Nieuwe Leidse Courant SwTr BRITSE STAKINGSGOLF m JAMIN omomam toestand in spoorwegen mogelijk geheel plat KOTTER OP NOORDZEE VERGAAN Commentaren fe PP4*! Radio-reclame 26 minuten Meeste artsen negeren de stakingsoproep De Gaulle: Moord op Kennedy was politie-complot (cif.AVa Vrijdag 20 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPREUK Als honden konden praten, zouden ze niet zulke goede vrienden zijn. TITUS ROBINSON: „WE KUNNEN GOD NIET MISSEN" -PAGINA KERN- MERK Volgende week donder dag beginnen in Perzië de kroningsfeesten, die een week zullen duren. Bijzonderheden over dit vorstelijk gebeuren op pa gina 9. Eenzame vrouw bivakkeert al 11 dagen op Schiphol pagina 5 v iicv tatie® iSïsIl^ DE BILT Het weer in ons land staat onder invloed van een depressie, waarvan de kern zich vanmorgen bij Schotland bevond. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied boven de Bal kan staat een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij vochtige lucht wordt aangevoerd. Hierin komen wolkenvelden voor, waaruit tijdelijk enige regen zal vallen. enige regen zal vallen. Morgen kunnen aan de ach terzijde van deze fronten ook enkele opklaringen voorkomen. De wind zal matig tot krachtig zijn uit richtingen tussen zuid en zuidwest en na het passeren van de fronten zal hij ruimen naar richtingen tussen zuidwest en west. De maximumtemperaturen zullen dezelfde waarden berei ken als vandaag of iets lagere. DE BILT Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. oder 17.35; kersenbonbons niet duur wel heerlijk Spion werd door zoon verraden KARLSRUHE De 22-jarige Hans Joachim Bergschmidt uit Hamburg heeft twee jaar en negen maanden gevangenisstraf gekregen omdat hij de Oostduitse politie inlichtingen had verstrekt over zijn vader, die voor de Westduitse geheime dienst werkte. Hij ontving voor deze inlichtingen tweeduizend mark. Een rechtbank in Karlsruhe achtte hem gisteren schul dig aan het verraden van staatsgehei men. Volgens de verdediger is Bergschmidt een typisch geval van een kind, dat wraak neemt op zijn vader wegens ontregeld gezinsleven. LONDEN De Britse eco nomie wordt grote schade toe gebracht door een nieuwe sta kingsgolf. Gisteren hebben duizend spoor wegmensen het werk neergelegd. De kans dat het in deze sector, tot een algemene staking komt, is groot. In Glasgow hebben vijfduizend buschauffeurs en -conducteurs ge dreigd het werk te zullen neerleg gen als niet aan hun looieisen tege moet wordt gekomen. De havenstakingen in Londen en Liverpool, waarbij in totaal vijftien duizend arbeiders betrokken zijn, duren nog onverminderd vport. Solidariteit De spoorwegmannen hebben het werk neergelegd uit solidariteit met de hoofdconducteurs die gestraft zijn omdat ze weigerden extra werk- zaamheden te verrichten. i De directiè van de spoorwegen heeft gedreigd geen salaris uit te betalen aan die werknemers die door de houding van de hoofd conducteurs hun werk niet kunnen doen. Voert de directie dit dreige ment uit, dan is een algemene sta king vrijwel zeker. De staking heeft vooral in Man chester, de tweede stad van Enge land, een chaos veroorzaakt. Er rijdt geen enkele passagierstrein meer tussen Londen en Manchester. De dienst tussen Londen en Birming ham wordt slechts voor een vijfde van de normale capaciteit onder houden. Kolenmijnen De staking werkt uiteraard ook door in het bedrijfsleven. De kolen mijnen in de Midlands, een streek waar reeds grote werkloosheid heerst, zullen moeten sluiten als de staking lang duurt. De bezorging van de Londense kranten wordt