ISRAËL: GEVAARLIJKE INRREUK OP BESTAND Pentagon was voor 70.000 betogers „onneembaar" Mars anti- Vietnam trok 15.000 betogers Egyptische raketten horen Eilath in de grond Spoorwegen muntstukken f5 en f 10? OUDERS BEGROEVEN DOCHTER VAN ANDERE FAMILIE Margarine cent duurder Maandag 25 oktober 19S7 4Sato jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD I Haajs» Cooranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Volgens een schatting van de organisatoren namen zaterdagmid dag te Amsterdam een 15.000 be togers deel aan de Vietnamdemon- stratie van het Comité Vietnam van Piet nak. De stoet op het Dam rak, op weg naar het oude RAI- gebouw, waar deze tweede tocht van het comité met een massa bijeenkomst wérd besloten. KAIRO Raketten van Egyptische oorlogsschepen hebben zaterdagavond btf verrassing de Israëlische torpedobootjager Eilath bij Port Said in de Middellandse Zee tot zinken gebracht. Dit ernstigste incident sinds de zesdaagse oorlog heeft bjj beide landen tot scherpe beschuldigingen geleid. Egypte beweert dat de torpedo bootjager in de Egyptische wateren voer toen de raketten met vuren be gonnen. De bemanning van de jager werd zo verrast dat ze zelfs niet de tijd had de kanonnen op de Egypti sche schepen te richten. Vooraf beraamd In Tel Aviv werd direct meege deeld dat de Eilath op 22 kilometer ten oosten van Port Said (dus buiten de Egyptische territoriale wateren) voer. De Israëlische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Rafaël, sprak in een brief aan de Veilig heidsraad over een „vooraf beraam de en onuitgelokte aanval". Het bijzonder verraderlijke karak ter van het incident sprak volgens hem uit het feit dat de jager twee Vietnam-acties in heel de wereld WASHINGTON Vanmor gen vroeg hebben functionaris sen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie de laatste demonstranten bij het Pentagon opgepakt. Hiermee was de massabetoging, die zaterdag be gon, definitief ten einde In Amsterdam 26 arrestaties AMSTERDAM Bij de anti-Viet- namdemonstratics van het afgelopen weekeinde zijn in Amsterdam 26 betogers gearresteerd. Tegen veer tien van hen is proces-verbaal opge maakt; drie werden er vastgehouden. Voor het Amerikaanse consulaat op het Museumplein moest de politie enkele malen ingrijpen. Aan de zaterdagmiddag gehouden demonstratie van het comité- Viet nam van Piet Nak, hebben volgens de organisatoren circa 15.000 mensen deelgenomen. Na een mars door de hoofdstad, werd de tocht bij het oude RAI-gebouw met een massale hijeen- komst besloten. Oorlogsmisdadigers De Groningse hoogleraar in de wijsbegeerte prof. dr. B. M. I. Delf- gaauw zei dat wat in Vietnam ge beurt wel degelijk valt onder de oor logsmisdaden volgens de regels van Neurenberg en Tokio (waar na de oorlog geallieerde tribunalen werden gehouden-) Johnson en zijn generaals zijn inderdaad oorlogsmisdadigers, zo betoogde de hoogleraar. Piet Nak sprak een hartstochtelijk en spontaan slotwoord, dat uitmond de in: „Dat nemen we niet", welke uitspraak door de aanwezige werd overgenomen en herhaald. Na afloop van de bijeenkomst stel de zich een groep van ongeveer vijf tig man op tegenover het Amerikaan se consulaat- De politie joeg ze uit een. Gisteren raakten enkele hon derden mensen bij het consulaat slaags met de politie. Meer dan zeventigduizend mensen waren in het weekeinde op de been om uitting te geven aan hun afkeu ring van de Amerikaanse Vietnam- politiek. Er zijn in tottaai ruim 600 arrestaties verricht. Ook in een groot aantal andere steden in de wereld werden betogingen gehouden. De grootscheepse demonstratie in Washington heeft niet tot ernstige incidenten geleid. Ruim 2500 militai ren bewaakten het Pentagon, dat op deze wijze in een waar