Duurbetaalde triomfen op de racebaan de stad en dokter Moore Via kinderboek tot rammelkar Lustmoordenaars nooit terug in maatschappij DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 (Van e verslaggevers.) AMSTERDAM Het Kinderboe kenweekgeschenk is dit jaar een vièr- kleurenplaat, waarop de bouwteke ning van een Surinaamse „rammel- kar", een stuk speelgoed dat kinde ren relf kunnen maken van twee blik ken, een houten frame en een eenvou dig stuur met touwtjes. Het veel lawaai makende stuk speelgoed is tot symbool van deze Kinderboekenweek (van 25 oktober tot 4 november) gemaakt om het the ma te benadrukken: Kinderen in ande re landen; meer bekendheid gevolgd door meer begrip. Bij aankoop van 5 aan kinderboe ken krijgt men de bouwplaat. Daar naast ook nog een brief van een kind uit de Antillen, met een blanco lucht postvelletje om met een Antilliaans .kind te kunnen corresponderen. Naast de vele activiteiten in de verschillende steden en de jaarlijkse voorleeswedstrijd „Kinderen lezen voor uit hun lievelingsboek", waar van de finale zaterdag 28 oktober door de AVRO-televisie wordt uitge zonden, is het bevorderen van het contact tussen Nederlandse kinderen en die uit de Rijksdelen overzee wel de grootste activiteit van de commis sie voor collectieve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB). De VPRO-televisie heeft al een uit zending aan Antilliaanse kinderen ge wijd. De tweede uitzending over Suri name is woensdag 25 oktober. Zoals bekend is er dit jaar geen kinderboek, bekroond. Weliswaar heb ben enkele kritici Boris van Jaap ter Haar en Arabella de hemelkat de eer toegekend, maar het oordeel van de jury is voor de heer De Smit, direc teur van d-3 CPNB, heilig, hoewel hij het wel jammer vindt uit propagan distische overwegingen. Zsa Zsa Gabor heeft er nu genoeg van MEXICO De in Hongarije ge boren actrice Zsa Zsa Gabor heeft woensdag een Mexicaanse echtschei ding gekregen van haar vijfde man, de oliemiljonair uit Texas Joshua S. Cosden, waarmede zij in maart 1966 in het huwelijk trad. Aan de pers verklaarde zij desge vraagd dat zij niet van plan was nog eens te trouwen. Haar verdere plan nen gaan alleen uit naar het optre den voor de televisie en radio etc. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. 1. plaats in N. Brab. - telwoord. 2. schande - gekheid. 3. klinknageltje - rijtuig. 4. gewicht (afk) - plaats rin N.H. 5. plechtige gelofte - jongensnaam. 6. dorp in N. Brab - water in Utrecht - welaan. 7. plaats in Gelderl - tam. 8. vreemde munt - straat (Fr) - muzieknoot. 9. spil van een wiel - opening ener fuik - aanloop. Verticaal. 1. telwoord - muziek noot. 2. enkele - bloem. 3. plaats in N. Brab. - kanton in Zwitserland. 4. voorzetsel - plaats in Gelderl. 5. zwaardvis - ontkenning - godsdienst (afk.). 6. Europeaan - uniform. 7. ri vier in Engeland - water in N.-Brab. 8. zangstem - myth, figuur - vogel. 9. onderricht - onbekende - stad in Duitsland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. kram. 4. iets, 7. ser pent, 10. netto, 12. pater, 14. ode, 15. koe, 17. eva, 18. Erp. 20. one, 21. El- den, 22. een, 24. sla, 26 ter, 27. are, 29. aak. 31. oraal. 33. tarra, 35. trieste, 36. krom, 37. ende. Verticaal. 1. kano, 2. aster, 3. "iet, 4. Ina, 5. Etten, 6. Sara, 8. rok, 9. Epe, 11. edeleer, 13. evenaar, 16. onder, 19. pen, 20. ons, 23. Erato, 25. Laren. 