ernstig belemmerd. Ochtendbladen hebben vrachtwa gens tegen hoge prijzen moeten hu ren. De binnenlandse luchtlijnen werken op topcapaciteit. Ook is gisteren nog een wilde staking uitgebroken onder de dok werkers in Londen en Liverpool. Het gaat om enkele duizenden men- In Schotland is de commerciële televisie uit de ether verdwenen door een staking onder technici uit protest tegen het ontslag wegens overbodigheid van vijftien collega's. HILVERSUM De Nederlandse ra dio unie en de Stichting etherreclame hebben overeenstemming bereikt in zake de zendtijd voor de radiorecla me, waarmee per 1 januari een begin zal worden gemaakt. De reclame zal in blokken van 60 seconden voor en na nieuwsbulletins van de drie radio zenders worden uitgezonden. Voorlo pig per dag 26 minuten. Minister Klompé van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk heeft echter goedgevonden dat de recla me-zendtijd eventueel wordt uitge breid tot maximaal 48 minuten per Storm werd vijf vissers fataal Na een tournee van vier weken door Suriname is Johnny Lion in Nederland teruggekeerd. Sophie van Kleef haalde hem gisteren van Schiphol af. Zij was de eerste die de alligator zagdie Johnnie ten geschenke heeft gekregen. Het dier wordt ondergebracht in het dierenparkWassenaar. Winston Churchill, de kleinzoon- van Sir Winston, is kandidaat voor de conservatieve partij bij een tussenv er kiezing in november in Gorton, Manchester. In verband met de verkiezings campagne heeft h{j met echtgenote Minnie en tweejarig zoontje Ralph een huis betrokken in Aldwyn Park Rd, Audanshawe. De Churchitls zijn vol goede moed over de uitslag. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het aantal artsen dat nog gehoor geeft aan de oproep van de Landelijke Huisartsen Vereniging, geen controles uit te voeren voor de bedrijfsverenigingen, tot een verdwij nende minderheid (niet meer dan hon derd) teruggelopen. De meeste contro lerende artsen zetten op het ogenblik hun werk voor de bedrijfsverenigin gen weer voort. Voor de bedrijfsverenigingen levert de oproep van de LHV tot staking vrijwel geen problemen op. Er kun nen gemakkelijk andere artsen of le ken- controleurs worden ingescha keld. De controlerende artsen zetten het werk voort, omdat anders de finan- cile strop voor hen veel te groot zou worden en zij bovendien vrezen bij deelneming aan de staking hun rela tie met de bedrijfsverenigingen te verliezen. De artsen beginnen in te zien, wat wij deze week reeds schre ven, dat zij met deze staking hun eigen glazen dreigen in te gooien. CASTLE FURNITURE irbij stijl, gezel - -aktische bruikbaf geest geopend van 10—12.30 eiT 2.30- of in de avonduren na tele- a fep ra alk 20854 - 53490 - 52352 BULTHUIS, Interieurverzorging BOTERMARKT 23 - LEIDEN PARIJS President De Gaulle geloofde na de moord op Kennedy dat de Ameri kaanse politie daarbij een hoofdrol speelde, en Lee Har vey Oswald liet vermoorden. Dit schrijft de Franse histori cus Raymond Tournoux in zijn hoek De tragedie van de generaal, dat vandaag in Pa rijs uitkomt. Het Franse staatshoofd had vol gens Tournoux destijds gezegd: „De politie deed het. Of zij gaf er opdracht toe of zij liet het gebeu ren. Ik elk geval had zij er de Heksenjacht De politie was volgens De Gaul le eerst van plan Oswald direct na de moord op Kennedy te do den en als afleidingsmanoeuvre een heksenjacht op de commu nisten te ontketenen, maar dat spelletje ging niet door. Er waren getuigen bij Oswalds arrestatie en de zaak moest zijn normale gerechtelijke loop heb- „Een proces zou echter ondenk