Radio-omroep blij met komst van de reclame de stad en dokter Moore Nu concurerren tegen Veronica Beatle John Lennon koopt een eiland DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Rechtbank Helemaal naar de oude trant heeft de VARA gisteravond de televisie rechtbank in elkaar gezet en opnieuw dwong het bewonderingaf, hoe uit stekend dat verliep. De meespelen den, die bepaald niet acteerden ook geen acteurs zijn hadden zich volkomen in hun rol ingeleefd en het onderzoek haperde nergens, dank zij de ernst waarmee de rechtbank zelf de zaak te lijf ging. Het was nergens merkbaar, dat het hier om totaal verzonnen gebeurte nissen ging. De figuren van beklaag de en getuigen zijn met zorg gekozen, toonden de juiste instelling tegen over hun rol en demonstreerden daarmee een staaltje van vrije ex pressie, dat er wezen mocht. Vanavond zal het proces worden voortgezet en moet de rechtbank tot een uitspraak komen. Belangrijker dan het trieste ver haal waarom het gaat is ook nu weer het vertonen van de wijze ivaarop de Nederlandse rechtspraak wordt vol voerd: zonder sensatie en in alle rust. Duidelijk wordt dan, hoe de emo tionele tonelen in door acteurs ge speelde rechtszaalgevallen in de diverse buitenlandse series op fanta sie berusten en in de eerste plaats boeiend spel moeten zijn. Vlot en onder prettige leiding van Berend Boudewijn verliep ook weer de ingewikkelde maar kiene quiz, waarin de ene kandidaat struikelde en de andere met de hakken over de sloot de volgende streep bereikte. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ja", zegt mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de Ned. Radio Unie tegen ons, „wy zijn erg blij met de komst van radioreclame. Voorlopig zal het voor ons geen vetpot betekenen, want we moeten eerst eens zien of we per 1 januari de toegesta ne 26 minuten per dag vol kunnen krijgen. Pas later, als het meer wordt, kunnen we van deze inkomsten werkelijk profiteren. Radioreclame is de redding voor de geluids- omroep, samen met verho ging van de luistergelden. Er moest iets gebeuren en de mi nister heeft dat heel juist in gezien". Er is geen vreugdekreet aangehe ven in Hilversum, maar wel een zucht van verlichting geslaakt. Einde lijk komt er perspectief in de finan ciële toestand van de geluidsomroep, die al jaren noodlijdend mocht wor den genoemd. Wel is er veel veranderd, sinds het parlement, gesteund door de omroep- overtuiglng, in felle debatten reclame in de ether afwees. Toen dat was Nieuivs van de sterren gebeurd, wreven de omroepleiders zich in de handen. Nu echter zijn zij gelukkig met wél reclame. De tijd schrijdt voort, de ontwikkeling is niet tegen te houden. Wel heeft de geluidsomroep gevoch ten voor het ongeschonden behoud van zijn programma's: „Zoals Veronica het doet, willen wij het liever (nog) niet," houdt mr. Roosjen (als hoogste radio-autoriteit in Hilversum) vol, „maar de groepe ring van enkele minuten rondom de meest- beluisterde nieuwsuitzendin gen achten wij gelukkig gevonden". „Er is veel gezegd en geschreven over de veronderstelling dat de ge luidsomroep het met de STER niet eens kon worden over de plaatsing van de reclameboodschappen en dat dit de zaak heeft gestagneerd", vra gen wij, „is dat juist?" „Welnee", luidt het antwoord, „inte gendeel, wij hebben altijd op de beste voet met de STER en de Recla meraad onderhandeld. Het ging ons allemaal om hetzelfde doel: de recla me zo effectief mogelijk in de pro gramma's te brengen." Wanneer mr. Roosjen dit zo zegt, moeten wij dat aannemen, maar er is toch echt wel een tijd geweest, waar in men het niet eens was over de plaatsing. Enfin, men kan het ook in de beste harmonie tijdelijk oneens De baten (Van onze radio- en tv-redactie) Terwijl Beatle Ringo in zijn eentje aan het filmen is, heeft