Nieuwe Leidse Courant ^Tr VEILIGHEIDSRAAD VEROORDEELT ACTIES Friese nummerborden SPINAZIE 750grl1.15 Commentaren ANDUVIE Meer VN - toezicht Compromis-resolutie Nigeria legt beslag op Nederlands schip D'66 winnaar in Oostelijk Flevoland Dr. Hatta ziek in Stockholm Brits schrijver: „Franco brak het fascisme" Donderdag 26 oktober 1967- 48ste Jaargang Directeur: F. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stentvastich ts ghebleven mijn herf In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bouwer Flevodijk verongelukt HEERENVEEN De 45-jarige G. Dikkerboom uit Heerenveen is gis teren op rijksweg 43 bij Midwolde dodelijk verongelukt toen hij een vrachtwagen passeerde die plotseling naar links uitweek. De heer Dikkerboom was direc teur van het baggerbedrijf Dikker boom en Sybrandy, dat de dijk om Zuid-Flevoland aanlegde, die juist gisteren werd gesloten. Lijk opgehaald van vergane Urker 154 URK Het lijk van één der opva renden van de vorige week vergane Urker kotter UK-154 is gisteren ten noorden van het eiland Borkum ge- vondeg door de UK-77. Het is de ge huwde 24-jarige J. Kaptein. Reeds eerder was het lijk van een ander slachtoffer, de heer Jenema, opgehaald door de UK-46. Het red- dingvlot van de UK-154 is dezer da gen, nagenoeg geheel intact, gevon den. Door een. aantal Uhker kotters wordt benoorden Borkum nog ge zocht naar.de vergane UK-154 Vigila- te Deo Volente. Drie arbeiders door parathion vergiftigd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij het laden van vaten parathion in de Waal haven bij de Scheepvaart Vereni ging Zuid zijn woensdagmorgen drie havenarbeiders vergiftigd door parationdamp. De geneeskundige dienst van de SVZ greep onmiddel lijk in, zodat de consequenties van dit landbouwvergif beperkt bleven tot hoofdpijn en maagpijn. Het ongeluk gebeurde aan boord van het Duitse schip Hamburg. Bij het laden ontstond er, toen een vat parathion in de lucht hing, plotse ling een storing, zodat het vat in het ruim viel en openscheurde. De inhoud van het vat en de daaraan verbonden giftige dampen verspreidden zich in een mum van tijd in het ruim. Drie van de zes arbeiders die in 'het ruim werk zaam waren, wisten zich tijdig in veiligheid te stelen. De andere drie ademden de chemische dampen in. Onmiddellijk werden zij overge bracht naar de verbandkamer van 'het bedrijf. De 32-jarige A. J. Nijs had hevige braakneigingen en maag krampen. Zijn collega's G. P. Dek ker (20) en G. van Egmond (24) hadden in mindere mate last van de vergiftiging. Na de behandeling kon het drietal naar huis gaan. 600 A A JHL gr O vet. KWALITEITS DIEPVRIES De dijk van het nieuwe Zuid- Flevoland is dicht. De laatste hap grond is gisteren in het stroomgat gevallen. Zoals bekend werd bij de jongste storm dit stroomgat zo verbreed, dat de sluiting, die door de Koningin zou worden verricht, moest wor den uitgesteld. Maar nu dan is een groot werk geklaard. Juichend lopen de eer ste arbeiders over het gedichte gat. Onrust aan het Suezkanaal. Aan de westelijke oever brandt het. Rusland en de V.S. heb ben zich kunnen vinden in een „compromis-resolutie", waarin alle schendingen van het bestand in het Nabije Oosten worden veroordeeld. „Joegoslavië deed alles om Ra ja te arresteren" DEN HAAG De Joegoslavische regering heeft van het begin af alle medewerking verleend om aan het verzoek tot voorlopige aanhouding van Rajakowitsch te voldoen. Dit heb ben de ministers Polak en Luns het liberale Kamerlid mr, Berkhouwer ge antwoord. Dat Ra ja niet werd gearresteerd en kans zag naar Oostenrijk te ontsnappen is volgens de regering van de deelstaat Slovenië een gevolg van onoplettendheid van de politie in De regering van Joegoslavië heeft aan de Nederlandse ambassadeur in Belgrado uitdrukking gegeven aan haar teleurstelling over de onbevredi gende gang van zaken, aldus de be windslieden. De 24-jarige J J Plaatje uit Odoom is gisteren getroffen door een vallende laadbak van een aardappel rooier. De