baar zijn geweest. Iedereen zou zijn mond open hebben gedaan", zo citeert Tournoux de president. „Dus wendde de politie zich tot een informant die volledig in haar macht was en haar niets kon weigeren. Deze kerel (Jack Ruby) doodde daarop de pseu- do-moordenaar onder het voor- Kleuter onder trein BEUGEN Op het traject Nijme- gens-Venlo is gistermiddag om kwart voor vier op de met knipperlichten beveiligde overweg te Beugen bij Boxmeer de 5-jarige Carolina Mar tens, die op de fiets van school kwam, door de trein gegrepen. Het kind was op slag dood. Meisje (15) al 3 mnd. spoorloos BOXTEL De Boxtelse politie speurt al drie maanden naar de 15-ja- rige Tineke van de Laak. Zij ver moedt dat het meisje geschaakt is door een 32-jarige gehuwde inwoner van Boxtel, die al een straf heeft ondergaan voor het plegen van on tucht met een minderjarig meisje. Vier kinderen verbrand MIAMI Vier van de vijf kinde ren van mevrouw Shirley Major zijn gisteravond in een afgelegen woning in Miami verbrand. De zestien jarige babysit wist het oudste kind (8) te redden. De jongen is ernstig gewond. De brand brak uit toen de' moeder naar avondschool was. TOKIO De Japanse oud-premier Sjigeroe Yosjida, die in de sombere jaren na de Tweede Wereldoorlog leiding gaf aan de wederopbouw van zijn land, is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden. Hij stond bekend om ziyi westerse gezindheid. wendsel, de nagedachtenis van Kennedy te verdedigen", zo zou De Gaulle hebben gezegd. W estern De Franse president zag de moord in Dallas als een „western" die tot een nieuwe afscheidsoor- log kon leiden. Het leek volgens hem wel een „cowboy-verhaal", maar de gevolgen zouden heel ernstig kunnen zijn". De Ameri kanen moeten besluiten de ne gers gelijke rechten en zelfs onaf hankelijkheid toe te kennen... hel conflict tussen zwarten en blan ken vormt al dan niet direct de aanleiding tot deze moord, door dat een sfeer van geweld, van haat is geschapen... Kennedy's dood houdt alle mo gelijke consequenties in. Bloed roept bloed op. Amerika wordt hoe langer hoe minder een sta biel land. Het keert terug tot zijn oude demonen, .zo had De Gaulle volgens Tournoux gezegd. URK Het is bijna zeker dat de Urker kotter Uk 154 Vigilate Deo Volente met man en muis is vergaan tijdens de storm van dinsdag op de Noordzee. De UK 46 heeft benoorden Borkum het lijk van een der opvarenden opge vist. Het slachtoffer werd geïdentifi ceerd als de 24-jarige ongêhuwde Jaap Jenema. Het lijk werd drij vende op een zwemvest aangetroffen. De opvarenden van de vergane kot ter zijn schipper van Slooten (30), gehuwd, de 24-jarige getrouwde broer van de schipper L. van Slooten, de ongehuwde J. Jenema (24), M. Swan uit Scheveningen, gehuwd, en de 24-jarige ongehuwde J. Kaptein, Laatstgenoemde is maandag meege gaan omdat de 31-jarige gehuwde A. Baarsen, ondanks aandringen van de schipper, niet mee is gegaan omdat zijn schoonouders deze week een hu welijksfeest vierden. Dg Urker kotter weegt 12-5 ton en is voorzien van een 500 pk motor. Het is een der modernste schepen van de Urker Noordzee kottervloot. exclusieve modeschoenen DONKERSTEEG 14 LEIDEN TELEFOON 42738 Twee bezoekers DWS- Ajax overleden AMSTERDAM De 49-jarige heer L. Witzenhauzen uit de hoofd stad werd gisteren tijdens de voetbal wedstrijd DWSAjax in het Olym pisch stadion onwel. Hij overleed later in het ziekenhuis. De 53-jarige hoofdagent J. Hart- gens, die van het Olympisch stadion naar zijn verkeerspost fietste, werd door een hartaanval getroffen, waar aan hij is overleden. Raadsel