TREKVOGELS VOLGEN DE DELTA-WEG IN HOIIAND STAAT EN HUIS Bedreiging van de vogelstand Verbijsterende beelden in „Amerika, land van God" Bermtoerisme van kieviten bij Hellegatsplein Nieuwe actie: Europa begint in Holland BROWN i BIRAIFFEISENBANK KNSB krijgt bondsbureau 9 WOENSDAG 1 NOVEMBER 196T Dajakstammen op com m uil istenjach t DJAKARTA Dajakkers in het grensgebied met de Maleisische staat Serawak op Borneo hebben gewa pend met speren, krissen en blaaspij pen ritueel de oorlog verklaard aan de Chinese communistische guerril lastrijders in hun gebied. VVVs samen met Holland Herald ROTTERDAM Laag hangen de wolken boven de Zeeuwse schorren en kreken. Daaronder zwoegt een groep je kieviten tegen de harde westenwind. Hun klagelijk ge roep verwaait in de ruimte van het landschap. Een oktoberdag in Zeeland. Dal betekent ontelbare vogels zien. Trekvogels. Ongedurig voedsel zoekend in de weilanden en op de slikken, snel opvliegend bij gevaar en in de nachtelijke uren kilo meter na kilometer in zuidelijke richting verdwijnend. Wie vanuit Rotterdam de nieuwe verkeersverbinding volgt over de ei landen naar Middelburg ontmoet er talloze. Dat begint al bij het Helle gatsplein, waar de Haringvlietbrug de Hoeksche Waard verbindt met Goeree-Over f lakkee Hier bivakkeren behalve wilde een den, bergeenden, en een enkele slob eend, in de luwte van de rietkragen grote troepen wintertalingen, onze kleinste eendensoort. Signalement: een groene oogvlek en in de lucht een razendsnelle vlucht met onver wachte wendingen, waarmee hij de hagelkorrels van de jager vaak te Wilde ganzen Het Hellegatsplein biedt meer in deze dagen. U hoeft er niet eens voor uit uw auto te stappen om op minder dan vijftig meter wilde grauwe gan zen te zien. Misschien de enige plek in Nederland om van zo dichtbij deze bij uitstek schuwe vogel te bekijken. Waakzaam scharrelen ze in kleine groepjes rond op de slikken, nu en dan met trage vleugelslag uitwijkend naar andere voedselgebieden. Bermtoerisme Nog geen antwoord over verleden Sehnez DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteren, ook namens minister Luns (buitenlandse zaken), meege deeld dat het niet mogelijk is de vra gen van PvdA-fractievoorzitter Den Uijl inzake het oorlogsverleden van de Duitse luitenant-generaal Sehnez, binnen de daarvoor gebruikelijke ter mijn te beantwoorden. De heer Den Uijl had 3 oktober onder meer gevraagd of het waar is dat de tot dusver van de Bondsrepu bliek ontvangen inlichtingen over Sehnez niet zonder meer als juist en volledig kunnen worden aanvaard. Voorts wilde hij weten of de rege ring bereid is eventuele nadere gege vens omtrent het oorlogsverleden van de Duitse generaal, te publiceren. Sehnez is zoals bekend genoemd als toekomstig bevelhebber van de NA- VO-landstrijdkrachten in cen- traal-Europa. Moboetoe krijgt waarschuwing van Rode Kruis GENÈVE Het Internationale Rode Kruis heeft president Moboe toe van Kongo meegedeeld dat het zich niet met de evacuatie van de huurlingen van kolonel Schramme en de Katangese gendarmes die zich in Boekavoe bevinden, kan belasten als de felle aanvallen die de Kongo lese regeringstroepen sinds twee da gen op die stad doen, niet snel op- houden. Brian Jones op borg vrijgelaten LONDEN De bewonderaars van j de Rolling Stones halen opgelucht adem, want gitarist Brian Jones hoeft voorlopig niet de gevangenis Maandag werd hij in Londen ver oordeeld tot negen maande.i gevange nisstraf wegens het in bezit hebben en roken van marihuana, maar giste ren stemde de rechtbank toe in het verzoek van de verdediger om Jones in afwachting van zijn beroep tegen het vonnis op borgtocht vrij te laten, .zodat hij een medische behandeling kan ondergaan. Na een bedrag van 7560 gulden te hebben gedeponeerd mocht het tieneridool vertrekken. Moeilijker waarneembaar zijn de strand- en steltlopers, herkenbaar aan de roep en aan de typische vleu geltekening in de vluöht. Met de meeuwen en de eenden vormen zij de belangrijkste bezoekers van de Zeeuwse- en Zuidhollandse eiland n. Half miljoen Om welke aantallen het