samen Laat kerken liturgie opstellen Zwartboek over kerkvervolging NEDERLANDS IS ERG IN TREK Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Oud-directeur FOsservatore overleden Kamer wil drie ton meer voor jeugdherbergen Massacolleges door boeken vervangen STENCIL MET HOOFDLIJNEN Ds. Elzenga (80) overleden Geen intercommunie toch avondmaal Hongaarse kardinaal blijft in ambassade DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 Christus heeft zijn macht geopenbaard, Hij heeft gepredikt. Hij heeft zieken genezen, doden opgewektde storm gestild. Maar geloven de mensen nu in Hem? In Marcus 6 lezen we: En zij namen aanstoot aan Hem. Reeds eerder heeft Marcus ons verteld dat de schriftgeleerden Hem wilden doden, nu zien we dat de gewone mensen zichi van Hem afwenden. Hieruit blijkt heel duidelijk dat mensen niet tot geloof komen als ze maar wonderen zien, zoals soms gezegd wordt, of de kracht van de prediking ervarenzoals anderen menen. Zo eenvoudig ligt het niet. Zelfs de beste prediking kan boze reacties oproepen. Waarom namen de mensen aanstoot? Omdat ze Christus zagen als de zoon van de timmerman. Zij kenden Hem te goed. Hij was één van hen. Maar toen het. op de praktijk aankwam was Hij zo heel anders. Christus is zoals deze mensen zijn moeten, tnaar juist niet zijn. In Zijn leven zien ze hun eigen tekortkomingen, hun ongerech tigheid en zonden. Hij klaagt hen door Zijn leven aan en dat willen ze niet. Ze nemen aan Hem. aanstootomdat ze geen aanstoot aan zichzelf nemen willen. Waar eigen schuld niet erkend wordt-, kan God niet als Heer en Heiland erkend worden. We lezen vandaag: Jeremia 18 1-17. VATICAANSTAD Graaf Giusep pe della Torro, die veertig jaar direc teur van het Vaticaanse orgaan l'Os- servatore Romano is geweest, is op 82-jarige leeftijd overleden. Hij was bekend om de scherpe hoofdartikelen, die hij schreef tijdens de pontificaten van vier pausen Benedictus VX, Pius XI. Pius XII en paus Johannes XXIII. In maart 1960 heeft Paus Johannes Raimondo Manzini tot hoofdredacteur van het blad benoemd. „Het bericht aan de levenden" op plaat BLOEMENDAAL De tekst van wijlen H. M. van Randwijks „Het bericht aan de levenden", op de vier panelen van de erebegraafplaats in Overveen, zal volgend jaar op een grammofoonplaat worden vastgelegd. Philips Fonografische Industrie in Baarn zal hiertoe overgaan op ver zoek van de stichtingen „De erebe graafplaats te Bloemendaal", ,,'40-'45" en „Stichting Kunste naarsverzet 1942-1945". Voor de opname wordt gebruik ge maakt van de reeds bestaande mu ziek van Hans Henkemans. KARDINAAL ALFRINK WIL ERKENNING VAN RIIRGERLIJK HUWELIJK FEESTELIJKE DIENST OOK VOOR EEN GEMENGD HUWELIJK Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- st elkaar II moeten ln afzonder- i worden gesteld. Per Vraag: Wie waren Thomas She- pard en S. Stoddard? v Antwoord: Thomas Shepard werd 5 november 1605 te Towcester in Engeland gebaren en stierf 25 au gustus 1649 te Cambridge in Noord - Amerika. In 1627 werd hij predikant en emigreerde na enige jaren van moeilijkheden van de zijde van de overheid naar Amerika, waar hij in 1635 predikant te Cambridge werd. Hij was een van de oprichters van het Harvard College. Hij heeft zich zeer beijverd voor de zending onder de Indianen. Zijn boeken zijn een voorbeeld van puri teinse vroomheid en zelfonderzoek. Boeken zijn o.a. De oprechte beke ring (16401, Stellingen over de Sab bat (1649) en een eigen le vensbeschrijving (1632). Over S. Stoddard trachten wij in lichtingen in te winnen. U bedoelt toch niet Charles Warren Stoddard (pseudoniem Pepperwood)? Vraag: Kan u mij gegevens verstrekken over de Amerikaanse di rigent Leonard Bernstein en melden welke plaatsen hij nog dit jaar be zoekt voor het geven van concerten? Antwoord: De Amerikaanse com ponist, dirigent en pianist Leonard Bernstein werd in 1918 te Lawrence (Mass.) geboren en werd in 1934 assistent van Rodzinsky bij de New York Philharmonic, waar hij opgang maakte door vervanging van