Twieners geven per jaar meer dan 2 miljard uit Niagara in gevaar Pijpleiding bij Moerdijk lekte St. Eloy hekelt gebrek aan samenwerking onder scheepsbouwers Lockheed stelt KLM luchtreus voor Ramp voorkomen door politieman Saneringsplan voor toerisme Heimwee- barrière IN EEN KASTEEL OP VAKANTIE Zwitserland bouwt nieuw vakantiedorp Reflectie op rijwielen MAANDAG 23 OKTOBER M Onderzoek naar leef-, lees- en verbruiksgewoonten AMSTERDAM Een uit gebreid onderzoek naar de leef-, lees-, gebruiks- en ver- bruiksgewoonten van de Ne derlandse twieners (jongens en meisjes in de leeftijdsgroep van 16 tot 24 jaar) heeft aan getoond dat de jeugd in deze leeftijdsgroep een jaarbudget heeft van 2115 miljoen gul den. Het meeste geld wordt uitgegeven aan vakantie, na melijk 324 miljoen gulden. Kleding en schoenen vergen 246 miljoen van het jaarbud- De jeugd blijkt ook spaarzaam te zijn, want 221 miljoen gulden wordt opzij gezet voor dè .toekomst, zonder een bepaald doel. Het onderzoek werd verricht door de Nederlandse Stichting voor de statistiek in op dracht van een Amsterdams recla me-bureau. E zijn Wz miljoen "twieners. Ze ventig procent heeft een schooldi ploma; 60 procent werkt; 2 procent is op wachtgeld. Uitgaan kost veel geld. Ruim 196 miljoen gulden verdwijnt in cafés, cafetaria's en dancings. Het grootste gedeelte van dit bedrag komt voor rekening van de jongens, want zij betalen hiervan 144 miljoen. Daar entegen geven de meisjes meer uit aan cosmetica, ttoiletartikelen, het inrichten van haar kamer, haarver- zorging en kleding. Grammofoonplaten Dat de markt van grammofoonpla ten voor het grootste gedeelte ge baseerd is op de twiener, die 17 pet. van de Nederlandse bevolking uit maakt, blijkt uit het feit dat hij onge veer de helft van de omzet (20 mil joen gulden) voor zijn rekening neemt. Bijzonder groot zijn de aan tallen draagbare radio's fototoestel len en bandrecorders, die de twie ners bezitten. Van deze produkten bezitten zij resp. 40, 30 en 35 pet. Ook de brom fiets is een gewild artikel voor de jeugd. De twieners bezitten gezamen lijk 700.000 bromfietsen, het totale bromfietsenpark is 1.700.000. Opval lend is, dat, ofschoon het bezit van een brommer bij de jongens (430.000) veel groter is dan bij de meisjes (222.000) koopplannen bij de meisjes relatief meer voorkomen dan bij de jongens. Van de jongens rooqt 72 procent (jonggehuwde mannen 80 pet.), van de meisjès 61 pet. (jonggehuwde wouwen slechts 47' procent). Dat wijst erop dat de jeugd meer is gaan roken. Onder de meisjes en jonge (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK s Gisteren is een be gin gemaakt met de herstelwerkzaam heden aan de Rotterdam-Rijn- Pijpleiding, waarin een lek was ge constateerd. Door de aanleg van de nieuwe leiding, enige tijd geleden, was de oude leiding sneller verzakt. Als gevolg hiervan was een van de pakkingen gaan lekken. Toen inen de- j ze pakking wilde aantrekken sprong deze kapot. Het gebied werd gedeeltelijk afge zet, terwijl ook borden werden ge plaatst met de aanduiding: „roken en open vuur verboden". Een deel van de olie werd uit de, leiding gepompt en in tankwagens geladen. Toen gistermorgen een zware vrachtwagen met speciale ge reedschappen over de Steenweg in Moerdijk reed op weg naar de gebro ken leiding kantelde deze in een bocht. Hierbij ging een deel van het materiaal verloren, er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De po litie verklaarde dat de wielbasis van de auto te smal was. Verwacht wordt dat de herstelwerk zaamheden vandaag klaar komen en