26. tolk. 27. Ali, 28. ets, 30. kade, 32. arm, 34. Ate. GRAND PRIX. EEN KEIHARDE FILM KIJK IN WERELD VAN AUTORENNEN mer, wiens naam verbonden is aan films als The train en Se ven days in May, heeft met de cineramaproduktie Grand Prix een bijzondere film aan zijn lijst toegevoegd. Een produkt dat een slordige zeven miljoen dollar heeft verslonden, maar dat dan ook zo'n realistische kijk geeft in de wereld van de autorennen, dat de toeschouwer het gevoel heeft er bij te zijn_geweest. De opnamen zijn gemaakt op de befaamde race-circuits van Europa (o.a. ook te Zandvoort) waarvoor een groot wagenpark werd aangeschaft en formule III- wagens geraffineerd werden om gebouwd tot formule I-wagens. (Yves Montand) wordt winnaar te Clermont-Ferrand, doordat Stoddard en Aron niet rijden, doch de laatste krijgt een aanbieding van de Japan ner Yamura om voor hem te rijden en Pat Stoddard zegt hem dat zij haar leven naast hem wil slijten. Aron wint de Grand Prix in Spa en Sarti slipt in deze race, schiet van de baan en doodt twee kinderen. Aron wint ook op de Nürburgring. Intus sen is Scott hersteld en viert zijn triomfale come-back in Zandvoort vóór Aron en Sarti. Later in Mexico weer. In Engeland lijkt hij weer U winnen, maar nu wordt de inspan ning hem te groot en hij bezwijkt onder pijnen. De Italiaan Barlin wordt winnaar. Sarti wordt derde en Arons wagen vliegt in brand, maa' hij wordt toch nog tweede. Na de race zoekt Pat Scott wee op. Sarti leeft nu openlijk met Louise Frederickson. Onder die omstandighe den komt de laatste race te Monza ir Italië. Sarti komt jammerlijk om. Bar- lini wordt door angst bevangen. Blij ven over Scott en Aron. De laatste wint de race en het wereldkampi- duidelijk geïnspireerd is geweest in 'deze film, heeft daarin ook de zin loosheid en het spel me de dood op indrukwekkende wijze aangetoond. Het werk heeft het karakter van een gespeelde documentaire maar is als zodanig uitnemend geslaagd. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA r Achter het nieuws. r Simon Carmiggelt leest uit eigen werk. r De Forsyte sage, deel zes: In de klem. Nederland 2 KRO r (NTS) Openbaar kunstbezit, r De verloofden (Italiaanse t.v.-film). r Mikis Theodorakis met zang van gevangenschap en bevrijding, r (CVK/IKOR/RKK) Kenmerk-laat: mensen en meningen die de kerk onderweg ontmoet. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO r Kunstkroniek Land der Muzen. Slotconcert Koningin Elizabeth-wedstrijd. r Een echo uit het dal (hoorspel), r De sopraan Marilyn Tyler zingt geestelijke lie- Hilversum 2 NCRV r Stekker: 105 minuten contact met de steravond, r Het gezin in de samenleving, r Studio 2300: magazine om late luisteraars al re laxend te amuseren en te informeren. ling van de Carroll Shelby school voor autocoureurs in Californië. Daar- Pr" rrm 1 arrmi zal dan ook wel zijn kracht heb ben gelegen toen hij deze film maak te. Hij heeft zich bovendien bediend van vroegere wereldkampioenen. Zijn acteurs James Garner en Yves Montand volgden voor deze film een speciale opleiding in het autoracen en hun prestaties in Monaco waren van dien aard dat de professionals verrast waren. De filmopnamen trokken, begrijpe lijk, drommen mensen, vooral tijdens de ongeluksscènes langs de haven van Monte Carlo. Twee wagens ra ken met een snelheid van 180 km van de weg, waarbij één in de zee ver dwijnt en de andere zich dwars door de strobalen in een muur boort. Voor het laatste geval maakte men gebruik van een stikstofkanon, die als een soort katapult fungeerde. De andere wagen werd voorzien van onderwater camera's. Het is een reconstructie van een ongeluk dat daar op dezelfde wijze en op dezelfde plaats gebeurde met Ascari in 1955 en Paul Hawkins in 1965. Ook Stirling Moss raakte bij een dergelijk ongeval betrokken. KEIHARD Uit al deze gegevens kan men op maken dat Grand Prix een keiharde film is, die laat zien hoe onverbidde lijk (deze wereld waarin enorme kapitalen omgaan is en hoe elke rijder, terwijl hij als een kanonsko gel over de baan schiet, zich afvraagt waarom hij eigenlijk zijn leven op het spel zet. Maar wie zich laat overheersen door die vraag, is geen goed coureur meer. Angstgevoelens verlammen de moed om de kracht van de brullende