Aartsbisschop Jan Kiivit onder druk afgetreden Onderwijswensen alleen te voldoen door offers Humane arbeid Vietnam kijk,zuiver scheerwol Naast de vormen klassieke van werken Geen wijsheid uit het Oosten DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag De tekst van de Hervorming is: De rechtvaardige zal door het geloof leven. De geschiedenis zegt dat die tekst drie maal een belangrijke rol in Luthers leven speelde. Misschien is dat maar een verhaal. Maar wel komt die tekst drie maal in de bijbel voor. Habakuk legt de nadruk op de rechtvaardigede brief aan de Hebreeën op het „geloof" en de brief aan de Romeinen op „leven". Iedere schrijver legt zo zijn eigen accent. De grote ontdekking van Luther was dat niet de goede werkenmaar het geloof ons brengen tot God. Misschien moet in onze tijd echter de nadruk meer vallen op het woord „leven". Onze tijd wil immers echt leven, zich uitleven zelfs. We kunnen sneller rijden dan Jehu, onze stem verder laten klin ken dan Goliath, verder schieten dan David. We laten com puters voor ons werken, hebben een overvloed van tijd voor ontspanning, bezoeken meer landen dan ooit een generatie voor ons. Maar zijn beslist niet gelukkiger. We leven langer, gemakkelijker, maar we zijn niet meer te vreden. We vullen onze magen beter, maar zijn innerlijk leger. We bezitten zo veel, maar voelen toch dat we iets missen. We missen Gods leven. Zonder Hem is er een leegte die niets of niemand kan vullen. En met alles wat we hebben zijn we niet beter af dan de zoekende Luther in het klooster. Hij zei de wereld vaarwel en kon God niet vinden. Wij trokken de wereld in en kunnen het evenmin. Maar de bijbel zegt: „De rechtvaardige zal door het geloof leven". Pas als we ons aan God toevertrouwen gaan we be seffen wat echt leven is. Zo lang wij grijpen zullen onze vin- n, hoe vol onze handen ook mogen zijn. het leven niet. Ik geef het Leven. Wie het eeuwige leven, dat hier op aarde gers in het niets plukken God zegt: In dat alles i gelooft heeft het lever al begint. We lezen vandaag: II Corinthe 1 12-24. Druk op lutheranen in Estland en Letland Russen arresteren 200 afgescheiden baptisten (Vervolg van pag. 1) Loc was aanvankelijk kandidaat voor het vice-presidentschap. Ky trok zich later echter terug als kan didaat voor het presidentschap om op één lijst te kunnen uitkomen met Thieu. Loc was voorzitter van de Legervolksraad en de adviesraad van de regering. Keuze In zijn rede. die door radio en te levisie werd nitgezonden, stelde pre sident Thieu de leden van het Zuid- Vietnamese bevrijdingsfront (Viet- cong) voor de keuze „naar Noord- Vietnam te gaan als zij in het mar xisme geloven of te blijven en met ons samen te werken". „Nu het gehele volk mij de grote verantwoordelijkheid heeft toever trouwd om het te leiden, bevestig ik mijn rechtstreekse aanbod aan de Noordvietnamese regering, aan de conferentietafel plaats te nemen, op dat de regeringen van noord en zuid de mogelijkheden kunnen zoeken en vinden om de oorlog te beëindigen." Hij herinnerde eraan dat Hanoi tot Programma Er zullen van het Zuidvietnamese volk zware offers worden gevraagd. Als belangrijkste programmapunten noemde hij: verbetering van de strijdkrachten zowel moreel als wat betreft de levensomstandigheden. De gedeelte lijke mobilisatie maakt hiervan deel uit. een politiek van soberheid in de steden. De bevoorrechten moeten hun „luxe leven inkrimpen". In een totale oorlog moeten de tegenstel lingen tussen de steden en het platteland verdwijnen, zei Thieu. Opbouw van de democratie