ROOLVINK BEMIDDELDE: BATA-STAKING VOORBIJ OLGA JAMIN Commentaren Congres Britse conservatieven Werknemers: winkels 's maandags sluiten 4 militairen bij ongeluk omgekomen Moeilijk overleg Berghuis: „We moeten iets van onze eigen rijkdom prijsgeven" Zaterdag 21 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la gheblaven mijn hert tn teghempoetl" Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Na de Labourpartij is het thans de Britse conservatieve partij die in haar grote jaarlijkse congres is verenigd. De plaats van samen komst is Brighton. Op het spreekt gestoelte heeft de voorzitter van- de Conservatieve Partij, Anthony Barber, plaatsgenomen om het regeringsbeleid kritisch onder de loep te nemen. Links van hem de aandachtig luisterende Edward Heath, conservatief leider in het Lagerhuis Werk wordt maandag weer hervat Compromis directie en vakbonden Kort geding tegen bonden ingetrokken Bata-conflict opgelost dankzij tactische bemiddeling van minis ter Roolvink. De vakbonden heb ben nu hun eis voor een aporte Bata-cao laten vallen terwijl de Batadirectie het aanhangig ge maakte kort geding tegen de bonden zal intrekken. Vrije zaterdagmiddag niet haalbaar? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werk nemersbonden van winkelper soneel hebben de werkgevers in de textiel- en meubelsector voorgesteld het personeel op maandag vrijaf te geven. De vakantieduur van twee weken en vijf snipperdagen zou dan teruggebracht kunnen worden tot twee weken en drie snip perdagen. De werknemersbonden deden dit voorstel schriftelijk in de hoop ge lijktijdig tot een regeling van de lonen te kunnen komen, want voor de textiel- en meubelbranche zijn de loonsverhogingen voor 1966 en 1967 nog niet geregeld. Uit het voorstel om maandag vrij af te geven, kan opgemaakt worden, dat de werknemersbonden desnoods willen afstappen van de vrije zater dagmiddag, indien hier een volledig vrije maandag tegenover komt te Enquête Het aanbod is bij de textiel- en meubelwerkgevers goed gevalen, omdat men in deze kring aan de hand van een enquête onder de le den zich al eerder uitsprak voor een vrije maandag in plaats van een vrije zaterdagmiddag. De werknemersbonden zijn echter bijzonder ontstemd over het feit, dat de Stichting Mitex, het samen- Auto reed door middenberm: dode GELEEN Gistermiddag is op de autoweg E39 onder de gemeente Schinnen een personenauto bij een inhaalmanoeuvre door de midden berm geschoten en op de andere rij weg frontaal in botsing gekomen met een vrachtwagen met aanhanger uit Heerlen. De bestuurder van de perso nenauto, de 61-jarige J. G. H. Cree- mers uit Maastricht, administrateur van de PLEM, kwam daarbij om het leven. Een medeinzittende werd le vensgevaarlijk gewond. De personen auto was aan het inhalen toen plotse ling voor hem een vrachtwagen even eens ging inhalen en de personenwa gen de middenberm indrukte. Oud-president Eisenhower heeft gisteren het Walter Reed Hospital in Washington verlaten. Hij heeft daar in enkele dagen ter observatie gele werkingsverband van de drie tex- tielbonden, dit nieuwe voorstel van de werknemers deze week al hebben gepubliceerd in hun vakblad Textiel- visie. Volgende week vergadert name lijk het bestuur van het hoofdbe drijfschap detailhandel om over de vrije zaterdagmiddag te beslissen. Nu bekend is geworden, dat de werknemers wellicht wel naar de vrije maandag willen, is een kans op succes volgende week in het hoofdbedrijfschap 9m alsnog tot een vrije zaterdagmiddag te komen, van tevoren verkeken. Verzwakt Door de publikatie is de onder handelingspositie van de werkne mers aanmerkelijk verzwakt en de kans op een vrije maandag, die men als laatste uitwijkmogelijkheid ach ter de hand wilde houden, aanzien lijk versterkt. EDAM Een frontale botsing tus sen een vrachtauto van een expeditie bedrijf uit Elburg en een personen auto heeft gistermiddag omstreeks vijf uur op de E10-weg te Edam vier slachtoffers geëist. De personenauto, waarin vier mari nemannen zaten, was op weg naar Den Helder. Bij een inhaalmanoeuvre