UREN GINGEN VERLOREN Kotter met zes man vergaan Onjuiste mededeling Marine JAMIN Commentaar Mogelijk lancering bemand Russisch ruimtevoertuig Brandstichter in Terneuzen TOCH WAPENS AAN BOORD VAN JOZINA MaarnW 30 oktober 1067 48ste }a»rg«Bj 1 Vetf»* CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Oordts Dagblad Hsaijsg Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Voor noodzakelijkheid is elk wapen goed. SYRUS Broedergemeente ontvangt spontane eerste hulp pagina Kernmerk Na negen weken vrij wel non-stop voetbal en korfbal moest zaterdag de eerste regendag wor den genoteerd. In het KNVB-voetbal viel de schade nog mee, maar leuk was het niet. Mod- dervelden, doorweekte spelers, weinig toeschou wers Onstabiel DE BILT Gedurende het weekeinde trok een actief lage drukgebied over de Noordzee weg. De kern bevindt zich nu boven Scandinavië. Een met koude en onstabiele lucht gevulde uitloper van deze depressie strekte zich de afgelopen dagen tot over onze omgeving uit. Het algemene weerbeeld onder gaat nog geen belangrijke veran dering. Westelijk van Ierland be vindt zich een kleine depressie die naar het Zuidoosten koerst. DE BILT Vannacht in Ihet binnenland kans op nachtvorst, langs de kust nog hier en daar een 'bui en matige tot erwakke wind tussen west en zuid. Mor gen half tot zwaar 'bewolkt met tijdelijk regen, ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag en overwegend matige wind uit zui delijke richtingen. Jaloerse minnaar gijzelt bruid CLEVELAND De vrijdag in het huwelijk getreden negentienjarige Linda Caldwell wordt in Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio door een vroegere minnaar in gijzeling gehouden. De man, die een vuurwa pen bij zich heeft, weigert zich over te geven. Het huis, waar de jaloerse min naar Linda gevangen houdt, is om singeld. Enkele agenten en twee geestelijken hebben tot nu toe ver geefs geprobeerd de man te bewegen ■de bruid te laten gaan. Hij heeft de echtgenoot van Linda verwond. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. De Newyorkse industrieel Thomas A. Morgan (80) is gisteren overleden. Hij was president-commissaris van Sperry-Rand Corp. en is adviseur ge weest van de presidenten Truman, Roosevelt en Eisenhower. Katwijk rouwt om het vergaan van de KW 37 Orion, waarbij naar moet worden aan genomen de zes opvarenden zijn verdronken. Een onjuiste mededeling van de Marine in Den Helder heeft de reddingsactie aanzienlijk vertraagd, volgens reder Hans Hoek. LONDEN De mogelijkheid bestaat dat de Russen binnen kort een nieuw soort bemand ruimtevoertuig zullen lanceren. De Russische regering heeft India om medewerking ver zocht voor het geval het ruim teschip op Indisch gebied mocht landen, zo heeft de Russische ambassadeur in India, Pegof, gisteren meegedeeld. Nadat in de Britse pers berichten waren verschenen over de lancering van een onbemand Soyoez-ruimte- voertuig, dat plaats kan bieden aan vijf astronauten, maakte het Russische persbureau Tass bekend, dat vrijdag een nieuw type Kosmos (nummer 186) in de ruimte is ge bracht. Deze satelliet moet dienen als mo- Een student, die zich wilde melden voor de Amerikaanse marine, moest zich lopend over de hoofden van zijn mede studenten naar het recruterings- bureau begeven. Uit protest dat er voor de strijdkrachten onder studenten wordt geworven, heb ben nl. vele studenten in Amerika zich geposteerd voor de recruteringsbureaus. del voor toekomstige ruimtevoertui gen. Ze draait in een baan om de aarde, die vrijwel gelijk is aan die van de Soyoez-1. Dit type sloeg in april bij zijn terugkeer naar de aarde te pletter, waarbij ruimtevaarder Ko- marof om het leven kwam. Vier satellieten De Sowjetunie lanceerde de afgelo pen week niet minder dan vier Kosmos satellieten. Woensdag de Kosmos-184, vrijdag de