Schrijvers, boeken, gesternten OPINIE Toenemend verzet communisten DE ZEE EN HET VUUR ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 E astronomie (sterren kunde) is een weten- lot van de mens zou van ge boorte tot dood worden be- D schap, de astrologie (ster- paald door de loop van de renwichelarij) „een interes- sterren. Om het schrift des sant bijgeloof met dichter- hemels te kunnen lezen moet lijke inslag" (prof. Min- de astroloog over een zeer naert). De astrologie berust ingewikkelde kennis be- op het aannemen van een schikken. Als zodanig is de samenhang tussen de bewe ging der hemellichamen en astrologie praktisch het gebeuren op aarde. Het waarde. theoretisch zonder enige KANTTEKENING Het taboe ^OG enkele jaren, en we «ouden een merkwaardis jubi leum kunnen vieren. Het is dan namelijk een eeuw geleden dat het woord „taboe" in Europa werd ingevoerd. Het stamde uit het primitieve denken van in de verte levende volken en duidde op de omstandigheid dat bij die volken op strenge straffen van hun goden bepaalde taken niet mochten worden aangeraakt. Er lag een taboe op. Of we metterdaad aan een jubileum toekomen moet overigens worden betwijfeld. Want weliswaar lezen we tegenwoordig veel van taboes, maar dan van doorbreking en opruiming ervan. De jacht op het taboe lijkt in volle gang. Minder zeker lijkt, of deze met zoveel ijver bedreven jacht alléén winst oplevert. Dat in deze tijd heel velen het op het verschijnsel van het taboe hebben voorzien, is, dunkt ons, buiten kijf. Er is een onmiskenbare drang naar openheid en kenbaarheid. Er la ook heel wat beweging gaande. En daarbij kan men evenmin beslotenheid gebruiken als al hetgene dat op ver starring lijkt. TT/AREN er «aken waarover naar overleefd gebruik niet mocht worden gesproken? Welnu, wég met deze te rughoudendheid, die voor niet weinigen trouwens het ka rakter heeft van bekrompenheid. En uit reactie gaat men dan over diezelfde zaken handelen met een gulle onbe vangenheid die zélf weer overtrokken moet aandoen. Na kan het op zichzelf geen kwaad wanneer het ontleed mes eens in het verschijnsel van de taboes wordt geiet. Mits het geschiedt vanuit zowel de wens als de bekwaam heid om met enig onderscheid te werk te gaan. Bedenkelijk echter is, dat in onze tijd het verschijnsel van de taboes reeds als zodanig onder het oordeel schijnt te liggen. En dat is dan het oordeel van de veroordeling. Waaraan dan spoedig wordt voorbijgezien is, dat ver werping van taboes zonder meer even kortzichtig is als een zich zonder meer onderwerpen daaraan. Waarbij we twijfe len of die man die, straks dus een eeuw geleden, dat woord taboe ook bij ons heeft ingevoerd, wel een daad heeft ver richt die ons tot dankbaarheid behoort te stemmen. Het tegendeel lijkt het geval. "\700R ons besef is het woord taboe immers nog te ge- makkelijk verbonden aan primitief heidens denken, zodat het alleen maar van volwassenheid lijkt te getuigen wanneer iemand zich opmaakt om tegen taboes te gaan •trljden. De werkelijkheid is natuurlijk een andere. Want wanneer wij van een taboe spreken, betekent dat niet anders en ook niet minder dan dat er in het leven elementen liggen die behoren te worden beschermd en geëerbiedigd en dat «r grenzen zijn die behoren te worden in acht genomen. Wie dat beseft, kan in de bestrijding «onder meer van taboes weinig verdienstelijks bespeuren. Die verdienste ontstaat din pas wanneer gespeurd wordt naar de «in de> dingen. En dan kon het inderdaad gebeuren dat van be paalde «aken moet worden erkend dat ze ten onrechte onaangeraakt zijn gebleven. Men kan «ich immers ook een terughoudendheid denken die bij nader overweging ongemotiveerd moet heten. Er kan in het hanteren van de taboegedachte trouwens ook een portie gemakzucht schui len. De gemakzucht