Bruno Walter. In 1948 trad hij als gastdiri- gent in Nederland op. Sinds 1957 geeft hij in New York o.m. zeer populaire jeugdconcerten. Zijn bril jante schrijftrant en de inspiratie bij de Amerikaanse folklore en jazz is beroemd geworden. Hij wil in 1969 afscheid nemen van het concertpodium om zich ge heel aan het componeren te wijden. Van zijn bekendste grote werken noemen wij Jeramiah (1942), On the town (1944). Westside Story (1957) en Candida (1957). Ziin adres is 205, West, 57th Street, New York, 10019. USA. Of hij dit seizoen in Neder land komt concerteren, is nog onbe kend, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten. Vraag: Wat is de legering van on ze guldens en rijksdaalders en wat is de waarde in zilver? Antwoord: Het zilvergehalte is 720/1000. De rest is koper. Deze lege ring is een van de hardste zilverlege ringen. Door de waardedaling van het geld stijgt de zilverprijs geleide lijk. Ook ziet men sterk de invloed van gebrek aan zilver. Naar aanleiding van het wetsvoorstel om de zilveren munten te vervangen door nikkelen is bij de kamerbehandeling gebleken, dat de zilverwaarde van de gulden zo'n jaar geleden 65 cent was na aftrelc van versmeltingskosten. De waarde van de rijksdaalder was dan onge veer 1,65. Sindsdien is de zilver- prijs gestegen. In januari was deze ongeveer 150155,50, op 13 oktober 200^-212,50 de kg fijn. ROME Kardinaal Alfrink heeft gisteren op de conferentie van de bisschoppen de moge lijkheid geopperd om met de andere kerken een gemeen schappelijke liturgie vast te stellen voor het gemengde hu welijk. Hij zei daarbij te spre ken namens de Nederlandse bisschoppen. Volgens de Neder landse kardinaal moet men in deze zaak fijngevoelig te werk gaan en zeer grote eerbied heb ben voor de overtuiging van zo wel de rooms-katholieke als de niet-roomse partjj. In een verslag van zijn rede dat door het Nederlandse rooms-katholie ke persbureau werd verstrekt zijn de bisschoppen van ons land er van over tuigd dat het vermoedelijk mogelijk is een regeling te treffen, die voor alle partijen een bevredigende oplos sing biedt voor alle moeilijkheden. Volgens de kardinaal is de vorm niet altijd en overal dezelfde ge weest. Pas het concilie van Trente 'heeft de basis gelegd voor de huidige kerkelijke regels. Maar deze vorm werd niet gekozen om het gemengde huwelijk te regelen, maar om te voor- dispensatie. zodat kan worden I volstaan met de belofte dat de kinde- l ren een evangelische of christelijke opvoeding zullen krijgen. WAARBORG Kardinaal Alfrink wil de belofte niet in de eerste plaats betrekken op de eventuele kinderen, maar op het leven van de rooms-katholieke huwe lijkspartner. Hij zei de voorkeur te geven aan een positieve formulering, namelijk dat de niet-roomse partner ,)flc morele zekerheid geeft, dat de rooms-katholieke partner zijn geloof I trouw bewaart en het tot richtsnoer j van zijn leven houdt." j Ook het gemengde huwelijk moet j feestelijk gesloten kunnen worden. Daarom wil de kardinaal overleg met andere kerken om tot een gezamen- I lijke liturgie te komen. DEN HAAG. De heer G. A- Kieft (a.r.) heeft gisteren tijdens de vergadering van de Tweede-Kamer commissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een amende ment ingediend, waarin wordt voor gesteld voor de Nederlandse Jeugd herberg Centrale 300.000 extra uit te trekken op de begroting. Thans krijgt de NJC 150.000. Dit bedrag zou dan moeten worden gehaald uit de begrotingspot voor de openluchtrecreatie. De grootst moge lijke meerderheid van de commissie staat achter dit amendement. Van daag zou erover worden gestemd. Staatssecretaris Van de Poel stond sterk afwijzend tegenover deze verschuiving. De begrotingspost voor de openluchtrecreatie bedraagt 29 miljoen. De drie ton die er af moet, noemde hij „een splinter van een balk die toch al te dun is". De jeugd herbergen moeten zijns inziens stre ven naar een andere vorm van finan ciering en door tarifering proberen self-supporting te zijn. Minister Klompé beloofde nog een beter contact te zullen nastreven tussen haar departement en dat van onderwijs met betrekking tot het sportbeleid en de lichamelijke vor ming. De commissie sprak over een „communicatiestoornis". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hebben massacolle ges nog enige zin? Gaan ze niet oor in oor uit? Over deze door de Delftse hoogleraar dr. ir. F. A. Heyn opgeworpen vragen is gis teravond in het academiegebouw uitvoerig gedebatteerd. Prof. Heyn is van oordeel, dat het geven van onderricht in de vorm van massa colleges verouderd is en gemakke lijk kan worden vervangen door het bestuderen van boeken. Volgens prof. Heyn leert het meren deel van de studenten het vak niet op college, maar thuis en meestal uit een slecht dictaat, waarin moeizaam de stof is samengebracht, gedeeltelijk op college, gedeeltelijk op andere wij ze. Het is helemaal niet zeker of be wezen. dat de tijd op de collegeban ken doorgebracht nuttig besteed is. Integendeel, voor een grote groep studenten is dat beslist niet zo. Het zijn de sleur, de traagheid en het gebrek aan kritiek geweest die de colleges in stand hebben gehouden. Bestrijding Zoals was te verwachten, verwierf de mening van prof. Heyn zowel instemming als bestrijding. Bij de bestrijders bevond zich prof. mr. J. A. Akrum, die stelde dat het studie rendement door afschaffing van de colleges wordt verlaagd. „Het is een notoor feit, dat slechts voor zeer en kelen de stof werkelijk gaat leven door het lezen van boeken en dat slechts weinigen de zelfdiscipline van jarenlange boekenstudie kunnen op brengen". Prof. dr. J. P. van dc Geer was van oordeel, dat de persoonlijke beïnvloe ding van de docent tijdens de colle ges niet uit het oog mag worden ver loren, terwijl een massaal college ook als functie kan hebben, dat de stu denten informatie krijgen over eigen capaciteiten. Hij bestreed, evenals prof. Ankum, dat afschaffing van de colleges finan ciële voordelen zou opleveren. „On derwijsvormen die voor de colleges in de plaats moeten komen, zullen vermoedelijk veel kostbaarder zijn". Een tegenstandster van de massa colleges bleek mejuffrouw dr. C. L. Habraken, die zich afvroeg of aan de universiteit niet bekend is, dat eeu wen geleden al de boekdrukkunst is uitgevonden. „De op de colleges dic taten makende studenten onderschei den zich in niets van pennende mon niken. Meermalen is trouwens de ver zuchting geslaakt, dat een student uit de Middeleeuwen zich aan onze uni versiteiten nog heel best zou thuis 1 voelen". Cursus psychologie voor huisartsen Patiënt voelt zich niet meer als mens benaderd LEIDEN Ruim 200 artsen, voor het merendeel huisartsen, zullen zich vrijdag en zaterdag bezighouden met de vraag wat de medische psy chologie voor de tegenwoordige arts heeft te betekenen, Zij doen dit door deel te nemen aan de Boerhaave- cursus voor voortgezet medisch on derwijs te Leiden. Men heeft dit onderwerp gekozen omdat ontevredenheid is te bespeu ren zowel bij huisartsen als bij pa tiënten. De ontwikkeling van de geneeskunde dreigt de rol van de huisarts namelijk te degraderen tot die van verwijzer, terwijl de patië'nt zich niet meer als mens voelt bena derd. Bemiddelaar De Nederlandse huisartsen zijn zich ruim tien jaar geleden al be wust geworden van deze onver kwikkelijke situatie. In het Neder lands Huisartsen Genootschap zijn zij gaan streven naar een verbete ring in hun functioneren als inte grator van geneeskundige onderzoe kingen en als bemidelaar bij het tot oplossing brengen van menselijke problematiek bij hun patiënten en in hun gezinnen. Wanneer deze menselijke proble matiek niet wordt opgelost, is dit vaak oorzaak van het ontstaan van nieuwe ziekten. Gevoeligheid Alom in den landè zijn nu groe pen van huisartsen bezig met het ontwikkelen van een grotere gevoe ligheid voor het onderkennen van de ware oorzaak van een bepaalde klacht. Is die klacht de uitdrukking van een storing in het sociale, het psychologische of het lichamelijke