TV 11 GEKLEURDE TV-RECLAME IS NIET ZO EENVOUDIG de stad en dokter Moore RADIO Sinterklaas vaart in Medemblik binnen U en ~t- WOENSDAG 1 NOVEMBER 196T Nuttig TIET NTS-schakelprogramma over 11 Twente en de textiel heeft een nuttig gesprek opgeleverd. Werk gevers en werknemers konden via de ether met elkaar praten en in Den Haag klonk de stem van de direc teur-generaal voor de arbeid. In Am sterdam had gespreksleider Jan Roe- lands de touwtjes in handen. Enkele van de brandende vragen over de crisis in de Nederlandse tex tielindustrie kwamen ter sprake: de eenzijdige opleiding, leidende tot een overschot aan oudere gespecialiseer de arbeidskrachten, die niet meer kunnen worden omgeschoold, mede waardoor het nodig was onlangs bui tenlandse werknemers aan te trek ken, terwijl ontslagenen in Twente thuiszitten. Hier zit een stuk zeer, dat op verouderd beleid wijst. Het probleem van de werklozen boven de 50 jaar toont de kwetsbaar heid van deze te lang gehandhaafde opvattingen sterk aan. Dit hangt sa men met het vraagstuk van het be sloten familiebedrijf. Het debat was zeer levendig en af en toe ging het op de punt van de degen. De NTS heeft hiermee een goede „ontmoe ting" bewerkstelligd. Fiks ging het ook toe bij de VPRO in het programma „Ja, nee, geen mening", waar twee sportjournalis ten het al dan niet straffen van do- ping-gebruikende wielrenners ver dedigden en het bonder dkoppige publiek zich meer dan anders liet overtuigen. Het tweede onderwerp werd minder stevig verdedigd, maar zette het publiek ook aan 't denken. Intussen vernam kijkend Neder land, dat het ondenkbaar is dat een Tour de France nog zonder doping wordt gereden, en dat de schuld eer der bij de verzorgers dan bij de renners zelf dient te worden gezocht. Er werden nogal sensationele voor beelden van gegeven. Verbluffende zaken vielen te be ging over de wetenschappelijke on derzoekingen voor het „vernieuwen" van menselijke organen en ledema ten. De VPRO zond het derde „Bericht over Luther" uit, het vierde en laatste volgt op 5 november. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 2. plaats in Z. Lim burg, 7. spaans rijpaard, 8. rangtel woord, 9. plaats in Gelderl., 10 duw, 12. jongensnaam, 13, hoofddeksel, 15. eenmaal, 17. kubieke meter, 19. voor- naamw., 20. pers. voornaamw., 21. no bele, 24. snee, 26. kippenloop. 27. huisdieren, 29. deel van het oor, 30. duivel, 32. oogziekte, 33. plaats in Drente, 34. pasgang van een paard. Verticaal. 1. zangstem. 2. huisdie ren. 3. de bovenste halswervel, 4. stad in Engeland. 5. vreemde munt, 6. bloem. 10. jongensnaam, 11. zijtak Do- nau, 13. zilt vocht, 14. platte gebak ken steen, 16. niet dicht opeen staan de, 18. metaalsoort, 22. hooischelf (ZN) 23. plaats in België, 24. hoofdstad van Korea, 25. rangtel woord, 28. emeritus (afk), 30. aanw. voornaamw., 31. ontkenning. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. Geldrop-ra, 2. ever-ere-ik. 3. legende-se 4. en-os-keten. 5. eend-uil-Em. 6. re-Eem-rare. 7. Deen-Peter. 8. len- to-Nede. 9. als-oker-el. Verticaal: 1. geleerd-la. 2. even-Ee-eel. 3. leg-oneens. 4. Dresden-To. 5. Renkum-pok. 6. orde- Irene. 7. Peet-later. 8. risee-rede. 9. Aken-merel. Wat maakt de kijker ervan? ONDER de enkele duizenden Nederlanders die naar kleu rentelevisie kunnen kijken zijn ongetwijfeld de nodige reclame mensen, die pogen hiermee erva ring op te doen met het oog op komende bonte reclamespots. Gebleken is al, dat dit niet zo'n eenvoudige zaak zal zijn, omdat er nogal wat aspecten aanzitten waarvan de leek zo geen weet heeft. Reclame moet kopen tengevol ge hebben en daarom moet een televisiespot heel goed overko men. Maar het is de kijker, die zijn toestel regelt en wat maakt hij ervan door misschien aan ver keerde knoppen te draaien? In de reclamewereld is een nieuw begrip geïntroduceerd met de komst van de kleuren-tv. Dat