Coördinatie van radio- en% tv-programma vaak zoek de stad en dokter Moore 8 Spierpijnen reumatische )ijnen,spit,ver- <oudheid... Overal waar warmte helpt, helpt Philips Infraphil beter Vluchteling trok zes min. kijkers DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Kapel Wat wij over de samenstelling van de tv-programma's van gisteravond denken, leest u elders op deze pagina, maar dat neemt niet weg dat er aan vaardbare onderdelen in waren opge nomen. De Koninklijke Luchtmacht Kapel gaf een vrolijk concert voor de TROS waarbij de pianist Gerard Hen- geveld virtuoos Gershwin's „Rhapso dic in Blue" speelde. Dat was weer eens andere muziek dan de vele combo's ten gehore bren gen voor de camera's en zij stond in sterk contrast met die, welke even tevoren was vernomen bij het optre den van het Amerikaanse tieneridool, de blinde negerzanger Stevie Won der. Hem moet men nageven, dat hij zich bewonderenswaardig vrijuit durft bewegen en op de drums verras sende tref zekerheid vertoont. Tussen de reeks films die op beide netten werden uitgezonden was een Italiaanse documentaire over archeo logisch diepzeeonderzoek verreweg de beste. Zowel vondsten als recon structies bleken boeiende aangele genheden te zijn. De stokoude speelfilm „De vuur- vlieg'', helemaal geschoeid op de ro mantische leest van de vooroorlogse glamour, vergde veel geduld van de kijker die tegenwoordig overladen wordt met pijlsnelle (en even on waarschijnlijke) spionageverhalen. Maar ongetwijfeld heeft een groot deel van het kijkpubliek de rolprent met groot plezier gezien of weerge- Ambtenaar kocht met ongedekte giro-kaarten DEN HELDER De recherche van Den Helder heeft de 43-jarige rijksambtenaar C. J. de J. uit Den Helder gearresteerd. De J. zou in de kop van Noord-Holland, doch voorna melijk in Den Helder, gedurende an derhalf jaar goederen ter waarde van 19.000 hebben gekocht, die hij vol deed met ongedekte girokaarten, o.a. in twee maanden tijd voor 1100,- aan kruidenierswaren voor zijn gezin :n in totaal 7 personen. Kruisteoord-puzzel zonder zwart F- i 9 2 i i s 6 1 9 Horizontaal. 1. plaats in N. Brab - deel van de mast. 2. wild zwijn - eer - pers. voorn aamw. 3. vertelling - echeik. element (afk). 4. voegwoord - rund - ketting. 5. zwemvogel - vogel - emeritus (afk). 6. muzieknoot - wa ter in Utrecht - zonderlinge. 7. Euro peaan - jongensnaam. 8. langzaam (muziek) - plaats in Gelderl. 9. voeg woord - verfstof - oude lengtemaat. Verticaal. 1. met kennis toegerust - muzieknoot. 2. door twee deelbaar - water in Friesl. - biersoort. 3. laag schoven op de dorsvloer - niet van hetzelfde gevoelen. 4. stad in Duitsland - meisjesnaam. 5. plaats in Gelderl. - puistje. 6. ridderteken - myth, figuur. 7. jongensnaam - te genstelling van vroeger. 8. persoon om wie men algemeen lacht - verstand. 9. stad in Duitsland - vogel. OPLOSSING VORIGE Horizontaal. 1. sabel, 4. baron, 8. el, 10. pa, 12. top, 15. vader, 17. enige, 19. are, 20. iet, 22. ter, 23. menie, 24. oma, 26. set, 27. ork, 29. naast, 30. ieder, 31. Epe, 33 en, 37. ge, 38. Rodin, 39. stern. Verticaal. 1. Selva, 2. al, 3. en, 5. af, 6. op, 7. nader, 9. do, 11. ode, 12. trieste, 13. petitie, 14. rit, 16. aroma, 18. genre, 21. ene, 24. onder, 25. Aar, 27. ode, 28. kreen, 32. Po, 34. no, 35. ei. 36. Ot, 37. gr. Mopperaars hebben niet altijd ongelijk (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Al behoort het tegenwoordig tot de „bon ton", zich te scharen in de rij van mistroostige programma klagers als het over radio of televisie gaat, de mopperaars hebben niet altijd ongelijk. Gisteravond bijvoorbeeld mochten ze over de totale oogst van luidspreker en beeldbuis gerust protest la ten horen, want voor de zo veelste maal was de coördi natie zoek. We hebben daar nu een heel kundige en zorg vuldige