Mild vonnis voor Anthony van den Boorn in Bulgarije RH RH Felle protesten van ambtenaren AUTOVERKOOP IN HERSTEL (VOORAL MIDDENKLASSE) Denk om het kind in het verkeer Jongeren niet oppervlakkig Voor moord eis 10 jaar Rotterdam krijgt hoogste gebouw van Europa s DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 Acht maanden voorwaardelijk Boete en proceskosten De charmantste politie-agente van Moskou: Madia Silakova, 21 jaar en steevast te zien op Leninsky Prospekt. Zo af en toe loopt zij ook pa trouille in het grote warenhuis Moskva (op de achtergrond)Als alle vrouwelijke politie-agenten ter wereld zou zij geen andere „baan" willen. Tegen verhuizing Pensioenfonds (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij zijn niet boos over de beslissing van ver plaatsing van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds van Den Haag naar Heerlen. Maar wel Absurd "FR BESTAAT nu geen twijfel meer: president de Gaulle zal zich niet storen aan de conclusie van de Europese commissie, dat onder handelingen over Engelands toetre den tot de Europese gemeenschap pen zowel mogelijk als wenselijk zijn. Voorheen heette het, dat Engeland om allerlei belangrijke redenen nog niet rijp zou zijn voor toelating. Ook Strauss, de Westduitse minister van financiën, denkt er zo over. En velen mèt hem. Het is echter een absurditeit, te stel len dat onderhandelingen over het Britse verzoek om toelating nog lang niet aan de orde zijn omdat nog zo veel problemen moeten worden op gelost. Als het de bedoeling van de Gaulle zou zijn deze moeilijkheden te over winnen, moet hij de weg naar on derhandelingen openen. Dan zal vanzelf blijken, of Engeland in staat is zijn beweringen waar te maken. De Franse president wil deze weg echter niet bewandelen. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat hij resul taten verwacht die gunstig zijn voor over het ontbreken van elk ons toegezegd overleg. Wij kunnen u niet zeggen waarom het ABP naar Heerlen gaat, want wij weten het niet en men kon het ons ook niet vertellen." Dit zei de heer A. van Rössen, voor zitter van algemeen comité voor het overheidspersoneel, gisteravond op een protestvergadering van de vijf bonden van overheidspersoneel in ge bouw Amicitia in Den Haag. Ook en kele leden van de Tweede Kamer waren hierbij aanwezig. Minister Becrnink en staatssecreta ris Van Veen werden door de heer Van Rossen fel aangevallen over hun inconsequente houding. Nog op 4 ok tober, na een bespreking met de vak bonden over de verhuizing van het ABP stelden zij in een gezamen lijk communiqué: „Een overplaat sing op korte termijn zal onwaar schijnlijk zijn". Protest De „korte" termijn was op 10 okto ber verstreken. De staatssecretaris be vestigde toen tijdens een vergadering van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg het rege ringsbesluit, dat het pensioenfonds naar Heerlen wordt overgeplaatst. Tegen deze gang van zaken teken de de heer Van Rossen namens de vijf bonden protest aan. Zijn volgen de woorden werden door de 500 amb tenaren van het pensioenfonds in Amicitia met een krachtig applaus onderstreept: „Wij weten niet of het zin heeft met deze minister en staats secretaris te praten. We hebben de indruk dat ze zelf niet veel in de regering tc vertellen hebben". „We leven in een tijd van inspraak en medezeggenschap. Niettemin krij gen wij geen gelegenheid onze argu menten tegen een verhuizing van het ABP op tafel te leggen. De minister durft wellicht het overleg met ons niet aan, omdat zijn argumenten geen hout snijden", aldus de heer Van Rossen. Motie De vijf organisaties legden de ver gadering een motie voor die aan de minister cn de leden van de Tweede Kamer zal worden aangeboden. In de motie, die met algemene stemmen werd aangenomen, uiten de bonden de Britten en niet stroken met zijn jiun „ernstige ontstemming over het eigen Europese plannen. I ontbreken van reëel overleg inzake Krijgt de Gaulle zijn zin, dan dreigt de verplaatsing van het Algemeen de toelating van Engeland op de' Burgerlijk Pensioenfonds", lange baan terecht te komen. Want; er rü„ „eel w„ «en e», de zaak slepende te houden zonder nieuw ,n de centrale commissic vooi dat de Franse president weer een georganiseerd overleg in