naderde van de andere kant de vrachtauto. Teneinde een frontale botsing te vermijden weken beide au to's naar dezelfde wegberm uit, die ter plaatse tamelijk breed is. Door deze noodlottige samenloop ontstond de botsing. Alle vier de inzittenden van de personenauto waren op slag dood. De chauffeur van de vrachtauto werd lichtgewond. Rijkspolitie en marechaussee wa ren direct ter plaatse en zorgden voor omleiding van het drukke ver- De vier omgekomen marineman nen, allen beroepsmilitairen, zijn de 25-jarige J. G. Dokter, de 34-jarige A. H. A. Wils, de 30-jarige G. T. Kreleger en de 31-jarige H. C. Veld kamp. Zij hadden allen de rang van korporaal-machinist, waren gehuwd en woonden in Den Helder. Eén sneeuwvlok in een lawine voelt zich niet verant woordelijk. LEE In ons Zondagsblad onder meer liet eerstè interview dat granman Aboikoni van Suriname, die voor her stel van gezondheid in Groningen heeft vertoefd, aan een journalist toestond. Het kwam tot stand dank zij de bemiddeling van ds. E. M. Koorndijk van de Boslnndzendiug (Broedergemeente) die juist ook met kort verlof in ons land was. (RITA) urr iMffiD Zeer zacht Dit herfstweekeinde kenmerkt zich door een opvallend hoge temperatuur. Vanmiddag kan de temperatuur in het westen tot 18 en in het binnenland tot ruim 20 graden stijgen. Na 1937 zijn zulke temperatu ren zo laat in de herfst niet meer waargenomen. Er trekt ook een zwak front van het Engelse Ka naal in onze richting dat met een plaatselijke regen- of on weersbui kan passeren. Achter dit front opnieuw drogere lucht, waarin morgen weer zonnige pe rioden voorkomen. De temperatuur zal dan wel iets lager blijven, maar het blijft bij 14 tot 16 graden voor oktober belangrijk zachter dan normaal. DEN HAAG Het stakingsparool voor het Bata-bedrijf te Best i6 ingetrokken. Maandag a.s. gaan de 1200 personeels leden van de schoen- en lederfabriek weer aan het werk na een persoonlijke ingreep van de minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink. De staking, die een conflict over de cao ten grondslag had, heeft dan precies acht werkdagen geduurd. mene bedrijfsgroepencentrale en de Christelijke bedrijfsgroepencentrale. Zowel van de zijde van Bata als van de kant van de vakbonden is op een gisteravond in Best gehouden persconferentie voldoening over het akkoord uitgesproken. Getuigd werd van grote bewonde ring voor minister Roolvink voor de tactische wijze, waarop deze het „zeer moeilijke overleg" tot een goed einde wist te leiden. 19.35; onder 13.00. 7.17; onder 17.31; Gisteravond werd meegedeeld dat de 'directie van Bata en de bij de staking betrokken vakbonden tot overeenstemming gekomen zijn. Bei de partijen werden op het Haagse departement van minister Roolvink bijeengebracht. Het overleg begon donderdagmiddag- om vijf uur en duurde tot middernacht. Gezwicht Om uit de impasse te komen heeft de bewindsman de vakbonden en de directie van de Bata erop gewezen dat de economische belangen van het land, met name de werkgelegenheid, erbij gebaat zou zijn als het conflict spoedig werd bijgelegd. Voor dit argu ment bleek men aan beide kanten tenslotte toch gevoelig te zijn. Het akkoord, dat werd bereikt, houdt als hoofdpunten in dat de ver langde loonsverhoging van 4 procent per 1 april van dit jaar alsnog zal worden geëffectueerd. Met terugwer kende kracht wordt per 1 juli nog eens een loonsverhoging van lVs pro cent gegeven. Om tot dit compromis te komen, hebben de vakbonden hun eis voor een aparte Bata-oao laten vallen. Ba ta zal het aanhangig gemaakte kort geding tegen de werknemersorganisa ties zo spoedig mogelijk intrekken. Voldoening De vakbonden, die bij het conflict betrokken waren, zijn de Katholieke" bond van werknemers in industriële bedrijven St. Willibrordus, de Alge- Echtpaar vermist in Spanje AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft Interpol ingeschakeld bij het opsporen van het echtpaar J. Mül- ler-Marandi, dat 18 september voor een vakantie naar Spanje is gegaan en sindsdien niets meer van zich heeft