m Graham wil christelijke universiteit stichten Politiek program van ch-jonge Leken willen met elerns in commissies Uw probleem is het onze.... Friedrich Gogarten (80) overleden PRELATEN BLIJVEN BIJ STOERE LIJN Van het Reve: „Om liet Godsbegrip" Kerkklok komt uit O.-Europa Opnieuw naar koude sanering WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 Een woord voor vandaag Na de genezing van de bezetene in Marcus 5 lezen we in één pericoop van een genezing en een opwekking uit de doden. Die beide verhalen horen bij elkaar. De vrouw had twaalf jaar geleden. Het dochtertje van Jaïrus was twaalf jaar een zonnetje geweest in het huis vgn de geestelijke. En in beide gevallen brengt Jezus nieuw leven. Tot de vrouw zegt Jezus: ..Uw geloof heeft u behouden." Tot Jaïrus zegt de Heiland: „Wees niet bevreesd, geloof alleen en we kunnen er aan toevoegen: dan zult ge uw dochter behouden! Of het nu om een langdurige of om een kortstondige ziekte gaat, Jezus kan helpen. Of we nu veel door mensen hebben moeten lijden, of veel van mensen hebben ontvangen aan liefde en zorg, Jezus kan helpen. Het enige wat we in beide gevallen nodig hebben is geloof. Niet het geloof dat we beter worden, maar het geloof dat Jezus wil helpen. Geloven is niet ons inbeelden dat iets bepaalds zal gebeuren, maar ons overgeven aan de Heiland. Soms is geloof de handen uitstrekken naar de Heer, en dan weer bij de hand gegrepen worden door de Heer. In beide gevallen zorgt Hij voor ons. In de handen van Jezus zijn Wé veilig. We leren vandaag: Jeremia 17 14-27, Beslissing valt voor Kerstmis (Van t i onzer medewêrkers) Geref. predikant WASHINGTON - Dr Billy 1 Graham denkt er zeer ernstig bedient avondmaal °r"T e°n«mver- siteit te stichten. Voor alles zou „an tlor\/-m-mrlf>n deze "nive'si,eit evangelisten, Vdll lid VULIUUvll onderwijskrachten en journalis ten moeten opleiden. Hij deelde mede 50 miljoen dollar nodig te hebben om alleen de gebouwen te financieren. Hij zei nog geen beslissing genomen te hebben. Brieven die niet i adr* voorzlei niet li behandeling worden genomen. Ge heimhouding I» vergekerd. Vragen die niet onderling met elkiar in verband itaan moéten in atzonder- ÜJko brieven worden geeteld- Per - t gtüdei Vraag: Moet men voor een onge huwde zoon van 18 jaar, die bij zijn vader in de zaak werkt, ook sociale lasten betalen? Antwoord: Het gaat erom of de verhouding tussen vader en zoon in de zin van de sociale verzeke ringswetten als een dienstbetrekking eeldt. Is de verhouding op een zake lijke overeenkomst gebaseerd, dan is de zoon verzekerd en moet er voor hem premie worden betaald. Berust de arbeidsverhouding echter in over wegende mate op de familieverhou ding, dan wordt geen dienstbetrek king aanwezig geacht. Vraag: In het begin van dit jaar las ik een boekbespreking over Daan Goulooze, uit -het leven van een communist. Het zou als pocket verschijnen bij uitgeverij .AMBO te Utrecht. Tot heden kon ik het niet krijgen. Weet u er iets van? Antwoord: De boekhandel kan hel beslist leveren, want het boekje is nu bij AMBO (afdeling vap De Fon- teyn. Utrecht) verschenen. Vraag: Wat is het adres van Bescherming Bevolking? Antwoord: Directie openbare orde en veiligheid; hoofdafdeling organisa tie Bescherming Bevolking, Spul 46, Den Haag. Vraag: Als een jachtopziener-onbe zoldigd rijksveldwachter een valse verklaring tegenover de recherche afgelegd heeft, trekt men dan zijn aanstelling als onbezoldigd rijksveld wachter jn? Antwoord: De inkleding van uw vraag wekt de indruk dat u een valse verklaring tegenover de recher che gelijk stelt met meineed. Mein eed kan zwaai- worden gestraft. Een valse verklaring, afgelegd te genover de recherche, is niet meer dan een leugen (de recherche ver hoort niet onder ede). In het algemeen wordt een onbe zoldigd rijksveldwachter bij het be gin van zijn functie beëdigd en dus bestaat er de mogelijkheid dat be doelde man door hei afleggen van zijn verklaring in strijd met zijn ambtseed heeft gehandeld. Alleen op die grond al kan de overheid de aanstelling intrekken. In ieder geval is zijn houding onbehoorlijk en deze doet ernstige twijfel rijzen aan zijn geschiktheid. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR In een dienst van de hervormde gemeente te Wasse naar heeft de gereformeerde dominee L. Bech het avondmaal bediend. De hervormde predikant J. T. Wiersma is nog niet geheel hersteld van een ziekte. De kerkeraad van de hervorm de, gemeente vroeg daarom voor een dienst in de Kievietkerk de hulp van de kerkeraad der geref. kerk, die be reid was ds. Bech toestemming te verlenen voor te gaan in een avond maalsdienst van de hervormde ge meente. In het kerkblad van de hervormde gemeente schreef ds. Wiersma naar aanleiding van deze dienst: We zou den de hulp van ds. Bech een 'vrien dendienst kunnen noemen. Toch zou dat, welk een groot goed vriendschap ook mag zijn, slechts een aanduiding zijn van de buitenkant van wat zon dag gaat gebeuren. Bovendien is het leiden van een kerkdienst niet een zaak van twee dominees, die bet goed met elkaar kunnen vinden. Het gaat om veel meer. Het gaat er om dat een predikant van de gereformeerde kerken bereid is het Heilig Avondmaal te bedienen in -een kerkdienst van een hervormde gemeente. Dat is niet minder dan een tekep van de werkelijkheid van de verzoening" met God en mensen, die uw vrucht is van het Kruis van Christus. Misschien is het in de verhouding tussen de gereformeerde kerken en onze kerk ongehoord wat zondag ge beurde. „Mag," want laten wij het als 1 een geschenk van Christus zien, die barrières tussen mensen kan wegne men. Met dank en ontroering zitten wij aan Zijn maaltijd van verzoening en vrede, die een belofte is van de vrede en de overvloed van de nieuwe hemel en een nieuwe aarde waarheen wij onderweg zijn. In een gesprek met hem, vertelde hij me dat de Stichting die zijn evan gelisatiewerk mogelijk maakt de uit eindelijke beslissing aan hem heeft overgelaten. Als de universiteit er komt, zal hij echter niet zelf de presi dent van het nieuwe instituut worT den. maar de dagelijkse leiding aan een ander over laten. Zijn organisatie, die de kruistoch ten, radioprogramma's televisieuitzen dingen en zijn uitgaven financiert, bezit niet voldoende kapitaal om de universiteit te stichten. Het benodig de geld zal uit andere bronnen moe ten komen. Bachelors graacl Dr. Graham zei dat hij nog voor kerstmis de beslissing zal nemen of de universiteit er komt. Gaat het plan door dan zal voorlopig begonnen worden met een opleiding voor het zogenaamde bachelor's graad, verge lijkbaar met ons propedeutisch exa men. De Amerikaanse evangelist vindt het bijzonder belangrijk dat in Ame rika ook christen-journalisten kun nen worden opgeleid. „Er zijn tegen woordig zo veel christelijke bladen," zei hij, „en eerlijk gezegd zijn er heel veel slecht geschreven". Volgens dr, Graham kwam dit plan vijf jaar geleden voor het eerst op. Er is vaak in zijn kringen over AANZET TOT DISCUSSIE OV1K NIEUWE OPSTELLING CHE (Vai e parlementsredactic) gesprokén en' ontwerpplannen wer den opgesteld. Pas echter in de laatste nla'anden ïsi "hij' er' zèer ernstig over gaan nadenkën. De "nieuweuniversiteit heeft een stuk grond van ruim 400 hectare no dig. Reeds 17 Amerikaanse steden hebben bouwgrond aangeboden. Een stad zal pas gekozen worden als beslo ten is om de universiteit te bouwen en als het geld er is. DEN HAAG Opheffing van het processieverbod. Vrije verkoop van anti-eonceptio- nele middelen door drogisten en apo thekers, Integrale studiekostenvergoeding aan alle studerenden boven de 21. Belastingvrije voet voor in komsten uit vermogen tot 1-000 per jaar. Wijziging van het echtschei dingsrecht waardoor scheiding bij we derzijds goedvinden mogelijk wordt. Dit zijn enkele punten uit het poli tiek program van actie, dat de Christelijk historische jongeren orga nisatie vandaag heeft gepubliceerd^ in I de brochure „Een Unie Nieuwe Stijl" (vervolg van „Poging tot heroriënte- ring"). Dit geschrift biedt geen afgerond I geheel, maar is een aanzet tot discus sie over een hieuw