Herdenkingsdag Israël de stad en dokter Moore PUZZEL VAN DE WEEK en ZATERDAG NOVEMBER 1967 Postzegel rubriek door J. J. Af. KIGGEN Op t november 1917 heeft de Engelse minister van buiten landse zaken Lord Arthur, James Balfour een verklaring namens «ijn regering afgelegd, die sterk herinnerde aan wat koning Cyrus van Perzië drieduizend jaar gele den tegen Esdra zei „ga terug met Nehemia en de ballingen van Babyion naar uw land en bouw de tempel van uw God weer op In Jeruzalem". ternationaal Toeristisch Jaar aan te wijzen onder de titel: „toe risme is het paspoort tot de vre de". Filatelisten weten en hebben ondervonden, dat reeds tientallen landen op deze campagne hebben ingehaakt en postzegels, gewijd aan dat toerisme, uitgaven. Er zullen er nog wel meer volgen. Israël zal ook 2 november met op de zegel afgebeelde steltenspel gericht, deze staat onder voorzit- een drietal zegels in dit thema heet „de visser en de houtsnij- terschap van de directeur-gene- meedoen en toeristen tot een be- der". raai der Belgische posterijen: van De verzamelaars van het the- de doeleinden noem ik u: bijdra ma „fauna" kunnen binnenkort gen tot verhoging van de stan- een zestal vogelpostzegels uit For- ding van de postdienst; bevorde- mosa tegemoet zien. Het subtro- ren van de onderzoekingen naar pisch klimaat en de rijkdom aan de werking van de post; bevorde- bossen bevorderen de grote va- ren van de ontwikkeling van het riëteit aan vogels in dit land. Zes postmuseum en de filatelistische fraaie vogels, die alleen al in Tai- dienst; aanmoediging van filate- auucuem m icix -wan aanëetroffen worden, zijn listische groepen en tentoonstel- aanzien van TeTprichtlni? van bliek ChfnaTdè zegei is" gewijd uitverkoren om de postzegels op lingen en het verlenen van subsi- een Joodse staat in Palestina en "n steltlopen, een bezigheid, die te sieren, die in de maand novem- die ter bevordering van de filate- de hulp, die de Engelsen bij de wij in Nederland steeds minder ber^ lutkomm^n^verecheidmi- lie. Zo heeft „Pro-Posr de vorige verwezenlijking zouden geven. zoek uitnodigen. Steltlopen Ook het verre Oosten heeft een paar nieuwe uitgiften, die onze aandacht waard zijn. Thans Is de zesde zegel verschenen in de folk loristische serie van de repu- beoefend zien. :trice De Ver. Staten sloten zich er bij aan en de toenmalige Volken bond legde het vast in het man daat voor Palestina. Sinds 1917, toen 60.000 joden Palestina be woonden, is dit aantal tot heden verveertigvoudigd. Nieuwe ste den verrezen, oude werden uitge breid, industrieën ontstonden. Dat. en nog veel meer heeft de verklaring van minister Balfour uitgewerkt. De beide hoofdfigu ren van destijds, Lord Balfour en Dr. Weiszmann, de latere eerste president van Israël, staan op de heid van kleuren en soorten, die maand in Brussel een filate- de speciaal-verzamelaar vast ge- listische tentoonstelling georga- Stelten zouden oorspronkelijk noegen zal doen. niseerd onder de naam „Post-Phi- gemaakt zijn om door rivieren en Evenals in Zwitserland vereni- la". Er verscheen tevens een her- moerassen te lopen. Soldaten wa- gingen bestaan als „Pro-Tele- denkingsvelletje van 10 fr plus 5 ren zelfs speciaal getraind om phon", „Pro-Radio" en „Pro-Ae- fr toeslag, dat ook nog heden tot met die verlengstukken in de reo", zo is 31 maart 1965 In Bel- 30 december a.s. op alle kantoren moerassen oorlog te voeren. Het gië de vereniging Pro-Post" op- in België te koop zal zijn. Kruiswoord-puzzel geen kruid f«- herdenkingszegels afgebeeld, die 2 november in omloop kwamen. De tekst op de tabs luidt: „uw kinderen zullen weerkeren naar hun grond" (Jeremia 3117). Toerisme Tijdens de 21e algemene verga dering van de Ver. Naties werd besloten het jaar 1967 als het In- Hor.: 1. tuchtroede, 6. oude vlaktemaat, 11. zelfkant, 12. voor, 14. zijtak Weichsel, 16. atmosfeer (afk), 18. Nederl. schrijver, 20. uitroep, 21. Stad in Spanje, 22. een borrel aan boord, 23. telwoord, 24. muzieknoot, 26. voorzetsel, 27. rivier in Italië, 28. spitse bek van een vogel, 30. hoenderachtige vogel, 32. zijtak Donau, 34. muzieknoot, 35. water in N. Brab., 37. muzieknoot, 38. pers. voornaamw. 