ISRAËL BEGON AANVAL OP RAFFINADERIJEN Volgend jaar vrije lonen Commentaren Fedorenkoschending bestand VN-waarnemers in Suez melden: Eljaco eindelijk uit de Maas opgehaald: het gifgevaar is geweken Woensdag 25 oktober 1967 48s» Ja.rg.li» CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich is ghebleven mi[n hart In teghampoetl" 1 Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De tijd dat een regeling wordt getroffen voor het Nabije Oosten begint te dringen, schreef de New York Times vanmorgen in een commentaar op gewelddaden van gisteren in Suez. Ook in de Veilig heidsraad werd aangedrongen op spoedige onderhandelingen. Drie dingen zijn goed in kleine mate en slecht in grote hoeveelheid: zout, gist en aarzeling. BERAKOT Dr. Graham preekt tien dagen in Tokio - pagina Kernmerk Mogelijk zal de waar nemend president van Indonesië, gereraal Soe- harto, nog eens waar maken wat ex-president Soekarno zo graag heeft gewild: een officieel bezoek aan Nederland brengen. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft dit gisteravond laten doorschemeren. Minister Luns zei dat •en uitnodiging zeker niet uitgesloten is (zie pagina 5). „Ben ik ook verzekerd?" NETTY ROS'ENFELD NIET BANG VOOR BOZE ZAKENLIEDEN - PAG. RADIO TV. MET WEER DE BILT Een snel in diepte toenemende depressie was vanmorgen ten westen van Schot land aangekomen. Aan de oost flank van dit omvangrijke ge bied heerst een zuidwestelijke luchtstroming. Hiermee wordt een warjntefront, dat de voorste begrenzing van iets warmere en vochtige lucht vormt, via Enge land en de Noordzee naar onze omgeving gevoerd. Het bijbehorende koufront zal zich morgen in onze omgeving bevinden. Hierdoor wordt voor morgen veel bewolking met plaatselijk regen verwacht, bij een toenemende wind tussen zuidwest en zuid, die langs de kust tot hard of stormachtig zal aanwakkeren. Na een, vooral in het binnenland, minder koude nacht zullen de middagtempera- turen ongeveer dezelfde waar den bereiken als vandaag of of iets lager. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde of storm achtige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als van- NEW YORK In een spoedzitting van de Veiligheidsraad heeft de Russische afgevaardigde Fedorenko gisteravond een ontwerp-resolutie ingediend waarin Israël wordt veroordeeld „wegens flagrante schending van het bestand". De raad kwam bijeen op verzoek van Egypte kort na een drie uur durend vuurgevecht met Israëlische artillerie-eenheden aan het zuidelijke einde van het Suezkanaal. Grote schade Egyptische economie Oe Thant deelde in de Veiligheids raad mee dat volgens VN-waarne mers ter plaatse Israël met de aanval is begonnen. Ds Israëliërs zouden niet direct gehoor gegeven hebben aan de VN-oproep het vuren te sta ken. De Egyptenaren verklaarden zich hiertoe wel bereid, aldus Thant. Israëlische eenheden schoten ver schillende olieraffinaderijen en op slagplaatsen in het industriegebied van Suez in brand. De meeste wer den geheel vernield. Een fabriek voor de verwerking van oliën en vetten, twee scholen, en enkele huizen in Suez werden voor een groot deel verwoest. Enorme rookwolken hin gen urenlang boven Suez. De twee verwoeste raffinaderijen verwerken vijf miljoen ton olie van de 6,5 miljoen ton die Egypte kan raffineren. Een Israëlische militaire woordvoerder schatte de waarde op 250 miljoen gulden. Neergeschoten Egypte maakte melding van het neerschieten van een Israëlische Mirage-straaljager, die deel uitmaak te van een groep van vier die boven Suez verschenen. Ook werden vier Israëlische tanks vernield. Deze ver liezen werden overigens in Tel Aviv tegengesproken. Aan Egyptische kant zouden enkele soldaten zijn ge sneuveld. De Israëlische lezing is dat de Egyptenaren met lichte artillerie ging schieten op Israëlische een heden op de oostelijke Kanaaloever. Later zetten de Egyptenaren ook mortieren in. En radio-Kairo meldde dat de Is raëlische artillerie „plotseling was begonnen met de beschieting van Suez". Na enige tijd waren de een heden ten oosten van Port Tewfik en bij Oejoen Moessa tot zwijgen gebracht. Dit ernstige incident kwam nog geen drie dagen nadat Egyptische raketten vanaf schepen in de haven