is: compatibi liteit oftewel de verenigbaarheid van zwart-wit met kleuren. De kleu- renspecialist moet niet alleen weten, welke tintencomblnaties het goed doen op het glazen scherm, maar ook, hoe deze eventueel in zwart-wit over komen. Teveel knoppen Ook al mag de verkoop van kleu- rentoestellen doen vermoeden, dat er aan het eind van dit jaar al 5000 ontvangers zijn geplaatst, toch zitten daarnaast dan nog zo'n kleine 3 mil joen gezinnen naar zwart-wit te kij ken en de adverteerder kan zich dan niet permitteren, dat fraaie pasteltin ten in flets grijs en weinig genuan ceerd overkomen. Aan de andere kant baart het zorg, hoe de kijker zijn kleurenontvanger gaat instellen. Kleurentelevisie kan, bij de huidige film-, zend- en ont- vangtechniek prachtig overkomen, maar zeggen deskundigen, op het toe stel in de huiskamer zitten eigenlijk twee knoppen teveel: die voor kleu- renverzadiging en die voor de kleur- De eerste zorgt ervoor, dat de nuan cering van pasteltint tot harde kléur kan worden geregeld, de tweede voor de kleurintensiteit... maar kan tevens bij teveel draaien een rode of paarse gloed over het geheel leggen. Herkenning Nu zal men zeggen: Wat geeft het, hoe de kleuren zich voordoen, als de kijker het maar mooi vindt? Maar dat gaat niet op, want de adverteer der heeft er alle belang bij, dat zijn artikelen in de winkel ook goed wor den herkend. Hoe \indt een kijker. later in de textielzaak de felgekleurde, geblokte deken die hij op het scherm in zachte pasteltinten zag? Wat blijft er over van aantrekkelijke verpakking met blikvangende kleuren, als die met ro de of paarse vervorming ln het geheu gen zijn blijven hangen? Zal een in een bepaalde vet- of margarinesoort bradend stuk vlees er op het scherm thuis werkelijk smake lijk uitzien en wordt de groentensoep misschien tot een onwezenlijk ge kleurde brij of de thee tot een „slap bakje" bij verkeerde kleurinstelling? Wie op de Firato was en bij verschillende exposanten eenzelfde kleurenprogramma ingeschakeld zag staan, heeft zich er voldoende over kunnen verbazen, hoe verschillend van tint die wel waren. En hier had noe wel de vakman het toestel aange zet! Onderscheiding voor Mireille en Sandie (Van onze radio- en tv-redactic) LONDEN Zowel aan Frankrijk's „nieuwe Piaf' Mireille Mathieu als aan blootvoetige Sandie Shaw valt een grote onderscheiding ten deel: zij zijn uitgenodigd om op te treden in de traditionele jaarlijkse koninklijke gala-voorstelling in het beroemde Pal ladium. Wie daar staat, mag zich begenadigd artiest noemen. Mireille en Sandie. hoewel geen vriendinnen, zijn dolgelukkig met de ze eer. Overigens delen zij die met Tom Jones. De adverteerder, die in tijdschrif ten gekleurde reclame maakt of bi oscoopdia's laat vertonen, krijgt eerst de kleurenproeven toegestuurd en kan die zelf keuren. De tv-adverteer- der moet er maar het beste van ho pen en afwachten, of een bepaald potje met crème nu rose of roserood dan wel lila op het scherm staat, met het risico van touwtrekken in de win kel op de koop toe. Kostbaar En daarbij dient dan nog te wor den gelet op de nuances in zwart-wit, welke het kleurenbeeld oplevert. Rose komt in zwart-wit veel donker der door dan lichtblauw, lichtgroen gaat naar wit en lila naar dofgrijs. Nu zou het dus wenselijk zijn, wan neer een adverteerder zijn spots als proef zowel in kleuren als in zwart-wit liet maken, maar dat wordt een te kostbare zaak. Een televisiespotje kost al zo'n twaalfduizend gulden, en in kleur is het ongeveer 40 pet. duurder. Boven dien is de zendtijd zo schaars, dat men een reclamefilmpje niet al te vaak kan vertonen. Na een paar maanden moet er alweer een nieuw zijn, anders raakt het kijkpublick ver veeld. IN DE GREEP V VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! In Duitsland heeft een speciale kleurdeskundige, die al deze zaken