gaat bleek uit een waterwildtelling, die dit jaar op 6 januari in dit gebied werd ge houden. Tientallen onderzoekers uit Nederland en ook uit België kwamen toen tot de conclusie, dat op die dag naar schatting een half miljoen wa tervogels in het Delta-gebied vertoef den. Het doel van deze telling was on der meer om in de toekomst na te kunnen gaan hoe de watervogels zul len reageren op de invloed van de deltawerken, waardoor het water ge leidelijk zal verzoeten. Activiteit is er niet alleen langs de oevers. In de struiken langs de we gen op Overflakkee en Schou- wen-Duiveland wemelt het van de kleine vogels. Ringmussen, roodstaar ten, tapuiten, bonte vliegenvangers en natuurlijk spreeuwen, die hun winterjas weer hebben aangetrokken, modieus wit gespikkeld. Slachtoffers In de bermen langs de weg zoeken graspiepers en leeuweriken hun voedsel. Ook de kieviten zijn er te vinden, die een merkwaardig soort bermtoerisme hebben ontwikkeld. Verbaasd staan ze, vaak op één poot, naar de voorbij snellende auto's te kijken. Ook zien ze er niet tegen op om midden op de weg neer te strij ken. Dat er slachtoffers vallen van deze nieuwsgierigheid is goed te zien aan de yjeugelresten, die hier en daar verspreid over de weg liggen. Afgaan de op de korte kuif zijn het vooral jonge dieren, die hier aan het foura- geren zijn. Zij, die aan de lopende band grote groepen vogels voorbij zien trekken zijn de brugwachters van de Haring vliet- en de Oosterscheldebrug. Dat houdt verband met de samenbunde lende invloed, die de Deltawerken uit oefenen op de trek. Theorie bevestigd Hiermee is een theorie bevestigd van de Middelburgse amateur-orni tholoog, de heer J. Chr. Wedts de Swart. Nog voor de Oosterschelde brug gereed was schreef hij in het maandblad van de Kon. Nederlandse Natuurhistorische Vereniging een ar tikel, waarin hij deze theorie toe lichtte. De praktijk van vandaag heeft zijn vermoedens bevestigd. Veel vogels, zoals vinken, spreeuwen, sijsjes, ko perwieken, kramsvogels en tal van andere, voelen er namelijk niet veel voor om grote watervlakten over te steken. Vooral niet wanneer ze te kampen hebben met tegenwind of ge hinderd worden door slecht zicht Opvliegende smienten Zij raakten vroeger dan ook de kluts kwijt als ze geconfronteerd wer den met de kilometers brede zeega ten tussen de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Liever volgden ze de kustlijn, waardoor de trek sterk werd verbrokkeld. Daarin is verandering gekomen sinds de vogels van dezelfde Del ta-route gebruik kunnen maken als de automobilist. Zodat het helemaal geen zeldzaamheid is om een kilome ters lange zwerm spreeuwen de Oosterscheldebrug te zien volgen, waarvan de voorsten de Noordbeve- landse oever bereiken, terwijl 'de staart nog op Schouwen-Dulveland is. Ook vermoeide postduiven maken dankbaar gebruikt van deze route. Ernstig gewonde bij vechtpartij BERGEN OP ZOOM In de nacht van maandag op dinsdag raakten in de Montanabar op het St. Catharina- plein enkele Duitsers slaags met tien woonwagenbewoners. Een van de Duitsers kreeg een k lap met een flietsketting in het gezicht en werd zo ernstig gewond, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De vechtpartij ontstond na een woordenwisseling. Een groot deel van het interieur van de bar werd door de vechtenden vernield. Om even over half twee arriveerde de politie met twee surveillancewagens en een overvalwagen op het toneel van de Het kostte de agenten grote moeite de vechtlustigen te scheiden, waarbij aan beide kanten forse klappen vie len. Tegen twee uur was de at mosfeer gezuiverd en het hele ge zelschap naar het politiebureau over gebracht voor een verhoor. Bussumse agent niet vervolgd AMSTERDAM De Bussumse po litieagent T.O. die 14 juni een 20-ja- rige leerling-fotograaf bewusteloos heeft geslagen omdat hij op eigen houtje op een kruispunt het verkeer stond te regelen zal niet worden ver- Dit besliste gisteren de Amster damse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker. Hij heeft de zaak ter af doening in handen gesteld van de burgemeester