van de levensmijding. TT/AT we tegenwoordig echter maar al te veelvuldig tegenkomen is een gebrek aan besef voor de «in der dingen en daarom ook aan eerbied voor het leven zelf. Waarbij komt. dat veler bestrijding van taboes zich door een opmerkelijke willekeur pleegt te kenmerken. Ik bedoel dit, dat voor de oplettende beschouwer van het verschijn sel de geseheldenis van het taboe voor een belangrijk deel de geschiedenis is van het verschuivende taboe. Wat in een vorige eeuw taboe was is het vandaag niet meer, maar op zijn beurt heeft ook onze tijd weer zijn eigen taboes. Die nieuwe taboes zijn gemakkelijk te ontdekken. Men denke aan de terughoudendheid waarmee, althans in ons land. ieder pleegt te spreken over zijn eigen financiële staat. Zo open als men tegenwoordig is over de sexualitelt, zo gesloten als het op geldzaken aankomt. Andere voor beelden: zelfs maar zwakke verdediging van de apartheid, uelfs maar milde kritiek op de praktijk der ontwikkelings hulp. en men kan de lijst zelfs wel aanvullen. TTTAT in dit alles geboden lijkt is enige bezinning. Soms *V lijkt het bekrompen, zelfs met enige bescheiden voor zichtigheid op te merken dat in afbraak zonder meer geen verdienste ligt. Die is er niet, en óók niet in het on verholen openleggen van de dingen. Het leven behoeft óók eerbiediging en bescherming, en kortzichtig is alleen wie in zijn ijver geen tijd heeft om naar de zin der dingen te speuren. In zijn streven om te bevrijden kon men zich wel eens begeven in een nieuwe slavernij en kon de ruimte die men «ich dacht te veroveren wel eens de pijnlijke gelijkenis vertonen van de woestijn. Maar daarvoor is het mensenleven toch nog te goed. DIEMER Zeven dagen verder Noor aanleiding von R. A. Cornets de Groot, DE CHAOS EN DE VOLHEID, ultg. Bert Bakker/Doornen N.V., Den Hoog, 192 bldz., 6,50 en Karei Jonckheere, EEN HART ONDER j DE DIERENRIEM, uitg. Manteau, Brussel/Den Hoog, 160 bldz., 6,90. een echte adept van de astrologie teratuurkennis. een kosmisch te zijn, maar men begroet haar stormpje van karakteristieke ken- als een heerlijk veld van spel en merken, een catalogisering van li- taal, van vrijblijvende combina- teraire noties volgens een nog tiemogelijkheden en esoterische niet zo welbewust toegepast sys- gebaren. „Er bestaan nog wonde- teem. Heel plezierig om te lezen ren. Het is mogelijk om in een als men niets beters te doen wereld, waarin techniek en brein heeft, of wanneer men voor een de heerschappij voeren en bij ie- examen Nederlands zit. Jonck- dere stap voorwaarts steeds dui- heere is een geestig, beminnelijk, delijker maken dat God dood belezen en bereisd man met een is, de kosmische dimensie terug grote parate of halfparate kennis te vinden en het heelal opnieuw van schrijvers en hun werken, te bevolken met engelen en „Ikzelf test mijn geheugen en monsters, mits men beseft dat mijn leeservaring door kenmer- het het eigen heelal is dat men ken van de Dierenriem uit te vult.." (bl. 192). zaaien over een klein landschap van vijftig jaar lectuur, rijp en Repetitie groen, en de neerslag in twaalf Cornets de Groot gaat van het kisten te verzamelen. Tenslotte werk van één auteur terug op de zijn alle middelen om over letter- astrologische achtergronden; Ka- kunde te doen nadenken welkom, rel Jonckheere sorteert een groot Waarom dit middel niet. (achter- aantal auteurs naar hun geboorte- kant van het boek), datum en zo naar het teken waar- in ze geboren zijn, om op deze Dogma manier hun ram-, stier-, kreeft-. Want Vestdijk en Jonckheere schorpioenachtigheden enz. op te willen vrij blijven; het anti-dog sommen. matisch zijn is voor hen stilzwij- gend een dogma. Ten diepste ver- „Men behoeft niet te geloven t beideri een esthetische le- - venshouding. In hun - Wie evenwel meent dat hier