en hervorming van de maatschappij. Er moet sociale rechtvaardigheid wor den ingevoerd. Daartoe zullen het platteland en de industrie moeten worden ontwikkeld. Zodra het nieuwe kabi^t com pleet is zullen „dringende maatre gelen" worden afgekondigd tegen corruptie. We zullen toezicht aanvaarden van het volk door middel van de Nationale Vergadering. „Ik zal geen demagogische methoden gebruiken". Ds. Van Ommen preekverbod ZAANDAM/BAARN Weer zijn twee predikanten in de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt) in moeilijkheden geko men. Ds. H. van Ommen te Zaandam kreeg zondagmiddag van zijn kerkeraad op staande voet een preekverbod, omdat hij die middag in Koog gepreekt had. De kerkeraad van Baarn heeft een reprimande van de classis gekregen, omdat zij na latig is ds. Borgdorff te verma- omdat zij ds. B. J. F. Schoep niet als lid heeft toegelaten. Deze houding van Koog (en van Wormerveer) was al eerder aanleiding voor de kerke raad van Zaandam, om uit de classis Alkmaar- Zaandam te treden, omdat deze kerken daar toch toegelaten wer- Ds. Van Ommen heeft over de we ring van ds. Schoep een andere me ning, dat zijn kerkeraad, die duide lijk bleek, toen hij als enige synode lid de generale synode verliet, toen het besluit gevallen was. Zondagmiddag om 3 uur preekte hij in Koog. Zijn kerkeraad greep toen in en legde hem een preekver bod op, zodat hij niet om 5 uur in zijn eigen gemeente kon voorgaan. Ds. Van Ommen belegde toen 's a- vonds een dienst in het christelijk gereformeerde kerkgebouw. Deze de De classis Amersfoort heeft de - kerkeraad van Baarn vermaand, zijn ambt getrouw t classis schuldig gemaakt aan publiek geuite onbewezen beschuldigingen (hij had het in een preek „dopers" genoemd, om de Gereformeerde Ker ken als valse kerken te betitelen), gebrek aan discretie ten aanzien van Christus' konkrete vergaderingswerk en satan's concrete verstrooiingsar- beid en relativerend spreken over de I belijdenis. Hij is een van de onderte kenaars van de Open Brief. (Van onze kerkreilactie) OOST-BERLIJN Alles wijst erop dat de aartsbisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Estland, dr. Jan Kiivit onder dwang van de Russische regering zijn ambt heeft moeten neer leggen. Tevens begint men in oecumenische kringen te vrezen dat ook zijn Letlandse collega, dr. Gustav Turs is afgezet. Dit zou kunnen betekenen dat het communistische regime een hardere koers heeft uitgestippeld tegen de niet-Orthodoxe Kerken in dit gouden jubileumjaar van het communisme. Dr. Jan Kiivit was in het Westen vooral bekend als een van de stich ters en presidenten van de Conferen tie van Europese Kerken. Zijn gezond heidstoestand liet al enige tijd dat zeker in het Westen bekend zijn geworden. Tot voor kort gingen er in oecume nische kringen alleen geruchten. Maar deze dagen publiceerde een Oostduitse krant dat een kerkelijke conferentie werd bijgewoond door ..Aartsbisschop Too'mind" uit de Sow- jetunie. Dat kan geen andere zijn dan Alfred Tooming uit Estland, die tot nu toe lid was van het modera- men van de Lutherse Kerk aldaar. Tijdens de bijeenkomst van de Con ferentie van Europese Kerken te Pörtschadh in Oostenrijk werd van Russische zijde medegedeeld dat de president, Jan Kiivit, verhinderd was. Er werd niet bij gezegd, waar om hij de bijeenkomst niet bijwoon de. Zijn plaats werd ook toen ingeno- LETLAND W ereldhandboek hervormde theologie GENÈVE De Hervormde Wereld bond heeft een Wereldhandboek van theologische instituten gepubliceerd. Tweehonderd theologische semina ries en