CH-program, schrijft CHJO-voorzitter Jac. Huijsen. „Wij verwachten dat de CHU zal komen met een program, waaruit be wogenheid spreekt met de noden van de naaste en onvrede over het on- recht in plaats van tevredenheid over j de status quo". „Hel program", vervolgt de heer Huijsen, „zal kort en bondig moeten (Van kerkrcdactie) GOETTINGEN Friedrich Gogarten, de Duitse theoloog die met Karl Barth, Brunner, Thurneysen en ook met Bult maan de grondlegger is gewor den van de dialectische theolo gie is maandagavond overleden. De theoloog, die onlangs nog door het weekblad Time „een van de grootste en minst be kende denkers van deze eeuw" werd genoemd, werd tachtig jaar. Hij was één van de mannen die de stoot gaven tot de grote opstand tegen het cultuur-protestantisme en de vrijzinnigheid van de vorige eeuw. Zijn eerste en felle oppositiegeschrift kreeg de titel „Zwischen den Zeiten". Later werd dat de naam van een theologisch tijdschrift dat hij santen met Barth en Brunner startte en dat grote invloed heeft gehad. Na enige jaren als predikant in het Rijnland, Bremen en Thüringen le hebben gewerkt, werd Gogarten in 1931 hoogleraar in de theologie te Rreslau. In 1935 aanvaardde hij een soortgelijke benoeming aan de be roemde Universiteit van Goettingen. waar hij tot zijn emeritaat in 1955 Geschapene In zijn theologische bezinning ging Gogarten zich hoe langer hoe meer richten op de theologie van het ge schapene, Nog sterker dan Brunner I concentreerde zijn denken zich op de verzelfstandigde scheppingsopenba- i ring. Dit leidde tot een breuk met Barth. Daardoor kwam Gogarten ook te recht bij de Deutsche Christen die het Nazi-regiem aanvaardden, als een door God gewilde ontwikkeling van de geschiedenis. Daar Barth een geheel ander inzicht had, kwam het lot een breuk in de redactie van het 1 blad „Zwischen den Zeiten". Na de oorlog heeft Gogarten voor al aandacht geschonken aan de plaats I van de christen in de wereld. Hij interpreteerde de doorgaande secu- larisatie als iets positiefs, De kerk I heeft er niets van te vrezen, want daarin ligt de vervulling van Chris tus' opdracht aan de mens om zelf verantwoordelijkheid voor het leven te aanvaarden. Combinatie Voor Gogarten was God geen sta tische, verre Schepper, maar de „Komende Heer", een verborgen God, die de mens zoekt in de werke lijkheid waarin hij zich bevindt. God staat niet buiten de geschiedenis, maar is de geschiedenis vooruit. Men heeft Gogarten wel een „overspannen lutheraan" genoemd, omdat zijn conceptie gekenmerkt wordt door tweeslachtigheid. Schep- pingstheologie wordt gecombineerd ROME De rooms-katbolieke le ken, die tegelijkertijd met di bisschoppen in Rome vergaderen^;! hebben deze prelaten gevraagd orga nen in te stellen, opdat de door het Vaticaans concilie gewilde dialoog tussen leken en clerus op gang kan komen. Het uiteindelijke ver zoekschrift ging heel wat minder ver dan het ontwerp. Daarin vroegen de leken om medezeggenschap. Tn de uiteindelijke tekst wordt ge vraagd „om een dialoog welke noodza kelijk is voor onze deelneming aan het kerkelijk leven op elk niveau". In deze gezamenlijke organen zouden zowel de meningen van de bisschop pen als van de leken naar voren ge bracht moeten kunnen worden. Oorspronkelijk wilden de leken heel wat meer, althans velen van hen, bleek uit de discussie tijdens hun congres. Maar- er is kennelijk aan het verzoek geschaafd, sinds de paus het lekencongres toesprak en in zijn preek nog weer eens met kracht het leergezag van de kerk en de cle rus onderstreepte. Oorspronkelijk wil den de leken invloed bij de besluit- vorming in de kerk. Zelf kiezen Indachtig hun eigen congres, waar- bij de afgevaardigden allen door de bisschoppen zijn gekozen, vragen de Debat over gemengd huwelijk ItOME Hel begint ernaar uit te zien dat de rooms-katholieke bisschoppen zich drukker maken over de intriges achter eigen schermen, dan over de vraag of het geweten van protestanten niet in gedrang komt bij het zogenaamde gemengde huwelijk. Op een enkele uitzondering na bleven de