samengestelde com missie voor, maar het lijkt wel alsof dit werk iedereen te zwaar is. Laten we eerst die radioprogram ma's eens bekijken. Hilversum I: NRU, culturele avond, Hilversum II: NCRV, culturele avond. Dat betekent dat liefhebbers van een stukje lichte muziek (zelfs de politici in de Twee de Kamer erkennen, dat er ook met hun wensen rekening dient te wor den gehouden!) daarvoor tussen 7.30 en 12 uur alleen terecht konden op Hilversum I eenmaal 20 en eenmaal 25 minuten, en op de andere zender voor drie kwartier in de vooravond. Adempauze Op Hilversum I ving om 7.35 de Radio Volksuniversiteit aan met spre ken. Nadat het Promenadeorkest een Heitere en een Militaire suite had gespeeld volgden in een uur tijds drie gesproken programma's, over to neel, zwakzinnigenzorg en de invloed van de Hervorming. Elk op zichzelf goede en nuttige uitzendingen, maar niet zonder adempauze achter elkaar. Dan kreeg men dus 20 minuten amusementsmuziek, waarna er weer gepraat werd door NRU, nieuwsdienst en Bond zonder Naam, tot half 12. Wat stond daar nu tegenover op Hilversum II? Hier begon het gespro- -^PHILIPS 42.50 infraphil ken woord al om half zeven, het zet te zich ih diverse ernstige rubrieken voort tot middernacht, afgewisseld met kerk- en andere serieuze muziek. Tussen 7.30 en 8.15 uur werd de lich tere toets aangeslagen middels gram mofoonplaten. Ook bij de NCRV louter op zichzelf hoogstaande programma-onderdelen, maar met in totaal via drie Items twee uur religieuze muziek toch te eenzijdig van opzet. Nu geloven we best dat dc coördi natiecommissie een oogje in het zeil heeft gehouden, of er niet al teveel muziek en gesproken woord over de twee zenders tegelijk uitging, maar echt te voorkomen was dit gewoon weg niet. De fout schuilt op een heel ander punt: de zendtijdindeling voor deze avond deugt niet. Men moet niet de NRU die voornamelijk zwaarwich tig tevoorschijn komt, plaatsen tegen over de culturele avond van de NCRV. Toch anders? Meer en meer gaat bij de Hil- versumse omroepen de gedachte le ven, dat de Britten het nog niet zo gek hebben bekeken met hun verschillend geaarde programma's op vaste zenders: één zender voor het familieprogramma, één voor het amusement, een derde altijd cultu reel en sinds kort een vierde met louter lichte muziek. De Engelsman kan kiezen wat hij wil en wordt altijd bediend. De pro grammamakers hebben alleen te zor gen, dat hun totale uitzending een goed en aantrekkelijk geheel vormt Nu weten we wel, dat het de BBC is, die voor dit alles zorgt, maar de omroepen zouden er niets op tegen hebben, zulk een systeem in roule ring te nemen. Men maakt immers ook nu zijn culturele en amuse mentsavonden, en dc gerichtheid van Hilversum III werpt allang geen pro blemen meer op. Juist Hilversum III heeft bewezen, dat zoiets best kan. En dan is het broodnodig, dat deze zender ook 's avonds in de lucht komt. De omroepen zouden heel graag willen, dat Hilversum III 's avonds kon worden gebruikt voor cul turele uitzendingen en programma's voor gerichte minderheden. Dat zou de familieprogramma's op I en II zeer ten goede komen. En waarom dan niet meteen op die zenders amusement en bijv. concerten, hoorspelen en. documentaires ver deeld? Op de buis Over de beeldbuis viel gisteravond evengoed te klagen, want over beide netten was niet anders dan één tie nerprogramma tussen 7 en 8 van ei gen makelij te bekijken. Dat was van de AVRO. De TROS maakte 20 minuten opnamen van het Ameri kaanse tieneridool Stevie Wonder in Amsterdam. Toen dan de tieners waren be diend, konden de gekochte banden en films gaan draaien. De TROS onder brak die nog voor een gefilmd optre den van de Luchtmachtkapel, die te zamen met de pianist Gerard Henge- veld een populair concert gaf. Groenland krijgt geen televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Groenlandse regering heeft twee belangrijke besluiten moeten nemen. Het ene ging over een mogelijk verbod van zelf bierbrouwen. het andere betrof invoering van televisie. Een particu liere maatschappij zag brood in tv-ex- ploitatie en deed een aanbod. De rege ring wees het af. Op Groenland wonen, zeer verspreid, 50.000 mensen, o.w. veel Eskimo's. Niet iedereen kan lezen en schrijven en de regering heeft zich afgevraagd, in hoeverre er belangstel ling voor televisie zal bestaan. Er wordt echter beweerd dat vrees voor onrust op het eiland de doorslag gaf: televisie veroorzaakt in diverse landen nogal eens verschil van me ning en vormt bovendien aanleiding tot gekibbel in kinderrijke gezinnen Van dit alles wil men op Groenland niet weten. De bevolking heeft ook niet erg aangedrongen en zo werd de hoopvolle onderneming bedankt. Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15. Actualitei ten. 18.25 Licht ensemble en zangsolisten. 18.50 Orgelrecital. 19.00 Discussie over actuele za ken. 18.30 Nieuws. 19.35 Hersen gymnastiek. 20.00 Liedjespro gramma. 20.30 Cabaretprogram ma. 21.00 Stereo: Lichte orkest muziek. 21.20 Lichte _muziek geschetst door e Hilversum II. 298 m. KRO: 18 30 Nieuws. 18.45 Actualitei ten. 19.05 De Bisschoppensyno de in Rome. 19.10 Licht ensem ble en solisten. 19.40 Concllle- nostbus. 19.45 Zoekend gelo ven. 20.00 Luther na 450 jaar: Oecumenische uitzending. 21.00 Stereo: Muziekprogramma. 21.30 De Narrenkap, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Ovcrwegl 22.45 De zinge-J- bllisten. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STL) 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Ja - Nee, Geen mening: Opinie- neillng. 21.05 Aal-Poes, cabaret- rogramma. 21.30 Bericht over .uther, documentair program ma °5 Jazz in de mane- Journaal. 22.35-23.3S 20?16S Reclame. NTS: 20.20 Ir Dubbelspion- "r ide vriendschs Dubbelspion: JUde vriendschap. v- Eidofoor, Informatie bulten de gr er de tes •adio. 10.00 Lichte g .12.00 Lichte grar portret. 14.00 clam'e. NTS: 22-30 - 22.35 Jour- lands. 20.00 Nws bespreking. 23.25 :hte graramo foonmuïlek. (7.30-7.35 Van d voorpagina). VPRO: 7.55 Dez Symfonieorkest, koor en so liste. 15.30 Stereo: Klassieke 16.02 Voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes Spelen met beton 3: voor de Jeugd. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levr woord. 7.15 Pianorecital (gr). 7.45 Klassieke dansei ü.00 Nieuws. TROS: 8.10 LichU grammofoonmuziek en praat- de kleuters. 10.00 Seml-ki lalitetti delingen bouw: 12.31 alltelten; KRO: 12. (12. 7 Mede- intsprogrt 1.15 Ondernemend: irkest (gr). 15.00 Voor 2 Arbeidsvlta- tenprogramma TELEVISIE MOKtiEIN NTS: Eurovisie en Intervisie: Filmre porter uit Rusland. NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. België. Nederlands progr. 1 nalen: 2 en 10. 14.30 n Vespero della bea- 13.30^Jack --- Guido Gezelle. Dan is ook weer op zichzelf een documentaire over diepzeeonderzoek en een vooroorlogse speelfilm niet on aardig, maar het geheel van zulke programma's met aangekochte hoofdschotels doet toch maar heel ma- De enige informatie kwam deze avond van de kerkelijke zendgemach tigden die Kenmerk presenteerden. AVRO noch TROS deden er iets aan. Alweer een slecht staaltje van coördi natie dus. Maat vanavond staan wel weer de documentaire over Luther en het du re NTS-sehakelprogramma over Twente en de textiel precies tegeno ver elkaar. Waarom moet de VPRO de Lutheruitzending plaatsen tussen cabaret en jazzprogramma in? Had men Luther en jazz omgewisseld, dan was er voor beide informatieprogram ma's ruimte geweest. Trouwens... Ned. 1 biedt vanavond maar liefst drie uur en een kwartier gesproken programma's. Dat is ook geen kleinigheid voor de kijkers! Neen, we zijn er nog lang