faculteiten van universiteiten zijn hierin opgenomen, waar kandida ten worden opgeleid voor het predi- listische kerken, waar ook ter wereld. Een bijzonderheid is, dat hierin niel alleen de opleidingsinstituten van de bond zijn opgenomen, maar ook die van de lidkerken van de interna tionale congregationalistenraad. In beide organisaties wordt het plan besproken, om in 1970 samen te smel- De uitgaaf van het wereldhand boek drukt de fundamentele theolo gische eenheid uit, die onze twee kerkfamilies samenbindt, aldus secre taris-generaal dr. Marcel Prader- Tijdens de conferentie in Pörtschach ontbrak ook de Lutherse aartsbisschop van Letland, dr. Gustav Turs. In Duitse Lutherse krin gen begint men zich nu af te vragen of ook hij afgezet is of tot aftreden gedwongen werd. Tot voor kort kende de commu nistische regering in Moskou twee af zonderlijke bureaus voor godsdienst zaken, de ene voor de Orthodoxe Kerk en de andere voor de niet-Or thodoxe Kerken. Deze laatste instan tie is onlangs opgeheven. Het eerste bureau heeft nu het toezicht op alle kerken. Waarnemers hadden reeds enige tijd het gevoel dat de niet-Orthodoxe Kerken weinig kans meer kregen om afgevaardigden te zenden naar inter- Groot congres in Amsterdamse RAI (Va onderwijsredacteur) Kosigiii Premier Kosigin unie heeft gisteren het voorstel een vijflandeneonferentie voor vre de in Vietnam te houden van de hand gewezen, omdat het plan niet voor ziet in deelneming van N'oord-Viet- nam en de Vietcong. De wereldfederatie van VN-ver- enigingen had het voorstel gedcan aan de premiers van de Sowjet- unie, Engeland. India. Polen en Ca nada. Premier Wilson heeft positief erop gereageerd. „De eerste stap naar de vrede is een onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam", aldus Kosigin. AMSTERDAM Breng het Nederlandse onderwijs in al zijn geledingen samen in het RAI- congrescentrum onder het mot to: „De plaats van het onder wijs in de Nederlandse samen leving en in het geheel der over heidsactiviteiten" en men krijgt een soort anti-love-in van wen sen, klachten en suggesties die geen einde heeft. Gisteravond is dat historische gescheid. En iedereen kreeg ruim schoots de gelegenheid ter tafel te brengen wat hem op het hart ligt. De prae-adviezen besloegen alleen al een boekwerk op zichzelf. Daaruit heeft prof. dr. L. van Gel der een samenvatting gedestilleerd onder het motto „veranderingen in het onderwijs." s°yj,t- VOORWAARDEN Voorwaarden voor goed onder wijs zijn volgens prof. Van Gelder: De vernieuwing van de structuur en de inhoud van het basisonderwijs. De heroriëntering van het lager beroepsonderwijs op basis van de nieuwe verhouding tussen algemene en beroepsvorming. Een herziening van de leerlin- genschaal aangepast aan de nieuwe taken, die het onderwijs moet vervul len. De verbetering van de onderwij zersopleiding en de inrichting van de pedagogische opleiding van leraren. Verbetering van de zorg voor de lichamelijke opvoeding en van de persoonlijkheidsvormende vakken op musisch gebied. Oprichting, resp. uitbreiding van de dienstverlenende kaders in het on derwijs, zoals de schoolad viesdiensten, de pedagogische centra, de centra voor onderzoek van het onderwijs. De discussies, onder leiding van prof. dr. J. W. van Hulst, waren le vendig, maar brachten weinig nieuwe gezichtspunten. Namens een aantal onderwijsjournalisten vroeg de heer T. Eli as hoe men zich de financiële j regeling van al die wensen voorstel- I de. Hoeveel procent van het natio nale inkomen is er voor onderwijs beschikbaar. Dat is de