Nieuwe Leidse Comranit BRAND BU BROEDERGEMEENTE TWEE SCHEPEN ZINKEN IN NIEUWE WATERWEG Storm wakkert vuur aan - schade 35 miljoen JAMIN Engeland los van West-Europa? Commentaren Oorzaak vermoedelijk kortsluiting Amnestie voor duizenden in Zuid-Vietnam In zware storm Allen gered Vee traeht zwemmend wal te bereiken Als het buiten EEG blijft Zaterdag 28 oktober 1961— 48st« Jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvactlch (s ghablevan miin hert In teghanspoatl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Werkloos (Van onze speciale verslaggever^ ZEIST Een deel van het historische complex van de broedergemeente der Hernhutters is vannacht door een felle brand in de as gelegd. De schade wordt op liefst 35 miljoen gulden geschat. Ongeveer 90 procent hiervan wordt door de verzekering gedekt. In onze jeugd voelen wij ons rijker hij iedere nieuwe illusie; op rijpere leeftijd hij elke illusie, die wij verliezen. SWETCHINE Samen wegen zoeken tot herstel eenheid - pagina Kernmerk De werklozen in het noorden van ons land zijn verbitterd: ze voelen zich door Den Haag in de steek gelaten. Lees in ons Zondags blad wat er aan schort volgens Groningers, Dren ten en Friezen. WEER GROTER GEZIN OM VERVELING TE VERJAGEN - PAGINA 9. „Hij viel bijna in dat gat. Ik kon hem nog juist tegenhouden." HET WEER Herfstweer DE BILT Een stormdepres- sie met windkracht negen pas seert de Noordzee en een deel van ons land. Er vallen enkele buien die hier en daar van hagel en onweer vergezeld gaan. Vanmiddag neemt de wind iets af, maar via Engeland nadert een randstoring, die in de nacht of morgenochtend opnieuw een stormachtige wind zal brengen. Ook morgen zijn er afwisse lend opklaringen en buien te verwachten. Dit betekent dat oktober afscheid neemt met een zeer onstuimig herfstweekeinde. 29 oktober zo op 7.28: onder 17.19: 30 oktober zo op 7.30: onder 17.17; Duizenden Zeistenaren sloegen de vuurzee gade, die een regen van vonken over de wijde omgeving sproeide. Toen het carré als een fakkel begon te branden, werden alle 70 gezinnen, die in de vleugels wonen, haastig geëvacueerd. Vanmorgen bleek dat tien gezinnen dakloos waren geworden. De brandweerkorpsen van Zeist, De Bilt en Utrecht, van de lucht macht, zomede een brandweereen heid, bestreden de vuurzee met der tig lagedrukspuiten. Ze werden bij gestaan door honderden burgers, die nog trachtten te redden wat er te redden viel. Toen de hitte te groot werd, moesten de burgers zich te rugtrekken. Vanmorgen om half zes had men de gisteravond tegen elf uur uitge broken brand pas onder de knie. De verwachting was men zeker tot van avond met nablussingswerkzaamhe- den bezig zou zijn. Honderden auto mobilisten, voornamelijk uit de pro vincie Utrecht, trokken vandaag naar Zeist om de schade in ogen schouw te nemen. KORTSLUITING De brand, die vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan ook wordt er van het springen van een ver warmingsketel gesproken brak uit bij de textielgroothandel Wees en Weiss, de grootste in zijn soort in Nederland. Deze firma is eigendom van de broederschap en vormt de basis van het bestaan der Zeister Hernhutters. elke dag een ander voordeel niet duur wel heerlijk SAIGON ea De Zuidvietnamese re gering zal ter gelegenheid van de beëdiging van president Nguyen Van Thieu (dinsdag) vijfduizend politieke gevangenen in vrijheid stellen. Ze worden vastgehouden onder verden king van Vietcong-activiteiten. Ook krijgen nog vijfhonderd ver oordeelden Vietcongleden en mili tante boeddhisten amnestie, even als 250 „gewone" delinquenten. MIELE WASAUTOMATEN „Het is de kurk, waar de hele ge meenschap op drijft", aldus de bur gemeester van eZist, rar. A. P. Korthals Altes. Behalve de textielgroothandel ging ook een nabijgelegen fabriekje van artikelen voor tandartsen to taal verloren. Omdat er een be drijfsschadeverzekering was, zal het voltallige personeel meer dan 200 man het volle salaris blijven ont vangen. De directie van de textielgroot handel schat dat de opbouw van het bedrijf ten minste anderhalf jaar zal vergen. Zij heeft reeds aangekondigd een houten noodgebouw te laten neerzetten om een deel van de pro- duktie zo spoedig mogelijk te hcr- Voor vervolg zie pagina 7 Een grote brand heeft vannacht het complex van de broederschap der Hernhutters ip Zeist voor een deel m de as gelegd. De schade wordt geschat op 35 miljoen gulden. Gezien de vlammen, die door de storm over een lengte van 150 meter boven het pand werden uitgejaagd, stond de brandweer voor een schier onmogelijke taak. Een chaotische toestand ontstond gisteravond op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardingen toen twee schepen in de zware storm en regenbuien frontaal met elkaar in aanvaring kwamen en gelukkig buiten de vaargeul zijn gezonken. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In een vliegende züidwester storm met windkracht negen kwamen vrijdagavond om ongeveer half acht een Duits en Frans schip frontaal in aanvaring bij Vlaardin gen. Beide schepen zijn gezonken. Alle 77 opvarende konden van boord worden gehaald. Van de dertig runderen die het Duitse schip aan boord had wisten eerst zeven stieren zwemmend de wal te bereiken. Deining na berichten in Britse pers LONDEN Vandaag is dei ning ontstaan na het sensatio nele bericht in enkele Britse kranten dat Engeland zich vol ledig zal losmaken van West- Europa indien het buiten de EEG wordt gehouden. Het bericht is direct door officiële regeringswoordvoerders tegengespro ken, maar het feit dat het gerucht zo'wijd verbreid is, wijst er volgens waarnemers op dat er toch iets «roeit. Zowel socialistische als conserva tieve kranten lanceerden het bericht en zelfs de serieuze Financial Times. Premier Wilson zou kennelijk langs diplomatieke weg Frankrijk en West-Duitsland hebben gewaar schuwd dat een nieuwe afwijzing En geland zou noodzaken tot een „gron dige herziening van zijn hele buiten landse politiek, met inbegrip van de betrekkingen met Europa". Daarvoor zou Wilson deze twee landen hebben uitgekozen, aldus de Financial Times, omdat die als enige van de Zes niet volkomen toestem mend tegenover de Britse kandida tuur staan. Steun van VS Volgens de rechtse Daily Express heeft Wilson zelfs met een uittreden uit de NAVO en erkenning van Oost- Roeiers van de Eendracht konden met grote moeite de koeien redden. Ze sleepten ze door het water naar de kant, waar de dieren in een wei land werden bijeen gedreven. Op de foto houdt een roeier een koe vast. Duitsland gedreigd. De regering zou voor deze verwijdering van de rest van Europa de volste steun hebben van Amerika. Een woordvoerder van de premier noemde de geruchten „volslagen vals". „De suggestie dat een herzie ning van de Britse politiek in het verschiet ligt, is absoluut onge grond", was het commentaar van het ministerie van buitenlandse zaken. In Washington zijn de berichten over de mogelijke ommezwaai met verbazing en ongeloof ontvangen. Zou dit gebeuren dan zou dat de in eenstorting betekenen van de in de afgelopen twintig jaar door Engeland, Amerika en hun bondgenoten zo be hoedzaam opgebouwde politiek, zo werd in diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad opgemerkt. De overige 23 koeien waren vlak voor het zinken op het achterschip bijeengedreven, waar hun angstig loeien verwaaide in de stormnacht. De opvarenden, onder wie twaalf pas sagiers, konden overstappen in de bootjes van de Rotterdamse Roei ersvereniging De Eendracht en op sleepboten. Na de eerste reddingsaktie gingen zij terug om zeven stieren, die waren losgesneden, op sleeptouw te nemen. De rillerige beesten zijn voorlopig on dergebracht op het terrein van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, waar ze verwezen stonden te kijken naar de glanzende installaties. Onmiddellijk na de aanvaring ver leenden vijftien sleepboten assisten tie. Het Franse schip Président Pier re Angöt (2700 brt.) was er het ergste aan toe. Het schip, had een groot gat in de voorpiek, waar het water naar binnen kolkte. Sleepboten duwden Vandaag nog berging ROTTERDAM W. A. v. d. Taks Bergingsbedrijf had vanochtend goede hoop In de loop van de middag nog met de berging van de Hornland te kunnen beginnen. Vertegenwoordigers van het bergings bedrijf en verzekeringsmaatschappijen hebben vanmorgen over de berging ge sproken. Over een beslissing aan gaande de wjjze waarop het schip zou worden aangepakt, kon nog niets wor den gezegd. het schip buiten dc vaargeul en zet ten het ongeveer vijftig meter van de oever aan de grond. Ook het Duitse vrachtschip Horn land (4200 brt) uit Hamburg maakte veel water en weldra onderging dit hetzelfde lot; met ongeveer cfcrtig gra den slagzij en de voorsteven bijna geheel onder