heeft bestudeerd, zijn intrede gedaan als adviseur bij de reclamebureaus en grote adverteerders. Daar zal het bij ons ook wel heen gaan. Wel zal het beeld door toepassing van kleuren wat eenvoudiger kunnen zijn: een tros gele bananen op een rood vlak bijv. spreekt sterker tot het oog dan allerlei havendrukte waaruit een enkele banaan te voorschijn komt Ervaring Amerikaanse onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat de kleurenspot gemiddeld 30 pet. meer intensiteit en dus nawerking heeft dan de zwart-witte. Maar het hangt van de aard der geadverteerde goederen af, of de koopresultaten boven het gemid delde uitkomen. Bij voedingsmiddelen, die in aan trekkelijke kleuren mede door vro lijke verpakkingen worden aange prezen, schijnt kleurenreclame grote verkoopwaarde te hebben, veel meer dan wanneer zij gezien worden in de onnatuurlijke grijstinten. Maar een stuk minder is de kleurenkracht wan neer het gaat om „electronische wit goederen", zoals witte koelkasten, wasapparaten, kooktoestellen enz. In de winkels Is kleurrijke verpak king al zo'n goede blikvanger: het daarin geborgen artikel behoeft hele maal geen uitzonderlijke waarde te hebben om het goed verkoopbaar te maken en de kleurentelevisie zal de bonte verpakking zeker nog hoger op- Studies, gemaakt in zelfbedie ningswinkels, hebben voldoende aan getoond, dat bepaalde kleuren of kleurcombinaties de koper of koopster emotioneel treffen en hen gemakkelijker de hand doen uitste ken naar het artikel. Wat „doet" daarbij de tv-reclame? Ook al een van de zaken die nog grondig moeten worden bestudeerd, eer de gekleurde spots op het scherm zullen verschijnen. DR. P. GROS Bij de NCRV op Ned. 2 kunt U vanavond kijken naar de tweede aflevering van het voortreffelijke Franse feuilleton „Vidocq" dat de ware geschiedenis vertelt van de meester-bandiet uit de Napoleontische tijd, die het tenslotte bracht tot groot politieman en grondlegger van de Franse geheime dienst, een machtig en wereld beroemd apparaat. Schrijver van deze reeks is de 67-jarige Georges Ne- veux (die er nog wel een vervolgserie bij wil maken) en titelrolspeler de befaamde acteur Bernard Noël, hief op de foto nog in zijn „ruige" tijd, op de vlucht voor de politie. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 7.07 i speelfilm met avonturen uit de tweede we reldoorlog in Afrika: „Africa Queen" met Ka tharine Hepburn. uur een absurdistische eenakter „Oldenberg". uur journalisten praten over 450 jaar Reformatie. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Omringd door vele van zijn zwarte knechten, zijn huiskapel en zestien majo rettes zal Sinterklaas op zaterdag 18 november a.s. 's middags tus sen 1 en 2 uur in het oude stadje Medemblik voet aan Nederland se wal zetten en begroet worden door Mies Bouwman. Daarbij zullen natuurlijk hon derden kinderen toekijken en wie niet naar Medemblik kan gaan, ziet het thuis op de tele visie. Voor de NTS betekent dit een dub bel historisch moment: natuurlijk is het altijd weer een verrassing, dat de kranige grijsaard zijn warme woun- in Spanje verlaat met een visum voor Nederland, dat Franco hem nim mer weigert. De Sint is oud en poli tiek onberekenbaar, dus je kunt maar nooit weten, of hij volgend jaar weer verschijnt! Historisch van nog meer betekenis is het feit, dat de NTS met een repor tage van het evenement haar eerste rechtstreekse, buiten gemaakte kleu renbeelden uitzendt. De kostbare kleurentrein rijdt voor de eerste maal uit en het bemanningsteam is in spanning, hoe het allemaal zal gaan. Eigen stoomboot Sinterklaas arriveert, anders dan verleden jaar, in zijn „eigen stoom boot", want die moet ook goed in beeld komen. De Medemblikse haven- boorden zullen niet zwart, maar bont zien van de kinderen, en toch zijn er nog precies duizend achtergehouden. Die staan bij kasteel Radboud te wachten. Amsterdams Strijktrio. 