principiële i vraag. De politici benadrukten bij monde van de heer J. G. H. Tans dat I wil er een goed onderwijs komen, de gehele bevolking offers moet bren- J gen. Dat is het centrale vraagstuk. I Een suggestie uit de zaal er een teach-in van te maken, wimpelde I prof. Van Hulst af. Aartsbisschop Jan Kiivi probeerd wordt om het onderhouden van oecumenische contacten met ker ken buiten het communistisch gebied te laten geschieden door de ortho- BAPTISTEN dat zaterdag ceerd, zitten op het ogenblik 200 pre dikanten en leden gevangen. Zij beho ren tot de 25.000 baptisten die zich Genève, die de gegevens direct uit Rusland zou hebben ontvangen. Vol gens het rapport zou een van de ge vangen baptisten bezweken zijn on der de martelingen. Tevens wordt me degedeeld dat zijn kinderen urenlang zijn ondervraagd door de commu nistische politie over de godsdienstige activiteiten van hun ouders. Het docu ment zou zijn opgesteld door familie leden van de gevangenen. Langspeelplaat Leger des Heils Glorie" is het Leger des Heils met een derde langspeelplaat uitgekomen. De titel is „Kerstfeest met het Leger des Heils", nr. 857028 XPY, stereo, ook mono speelbaar. Een groot koor, het Zusterkoor, het Officierenkoor, een koperensemble en combo, het geheel onder leiding van majoor W. F. Palstra, verleenden hun medewerking. De plaat is in de han del verkrijgbaar. Dit is zo'n sterke, warme meis jes- en jongenstrui met col uit de grote keuzecollectie van Dele- na. Fully fashioned. Zuiver Tas mania scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode NA DE AUTOMATISERING J C. P. Alberts overleden ziekenhuis overleden de letterkundi ge Johan Casper Paul Alberts, auteur werd in Amsterdai en was eerst werkzaam als oorlogscor respondent voor Het Vaderland in de eerste wereldoorlog. Daarna was hij redacteur van de Javabode, kunstredacteur bij de Tele graaf. oprichter van het maandblad Kroniek en vaste medewerker aan verscheidene periodieken onder meer aan de Nieuwe Gids. Zijn voornaamste publikaties zijn De versnelde uitvoering Wet op het Voortgezet Onderwijs, me de op grond van de verdere democra tisering van ons onderwijs. De reorganisatie van het we tenschappelijk onderwijs ter bevorde ring van het wetenschappelijk onder zoek en de opleiding voor de maatschappelijke functies. De verlenging van de leerplicht en de uitbreiding van passende onder wijsvormen voor de praktisch begaaf de leerlingen. TOKIO Zondagmiddag kwamen in de hoofdstad van Japan, Tokio, meer dan 36.000 mensen bijeen om de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham te horen preken. Met die samen komst in een stadion werd een tien daagse evangelisatiecampagne afgeslo ten, die grote aandacht heeft getrpk- ken in de plaatselijke pers. In totaal kwamen bijna 200.000 be zoekers naar de tien samenkomsten. Na afloop van de bijeenkomsten wer den in totaal met bijna 16.000 Japan ners gesprekken gevoerd over hun geestelijk leven. Clos aantal verzenbundels. Donderdag zal het stoffelijk overschot worden bijgezet in het fa miliegraf op de begraafplaats Rustoord te Diemen. MEDEZEGGENSCHAP IN JOEGOSLAVIË T TTRECHT De voorzitters van de drie vakcentralen zijn Joegoslavië geweest. Zij heb- )eeld dat navolging verdient. De vak lieden bezetten de sleutelposities, krijgen de vette kluiven toegewor- ben kennis genomen van de arbeids situatie voor de werkm heer G. Jens, voorzitter v derlandse christelijke grafische be- drijfsbond, oordeelt op grond maken de dienst uit in de lingen ondernemingsraad. Een ongeschool- opstellen de gaat