40. jongensnaam, 41. stok, 42. zuiver, 43. scheik. element (afk.), 44. maanstand, 45. voornaamw. 47. maanstand, 49. meisjesnaam, 51 .ei kenschors, 53. tweetal, 56. voegwoord, 58. meisjesnaam, 59. soort 1iaHiPiide,tSehaP onderwifc (afk.), 61. lidwoord, 62. stad in Duitsland, 64. plaats in SEe r st ge n oemde N.-Braib., 65. bijwoord, 66. Z.-Afrikaans dichter, 69. soort onderwijs Vert.: 2. voegwoord, 3. maangodin, 4. landbouwwerktuig, 5. gebogen, 7. boom, 8. bosneger in Suriname, 9. voegwoord, 10. aardappel, 12. rivier in Italië, 13. jongensnaam, 15. wijnsoort, 17. doortochtgeld, 18. niet vast, 19. optelling, 20. beet, 25. pers. voornaamw., 26. voorzetsel, 28. stad in Klein-Azië, 29. foei, 31. myth, figuur, 32. geluid van een ezel, 33. Italiaans schrijver, 34. verkeerd, 36. vaartuig, 37. muts met afhangend kwastje, 39. horizon, 44. munt in China, 46. bekende afkorting, 48. zilt vocht, 50. plaats in Over., 51. voegwoord, 52. lengtemaat (afk.), 54. lange herenwinterjas, 55. zangstem, 57. zot, 58. zwemvogel, 60. lied, 61. duinvallei, 63. telwoord, 67. muzieknoot, 68. gewicht (afk.), 70. uitroep, 71. voorzetsel. 73. voorzetsel, 74. scheik. element (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL es, 4. Dakar, 5. ankiet, 6. Lia, 7. es, 8. kol, 9. al, 10. den, 11. Enos, 13. kom, 14. dok, 17. til, 20. pop, 22. sen, 23. staat. 25. tas, 27. Pe- perga, 28. alg, 29. taart, 30. geste, 32. sabel, 34. kreet, 35. snaak, 37. Loire, 39. men, 40. ode, 42. keper, nek, 48. kip, 51. aak, 52. al- Wit: 21. 25. 30, 32. 33. 35. 36. 35. 15.'«1.' 18.moitk», 17. tol, 18. no, 19. nop, 21. mal, 22. sik, 24. «i «<2...». not, 26. repel, 28. att, 31. pas, 33. J' 55 a coup de la trappe uit ten> 34 Klaas 36 el 38 Sani) 40 72. ba, 73. de, 74. do. 59. sabel, 60. kers, 61. pol, 63. set, Correspondentie te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. orgaan, 41. sok, 43. bekende, 44. tra, 45. Tienen, 47. eek, 49. ta, 50. erpel, 51. aga, 53. tin, 55. eek, 56. Saaie, 58. pos, 61. pok, 62. les, 64. ga!, 66. en, 68. dom, 69. deren, 70. ba, 71. rebel, 73. Diest, 74. den, oeze ruurieK 7- ,fal 7R mppnA 77 „-sic 75. stal, 76. meent, 77. pols. Vertikaal: 1. aren, 2. Sinon, 3. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: .Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. aVOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Ja en nu zijn er meisjes en jongens die niet precies weten hoe ze de brief moeten adresse ren voor tante Jos. Nu hier komt het dan: VOOR DE JEUGD VÖÓR DE ÏFIJGD VOOR nichten en neven, E) Je mag hem ook naar de Nieu we Haagse Courant of Nieuwe Leidse Courant zenden hoor! Is het nu voor iedereen duide lijk? Tante Jos hoopt van wel. Hartelijk dank voor alle Hebben we heerlijk van de mooie kaarten die ilc van jullie vakantie genoten 7 Het was Eï echt wel herfstweer hoor bllJ mec Prachttg dat jullie er zo Maar dat is toch niet erg goed aan hebt gedacht. Veel We hebben zolang prachtig sterkte weer op school nichten en weer gehad, 's Morgens kon- Mve" en ,ot de vol6ende keer den we in ieder geval heer- TANTE JOS lijk luieren en moesten niet op tijd op school zijn. De jongens konden fijn een bal letje trappen en de meisjes heb ben zich met allerlei andere .din gen kunnen vermaken. Mamma hebben we natuurlijk ook heel goed