bespreking veto behoeft uit te spreken. te brengen, met het oog op de belan- De Duitsers maken het hem intus- gen van de 200.000 gepensioneerden sen gemakkelijk. Zij hebben laten j en de 700 personeelsleden. In de mo- weten, het wat dit probleem betreft tie verzoeken de bonden de Tweede niet tot een nieuwe politieke in de Frans-Duitse betrekkingen te willen laten komen. Vervolgens stelden zij voor, de on derhandelingen met Engeland paral lel te laten lopen met besprekingen over fusie van de verdragen van de drie Europese gemeenschappen. Zelfs daar gaat de Gaulle niet op de Een laatste redmiddel ziet Bonn nu in een mandaat aan de Europese commissie om vrijblijvend wet de Britten te praten over de wijze, waarop zij de problemen, aan toelating verbonden, denken op te lossen, Utrecht Mekka voor electronische muziek UTRECHT Woensdag is de ver bouwde en uitgebreide studio voor electronische muziek van de Rijksuni versiteit geopend. De Domstad bezit daarmee de best uitgeruste studio ter wereld. Tot de taken van de. studio behoren o.a, research, het geven van onderwijs en het organiseren van con certen. Er wordt een universitaire cursus georganiseerd, in eerste instan- nj. I tie bestemd voor componisten die nog D t zouden geen onderhandelingen erval.ing hebben met eleetro- zijn. Blijkbaar wil de Gaulle echten nische muziek. Gok is er een cursus zelfs de schijn vermijden, dat in de „computer-compositie", een of andere vorm het gesprek is Aan de universitaire leergang ne- begonnen. men studenten deel uit vele landen. SOFIA De 29-jarige Nederlander Anthony van den Boorn (uit Maastricht) is gisteren in de Bulgaarse hoofdstad veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. Van den Boorn heeft bekend ge probeerd te hebben zijn Oostduitse schoonzuster Gudrun Lehmann illegaal uit Bulgarije te smokkelen. Wel kreeg hij een boete van 750 gulden en ook moet hij de proceskosten betalen. Voor een periode van een jaar zijn hem bepaalde Bulgaarse rech ten ontnomen. De heer Van den Boorn heeft zijn auto terug gekregen. De Maastrichter, die direct ver klaarde schuldig te zijn, pleitte tij dens de zitting voor clementie, om dat hij op grond van gevoelsmotieven had gehandeld en niet om politieke redenen. AFBREUK De openbare aanklager, Koenef, zei dat zijn land goede betrekkingen met alle landen wil onderhouden. Maar enkelingen zoals Van den Boorn, zaaien echter wantrouwen en doen afbreuk aan deze goede betrek kingen. President Bajtsjef zei nog dat overtredingen van de Bulgaarse wet ten door buitenlanders uitzondering zijn. „Van den Boorn heeft een ern stig misdrijf begaan, maar wij heb ben een mild vonnis geveld, waarbij wij ons hebben laten leiden door ons verlangen om geen afbreuk te doen aan de betrekkingen tussen Bul garije en Nederland." Van den Boorn toonde zich uiter aard opgelucht toen hij de uitspraak had gehoord. Hij verklaarde zeer goed behandeld te zijn. Niemand heeft druk op mij uitgeoefend. Hij sprak zelf over „zijn onbezonnen op- Laatste Chinese keizer overleden TOKIO Poe Ji. die tijdens de Ja panse bezetting van Mansjoérije werd uitgeroepen tot „keizer van Mansjoekwo", is in Peking overle den/Poe Ji (61) erfde op tweejarige leeftijd als laatste telg van de Man- sjoe-dynastie de Chinese troon. Toen in 1912 de republiek China werd ge vormd, trad hij af. In 1932 verklaarden de Japanners Mansjoerije tot onafhankelijke staat Mansjoekwo en twee jaar later werd Poe Ji door de „beschermers" van de staat tot keizer benoemd. De Russen namen hem in 1945 ge vangen en leverden hem vier jaar later uit aan de communistisch-Chi- nese autoriteiten. Tot 1959 werd hij. gevangen gehouden, waarna hij lid werd van de staf van de botanische tuinen van Peking. Sinds 1963 hield hij- zich bezig met historisch onder- John Steinbeck in ziekenhuis NEW YORK De thans 65-jarige schrijver John Steinbeck is in het Academisch ziekenhuis te New York opgenomen in verband met hernia aan een rugwervel. Waarschijnlijk zal hij volgende week een operatie moeten ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. treden". Van den Boorn was al enige tijd geleden op borgtocht vrij gelaten. Op 29 juli was hij uit Voillach (Oostenrijk) naar Bulgarije vertrok ken om daar de tweelingzuster \an zijn vrouw op te halen en naar het Westen te smokkelen. Hij was in ge zelschap van twee vrienden. Ge drieën werden ze op 1 augustus aan gehouden en naar een gevangenis in Sofia gebracht. Twee weken later werden zijn vrienden al zonder op gaaf van redenen in vrijheid gesteld. Toen Gudrun Lehmann (28), die aan een ziekenhuis in Kieselbach verbonden was, zag dat de vlucht poging mislukt was, sloeg ze de hand aan zichzelf. Ze was met een reis gezelschap naar Bulgarije gekomen. Lübke „belasterd" Oostduits boek vrijgegeven FRANKFORT Een rechtbank in Frankfort heeft gisteren de gerechte lijke inbeslagneming van het Oost duitse „Bruinboek" opgeheven. Een dag tevoren had een kanton rechter het boek op de Buchmesse in beslag laten nemen, omdat daarin president Lübke zou worden be lasterd. Volgens het „Bruinboek over oorlogs- en nazimisdadieers in de Bondsrepubliek" zou Lübke aan de bouw van concentratiekampen heb ben meegewerkt. De rechtbank vond de handelwijze van de kantonrechter niet juist. De openbare aanklager heeft tijd genoeg gehad om zelf op te treden, zo rede neerde de rechtbank. Lübke heeft de afgedrukte stukken als vals aange merkt. Adviescommissie openbare orde AMSTERDAM Acht raadsleden en burgemeester Samkalden zullen zitting nemen in de nieuw te vormen adviescommissie voor de openbare or de. De burgemeester wil op deze wij ze de raad nauwer betrekken bij dit belangrijke vraagstuk. Het p'Mtie-optreden bij de love-in in het Vondelpark (zondag) was in de gegeven omstandigheden onvermijde lijk, zo zei de heer Samkalden giste ren in antwoord op vragen van raadsleden. De speakers-corner werd zondag door de politie ontruimd. „We kunnen niet toestaan dat mensen die zich door de politie belaagd voelen voor eigen rechter gaan spelen. Om trent de denigrerende opmerkingen van een politie-agent zal een nader onderzoek worden ingesteld", aldus de burgemeester.- Britse oud-minister: Churchill schuldig aan bombardement LONDEN De Britse oud-mi nister lord Boothby heeft de schuld voor de verwoesting van de Duitse stad Dresden in de oorlog geheel en al op zijn voormalige chef, sir Winston Churchill, geschoven. In een brief aan The Times zegt Boothby (van 1940 tot 1941 minister) dat Chur chill tot het bombardement had beslo ten ondanks tegenwerpingen van de stafchef van de luchtmacht. Voor deze actie is niet Churchills voornaamste adviseur lord Cherwell verantwoordelijk, hoewel deze in 1942 wel bombardementen op volksbuurten in Duitse steden had bepleit. Overigens, aldus Boothby, kan geen man in zijn (Churchills) positie im muun zijn voor fouten en hij had het vaker bij het rechte dan bij het verkeerde eind. Zoals bekend stelt Rolf Hochhuth in zijn nieuwste toneelstuk Die Soldaten deze kwestie aan de orde. Hierin wordt felle kritiek op Churchill gele- PROTESTEN TEGEN BENZINEACCIJNS DEN HAAG De bij Centraal Overleg aangesloten organisaties van het wegverkeer en -vervoer hebben een dringend beroep op de vaste commissie voor financiën gedaan het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de benzine accijns van vier cent per liter af te Opnieuw, zo zeggen de organisa ties, moet het wegverkeer de gevol gen van het begrotingstekort dragen. Daarnaast wordt de concurrentie positie van het Nederlands wegver voer steeds delicater. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan vraagt het Centraal Overleg de ge raamde opbrengst van de verhoging 120 miljoen) in het Rijkswegen fonds te doen storten. (Van c redacteur automobilisme) AMSTERDAM Vooral de afgelopen drie maanden heeft de verkoop van nieuwe auto's zich goed hersteld. Het aarzelend be gin van dit jaar, het herstel nu en de verwachting voor de rest van 1967 wettigen een totaal ver koopcijfer dat iets boven de 260.000 zal liggen. Er rijden thans meer dan 1,7 mil joen wagens in Nederland, 1 op de 7,8 Nederlanders. Dat is altijd nog minder dan in de ons omringende landen. De grote vijf zijn thans achtereen volgens Volkswagen, Ford, Fiat, Opel en DAF, waarbij vooral de laat ste spectaculair omhoog is gespron gen door de nieuwe DAF 44. DAF kwam omhoog ten koste van Renault en staat nu vlak onder Opel. In totaal komt VW op een ver koop over 1967 van 31.682 stuks of 15,3 procent van het totaal. Ford