met ongeveer ƒ150 per maand naar huis (een dinar is drie- De tiende cènt). de Ne- in het grijze verleden, zo schrijft de voorzitter van de NCGB in het Grafisch Orgaan, kwamen de „wij .ale functie in de doelstel- de onderneming: het een sociaal statuut per onderneming, waarin de plaats van de uit het oost 'eging en onderneming .De CMB wil hiermee een slagvaardig directiebeleid niet aantasten: dat beleid acht hij zelfs Die kant be- noodzakelijk voor de onderneming. Bond-ig De medezeggenschap in de onder- I nemingen is vrijwel geheel in han den van vaklieden en hoger I geschoolden. De hoogst geschoolden verdienen 100.000 dinar per maand, hoeft men in 196' maar de ongeschoolden moeten hel wijsheid op te doen doen met 50.000 dinar of minder: in één onderneming verschillen van Meel* ÏIT meer dan 100 procent. Socialistische (communistische) Het Metaalbedrijf Zaterdagmiddag ruime aan dacht aan een enquête in Delft (evenals Bolsward „doorsneegt vakbeweging garandeert nog geen lijke metaalbedrijfsbond schrijft de- dag ons land), waaruit is geble ken dat 68 procent van de bevolking voor winkelsluiting op zaterdagmid- sociaal beleid. In Joegoslavië kan week ook koopavond op vrijdag is. de medezeg- i„ Delft en Bolsward was ook de echter moeilijk de kapitalisten genschap. De werknemers moeten proefverkiezing de schuld geven van de inkomenson- als erkend bedrijfsgenoot echt in- gelijkheid, aldus de heer Jens. De vloed hebben op het beleid mechanisering van de landbouw onderneming. Van democratisering loopt vijftig jaar achter, doordat het onderwijs achterblijft bij de rest van Europa. ver. Joegoslavië met zijn hooggeroem- De werkgevers moeten de medezeggenschap is gsen voor- wust mooie kreten komt niet het met de bezwaren ment nogal meegevallen, meent de doelbe- HBV. Ook de bezwaren bij de al- meewerken de werknemer leenstaanden bleken gering. (Van een onzer redacteuren) BEEKBERGEN Op de studieconferentie van werkers voor de blinden, gisteren en vandaag gehouden in het Troel stra-oord in Beekbergen, heeft de heer J. P. Kuiper, arts te Breda, het begrip humane ar beid" geïntroduceerd. Onder deze arbeid verstaat de heer Kuipers (eerste hoofdge- neeskundige bij de arbeids inspectie) het werk, dat moet worden gedaan om de verbro ken relatie met de medemens te overwinnen. Deze nieuwe vorm van ar beid moet gehaald worden uit de nog nu toe geldende sfeer van produktieve, economische en materiële arbeid om-in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Het nieuwe werk houdt vooral dienstbetoon in aan de medemens. Deze studieconferentie was, evenals die van de voorafgaande jaren geor ganiseerd door de vereniging Het Nederlandse Blindenwezen. Dit jaar heeft men de gevolgen van de auto matic (de tweede industriële revolu tie) in het algemeen en in het bij zonder voor de gehandicapten onder ogen willen zien. Zo sprak de heer Kuiper over de invloed van de automatie op de be roepsuitoefening. Heeft de rationalisatie ons in het verleden reeds dikwijls de inhoud van de arbeid ontnomen (lopen- de-band-werk), de automatie dreigt ons nu de arbeid zélf af te nemen (er zijn reeds machines, die 'denken en beslissen). De heer Kuiper stelde: De automatie aan zichzelf overgela ten, vormt een bedreiging voor de menswaardigheid van het bestaan in een welvarende wereld. Er komt een verhoging van de welvaart, maar ook een verlaging van het welzijn. Onmisbaar Want de mens moet, ondanks de automatie. blijven werken. De arbeid is immers fysiek en psychologisch on misbaar. De oplossing ruiming, die niet