de leiding weer in gebruik kan wor den genomen. Middenberm rijksweg bij Muiden beveiligd DEN HAAG Op de rijksweg Amsterdam-Amersfoort zal ter hoog te van Muiden spoedig een midden- bermbeveiligihg worden aangebracht. De socialistische Kamerleden drs. E. van Thijn en drs. J. J. Voogd hadden minister Bakker van verkeer ge vraagd welke maatregelen de rege ring zou nemen om rijksweg 1 veili ger te maken. Ter hoogte van Mui den zijn dit jaar al veertien mensen verongelukt. De vluchtstrook langs dit gedeelte zal dienst gaan doen als rechter- rijstrook. Hierdoor zal ruimte beschikbaar komen voor een midden- bermbevëiliging. Ih gamellen geen kakkerlakken DEN HAAG Er zijn geen kakker lakken gevonden in voe'dselgamellen in de Johannes Postkazerne in Steen- wijkerwold. De kakkerlakken, die in de keuken werden aangetroffen, kwa men uit de kelder die voor een repa ratie moest worden opengebroken. Dit heeft minister Den Toom van defensie het socialistische Twee de-Kamerlid Wieldraaijer meege deeld. wordt ook veel shag ge- Inkomsten I bezwaren tegen. ^Van de meisjes maakte 22 pet. bezwaar tegen de mini- Waar komt al dit geld vandaan? Uit het onderzoek blijkt dat de ge middelde netto-inkomsten uit beroep van een twiener jongen een 250 gul den per maand bedragen, voor het twiener-meisje 225 gulden. Het maan delijks bedrag dat na aftrek van kostgeld voor eigen vrije besteding overblijft is voor de jongen 110 gul den en voor het meisje 105 gulden. Van de jongens krijgt 54 pet. zakgeld, van de meisjes de helft. De rest verdient zijn eigen geld en slechts een klein percentage ontvangt geld uit een studiebeurs. Wat betreft de leesgewoonten blijkt uit het onderzoek, dat de jon gens meer kranten en tijdschriften lezen dan meisjes. Meer dan de helft van de jongens leest een dagblad gro tendeels, 22 pet. ongeveer de helft ervan, 20 pet. een enkel stuk uit de kranten 7 pet. nooit. Bij de meisjes zijn deze percentages 35, 24, 29 en 12. Uitgezonderd de damesbladen wor den ook de tijdschriften meer door de jongens gelezen. Dranken: cola is favoriet bij jon gens, up-dranken bij getrouwde jon ge vrouwen, melk bij mannen. Provo's en mini Opvallend is ook, dat van de jon gens 62 pet. bezwaren heeft tegen de wijze waarop de provo's optreden. Van de meisjes was 59 pet. ertegen. De jonggehuwden maakten over het algemeen veel meer bezwaar tegen het optreden van de provo's. Tegen de wijze waarop seksualiteit in kranten, boeken en tijdschriften wordt behandeld, maakt 15 pet. van de jongens bezwaar. Bij de meisjes ligt dit percentage hoger, nl. 22. De minimode vond veel aanhang onder de jongens. Slechts 11 pet. had hier Huwelijk Het huwelijk vormt een breekpunt in de tijdsbesteding van de jonge mensen. Na het huwelijk wordt van de onderzochte activiteiten aan het lezen van boeken voor ontspanning de meeste tijd besteed, namelijk drie a vier maal zoveel tijd als voor het huwelijk. Aan platen draaien komen jongge huwden veel minder toe dan twie ners. Daarentegen wordt na het huwe lijk meer tijd besteed aan handenar beid met textiel, zoals breien, naaien, haken en aan planten, dieren en tui nieren. Opvallend is verder dat hun huwelijk minder tijd hebben voor liefhebberijen, terwijl dit bij de vrouwen omgekeerd is. Vrouwen besteden na hun huwelijk aanmerke lijk meer tijd aan kaarten, ge zelschapsspelen en dergelijke, man nen juist minder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock heed heeft gisteren haar nieuw ste produkt-op-papier gepresen teerd bij de KLM-directie: de L-1011, een luchtreus met 227 313 