motoren op te voeren tot de meest waanzinnige prestaties en de film laat zien hoe er telkens stoere man nen bij deze „sport" sneuvelen. John Frankenheimer heeft dit alles technisch knap en zonder weerhou ding in beeld gebracht en het eigen lijke verhaal, dat door dit alles heen speelt en mede de prestaties van de coureurs beïnvloedt, is niet van zo'n geweldig belang. Niettemin verhevigt het het „inleven" van de objectieve toeschouwer. VERHAAL Het verhaal zet in met de races in Monte Carlo, waar Scott Stoddard (Brian Bedfort) en Jean-Pierre Sarti vechten om de eerste plaats. Juist als Stoddard een poging doet om Pete Aron (James Garner) een „lap" te geven, blijft zijn koppeling vastzit ten. De wagens botsen en Stoddard komt zwaargewond in het ziekenhuis terecht. Stoddards vrouw Pat (Jessica Walter) heeft er nu genoeg van en laat hem aan zijn lot over. Aron wordt ontslagen. Sarti's huwelijk met Monique (Ge nevieve Page) is ook niet best en Sarti zoekt en vindt zijn heil bij de Amerikaanse journaliste Louise Fre derickson (Eva Marie Saint). Sarti terug. Pete Aron is wel kampioen, maar blijft eenzaam achter, nog steeds op zoek naar het geheim van harmonie en gemoedsrust... Een fel bewogen verhaal, dat ook leerzame gedeelten bevat voor au to-jakkeraars. Frankenheimer, die Meerderheid verlangt: Het moment dat Scott Stoddard in Monaco van de weg raakt en tegen een steile rotswand opvliegt, terwijl een andere wagen (niet op de foto zichtbaar) over de af- kening in zee stort als gevolg van een botsing tussen beide racewagens. AMSTERDAM Tweederde van alle Nederlanders verlangt, dat lustmoordenaars e.d. voor altijd uit de samenleving wor den verwijderd. Dit blijkt uit een wetenschappe lijk opgezet opinie-onderzoek van het weekblad Revu. Bijna de helft van de ondervraagden is voor le venslange opsluiting in een inrich ting; 11 pet. is voor levenslange ge vangenisstraf en 9 pet. voor de dood straf; 24 pet. pleit voor opname in een inrichting, gevolgd door terug keer in de maatschappij. Revu heeft bovendien opnieuw de meningen gepeild over de vraag of de rechters in ons land met twee ma ten meten. De helft der ondervraag den zegt „ja" (in januari 45 pet.), 26 pet. zegt „nee" (in januari 38 pet). Voorts vindt 43 pet. dat er sprake is van onredelijke verschillen in behandeling van gevangenen. Van hen die vinden dat de rech ter niet met gelijke maten meet, noemit ruim de helft de Baarnse moordzaak als voorbeeld. Ruim driekwart noemt diezelfde moord zaak als voorbeeld van bevoorde ling bij de behandeling. Commentaar De procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeijer, schrijft in commentaar op deze cij fers dat onder meten met twee ma ten verstaan moet worden: het bij het bepalen van de straf meewegen van dingen, die niet meegewogen mogen worden. Heel iets anders dan meten met twee maten, is dat niet alle rechters eenzelfde feit even erg vinden. „Rechters die in hun vrije tijd ja gen, denken anders over stropen dan niet-jagers. Ook in geval van die renmishandeling speelt het een rol of de rechter een dierenvriend is". Prof. Langemeijer kan zich ook „omgekeerde klasse justitie" inden ken: „Staat iemand uit onze kring terecht, een notaris, een minister, een rechter, dan zou een rechtbank Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de PvdA. 18.30 De tafel van (half) zeven, gevarieerd programma. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Mens en Bijbel, radiocatechese. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Slotconcert Koningin EUsabeth-wedstrlJd: telglë i uit 1 listen. 21.30 Een III, dal, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.35 So praan en piano. 23,55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m, NCRV 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Mu ziek van Het Leger des Hells. 