man was op slag dood. Op weg naar Biafra „met wapens LAGOS Federale Nige riaanse autoriteiten hebben bin nen de territoriale wateren een Nederlands schip aangehouden omdat het met een lading wa pens op weg zou zijn naar de afgescheiden provincie Biafra. Het sóhip is de 500 ton metende Jozina, die een bemanning had van zeven Nederlanders, Spanjaarden en Portugezen. Er was ook een Neder landse vrouw aan boord. De Jozina is door drie Nigeriaanse oorlogsschepen naar de marinebasis Apapa opge- braoht waar het aan journalisten werd getoond. Het schip is eigendom van de NV Scheepvaart kantoor Groningen te Loosdrecht en was, door bemiddeling van Kamp's scheepvaart en Han delsmaatschappij in Groningen ver huurd aan een Biafraanse maat schappij in Port Harcourt voor het vervoer van stukgoed, onder voor waarde dat zich daarbij geen oor logstuig zou bevinden. De kapitein van de Jozina is de 50-jarige W. Plantinga uit Heeren veen. De overige Nederlandse beman ningsleden zijn: de machinist P. F. G. Augustin uit Amstelveen, die verge zeld is van zijn vrouw, de matroos T. Rijpma uit Bolsward en de kok B. Kersies uit Delfzijl. De bemanning werd gecompleteerd door 1 Span jaard en 2 Portugezen. Het Schip was 7 oktober met een lading stukgoederen uit Lissabon ver trokken. Gezagvoerder Plantinga had de scheepvaart- en handelsmaatschap pij Kamp maandag reeds op de hoog te gesteld van de aanhouding. Vol- Kapitein Plantinga meldde nog, dat de Nederlandse ambassade in Lagos zich met de Nigeriaanse autoriteiten in verbinding heeft gesteld om de vrijlating van schip en opvarenden te bewerkstelligen. Rechtstreekse tv- uitzending uit Sow jetunie HILVERSUM Woensdag 1 novem ber zal de NTS via intervisie en Euro visie rechtstreeks zijn verbonden met de Sowjetunie. Onder de titel „een uur Sowjetunie" neemt zjj dan van 9.55 tot 11 uur 's morgens het programma over, dat de Russische televisie ter gelegenheid van de 50ste herdenking van de grote Russische revolutie uit zendt. Een samenvatting van dit pro gramma volgt 's avonds om 22.50 uur Meer stakers in Britse havens LONDEN De reeds vijf weken durende havenstakingen in Engeland zijn gisteren verergerd door een toe neming van het aantal Stakers in Lon den en de afwijzing van een akkoord door de havenarbeiders van Liver- De 10.000 stakers in Liverpool sloe gen het advies van hun vakbondslei ders in de wind en weigerden het werk te hervatten. In deze havenstad liggen 99 schepen werkeloos door de staking* In Londen slaagde de commu nistische vakbondsleider Jack Dash erin 1.133 arbeiders over te halen het werk neer te leggen. Er staken nu in Engelands hoofdstad 6.714 havenarbei ders. Er dreigt in Engeland buiten de havens nog een staking: bij de Ford-fabrieken in Dagenham kunnen 9.000 man werkloos worden door een wilde staking uit protest tegen het ontslag van een arbeider, die gewei gerd had een instrument aan zijn ma chine te vervangen. Volgens de be trokken arbeider was dit iemand an ders' werk. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteravond met alge mene stemmen de schendingen van het bestand in het Nabije Oosten veroordeeld. De raad deed een beroep op de betrokken landen, onverwijld alle verboden militaire activiteiten in het ge bied te staken. De aanvaarde resolutie was een soort compromis tussen de Russische en de Amerikaanse ontwerp-resolu- ties, die de vorige dag al waren in gediend. De Russen hadden voorgesteld Israëls „aanva'lsdaad" (het beschie ten van de olieraffinaderijen in Suez) te veroordelen en te bepalen, dat Israël aan Egypte een schade vergoeding moet betalen. De Verenigde Staten stelden di rect daarna voor „elke schending van het bestand" te veroordelen. Het was van het begin af duidelijk dat geen van de twee voorstellen aanvaardbaar zou zijn. „Helder" De Russische afgevaardigde Fedo- renko noemde de nieuwe resolutie „kristalhelder van essentie en be tekenis". Volgens hem was het Is raël, en alleen Israël dat de be standsovereenkomst