water rustte ook de Hornland op de rivierbodem benoor den de vaargeul. De achtersteven bleef geheel boven water. Van de Fransman staken te midder nacht slechts schoorsteen, masten en laadgerei boven het rumoerige water oppervlak uit. Voor vervolg zie pag. 7 Staking in haven Liverpool voorbij LIVERPOOL De havenarbeiders in Liverpool gaan maandag weer aan het werk. Ongeveer 10.000 arbeiders hebben veertig dagen gestaakt om hun looneisen kracht bij te zetten. De arbeiders zijn het niet geheel eens over de nieuwe arbeidsvoor waarden van de vakbonden. Een groot aantal stemde tegen hervatting van het werk. De havenstaking heeft veel gekost. Er zijn exportgoederen ter waarde van 15 miljard gulden blijven liggen. Honderd schepen lagen aan de kade. De havenstaking in Londen duurt voort. De Friese journalisten hebben de Friese persprijs dit jaar toegekend aan prof. dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse bank en oud-pre mier. De boerderij van de heer P. Brou wer in Terwispel is gisteren ten ge volge van blikseminslag grotendeels door brand verwoest. Er kwamen achttien melkkoeien in de vlammen De regering van Tanzania heeft gisteren de nationalisatie van diverse sisalondernemingen bekendgemaakt. Tot de ondernemingen behoort het bedrijf van de NV Cultuurmaatschap pij Ngombezi uit Amsterdam. Oostduitse agent in West-Berlijn gearresteerd WEST-BERLIJN De golf van arrestaties in West-Duitsland van personen die voor inlichtingendien sten achter het ijzeren gordijn zou den hebben gewerkt is ook tot West- Berlijn doorgedrongen met de aan houding Van de voormalige politie agent Wilhelm Lehmann (67). Er was tegen Lehmann al acht jaar een onderzoek aan de gang, dat tot voor kort zonder resultaat bleef. Hij zou Westberlijnse persoonsbe wijzen hebben geleverd aan talrijke Oostduitse agenten. TJET is niet zo verbazingwekkend als het lijkt, dat er bedrijven zijn die arbeidsplaatsen open heb ben, maar ondanks heersende werk loosheid, geen personeel kannen krijgen. Harde werkelijkheid Is, dat een aantal mensen liever lui dan moe is. Arbeid wordt niet meer als de enige levensvulling beschouwd. Gelukkig maar. Veranderde opvattingen In deze brengen echter wel mee, dat het verlangen naar arbeid minder wordt naarmate het pakket sociale maat regelen vollediger wordt. Een on vermijdelijk gevolg, dat de prikkel om in het levensonderhoud te voor zien, geleidelijk weggenomen heeft. De overheid zal zich met deze wer kelijkheid moeten bezighouden. De sociale uitkeringen kosten handen vol geld. Te denken ware aan een systeem, waarbij werknemers die noodge dwongen met een lager loon genoe gen moeten nemen dan wat zij ge noten voor zij werkloos werden, een aanvulling uit het werkloosheids fonds krijgen. Wel geen ideale op lossing, maar het voorkomt wan toestanden zoals gesignaleerd. De sociale wetgeving heeft in ons land heilzame gevolgen gehad. Dit is dan ook allerminst een in twijfel trekken van de waarde ervan. Maar het moet niet zo zijn, dat sociale maatregelen als een nood zakelijk kwaad gezien gaan worden. Ramp T~)E grote brand, die een deel van het complex van de Broeder gemeente van de Hernhutters in Zeist in de as heeft gelegd, is een grote klap voor een ieder die daarbij betrokken is. Dit slaat ook op ons, christenen, die deze reeds eeuwen ni Nederland gevestigde gemeen schap een warm hart toedragen. De broedergemeente kan betiteld worden als een monument van chris telijke naastenliefde. We behoeven de zendingsactiviteiten van de Hern* hutters in Suriname slechts in hef# innerlng te brengen om het belang# rijke werk, dat door de broed ertchag wordt verricht, te illustreren. Wij hopen oprecht dat onze mede broeders deze ramp spoedig te boven zullen komen. We hebben daar ook vertrouwen in, omdat de Hernhui. ters altijd hebben uitgemunt doof een wel haast onovertroffen energie en werkkracht. Kanaaltunnel in 1970 van start RIJSSEL De aanleg van de Ka naaltunnel (tussen Engeland en Frankrijk) moet tegen 1970 beginnen. Dit heeft de commissie die het pro ject bestudeert meegedeeld. De ren tabiliteit van de tunnel zou verzekerd zijn. De kosten van aanleg belopen 2 1/4 miljard gulden. De bedoeling is dat de tunnel per uur 4.500 auto's kan verwerken. HET WEER IN EUROPA ;rdaro regenbul Frankfort Mtlnchen half bew. licht bew. licht bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1