19.15 De protestants christe lijke organisaties. 19.03 Kerkor- 23.35-24.00 Nieuw NEDERLAND l VARA: 19.07 totstandko- STER:at20.16 Re- STER: 19 56 6). NTS:'22.40-22.45 Journaal. Nederland II. NTS: 18.55 1 20.00 Journaal. Reclame. KRO: De verloofden, TV-fllm. (dl. 1). 20.50 I wereld der Uenschap. CVK/IKOR/RKK: 21.56 Over mensen en menin gen, die de kerk onderweg ont moet. STER: 22.26 Reclame. NTS: 22.30-22.33 Journaal. lelgië. Nederlands pre ka- tcn" LNRU;V°14.3( blaadjes. 1 Moderne orkes Schoolradio. 14.30 Llci TROS: 15.00 Moderm 16.02 Actualiteiten. 16.i kroniek. 16.30 Lichte i Hilversum III. 240 r M-kanalen. VARA: leuws. 9.02 Lichte gra lonmuzlek. (10.00 Nl< (13.00 Nieuws) TROS: 14.00 Actualiteiten, Nieuws. 15.02 3LEVISIE MORGEN Nederland I. NTS/NOT: .20—12.00 School-tv. Belgic: Nederlands progr kunnen denken: deze man moeten we zwaar straffen, anders zou 't op klassejustitie kunnen lijken". In het civiel recht noemde hij meten met twee maten onvoorstel baar. „Daarvoor zou een complete samenzwering nodig zijn". Weer toneel in schouwburg waar Lincoln stierf WASHINGTON „Ford's Thea tre", de schouwburg waar 102 jaar geleden president Abraham Lincoln tijdens een voorstelling werd dood geschoten door de acteur John Wil kes Booth en waar sinds dat drama geen stukken meer zijn opgevoerd, zal opnieuw in gebruik worden geno- Met ingang van het komende jaar zullen in Ford's stukken uit de jaren zestig van de vorige eeuw worden uitgebracht. Veel van de sfeer van weleer is hersteld,zoals de gordijnen van kant en damast die de loge sie ren, de stoelen met rieten zittingen en op het „schellinkje" de lange ian- Houtsnijwerken, draaitrappen en kandelabers zijn nagemaakt naar fo to's, die na de moord werden geno men. Het aantal zitplaatsen is van 1700 teruggebracht tot 600, enerzijds vanwege strenger voorschriften van de brandweer, maar ook omdat de huidige schouwburgbezoeker een „bredere zit" vraagt. Op 12 februari Lincolns geboorte dag begint „Ford's Theatre Socie ty", een zonder winstoogmerk wer kende groep, de bespeling van de schouwburg, die slechts zes huizen blokken is verwijderd van het Witte Huis. Een prototype van het Franse mi- litarie vliegtuig met verstalbare vleu gel, Mirage 9, heeft gisteren zijn eer ste proefvlucht gemaakt. Het toestel vloog met volledig gestrekte vleugels in horizontale vlucht over het vlieg veld van Melun Villaroche. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Duur vier H?"- gaarse schip- spelletje pers gingen zo in hun kaartspel op dat zij pas merkten dat er iets mis ging toen hun zwaar geladen schip onder hen daar A ff at htt Yaunfj 81 „Nou, luister dan. Wat was uw verantwoordelijkheid ali dokter toen u nog in de stad was?" „Je moest je uiterste best voor je patiënten doen Ik was verantwoording schuldig aan mijn chef, dokter Fairchild, en natuurlijk op een bepaalde manier ook aan het ziekenhuis. „Dat dacht ik wel. Nou, hier bent u, net als elke andere dokter, verantwoordelijk ooor het gezondheidspeil in de staat. Het gouvernement heeft een algemene gezondheidsor ganisatie in het leven geroepen, maar dat vermindert uw verantwoording niet. Als u vindt dat er iets niet klopt, dan komt u naar de gemeenteraadsvergadering en dan doet u uw mond open. Wij hebben een officier van gezondheid in de stad die geen dokter is. Hij zal bij u en Moore komen, zoals hij ook naar Perkins en soms naar Ladd gaat, als hij soms inlichtingen nodig heeft. U geeft hem die in het belang van de stad. Dan is er nog iets. De medicijnen veranderen verschrikkelijk snel. Ik veronderstel dat u het bijhoudt." ,Dat doe ik zeker." „Nu, wat ik nu zeg is belangrijk. Jullie doktoren moeten ervoor zorgen dat wij in deze stad van de vooruitgang kunnen profiteren. Ik zeg niet dat de doktoren