Dr. Visser 't Hooft opende naar hem genoemd lyceum lL Weekagenda Ernstige mankementen in zwembad De Vliet Onderwijs in Nederland een voorrecht Postkantoor Zuidwest in „oude" HA-winkel? Tienduizenden guldens schade jftgUWE LE1DSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Dinsdag (24 oktober Kleine zaal Gehoorzaal, 8 uur: ver gadering comité Haarlemmerstraat. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Middelweg 28, 2 tot 4 uur: verkoop dag handwerkclub Vrijz. Hervormden, •s avonds feestelijke gemeente-avond dn gemeenibecentrum Lijtweg Oegst- geest, 7 tot 8 uur: verkoop van restan ten aldaar. Lakenhal, 8.15 uur: opening tentoon stelling Spelen en Lezen. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: Dag. Ver. Naties, prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys te Leiden over „De betekenis van de Ver. Naties in een bewapende wereld", medewerking Jeugdkameror- kest Leiden. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Film club K. en O. Prima Delia Revolu- Janvossensteeg 59, De Ruif, 8.30 uur: opening sociëteit Zisexzo. Jeugdhonk Charlotte de Bourbon hof, 7 uur: elektrondcaclub De Detec tor. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comediie met „In wankel even- Woensdag (25 oktober) Oude Singel 236, 8 uur: ledenverga dering Door Eendracht Verbonden. Pieterskerk. 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Breestraat 85 ,8 uur: Ver. Pedago giek, forum over seksuele voorldch- Steenschuur 6, 8 uur: Leidse Ver. Postzegelverzamelaars, lezing met dia's over postale geschiedenis. Engel se Kanaaleilanden, quiz. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Robt. Toneel met „De eerste mevrow Fraser". Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Daniel Baren- boim, pdano. Donderdag (26 oktober) Dr. Van VoorthuysenschoolMarnix- straat, 8 uur: installatie G- J. Augusti- dus als hoofd. De Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, ir. H. H, Vos. directeur Gemeentewerken, over de slag bij Hastings en de Burcht te Leiden. Zaal Koningskerk (Willem de Zwij gerlaan), 3 uur: koopmiddag vrouwen vereniging. Maria Magdalena tjb.v. Geref. Zendingsbond in Hertv. Kerk, 8 uur jaarvergadering hulpvereniging Leiden van de G.'Z.B., spreekster zus ter R. Staal, imet verlof uit Kenya. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". Vrijdag (27 oktober) Gehoorzaal, 7.30 uur: huldigings- en feestavond jubileumfonds N.Z.H.V.M. Aula Acad. Ziekenhuis. 7 uur: forum problematiek der slechthorendheid. Kleine zaal Gehoorzaal, 2 uur: afd. Leiden Ver. Huisvrouwen, mevr. Hö- weler-Smit over „Geneesmiddelen vroeger en nu". L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tie- nersociëteilt, Milkshake. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruil beurs voor verzamelaars, 7 uur. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". Den Haag Diligentia, 8.15 uur: Borodin-kwartet. Den Haag Kloosterkerk, 1 uur: orgelbespeling Bernard Renooy. Den Haag Lutherse kerk, 8 uur: orgelconcert Piet van Egmond. Zaterdag (28 oktober) Schouwburg, 2.30 uur: Leidse Jeugd- Actie, jeugd-toneelvoorstelling, „Ploeft, de geschiedenis van een spokenfami- lie" (8 tot 14 jaar), toneelgroep Arena Afd. Leiden Ned. Natuurhist. Ver.: paddestoelen excursie naar Rust en Vreugd Wassenaar. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc., 't Is weer beatentijd, ook ouderensociëteit. Oegstgcest Het wirbte huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Van de brug af gezien". Den Haag Diligentia, 2.15 uur: to neelgroep Arena met „Het laatste lo- verbos", 8.15 uur: pianorecital Peter Kaïtm. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Menscb- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. De nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. De Ocgstgeestse apotheek en apo theek Voorschoten zijn de gehele week geopend. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Qui est vous Polly Maggod? (14 jr). Lido (2 en 8 uur): Dokter Zhivago (14 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Agent 077 Operatie Marokko (14 jr). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De prooi 08 jr). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Houd de treinen in het oog (18 jr). Tri„non f2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn Prinses (18 jr). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand- LEIDEN Met een toespraak en een druk op de knop heeft dr. W. A. Visser 'l Hooft, oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, gistermiddag het ingrijpend verbouwde en uitgebreide christelijk lyceum aan de Kagerstraat, waaraan zijn naton is verbonden, officieel geopend. Dil gebeurde tijdens een bijeenkomst in de gymnastiekzaal-aula, een van de drie gymnastiekzalen van dit prachtige schoolcomplex, waarover wij vorige week- uitvoerig schreven. De school telt 85 docenten en 963 leer lingen, die de beschikking hebben over 44 lesruimten. De vloeropper vlakte van het. oudein 1919 gestichte gebouw (2.906 m2) is uitgebreid tot 6.486 m2. Notaris S. Pasma uit Noord wijk, waarnemend voorzitter van de „Ver eniging voor christelijk middelbaar en voortgezet 'hoger onderwijs te Leiden" en voorzitter van de bouw commissie, heette de genodigden, onder wie onderwijeinspeotrice me juffrouw dir. Van der Vliet, burge meester Van dier Willigen, wethou der Sammes, burgemeesters uit om liggende gemeenten, vertegenwoor digers uit alle geledingen van 'het onderwijs en de klasse-oudsten van het lyceum zelf, welkom. Hij constateerde met blijdschap, dat het christelijk onderwijs niet is achtergebleven bij de onstuimige groei van het middelbaar onder wijs en memoreerde de ingebruik neming van twee noodgebouwen, één in 1961 en één in 1963, welke gebouwen tot nu toe het ruimte gebrek hebben opgevangen. Tegen over het in deze tijd discutabel gestelde bestaansrecht van de christelijke scholen stellen wij het Molen De Valk geopend dinsdag tot n met zaterdag van 1(J tot 5 uur zod- ags van 1 tot 5 uur Maandags geslo- MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: od werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, indag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van I tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal, Oude angel: op werkdagen van 10 tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus t Rapen burg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 3 uur. kassen zaterdags en zondags ge- Bad Inrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn de volgende tyder geopend Lindestraat lb maandag geslotet tinsdag tf—11.15 Ml en 13 30—17J5 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30— 8.15 u. vrijdag 11.15 u. en 13.30—18.46 j zaterdag 8—11.15 a en '3.30—16.30 u Van der Werfstraat 39: maandag en unsdag gesloten, woensdag 811J5 en ,3.3017.15 u., donderdag 8.3011.15 w 3 30—18 15 u.. vrtldag 8.30—11.15 u. at .•.301845 u„ zaterdag 7.3011.15 en 3 3(i 16 30 u Botermarkt 3, galerie Van der Vlist, grafiek van Sees Vlag, van 4 tot 23 nov., dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 6 u., vrij dagavond 8 tot 10 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van kindertekeningen en recente >ekenin- gen van Lucia Steinbach, tot 5 novem ber, dag. van 10 tot 5 u„ zondags van 1 tot 5 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed uit de verzameling Caljé-van Gulik en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning. 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur, zondags 1 tot 4 uur Galerile Walenkamp, Nieuwsteeg 11: schilderijen en tekeningen van Cor Blok (tot 27 oktober). Onder in de meer dan twintig meter hoge hal van het Visser 't Hooftlyceum hangt aan een lange kabel een bal, die de be wegingen van de aarde signa leert en eventueel met een schrijfstift vastlegt. Een natuur kundig grapje, dat mét de hout plastiek van Kees Buurman de hal de nodige allure geeft. Foto N. van der Horst op Christies georiënteerde onder wijs, aldus de he Oecu mene Dr. Visser 't Hooft noemde de si tuatie van gastenmiiddaig, het openen van een