, dat Nederland moet bevorderen, dat wordt afgezien van iedere dreiging of steun 11 met kernwapens. ..Alsof', aldus het commentaar, „re gering en volksvertegenwoordiging ooit een ander standpunt hebben ingeno- Het commentaar van drs. J. M. den I Uyl, voorzitter van de PvdA-llractie i was welwillender. De PvdA herkent zichzelf in de gezindheid, waaruit het programma is geschreven, zei drs Den Uyl. Maar Den Uyl vond enkele pun ten niet doordacht en nam zelfs het woon! „padvindersromantiek" in tóp pagina 5 meer over het pro- I gramma van de christen-radicalen cn de reacties hierop). meegeteld. Thans geldt dat de eerste vijfhonderd gulden of 2,5 procent van het inkomen niet mogen worden bere kend voor extra lasten. Ook zouden de premies vgor de ziektekosten niet meer aftrekbaar zijn. Vele leden van de commissie me nen dat minister Witteveen met een tijdelijke maatregel voor 1968 moet kome nom het noodzakelijke geld te krijgen. In de loop van 1968 zou dan kunnen worden bekeken hoe de aftrek wegens bijzondere lasten moet wor den geregeld. Ziektekosten Wat betreft de verhoging van de grens voor de aftrek van ziektekosten in de buitengewone lasten zouden ve le leden willen wijzen op de onrust, die de voorgestelde wijziging bij de betrokkenen heeft gewerkt. Het zou beter zijn geweest eerder, meer gelei delijk, met de stijging van de ziekte kosten rekening te houden. „De regering heeft niet de juiste oplossing gekozen", zo stellen echter vele andere leden. Het uitgangspunt van de regering lijkt acceptabel: pre mies voor ziektekosten moeten niet aftrekbaar zijn, wanneer ze normaal zijn geworden. Maar wie heeft be paald dat ze aftrekbaar -zijn? Ju risprudentie en literatuur terzake zijn niet eensluidend, al wordt aftrek in de praktijk geregeld toegestaan. De regeling is niet redelijk tegen over degenen op wie de kosten van ziekte werkelijk drukken cn steeds meer gaan drukken. Met name wie niet verzekerd is, betaalt het gelag. Een ander QENERAAL Schnez heeft verdere publikaties over zijn oorlogs verleden verstandig ontweken door te bedanken voor de functie van op perbevelhebber van de Afcent als opvolger van Von Kielmansegg. Daarmee kan de Nederlandse rege ring zich gelukkig prijzen. Wanneer Bonn had vastgehouden aan deze benoeming en Den Haag op grond van het rapport-De Jong de bezwa ren had gehandhaafd daar zag het in dit'geval naar uit zou dit de betrekkingen met West-Duitsland niet ten goede zijn gekomen. In Bonn zijn er mensen die om uiteenlopende redenen Schnez de juiste man von den. Daar zijn er ook bij die maar niet willen inzien, dat een gezind heid van Schnez protesten moet op roepen. Nu een andere Duitser voor deze „Duitse" NAVO-functie. Zou het niet mogelijk zijn een jonge officier te nemen? De Duitsers hebben ook be kwame militairen zonder een Hitier- luchtje. Bovendien heeft de generatie die na Hitier volwassen werd, vaak getuigd van een internationale gezindheid. Waarheen JYJET het verschijnen van het werk program van de christen-radica len is de discussie over de partijvor ming een nieuwe fase ingegaan. Hoe wel hun aanhang zich moeilijk laat schatten, nemen zij in de ontwikke ling van KVP, ARP en CHU toch wel een sleutelpositie in. Deze partijen willen de radicalen graag behouden. Drs. Den Uyl heeft hen echter al aangespoord zich los te maken als zij binnen hun partij geen meerderheid krijgen. Ook over de positie van de radicalen lag tot nu toe een waas van ondui delijkheid. Volgende week is hun congres. Dan zal moeten blijken welke weg zij op willen. Hoewel de term al bijna weer ver geten is, het gaat nog steeds om de politieke duidelijkheid. Misschien we ten we volgende week meer. DEN HAAG Naar het ministerie van buitenlandse zaken bekend maakt, zal minister mr. J, M. A. H. Luns, op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van de Tsje- choslowaakse socialistische republiek, W. David, van 13 tot 17 november a.s. een officieel bezoek brengen aan Tsje- choslowakije. 40.000 m! Meubelbeurs in Utrecht industrie gaan bezien. Wij willen U daar graag rondleiden en U alles vertellen over deze mach tige manifestatie. Deze unieke kans wordt U aangeboden door de bekende firma voor verantwoorde BINNENHUISKUNST BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 - Rhijngeestcrstraatweg 56 - Oegstgeest Telefoon 2085453490523 52 (bij aankoop: gratis entree - reisvergoeding - gratis advies en eventuele reservering tot 6 maanden na Uw aankoop I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1