van Bussum. De rijks recherche heeft indertijd in opdracht van de officier een onderzoek in gesteld. IN BELGIË. FRANKRIJK EN ITALIË: Een bedreiging voor de vogelstand tijdens de voor- en na jaarstrek vormen de vogelvangers. Zo gauw de vogels de Ne derlandse grenzen achter zich hebben zijn ze onbeschermd tegen deze lieden, die met name opereren in België, Frankrijk en in Italië. Daar kent men geen wettelijke maatregelen, die het vangen van vo gels strafbaar stellen, zoals in de overige Europese landen. Een cijfer ter illustratie: alleen in België van gen jaarlijks dertigduizend mensen elf miljoen trekvogels! Die zijn bestemd voor de poelier en voor de volière. Als je een Belg dan ook vraagt: „Hou je van vogels", dan vraagt hij terug: „In een kooitje of gebraden?" Het getal van elf miljoen is volgens deskundigen nog een mini male schatting. Doorn in 't oog Deze zaak is de natuurliefhebbers in andere landen vanzelfsprekend een doorn in het oog. Het zal even wel nog ettelijke jaren duren voor in die landen ook de bereidheid groeit om tot wettelijke bescherming over Deze zaak is weer actueel gewor den nu de Delta-dammen en -brug gen de najaarstrek in de richting van België bundelen en concentreren Dat zal nog sterker het geval zijn wan neer in de toekomst de hoofddammen klaar zijn. Voor de amateur-ornitholoog, de heer J. Chr. Wedts de Swart uit Mid delburg, was deze ontwikkeling aan leiding om via de bemiddeling van het Wereldnatuurfonds langs de Bel gische en Franse kust een vrije trek- route te laten instellen met een breedte van vijftig kilometer waar binnen geen vogels mogen worden ge vangen. Deze maatregel is bedoeld als over gangsfase in afwachting van definitie ve maatregelen, die naar de mening van de heer Wedts de Swart nog wel een tiental jaren op zich zullen laten wachten. De overgangsfase is intus sen in studie. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Europa be gint in Holland. Met deze slagzin wordt volgend jaar een actie ge houden om meer toeristen naar Nederland te trekken. De cam pagne is georganiseerd door de VVV-combinatie Holland (de WV's van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Hilversum, Haarlem en Leiden) in samen werking met het blad Holland Herald. De bedoeling is. dat in augustus volgend jaar een speciale editie van Holland Herald wordt uitgegeven, die bij buitenlandse reisbureaus kan wor- den gebruikt als catalogus bij het adviseren van toeristen, die hun va kantie in Europa willen doorbren gen. Deze catalogus geeft alle informa tie over het reizen door Europa, maar beschrijft deze reizen van Nederland uit. Daarmee wil men bereiken, dat de toerist voordat hij zijn trip door Europa begint, eerst Nederland be zoekt. Brons Behalve Amsterdam zal deze actie ook de hele Randstad voordeel kun nen opleveren, menen de initiatiefne mers. Weliswaar staat Amsterdam nu al op de vierde plaats in Europa (na Man verduisterde een auto WOERDEN De Woerdense poli tie heeft dinsdag een 35-jarige kan toorbediende gearresteerd wegens verduistering van een auto. De man had in november vorig jaar een auto gekocht, die hij door een Utrechtse verzekeringsmaatschappij liet finan cieren. Hij betaalde tot april 1967 trouw af, maar toen was het ge- Uiteindelijk bleef hij nog 786 schuldig en toen hij niet aan betaling toe kwam, stelde de financier een nader onderzoek in. Daaruit bleek, dat de man de auto reeds in decem ber 1966 had verkocht. Omdat hij in gebreke bleef, werd hij wegens ver duistering gearresteerd. Londen, Parijs en Rome), maar men wil tenminste .zen bronzen medaille"- voor tie hoofdstad en nog meer toe risme in de Randstad. Een nieuwe actie acht men noodza-» kelijk temeer omdat de toeristenba lans de laatste jaren een steeds gro ter nadelig saldo laat zien. De in komsten aan toeristen-deviezen be dragen weliswaar ruim een miljard gulden, maar de deviezen, die Neder landse toeristen naar het buitenland brengen, vormen een nog aanzienlijk groter bedrag. In de actie wordt o.m. gewezen op de unieke congresfaciliteiten, die Ne derland