nummers 185 en 186 en zaterdag de Kosmos-187. Het bekende Duitse observatorium in Bochum leidt hieruit af dat de Russen volgend weekeinde een grootscheepse ruimteproef gaan on dernemen. Het zou gaan om een ruim telaboratorium, dat bestaat uit verscheidene aan elkaar gekoppelde ruimteschepen. De Kosmos-184 en -185 waren no dig om een onderzoek in te stellen naar eventuele gevaarlijke stralingen. De 186 zou een cabine moeten beproe ven, zoals straks voor de bemande vlucht zal worden gebruikt en de 187, waarvan het laagste punt van zijn baan slechts 145 kilometer boven het aardoppervlak ligt, zou een soort brug moeten vormen tussen de aarde en het te lanceren ruimtelaboratori um, aldus de geleerden in Bochum. In Moskou hebben waarnemers de lancering van zo'n ruimtevoertuig (met het oog op de herdenking van de oktoberrevolutie) tegengesproken. Een mislukking zou de feestvreugde bederven, menen zij. Paus moet op kamer blijven ROME De gezondheidstoestand van de paus was gisteren van dien aard, dat hij op advies van zijn lijfarts zijn ka mer niet heeft verlaten. Hij zou giste ren een plechtigheid tot heiligverkla ring van de Franse monnik Benilde verrichten en daarna officieel de bis schopssynode sluiten. De 70-jarige paus lijdt al geruime tijd aan een blaas- en nieraandoening. In de eerste helft van november moet hij een prostaatoperatie ondergaan. De bisschoppensynode, het lekencongres en het bezoek van patriarch Athenago- ras schijnen teveel van zijn krachten te hebben gevergd. KAIRO Egypte wil op zijn hoogst de Indiase ontwerp-resolutie aanvaarden, schrijft het Egyptische dagblad Al Achram vandaag: beëindi ging van de staat van oorlog, bevesti ging van het recht van alle staten op politieke onafhankelijkheid, nationale soevereiniteit en territoriale integri teit en terugtrekking van de troepen op de stellingen die zij voor de oor log van begin juni bezetten. hip, voordat het onder een Katwijks visserijmerk zee koos, gereed gemaakt voor de treil- visserij. Maurice Chevalier houdt er mee op NEW YORK Tijdens het „April in Paris"-bal te New York heeft Mau rice Chevalier verklaard, dat hij na een jaar van eenmansvoorstellingen in alle delen van de wereld, stil gaat leven. „Ik kwam in 1928 voor mijn werk naar de VS en dat ik ster ben gwor- den dank ik aan het Amerikaanse publiek", zo zei Chevalier. „Ik ben werkelijk dol op mijn werk. Ik ben van plan een wereldtournee van een mansvoorstellingen te maken. Wan neer je 80 bent moet je toch eigenlijk dwaas zijn om zo iets te doen", zie Chevalier. „Ik zal tot mijn laatste glimlach van u blijven houden." Zijn toespraak voor ruim duizend mensen werd in alle stilte beluisterd. TERNEUZEN rond het middernachtelijke uur be merkten voorbijgangers een begin van brand in het souterrain van een handel in auto-onderdelen aan de Nieuwstraat in Terneuzen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, ontstond er vrij veel schade. De ge meentepolitie ontdekte dat het hier een geval van brandstichting betrof. Het was de zesde keer in betrekkke- lijk korte tijd dat, steeds op hetzelfde uur, in de Terneuzense binnenstad brand werd ontdekt. elke dag een ander voordeel niet duur wel heerlijk huis aan de Industrieweg. Hij zegt: „Hij was een flinke kerel en een zeer bekwaam zeeman. Na de tegenslagen die hij had gehad moest hij een nieuwe kans krijgen. Ik gaf hem het comman do over de KW 37, die ik in Lowestoft had gekocht, samen met de KW 38. Ik had al een hele tijd een oogje op deze haringdrifters omdat het prachtige scheepjes waren. Alle zeelui die ze hebben gezien waren er enthousiast over. We hebben in IJmuiden een eigen machinewerkplaats en daar lieten we dat nodig was, opknap- de modernste apparatuur De schepen hebben meter. Er staat een ir 29 de KW Contact Schipper A. Houwaard 38 heeft