van Port Said een Israëlische torpe- dobootjager tot zinken brachten. Is raël en Egypte beschuldigden elkaar ervan met vuren te zijn begonnen. Fedorenko De Rus Fedorenko eist in zijn ontwerp-resolutie dat Israël de in Suez aangerichte schade vergoedt. Tevens vraagt de resolutie van Is raël „eerbiediging van de bestands- resoluties van de Veiligheidsraad" en tenslotte drukt zij „ernstige be zorgdheid uit over de Israëlische agressie". Fedorenko noemde de aanval van gisteren een voortzetting van de door Israël tegen de Arabische lan den ^gevoerde agressie-oorlog. Zo lang Israël het internationale recht blijft tarten zal de spanning ge handhaafd blijven en bovendien nog toenemen. Zo is een vrede in het Nabije Oosten onmogelijk, aldus de Rus. Voor vervolg zie pagina 9 Van de kolen naar het gas DEN HAAG Tot hoofddirecteur van de Nederlandse Gasunie is benoemd dr. C. Krijgsman (57). Hij wordt op volger van ir. J. van Dam van Isselt, die volgend jaar met pensioen gaat. Dr. Krijgsman zal 1 januari bij de Gasunie in dienst treden. De heer Krijgsman werd in Rotter dam geboren, studeerde wis- en na tuurkunde in Utrecht, waar hij in 1938 ook promoveerde. Hij os thans directeur van het Verkoopkantoor vaste brandstoffen van de Staatsmijnen in Den Haag. Minister B. Roolvink Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag na slechts twee en een half uur onderhandelen volledige overeenstemming bereikt over het loonbeleid voor 1968. Per bedrijfs tak zal er vrijheid van loononder handeling komen. Zowel werkgevers als werknemers waren er vrijwel ze ker van, dat ook de regering en met name minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid zijn goedkeuring zal hechten aan dit unanieme standpunt van het bedrijfsleven. Leidt deze vrijheid tot te forse loonsverhoging in bedrijfs takken dan grijpt de minister in. Deze bewindsman zal dit echter eerst doen na advies van een niet-amhtelijke commissie, die het vertrouwen heeft van werkgevers en werknemers. Deze commissie moet nog worden aangewezen. Neemt de algemene loonontwikkeling gevaarlijke vormen aan dan heeft de minister de bevoegdheid loonmaatregelen te treffen, die het hele bedrijfsleven raken, maar hiervoor zal de regering eerst het advies van de Sociaal-Economische Raad moeten inwinnen. Deze kwestie is vorige week in een informeel gesprek tussen minister Roolvink en Vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties reeds besproken en aangenomen mag worden, dat de mi nister zich in dit gesprek reeds met deze procedure akkoord heeft ver klaard. Minimumlonen Het tweede onderwerp, waarover het stichtingsbestuur gistermiddag nog overeenstemming moest berei ken, was het minimuminkomen. Ook op dit punt hebben partijen elkaar gevonden. Tot 1 juli a.s. blijft het huidige minimuminkomen onveran derd bestaan (ƒ128 per week). Per 1 juli van het volgend jaar zal het mini muminkomen met twee bedragen worden opgetrokken: 1. Een bedrag ter compensatie van EEG-maatregëlen, huurverhoging en optrekking van de premies voor de sociale verzekering, met terug werkende kracht tot 1 januari 1968. 2. Een bedrag tot bij trekking van het minimuminkomen in overeenstem ming met de loonontwikkeling in het eerste halfjaar van 1968. Om trent het systeem, dat hierbij dient te worden aangehouden (loon- en/of prijsindex en in welke onder linge verhouding) wacht het stich tingsbestuur eerst het wetsontwerp af voor het minimuminkomen, dat de minister van sociale zaken in zijn begroting heeft aangekondigd. Over dit wetsontwerp zal ook de Sociaal-Economische Raad nog moe ten adviseren. Voor 1 juli van het volgend jaar dient dit wetsontwerp door de Kamers te zijn behandeld. De overeenstemming, die gistermid dag over de wijze van toezicht pp de lonen en over het minimuminkomen werd bereikt, wordt thans nog nader uitgewerkt en geformuleerd door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Voor vervolg zie pag. 5 Twee duikers, twee drijvende bokken en een ploeg van 25 ber gers zijn meer dan een dag en nacht in touw geweest om de Eljaco met haar gevaarlijke la ding te bergen. Alvorens de duikers aan boord werden ge haald na een onderzoek onder water, werden zij eerst met schoon water afgespoten om eventuele gifdeeltjes af te spui ten. Duiker Gerrit Pors onder gaat hier de „reinigingsrite". DACCA Een wervelstorm waarin windstoten van 120 km per uur voorkwamen, heeft gisteren in de kuststreek van Oost-Pakistan aan ne gentien mensen het leven gekost. 