naar hem genoemd lyceum, nieuw voor hem en ook een beetje onrustbarend. Als je zo'n 45 jaar over de wereld hebt gezworven, is Na een magistrale toespraak opende dr. Visser 't Hooft gis termiddag het naar hem ge noemde christelijk lyceum aan de Kagerstraat met een druk- op-de-knop, waardoor een ge luidssignaal werd geprodu ceerd. Waarnemend voorzitter notaris Pasma bood hem daar na een gravure van een uit 1647 daterende plattegrond van Leiden aan. Dr. Visser 't Hooft was speciaal voor deze opening en naamgeving uit Genève overgekomen; ziekte van zijn vrouw had deze overkomst nog bijna verhinderd. Vanmorgen verliet hij ons land weer via Schiphol. Vlak voor zijn ver trek werd hem namens het Leidse schoolbestuur op Schip hol een boeket rozen aangebo den voor zijn vrouw. Foto N. van der Horst de kans groot, dat je een beetje wordt vergeten in je eigen land, zo ging hij verder, maar een situatie als deze doet ervaren, dat er een band is blijven bestaan. Tot de jongeren zei dr. Visser 't Hooft: jullie weten nog niet welk voorrecht je hebt door hier in Ne derland onderwijs te krijgen, onder - wijs waar grondigheid en wijdheid in zit. Deze opvoeding kan jullie in staat stellen een positieve rol te gaan spelen in deze wereld. Over de naamgeving zei dr. Vis ser 't Hooft, dat hij het niet toeval lig vond. dat aan deze school de naam wordt verbonden van een man, die zijn hele leven oeoumenisch heeft gewenkt. Oecumene is in feite een herontdekking van het in de Bijbel verkondigde universalisme. De spanning tussen het Griekse denken en de moderne natuurweten schappen, die op een school als deze merkbaar is, komt hier in het licht te staan van de openbaring Gods. Met een gevoel van diepe erkente lijkheid, dat hij zijn naam aan dit lyceum mocht verbinden, opende dr. Visser 't Hooft ten slotte het ly ceum, de wens uitsprekend, dat ve len in dit gebouw tot dienst aan God mogen wonden gebracht. Hierna spraken nog inspectrice mejuffrouw dr. Van der Vliet, bur gemeester Van der Willigen (die on der meer zei, dat het gemeentebe stuur zal trachten de verkeerspro blemen, waarmee dit grote scholen- kwantier tobt, de baas te worden), architect Corn. Elffers en rector dr. A. Bolhuis (die de sleutel in ont vangst nam uit handen van notaris Pasma). De genodigden kregen vervolgens gelegenheid de school te bezichtigen. Gisterochtend was in de Zuider- kerk voor de leerlingen een bijeen komst gehouden met als spreker ds. G. Toornvliet uit Bloem endaal en met medewerking van het tiener team van Youth for Christ. Voor gisteravond vermeldde het programma een feestelijke bijeen komst met de leerlingen, ook van avond en morgenavond, voor don derdag poppentheatervoorstellingen en voor vrijdag een kermis; vandaag en morgen zijn er ook sportwedstrij - Voor ouders van de leerlingen is er op 9 november een bezichtdgings- avond en voor oud-leerlingen wordt in december een bijeenkomst ge houden. (Van stadsredacteur) LEIDEN Naar wij vernemen, heeft de centrale directie der PTT, afdeling gebouwen, onderhandelingen met Albert Heijn over het vol gende maand vrijkomende dubbele winkelpand van A.H. op het Be vrijdingsplein. Zoals wij hebben bericht, komt deze bijzonder grote winkelruimte vrij doordat A.H. op 22 november de nieuwe supermarkt op hetzelfde plein in gebruik neemt. De PTT zoekt al geruime tijd naar bouwgrond of een geschikt pand in Zuidwest voor de vestiging van een flink bijkantoor met een capaciteit van ongeveer zeven loketten. Nu deze wijk vrijwel is volgebouwd en er dus nagenoeg twintigduizend mensen wonen, is het in een sigarenzaak op het Bevrijdingsplein ondergebrachte hulppostkantoor veel te klein geworden voor Zuidwest. De PTT neemt dus elke mogelijkheid voor de vestiging van een definitief bijkantoor in studie. De directie van het Leidse hoofdpostkantoor hoopt van harte, dat de huidige onderhandelingen met Albert Hejjn gunstig uitvallen voor de PTT omdat dim op zeer korte termijn een groot probleem is opgelost. Twee kam pioenschappen voor aspiranten van sportschool