mee voor ontwikkelde mensen het laatste woord gezegd is, heeft buiten de waard gerekend. Dat zit 'm in die „dichterlijke inslag". Voor scheppende kunstenaars van een bepaald type heeft de astrologie aantrekkelijke en sti mulerende kanten. Ze geloven er wel niet letter lijk in (met „ze" bedoel ik bij voorbeeld Vestdijk over wie Cor nets de Groot handelt, en Jonck heere), maar de astrologie, in het bijzonder de twaalf tekens van de dierenriem, bevrucht(en) de fantasie. Ook Marsman is er in dertijd door geïnspireerd. De astrologie geeft precies die combinatie van stelligheid en vaagheid, structuur en mogelijk heden van combinatie, kennis en - - fantasie, kosmisch ruimtegevoel enkele persoonlijke opmerkingen, en besef van persoonlijke waar- ..Sinds geruime tijd interesseer ik digheld, die de artist voor zijn voor de vjaag hoe een mo- nuiu ----- scheppende arbeid nodig heeft. der" mens voort kan gaan net door dc tot wetten georden Vooral ook door de ouderdom heelal met engelen en duivels te de grnien van het toeval, door van het stelsel en van de symbo- vullen, ofschoon hij weet, dat het het briljante vernuft van de wi- lische geladenheid der zodiakte- heelal leeg,is: een grote machine klaars, de vinnige geestdrift van een ,ongclc gcllciai.t. kens: ram, stier, tweeling, kreeft, sinds Newton, of een grote ge- van de fanta8ten, het ontroerend der speels serieuzer. Zijn essay leeuw, maagd, weegschaal, schor- d?cbte (a great thought) volgens vcrtr0uwen van de simpelen, de bundel De zevensprong, in deze KARELJONCKHEERE te overtuigen, niet overtuigd te zijn om te worden geboeid. Ik word geboeid door onze gestern- mingstijd hebben ze allebei het estheticisme leren kennen en het afgewezen. Maar de resten zijn nog duidelijk waar te nemen, in beider werk. Cornets de Groot is jongere generatie: min- terman, vissen. i e«n volheid" (bl. 187). Vacuüm Men heeft het christendom ach- Samenvatting Cornets de Groot analyseert van het astrologisch gezichts- ter zich gelaten, ontwaart het va- punt uit vierwerken van Vest- cuüm, men kan niet toe met exac- dijk: Mnemosyne In de ber- te wetenschap voor welke de ver gen, Merlijn, De vijf roeiers, De beeldingskracht lastig en infe- zachte scepsis van deongelovi- óns* een proeve van „alchi- gen, de aandoenlijke manie van mistische-- benadering van litera- vermeende onverschilligen, door tuur verscbaffen. Christelijke lite- de wondere tegenstelling tussen ratuurbesChouwing wordt achter- de taaie traditie en het moderne fin onmogelijlc geacht, maar cynisme om al wat symbool is astroiogische en alchimistische (bl. 5). visies spreken vrijelijk mee. Het resultaat is een soort gene- kellner en de levenden. In een rieur men is te verlicht om rale repetitie van Nederlandse li- Dr.C.RIJNSDORP Russen nemen de ti|d om feest te vieren rpERWIJL RUSLAND sich op- maakte om de vijftigste ver- de bombardementen op Lausanne onvoldoende gerea- Noord-Vietnam, zolang Hanoi op liseerd, welk een kwetsbare posi- geen enkele wijze wil laten blij- tie hij inneemt, ken, dat het werkelijk vredeson derhandelingen wenst. In Saigon zweeg president Thieu over de mogelijkheid, de bombardementen op het noorden te staken om na te gaan, of Ha- tot onderhandelingen bereid Als vroegere medewerker van de Times had hij moeten weten, dat ook bij het spuien van ver trouwelijke mededelingen onder bepaalde omstandigheden de grenzen van het toelaatbare kun- noi lui ouuei iiaiiucinigciwc»*.»