geholpen.... Jullie hebt daar toch wel aan gedacht? Ze doet altijd zo verschrikkelijk veel V°Er °waren ook van di€ botters Hie»' h"® hoera!!!!! die aan het logeren zijn geweest. Prachtig hoor! Was het allemaal Alexander Monster, Lydia fijn? Zijn de andere meisjes en Neuteboom, Arda Roza, Willy jongens het alweer gewend om Schot, Hanneke Smokers en Ria naar school te gaan? We begin- v d Veer van harte gefeiiciteerd nen nu aan de laatste loodjes voor het eerste rapport. Goed je met Jullle verjaardag van de best maar doen hoor! nichten en neven. Jarigen Het „rechtopstaande" ei Wie kan een ei op tafel zetten een zet je het ei (met de dikk* zonder de schaal te kneuzen of te kant) gewoon rechtop op tafel, breken? Een leuk kunstje op een ver jaardag of een feestje, nichten en neven! Je vraagt: „wie kan er een ei op tafel zetten?" Niemand kan dat natuurlijk. Voor je begint laat je eerst ie mand zijn handtekening op het ei schrijven. Straks kan iedereen dan zien dat het precies hetzelfde ei is en je het niet stiekum hebt omgeruild. Nu vraag je of ze alle maal even weg willen gaan want je wil graag even alleen zijn. Je kunt ook zelf even de kamer uit gaan. Natuurlijk doe je het alle maal heel gewichtig. Probeer het eerst eens voor je zelf alleen. Je weet dan zo'n klein beetje hoe het allemaal gaat. Denk erom dat het ge klutste ei niet lang houdbaar is. Sterkte ermee hoor' Verontwaardigd Op een dag was de zesjarige Ineke helemaal niet lief. Haar moeder zei heel hoos: „wat heb jij toch alt{jd een vijven en zes- Zodra je alleen bent begin je flink met het el te schudden. En kele minuten moet je het volhou den. Door het schudden barst het vlies dat om de dooier zit en vermengt zich dan met het wit. Na deze behandeling houd je het ei met de dikke kant naar bene den, dan zakt het geel naar om laag. Daarna roep je iedereen weer binnen of je gaat zelf naar binnen. Tot verbazing van ieder- Waarop Ineke heel veront waardigd antwoordde: „Niet waar, ik heb altijd achten en negens!" Prijswinnaars door Affnthti Ytuut ff 95 Ik stuurde hem naar Alice Henderson en hij kwam opge wonden terug hij wilde haar direct in het ziekenhuis neb ben en haar grondig onderzoeken." „Wat zou dat uithalen? De arme vrouw zou van angst doodgaan." „Precies. Ik veronderstel dat hij haar wetenschappelijk wil laten sterven. Ik zie niet in waarom Alice niet vredig in haar eigen bed dood mag gaan. Dave was net bij haar op het ogenblik dat zij een van haar spookverschijningen zag, zoals de buurvrouw dat noemt. Zij mist haar zuster heel erg en heeft medelijden met zichzelf." „Maar kan ze dan niet echt ziek zijn?" „De buurvrouw komt er vier keer per dag, en haar oudste dochtertje van veertien, slaapt er 's nachts. Die stuurt be richt als er iets niet-in orde is. Ik heb haar opgebeld nadat Ik met Dave gesproken had en ze zei dat alles in orde is. Allee was opgestaan, had zich aangekleed en was worstjes aan het koken op het fornuis. Zij roerde fanatiek met een vork in de pan toen de buurvrouw binnenkwam." lanthe moest lachen en schonk Moore opnieuw warme koffie in. Hij trok het kopje naar zich toe en verbaasde zich over zijn eigen gedachten. „Die jonge dokters zijn veel te afhankelijk van de laborato ria. Het ls wel prettig als je je diagnose moet steUen, maar het lijkt wel alsof ze hun conclusies te veel baseren op de resultaten van de laboratoria, zonder zelf genoeg op de patiënt te letten. Dat ls verkeerd. En dat komt vooral in de stad voor. Het kan zijn dat wij te veel vastgeroest zitten in onze plattelandsgewoonten. Ik ben echter bang dat de patiënt door al die snelle veranderingen er niet wel bij vaart. We hebben woorden gehad David en ik, er is een ze kere verwijdering tussen ons ontstaan." „Nee