20.00 Liedjesprogramma 20.30 Hea ring over de werkloosheid. 21.10 Licht gevarieerd platen- fn°Loeren3 aa^n de^Hor. radt- Nicuws" ?2U40lelC Acfuaïlteiten. 22.55 De grote verzoeking van 18.45 Actualiteiten. CVK: 19.01 Gereformeerde nu V%nOMROFP Wtlhelmlna: Caravan; t Gigolo;' Tango Eoleró;^ T Komm zurtick;' Scharze Shalom: Noël tje. 19.00 Jeugd child: My God Is TEEEYÏSIE VtVXVOM) Nederland I. NTS: 18.55 Plpo Schatelland. STER: 19.58 Reclame. NTS: 20.00 u en weeroverzlcht. STER: speelfilm, (bet- blj Jacquelln. TV-feul NTS: 20.00 JoumaaK^ST: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 vraagd: adviezen bij solllc ren. 21.05 Oldenberg. eenak iormatleSPSTER: 22.11 I NTS: 22.15-22.20 Journaal. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10. 18.55 Zandmanne- AIs Mies haar révérence heeft ge maakt en de kinderen hebben gezon gen, gaat het in optocht naar dit kasteel waar de burgemeester zijn ho ge gast plechtig zal verwelkomen. Twee kinderen bieden Sinterklaas dan de sleutels van het kasteel aan, zodat de goede man een optrekje heeft voor zijn jaarlijkse drie koude winterweken in Nederland. De burgemeester za! hem eerst iets vertellen van de geschiedenis van het Hilversum II NRU kasteel, dat gebouwd werd door een voorvader van de Friese koning Rad boud, die misschien ook wel Medem blik heeft gesticht, ïnaar dat is niet geboekstaafd. Nadat Floris V de welvarende plaats in 1289 stadsrechten had ver leend, begon daar het barre bestaan: Medemblik werd eerst bezet door de West-Friezen, daarna door de Kabel jauwen. Ook het Kaas- en Broodvolk heeft er danig huisgehouden, om nog maar te zwijgen van de plunderingen door Grote Pier. Ook in buitenland Napoleon had weer iets anders voor met de stad: hij maakte er een oorlogshaven en een marine-kwartier Sinds lang echter rust Medemblik stilletjes uit van al deze roerigheid en ellende, 't Is er nu al een hele gebeurtenis dat Sinterklaas voor de ogen van heel Nederland de vriende lijke haven binnenvaart. De oude spe ren en geweren staan te dromen in het kasteel, de oorlogstoestanden zijn op schilderij en prent verstard. Daarom zal het prettig kijken zijn op die zaterdagmiddag, naar Sinter klaas en naar Medemblik. Dat heb ben ook België (beide zenders). Frank rijk, Duitsland en Zwitserland begre pen, want zijn nemen het door Rinus Spoor geregisseerde urprograrama van de NTS over. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 8.30 uur documentair programma: honderd gesprek ken over de economische malaise in Noord- oost-Nederland. 10.55 uur Vlaamse uitvoering vai „De grote verzoeking van Louis de Meester 7.00 uur (CVK) Dankdienst voor agrarische en indus triële produktie uit de geref. kerk in Nun- sprong in het duister. //oor jYffttthu Youttff 92 „Duurt dat niet lang? De molens van het rijk malen erg langzaam." „Meneer Miller dat is de man over wie het loopt kent de gouverneur en die zal er vaart achtar zetten. Hij denkt da' het niet lang zal duren, doordat wij hier zo'n ellende gehad hebben. Weet je dat het bijna duizend dollar kost alleen voor de radio-afdeling die liier in de kamer geïnstalleerd wordt?" Een som geld die zij zich blijkbaar bijna niet kon voorstel len. „Je weet toch dat de gemeente er de helft bijlegt?" „Dat weet ik, maar ik vind het niet prettig eraan te denken dat het oom Ed nog meer gaat kosten." „De doktoren zullen botje bij botje moeten leggen. Tk betaal ook mijn deel." Er was geen enkele reden om zo dicht bij haar te blijven. Hij had echter geen lust op te staan en op een stoel te gaan zitten, omdat dat de afstand tussen hen zou vergroten. Hij zuchtte, lachte haar toe en stond toch op. Het apparaat was net zo geplaatst dat zij het vanuit haar bed kon zien, en al* zij zich oprichtte kon bereiken. „May, vind je het niet vervelend dat ik zo maar kom binnenvallen?" „O