*. - is. Zoals bekend heeft hij voor nen worden overschreden. jaardag Opspraak Britse pers Dit neemt niet weg, dat ook de Britse pers zich altijd van haar de oktoberrevolutie den op de Moskwa, of naar het Engeland deed deze week van verantwoordelijkheid te vieren kreeg Zuid-Vletnam grote vuurwerk, dat op 7 novem- zich spreken door - ber alle voorgaande in de scha- chalfont, vervolgens die bewust lord dient te zijn. In hoeverre dat met Geor- sommige bladen wat Chalfont Nabije Oosten, deed Engeland ge- *-ijn gedachten ducht van zich spreken, kreeg Pa- padopoelos (een der sterke man nen van het militaire bewind) in Griekenland meer bevoegdheden duw moet stellen. Hij zal daarbij Ee Brovm, de aankondiging, dat betreft niet het geval is geweest, maar Kii Kof Ko- s it1i_ 1 ...r.JKm wi.i Kolotl-sool ril li d pi i i Ir TvT i - bij het he den, dan bij het verleden bepa- sentijdse verkiezingen van twee Brown had echter voor dit inci- van de drie socialistische zetels, dent zijn conclusies al getrokken die op het spel stonden. Ook de en er was weinig nodig om hem ver "zóu derde zetel SinS bijna voor- La" uit zijn tent.te h*ken- De k™n- Nabije Oosten werd Kongo „confronted O^tenw'/èó e°,óï derde retel ging bijna voor J-n- uitzijn teint te toKKew u. «r...- een gewapende overv.l uit kunnen kom„ en Ar,bieren bour verforen. Churehills klein- timnwiaat 1nrd Portugee. Angola ("ekom't''van "d.t ™.n de ddph Churchill - zag de over- nogal goedkoop grapje. En de Voor de meeste Russen is de wereld zouden bezig houden. Het winning (met gering verschil) temperamentvolle Brown trapte revolutie van het oude Petrograd t,_endcc. is echter het geval: de aan ziin neus voorbij gaan. er meteen m. (nu Leningrad! al verre geschiede- j^of wordt steeds wijder, ook al Moeilijk valt aan te nemen dat nis. Zij vieren het feest echter uitiatinKen van de Arabie- de nieuwe nederlaag van Labour Het is duidelijk, dat George van harte mee omdat zij trots LÏ.T *;ErV1dn.n\rr„'ecen moet worden toegeschreven aan Brown niet zo kan doorgaan. Aan gematigder dan vroeger. koning Hoessein de activiteiten de andere kant is het ook MM name Koning noessein van Brown. Wat de eerste betreft: als feit, dat de Engelsen aan het alles wat in die 50 jaren gebeurd f" ™hou- officieel onderhandelaar met de verschijnsel Brown moeten wen- i. „.ehtiest. Jordanië, welk land naar vernou FlWant de minister weet. dat na machtigste ding noó zwaarder dan Egypte landen Verfje wïïd ;="fro?f™n°döoï deTnederiaag meenschap heeft hij zich tijdens bij in het kabinet en in de partij tegen Israël, lijkt voor rede vat- gesprekken met journalisten te een sterke positie inneemt, baar. Premier Esjkol weet, dat Wagonladingen rode. gele en bet Palestijnse conflict niet kan witte verf werden in Moskou aan- worden opgelost zonder de mede- ,,*e naar hem toe te komen in Am- of een andere plaats buiten geven. In de winkels is van alles en nog wat te koop. dat er tot israël. kort niet was. Uit de etiket ten blijkt, dat het export-artike len zijn; onder de vreemde tekst is hetzelfde in het Russisch ge drukt. oplossing spreken. De koning kan zich echter niet veroorloven op dit aanbod in te gaan, omdat hij volkomen afhan- KLEIN INTERVIEW veer 200,-) per maand. De echte digd, verraad te hebben gepleegd Rus viert echter elk feest harte mee als het zo uitkomt. Heeft hij niet voldoende geld. dan staat er in de kast nog wel iets waardevols, dat via een staatszaak te gelde kan worden gemaakt. de Arabische zaak. Er zou spoedig een eind aan zijn bewind zijn gemaakt. Troepen De Iraakse troepen, die voor het uitbreken van de oorlog op 5 juni naar Jordanië waren gezon- zitter van de Communistische Partij Ne derland. Is zijn rol daar uitgespeeld? Wij vroegen daarover de mening van het oud-Ka merlid voor de CPN, de heer Henk Gortzak, die in 1959 door De Groot uit de partij werd gestoten, met o.a. Gerben Wagenaar de Brug- groep vormde en enkele jaren geleden over ging naar de PSP, waarvoor hij thans Kamer kandidaat is. nog steeds, meel-organisatorische aangelegen- geheel in overeenstemming met .