biedt. Monumentenzorg steunt herbouw Broederhuis ZEIST Monumentenzorg zal fi nanciële medewerking verlenen aan de herbouw van het Broederhuis te Zeist dat vorige week door brand vrijwel verwoest werd. Men zal zo snel mogelijk beginnen aan de her bouw van dit historische gebouwen complex. Het plan is de gevel van het Broe derhuis van de Evangelische Broeder gemeente weer in dezelfde staat te brengen, maar het interieur zal aan de eisen van de moderne tijd worden aangepast. Verwacht wordt dat de pe riode van voorbereiding voor de her bouw ongeveer anderhalf jaar in beslag zal nemen. Jaar geëist voor poging doodslag ARNHEM De 21-jarige fotolabo rant R.F. van L. hoorde gisteren we gens poging tot doodslag een jaar ge vangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk, tegen zich eisen. Van L. zou na een paar glazen bier te hebben gedronken opzettelijk op de kelner zijn ingereden met het gevolg dat deze een been op twee plaatsen brak. Nog steunend op twee krukken was het slachtoffer voor de Arn hemse rechtbank verschenen. Van L. zou haatgevoelens tegen de kelner hebben opgekropt omdat deze misbruik van vertrouwen zou hebben gemaakt door mededelingen omtrent zijn aanstaande schoonmoeder rond te vertellen. Hierdoor was zijn verlo ving in ernstig gevaar gekomen. (Vervolg van pag. 1) Zoals bekend heeft de Britse pers lord Chalfont laten zeggen dat En geland zich uit de Navo zou terug- trekken, de Britse troepen in V/est- Duitsland zou terugroepen en Oost- I Duitsland erkennen wanneer de j Britse aanvraag voor het EEG-lid- I maatschap wederom zou worden ge- 1 weigerd. Verzonnen Premier Wilson zei dat deze pun- i j ten die Chalfont zou hebben aange- I roerd door de pers verzonnen zijn. Wat in feite door de EEG-onderhan- delaar is gezegd is uitgesproken in I aanwezigheid van drie functionaris sen. Deze verklaring is nagekeken. Premier Wilson zei dat Engeland j vastbesloten is om lid van de EEG I te worden, een pro-Europese politiek I I zal blijven volgen, zelfs wanneer I Frankrijk opnieuw een veto uit- I spreakt of bij onderhandelingen een vertragingstactiek zonder einde uit- voert. Engeland zal zijn verbinte- nissen met Europa handhaven, zo i zei de premier. De leider van de Britse conserva- j I tieven. Edward Heath, noemde de I hele kwestie „een dom geval" en I vroeg premier Wilson duidelijk uit een te zetten onder welke omstan- I digheden lord Chalfont zijn verkla- I ringen heeft afgelegd. Hij opperde j de veronderstelling dat de verkla- I ringen van Chalfont ingegeven kun- 1 nen zijn door andere, hooggeplaatste j regeringsleiders. De onderhandelingspositie van Chalfont is door deze zaak niet ver- sterkt, zijn verklaringen zijn koren 1 op de molen van degenen die zeggen dat Engeland in feite niet Europees is, aldus Heath. NOTTINGHAM - Nottinghamlorcst De Italiaanse producent Agostino Sansone heeft een 90- tal cameraploegen erop uitge stuurd om kris en kras in Ame rika alles op te nemen wat zij ook maar enigszins typerend vonden voor Amerika en de Amerikanen, vanouds voor de berooide Italianen het beloofde land. Wat zij aantroffen over trof alle verwachtingen. Men had wel tien Mondo Canes over Amerika kunnen samenstellen in plaats van die ene, die door Luigi Vanzi geregisseeTd werd en onder de titel: „Amerika, land van God" met Fransge sproken commentaar thans in roulatie gaat. Het is een film. die in veelzijdig heid verre Frangois Reichenbachs be roemde documentaire overtreft. In de werkwijze zijn Italiaanse documentai re-makers uiteraard op de stijl-Mon- do Cane aangewezen, maar van deze Amerikafilm moet gezegd worden, dat men het sensationele, het sa distische. het walgelijke en weerzin wekkende niet speciaal gezocht heeft. Ook wat in Amerika lieflijk is en welluidt komt er naar evenredigheid spaarbank en alle bankzaken ieeft dinsdagavoi ïrd bijgewoond BRUSSEL. De Belgische voetbalclub DEN HAAG De bondsraad van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond heeft in zijn najaarsvergadering met grote meerderheid besloten met ingang van een nader te bepalen da tum zo mogelijk 