Beatle John Lennon zich een onbewoond eiland als vakantie verblijf aangeschaft. Het eiland ligt voor de westkust van Ier land en John laat er een huis op bouwen. Zulke grappen kunnen de Beatles, die miljoenen verdie nen, zich best permitteren. Ander sterrennieuws is, dat Cateri- na Valente, de onvermoeibare, haar nieuwe Italiaanse show heeft opgeno men en nu is vertrokken naar Holly wood, waar zij tweemaal zal optre den in de Perry Como-show, die nog altijd bestaat en bij het tv-publiek zeer geliefd is. Caterina beschouwt deze uitnodiging als een compliment voor haar talent. Dean Martin, wiens shows wij af en toe op de buis krijgen, houdt er een merkwaardige liefhebberij op na. Hij vindt het heerlijk, in de Ameri kaanse schandaalpers voor te komen. Im-ul-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben: 1. woestijn in het Z. van Israël, 2. ope ning, 3. ketting. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. s, 2. sta, 3. stoel, 4. reces, 5. telkens, 6. schol, 7. groen, 8. alp, 9. m., STOCK HOLM. Daarom geeft hij zoveel mogelijk aan leiding tot roddels. Waar hij maar kan, gedraagt hij zich als een dronkaard, die hij hele maal niet is. Kort geleden vond hij iets nieuws uit: hij vertoonde zich overal met een 15-jarig meisje dat hij allerliefst bejegende. Pas toen er venijnige artikelen over verschenen, stelde hij het kind in 't publiek voor als zijn oudste dochter Claudia. Je moet er maar pret in hebben! Maar één ding be reikt Dean ermee: wanneer er scher pe dingen over hem worden geschre ven zegt het lezend publiek: „O, *t zal wel weer niet waar zijn!" En zo ont loopt hij in feite de kwaadschrijverij. Pagina's vol wijden Duitse kranten en weekbladen aan het opzienbaren de nieuws, dat na elf jaar goede sa menwerking Kulcnkampfs assistente Uschi Siebert plotseling door de Hessische omroep is ontslagen. Zij is sinds enkele maanden getrouwd en de omroepleiding is van mening, dat een quizmasters-assistente ongehuwd dient te zijn. Usche was 18, toen ze in 1956 uitge roepen werd als schoonheidskoningin van de Bondsrepubliek en dat feit bezorgde haar het baantje, dat haar eerst 75 maar tenslotte 400 mark per uitzending opleverde. In haar plaats is nu gekozen de 20-jarige Marion Heinrich, „Miss Duitsland 1966". Zij is even donker en rank als Uschi en heeft hetzelfde soort gezichtje. Op de eerste quizavond welke Kuli in het nieuwe seizoen (na een afwe zigheid van anderhalf jaar) weer zal leiden. 13 januari a.s., zal Uschi afscheid nemen en wordt Marion geïntroduceerd. Dat gebeurd allemaal Intussen is Uschi diep verontwaar digd: zij is zomaar zonder meer be dankt en zij vindt haar huwelijk daarvoor helemaal geen reden. Er wordt druk geschreven over het voor en tegen. En Kulenkampf zelf? „We hebben elf jaar best samengewerkt", zegt hij, „voor mij had Uschi gewoon mogen blijven. Ik hoop maar, dat de nieuwe net zo goed is..." Ach ja, zo zijn mannen, verzucht een van de Duitse bladen, dat ook heel boos is op de omroep. U dacht toch niet. dat alleen bij ons dergelijk stof opwaait...? Inderdaad zullen de baten in de eerste tijd niet groot kunnen zijn. Hoe staan de kansen van de werving ervoor? „Niet onverdeeld gunstig. Wij heb ben twee concurrenten: de veel meer aanspreekbare televisiespots én Ra dio Veronica, die bereid is de hele dag reclameboodschappen te la ten horen, desnoods midden in een populaire plaat. Het is niet zo, dat er dringend wordt gewacht op radiore clame." „Bent u bang. dat de belangstelling uit het bedrijfsleven zal tegenval len?" „Neen. zo is het nu ook weer niet. Er bestaat natuurlijk interesse voor. Maar we zullen een aanloopperiode nodig hebben". „Neemt de Hilversumse geluidsom roep aan. dat invoering van reclame de nekslag voor Veronica zal beteke- „Nlet zonder meer. zeker niet. Maar