in met de efficiency. Ze menselijke aanvulling op zijn. Aldus kwam de heer Kuiper op de gedachte van de sector van humane Wat een dergelijke arbeid' zou moe ten inhouden? Een voorbeeld: Hoe veel arbeidsplaatsen zouden er niet nodig zijn als wij alle bejaarden, alle gehandicapten, alle zwakken onder ons dezelfde vrijheid van beweging gunden, die wij graag voor ons zelf opeisen? Hoeveel werk brengt deze dienstverlening niet met zich mee? Deze humane arbeid zal niet pro ductief worden genoemd. Maar ze is nodig om een grote werkloosheid te voorkomen. De kosten van deze hu mane arbeid (wordt ze in feite nu reeds niet gedaan? Red.) moeten door de gemeenschap worden gedra gen. Goede belotiing Van meet af aan moet worden voor komen, dat de beloning van deze ar beid afwijkt van de andere klassieke arbeid. En zeker mag deze arbeid niet het stempel krijgen van een dub bele filantropie: en werkverschaffing aan de arbeidslozen en een barmhar- tigheidsbetoon aan de hulpbehoeven- het welzijn van de gehele mensheid. Dan pas, zo besloot d« heer Kuiper zijn referaat, kunnen we als vrucht van mechanisatie en auto matie onze door arbeid gekromde rug gen rechten en elkander open in de Revalidatie De oud-directeur van het Geweste lijk arbeidsbureau in Den Haag, de heer F. M. Steinmetz, sprak over de plaatsing van de blinde in het vrije bedrijf. Hij keek niet zo zeer in de toekomst, maar vroeg zich af of er nu reeds voldoende is bereikt. Uit zijn woorden bleek, dat van een alge hele revalidatie nog geen sprake is. Men maakt nog geen gebruik van alle technische hulpmiddelen, die ter beschikking kunnen zijn. Op het ogenblik is de plaatsing van een gehandicapte nog een charitatie ve daad, het voldoen aan een beleefd verzoek. Maar de gerevalideerde ge handicapte, aldus de heer Steinmetz, moet volledig kunnen concurreren met de andere werknemers. De directeur van de Vereniging fe deratie van werkplaatsen in Zuid-Holland zag als gevolg van de automatie het werk in de sociale Trh werkplaatsen toenemen. Er zullen meer arbeidskrachten worden afgesto- Re3 ten. Onder de druk van deze omstan- voor digheden kan dit werk worden voort gezet wanneer bedrijfsleven, over- I heid en uitvoeringsorganen van de Voor sociale verzekeringen solidair samen- /eer 5 kers voor de blinden (er waren er honderden uit Nederland en België in Beekbergen) voorgelegd en stof tot studie en discussie gegeven. De Vere niging het Nederlandse blindenwe zen. welke vereniging niet gewend Is de publiciteit te treden, heeft Musei deze conferentie weer getoond bij de Musei tijd te zijn. door moedig in de toe- erkda, komst te blikken. >nöag Sted Hort ?rkda, NED. HERV. KERK te Ridderkerk: te Hui L. Blok (vac. J. H. de Veldeiy te De g. gem. Emmelooi Noordoostpolder (wijk- meioord met bijz. opdracht: j L. W. Koppenhol te Haaften: te Vuren-Dalem, kand. J. Th. Groot t Utrecht; te Workum (vac. G. van Ze ben), L, A. Eijgenraam te Hallum. tershoek (toez.), P. C. 't Hooft te Rol- lumerzwaag. GEREF. KERKEN Beroepen te Hattem (vac. E. I. F. Ne 3D1 ..ijn), J. M. Bloemkolk te Eindhoven; 3° 1 te Klazienaveen (vac. drs. N. H. Hei- 3d—i ner), J. A. H. van der Vinne te Nij- Bote Beets. 'rafipl Aangenomen naar Utrecht-Oost (vac C. Goeman), R. J. de Jong te Gro'nin-, c gen-Zuid. Iagav< Bedjnkt voor Watergraafsmeer (vac. dr. J. C. Gilhuis), C. W. de Vries te i Sorge te Apeldoorn, die be-|e dankt voor Alphen aan de Rijn, Eem- dijk, 's-Gravenzande, Maarssen, Maas sluis, Naarden, Noordeloos, Soestdijk en

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2