sprekers van gisteren op de conferentie van bisschoppen beslist beneden de protestantse ver wachtingen. met de ontmoetingsrelatie van IK- I 'ekep dat zij in de nieuwe organen i zejf j,un ejgen mensen zullen mogen aanwijzen. Deze organen moeten zich bezighouden met te verwachten ont wikkelingen in de wereld en de kerk en niet met het verleden, zo wordt gezegd. De boodschap van de leken werd voorgelezen door de Amerikaanse me vrouw Jean Shields. WEER EEN BOETE GEËIST AMSTERDAM De procu- I reur-gener*al bij het Amster damse gerechtshof heeft gisteren tegen de schrijver Gerard Kor- J nelis van het Reve in hoger be roep een boete geëist van hon derd gulden omdat hij zich in zijn boek Nader tot u godslaste- lijk en op voor velen krenkende wijze zou hebben uitgelaten. Vorig jaar had de rechtbank Van het Reve ontslagen van rechtsvervol ging. Zij achtte de godslasteringen die niet strafbaar zijn bewezen, maar concludeerde dat niet kan wor den gesproken van smalende godslastering in de zin der wet. Ook de officier eiste toen 100 boete. Van het Reve was in beroep gegaan omdat de rechtbank wel had aangenomen dat van godslastering sprake was. Ook de officier had be roep aangetekend. De schrijver uitte gisteren scherpe kritiek op de behandeling van deze zaak voor da rechtbank. Deze was volgens hem ..beneden minimaal ni veau". Het vonnis had hem geen eer herstel gegeven maar hij was af gescheept met «en nietszeggend von- De schrijver geloofde niet uat hij in de bewuste passages vele gelovi gen had gekwetst. Wel kon hij inzien dat deze een aantal mensen ryet be valt. In zijn lange pleidooi zei Van het Reve over de omstreden passages: „Mijn god is kennelijk niet de God van Nederland. De teksten hebben 'met provoceren of kwajongensheid niets te maken en zijn geen intellectu alistische grappenmakerij, maar een literaire uiting van mijn godsbegrip. Van een opzettelijk boosaardige J voorstelling van God is nergens spra ke. Een als dier geïncarneerde god heid. die sexueel contact heeft met i de mens, is niets vreemds". BESCHERMING: Procureur-generaal mr. Kemper voerde aan dat de bewuste wet de burgers wil beschermen voor uitlatin gen. die hen in hun godsdienstige ge voelens kwetsen. Het geloofsstand- punt van de schrijver in kwestie is niet relevant. De wetsbepaling wil niet Gods eer beschermen maar slechts de burger tegen krenking van zijn godsdienstige gevoelens. I Van het Reve stelde daartegenover Gij. die hij reeds voor Martin Buber formuleerde. In het bereik -van de wereld is de wet van God van kracht j en In de relatie tot God is de mens op het evangelie aangewezen. Conclusie proefschrift AMSTERDAM De Europese kerkklok stamt uit het steppengebied ten noorden van de Zwarte en de Kaspische Zee. en niet, zoals vaak ten onrechte wordt gedacht, uit Chi- Dat zegt de Kamper leraar C. N. Fehrmann. die gisteren cum laude pro- moveerde in de letteren aan de Amsterdamse gemeentelijke universi- j telt. Vanuit dit Oosteuropese gebied heb ben de Kelten vermoedelijk een be langrijk aandeel geleverd in de ver breiding van de klok over Europa. Pas na het jaar 1000, toen de meerstemmige muziek opgang maak- te, werd de klok dienstbaar gemaakt aan de muziek. De christelijke kerk stond aanvan- kelijk afwijzend tegenover het ge bruik van klokken voor religieuze doeleinden, omdat dit haar te veel aan de heidense erediensten herinner de. Ierse en Angelsaksische monniken hebben ?r veel toe bijgedragen dat de klok over het vasteland van Euro pa werd verspreid. Het debat gaat tot nu toe in een richting die ook de Nederlandse rooms-katholieke journalisten weinig ligt. De correspondent van de Volkskrant spreekt van „weinig spec taculaire veranderingen in de kerke lijke wetgeving." Als de zeventien sprekers van giste- Irerf'representatief Zijn- voqv, de gehele conferentie K- sommige rooms-katho- Ileken hopen- van niet clan wil cle meerderheid de.