toch, Ed." „Het zal wel voorbijgaan. Hij zei het wel niet maar ik verdenk hem ervan dat hij bezorgd ls over de grootte van een plattelandspraktijk hij begrijpt maar niet dat een dokter zijn werk goed kan doen met zoveel patiënten. Vol gens zijn maatstaven, heeft hij gelijk, maar ik weet niet wat iemand van ons eraan kan doen. Het zijn heerlijke eieren, lanthe. Zo heb ik ze nog nooit gegeten." „Ik zal je laten zien hoe ik het doe." „Ik krijg ze toch nooit zo." Hij duwde zijn stoel achteruit en wilde opstaan. Zij legde haar hand op zijn mouw. „Ed heb je nog even? Er doen in de stad praatjes de ronde dat je het ziekenhuis opgeeft. Dat is toch niet waar?" „Nee!" Zij overdacht dit snel. „De moeilijkheid ls natuurlijk geld?" Hij zette zijn elleboog op de tafel en wreef met zijn open hand over zijn gezicht, alsof hij zijn zorgen kon wegvegen. Hij pakte toen de koffiepot en schonk die in zijn kop leeg. „Zal ik nieuwe koffie zetten, Ed?" HIJ schudde zijn hoofd. „Ik heb al te veel gehad. Ik heb zeker nog genoeg geld om het een jaar te kunnen volhouden maar Stoner wil me niet verder helpen." „Ik mag die Tim Stoner niet, nooit gemogen trouwens. Ik geloof dat het de grootste handicap is dat niemand hem eigenlijk mag. Daardoor trekt hij zich in zichzelf terug en de emoties die hij normaal kan afreageren op andere mensen, vreet hij zelf op. Daar word je niet erg liefdadig van, he? Ik ben er zeker van dat hij eenzaam is, dat was hij al als jongen toen we samen op school gingen. Hij kon niet aan ruwe spelletjes meedoen doordat hij een bril op had en hij was intelligenter dan wie ook. Op school was hij ons dus beslist de baas, daardoor werd hij ook niet bepaald populair bij de anderen. Ik geloof dat hij altijd de belangrijkste man van de stad heeft willen worden, als een soort compensatie, en misschien neemt hij nja wel wraak op ons." .Hij doet wat hij goed vindt. Hij vindt dat Haddon geen ziekenhuis nodig heeft. Er moet er een komen in Silver Springs voor de fabrieken." „En ik kan me niet voorstellen hoe dat dan gaan moet. Een stichting, beheerd door en voor de arbeiders, net als bijvoorbeeld In Rusland? Dokters en verpleegsters van over al. Zij willen ons soort mensen niet, ze zullen geheel nieuw personeel nemen. Nee, Ed, wij moeten ons ziekenhuis hier houden. Jouw ziekenhuis." „Ik ben er niet zeker van dat bij een openhartige bespre king de bevolking er werkelijk zo over zal denken." „Hoe kun je zo Iets zeggen? Denk maar eens wat ze op donatiedag niet allemaal voor het ziekenhuis geven." Wordt vervolgd Wat tekende Paultje Maijer mooie vissen! OPLOSSING PUZZEL De gevraagde plaatsnamen zijn: Deventer, Driebergen, Hil versum en Rozendaal. OPLOSSING RAADSEL Meisjes we hebben hier leuke kruiswoord puzzel. Het tandje Mammie had eens lang geleden 'n Gaaf gebit, een prachtig stel. F Dat was van hnar zelf begrijp je, En och je snapt het wel En zo was er dan één tandje, jongens Dat niet wou zoals het moest. Want een tand moet blijven zitten Waar of niet wanneer je hoest. Om de hokjes, die jullie moeten invul- Maar dat tandje 1 len, staan allerlei verschillende voorZoals ik je dat al zei werpen. De bedoeling is dat de namen van deze voorwerpen in de vakjes worden ge schreven. De pijltjes en de nummers geven pre cies aan hoe we het moeten doen. En natuurlijk toen ,,'t gebeurde". Was net kleine Els er bij. Met een vaartje vloog het kindje Achter 't stoute dingske aan. Raapte 't open bleef nadenkend Er mee in haar handje staan. Toen kwam ze schuchter en benepen, Zenden jullie de En daarbij kijkend in het rond: oplossing in vóór „Mamma, zitten Elsje's tanden dinsdag 7 november? Ook met spijkers in d'r mond?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17