1 september 1968 over te gaan tot de instelling van een bondsbureau. De bondsraad voteerde tot dit doel rond ƒ30.000 per jaar, hetgeen over eenkomt met een contributieverho ging per schaker en per jaar van twee gulden. De onlangs afgetreden voorzitter van de Haagse schaakbond, de heer A. E. J. Modderman, werd "met alge mene stemmen tot lid van verdienste van de KNSB benoemd. De aftredende bestuursleden mr. F. Goudsmit (voorzitter). A. A. van Gooi (penningmeester), H. A. Wille (Compe titieleider) en C. Rothert (jeugdleider) werden allen herkozen. Het bestuur werd uitgebreid door de toetreding van de heer H. G. Drechsel uit Rotter dam, die zich voornamelijk zal bezig houden met voorlichting en public relations. BUENOS AIRES. 1 het nalc tennistornooi hebben Tom Okker i Rogct en Charlos in voor, maar men kan het nu een maal niet helpen, dat deze aspecten ver in de minderheid zijn en in de Amerikaanse samenleving in de ver drukking leven. Het beeld van Amerika dat uit de ze documentaire naar voren komt is dat van sex, geweld, welvaart en wanorde, maar dit alles dan zo radicaal, zo overstelpend en zo tot in het extremistische doorgetrokken, dat men zich verbijsterd afvraagt hoe ooit zo'n land leiding zpl kunnen ge ven... en leiding -moet geven, eenvou dig, omdat het het machtigste land ter wereld is. Open zicht i In prachtige, felgekleurde beelden I geeft de Amerikaanse samenleving in I deze film zijn wezen prijs: het land 1 van God is 'het land van IkJan gewor- den. Wanordeis op ieder gebied de meest naar voren springende karak- tertrek of het nu om sex gaat, religie of het gewone samenleven van 1 mensen van verschillende kleur of milieu. Money is the root of all evil: van wege de overgrote welvaart weet men zich geen raad met zijn geld, maar vanouds is deze welvaart op geweld gebaseerd, op een tot in het extreme doorgevoerde strijd om het bestaan. Daarom kent deze welvaart geen medelijden met de zwakkere (of het moest hier en daar weer een gek ke, sentimenele bevlieging zijn) en is •2r in dit land van overvloed hier en daar een schreeuwende armoed:. Massaverdwazing Het geweld uit zich ook in de sex, waaruit ieder element van liefde ver dwenen is. Slechts de sensatie is er overgebleven zonder enig respect voor de medemens. Welvaart en geweld hebben de slui zen wijd opengezet voor de wanorde. De redelijke godsdienst is er verdron ken in de secten van allerlei soort Sexgeweld, ivel vaart en wanorde extase: van extatische gebedsgenezin-' gen af tot allerlei Oosterse poespas toe. De sport Is verworden tot een massaverdwazing. De muziek werd' beat. De wreedheden tegen de dieren zijn grenzeloos. Sociaal verbrokkelt de maatschappij tot machtsblokken: de teener-jeugd, the Black Power, de' Ku-Klux-Klan. In een veelvoud van beelden en indrukken komt dit alles massaal op je af. Sommige momenten blijven even in het geheugen staan: de massa meeting van de Jehova-getuigen, de bijeenkomst van de Zwarte Moslims, de bejaarden, de automatisering, de wetenschap van de ruimtevaart, de huurkazernes, het zingende Leger des- Heils in Manhattan, de negerrevolte- in Los Angeles, de armoede rond de verlaten kolenmijnen... ja, misschien blijft dit wel het langste bij: de enor-- me armoede in een van rijkdom barstend land. Maar bij dit alles blijft één kna gend besef overheersen: wie zal ooit orde scheppen in deze alles over heersende geestelijke, morele en soci ale chaos; in deze heksenketel van beatlawaai; in deze oververhitte wed loop om zo bizar mogelijk te rijn. te- doen, t© denken, te schijnen? „Amerika, het land van God" is een verbijsterende, schokkende docu mentaire. waarin ons een spiegel wordt voorgehouden van onze eigen toekomst, want Amerika met zijn al- lesoverspoelende chaos is het voor beeld van wat ons te wachten staat. Het sinistere „Hodie mihi, eras tibi" van onze oude begraafplaatsen, kun nen we gevoeglijk vervangen door het „Heden Amerika, morgen wij!". Een triest en onontkoombaar perspectief, deze Mondo Cane der ver dwazing. E. Grolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9