in de staat hun best niet gedaan hebben, maar het is een vak waarin je bij moet blijven. Nu, dat is alles. U moet nu de personele belasting nog betalen. Vierenvijftig." David telde het geld in de magere, droge hand van de ambtenaar, en terwijl hijoop een kwitantie wachtte, voelde hij dat hij alles wat hier gebeurde wilde onthouden. Hij keek om zich heen. Boven het bureau hingen verscheidene ingelijste documenten; er was zelfs een diploma van Har vard bij van heel lang geleden. Heel vreemd, of misschien toch niet zo vreemd. Verder een verbleekte foto van een gebouw dat eruit zag als een gerechtsgebouw. Verder een opgezette forel op een plank en een aantal stempels vlak bij het raam, stoffig en ouderwets, wel eens in gebruik bij een notaris. Tegenover liet bureau stond een kast tegen de muur die opgebouwd was uit houten, maar ook wel metalen delen. Er stond een kwaad kijkende opgezette vogel op met uit gespreide vleugels. Volgens David geen adelaar, maar mis schien een havik. De ambtenaar zei: „Zo, jonge man." David zag dat hij hem de kwitantie voorhield en dat de man pogingen deed op te „Blijf maar zitten," zei David. Hij stond zelf op, stak de kwitantie in zijn zak. „Als u me niet kwalijk neemt, dan blijf ik liever zitten. Leuk dat u in de stad bent. Op een dag zal ik u komen opzoeken kijken of u beter raad weet met mijn reumatiek dan dokter Moore." David ging terug naar het hotel om een paar uur te studeren. Dat deed hij in al zijn vrije tijd. Nu hij een jaar in Haddon zou blijven begreep hij dat naast het werk wat hij deed, hij heel wat zou moeten studeren. Dat hij niet voorbereid was op de praktijk, bleek hem ongelukkig genoeg op een dag dat hij een visite met dokter Moore moest afleggen. De patiënt was een jongen van onge veer zeven jaar. De borst en het gezicht van het kind zaten vol zweren. Een vreemde, onprettige geur vulde de kamer waar de jongen lag en het eerste wat Moore deed, was een raam openzetten. David vond de jongen erg ziek, maar Moore scheen het nog al gemakkelijk op te nemen. Moore zei streng tegen de jongen dat hij niet mocht krabben. Hij zocht in zijn tas naar een geneesmiddel dat hij aan de moeder gaf. Terwijl Moore met de vrouw praatte, vluchtte David naar de frisse buitenlucht. Toen ze terugreden, zei David plechtig: „Wat is de diag- „Wat?" „Die huidziekte. Wat is de oorzaak daarvan?" Moore staarde hem verbaasd aan; toen barstte hij in een 1 luid gelach uit. .Waterpokken., Dave. Waterpokken. In een vreemde tijd van het jaar, maar toch waterpokken. Dat rook ik direct al toen ik het huis binnen kwam. Nog nooit eerder gezien?" „Nee, eigenlijk niet." Moore dacht er onder het rijden over na. Toen zei hij langzaam: „Ik begrijp wel hoe dat komt. De medische studen ten moeten tegenwoordig zoveel ingewikkelde dingen leren, dat ze de eenvoudige symptomen niet meer weten. En water pokken dat is niet iets wat je in een stadsziekenhuis tegen komt." „Het is toch wel erg dat ik de ziekte niet herkende..." Wordt vervolgd wegzonk. Zij wisten zich nog net te redden met behulp van eén red dingboot. De twee matrozen en de twee roergangers hadden geheel hun op dracht vergeten het waterpeil in het ruim te controleren en een pomp in werking te stellen als dit peil te hoog werd. Het kaartspel heeft de Hongaarse scheepslijn Mahart een verlies van 470.000 gulden bezorgd. Zilveren anoden gestolen Bij een be- drijf te Sherril (Ver. St.) zijn vorige week twee anoden van zuiver zilver ter waarde van 350.000 gulden gestolen. De diefstal moet het werk geweest zijn van amateurs, omdat het praktisch on mogelijk is deze anoden van de hand te doen. Zij kunnen alleen voor elektrolyse (ontleding ven chemische verbinden door elektrici teit) gebruikt worden. De schee))»-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13