- waarborgen handha ven die tot nu toe van rooms-katho lieke zijde geëist worden, Vrijwel alle sprekers zeiden vol gens het officiële persverslag dat het gemengde huwelijk alleen gesloten mag worden voor een rooms-katholie-. ke priester en anders ongeldig zal zijn in de ogen van de Rooms Katho lieke Kerk. Sanctioneren Wel taleken een paar bisschoppen geneigd plaatselijke pastores de be voegdheid te verlenen in bepaalde ge vallen door niet-roomse geestelijken ingezegende huwelijken te sanctione ren. Dat recht bezit op het ogenblik alleen het Vaticaan. Opgemerkt werd dat de plaatselijke geestelijken de si tuatie beter kunnen overzien en beter kunnen beoordelen. Volgens de zegsman van het Vati caan hielden vooral de Amerikaanse en Canadese bisschoppen vast aan de eis dat een huwelijk gesloten voor 'een protestantse of anglicaanse geestelijke, niet erkend- kan worden. Bisschop Martensen van Kopenha gen verzette zich tegen die gedachte. Hij wilde de mogelijkheid openlaten om huwelijken die in een niet-roomse kerk gesloten zijn, toch kerkelijk te erkennen. zijn. In dit program zullen ook de jon- geren zich moeten kunnen vinden, i Wij wijzen een program af dat alle I problemen wazig omzeilt omdat men I elkaar niet vond". I De CHJO-voorzitter herhaalt zijn j wens, van de CHU een duidelijke uitspraak te vernemen over een ver regaande vorm van samenwerking tussen ARP, CHU en KVP op basis van een duidelijk en dynamisch pro gram en een gemeenschappelijk team van aspirant-ministers. „Voor het zestigjarig jubileum van de unie in 1968 verwachten wij de verwezenlijking van een Unie Nieu we Stijl, zowel wat betreft organisato rische stroomlijning, interne democra tie, vernieuwing van het program van uitgangspunten en het praktisch politiek program, als versteviging van de banden met ARP en KVP". In de inleiding van de brochure worden vier punten van belang ge noemd voor de hervorming van de CHU: 1. Herziening van het beginselpro gramma en herwaardering van het politieke beleid; 2. Wijziging van de houding ten opzichte van dc andere christelijke partijen: 3. Hervorming van de Interne orga nisatie; 4. Wijziging van de presentatie, ver- belering van de propaganda en de publiciteit. Loketjesmeiïtaliteit De CHJO doet voorts verschillende voorstellen om de werking van de democratie te verbeteren. Zij waagt instelling van een aparte Kaïnercom missie voor parlementaire controle op organisatie en doelmatigheid van het overheidsapparaat om aan de ver gaande bureaukratisering en loket- jesmentaliteït een halt toe te roepen. In de economische paragraaf staat onder meer dat het streven naar vol ledige bezetting van het produktie-ap- paraat voorrang dient te hebben bo ven sanering van de betalingsbalans indien de economische toestand zo'n keuze nodig maakt. Onderzócht moet worden of het voor het verbeteren van de inkomens verhoudingen zinvol is loonsverhogin gen in geldbedragen vast te stellen in plaats van in procenten. Inflatie is aanvaardbaar voor de instandhouding van de werkgelegen heid zolang ze de inflatiegraad van de overige EEG-partners niet over treft en onaangename bijverschijnse len worden weggenomen. Gezinsvorming Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Volgens hem ergert de kerk velen in de wereld, als zij een huwelijk ongeldig verklaart, omdat het niet voor een rooms-katholieke priester is gesloten. Vaak staat zij dan één van beide partners toe opnieuw te trou wen, terwijl zij huwelijken voor priesters gesloten voor onontbindbaar verklaart. I Wat de intërhë vernieuwing Journalisten in Rome verbazen zich CHU betreft, stelt de CHJO zich ge- een beetje over de houding van de j jleej achter het rapport van de comls- bisschoppen tot nu toe. Zij hadden sic-JSëholtèn, maar op een aantal pum een grotere openheid ten opzichte jen wjj zjj nog verder gaan. van de andere christenen verwacht. Zij beginnen zich af te vragen of het waar is dat de prelaten uit landen waar het gemengde huwelijk weinig moeilijkheden geeft, niet bovenaan de lijst van sprekers zijn geplaatst, zodat de vertegenwoordigers van lan den waar het gemengde huwelijk een nijpend pi-obleem is geworden pas la ter aan het woord zullen komen. Tweede