als de binnenlandse omroep re clameboodschappen doorgeeft en bo vendien een luchtig programma op Hilversum III exploiteert, voorziet Veronica niet meer „in een behoefte", zoals wel eens is gesteld. Dan kan de overheid optreden tegen „de piraten", zoals ook in Engeland gebeurt". Het is geen schande, dat Hilversum blij zal zijn, wanneer de geluidsom roep na zoveel jaren verlost wordt van een piraat- concurrent, die de overheid in feite ongemoeid laat, ter wijl zij wél een einde maakte aan de REM- activiteiten in de Noordzee. Dat heeft al heel lang gestoken. Maar tot in het parlement werd eenmaal erkend, dat Veronica/ een „functie" had. Men heeft er, meent mr. Roosjen, veel te lang over gedaan om die func tie te ontwortelen. Toekomst In elk geval ziet de geluidsomroep eindelijk de toekomst rooskleuriger: er zal nu van verschillende kanten meer geld in 't laatje- komen en dat zal dan. hoopt men. in de program ma's goed te merken zijn. De veronderstelling, dat andere me dia gedupeerd zullen raken door de verschijning van alweer een nieuwe mogelijkheid tot adverteren, wuift mr. Roosjen weg: „Radioreclame vormt geen concur rentie voor tv-reclame. Men zal trou wens voor beide media veelal dezelf de adverteerders zien en/of horen. Wat de pers betreft... hoe lang onder vinden de dag- en weekbladen al niet concurrentie van Veronica? En daarvoor wordt niets gecompenseerd. Voor etherreclame bestaat die moge lijkheid wél. Onze voorlopig zeer be perkte reclameruimte: 26 minuten per dag verdeeld over drie zenders, zet geen zoden aan de dijk... die geeft zelfs opluchting, als de regering de Het lijdt geen twijfel, of de binnen landse, legale omroep, zal nu alles in het werk stellen om de overheid er toe te brengen de illegale Radio Ve ronica „op te ruimen" en de op Neder land gerichte Britse piratenzenders snel te verbieden. Het is volkomen aanvaardbaar, dat radioprogramma- makers daarover anders denken dan luisteraars, wie het alleen maar gaat om het horen van lievelingsmuziek. Intussen maakt Radio Veronica zich geen zorgen voor morgen: men zendt vrolijk uit en zal wel zien, wat er verder gebeurt. „Ik moet wél waarschuwen", zegt mr. Roosjen, „dat het luisterend pu bliek nu niet kan verwachten, dat nu meteen per 1 januari de schitte rendste programma's uit de luidspre ker zullen klinken. We hebben zoveel achterstand opgelopen, ook op tech nisch gebied, dat we gestadig moeten gaan opbouwen. Bovendien rollen de nieuwe gelden niet dadelijk binnen. Maar verruiming in zicht heeft na tuurlijk wel gunstige invloed op de plannen." Ook worden de omroepen nu niet dadelijk „rijk", want de vergroting van de luisterpot voorlopig de be langrijkste bijdrage zowel als de revenuen van de reclame moeten wel erg worden verdeeld. Een fikse hap voor de gezamenlijkheid (NRU) en dan ponds- pondsgewijze toewijzin gen voor in totaal 22 zendgemachtig den.... dan is de room al gauw van de melk. Maar er is tenslotte antwoord geko men op de jarenlange dringende vra gen om meer geld.... en dat is een welkome en waardevolle omstandig heid. Helemaal op dreef, zwaar in actie tegen de aanleg van een snelweg, zal Lucy Ball vanavond in kleuren over de beeldbuis rennen. Zij zwaait daarbij even met heel kostbaar wit bontjasje, maar dat is voor Lucille geen bezwaar: zij is een uitermate rijke vrouw, die het allerminst nodig heeft om in haar eigen filmmaat schappij geld te verdienen met haar dolle shows, maar het eenvoudig niet kan laten. Niemand spreekt ooit meer over de leeftijd van de onverwoestbare Lucy, die al grote kinderen heeft, een keiharde zakenvrouw is en in haar kostbare Holly- woodse woning nooit aanvechtingen krijgt om de boel kort en klein te slaan, iets, waardoor zij in haar films beroemd is geworden. Uiteraard kan men Lucy ook in zwart-wit