H lk moest zwijgen over schietende politie" Aïe/ gehoord over arrestatie zoon Disney-plaat voor goed doel Regeling voor gepensioneerde ambtenaren Oranje moet blamage Kopenhagen uitwissen Ontwikkelingshulp tast het auteursrecht aan KAMER: AOW MOET VERDER OMHOOG Kamer krijgt schema onderwij s vernieuwing Van Riel wil bisons in IJsselmeerpolders 7 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 r>7 UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft gistermiddag de 27-jarige J. K. uit Voorthui zen, verdacht van poging tot doodslag, vrijgelaten en tege lijkertijd de zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Er is bij de rechtbank ernstige twij fel ontstaan over de volledigheid van de processen-verbaal die de Barne- veldse politie over de zaak heeft ge maakt. Gebleken is dat in deze stuk ken de getuige-verklaringen van de vader van K. niet waren opgenomen en bovendien klopte de lezing van vader K. niet met die van de politie. De vader van de jongeman vertelde gisteren voor de rechtbank dat de politie hem opdracht had gegeven te zwijgen over een schot dat zou zijn afgevuurd door een politieman tij dens de arrestatie van K. Geweld Volgens het proces-verbaal zou K. de bajonet, die hij bij zich had, in de richting van een agent hebben ge gooid. Vader K. ontkende dit. Vol gens hem had de politie geschoten en zonder reden van de wapenstok ge bruik gemaakt. De leden van de rechtbank waren verbaasd dat dader K. niet in de stuk ken voorkwam. Hij was niet gehoord door de politie. Het geval speelde zich af op de 10e juli van dit jaar. K. werd in de omge ving van zijn huis gearresteerd nadat hij lawaai had gemaakt voor een ho tel-restaurant waar hij gewerkt had. Hij is er naar toe gegaan om zijn ex-baas er aan te herinneren dat hij nog vakantiegeld te goed had. „Walt Disney en zijn muziek" (Buena Vista - BV 2000) is een lp met een tiueeledig doel. Allereerst kunnen de liefhebbers van de muziek uit de suc cesrijke Disneyfilms op deze plaat de ontwikkeling volgen, die de filmmuziek bij de produkties van Disney in een kleine dertig jaar heeft doorgemaakt. Er zijn nummers uit Sneeuwwitje, Pinocchio, Fantasia, Bambi, Peter Pan, Mary Poppins en nog andere Disney-rolprenten bijeengebracht, gespeeld en gezongen door top-orkesten en top-artiesten (Julie Andrews, Mguri- ce Chevalier, Dick Van Dyke). Dan is er bovendien het doel, waar voor de opbrengst van de plaat bestemd is: de ene helft gaat naar de Nederlandse Stichting Pro-Spastici en de andere naar The California Institute óf the Arts, dat Walt Disney stichtte. Snoep verstandig eet 'n appel m SER onderzoekt minimumdagloon (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink is bereid de eventuele invoering van een minimumdagloon bij de werk loosheidsuitkeringen aan de Soci aal-economische raad voor advies voor te leggen. De meerderheid van de Tweede-Ka mercommissie voor sociale zaken bleek gisteren geporteerd voor deze voorziening. Zij vond een werk loosheidsuitkering van 80 procent van het minimumweekloon 128) be neden de maat. In vele gevallen moet de Algemene Bijstandswet bijsprin gen. De socialist mr. Van Lier vond de «toezegging van de minister niet ge noeg en diende een ontwerp-motie in om „op zo kort mogelijke termijn" een mimimumdagloon in de Werk loosheidswet in te voeren en deze wens ter kennis te brengen van de Sociale Verzekeringsraad. De SER hoeft volgens mr. Van Lier over deze zaak niet te worden geraadpleegd. Zover wilde de meerderheid van de Kamercommissie niet gaan. De ont werp-motie Van Lier verdween dan ook van de tafel met 9 tegen 