laten horen. Het echtpaar zou 8 oktober moeten zijn teruggekeerd. Het laatste levensteken, een prent briefkaart, kwam op 5 oktober uit Taragona, waar zij in een hotel ver bleven. De kaart werd gestuurd naar hun 12-jarige dochtertje dat sinds hun vertrek bij familieleden logeert. advocaatbowls niet duur wel heerlijk Marine speurde vergeefs naar vermiste kotter URK Een vliegtuig van de Mari neluchtvaartdienst heeft gisteren vergeefs gespeurd naar de sinds afge lopen dinsdag vermiste Urker Kotter UK-154 die een vijfkoppige beman ning aan boord had. - Op de plaats, waar de Neptune heeft gezocht, ongeveer 60 km ten noorden van het eiland Borkum, werd alleen wrakhout gezien. Het laatste opgevangen bericht van de UK 154 Vigilate Deo Volente luidde dat de netten buitenboord hingen en niet binnengehaald konden worden wegens de storm. Intussen is het stoffelijk overschot van één der bemanningsleden, Jaap Jenema (24), naar Urk overgebracht. Zijn lijk werd donderdag, drijvend in een zwemvest, uit zee opgevist. De Urker vissersvloot zal maan dag geheel of ten dele uitvaren om mede op zoek te gaan naar de ver miste kotter. TV-uitzending leidde tot arrestatie MAINZ De eerste uitzending van de nieuwe Westduitse televisiese rie „Aktenzeichen XY..„ ungelöst", waarin aan het publiek wordt ver zocht mee te helpen bij het oplossen van de daarin 'behandelde misdaden, heeft gisteravond al direct succes ge had. In deze uitzending van het tweêde Duitse televisienet kwam de bedrie ger Johann Kruszmski als een der gezochten voor. Deze kon daarna in Bad Neuenahr worden gearresteerd. Hij was aan het kegelen. Een in de uitzending eveneens be-- handelde moord op een onbekende Goede rede Roermond heeft prinses Margriet, die daar gisteren een groot bejaar denhuis kwam openen, waarlijk vorstelijk ontvangen. Winkelruit >n waren beplakt met papieren margrieten, bloemen, waarmee de kinderen ook strooiden. Duizenden schoolkinderen langs de straten en nog meer ouderen die allen het koningskind blij toejuichten. De Prinses droeg een zwart mantel pakje met bloemenmotieven. Zij kreeg als herinnering een kunst zinnig uitgevoerde Sint Christo- foor rftee naar huis, de schutspa troon van Roermond. Op verzoek van burgemeester mr. R. G. A. Höppener zette ze haar handteke ning in het Gulden Boek van de Verdachte pijpleiding' zaak bij ft in arrest BREDA Op vordering van de officier van justitie heeft de raadka mer van de Bredase rechtbank giste ren de detentie van een der verdach ten in de pijpleidingfraudezaak in West-Brabant, de Haagse uitvoerder D. T., voor een termijn van veertien dagen verlengd. De tweede verdachte, die nog werd vastgehouden, de uitvoerder F. de H. uit Wolvega is tezelfdertijd op vrije voeten gesteld. vrouw heeft geleid tot het binnenko men van een twintigtal bruikbare aanwijzingen. Na de uitzending kwa men ongeveer honderd telefoon gesprekken binnen met informaties. UTRECHT „Het is een eis van christelijke politiek dat w(j iets van onze eigen rijkdom prijsgeven om de arme mensen in de wereld dichtbij en ver weg te helpen. Het zal ons hard val len, maar het kan voor onszelf ook wel eens nodig en nuttig zijn." In deze bewoordingen deed de voor zitter van de Anti-Revolutionaire Par tij, dr. W. P. Berghuis, vanmorgen bij de opening van het najaars-Partijcon- vent van de ARP een beroep op al len, niet alleen voor zichzelf maar ook voor de ander offers te brengen. We kunnen twee dingen doen: eerst berekeen wat wij hebben, dan berekenen wat wij nodig hebben en dan zien wat wij voor anderen bin nen en buiten ons volk kunnen doen. We kunnen ook allereerst letten op de taken die we hebben voor het geheel en dan speciaal voor de zwak keren in ons volk en voor de wereld. Om daaraan te voldoen moeten wij natuurlijk berekenen wat wij daar voor, ook al is het met pijn, kunnen opbrengen. Op dit laatste moet onze keuze val len. Dan raken we tevens van alle termen af als links of rechts, dan wel progressief of conservatief, die toch öf versleten zijn öf verkeerd worden uitgelegd. Dus eerst