zien. Afrikaanse blik op Europa (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS gebruikt vanavond het Eurovisienet voor een schakelprogramma tussen Amster dam, Parijs en Londen. Drie journa listen zullen de 'directeur-uitgever van het Afrikaanse weekblad „Jeune Afrique", Bechir Ben Yahmed (die zich in Parijs bevindt) ondervragen over zijn visie op Europa. Eveneens in Parijs is Jacques Boetsch, chefredacteur buitenland van het weekblad „L'Express" en in Engeland zit Daniël Singer van het weekblad „The Economist". Studio Bellevue in Amsterdam biedt plaats aan de Nederlandse journalist W. L. Brugsma, die tevens het gesprek leidt. Bechir Ben Yahmed, zo laat de NTS weten, is een opmerkelijke fi guur, mét een eigen kijk op Europa en de „derde wereld" die gevormd wordt door Latijns-Amerika, Azië en Hij is nauw betrokken geweest bij het onafhankelijk-worden van Tu nesië en werd daar in het eerste „ei gen" kabinet minister van voorlich ting. Dat was in 1955. Later heeft hij zijn diplomatieke ambt neergelegd om terug te keren naar zijn oorspron kelijke stiel: de journalistiek. Zijn weekblad „Jong Afrika" heeft een oplage van 85.000 exemplaren, wordt voornamelijk in Afrika, maar ook in Europa en Amerika gelezen en beschouwd als een van de toonaange vende bladen in de jonge landen. Braziliaanse order voor Philips HILVERSUM In nauwe samen werking met het Braziliaanse zuster bedrijf Inbelsa heeft Philips telecom municatie industrie een belangrijke order voor straalverbindingen in Bra zilië verkregen. Met deze order is een bedrag van ruim elf miljoen gulden aan telecommunicatie-apparatuur ge- VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.07 uur Lucy show. 7.32 uur consumentenvoorlichting uit Amerika. 8.45uur het sprookje van Sneeuwwitje... op water- 9.10 uur televisierechtbank. Ned. 2 NTS 7.03 uur programma „Dag dinsdag" met de bekende rubrieken, w.o. een Eidofoor-schakelpro- gramma waarin Europese journalisten spre ken met de directeur van een Afrikaans weekblad. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 7.35 uur fantasiespel „Kop en staart", met aansluitend de Zweedse bijdrage aan de Nordring-tour. 9.20 uur jazzprogramma, voorafgaand aan de satire „Gonk" en om 11.55 uur nog eigentijdse muziek van de NRU. Hilversum II KRO 8.00 uur gewijde muziek. 9.10 uur Josephine van Gasteren vertelt verder haar reis door de Sovjet Unie. 10.00 uur kunstrubriek en 11 uur doorpraten over de dingen in Context. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alloen bij apothekers en drogisten door Aijtitho Young 85 Geen antwoord. Hij ging naast haar staan en keek op haar neer. Zij scheen vertrokken naar een wereld die niet de zijne was. Misschien was die wereld grauw en angstaanja gend, want haar ogen waren wijd opengesperd. Hij had zijn tas niet bij zich, daar het geen verplicht ziekenbezoek was, maar hij wilde dat hij zijn stethoscoop bij zich had. Hij tastte naar haar hand cm haar pols te voelen en zij wist niet dat hij haar aanraakte. De pols was zwak en onregelmatig, haar huid voelde klam aan, en de pols was zo dun dat hij alleen maar het bot voelde. Hij legde peinzend haar arm weg. Zonder te zoeken wist hij dat er geen telefoon was, maar hij vond dat zij zo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis moest. Zij kon niet meer alleen blijven en daardoor kon hij niet naar een telefoon gaan zoeken. Ongerust keek hij rond en toen ontdekte hij aan een onprettige trilling in zijn zenuwen dat zij weer boosaardig hem keek, net als daarstraks. zei iets onhoorbaars en hij boog zich over haar heen. „Ik begrijp niet wat u bedoelt." Zij sprak nu zo schel dat hij ervan schrok. „Ik ze: medicijnen." Het drong langzaam tot hem door dat Moore blijkbaar medicijnen had gegeven. Er was een bureau met een on beschrijflijke