—o1 *e voor- bejd 0f moet er ook politieke be- vrijwel niet gewerkt. Hij kan komen, dat Israël het gehele land tekenis aan worden toegekend? dan gaan kijken naar de parade bezet. In werkelijkheid moeten Blijft hij al of niet de machtige zij verijdelen, dat koning Hoes- man achter de schermen? i eigen weg gaat. Ook de De Groots wensen opgesteld. Dat De Groo'ts opvattingen nog altijd doorslaggevend zijn, komt voorts tot uiting in een door de CPN-leiding gepubliceerde „ver- Egyptische troepen, die uit Je- „De wens van De Groot na het klaring over de herdenking van men zijn vertrokken, zouden CPN-Kerstcongres officieel geen de Oktoberrevolutie" alsmede in Jordanië zijn deel meer uit te maken van de de door De Waarheid afgedrukte wordt geïnstalleerd als president van Zuid- Noordzee, Katwijk rouw» ze, mannen en ^«^Hanoi^overfeg aam Degene vangen en Papadopoelos krijgt steeds meer DE KOTTER KW 37 Orion vergaat op de de Nederlandse visserij lijdt dit jaar wel gestuurd. leiding van zijn partij lijkt te Intussen is de Veiligheidsraad wijzen op groeiende moeilijkhe er nog steeds niet in geslaagd, den in die organisatie. De neiging een formule te vinden om de cri- van De Groot om zich bij moei- sis in het Nabije Oosten haar lijkheden aan zijn verantwoorde- steeds ernstiger wordend karak- lijkheid te onttrekken is bekend, ter te ontnemen. Besprekingen Hij was daardoor in de periode ongekend zware verliezen. Met de vuurzee touwtjes in handen (terwijl de jonge koningin de brandschade tot recordhoogte. Meer schepen zinken: bij Vlaardingen een Duits en een Frans schip (77 man gered, 7 Kongo haalt de Veiligheidsraad bij een be weerde „invasie" van 150 huurlingen uit Por tugees Angola. Intussen levert feestvierend Rusland achter de schermen leverden niets op. omdat de Arabische lan den minimum-eisen stellen, die in de raad niet op een meerder heid kunnen rekenen. an de Jordaanopstand (juli 1934) enige tijd onbereikbaar. In 1943 stelde hij zich. zij het in onvergelijkbaar veel moei lijker omstandigheden, enige ja ren op non-actief. En in de zo mer van 1956 vroeg hij in ver band met de moeilijkheden rond koeien verdrinken). Buiten de Hoek een Deense prestatie door twee ruimtevaartuigen au*oma- door en er moet blijkbaar eerst de destalinisatie .stellingen" voorJ het komend CPN-congres. In deze stukken wordt, naar de mening van de heer Gortzak, consequent de onder De Groot uitgestippelde lijnen voortgezet, die de CPN nationaal en interna tionaal in een geïsoleerde positie heeft gebracht en haar tot een „pur sang anti-Sowjetpartij" ont wikkelde. Het is dan ook niet toevallig, dat in CPN-oppositione- le kringen het grapje circuleert, dat „onze partijleiding voorne- is de Russische Revolutie kustvaarder (8 man gered). Drukte op het Binnenhof: de Kamer(commis- tie) gaat akkoord met hoger kleuterschoolgeld en geleidelijke invoering van de mammoetwet; verneemt plannen voor bescherming van lonen bij failliete bedrijven, toezicht op vervoer van giftige stoffen, een nieuwe nationale lucht haven, wellicht in Zuidelijk Flevoland; debat teert over minimumloon (1 januari al omhoog, of smoren we dan de vrije loonvorming in de wieg?), de hoogte van AOW- en werklozen- uitkering, de zwaarte van de sociale premie last: waar moet dat heen? Naar de SER. Londens Europa-onderhandelaar Lord Chal font praat zijn mond voorbij en geeft de pers de schuld. Minister Brown doet er een schepje bovenop, wellicht niet tot zijn eigen voordeel. Labour verliest twee Lagerhuiszetels, maar Winston Churchill jr. jr. wordt (net als groot vader in 1899) bij zijn eerste gooi naar een zetel verslagen. Engeland geeft Zuid-Arabie nog deze maand volledige vrijheid, maar of het •r nu rustig zal worden Van de andere wereldbrandpunten: Thieu tisch te laten koppelen. Terug naar eigen land. waar Van het Reve wordt vrijgesproken