vrijdagavond om telefonisch contact met schipper Nygh gehad. Alles was toen wel aan boord. Het zag ernaar uit dat schipper Nygh nog een enkel trekje zou doen om daarna, evenals schipper Houwaard, op IJmuiden aan te stomen. De KW 38 is daar in de loop van de avond met twin tig manden vis aangekomen, maar de KW 37 volgde niet." Vrijdagavond heeft schipper Nijgh met behulp van zijn zender ook gespro ken met zijn vader, schipper D. Nijgh van de KW 226 Jacob sr. Op het schip Moerdijk zou men later noodseinen van de KW 37 hebben opgevangen, maar dat leek reder Hoek niet erg waarschyn- lyk. Hij zegt: „Ik vermoed dat ze getrof fen zijn door een grondzee. Wanneer je daardoor wordt overvallen, ben je ner gens meer al is je scheepje nog zo sta biel. Ik weet niet zeker hoe het is ge gaan, maar als het zo gebeurd is. was er geen gelegenheid meer nog maEir iets te ondernemen." LAGOS Een woordvoerder van de federale Nigeriaanse regering in Lagos heeft zaterdag meegedeeld dat de federale autoriteiten 11.000 dub belloops geweren hebben aangetroffen aan boord van het Nederlandse schip Jozina, dat vorige week door de Nigeriaanse marine in Lagos is opgebracht. De Jozina had volgens de woordvoerder de geweren plus ruim een half miljoen patronen in Lissabon aan boord genomen. j.yi.".de^dC Vjn de f«de"le regering is de vorige week al meegedeeld, dat het schip werd aangehouden toen het op weg was naar Biafra. Het was de tweede reis van de KW 37 onder schipper Nijgh. Dinsdag was men uit IJmuiden vertrokken om te gaan vissen, westnoordwest van Den Helder. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Door een geruststellende telefonische mededeling van de Koninklijke Marine in Den Helder zijn zaterdag kostbare uren verloren gegaan bij het zoeken naar de zes opvarenden van de Katwijkse kotter KW 37 Orion, die vrijdagavond op de Noord zee is vergaan. De eigenaar van de kotter, de Katwijkse reder Hans Hoek, nam zaterdag, mede op aan drang van in angst zittende fa milieleden van de opvarenden, contact op met Den Helder om te informeren of men zijn schip daar misschien had gezien. Na een bevestigend antwoord was de spanning geweken. Naarmate de uren evenwel verstre ken nam het wantrouwen toe. Opnieuw werd Den Helder opgebeld en toen werd gezegd dat de Orion er niet was aangekomen. Direct werd alarm gesla gen. Maar aangezien het toen al don ker was geworden konden de vliegtui gen van het vliegkamp Valkenburg pas gistermorgen opstijgen om naar de ver miste kotter te zoeken. De marine-autoriteiten konden vanmorgen nog geen commentaar geven op de beschuldiging dat door een onjuiste mededeling van hun kant de reddingsactie is vertraagd. Men was druk bezig met het instel len van een uitgebreid onderzoek, waarvan pas in de namiddag het re sultaat bekend zou zijn. Verdronken Vyf opvarenden zyn vermoedeiyk met het schip de diepte ingealeurd. De zesde, de 37-jarige matroos A. Hus, Slulsweg 97 te Katwyk (getrouwd en vader van drie kinderen) spoelde gis termorgen aan op het eiland Texel. Aangenomen wordt nn dat hy vele uren gedreven heeft op een redding boei, die niet ver van hem vandaan op De namen van de vijf anderen zijn: de 26-jarige schipper J. Nygh, Prince- straat 41a (twee kinderen), de 20-jarige stuurman W. Ouwehand uit de Te Brit- tenstraat (pas getrouwd), de 22-jarige ongehuwde motordrijver C. van Rijn, Parklaan 36, de 40-jarige N. Varkevis- ser. Rijnmond 176 (twee kinderen) en de 23-jarige A. van der Plas, Langeveld- straat 152 (een kind\. Reder Hoek had het vaartuig vier weken geleden met het zusterschip KW 38 in Lowestoft (Engeland) gekocht. Beide schepen waren in 1952 gebouwd. Schipper Nygh had vorig jaar ja nuari als schipper op de KW 12 André met een scheepsbrand te kampen. Het schip moest naar IJmuiden worden ge- Enkele maanden later