plaatsen voor de korte en middelgrote afstanden Het toestel, dat in 1972 in dienst kan worden gesteld, wordt de concur rent van de Europese luchtbus, waar voor Frankrijk, Engeland en Duitsland gezamenlijk bouwplannen hebben. Lockheed ligt echter aanzien lijk voor en kan begin volgend jaar al met de bouw beginnen. Volgens Lockheed-president A. Carl Kotchian gaat het toestel 60 mil joen gulden kosten, maar is het zeer economisch. Hij had dan ook goede hoop, dat de KLM er belangstelling voor zou heb ben. Zoals bekend, heeft de KLM al optie op drie supersonische SST's en op drie subsonische Jumbo's van Boeing (747). De Lockeed-conceptie is met die toestellen overigens niet te vergelij ken. Hij zal alleen gebruikt kunnen worden voor het Europese luchtver- Het vliegtuig, dat drie straalmoto ren krijgt (twee onder de vleugels en één in de staart), wordt zeer luxe uitgevoerd. Vandaar dat men het niet de naam luchtbus wil geven. Welke dap wélde naam wordt, is echter niet bekendgemaakt. Japanse dansers begonnen gis teren hun bezoek aan Nederland met een uitvoering van \Le tijger- dans. In de perskamer van Schiphol toonden zij, direct na dat zij uit het vliegtuig waren gestapt, dit typisch Japanse schouwspel, dat werd begeleid door schrille, maar toch wel mooie Japanse muziek. Voorts waren er twee char mante Japanse danseressen, die een fraaie en sierlijke bloemen- dans uitvoerden. De dansgroep is naar Neder land gekomen op uitnodiging van de Japan Air Lines en zal voor stellingen geven in Rotterdam en Amsterdam. Geladen met natriumsülfaat Goederenwagon in het IJ AMSTERDAM Bij het goederen station de Rietlanden in Amsterdam is vanmorgen een met natriumsul- faat geladen goederenwagen te wa ter geraakt. De wagen werd bij het rangeren te hard afgestoten en schoot het IJ in. Hoeveel natriumsulfaat erin zat, konden de NS niet direkt zeggen. Het sulfaat is niet giftig. De Australiërs Ród Laver en Ken Rose- wall zijn dinsdag doorgedrongen tot de halve finales van het proftornooi van Wem bley. Laver versloeg de Amerikaan Mac- k-iy met 6—3, 6—1. Rosewall won met 6—3, 6—3 van de Brit Alan Mills. dinsdagavond op het GVAV-terreln te Gro ningen^met 2—0 gewonnen^ van^een Neder gescoord door de middenvoor Niazl. UTRECHT St. Eloy, de ka tholieke bond van werknemers in het metaal- en het elektro nisch bedrijf, vindt dat er een eind moet komen aan de rivali teit onder de scheepsbouwers. St. Eloy hekelde het gebrek aan samenwerking van de Neder landse scheepsbouwers. Deze kritiek werd geleverd naar aanleiding van het plan van vier gro te scheepswerven (RDM, Wilton-Feye- noord, de Schelde en NDSM) om bij Europoort twee dokken te bouwen voor schepen tot 500.000 ton, en het voornemen van Verolme zijn werf op Rozenburg zo uit te breiden dat er in beginsel schepen tot een miljoen ton zullen kunnen worden gebouwd. Belachelijk Die samenwerking ontbreekt, aldus St.Elov, om de belachelijke reden dat de scheepsbouwers het niet eens kun nen worden over de plaats waar de mammoetwerf moet komen. De bond herinnert aan het rapport dat de Nederlandse scheepsbouwcom- missie 1965, waarin wordt geconclu deerd dat de Nederlandse scheepsbouw alleen maar „uit de pu ree" kan worden gehaald door samen werking van alle grote werven. Deze commissie heeft ook vast gesteld, dat die samenwerking er met name toe zou moeten leiden, dat één werf wordt ingericht voor de bouw van supertankers. De vreugde over het scheppen van honderden nieuwe arbeidsplaatsen wordt getemperd door de wetenschap dat er twee reuzenwerven komen om dat de