en Van der Zee een ont slag bij de AVRO afkoopt, waar de HAL groot verlies meldt en Shell verbetering, waar de werkloosheid met 5000 stijgt tot 71.000 man. waar Duitse vrouwen worden gearresteerd wegens autozwendel en de Spoorwegen een «<rs T"n !u1n rUde.n om "S .v;erieerd„in; AOW- en werklozen- gestapte voetbalsupporters van Rotterdam-Zuid via Gouda, Amsterdam, Haarlem naar Rotter dam-Centraal te vervoeren na een wedstrijd OranjeZuid-Slavië (12) in de stromende regen en met een wegens natrappen wegge stuurde Keizer DEZE WEEK GEZEGD: CPN-bestuur hem in een situatie te plaatsen die hij thans tracht te bereiken: die waarin hij geen en- Vietnam keie officiële verantwoordelljk- Ook de kwestie Vietnam is nog heid draagt voor de partijpoli- seen stap verder gekomen. Het tiek, maar waarbij hij toch een aanbod van de deze week beëdig- grote invloed behoudt." de president Thieu. met de lei der* van Noord-Vietnam rvre- WEINIG VERANDERD des besprekingen te willen begin- Ho(, in di, v,r. nen. zal nauwelijks enige veran- band dr |nhoud v,„ he, dering brengen Hetzelfde geldt cPN.communiqué, waarin het te- voor de mededeling van prest- rUgtreden van De Groot werd dent Johnson, dat Amerika zich aa„j,k„ndied? Geelt de daarin niet zal verzetten tegen de aanwe- getrokken politieke lijn precies zigheid van een delegatie van het het Standpunt-De Groot weer? Nationale Bevrijdingsfront (de po litieke organisatie van de Viet- „Wanneer men in het commu- cong) in Zuid-Vietnam. als de niqué leest dat men aan het par- Ver. Naties de kwestie Vietnam tijcongres zal voorstellen voor de zouden behandelen. deelname van De Groot aan het Eerder in de week. had Johnson pórtijwerk de meest gunstige het intiem te herdenken met een klein Chinees etentje"." Wie zal naar uw indruk De Groot opvolgen als feitelijk lei der en koersbepaler van de CPN? „Het Is van weinig belang wie De Groot formeel als leider van de CPN zal opvolgen, zolang het partijbestuur zijn politieke lijn met algemene stemmen blijft goedkeuren." Acht u na de definitieve afslui ting van het tijdperk-De Groot een ontwikkeling mogelijk, die vele, door De Groot verstoten, ex-communisten weer in de schoot van de partij terugbrengt? „In communistische kringen verklaard, niets te voelen voor voorwaarden te scheppen, dan stuit het beleid van de CPN-lei- het onvoorwaardelijk staken van wijst dit erop dat er bij de lei- ding op een steeds toenemend Als je nagaat hoeveel ca priolen Engelands vice-pre mier George Brown zich al heeft kunnen veroorloven zonder door zijn chef op straat te zijn gezet, besef je pas goed hoe keurig en be daard ons eigen politieke le ventje is en hoe streng de normen zijn, waaraan hier een minister wordt gemeten. Een Nederlands kabinet-Jid dat het zou wagen Brownesk uit de band te springen, ver dwijnt ogenblikkelijk naar de politieke vergetelheid. In het verleden hebben we hier een enkele ministeriële „affaire" gehad, die die naam nauwelijks verdiende. En we praten er nóg over. De be trokkenen werden publieke lijk aan de schandpaal gena geld. Tegen eerherstel rees fel verzet. De spreekbuis van de schijnheilige burgerlijk heid, het dagblad „De Tele graaf", bleef maanden na dato nog insinuaties rond strooien. Een volk krijgt de minis ters die het verdient en ver- langt. Als keurige burgers wensen we door keurige bur gers geregeerd te worden. Aan het beleid mag desnoods wat mankeren, als er in de persoonlijke sfeer maar niets ,loos is. En wat dat betreft zitten we met het kabinet-De Jong weer op rozen. Het is een uiterst keurige ploeg, waaruit nooit een Brown zal opstaan die met daverende borrelpraat de on derdanen de schrik op het lijf jaagt. Zelfs Chalfonts zitten 'r niet in. Voor ministeriële loslippigheid hoeven we on der dit bewind niet bang te zijn. Wel