fort was her schapen. De demonstratie was zaterdag rus tig gestart op een groot grasveld bij het gedenkteken voor Lincoln. De moeilijkheden begonnen toen de Britse vakbondsleider Clive Jenkins als gastspreker „Amerika's vuile, bloedige oorlog" veroordeelde. Jonge leden van de Amerikaanse nazi-par tij wilden de Brit toen grijpen. Zij doorbraken een afzetting en gooiden het podium om waarop Jenkins Niet geschoten De demonstranten beschuldigden de militairen ervan te hebben ge schoten. Maar het Pentagon ontkent dit hardnekkig. Zaterdagavond stormden vele be togers de trappen van het Pentagon op. Zij drongen het gebouw binnen voor een zit-in-demonstratie. Zij stuitten op een muur van militairen die de betogers naar buiten werk- Onder de arrestanten bevond zich de belangrijkste organisator van de demonstraties, Dave Delünger, die gisteren al werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Hij noemde de demon stratie een „geweldige overwinning". Enkele honderden betogers verbl- ven de nacht van zaterdag op zon dag bij het Pentagon en ook giste ren werd nog (op kleinere schaal) gedemonstreerd. In tottaai zijn vijf tig mensen naar een ziekenhuis ge bracht, onder wie de helft betogers. Voor vervolg zie pag. 5 Dc Amerikaanse minister van defensie McNamara kijkt van ach ter een raam van zijn departe ment naar de grootste betoging, ooit tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam gehouden. Bij de directe bewaking van het vijfkan- tige departement waren 2500 mili tairen ingeschakeld. EMMEN In Emmen en Sittard hebben zaterdag branden gewoed waarbij twee bedrijven werden ver nield. De brand in Emmen brak uit in een constructiewerkplaats en die in Sittard in een bedrijf waarin brandstoffen waren opgeslagen. De schade loopt in de tonnen. UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft, er de mi nister van financiën op attent gemaakt, dat de spoorwc »en gebaat zouden zijn met de invoering van muntstukken van 5 en 10. Zoals bekend hebben de spoorwegen drie plaatskaartenautomaten geplaatst bij de Buurtsporen van het centraal station te Utrecht. Deze automaten kun nen geld teruggeven tot maximaal 2.45. De reiziger betaalt zijn kaartje met „harde" munt naar eigen keuze, d.w.z. met rijksdaalders, kwartjes en/of dubbeltjes. De spoorwegen zijn van oordeel dat bankbiljetten-wisselautomaten niet zo geschikt zijn. Proeven met dergelijke automaten in het buitenland genomen zijn niet erg geslaagd. De invoering van muntstukken van 5 en 10 zou daarom de mogelijkheid van het toe passen van plaatskaartenautomaten aan zienlijk vergroten. Voor de spoorwegen zou dit een be sparing op de post salarissen loketper- soneel betekenen. In veel gevallen zou ook de reiziger gebaat zijn, omdat wachttijden bij de automaat vrijwel niet voorkomen. uur nadat hij buiten gevecht was ge steld, nogmaals met raketten was be stookt. Israël heeft niet om een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht. Verdronken Enkele uren na de aanval waren de meesten van de tweehonderd be manningsleden van de Eilath gered. Er zouden vijftien opvarenden zijn verdronken. De Eilath werd in 1956 van Engeland gekocht waar het on der de naam HMS Zealous had ge varen. Na een kabinetsberaad deelde pre mier Esjkol van Israël mee, dat zijn land dergelijke aanvallen van Egyp te niet zal dulden. Het is niet al leen een schending van het inter nationale zeerecht, maar ook een gevaarlijke inbreuk op de bestands overeenkomst, die na de oorlog met de arabische landen werd gesloten. De Israëlische pers reageerde fel op het incident. Een van de bladen noemde de aanval „een daad die grenst aan rechtstreekse oorlogvoe- j ring". Nota Egypte heeft gisteren een nota ge stuurd naar