4 (PvdA en D'66) stemmen. Premie Minister Roolvink zei nog, dat de premiestijging voor de volksverzeke ringen per 1' januari 1,35 procent zal bedragen. De totale premiedruk voor de sociale verzekeringen zal dan tot bij de 40 procent oplopen. (Thans 34.3 procent). De sociale uitkeringen in ons eigen land stegen in 1966 tot ƒ8.235 min., tegen ƒ916 min. in 1953. De inkomensgrens voor kleine zelfstandigen wordt voor de toeken ning van kinderbijslag verhoogd van 5300 tot 5650 per jaar. AMSTERDAM Het prins Bern- hardfonds heeft de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten een be drag van 50.000 gulden geschonken voor de aankoop van het Deeler- Zijn ex-baas waarschuwde toen de politie met de mededeling dat er voor zijn zaak een dronkeman was. De politie arriveerde maar toen zij zag dat K. gewapend was ging zij assis tentie halen. Intussen ging de jonge man naar huis en daar werd hij opge wacht door de agenten die met de versterking waren gekomen. ZIEKTEKOSTEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De gepensio neerde rijksambtenaren zullen, als het parlement daaraan zijn goedkeuring hecht, tóch deel kunnen uitmaken van de ziekte kostenregeling voor het rijks- en onderwijzend personeel. Daarover is gistermiddag in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambte narenzaken overeenstemming bereikt. Het ministerie van binnenlandse zaken en de bonden van overheids personeel hebben een compromis gesloten. De gepensioneerden beta len eenzelfde premiepercentage (uiteraard over de pensioengrond slag) als de ambtenaren-in-dienst. Bovendien wordt dit percentage met 0.2 procent verhoogd tot 5.5 procent. Het rijk neemt de helft voor zijn rekening. De minister van binnenlandse za ken zal op korte termijn een wij zigingsvoorstel op het reeds lang bij de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp indienén. Zoals bekend dreigden de gepen sioneerden bij de ziektekostenrege ling „uit de boot" te vallen als gevolg van gebrek aan financiële middelen. De ambtenarenbonden zijn met een lastenverhoging akkoord ge- EERSTE ONTMOETING MET ZUIDSLAVEN ROTTERDAM Vanavond speelt het Nederlands voetbal elftal voor de eerste maal in de rijke interland-historie een lan- denwedstrijd tegen Zuidslavië. Het wordt een zogenaamd „vriendschappelijk" duel, om dat het resultaat van geen en kel belang is voor de strijd om een Europa Cup of een wereld kampioenschap. Toch wordt de match van vanavond tegen de achtergrond van deze grote tornooien gehou den. Beide teams zijn namelijk geheel (Nederland) of zo goed als (Zuidslavië) uitgeschakeld voor de Europese beker voor landenteams. Men gaat zich nu voorbereiden op de voorronden van de strijd om het wereld kampioenschap voetbal dat in 1970 in Mexico zal worden ge houden. Daarom komen in elk geval de Zuidslaven met een experimenteel elftal. Enkele weken geleden leed het Zuidslavische team een eervolle ne derlaag tegen West-Duitsland. Maar ook toen reeds bleek dat coach Mitic druk doende is aan de opbouw van een nieuw elftal. Vandaar ook dat Het zat de heer Jan Masten broek, hoofd van de voorlichting van de gemeente Amsterdam, niet glad. Hij had, per autobus, een persexcursie georganiseerd naar de Bijlmermeer. Als gevolg van de zware genval van de laatste dagen was het terrein in een modderpoel herschapen. De bus strandde en de heer Mastenbroek moest uit stappen om te proberen het voertuig weer „vlot" te krijgen. gaan om de ziektekostenregeling (ook voor de gepensioneerden) ein delijk tot stand te brengen. De regeling zal gelden voor on geveer 425.000 man overheids- en