Duitsland en Engeland komen op 27.852 of 13,5 procent; Fiat komt op 26.861 (13 procent); Opel komt op 21.812 (10,6 procent) en DAF op 16.057 (7,8 procent). Opvallend is, dat wagens beneden de harde matras met alle comfort van een zachte! UTRECHT De jaarlijkse nationale bezinningsdag op de verkeersonvei ligheid zal dit jaar in het teken staan van het kind in het verkeer. Op de bezinningsdag, dinsdag, zal minister Bakker van verkeer zich 's morgens om 7 en 8 uur via beide radio-zenders tol het Nederlandse volk richten. Het Verbond voor veilig verkeer doet een beroep op zowel de ouders als op de weggebruikers er rekening mee te houden dat het kind zich ook op en langs de weg speels en impulsief gedraagt. Jaarlijks worden bijna 400 kinderen van nul tot vijftien jaar bij verkeersongevallen gedood. Met belangstelling lees ik altijd echt zijn? Hebben Maurits van N. de advertenties, die ons vertellen met vier tippeltjes en Marianne A. hoe goed het is, dat er politie is. Niet dat ik daarvan overtuigd moet worden, maar dat stukje dag- echt boek is gewoon een aantal boekwer- hurt ken in mini-formaat. Elke brok eer heel dik boek. met zes tippeltjes (Marianne woont aan de T. met vijf tippeltjes straat) naar flessen vla. potjes, yog- drie zakken melk weggepikt bij J. de B„ melk- en zuivelhande laar I. met drie tippeltjesstraat 3? Hoe goed Boeken van zielige mensen, van Dan weten in ieder geval alle stoute mensen, van pech-mensen. mensen uit de buurt van J. de B. Ook dat is logisch en begrijpelijk, want hoe sneu het ook is, eigenlijk heb je nooit een woord met een politieman te wisselen (of het moet zijn om de weg te vragen) wanneer alles naar genoegen reilt en zeilt. Wat ik me echter in spanning af vraag is: zijn die rapporten écht? Hét doet heel echt aan. Bovenaan duim komt. staat bovendien een kranteknipsel- Dan Is het een kleinigheid i nieuws behandeld is. In het rapport zijn de namen, be- in wanhoop omdat echtgenoot K. halve de eerste letter, zwart ge- D. met vier tippeltjes (oud 57 jaar), daar verdwenen zijn. Huisnummers wilde, bijna in het water gespron- En nou denk ik aldoor. Zou het verhinderd. Me dunkt dat arme Fiorella en keiharde D. er heel naar opstaan. De arme vrouw heeft bovendien zo'n uitzonderlijke voornaam, dat alle kennissen en magen onmiddellijk ge alarmeerd zijn. Stel nu dat het stel verzoend is en met een schone lei begonnen; en daar komt zoveel later de klap van de bekendheid. Om te rillen. Er is natuurlijk een even goede kans, dat het hele rapport uit een meesterbrein ontsproten is. Een soort Pipo voor grote mensen. Dat het niet echt, maar net-echt is. Zo- hoe echt het is en dat de rest van a's een goede roman behoort te zijn. het rapport evenmin uit een dikke Dat Fiorella in werkelijkheid Kootje heet en dertig is en helemaal niet wanhopig, maar alleen maar een beetje hysterisch en de agenten zo aardig en flink vond, dat ze zich gauw wilde laten redden. Ik heb zo gruwelijk het land aan ongelukkige aflopen, ziet u. Wil al tijd wat opwekkends tot slot. Maar als het rapport echt echt is, dan eindig ik nu toch heel, heel somber gestemd. een dér gevallen als constateren, dat de vrouw Fiorella H. met drie tippeltjes (oud 49 jaar) de 5 mille minder in trek zijn. De RAI die deze cijfers verschaft meent, dat de verschuiving naar duurdere wagens, ondanks een wat aarzelende economie, zal aanhouden. Hoezeer de vraag naar auto's on der de vijfduizend gulden terug loopt blijkt uit een vergelijking over de jaren 1966 en 1967. Van deze ca tegorie was het marktaandeel vorig jaar nog 22 procent-en nu nog maar 17. In de klasse van 5 tot 6 mille was de stijging van 22,7 tot 24,6 pro cent en in de klasse vah 6 tot 7 mille van 18 tot 22,4 procent. Daarboven liepen de omzetcijfers weer iets te rug. De handel in tweedehands auto's blijft onder de maat. Er is nog geen behoorlijk herstel op deze markt in getreden, hetgeen zijn invloed weer heeft op de verkoop van nieuwe wa gens, omdat de inruilprijzen worden gedrukt. MR. VAN DE WERK: UTRECHT „De jongeren leven bepaald heel wat minder oppervlak kig dan wij vermoeden of in onze hoogmoed menen te moeten aanne men. Zij zijn veel minder gebonden door tradities en principes, maar ze leven vanuit de dagelijkse