niet met de coördinatie en we vragen ons af of we er op deze manier, bij zoveel zendgemachtigden die, kunnen of niet, programma's moeten maken, ooit zullen komen. Jackie Allen zingt jazz in de manege Tussen een aantal bekende Nederlandse jazzmusici is vanavond in het VPRO-televisieprogramma op Ned. I (10.05) te zien en te horen de zangeres Jackie Allen hier op de foto. Het programma komt uit het Hippisch Centrum in Driebergen en heet daarom „Jazz in de manege". De paarden zullen het niet kwalijk nemen en het concert zal er des te hipper om zijn. Er wordt muziek gespeeld in arrangementen van Nederlandse musici, o.m. van de Rotterdamse wiskun deleraar Rob Maderna, die zich als verdienstelijk ama teur kan permitteren te weigeren om te spelen op een piano, die hem niet bevalt en dat ook onverdroten doet. Voor hem is de muziek een hooggewaardeerde en knap beoefende hobby. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Peilingen hebben het uitgewezen: op donderdag 21 sep tember jl. hebben we met z'n zes miljoenen zitten kijken naar het slot van de serie „De vluchteling", om maar te weten hoe het met de onschuldige dokter Richard Kimble zou aflopen. Dat is wat: zes miljoen mensen die zich in één nonsensver- haal verdiepten, alle persoonlijke zor gen en heel het benauwende wereld gebeuren ten spijt. Wij zijn toch een aardig en goed te amuseren volkje. Trouwens, een avond tevoren zaten we met evenvelen te kijken naar AjaxReal Madrid. En deze cijfers betreffen dan nog alleen kijkers van 15 jaar en ouder. We nemen er de tijd voor om ons rondom de beeld buis te scharen. Intussen is de slotaflevering van „De vluchteling" er als koek in ge gaan ook, het waarderingscijfer ligt ongekend hoog met 8,1. David Jans sen, die de rol van dr. Kimble jaren lang heeft gespeeld (wij zagen niet de helft van zijn avonturen en in België vlucht hij nog rustig verder) plukt nu de vruchten van zijn we reldsucces. Hij heeft zoveel filmaan- biedingen gekregen, dat hij ruimschoots kan kiezen. Hij is al schatrijk en kan nu de voordeligste contracten uitzoeken. Daarvoor kan je dan wel een paar jaar op de vlucht zijn! VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VPRO 7.07 uur films uit de Londense Zoo en autorubriek. 8.20 uur opiniespel „Ja, nee, geen mening" en aan sluitend cabaret van Jaap te Merwe. Derde bericht over Luther om 9.30 uur. 10.35 uur 8ste herhaling „De bezetting". j Ned. 2 NTS J 7.10 uur tot 10.25 uur „Dag dinsdag" met de bekende onderdelen: documentaire „De 21ste eeuw", aflevering „Dubbelspion" en „Tweeduuster", VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO Amusementsprogramma met om 7.35 uur hersengymnastiek en 8.30 cabaret van de Kosters. 9.20 uur Alex de Haas met bergerettes uit de 18de eeuw, gevolgd door het zelfportret van een journalist. 10.55 uur (NRU) hedendaagse muziek. Hilversum II KRO 8.00 uur Hervormingsdienst, rechtstreeks uit Rotter dam. 9.30 uur vrolijk hoorspel van Pirandello „De narren- 110.00 uur praten over actuele dingen in Context. ttoor A ff ai hu Yuan ff 91 „Heb ik niet gehoord dat u haar zuster in het ziekenhuif hebt gehad?" „Die liep een longontsteking op. Ik had geen keus. Ik hoop dat het Alice niet overkomt." „Ik geloof toch dat het beter is, dat zij niet alleen blijft, afgezien wat u ervan zei." „Dan hadden mijn woorden niet veel zin, vind je niet? David antwoordde niet, ze keken elkaar zwijgend in de ogen. David stond op en verliet snel het kantoor. Moore, met zijn handen om de stoelleuningen geklemd, keek hem na. David was woedend op Moore. Hij dacht het beter te weten en daarom kon hij het in het kantoor niet meer uithouden. Hij stond even stil om zijn jas aan te trekken, daarna gooide hij de buitendeur met een smak dicht. Met boosaardige voldoening hoorde hij dat de ruit geweldig