had hij als schipper van de «KW-201 een aanvaring met de SCHr2 Zuiderkruis. De Zuider kruis zonk. maar schipper Nijgh kon de hele bemanning aan boord nemen, rotterdammer 24 pvea Toen de auto van de acht tienjarige Arie Milborn van de Adrianalaan op de Ringdyk by de Bergseplas te Rotterdam zaterdagmiddag bij een inhaal manoeuvre in een slip raakte, schoof de wagen het water van de zogenaamde Inktput in. De auto bleef ongeveer zes meter van de kant op de bodem staan. Het dak kwam net boven water en door het open dak konden Arie en zijn twintig jarige zus Ingrid op het dak klimmen. Daar hebben zij zit ten wachten totdat een politie man hen met een roeiboot naar de kant bracht. De GG en GD heeft broer en zus naar huis gebracht. De auto werd met een kraanwagen op het droge gezet. Lastig heer TNE betekenis van mr. J. J. Hangel broek bepalen is geen zaak die zonder serieuze studie rechtvaardig kan geschieden. Daarvoor waren zijn functies te talrijk en was zijn werk te vertakt en deswege voor een deel onzichtbaar. De suggestie dat wetenschappelijk te doen ver dient daarom zeker aandacht. Toch heeft mr. Hangelbroek een zichtbaar monument opgericht, niet voor zichzelf, maar voor het christe lijk onderwijs. Hij heeft dat name lijk een wapen gegeven om eigen bestaan veilig te stellen, en wel in de vorm van een zorgvuldig opge bouwde jurisprudentie. De vrijheid van onderwijs, wettelijk gegarandeerd, zou de scholen weinig baten als er niet een waakzaam ju rist was geweest, die elke bedreiging van die vrijheid snel signaleerde, die tegenover de overheid „een lastig heer" was, zoals staatssecretaris Grosheide memoreerde, en die on- telbaren stimuleerde in de strijd om het bestaan van het christelijk on derwijs. Het lijkt ondenkbaar dat mr. Han gelbroek, nu niet meer officieel in functie, de belangen van het onder wijs uit het oog zou verliezen. Wij wensen hem toe, dat hij, genietend van zijn zojuist verkregen pensioen rechten, dat onderwijs nog jaren mag dienen. Nansenmedaille uitgereikt Thant feliciteert prins Bernhard NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft prins Bernhard gelukgewenst met de toekenning van de Nansen- medaille voor vluchtelingenwerk. De Prins kreeg de medaille vandaag tijdens een plechtigheid in het voor malige volkenbondspaleis in Genève. Oe Thant schrijft dat de Prins de oprechte dank van de gehele volke rengemeenschap heeft verdiend. Prins Bernhard was voorzitter van de Europese vluchtelingencampagne 1966. „Sportvissers" met wapens aangehouden KRUININGEN De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in het recreatiegebied „Den Inkel" drie Belgische „sportvissers" aangehouden. Zy waren daar met een auto, waarin zich wapens bevonden, zoals een jacht geweer, een buks, twee grote dolkmes sen, een hoeveelheid munitie, alsmede een nachtkyker. Bij nader onderzoek bleek, dat de Belgen een palingfuik aan de oever van de Westerschelde hadden uitgezet. Na het verhoor zijn de Belgen vrijgelaten. De wapens werden uiteraard in beslag genomen. China hitst volk in Indonesië op tegen Soeharto HONGKONG Het Pekingse Volksdagblad heeft gisteren het In donesische volk opgeroepen tot een gewapende opstand tegen de rege- ring-Soeharto. Het vraagt de Chi nezen in Indonesië „schouder aan schouder" te strijden met het In donesische volk teneinde de reactio naire regering Soeharto-Nasoetion, die zich in een uiterst hachelijke si tuatie bevindt, omver te werpen. Ik geef op als nieuwe abonnee Als beloning voor mijn akttviteit ontvang ik een grote luxe Slerknljpar. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. naam: straat: ^betaalt: O per kwartaal per maand straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad 1 j hokje zwart maken naar keuze j I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1