vlak. Om dit te kunnen beoordelen moet de huisartsen geschoold zijn in de medische psychologie. (Van een medewerker) GOUDA In de ouderdom van 80 jaar is te Gouda overleden ds. G. Elzinga. hervormd emeritus predi kant. Ds. Elzinga werd in Ferwerd (Fr.) geboren en is predikant ge weest in Boertange, D0rogeham, Nij- ega. Nieuwkoop, Rinsumageest en 's-Gravenzande. Van 1930 af tot zijn emeritaat in 1952 stond hij te Gouda. Ds. Elzinga heeft vele functies ver vuld. Zo was hij gedelegeerde van Gemeente-opbouw in de classis Gou da, oprichter en bestuurslid van „J. J. Ph. Valetonstichting", een ver eniging voor kinderzorg van de clas ses Gouda, Dordrecht en Gorkum. Hij was voorzitter van de kerkelijke commissie voor gezinszorg en be stuurslid van het diaconessenhuis luistercolleges: een stencil waarop j De Wijk te Gouda, hoofdlijnen en een schema van de op Morgen is de begrafenis op de be- het college te behandelen punten graafplaats IJsselhof te Gouda, om staan vermeld. elf uur. KARDINAAL ALFRINK komen dat men in het geheim trouw de en er dus geen enkele controlemo gelijkheid was. CONCILIE De kardinaal hield zijn collega's voor dat zij hun beslissing moesten nemen in het licht van de documen ten over de kerk, de oecumene en de godsdienstvrijheid van het Tweede Vaticaanse Concilie. De Nederlandse bisschoppen geven de voorkeur aan de erkenning van het burgerlijk huwelijk, deelde de kardinaal mee. Als de bisschoppen conferentie die weg niet zou willen gaan dan moeten alleen kerkrechte lijke regels vastgesteld worden over de geoorloofdheid van het huwelijk en niet over de geldigheid. De Rooms-Katholieke Kerk maakt onderscheid tussen de geoorloofdheid en de geldigheid van een huwelijk. Zij kent beletselen die een huwelijk ongeoorloofd maar toch niet ongeldig maken. Even kwamen ook de waarborgen ter sprake. Op het ogenblik wordt internationaal nog steeds de belofte geëist dat de eventuele kinderen rooms-katholiek worden opgevoed. Vaak geven Nederlandse bisschoppen Oproep tot kerkelijke ongehoorzaamheid (Van onze kerkredactie) BETHEL Protestantse en rooms-katholieke christenen moeten samen het avondmaal gaan vieren, ook als de kerken nog niet bereid zijn om tot inter communie te komen. Dat is een vorm van kerkelijke ongehoor zaamheid, maar christenen moe ten dat risico durven nemen. Dit schrijft de Duitse predi kant ds. Heinz Crönert uit Zeil bij Göppingen in het Deutschen Pfarrerblattes van het verband van Duitse predikantenvereni gingen. Met tv Student Hans van Dam was van oordeel, dat informatie kwalitatief het best door discussie wordt overge bracht. „Luistercolleges dienen te ver dwijnen, demonstratiecolleges zijn zinvol en dienen te worden uitge breid met televisieuitzendingen". Dr.1?. P. L. Offerhaus: „Massacolle ges dienen te worden vervangen door geselecteerde literatuuropgaven en schriftelijke collegedictaten, die bij voorkeur gratis aan de studenten beschikbaar moeten worden gesteld. Prof. dr. A. E. Cohen bepleitte een tussenvorm tussen zelfstandig te bestuderen leerboeken en inleidende (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST Naar aanlei ding van het bezoek van kar dinaal König van Wenen aan de Hongaarse kardinaal in ballingschap, Mindszenty, heeft een func tionaris van de Amerikaanse ambassade meegedeeld, dat in de naaste toekomst geen wijzi ging in de status van kardinaal Mindszenty is te verwachten. Kardinaal König is nu weer te rug in Rome. Hij zei, dat berichten over een spoe dig vertrek van kardinaal Mindszen ty ongegrond zijn. Hij gaf wel toe, dat kardinaal König met hem over zijn toekomst heeft gesproken. Voor de vierde maal heeft de Oostenrijkse kardinaal een bezoek gebracht aan de Amerikaanse ambassade in de Hon gaarse hoofdstad, waar kardinaal Mindszenty in vrijwillige bal lingschap verkeert. WEERHOUDEN De Amerikaanse krant „Internatio nal Herald Tribune" heeft dinsdag geschreven, dat werd aangenomen, dat kardinaal König kardinaal Mindszenty zou moeten weerhouden deze weck zomaar