onze taken zien en dan realiseren wat wij ervan kun nen maar als het nodig is ook moeten realiseren, aldus de heer Berghuis. Oorlog De oorlog heeft wel laten zien wat kan worden opgebracht als het moet. Dit „als het moet" geldt echter even zeer voor onze tijd van betrekkelijke vrede. En dan niet in de laatste plaats om een nieuwe oorlog of een nieuwe klassenstrijd te voorkomen. We moeten eerlijk erkennen dat we het op dit moment beter hebben dan ooit. En ik erger mij er dan ook aan als er kritiek geleverd wordt op een regering die correcties wil aan brengen. We moeten kijken naar de honderden miljoenen die het slechter hebben dan wij. Een werkelijk vanuit het christe lijk geloof niet alleen beleden maar ook beleefde politiek zal tot uiting moeten komen in een daadwerkelijke bereidheid om meer offers te bren gen. Dat is ook de eis voor de toe komst. Een uitdrukking als „we heb ben het goed" kan een zich christe lijk noemende politiek volstrekt onge loofwaardig maken. MATRASSEN "TEN realistische, oprecht-christelij- ke rede die de uitgangspunten van een politiek-op-basis-van-de- bijbel blootlegt: zo zouden we het openingswoord van dr. Berghuis, vanmorgen op het AR-Partijconvent, willen karakteriseren. Realistisch, opidat velen het juist in deze tijd moeilijk hebben met de welvaart en de voorspoed. Alles wat we nodig hebben wordt ons in de schoot geworpen, maar mogen we ook alles accepteren? Terecht benadrukt dr. Berghuis dat we eerst en alleen op onze „arme naaste" moeten let ten. Dat heeft niets te maken met progressief of conservatief. Het is een opdracht die christenen nooit naast zich neer mogen leggen. Ook CHU en KVP zullen het hiermee eens zijn. lp deze lijn past de opmerking van dr. Berghuis, dat het ook in het ge sprek van De Achttien gaat om het christelijk geloof. Daarvan is het voortbestaan of het samengaan van KVP, CHU en ARP afhankelijk. Dat SGP en GPV hieraan niet mee (kunnen) doen, betreuren we. We blijven op mogelijkheden hopen. Het moet ons echter van het hart, dat de heer Berghuis wat al te veel de verdiensten van zijn partij naar voren brengt, ook al wordt het dan in bescheidenheid gezegd. En ook het dreigement, zo kan het althans worden aangevoeld, een eigen koers te zullen varen als dat nodig mocht blijken, klinkt voorbarig. Komt het zover, dan zijn we even ver als nu. En wie heeft al jarenlang aange drongen op samenwerking? Dnmers de ARP. Mensen de ambtenaren wordt ver wacht, dat zij de redelijkheid inzien van het plan tot spreiding van rijksdiensten. Het is hun bijdra ge tot oplossing van de problemen van de randgebieden. Anderzijds is de boosheid van de ambtenaren van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, die naar DUn- burg moeten verhuizen, te begrij pen. Zij hadden van het ministerie eveneens een redelijke benadering kunnen verwachten. Ambtenaren zijn namelijk geen schaakstukken, maar mensen. Bovendien is het dan nog zó, dat de ambtenaren de eerste groep men sen uit het Westen vormen die in de privé-sfeer iets over moet hebben om de nood in andere gebieden te lenigen. Het schrikbeeld van de ambtenaar is, dat hij, afgezien van het verlies van andere immateriële zaken, te Heerlen helemaal in een glazen huisje woont, rondom ingesloten door collega's. Er is reeds jaren gepraat over de wenselijkheid van spreiding van rijksdiensten. Nu inééns dit besluit. Het heeft veel weg van een proef ballonnetje, om de reacties te peilen. Dat had de regering zich dan kun nen besparen. De moeilijkheden die overigens met begrip van beide kanten wel op te lossen zouden zijn had zij kunnen ontdekken in het overleg met de ambtenarenorganisa- tie. V*N Uit e»en particuliere kunsthandel in Broadway in het Engelse graafschap Worcestershire zijn giste ren schilderijen ter waarde van een kwart miljoen gulden gestolen. Tot de verdwenen werken behoren een Matisse, een Manet en een Dali. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Lbetaalt: Q per kwartaal per maand straat: plaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1