had geschon den. Zijn VS-collega Goldberg vond de resolutie „evenwichtig" en „on partijdig". Zij houdt volgens hem tevens een veroordeling in van het tot zinken brengen (door Egypte) van de torpedobootjager Eilath za terdag. Oe Thant deelde na de stemming nog mee dat hij met het hoofd van de VN-organisatie voor toezicht op het bestand, generaal Buil, overleg zal plegen over de vraag hoe het bestand heter kan worden gehand haafd. Het aantal waarnemers moet worden uitgebreid tot negentig en het aantal waarnemingsposten moet worden verdubbeld tot achttien. elke dag een ander voordeel t /fjliiiJiLèrl Personeel Ford werkt weer DETROIT Het 160.000 man sterke personeel van de Amerikaan se Fordfabrieken heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een arbeidscon tract voor drie jaar. Hiermee is hun landelijke staking van zeven weken voorbij. De staking, heeft Ford on geveer ƒ3,6 miljard gekost. De vakbond wil nu op basis van het Fordcontract gaan onderhandelen met General Motors en Chrysler. mogelijk kon worden vastgesteld of de Eilath zich in Egyptische wate ren bevond toen het tot zinken werd gebracht. Brand geblust De enorme branden in het indus triegebied van Suez zijn vandaag geblust. Het ziet er volgens het Egyptische blad Al Achram niet naar uit dat de verwoesting van de twee raffinaderijen ernstige gevol gen voor de economie zal hebben. Er zal niet tot rantsoenering van de olie in Egypte behoeven te worden overgegaan. Ditzelfde blad meldde nog dat vandaag en morgen Russische vloot- eenheden in Port Said en Alexan. drië worden verwacht. Het gaat hier om een „vriendschapsbezoek". De Russen hebben al eerder een heden naar Egyptische havens ge zonden en wel na de zesdaags^ oor log in juni. DRONTEN Bij de verkiezingen voor de adviesraad van het openbaar lichaam zuidelijke IJsselmeerpolders is D'66 gisteren als overwinnaar uit de bus gekomen. Zij kreeg twee ze tels ten koste van KVP en VVD. De CHU-ARP-combinatie handhaafde haar 5 (van de 13) zetels. Het openbaar lichaam is in feite een soort gemeenteraad voor Ooste lijk Flevoland. Het is de bedoeling dat in 1970 normale gemeente raadsverkiezingen worden gehouden. Het was de tweede maal dat hier een adviescollege voor Landdrost dr. ir. W. M. Otto werd gekozen. De PvdA kreeg procentueel de grootste klap (van 26,3 procent in 1965 naar 18,8 procent gisteren.) Toch behield ze haar 3 zetels. De KVP ging van 20,7 naar 17,6 procent en kreeg 2 (3) zetels. D'66 verwierf 13,8 procent van de stemmen en CHU-ARP verloor 3 procent en kwam op 33.6 procent. De VVD daalde 1 procent tot 10,7 en kreeg 1 zetel (2). Het GPV zag geen kans een zetel te bemachtigen (3,6 procent). SCHIPHOL Dr. Mohammed Hat ta, de 65-jarige voormalige vice-presi dent van Indonesië, heeft door ziekte zijn reis van Stockholm naar Neder land moeten uitstellen. Morgen zou hij in de aula van de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam een lezing houden over de economische ontwikkeling van In donesië. Twee Duitse Starfighters in de VS neergestort WASHINGTON Bij de Ameri- kaanse vliegbasis Luke zijn giste ren twee Westduitse Starfighters tijdens een formatievlucht neerge stort. De piloten wisten zich te red den. Op de basis worden piloten uit de Bondsrepubliek opgeleid. De Westduitse luchtmacht heeft nu sinds 1961 in totaal 75 van deze toestellen verloren, waarbij 37 pi loten om het leven kwamen. De kinderen hebben zelf hun boekenweek geopend: Gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Geconcentreerd stre den zij in de districtsfinale Am sterdam voor een plaats in de finale van de landelijke voorlees- wedstrijd. Het lawaai kwam. daarna pas toen zij hun stilzitten konden af reageren in de gereedstaande Surinaamse rammelkarren. Het marmer van het Instituut zal zelden meer te lijden hebben ge had. Maar het is ten slotte de week van de kinderen. LEEUWARDEN De Frysk Nationale Partij heeft voor Friese automobilis ten een bordje uitgegeven met de letters