rommel. Daar zouden ze bij moeten liggen. Hij vond niet een, maar twee flesjes, allebei met gebruiksaanwij zing en de naam van dokter Moore erop, maar de naam van de tabletten stond er niet op. Aarzelend ging hij naar het bed terug en hield haar de flesjes voor, terwijl hij zich afvroeg of zij ze wel kon onderscheiden om te kiezen. „Welke?" Zij wees met een bevende vinger van een nauwelijks opgetilde hand. „Weet u het heel zeker? U vergist zich toch niet...?" Haar hand schoot uit en tot zijn verbazing ontrukte zij hem een flesje dat zij onder de dekens verborg. Zij kneep haar ogen stijf dicht en hij keek op haar neer en wenste in zijn oude ziekenhuis te zijn, waar de verpleegsters derge lijke dingen meestal opknapten. Hij zuchtte en ging een glas water voor haar halen. Hij ondersteunde haar, terwijl zij dronk. He1 oude lichaam voelde aan als een zak met losse beenderen. Toen zij genoeg had gedronken, duwde zij het glas opzij en tilde haar hoofd op. „Ga weg." Hij kon waarschijnlijk niets meer doen. Zij leek nu ster ker. Dit was een gevolg van de ontembare wil van de natuur om in leven te blijven en minder van haar wens om beter te worden. Vis medicatrix naturae. Een dergelijke ongelooflijke vitaliteit had hij al eens meer aanschouwd in oude afgetobde lichamen. „Ik ga nu weg, juffrouw Henderson," zei hij. Er kwam geen antwoord. In de deuropening hield hij het gordijn opzij, keek om naar haar, zag de gele kat onder het bed uitkomen, erop springen en zich tegen de rug van de oude Alice vlijen. Er stonden alleen nog maar verhuiskisten in Davids nieu we woning, want de meubelen waren nog niet afgeleverd. Die morgen was de verwachte vergunning niet hij de post geweest en de uitnodiging voor de lunch in de Rotary had hij weggegooid. Nu ging hij kijken of hij zijn grammofoon in een van de kisten uit New York kon vinden. Hij had ook een kartonnen doos met papieren gevonden en die over de vloer uitgespreid. Hij deed net of hij de rommel niet zag. en wilde een plaat opzetten, toen er tot zijn verbazing geklopt werd. Hij deed de deur open en zag Adele Perkins. Ze zei: „Ik hoorde dat u aan het verhuizen was. Ik dacht, kom ik ga eens wat helpen. Wat een bende." „Ik was net een beetje aan het opruimen," loog hij, maar hij zei het tegen haar rug, want ze raapte al papieren van de „Hier, laat mij dat doen." Zij lette niet op hem en hij begon haar te helpen. Toen zij haar armen vol met verfrommeld papier had, draaide zij haar gezicht naar hem. „Eigenlijk kwam ik helamaal niet om u te helpen uitpak ken en ik ben er eigenlijk niet voor in de stemming ook." „Laat mij dan maar," zei hij'. Hij had heel wat minder papieren in zijn armen. Zij draaide zich om en legde de papieren bij de schoorsteen. Zij voelde in haar tas, haalde er een sigaret tenaansteker uit en voor hij wist wat zij ging doen, stak zij de papieren al aan. De grote vlammen joegen hem schrik „Is dat niet gevaarlijk? Ik weet niet of de schoorsteen .,Dat denk ik wel," zij lachte. „Als het niet het geval is, zullen wc- het wel gauw merken. Deze schoorstenen zijn solide gebouwd en dit huis is zo van 1840 of 1850. geloof ik. U bent erg voorzichtig, is het niet?" „Misschien. Denkt u dat het vhrkeerd is?" „Nee, zo ben je nu eenmaal. Ik ben graag roekeloos." „Dat heb ik gisteren gemerkt toen u op dat ongetrainde paard reed." „O, dat was niet gevaarlijk. Bovendien ik ben een veel te goed paardrijdster om roekeloos te zijn als ik rijd. Ik ben dan moedig, misschien niet roekeloos. Dat is een groot verschil." „Het maakt weinig verschil voor mij, denk. ik." „Misschien. Hier, geef me die papieren en pak nog wat hout, Jan hebben we een goed vuurtje." (Wordt vervolgd) cetafeüMT Transparant Satin - transparante kleurlak

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10