onderwijzend personeel, waarvan ongeveer 120.000 gepensioneerden. Uitgevers verontrust: Roolvink zou niets liever willen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veringa heeft de vaste commissie van onder wijs beloofd nog in dc loop van dit zittingsjaar een prioriteitenschema voor de onderwijsvernieuwing aan te bicden en dit schema met de Kamer te zullen bespreken. De naulruk zal vallen op de volgorde van uit te voe ren maatregelen en niet zozeer op het tempo van uitvoering. De bewindsman deed deze toezeg ging na aandrang van commissiele den, die meenden dat de Kamer bij de uitbouw van het onderwijs meer inspraak dient te hebben. Dr. Schuring (c.h.) sprak in dit ver band van de noodzaak om in overleg met de Kamer tot een selectie te ko men zodat het hele beleid doorzichti ger wordt. Mevrouw Van Someren (lib.) noemde het noodzakelijk dat de Kamer over de keuze van prioriteiten kan meedenken. De minister achtte het op dit mo ment nog niet mogelijk om nadere mededelingen te doen over de uitwer king van de hoofdpunten van het on- DONNER REMISE TEGEN PETROSJAN VENETIE De Nederlandse groot meester Jan Hein Donner staat nog steeds aan de leiding in het interna tionale schaaktornooi van Venetië. Donner, die maandag remise overeen kwam met de, Russische wereldkam pioen Tigran Petrosjan, heeft nu 7,5 punt uit 9 partijen en staat een halve punt voor op de op de tweede plaats staande 'Amerikaan Evans. De uitslagen van maandag luiden: Lengyel (Hong) Pachman (Tsjech) remise (hangpartij); Magrin (It) Lengyel (Hong) remise; Pachman (Tsjech) Kupper (Zwit) remise; Ca nal (Peru) Zinser (Fr) 10; Tatai (It) Robatsch (Oostenrijk) 1—0; Calapso It) Yanosevic (Zuidsl) 1—0; Petrosjan (Rusl) Donner (Ned) remise; Evans (VS) Faoli (It) l-O. De stand luidt: 1. Donner 7,5 punt 2. Evans 7; 3. Petrosjan 6,5; 4. Yanose vic 6; 5. Pachman 5. derwijsbeleid. Hiervoor zijn nog niet voldoende gegevens bekend. Een zoda nige democratisering van het onder wijs waarbij het percentage studeren den uit lagere milieus gelijk zou zijn aan het percentage studerenden uit hogere milieus zou er toe leiden dat het aantal studenten zes maal zo hoog wordt dan thans. Het aantal leerlingen bij hel middelbaar onder wijs zou drie maal zo hoog worden terwijl het aantal ULO-leerlingen met de helft zou dalen, aldus de mi- Aan prof. Idenburg is opdracht ge geven het probleem van de zittenblij- vers te bestuderen. Op het departe ment is een loco-staatssecretaris aan gesteld die de efficiency van het on derwijs zal onderzoeken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamercommissie voor sociale zaken sloot men zich gisteren van verschillende kanten aan bij de wens van het overleg orgaan der drie vakcentrales om de AOW-uitkeringen te ver hogen met 150 per jaar voor gehuwden en 105 voor onge- huwden, gepaard gaande met een vakantietoeslag. Minister Roolvink vond die wens eigenlijk nog maar aan de bescheiden kant. Persoonlijk zou hij niets liever willen dan de AOW in korte tijd aanzienlijk op te trekken. Maar.... het geld moet ergens vandaan komen. De AOW-verhoging maakt deel uit van een brede adviesaanvrage aan de SER. die binnenkort aan de raad zal worden voorgelegd. Zolang het bedrijfsleven niet heeft gesproken, kan de regering geen enke le toezegging doen. „Als de SER vindt dat het moet gebeuren en het bedrijfsleven is bereid hogere pre mies voor dit doel op te brengen, dan stuit dat bij mij niet op weerstand", aldus de minister, die de mogelijk heid van verhoging van de over heidsbijdrage buiten beschouwing liet. ONGEHUWDE VROUW Met de