scheepsbouwers het niet eens kunnen worden over de bouw van een werf, aldus St. Eloy. WOUDENBERG Wachtmeester D. Nagel (53) van de groep Leusden van de rijkspolitie heeft gisteren een bijzondere tevredenheidsbetuiging gekregen van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie. De heer Nagel heeft op 24 juli zijn woonplaats Woudenberg voor een ramp behoed. Op de avond van die dag stroomde vloeibaar propaan uit een in de Dorpsstraat geparkeerde tankauto, doordat de gasmeter was afgebroken. De politieman zette alle verkeer stop, hield het publiek op een afstand, ging huis aan huis de straat bewoners opdragen gaspitten uit te doen, verordonneerde dat op straat niet meer mooht worden gerookt, en waarschuwde eèn monteur, die het lek aan de auto repareerde. Wachtmeester Nagel maakte slechts eenvoudig in zijn dagrapport melding van deze gebeurtenis. Later bleek, dat aan zijp optreden te dan ken was dat Woudenberg een ca tastrofale explosie is bespaard geble- Horeca vraagt nieuw marktonderzoek In hel jaarverslag 1966 van Horeca wordt een markton derzoek bepleit, dat met name gericht moet zijn op de op vangmogelijkheden van buitenlandse toeristen in de pro vincie. Dit omdat het bezoek aan de provincie nog steeds toeneemt (volgens Horeca zijn de grote steden als geheel al over hun hoogtepunt heen). Bij een dergelijk onderzoek zullen, aldus het jaarverslag, plaatselijke belangen geen rol mogen spelen. Alleen de vraag wat in het buitenland verkoopbaar is. Op de resul taten hiervan zal dan een nieuwe verkoopcampagne worden opgezet. Mogelijk, zegt Horeca, moet hieraan een saneringsplan op toeristisch gebied voorafgaan, waarbij gedacht moet worden aan aanpassing van de hotel- lerie aan het internationale peil, maatregelen om vervui ling van stranden, bos en hei de tegen te gaan, opvoeding van de jeugd. Factoren die menig vakantieoord onbe woonbaar dreigen te maken. doordringen van het horeca- personeel van de gedachte dat vriendelijkheid en be leefdheid niets kost maar wel veel oplevert, enz. Voorlichting wintersport De Nederlandse Caravan Club houdt op 4 en 5 novem ber een voorlichtingskamp voor wintersporters. Be langstellenden kunnen aan dit kamp deelnemen tegen beta ling van het gebruikelijke kampgeld. Aanmelden: Lo- chemseweg 37g, Gorssel (tel. 05759 - 1345). Ouders en voogden van de circa 145.000 Nederlanders, die zich sinds de tweede we reldoorlog in Australië vestig den. zullen voortaan tegen aanzienlijk lagere prijzen per chartervliegtuig hun kinderen kunnen gaan bezoeken. Deze prijsverlaging geldt ook voor hen, die naar hun moederland willen terugkeren voor een va kantie of om familieleden te bezoeken. Men moet dan echter wel zes maanden lang lid zijn ge weest van een der erkende organisaties, die banden on derhouden tussen ouders en geëmigreerde kinderen. Ook in Nederland zijn enkele van deze organisaties werkzaam. Doel van deze Australische maatregel is de mogelijke heimwee-barrière te slechten, die aspirant-emigranten er van zou weerhouden Austra lië als nieuw vaderland te kie zen. Voor een retour zal men voortaan 2360 gulden moeten betalen, terwijl een bezoek van de kinderen aan een Euro pees land 2800 gulden kost, tegen een normaal econo- my-tarief van 4710 gulden. Voor wie nu eens echt luxueus en romantisch op vakantie wil: de Oostenrijkse VW heeft onlangs een boekje uitgegeven, dat als titel draagt: „Uw kasteel in Oostenrijk". Daarin worden 34 kasteel-hotels beschreven, waar men zijn vakantie kan doorbrengen. In een historische omlijsting wordt hier, aldus het