110 vissersboten met 500 man aan boord worden nog vermist. PHOENIX Een jury in de Ame- kaanse stad Poenix heeft gisteren Robert Benjamin Smith schuldig bevonden aan moord op vier vrou wen en een kind en heeft de dood straf gevraagd. J. Lanser kandidaat CNV-voorzitter (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De verbondsraad van het Christelijk nationaal vak. verbond heeft de heer J. Lanser, voorzitter van de Christelijke be- drijfsbond voor de metaal- en elek trotechnische industrie, kandidaat gesteld voor bestuurder van het verbond. De bedoeling is, dat de heer Lanser in 1969 voorzitter J. van Eibergen, die dan de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt (63), op volgt. De heer Lanser zal reeds in 1968 in dienst treden om zich een jaar lang te kunnen inwerken alvorens de heer Van Eiber gen vertrekt De bonden, die aangesloten zijn bij het CNV, hebben nog tot 3 no vember gelegenheid andere kandi daten te stellen. Op maandag 20 no vember is de algemene vergadering, waarin de verkiezing geschiedt. In 1969 wordt de nieuwe voorzit ter definitief aangewezen. Volgens de statuten dient de voorzitter uit het zittende bestuur gekozen te worden. Ook kunnen de bonden nog kan didaten stellen in de vacature van mr. T. J. den Hartog, die in dienst treedt van de ziekenfondsfederatie VMZ. Ook zijn opvolger wordt op 20 november gekozen. (Zie ook pag. 2) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ge vaarlijke gifschip, dat in de mond van de Waalhaven was gezonken, is eindelek gister avond om half elf gelicht. Twee drijvende bokken haal den de Eljaco op en zette haar bjj pier zeven hoog aan de grond. Na deze geslaagde operatie kon een nauwkeurig onder zoek worden ingesteld naar de aard van de giflading. Het bleek, dat het gifgevaar was geweken. Vandaag kon het Rotterdamse drinkwaterlei- dingbedrqf weer water uit de rivier innemen. Het pompen van' het water was direct na het bekend worden van het ongeluk gestaakt. Gisteren heeft de Rotterdamse bevolking de gehele dag geteerd op het reservoir van het wa- terwinbedrijf aan de Honingerdijk. Hier was een voorraad van twee da gen aanwezig. Verder bestond de mogelijkheid te putten uit de reser voirs op de Berenplaat, waar vol doende drinkwater was voor ruim Gistermorgen hebben de autori teiten langdurig gesproken hoe zo snel mogelijk kon worden opgetreden om het gifgevaar de kop in te druk ken. Men wist, dat een deel van de uiterst giftige lading was verpakt in kartonnen dozen. Wanneer deze do zen lang in het water zouden liggen, kon de verpakking worden vernield. De stroom van de rivier zou de gif stoffen snel meevoeren. De havenmeester gaf het bergings bedrijf Van der Graaf en De Wit opdracht het schip te lichten. Maar de duikers wilden eerst de garantie, dat het water om de ge zonken Eljaco niet was vergiftigd. Nadat een team van de GG en GD na een uitgebreid onderzoek deze garantie had gegeven, daalde de eer ste duiker af om de toestand van het schip te onderzoeken. Het bleek, dat de Eljaco reeds twee meter in de bagger was weggezakt. De berging beloofde een moeilijk karwei te worden. Hierna is hard gewerkt aan de berging. 25 bergers en de bokken Zeeland en Europa werden ingezet. Het was al 's avonds acht uur toen men er in was geslaagd de vier stroppen om de Eljaco te krijgen. Pas om half elf kwam de Eljaco boven water. Tijdens de hijsmanoeu vre vielen nog twee vaten parathion en een aantal kartonnen dozen met rattengif uit het ruim. Verwondering Pas nu is bekend geworden, dat het schip een lading chemicaliën ver voerde met een waarde van meer dan 300.000. Men was erover verbaasd, dat de 65' jaar oude Eljaco deze kostbare en gevaarlijke stoffen vervoerde. De Eljaco is niet van staal, maar van minder degelijk ijzer gemaakt. Drs. A. J. Lems, fractievoorzitter van de PvdA in de Rotterdamse raad, heeft snel gereageerd op de gebeurtenissen. Per expressebrief heeft hij B. en