Kamercommissie toonde de bewindsman zich niet erg gelukkig met het negatieve SER-advies over het toekennen van AOIV-pensioen aan ongehuwde vrouwen op 60-jarige leeftijd. Deze groep zal toch op een of andere manier soelaas moeten wor den geboden en daarom beloofde de minister een nader onderzoek. Een oplossing ligt misschien in een ver lichting van dc premiedruk voor de sociale verzekeringen. In zijn brede adviesaanvrage aan de SER over de hele sociale-verzeke- ringsproblematiek zal de minister de raad verzoeken over twee punten een interimadvies uit te brengen: 1. de geleidelijke afschaffing van de kin derbijslag voor het eerste kind (de KVP verzette zich daar gisteren weer fel tegen); 2. de problemen van bepaalde groe pen invaliditeitsrentetrekkers bij de totstandkoming van de arbeidson geschiktheidsverzekering. UAGER Wat dit laatste betreft: toen de WAO vorig jaar van kracht werd, kwam er een overgangsregeling tot stand voor hen die uitkeringen ont vingen krachtens de Interimwet Inva liditeitsrentetrekkers. Ongeveer 150.000 invaliden vielen hieronder. Zij moesten ineens met een lagere uitkering genoegen nemen. Dit feit zat de Kamercommissie hoog. „Mij ook", zei de minister. „Voor velen is de WAO een teleurstelling geworden, ook al werd in de uitke ring een vakantietoeslag van 6 pro cent opgenomen.". De Sociale Verze keringsraad is nu een advies aan het opstellen over de vraag hoe een meer sociale overgangsregeling kan wor den geschapen. Na ontvangst van dit advies zal ook de SER nog moeten worden ingeschakeld, omdat de WAO een zaak is van het bedrijfsleven. AMSTERDAM Nederland se uitgevers en auteurs zijn ver ontrust over de tendens om ont wikkelinglanden te helpen zon der dat rekening gehouden wordt met hun recht op intel lectueel eigendom: de auteurs rechten. I De landen, aangesloten bij de Ber- ner Conventie, hebben wijzigingen voorgesteld, waarbij de bescherming op auteursrecht in de arme landen rigoureus wordt beperkt. De uitgevers willen er bij de rege- I ring op aandringen dit-zogenaamde Stockholmse protocol niet te tekenen. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, mr. F. A. M. Cuppen, sprak op de bondsverga dering zelfs van een herziening van voor Nederland ongemeen negatief belang. In Nederland verschijnt 1 op de 7 titels in een vreemde taal. Neder land neemt in de wereld een unieke Bescherming Het gaat om drie punten: de beschermingsduur wordt terugge bracht van 50 tot 25 jaar na overlij den van de auteur, voor fotografische werken en werken van toegepaste kunst van 25 tot 10 jaar; de duur van het vertaalrecht is beperkt tot 10 jaar na eerste publikatie (in bepaalde ge vallen kan een ontwikkelingsland zelfs na 3 jaar reeds een exclusieve vertaallicentie krijgen tegen een bil lijke vergoeding, die eenzijdig door het ontwikkelingsland kan worden vastgesteld. Bovendien kan het betrokken land transfer van deviezen onmogelijk ma ken; voor uitgaven dienende educatie ve of culturele doeleinden kan ook binnen drie jaar een niet-exclusieve licentie worden verkregen wanneer het werk niet in het ontwikke lingsland is uitgebracht. I De uitgevers vragen zich af of deze aanslag op de intellectuele eigendom nu werkelijk daadwerkelijke hulp be tekent. Het boek kan een zeer belang rijke rol spelen bij ontwikke lingshulp, maar de voorgestelde wijzi gingen maken de uitgave van vele werken problematisch (honorering, kans op onjuiste vertalingen). De uit gevers wijzen nog op de uitgeverscon ferentie in Frankfort, waar een reso lutie werd aangenomen, die een be- j roep op de regeringen inhoudt au- teurs en