De Vries (Van onze sportredactie) LEIDEN Twee aspiranten van de Sportschool de Vries hebben tij dens de Zuidhollandse judokam pioenschappen in Schiedam een titel behaald. Wout Holvertda veroverde zonder moeite in het halfmiddenge- wioht als 15-jarige voor de eerste keer de Zuidhollandse titel. Jan Barends bereikte eenzelfde prestatie in het middengewicht door in de finale met een vol punt ver schil te winnen van de Maassluize- naar Van Liemann. Russische Orthodoxie LEIDEN Woensdagavond 8 uur spreekt in gebouw Breestraat 19 de Heer A. Van Leeuwen dia ken van de Russische Kerk in Ne derland over het boek van Mgr. Dionissios „Russische Orthodoxie". Deze avond, die uitgaat van Bij zonder Kerkeweek van de Hervorm de Gemeente en onder leiding staat van Dr. P. L. Sohoonheim, is voor iedere belangstellende toegankelijk. NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 Telefoon 01710-25036 Bezoek onze nieuwe zelfbedienings HANDWERKCORNER u vindt er prachtige handwerk pakketten en uitgebreide keuze FOURNITUREN EWENSTEIN Leiden Maaumansleeg 8 tel. 20685 Kleuter aangereden op Vrouwenweg LEIDEN Doordat zij plotseling van achter een geparkeerde auto van daan de weg overstak, is gistermiddag om half zes de 5-jarige Jozefa Onder water op de Vrouwenweg aangereden door de 18-jarige bromfietser J. de Jong uit Zoeterwoude. Het meisje werd met verwondingen dn het gezicht naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. De bromfietser liep lichte ver wondingen op aan handen en benen. Academische examens LEIDEN Kand. ex. geschiedenis; de heer J W M Nabuurs (Hops-Cuyk), mej. E V Vrij (Leiden), mej. C Ch v d Haspel (Katwijk aan Zee); kand. ex. N.W. sociologie: de heer R J Feber (Den Haag): kand. LEIDEN Lekkende buizen in het zwembad De Vliet aan de Voor- schoterweg hebben de gemeente voor onaangename verrassingen ge plaatst. Nog maar net drie jaar nadat het zwembad in gebruik is genomen, werd in het afgelopen seizoen bemerkt, dat er steeds meer water op de perrons bleef staan, terwijl ook roest naar boven kwam. Toen aan één kant van het grote bassin het perron was opgebroken, is met behulp van een dragline, gecompleteerd door „handkracht", een meters diepe gleuf gegraven naast de rand van het grote bad zodat aan- en afvoerlcidingen bloot kwamen te liggen. Toen kwam aan het licht, dat de zgn. injectie leiding deels door 'corrosie was verteerd, zodat zy moet worden ver vangen of van een doeltreffende deklaag moet worden voorzien. TNO en deskundigen van Ge meentewerken ihefoben de zaak mu in onderzoek. De Sportstichting heeft de nu gesignaleerde mankementen uiteraard gerapporteerd aan Ge meentewerken. Hoewel het onder zoek nog nieit is voltooid en de werk zaamheden nog maar net op igang zijn gekomen, staat het wel vast, dat het een schadepost van tienduizen den guldens gaat worden. Wie betaalt Als de vraag as beantwoord of hier van een door ongewone oorza ken ontstane, redelijkerwijs niet ver wachte vorm van corrosie spraike is dan wel van nalatigheid bij het bou wen van het bad, komt de tweede belangrijke vraag aan de orde: wie draait voor de kosten op? Het ziet ernaar uit, dat dit de ge meente Leiden gaat worden, tenzij er van onregelmatigheden bij de bouw sprake is geweest. Maar zelfs dan is het een onzekere zaak of de schade kan worden verhaald omdat, als wij goed zijn ingelicht, steeds een opzichter van Gemeentewerken voor „akkoord" heeft getekend als een bepaald onderdeel van het werk volgens de bepalingen van het be stek was uitgevoerd. Zodra het onderzoek is voltooid, zal men tot herstel van de manke menten overgaan. De Sportstichting wil ailes op alles zetten om te voor komen, dat het zwembad het vol gende seizoen niet op tijd zou kun nen worden heropend. Foto N. v. d. Horst Inbraakje in school LEIDEN In de afgelopen nacht is ingebroken in een houten noodschoot aan de Storm Buysingstraat. Er wor den twee busjes vermist met f 20,-, welk geld bestemd was voor de zen ding in Suriname-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3