FRL erop, dat de Friese automobilist moet onderscheiden van de anderen. Het is voor het eerst sinds de afschaffing van de provincieletters op kentekenplaten, dat de provincie op de auto herkenbaar is. In Vlaanderen heeft men een herkenning in de vorm van een zwarte leeuw op een gele ondergrond, maar deze is niet algemeen. Verwacht wordt, dat bij de Friezen het bordje veel meer zal aanslaan. Draaf nooit door, want men moet toch weer op zijn schreden terugkeren. RABBAH Luther-herdenking met gemiste kansen - pagina Kernmerk FRANKRIJK OVERSPANT ZICH MET KLEUREN. PAG. RADIO TV. Enkele buien DE BILT Een oceaanfront, I dat behoort bij een diepe de pressie tussen IJsland en Schot land, passeerde vannacht met wat regen ons land. De depres sie veroorzaakte boven Ierland, I Engeland, Schotland en de Noordzee stormachtige winden, langs onze kust nam de zuid- westelijke wind tijdelijk tot hard Achter het front wordt gelei- delijk iets koelere en enigszins onstabiele lucht aangevoerd met hier en daar een bui. Hierin komt het komende etmaal weinig verandering. De middagtempe- raturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. DE BILT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust aanvanke lijk harde zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. op 7.25; onder 17.23; Kritiek F\E ANTI REVOLUTIONAIRE mo- tie bij de behandeling van de Algemene wet (bijzondere) ziekte kosten wordt in sommige kringen wel uitgelegd als een tijdbom on der het kabinet-De Jong. Dat is natuurlijk een misvatting. De motie geeft wèl enigszins aan hoe vast de positie van dit kabinet in de gegeven omstandigheden is. Er zijn wel ministers om minder afgetreden. De motie bedoelt te zeggen, dat het kabinet niet alle besluiten moet en ten op de bestaande, niet zo roos kleurige situatie. De staatsbijdrage moet geen uitgemaakte zaak zijn. Wanneer het in komende jaren mo gelijk is, moet de verhouding pre- miebetaling-staatsbijdrage nog eens worden bezien. Opbouwende kritiek kan een geestverwante minister nooit doen besluiten de kop in de wind te gooien. Dat heeft minister Roolvink goed ingezien. Vijfdaagse uitgezien naar de uitslag van de ver gadering van het hoofdbedrijfschap detailhandel van gisteren. Op 1 november loopt de verordening af, waarin de vijfdaagse op een voor velen minder prettige wijze is ge regeld. Het rouleersysteem geeft in de praktijk nogal reden tot moei lijkheden. Het hoofdbedrijfschap heeft giste ren de oplossing niet gevonden. Na 1 november gaat men verder praten. Inmiddels is echter te verwachten, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, om een chaos te voorkomen de bestaande verorde ning ook na 1 november van kracht zal verklaren op grond van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen. Wij vragen ons af, of het hoofdbe drijfschap gisteren niet verstandiger had gedaan de verordening zelf te verlengen. Iedereen weet, dat het uitwerken van een nieuwe regeling en een wijziging van de winkelsluitingswet ten minste een jaar voorbereiding vragen. Welke oplossing er ook komt, er zal een jaar overbrugd moeten worden. Het was fraaier geweest, indien het hoofdbedrijfschap gisteren deze voor de hand liggende conclusie zelf had getrokken dan deze over te laten aan de minister. MADRID Aan Franco, het Spaanse staatshoofd, is het te dan ken, dat het fascisme in Spanje ge broken is. Tot deze merkwaardige conclusie komt de Britse schrijver Brian Cro- zier in een vandaag verschenen biografie over de Spaanse dictator. Deze zou nooit een werkelijke fascist zijn geweest. Hoewel hij hulp van Hitier aan vaardde, verschafte hij tijdens de tweede wereldoorlog onderdak aan duizenden Joodse vluchtelingen. D«ze zou in oktober 1940 de „er gerlijkste uren van zijn leven heb ben beleefd, toen Franco weigerde, zich aan de zijde van de „as-mogend- heden" te scharen". Pas toen Hitiers troepen Rusland binnenvielen verbeterden de betrek kingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1