TVTEDERLAND heeft grote moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Een belangrijke volksverzekering als de AWZ kan de overheid niet helemaal voor eigen rekening ne men; het bedrijfsleven moet 0,4 pro cent premie betalen. Gelden om maatregelen voor het noorden te financieren komen er met moeite; de schatkist is leeg. Een auto in Nederland is duurder dan in alle andere EEG-landen. Het prijsverschil bedraagt meer dan 24 procent vergeleken met de laagste EEG-prijs, door invoerrechten, weeldebelasting en verhoging van benzineprijs en wegenbelasting. De Wereldomroep moet worden be taald uit luister- en kijkgelden, om dat de overheid er geen geld voor heeft. Televisie kijken wordt trou wens duurder en rioolbelasting en reinigingsrechten worden door de gemeente verhoogd. Voor textiel gaat per 1 januari 1969 een omzetbelasting gelden van 12 procent, waardoor de textielprijzen gemiddeld tenminste 7 procent stij gen. Allemaal min of meer eerste le vensbehoeften, die drukken op de kosten van levensonderhoud. Maar hoe verbazingwekkend het ook klinkt op 1 januari 1969 moet dringend de vermakelijkheidsbelas ting voor bioscopen worden afge schaft. Vermakelijkheid krijgt voor rang boven eerste levensbehoeften. De prijzen van voorstellingen blij ven hetzelfde en de gemeente ver liest inkomsten, die ergens anders gecompenseerd zullen moeten wor- Alsof heel Nederland op afschaffing van deze gemeentelijke belasting zat te wachten. De maatregel is voor ons een raadsel. Generaal TAE opvattingen over de militair zijn sterk gewijzigd. Weliswaar zijn militairen de uitvoerders van een door politici uitgestippeld be leid, maar ze volgen niet meer wil loos bevelen op. Amerikaanse gene raals in Vietnam illustreren die ver andering. Sterker nog. De bevel-is-bevel sol daat is uit de tijd en dat is maar goed ook. De hoge officier ziet ïijn eigen verantwoordelijkheid. Maar veldmaarschalk Kesselrlng, een Hitler-militair, bedoelde heel wat anders toen hij in 1944 van overste Schnez, nu genoemd als opvolger van von Kielmansegg In een hoge NAVO-functie, schreef: „Soldaat tot aan de laatste dag". Een veelzeggende kwalificatie van iemand die het Duitse soldatendom vereerde. De Nederlandse regering doet er goed aan de antecedenten van de heer Schnez nog eens na te gaan. Niet alleen omdat hij in Hitiers leger diende. Dat vele leidende fi guren in Duitsland wat dat betreft boter op hun hoofd hebben, leerden we reeds als onvermijdelijk zien. Maar ook om de „eer" die een man als Kesselring hem meende te moe ten toezwaaien. Dat riekt naar een mentaliteit, die een van de hoogste NAVO-generaals niet moet bezit ten. Een generaal, die op het hoogste niveau adviseert en mee denkt; die als militair politiek be drijft. DIEREN De NV Emailleerfa briek De IJssel (EDY) gaat 40 man afvloeien. De directie voert als argu ment aan dat de verwachte conjunc- tuurverbetering in de verschillende sectoren, waarin EDY als toeleveran cier optreedt, is achtergebleven. Vergadering van Avro afgelast HILVERSUM De voor morgen voorgestelde bijeenkomst van de ge westelijke bestuurders van de AVRO gaat niet door omdat (op verzoek van enkele gewesten) een extra vergade ring van het algemeen bestuur is uit geschreven. Dit betekent, dat op za terdag 28 oktober de beslissing moet vallen over o.a. de affaire-Van der Zee. Een afvaardiging van het omroep- personeel bij de AVRO-RTN, de zgn. groepsraad, heeft gisteren nog een ge sprek gehad met de directie, hij haar ongenoegen over de kenbaar maakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1