voor het tegendeel: al te keurige voorzichtigheid. Sommige ministers van dit kabinet doen wel erg bangig. Ze durven niet of nauwelijks te zeggen waar ze vóór en tegen zijn. Dat kwam de af gelopen weken aan het licht in de openbare commissie vergaderingen van de Kamer. Neem prof. Polak van justitie. Een aardige, geestige man, die helder formuleert en het op z'n departement uitste kend schijnt te doen. Maar in de justitiecommissie maak te hij een wat aarzelende in druk. Belangrijke kwesties omzeilde hy herhaaldelijk door ze te verschuiven naar komend overleg in de minis terraad, de volgende be groting, interdepartementale commissies, adviescolleges enz. Beproefde methode Dat gebeurde zo'n twaalf keer. 't Is een beproefde methode om lastige vragen te ontwijken. Luns is daarin een grootmeester, al heeft hij min der dan z'n collega's met ad viesorganen te maken. En hy draait tenslotte al ruim vijftien jaar mee. Maar van beginnelingen in het vak zou je toch wat meer persoonlijke visie en iets minder gerouti neerde omzichtigheid mogen verwachten. Roolvink overkwam overi gens hetzeilfde.1 Niet vorige week, toen hij de AWZ "ver dedigde. Toen zei hij precies waar het op stond geen ver dere verhoging van de over heidsbijdrage, ook niet na 1968, omdat dat niet in de prioriteitenkraam van het kabinet (lees: Witteveen) te pas komt. Maar dat nam de Kamer niet en geschrokken draaide Roolvink wat bij. De schrik zat kennelijk nog in z'n benen toen hij deze week in de Kamercommissie van sociale zaken en volks gezondheid optrad. Akelig ge nuanceerd stelde de minister zich tegenover allerlei parle mentaire verlangens op. 't Was ja noch nee, vóór noch tegen. Roolvink had alle be grip voor was voorshands van mening datwilde gaarne overwegen of maar kon geen enkele toezeg ging doen zolang de adviezen niet binnen zijn van SER, Stichting van de Arbeid, So cial e Verzekeringsraad, Cen trale Raad voor de Volksge zondheid, Ziekenfondsraad, Raad voor de Luchtveront reiniging enz. En voorzover aan die colleges nog geen ad vies is gevraagd, zal dat als nog gebeuren. Doodsbang De Kamercommissie bofte dat de door de vakcentrales begeerde Raad voor de Werk gelegenheid nog niet is inge steld. Anders had ze ook over de werkloosheid geen zinnige uitspraak van de minister mogen verwachten. Nu zou het onjuist zyn om Roolvink de schuld te geven van de gefrustreerde stem ming die in de commissie hing. De minister móet in veel gevallen wel advies vra gen. De wet verplicht hem er toe. Iets anders is of een mi nister altijd zo doodsbang moet zijn dat hij met voorlo pige uitspraken en toezeg gingen het overleg in de adviescolleges doorkruist en onder druk zet. In de praktijk valt dat heus wel mee. De partners in de SER zijn mans genoeg om zich door niets te laten beïnvloeden. Als de heren verongelijkt het adviesbijltje eihij neer gooien, is dat natuurlijk ver velend. Maar niet zó verve lend als een radenregering, in het parlement niets beters heeft mee te delen dan dat ze aan het afwachten is. Een beetje meer moed in dit opzicht en een beetje minder ambtelijke terughou dendheid zouden het kabinet- De Jong niet missstaan. An ders dreigt het een kleurloze bedoening te worden. Keu righeid is niet de hoogste politieke wijsheid. Uitlaatkleppen Tot dusver had onze poli tieke keurigheid twee uitlaat kleppen: intern partijgestook en kabinetscrises. Het eerste komt overal voor; het tweede was een typisch Franse en xs nu een typisch Nederlandse specialiteit. Schandaaltjes hebben we niet in onze politiek. Geen overspel-plegende, drinkende of frauderende ministers. Maar om het evenwicht te bewaren, moeten af en toe de politieke fatsoenscomplexen toch overboord. En dat doen we dan door van tijd tot tijd een lekkere kabinetscrisis te ontketenen. Dat is