boekje, persoonlijke service, modern comfort en gezelligheid geboden. Meestal beschikken deze kasteel-hotels ook over zwembaden, sauna's, paar denstallen, parken enz. Tien ervan zijn in bezit van adelijke families, die de gasten onderhouden. SPOORL'JN EUROPA-AZIË Monsterspoorli j n Europa-Azië Het Japanse ministerie van verkeer bestudeert een plan voor de aanleg van een Transaziatische spoorlijn, die van Europees Turkije naar Vietnam moet gaan lopen. Als de plannen worden uitgevoerd, zou dit de eerste spoorverbinding Europa-Azië zijn. Het traject moet 11.000 km lang worden. Voor een deel daarvan zal gebruik kunnen worden gemaakt van bestaande spoorlijnen. De totale kosten zijn geraamd op 38 miljard gulden Een bedrag, dat zou moeten worden bijeengebracht door de regeringen van de landen, waardoor de spoor lijn loopt, internationale organisaties, terwijl tevens grote leningen moeten worden afgesloten. De leiding van het project zou internationaal moe ten zijn, maar de Japanners willen er wél een. duchtig woordje in meespreken. Wat zij ook willen: een flink aandeel in de levering van materiaal. De bouwtijd van het monsterproject wordt op 20 jaar geschat. De genie-afdeling van het Amerikaanse leger gaat een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om te voorko men, dat Amerika's grootste attractie, de Niagara-water- val, „verzand". Het on derzoek zal tot begin 1970 Gevreesd wordt, dat de enor me hoeveelheden water, die thans de bovenrand van de waterval uitslijten, de stei le rotswand tenslotte tot een verlenging zullen maken van de reeks stroomversnel lingen verder op de rivier, -rote brokken roti. liggen al aan de onderkant van de waterval en stapelen zich langzamerhand op. énkele opeenhopingen van rotsgesteente zijn op sommi ge plaatsen 27 meter hoog. De gehele waterval is iets meer dan 55 meter hoog. De kosten van het onder zoek zullen ruim twee mil joen gulden bedragen. Maar die heeft de overheid er graag voor over. Toeristen brengen jaarlijks tenslotte een veelvoud daarvan op. SKILES VOOR GYMNASIAST In Oostenrijk heeft een nieuw schooltype zijn beslag gekregen: het skigymnasium. Het bevindt zich in Stams in het Oberintal, Tirol (halverwe ge tussen Innsbruck en Lan- deck aan de noordelijke kant van de Stubaier Alpen). Gym nasiasten, die hun hart aan de skisport hebben verpand, vinden hier een mogelijkheid om naast een intensieve ski training ook een volwaardige gymnasiale opleiding te krij- Aan de westelijke uitgang van het bekende toeristen oord Brunnen aan het Vier- woudstedenmeer in Zwitser land wordt in november op een terrein van 142.000 m2 met de bouw van een nieuwe vakantiestad begonnen. Er ko men 150 eengezins-vakantie- huizen van verschillende grootten, 16 dubbele huizen, enkele huizen voor meerdere gezinnen, terrasgewijs ge bouwde appartementen, als mede een huis van 22 etages rrvit 130 koopwoningen, dat di rect aan het meer wordt ge bouwd. De bond vraagt zich af of de rege ring de scheepsbouwers wellicht kan corrigeren door overheidssteun op krachtige wijze te begeleiden met da waarschuwing, dat gemeenschapsgeld niet kan worden besteed aan presti- ge-objecten die de toekomst van scheepsbouwindustriën en dua werkgelegenheid in gevaar bren gen. (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer pleit voor het ver plicht stellen van het aanbrengen van reflecterend materiaal op rijwie len en bromfietsen. Volgens het ver bond biedt de nu voorgeschreven ver lichting de bestuurders te weinig bescherming tegen verkeersongeval len. Een van de argumenten