uitgevers tegen verlies van rechten te beschermen. Ruim 200 etsen (van Rembrandt? geveild NEW YORK Op de kunstveiling Parkèbernet, het Newyorkse filiaal van het Londense Sotheby's, hebben dinsdag 113 aan Rembrandt toe geschreven etsen in totaal 1.180.750 gulden opgebracht Het hoogste bod voor een ets was 160.750 gulden. Uit een particuliere Engelse collectie ko men vandaag nog 98 „Rem- brandt"-etsen onder de hamer. vanavond een vrijwel volledig ver nieuwd team binnen de lijnen zal komen. Het zal bepaald niet de sterkste formatie zijn die de Zuidslaven kun nen opbrengen. Zeker niet wanneer men zich bedenkt dat heel wat klas se-spelers de laatste jaren voor veel geld naar het buitenland zijn gegaan en niet meer in het nationale team kunnen uitkomen. We noemen namen als die van de voortreffelijke keeper Soskic (FC Köln). rechtsback Jusufi (Eintracht Frankfurt), Vosavic (Ajax) en Samardzic (Feijenoord) om de rij maar niet al te lang te maken. GOEDE VOETBALLERS Dat wil overigens niet zeggen dat Zuidslavië vanavond zonder meer een peuleschilletje is voor het Oran je-team. Al sinds vele jaren lang staan de Zuidslaven bekend als uitste kende voetballers. Men grossiert erin. De keus is veel groter dan in ons land. Ook al komt coach Mitic van avond mogelijk met een tweede of derde keus, men kan in het Feijen- oord-stadion voortreffelijke voetbal lers aan het werk zien. Het Nederlands elftal telt één de butant: Jan van Gorp (25) van het Bredase NAC. De Zuidslavische coach Mitic komt met vijf debutanten binnen de lij nen. GEWIJZIGD Het Nederlands elftal, na de wedstrijd tegen Denemarken op drie plaatsen gewijzigd, moet er in de eerste plaats op uit zijn voor eigen publiek revanche te nemen voor de blamage van Kopenhagen. Dat moet zowel in het vertoonde spel als het resultaat tot uiting komen. De wedstrijd wordt geleid door een van de scheidsrechters die Euro pa kent, de Duitser Tschenscher en begint om half negen. De opstelling van de beide elftal len: Nederland: d. Pieters Graaf land; a. v. Gorp, Israel, Ejjkenbroek en Suurbier; m. Muller en Jansen; v. Swarl, Cruyff, Keizer en Moulijn. Zuidslavië: d. Vukcevik; a. Fazla- cic, Ramjlak, Holcer en Danjanovic; m. Belin en Spreco; v. Musovic, Osin, Laserevic, en Rora. Snoep verstandig eet 'n appel Plannen van Roolvink Meer zekerheid voor arbeiders (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink heeft plannen om door wetswijziging de loon- en pensioenaanspraken van werknemers bij bedrijfssluitingen vei lig te stellen. Hij zal een concept-wij ziging van de Pensioen- en Spaar fondsenwet aan de ministerraad voor leggen. De minister deelde dit gisteren mee bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken. Met de meerderheid van deze commissie constateerde hij, dat de laatste tijd bepaalde leemten in deze wet aan de dag zijn getreden. Russen klopten Griekenland In de Europese' bekercompetitie voor landenploegen heeft het Russische voetbalelftal vandaag met 10 gewonnen van Griekenland, Het enige doelpunt werd zes minuten na rust door Edward Malofeejev ge maakt. De Russen hebben de gehele wedstrijd defensief gespeeld. De wedstrijd, die door 40.000 mensen werd bijgewoond, werd ge leid door de Zwitser Dienst. Bouwmeester en Ree weer remise DEN HAAG De tweede partij van de tweekamp om het schaakkam pioenschap van Nederland tussen Hans Bouwmeester en Hans Ree is na 27 zetten, evenals de eerste, in remise geëindigd. Bouwmeester koos dinsdag in Den Haag tegen Ree's Sicillaan een vrij onbekende opstelling, die hem het ini tiatief opleverde. Toen de partij het hoogtepunt