VN-secretaris-generaal Oe Thant, waarin Israël ervan wordt beschuldigd de Egyptische territo riale wateren te hebben geschonden, „waardoor de marine genoodzaakt was het vuur te openen op de Ei lath". President Nasser heeft aan officie ren en manschappen die aan de ac tie hebben deelgenomen onderschei dingen verleend wegens „hun held haftige daden tijdens dit gevecht". In VN-kringen wordt verwacht dat nu meer spoed zal worden gezet achter het opstellen van een vredes- formule voor het Nabije Oosten. Zes niet-permanente leden van de Vei ligheidsraad werken achter de scher men aan een ontwerpresolutie die de goedkeuring van de Raad moet kun nen wegdragen. Spoorstaking in Engeland voorbij LONDEN De leiders van de vak bonden voor spoorwegpersoneel in Engeland hebben besloten de staking van de treinconducteurs te beëindi gen. Hun besluit, dat met 17 tegen 7 stemmen werd aangenomen is juist op tijd gekomen, omdat de regering aan het parlement toestemming had willen vragen voor noodmaatregelen om het leger in te schakelen teneinde het treinverkeer weer op gang te brengen. TassRoenge is geen Sowjetspion MOSKOU Het Russische persbu reau „Tass" heeft gisteren gemeld dat luitenant-kolonel Roenge die onlangs de Verenigde Staten asiel vroeg nooit in het Russische leger of bij de Russische veiligheidsdienst heeft gediend. Het persbureau zegt gemachtigd te zijn mee te delen dat het „verhaal over luitenant-kolonel Roenge van het begin tot het eind op verzinsels berust". De Verenigde Staten maakten de zer dagen bekend dat Roenge, „overste van de Russische inlichtin gendienst" in Europa, asiel had ge vraagd en naar de Verenigde Staten was overgebracht. Dit werd bekendge maakt, kort na het oprollen in West-Du itsland van een spionageben- de voor de Sowjetunie. Men veron derstelt dat Roenge de gegevens heeft verstrekt die tot de aanhouding van de Duitsers kon leiden. Antenne Venus-4 verkeerd gericht MOSKOU Russische geleerden heb ben gisteren onthuld dat de Venus-vier na de zachte landing op Venus niet naar de aarde kon seinen omdat de an tenne van het ruimteschip verkeerd gericht was. De Venus-4 landde ongeveer '15 km van de grens tussen het onverlichte en het door de zon verlichte deel van Ve nus. Hierdoor kwam de antenne in „de schaduw" te liggen waardoor de voor het zenden noodzakelijke elektrische stroom niet kon worden opgewekt. Een en ander is gisteren door het persbu reau Tass bekendgemaakt. De gewonden van de door Egyptische raketten tot zinken gebrachte Israëlische torpedobootjager Eilath worden aan wal gebracht voor trans port naar het hospitaal Beersheba. Persoonsverwisseling bij identifikatie GILZE-RIJEN Sinds zon dagnacht twaalf uur weet de familie Roeien uit Rijen dat zij zaterdagmorgen op do begraaf plaats van de parochie Maria Magdalena aldaar niet haar 17- jarige dochter Lia ten grave heeft gedragen maar de 16- jarige dochter van de familie Van de Wijngaard uit Dorst, die deze begrafenis eveneens bij woonde. Beide meisjes waren zwaar tot le vensgevaarlijk gewond bij een auto botsing dinsdag jl. tijdens de laatste kermisdagen in Rijen. Beiden lagen in een ziekenhuis in Breda buiten kennis en vanwege de vele bepleiste ringen en verbanden praktisch onher kenbaar. De identificatie van het overleden slachtoffer, dat voor mejuffrouw Lia Roeien werd aangezien, is geschied in aanwezigheid en op verklaring van haar naaste familie. Beide families hebben aan het ziekbed gezeten van beider dochters. Zaterdagavond laat kwam Lia Roe ien echter bij kennis en ontpopte zij zich als het meisje dat men 's mor gens mèende te hebben begraven. In haar plaats bleek dus in werkelijkheid de levensgevaarlijk gewonde mejuf frouw Ria v. d. Wijngaard te zijn over leden. De pastoor van