voor dit pleidooi is de uitslag van een recente steekproef, die liet zien, dat van één op de vijf fietsen de achterverlich ting onvoldoende is of geheel ont breekt. Tony v. d. Boom is terug MAASTRICHT Tony van den Boorn is gistermiddag in zijn woon plaats teruggekeerd. Hij was vorige week woensdag in Bulgarije veroor deeld wegens hulp aan een Oost- duitse vrouw bij een poging naar het Westen te vluchten. Hij kreeg een voorwaardelijke straf en een geldboe te. De heer Van den Boorn verteld® dat hij de eerste dagen van zijn ge vangenschap alleen in een cel was opgesloten. Later werd hij in een cel gebracht van twee bij vier meter, die hij met nog drie andere gevangenen moest delen. Zij mochten daar niet liggen, alleen staan of zitten. Na twaalf dagen kreeg hij een normale gevange nisbrits. Hij werd na bijna een maand op borgtocht vrijgelaten, Tony van den Boom is zaterdag met zijn auto uit Sofia vertrokken. Hij deed over de reis drie en een hal ve dag. Men had hem reeds eerder in Maastricht verwacht, maar ten gevol ge van panne aan zijn wagen was het later geworden. Automobilist reed onder aanhanger AMERSFOORT De 60-jarige H. van der Kraats uit Zwolle is gisteren ernstig gewond geraakt nadat hij na bij Amersfoort met zijn auto onder de aanhangwagen van een truck was gereden. Het ongeluk gebeurde toen hel slachtoffer twee andere auto's wilde passeren. In plaats een daar voor rijdende truck met oplegger, ge laden met bomen, te passeren, reed hij tegen de achterkant van de aan hangwagen op en schoot door de snel heid onder het chassis. De vrachtwagenbestuurder zei la ter wel een lichte schok te hebben gevoeld, maar niet begrepen te heb ben wat er was gebeurd. Nederlander wegens sigarettensmokkel in Engeland veroordeeld LONDEN De Nederlander H.C.S. (39) is gisteren te Dartmouth tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 pond (250.000 gulden) ver oordeeld. Hij heeft gepoogd vier mil joen sigaretten Engeland binnen te smokkelen voor een waarde van 46.000 pond. Het is de grootste hoeveelheid ta bak die de Britse douane sinds 250 jaar heeft onderschept. S. werd op 15 oktober met vier Spanjaarden aangehouden op zijn mo torjacht, dat de partij sigaretten aan boord had. De Nederlander woonde in Londen. De Spaanse bemanning van het jacht zit nog in voorarrest. Concertgebouworkest voor 't eerst naar Barcelona AMSTERDAM De 109 orkestle den van het Amsterdamse Concertge bouworkest zijn vandaag met enkele echtgenoten en andere begeleiders in totaal honderddertig reizigers per vliegtuig naar Barcelona vertrok- ;en. Dit is de eerste maal in de ge schiedenis dat dit orkest in Spanje zal optreden. De komende drie dagen zal het or kest concerten gsven in het kader van het Internationale Muziekfestival van Barcelona, Bernard Haitink diri geert het eerste en derde. Eugen Jo- chum, die het gezelschap nareist uit München, zal het tweede concert diri geren. Zaterdag wordt het gezelschap terugverwacht. Spoedig regeling met pers over compensatie DEN HAAG De regering is be reid spoedig een regeling te treffen om dag- en nieuwsbladpers compen satie te verlenen als gevolg van de door de televisiereclame teruglopen de advertentie-inkomsten. Voor schotten op deze regeling kunnen echter niet worden verstrekt. Nog deze maand zullen de ptrsorganisa- ties echter in het overleg over de compensatieregeling worden bet.rok- Dit antwoordt minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk op vragen van het Twee de-Kamerlid drs. .T. J. Voogd (soc.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11