een legale uitspatting. Als de radicalen hun zin krijgen, is dat straks ook af gelopen. Dan wordt de Ne derlandse politiek nog keu riger. Ook bezielder en ge'in- spireerder, maar moreel nog aanzienlijk vlekkelozer dan ze al was. Want de radicalen willen geen kabinetscrisis meer, althans niet tussentijds. En aan interne partyruzies hebben ze ook een broertje dood. SchoudeT aan schouder met gelijkgezinden, de han den broederlijk ineengestren geld, het hoofd in de wolken, de benen op de grond, willen ze naar de stralende toekomst marcheren. De schoften, de gluiperds, de stokers en Stre bers gaan eruit en de idealis ten mogen naar binnen. Schande over wie er kwaad van denkt. Maar als het radi cale toekomstbeeld werkelijk heid mocht worden, kan je aic politiek journalist wel meteen naar de kerknieuws- redactie verhuizen, want dan is er aan de Nederlandse poli tiek geen droog brood meer te verdienen. Geen kabints- crisis meer, geen spannende formaties, geen guerrilla tus sen linker- en rechtervleu gels in het regeringsblok; we moeten T niet aan denken. De politiek wordt één groot „Walden", maar niet elke journalist heeft de ambitie om een Frederik van Eeden te worden. Paradijselijk denken „Plicht tot persoonlijke in zet: iedereen is verantwoor delijk voor de gang van za ken", heet het in het mani fest dat de kvp-radicalen deze week (tot grote woede van de kvp-woordvoerder) publiceerden. Is dat de eed formule van een wereldjam boree of een citaat uit een pamflet van Morele Herbe wapening? „Als het nuttig is voor de arme landen en goed voor de toenadering tussen de volke ren, moeten dienstplichtigen kunnen kiezen tussen de strijdkrachten of werk in de ontwikkelingslanden", heet het verder. Zijn de KVP-radi calen werkelijk zo argeloos om te denken dat er dan nog zoiets als een leger overblijft? Maar goed, dit manifest, of beter: de geciteerde passages, zijn slechts ten dele typerend voor het paradijselijke den ken van de christen-radica len. Beter houvast bieden de voorstellen voor het pto- gramcongres van de werk groep christen-radicalen (vol gende week in Scheveningen) en de opstellenbundel „Chris ten-Radicaal" onder redactie van Bas de Gaay Fortman en Wim in 't Veld. Daaruit blijkt, dat er onder de radicalen nog genoeg realisten zitten om de beweging voor politieke pad vinderij te behoeden. Pr. verzet. Vooral oudere CPN-leden, voor wie „de solidariteit met de Sowjetynie" altijd de hoeksteen was van een communistische poli tiek, ergeren zich aan de huidige gang van zaken zeker. Zowel in De Waarheid als in het maandschrift Politiek en Cultuur beklaagt de partijleiding zich over de groeiende oppositie. En zoals altijd schuift men de schuld in schoenen van bui- tenstaander»; De Russen zouden het interne vuurtje aanstoken en daarbij gebruik hebben gemaakt van de thans geroyeerde Fr. Ba- ruch. van uit de CPN gestoten leidende functionarissen van de Vereniging Nederland-USSR en van bij de uitgeverij Pegasus werkzame arbeidskrachten. Dezu uitsluitingen op hun beurt hebben echter weer tot ge volg gehad dat de weerstand in de CPN een steeds omvangrijker en thans ook georganiseerd karak ter heeft gekregen. Hetgeen ertoe zou kunnen bijdragen dat binnen afzienbare tijd een wérkelijk ein de aan het tijdperk-De Groot zou gaan komen. Als dit het geval zou zijn, dan zal een aantal hunner, die na de oorlog uit de CPN werden gesto ten. weer tot die partij toetreden, terwijl anderen, die de CPN vrij willig verlieten, wellicht hun voorbeeld zullen volgen. Ook bestaat dan de mogelijkheid, dat mensen met communistische sym pathieën, die zich echter niet met 1 de bestaande CPN wilden vereen- zelvigen, de tijd gekomen zullen I achten om tot de communistische partij toe te treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12