nee, het is hier soms zo stil." Zij zwegen een poosje. Plotseling keek zij hem bezorgd aan en vroeg: „David, is er iets?" Hij keek haar vlug en verbaasd aan. „Ja, ja... dat is te zeggenHaddon is heel wat anders dan ik gewend ben, en ik heb de moeilijkheden onderschat voor ik hier kwam." „Dat kan ik me wel voorstellen, maar je zult er toch wel aan wennen?" „Ik geloof het niet Eerlijk gezegd, nee, May. Het is een enorm verschil, een fundamenteel verschil. Dokter Moore schijnt er in de eerste plaats op uit het geluk en het gemak van de patiënten te beschermen. De rest komt pas in de tweede plaats." „Hij is erg aardig en altijd vol begrip." „Maar dat is niet in de eerste plaats de plicht van een dokter, May. Als het mogelijk is, zal hij aardig proberen te zijn en de patiënt zijn zin geven, maar als het niet anders kan... Dokter Moore behandelt meer de patiënt en niet de ziekte..." „En jij wilt de ziekte behandelen en niet de patiënt." „Dat is overdreven. Ik wil alleen maar zeggen „Hebben jij en oom Ed hier ruzie over gehad?" „Nee, dal nou niet direct." „Ging het over een bijzondere patiënt?" „Ja." „Over mij? Omdat jij denkt dat oom Ed geen druk op me uitoefent naar het ziekenhuis te gaan om te zien of er werkelijk iets met mijn been niet in orde is?" „Het ging niet over jou. Het ging over een oude vrouw die volgens mij nauwkeurig in het ziekenhuis onderzocht moet worden, en hij wil haar niet naar het ziekenhuis hebben. Hij zegt dat het ziekenhuis haar bang maakt, maar ik vraag me helaas af of er geen andere reden is?" „Welke dan?" In New York was er altijd iemand met wie je over je zorgen kon praten overal werd gesproken, in de dokterska mer, het cafetaria, de wachtkamers. Je had dan een uitlaat- klep. maar in Haddon leek het of er een tumor in je schedel groeide die pijn ging doen. En hier zat May die zich zo - eerlijk inspande naar je te luisteren, en een natuurlijke intelligentie scheen te bezitten. „Ik wou zeggen dat de echte reden misschien is dat de financiën een rol spelen. Die oude vrouw zou het ziekenhuis niet kunnen betalen." „O... hoe kun je dat denken... wat lelijk van je!" „Wordt alsjeblieft niet kwaad. Iets dergelijks komt natuur lijk voor. Zeg, toe..." „Je weet niets van oom Ed af, hè? Ik zou denken dat iedereen... iedereen... zelfs een blinde zou kunnen zien met wat voor soort man hij te maken heeft..." „fk z6t2 ddkter Moore niet graag verkeerd beoordelen." „Maar Jèrdoet het aL Verschrikkelijk. Hij zou zijn laatste cent geven om..." w „Maar het ziekenhuis is bijna failliet Ik zie niet in hoe hij liefdadigheid kan betrachten, zelfs al zou hij nog zo graag willen. Ik wil alleen maar zeggen dat hij niet anders kan, er is niets aan te doen als je het nuchter beziet." „Weet je niet hoe het gaat? Voor arme mensen zorgen, bedoel ik." „Nee. dat weet ik niet Niet in een particulier ziekenhuis buiten." „Dan zal ik het je vertellen, want je hoort het beslist te weten.... O!" Het apparaat begon te zoemen als een reusachtige bij. Toen hij zich vooroverboog, zag hij dat het lichtje boven dokter Perkins* naam aanging. (Wordt vervolgd) Postzog'pls Het Hima- laya-konink- met diepte rijkje Bhoetan r heeft de eerste driedimen sionale postzegels ter wereld uitge geven. Voor de spectaculaire zegels, I die de ruimtevaart tot onderwerp hebben, is een driedimensionaal drukprocedé «ehruikt. mp». hphuln van speciaal ontworpen camera's, gecom bineerd met microscopische registra tie en een chemische binding die de illusie van diepte geeft. De veelkleurige postzegels tonen een ruimtecapsule met astronaut, een astronaut die met een lijn aan een capsule met open luik zit, drie astro nauten in de ruimte met de wereld op de achtergrond en een astronaut met een maanlandingsschip op de ach tergrond. De zegels meten 4 bij 5 cen timeter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11