de ambassade te verlaten. Hij zou enige tijd geleden hebben laten weten, dat hij als de eerste ambassadeur van de Verenigde Sta ten, die onlangs is benoemd, in Boeda pest aankomt, de ambassade zou ver- verlaten. Waarschijnlijk wordt hij dan gear- I resteerd, omdat hij in 1949 tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld. Bij de opstand in 1956 heeft hij asiel gekregen bij de Ameri- j kaanse ambassade. Politiemannen be waken het ambassadegebouw. ONTSLAG De kardinaal is vastbesloten al leen de ambassade te verlaten in zijn kerkelijke waardigheid. Aldus nog steeds de Amerikaanse krant. Bekend is, dat kardinaal Mindszen ty om zijn vertrek te vergemakkelij ken nu hij 75 jaar is, de paus in verband met zijn leeftijd om ontslag zou kunnen verzoeken. Aangenomen wordt dat hij dit niet heeft gedaan om zijn titel als geestelijk leider van de Hongaarse rooms-katholieken niet kwijt te raken. Het jaarboek van het Vaticaan ver meldt hem ook als' zodanig, maar noemt hem „tijdelijk verhinderd." Kardinaal König heeft enige maan den geleden meegedeeld, dat kardi naal Mindszenty weigerde Hongarije te verlaten als een veroordeelde (van spionage). De kardinaal zou hopen dat de communistische regering alsnog de beschuldiging tegen hem intrekt. Reformatiedag van De Reehte Straat ZWOLLE Zaterdag 28 oktober zal de Stichting In De Rechte Straat een landelijke toogdag houden in ver band met het feit, dat 450 jaar gele den de reformatie baan brak. Deze samenkomst wordt gehouden in de Buitensociëteit te Zwolle. Aan vang van de morgensamenkomst is om half elf en van de middagsamen- komst twee uur. Enkele sprekers zijn: dr. N. J. Hom mes, ds. H. J. Hegger, ds. A. Hilbers, ds. L. Huisman, ds. Th. Rutters en ds. J. Ytsma. De voorzitter van In De Rechte Straat, ds. J. A. Hamers leidt de bij eenkomst. (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Duitse pro testantse kerk gaat feitenmate riaal verzamelen over christen vervolgingen. Dit is vorige week besloten op een vergade ring van de Raad van de Duitse Evangelische Kerk. In het hij- zonder is de kerk geïnteresseerd in de moord op tienduizenden christenen van de Ibo-stam in Nigeria. De Duitse predikanten, die zitting hebben in de raad, hadden met ernsti ge bezorgdheid kennis genomen van feit dat de moord heeft getrokken in de wereldpublici- teit. Een aantal predikanten zag daarin een voorbeeld van de „onverdrage- lijkë afstomping van het moreel besef". Als andere voorbeelden wer den aangehaald de vervolgingen van christenen in China, Soedan en Noord-Korea. Ongeloofwaardig De oecumenische gemeenschap kan. volgens deze raad, aan dergelijke ge beurtenissen niet maar zonder meer voorbij lopen, als ze in de ogen van de wereldopinie niet ongeloofwaardig wil worden. I De raad gaf opdracht een rapport I samen te stellen met feitenmateriaal over hedendaagse christenvervolgin gen. Hij besloot nog niet hoe dat BAD GODESBERG Het aantal ver talingen van Nederlandse boeken is oneven redig groot vergeleken met het aantal men sen dat Nederlands spreekt. Voor de Duitse uitgevers geldt het Nederlands als een van de belangrijkste talen. Hoewel wel eens „theologentaal" genoemd, worden niet al leen theologische boeken vertaald. Voor ver talingen in het Duits, behaalt het Neder lands een vierde plaats voor alle soorten boeken bij elkaar genomen. Nedelands 1885, pas daarna volgt het Italiaans met 1316 vertalingen in het Duits. Toch is er wel iets van waar dat Nederlands een theologentaal is. De Nederlandse theologische wer- Belangrijk voor de Duitse uitgevers Ibo-christenen zo weinig aandacht materiaal later gebruikt zal worden, uit het Frans 7702, uit het Russisch 4865 ken doen het bijzonder goed in het Duitse taalge bied. In diezelfde periode werden er niet minder dan 204 vertaald. Ook op dit gebied staat Nederland voor de Duitse uitgev-ars op de vierde plaats, dit maal na het Frans (962), het Engels 724) en het Grieks (277). Maar omgekeerd hebben de Nederlanders grote belangstelling voor Duitse boeken. Zij vertaalden er in die periode van 17 jaar niet minder dan 5762. Dat is maar 918 minder dan de Engelstalige uitge vers die er 6680 uitgaven. MARKT Voor de Duitse uitgevers komt Nederland als, j!?u8j55!