rinkelde. Hij liep vlug door, hoewel hij niet het minste idee had waar hij naar toe gin^'. Hij stak de straat alleen maar over, omdat het voetgangerslicht op groen stond. In plaats van echter recht door te lopen, was het stom toeval dat hij rechtsaf sloeg en op die manier bij de trap kwam van May Turners kamer. Toen hij er stond, was hij het zich pas bewust. Hel was geen opzet geweest. Hij aarzelde even, met een schok drong het tot hem aoo* dat zijn woede op Moore buiten elke proportie was en helemaal tegen zijn idealen van een behoorlijk gedrag in ging. De ene gedachte haalde de andere uit. Deze woede op Moore was wellicht een verontschuldiging dat hij zichzelf met deze plattelandspraktijken had ingelaten. Hij verwierp echter deze gedachten en toen hij halverwege de trap liep, was hij weer kwaad op Moore. Boven ging de deur van May open en een jonge man stapte naar buiten. Hij droeg een monteurs jas en over zijn arm had hij een klos draad, het leek wel telefoondraad. Hij grijnsde en zei: „Ha, dokter", en David, die er nog niet aan gewend was dat iedereen in de stad hem kende, zei zo hartelijk mogelijk: „Dag!" Hij vond een stralende May. Haar zwarte krullende haar was prachtig opgemaakt, haar mooi gewelfde bovenlip gaf een pikant trekje aan haar Kezicht en leidde zijn gedachten even af van zijn zorgen. „Dag, David, kom binnen. Dan kun je kijken." Hij geloofde dat zij bloosde, omdat zij gedachteloos zo gretig zijn voornaam noemde. Het was heel aardig. „Kijken? O de antwoorddienst. Zo, is hij geplaatst?** „Ze zijn net klaar. Kom maar kijken." Zij klopte met vertedering op de kist met hefboompjes en knoppen, waaraan een telefoon hing. „Doet hij het al?" Dat klonk wel onnozel, maar het was alsof hij aannam dat het meisje zijn ontwikkeling niet had en daarom maar onbelangrijke dingen zei. „Natuurlijk. Op het ogenblik niet, maar als er iemand belt wel." „Je praat erover alsof het een levend wezen is." „Zo voel ik het ook. Denk je eens in. Ik kan dan met je in je auto praten waar je ook bent." „Het is nou niet bepaald een nieuwe uitvinding." „Dat weet ik, maar bekijk hem maar eens goed." „Wat een ophef over een kist met een rij knoppen. Mag ik eerst mijn jas uitdoen?" „Maar natuurlijk!" Zij lachten naar elkaar en hij liep de kamer door, terwijl hij nog niet goed wist wat hij tegen haar moest zeggen. „Nou, laat me eens kijken." „Kom hier maar zitten, dan zal ik het laten zien." Zij maakte ruimte voor hem op de bank en vergat in haar opwinding voorzichtig te zijn. Haar gezicht was opeens ver* trokken van pijn: Hij bleef staan en keek ernstig op haar „Dat staat me niet aan, May. Je kunt zo'n pijn niet hebben. We moeten je snel opnemen." „Laten we het daar nu niet over hebben.** „Goed... Weet je hoe hij werkt?" „Zeker. De man heeft hem gedemonstreerd." De Knoppen waren aangeduid met MOORE en PERKINS en ARMSTRONG. Twee knoppen hadden nog geen bordjes, „Voor wie zijn die twee?" Hij keek peinzend,want hoewel hij het niet wist, was het moeilijk om zijn gedachten erbij t® bepalen. „Een voor dokter Ladd, al zegt hij dat .hij niet wil. En d« andere is voor een eventuele nieuwe dokter in Haddon." .Stel je nu eens voor dat iemand me opbelt wat gebeurt er dan?" „Dan gaat het lichtje boven je naam branden en begint het apparaat te zoemen. Dan neem ik de telefoon. Jij hebt me dan gezegd waar je bent en dan bel ik je en zeg wat er aan de hand is. Het is niet moeilijk en het trekt me aan". „Maar je kunt me toch niet opbellen als ik in mijn auto zit?" „Nog niet, want dat moet over de radio, wij moeten eerst nog toestemming hebben en een golflengte aangewezen krij gen." (Wordt vervolgd) ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder MAAI? SAM K, re ho 6aat re vlug eecHrof* staaas...

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11