de parochie Maria Boodschap in Rijen heeft de moeder van dit meisje inmiddels over het overlijden van haar dochter ingelicht. Argwaan Zaterdagmiddag na de begrafenis van de dood gewaande Lia Roeien is een tante van haar opnieuw naar het Zuidvietnamezen kozen parlement SAIGON De opkomst bij de gisteren in Zuid-Vietnam gehouden verkiezingen voor het Huis van Af gevaardigden was volgens een offi ciële bekendmaking 72,9 procent. Bij de presidents- en Senaatsverkiezin gen begin september kwam 83 pro cent van de kiezers naar de stembus. De Zuidvietnamezen moesten in elk van de 123 districten één afge vaardigde kiezen. De overige veer tien zetels in het Huis zijn voor et nische minderheidsgroepen. Er zijn nog geen uitslagen bekend. Bij de stemlokalen hebben zich tweeënveertig incidenten voorgedaan. De regeringstroepen telden elf do den, een even groot aantal als aan Vietcongzijde. Tien guerrillastrijders werden gevangen genomen. ziekenhuis gegaan. Zij kreeg toen een der handen van het daar liggende meisje voor het eerst boven de de kens te zien en zij kreeg daarop arg waan. Nog durfde zij niets te vertel len, maar toen zij 's avonds met ande re familie het meisje opnieuw zag, groeide haar argwaan. De vader van Lia Roeien, de heer Hartog, die haar tweede vader is, werd erbij gehaald en op verzoek werd een deel van het verband ver wijderd. Toen bleek hij te staan voor zijn reeds doodgewaande dochter wier bidprentje bij de begrafenis al was verspreid. De overlijdensacte van de doodge waande Lia was vrijdag intussen in Breda opgemaakt. De politie heeft van een en ander procesverbaal opge maakt en de officier van justitie in Breda is ingelicht. Zaterdag werd tevens een ander slachtoffer van een auto-ongeluk in Rijen begraven, namelijk de 22-jari- ge J. Verhees uit Rijen, die zondag jl. op de Steenovense baan om het leven kwam toen de auto waarin hij zat tegen een boom reed. Het is niet het geweld, maar het goede, dat het kwaad vernietigt. TOLSTOJ Massa valt kerken in Makassar aan - pagina Kernmerk Onder ideale omstandig heden zijn zaterdag in Heerjansdam de districts wedstrijden van de KNVB gehouden. Het was in alle opzichten een geslaagd festijn. U leest er uitvoe rig over op onze sport pagina's. NIEUW TV- AMUSEMENT NIET ALLEMAAL RAAK- PAG. RADIO TV. „Wal doen we? Delen tce het geld, dat je voor het oppassen krijgtOf wil je het werkelijk verdienen?" mm. %Êimm˱ v nsi hsbm DE BILT Zeer zachte lucht werd zaterdag met zuidelijke winden aangevoerd. Een bü een depressie behorend koufront drong gisteren ons land binnen. Een rug van hoge druk zorgde hierna voor vrij zonnig weer. Inmiddels koerst een depressie van IJsland naar het noordoos ten. Het bijbehorende koufront trekt in onze richting en zal ons morgen bereiken. Er worden dan ook wolkenvelden verwacht met hier en daar wat regen. plaatselijk mist voorkomen. De middagtemperaturen zullen niet veel verschillen van die van van daag en de wind blijft zwak tot matig uit richtingen tussen zuid west en west. 24 oktober zon op 7.19; onder 17.29; DEN HAAG De prijsstijging van margarinegrondstoffen op de wereld markt heeft tot gevolg, dat de prijs van het pakje margarine moet wor den verhoogd. In overleg met het mi nisterie van economische zaken heeft de bond van Nederlandse margarine- fabrikanten besloten om met ingang van vandaag de consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te verhogen met 1 cent per pakje van 250 gram. Ik geef op als nieuwe abonnee Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een grote luxe Slerknljper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: O per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad I U hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1