be reikte. stelde Bouwmeester een spec taculaire doorbraak een zet uit. Het overwicht van Bouwmeester was hier na echter vrijwel verdwenen. Of zijn kansen werkelijk winstmogelijkhe- len hadden kunnen opleveren, is na ie voorlopige analyse nog niet duide- De vier-persooiis N 360 van Honda, die op de Japanse auto mobieltentoonstelling te Tokio grote aandacht trok. Door het wegnemen van het portier en het zijpaneel is de auto in een wip om te bouwen tot een tent wagen. De motor 354 cc kan een maximum snelheid ontwikkelen van 115 kilometer per uur. De prijs in Japan is 3.600, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Reserveer een groot stuk van de IJsselmeerpolders als leefmilieu voor groter wild. Laat daar wisenten, elanden en lynxen rondlopen. Tenslotte is ook een ge bied als het Kriigerwildpark in Zuid-Afrika geen pure natuur meer". Dit zei gistermiddag mr. H. van Riel (lib.) bij de behandeling van de Natuurbeschermingswet in de Eerste Kamer. Staatssecretaris Van de Poel (CRM) voelde niets voor het originele denk beeld. Maar Nederland zit niet stil als het gaat om de bescherming van het wildleven. Zo worden nu pogin gen gedaan om hier de raaf terug te krijgen. De Tweede Kamer aanvaardde kort geleden de Natuurbeschermingswet met 97 tegen 32 stemmen. Tegen wa ren de CHU en delen van KVP en VVD. De Senaat zal het ontwerp over tie voor. Alleen de WD-sena toren waren te gen. Mr. Van Riel: „Het doel van de wet heeft onze warme sympathie, maar zwaarder weegt ons bezwaar, dat landbouw- en eigenaarsbelangen hier geschaad worden zonder dat de schadevergoeding als bij onteige ning voldoende geregeld is". Studietoelagen: consumptie bij lioger inkomen beperken DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en wetenschappen vindt het rechtvaardig dat de con sumptie wordt afgeremd in het be lang van studerende kinderen, naar mate de consumptie minder gericht is op de meest noodzakelijke levens behoeften. Daarom zal de ouderlijke bijdrage boven inkomens van 20.000 in toenemende mate progressief zijn. Hem waren vragen gesteld door het Eerste-Kamerlid Van Wijk (pac. soc.) over de bij de toekenning van Rijksstudietoelagen gehanteerde schaal voor levensonderhoudsbedrag van ouders (Ibo-schaal). Het is de bedoeling de nu vast gestelde normen aan te passen aan het loon- en prijspeil zodat een waardevast stelsel ontstaat. Grondslag zijn gegevens van het BS, da theeft uitgerekend, dat de consumptie in gemiddelde gezinnen stijgt met 300 bjj elke toeneming van het inkomen met 1000. Han- - Snoep verstandig eet 'n appel tering van deze regel heeft tot resul taat dat de middengroepen met een inkomen vanaf 16.000 minder zwaar worden belast dan vorig jaar het geval was. De gemiddelde verlaging van de ouderlijke bijdrage bedraagt bij de nieuw gehanteerde Ibo-schaal acht procent. Ook zal rekening worden ge houden met de kosten van andere kinderen bij de bepaling van ouder? lijke bijdrage. Wanneer ouders aanzienlijke uit gaven hebben gedaan, buiten die welke in engere zin als levensonder houd zijn aan te merken, kan daar in bepaalde gevallen rekening mee worden gehouden. Er is verder niet aan te ontkomen, dat soms zes maanden verlopen tus sen het indienen van de aanvrage en de beslissing. De minister ontkent uitdrukkelijk dat ouders van bursalen benadeeld zijn bij ouders van niet-bursalen door kinderbijslag en -aftrekrege lingen. Ouders van bursalen die vol doende studieprestaties hebben, krij gen na verlies van de toelage ook weer recht op deze aftrekregeling en bijslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7