W. vragen gesteld over deze gëvaarlijke affaire. Een vraag luidt, of de politie op de hoog te was van het vervoer van de ge vaarlijke lading. Verder informeert drs. Lems of er voorschriften bestaan voor het vervoer van gevaarlijke chemische stoffen over het water. Geelzucht door ongunstige omstandigheden DEN HAAG De besmettelijke geelzucht-epidemie in Vriezenveen is waarschijnlijk een gevolg van de wei nig gunstige sociale en economische omstandigheden, zoals ongunstige wo ningtoestanden, een sterk verouderde openbare school en onvoldoende voor zieningen (de riolering bijvoorbeeld mondt uit in een open kanaal). Dit antwoordt staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid op vragen van de socialistische Kamerle den Lamberts en Masman. Op korte termijn zullen onderzoeken worden ingesteld en zal de hygiëne worden bevorderd. Tot de maatregelen op langere ter mijn behoren de bouw van een open bare school, het aanbrengen van ver anderingen in andere scholen, verbe tering van de riolering zodra de wa terzuiveringsinstallatie gereed is (in de loop van het volgend jaar) en het in observatie nemen van de huidige patiënten. Gelukwens TNE Stichting van de Arbeid, die tot over onze landsgrenzen een reputatie geniet, heeft zich gisteren van haar goede kant laten zien. Het bestuur, waarin alle centrale werk gevers- en werknemersorganisaties vertegenwoordigd zijn, wist volle dige overeenstemming te bereiken over het in 1968 te voeren loonbe leid. De vrijheid voor de lonen in 1968 krijgt zo een goede start. Hopelijk zal er nu ook in de bedrijfstakken, waar onderhandeld moet worden, het noodzakelijk goede begrip aan wezig zijn voor eikaars standpun ten en moeilijkheden. Minister Roolvink gaf reeds eerder te kennen, dat hij een unaniem standpunt van de Stichting van de arbeid zwaar zal laten wegen bij de bepaling van zijn beleid voor 1968. Na het informele gesprek tussen minister en bedrijfsleven van vorige week mag verwacht worden, dat de thans bereikte overeenstemming in het stichtingsbestuur voor de mi nister niet als een volslagen ver rassing is gekomen. Wanneer uit dit stichtingsakkoord ook een goede verstandhouding groeit tussen bedrijfsleven en over heid, is het bereikte akkoord een dubbele gelukwens waard. Arbeidsvrede TN HET Bata-bedrijf is de rust weergekeerd. Het conflict is bij gelegd en het werk hervat. Dankzij de bijdrage van onze minister van sociale zaken en volksgezondheid is een conflict, dat aanvankelijk uit zichtloos leek, betrekkelijk snel uit de wereld geholpen. Wij hebben waardering voor de be middelende rol, die de bewindsman met succes heeft gespeeld. Hadden de moeilijkheden geleid tot lang durige staking, dan waren op den duur gevaren ontstaan voor de werkgelegenheid in dit bedrijf. Bata kon voor zijn verplichtingen ook terugvallen op buitenlandse ves tigingen. Door het bijleggen van het conflict is de werkgelegenheid voor duizend mensen in Brabant veilig gesteld. Wij vestigen hier de aan dacht op, omdat de betekenis ervan niet onderschat moet worden. Het kan soms nodig zijn miljoenen guldens te vragen om duizenden werklozen weer aan werk te hèlpen. Maar belangrijker is een beleid dat er op gericht is de mensen aan het werkte hóuden. Hoog bezoek XJET driedaags bezoek dat de In donesische minister van buiten landse zaken Adam Malik aan ons land brengt heeft ten doel de be trekkingen nog te verbeteren. Reeds sinds enkele jaren is van een steeds intensiever samenwerking sprake, en wij hopen oprecht dat deze ijog verder uit zal groeien. Aan de politieke hemel bevindt zich een donkere wolk, die West Irian heet. Wellicht vergeet de heer Ma- lik niet, op dit punt klare wijn te schenken. Na alle, vaak tegenstrij dige verklaringen kon twijfel over de onverantwoordelijke uitvoering van de internationaal bekrachtigde akkoorden niet uitblijven. Het Papoeavolk heeft het recht zich uiterlijk in 1969 uit te spreken. Onze regering zal moeten pleiten voor ga ranties. die het te houden referen dum niet tot een farce maken. Zij dient bovendien haar afkeuring uit te spreken over de „bezettingsmen taliteit" van de Indonesische auto riteiten ginds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1