ïïïli kiïïd'„,ï£,i? „1'J"„r0M markt voor vertalingen daarmse zelfs op de tweede werkzaam, plaats, gevolgd door Frankrijk (4218 vertalingen uit: GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) het Duits) en Spanje met 3636 vertalingen uit het Beoepen te Velp: J. C. Janse te Duits. Zutfen. Vonden de Duitse uitgevers 204 Nederlands theo-| EVANG. BROEDERGEM. logische werken van belang voor hun lezers, de; Aangenomen naar Haarlem: N. M. Nederlanderse uitgevers kozen niet minder dan 683j Ené. laatstcl. zendings pred. te Suri- Duitse theologische boeken om te laten vertalen. i name, woonachtig te Zeist. komt na de botsing tussen kerkelijke leiding en leden op de Kerkedag van Hannover, waar in een gemeenschap- - pelijke dienst de Nederlandse pater Van Kilsdonk niet mocht spreken. Gescheiden christenen moeten het avondmaal kunnen i vieren, ook als dat niet gebeurt in het „algemene en dagelijkse spraakgebruik van dat woord maar in de enge betekenis van een gemeenschappelijk avondmaal van katholieke en protestantse christenen, zoverre zij' dat met een vrij geweten kunnen doen", schrijft deze predikant. Niet wachten Hij meent dat intercommunie not jaren op zich zal laten wachten tus sen de protestantse kerken en de Rooms Katholieke Kerk. Maar dat wil niet zeggen dat de christenen zelf geen positie kunnen en moeten kie zen. Echte christenen hebben eenvou dig het recht niet om te wachten tot de kerkelijke organen eindelijk tot een besluit komen. Een dergelijke avondmaalsviering brengt het risico met zich mee van kerkelijke ongehoorzaamheid. Maar dat moeten christenen durven nemen, anders dragen zij bij aan een „verde re verstarring van een toch al stagne rende en steriele kerk." Basis De Duitse Evangelische Kerk heeft volgens deze predikant alleen maar dogmatische inzichten aangevoerd om tot voorlopige afwijzing van intercom munie te komen. „Men schenkt schrijft hij, „meer aandacht aan de status van de kerk en van haar ambtsdragers dan aan de letterlijke tekst van de avondmaalsliturgie." Volgens ds. Grönert gaat de kerk uit van het feit dat het avondmaal alleen gevierd kan worden door mensen die op een gemeenschappe lijke geloofsbasis staan. Maar hij vraagt zich af of dat uitgangspunt wel juist is. Als dat uitgangspunt juist was dan, vervolgt hij, zouden de kerken zich niet alleen af moeten vragen of de kerkelijke leer en liturgie wel over eenstemmen, maar ook of ieder lid wel op de juiste manier gelooft en dat is een onmogelijkheid, vindt hij. De facto Het gevolg is dat het avondmaal nu een schibbolet is geworden van de scheiding in plaats van een ge meenschapsmaal van gescheidenen. Nu scheiden dogmatische leergeschil- len tussen kerken de gelovigen ter wijl de de-facto-geloofswerkelijkheid een totaal ander beeld geeft. In zijn artikel beschrijft deze predi kant ook een gemeenschappelijk avondmaalsfeest dat door een predi kant en pastoor gevierd werd voor gemengd gehuwden. Pastoor en predi kant hadden ieder hun eigen schaal en hun eigen kelk en bedienden hun eigen mensen. Ook dat noemt ds. Crönert een com promis dat in strijd is met het evan gelie, maar hij vindt het tenminste nog beter dan de huidige officieel- kerkelijke situatie. Tot directeur van het Neder lands wetenschappelijk instituut voor toerisme is benoemd drs. Th. G. W. Bodewes uit Breda Hij volgt dr. L. van Egeraat op, die in april ontslag NED. HERV. KERK Beroepen te Hien en Dodewaard (toez.): W. E. Heijboer te 's-Graven- moer; te Heteren (toez.): dr. A. v. d. End te Kootwijk: te Schoonhoven (vac. H. Jongerden).: H. Koudstaal te Ouds- GEREF. KERKEN Beroepen te Tiel: J. v. Wijngaarden te Haulerwijk (Fr.). Aangenomen naar Rotterdam (voor- beid bij de stichting clubhuizen De

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2