samenle ving." Dit zei mr. M. B. van de Werk, voorzitter van de raad van advies van de Stichting zilveren jeugdcen tra. Hij sprak vanmorgen in Utrecht voor leerkrachten over de ervaringen van de jeugdcentra in Uddel en Arne- muiden. Deze centra zijn tot stand gekomen doordat het Koninklijk paar bij hun zilveren huwelijksfeest zes jaar geleden geld en terreinen beschikbaar stelde. Mr. Van de Werk pleitte voor meer openheid. Hij zei dat er wel allerlei zorg en bemoeienis met de jeugd is, maar dat de betrokken personen en instanties zelden in onderling ver band optreden. „Men weet meestal niets van elkaar en er is geen sprake van een samenhangend, maar van een warrig en brokkelig geheel". Treedt Griekse premier af? ATHENE In de Griekse hoofd stad circuleren geruchten over een naderende regeringswijziging. Pre mier Constanlinos Kollias, die graag af zou treden, zou worden vervangen door juntaleider kolonel George Papadeopouios. Koning Constantijn is volgens be trouwbare zegslieden sterk gekant tegen deze vervanging omdat de burger Kollias na de staatsgreep werd gekozen als premier om het regiem een niet-militair tintje te geven. Volgens de berichten staan nog drie andere burgers in de regering op het punt te vertrekken. Deze wij zigingen worden binnen enkele da gen verwacht. Het Griekse regiem zal in janu ari een boek uitgeven met de „ge schiedenis van de revolutie van 21 april". Het boek za] gratis worden verspreid. In een ziekenhuis in Hoorn is de 26-jarige J. N. C. Stam uit Amstel veen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Maandag werd hij in Wognum op zijn bromfiets door een bestelauto aangereden. Hare Majesteit de Koningin heeft gistermiddag door het lui den van een oude scheepsbel het gemaal geopend (het grootste iyin Nederland), dat straks Zui delijk Flevoland moet leegpom pen. De bel was gevonden bij opgravingen in de polder. DEN BOSCH Opnieuw werd gisteren (nu voor het gerechtshof) tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 49-jarige loswerkman S. S. uit Oosterhout, wegens moord op zijn vrouw. De rechtbank had hem eerder tot deze straf veroordeeld. de harde matras met alle comfort van een zachte! (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het is de be doeling dat de NV Handelmaat schappij v.h. Overbeek en Co., be kend door het „gouden paraplu kantorenflat" aan het Marconiplein in Rotterdam naast dit gebouw een kantoorpand van niet minder dan 143 meter hoogte met 35 etages gaat bouwen. Dit pand zal het hoogste kantoor pand van Europa moeten worden. Zo mogelijk zal in 1969 met de bouw worden begonnen. Architecten zijn het bureau Skid- more, Owings and Merrill te Chica go in de Ver. Staten. Het werk zal worden opgedragen aan de NV Aan neming Mij. J. P. van Eesteren te Rotterdam. De bouwtijd wordt ge schat op anderhalf jaar. Over het project zijn reeds lang besprekingen gaande met de ge meentelijke instanties, hoewel de plannen nog niet officieel zijn inge diend. De grond voor deze eerste Europese wolkenkrabber is echter reeds gereserveerd. De uiteindelijke financiering van dit miljoenenproject hangt nog af van de beslissing van enige Britse financiers. De directeur van NV Overbeeke en Co.. dr. H. Irmer, ver telde, dat er reeds nu voor twintig procent van de kantoren in deze wolkenkrabber serieuze gegadigden zijn. Een marktanalyse toonde aan, dat Rotterdam alleen reeds voldoen de bedrijven zal kunnen otfbrengen om het gehele pand te vullen. Maatregelen tegen infectie in ziekenhuizen DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft een beroep op alle Nederlandse zie kenhuizen gedaan maatregelen te ne men om infecties te voorkomen. „Het verdient aanbeveling in elk zieken huis een inspectiecommissie in te stel len, die de infecties moet opsporen en registreren." De staatssecretaris wijst de zieken huisbesturen in het bijzonder op het rapport dat de Gezondheidsraad on langs hierover heeft uitgebracht. Hij heeft het staatstoezicht op de volksge zondheid verzocht bijstand te verle nen en adviezen te geven aan de ziekenhuizen bij te nemen maatre gelen. Alleen zo kan het aantal infec ties tot een minimum worden be perkt, aldus de heer Kruisinga.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5