rabbijn voor Portugese joden (Van een medewerker) AMSTERDAM Ter assistentie van de tachtigjarige opperrabbijn drs. S. Rodrigues Pereira, heeft de Portugees Israëlitische Gemeente te Amsterdam een tweede rabbijn be noemd. De vijftigjarige B. Drukarch zal voor het eerst een rabbinale func tie aanvaarden nadat hij enige jaren geleden in de Verenigde Staten hier toe bevoegdheid kreeg. Het is de eerste maal na de oorlog, dat de Portugees Israëlitische Ge meente oen rabbijn benoemt. Hoewel voordien alleen Portugese joden tot rabbijn werden benoemd is hier thans van afgeweken, omdat geen Ne derlandse sefardische rabbijn in aan merking kwam. De heer Drukarch heeft een doel van zijn opleiding genoten aan het Noderlands Israëlitisch Seminarium té, Amsterdam en is met de leiding belast van de pastorale afdeling van de Nederlands Israëlitische Hoofdsy nagoge in de hoofdstad. de Christelijke Middenstandsbond protesteert ,-econ. redactie) dengroepen krijgen de zwaarste het kapitaal maar laat klap, de fiscus houdt er 120 mil- door dirigeren, joen per jaar aan over en de be lastingverlaging per 1 juli is voor Loneil Velen teniet gedaan. ITTRECHT In reactie op de Miljoenennota schrijft De Onder nemer van de Christelijke Mid denstandsbond: „Wij kunnen niet an ders dan protesteren tegen maatrege len, die de werking van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds frustre- De verwachtingen die indertijd u<uaf«coi>.pat.arie Rakker «iin pp- door staatssecretaris Bakker zijn ge wekt, behoren zonder meer te wor den nagekomen. Het is onaanvaard baar de boven-65-jarigen weer te rug te schuiven naar de koude sane- Pni Mobiliteit Voorzitter Lanser van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond begrijpt al mobiliteit van de De Christelijke Bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzeke ringswezen (HBV) loopt nog niet warm voor de vrije lonen in 1968. Voorzitter A. Niemantsverdriet schrijft in Beginsel en Bedrijf te lijke, sociaal-culturele en kerkelijke het kostenprobleem. De loonregeling voor de textieldetailhandel loopt op dit moment al 12'/» procent achter, Als voorwaarden voor de vrije lo- „nnpmn 1UT1U, IS Hij gelooft dat een groot deel van ner1 stelt hij daarom, dat er wel de middelen. Thans de werkloosheid moet worden toe- vaartsvaste minimumlonen moeten aan een structuur-verbeterend over heidsbeleid en genoemd fonds is hiertoe wordt de bejaarde zelfstandige weer gedwongen door te vechten tot het bittere einde. Tenslotte valt hij in handen van de Bijstandswet en moet de overheid toch betalen. „Het is ons een raadsel hoe een kabinet zo iets kan voorstellen", aldus de geschreven I CMB. Bond-ig de volstrekt onvol komen, die gelden voor alle volwaar dige werknemers, zowel mannen als vrouwen van 23 jaar en ouder, in elke tak van bedrijf. De HBV-voorzitter wil verder cen trale loonregelingen laten bestaan voor bedrijfstakken, waar (door on- dat dit wetsartikel de godsdienstige i burger een onrechtmatige bevoorrech- ting verleent. „De wet is een stukje I gelegenheidswetgeving uit een tijd van nationaal verval." Op 31 oktober i i zal het hof arrest wijzen. I doende mobiliteit van het kapitaal, derlinge verdeeldheid van de De klap op de vuurpijl noemt de Niet de mensen moeten naar de kapi- werkgevers) geen cao tot stand I CMB het voorstel de premie voor de taalgoederen gebracht worden, maar kan komen. Of er dan toch maar ziektekostenverzekering niet meer omgekeerd: de kapitaalgoederen een College van Rijksbemiddelaars I fiscaal te laten aftrekken. De mid- naar de mensen. De mens beheert moet blijven, laat hij in het midden. f Snoep verstandig eet 'n appel NED. HERV. KERK Beroepen te Werkendam 'vac. A. de Bruin): E. Kempenaar te Woubrugge; te Benschop: C. Snoei te Langerak be zuiden de Lek; te Dordrecht (vac. P. M. Metzei mede voor de jeugdraad toez.): II. J. Hemstede, pred. voor. buitengew. werkzaamh, (hoofdleider clubhuiswerk) te Vlissingen: te Hoog- karspel-Lutjebroek-Westwoud (toez.) H. H. Nieuwenhuizen, pred. voor bijz. werkzaamh 'middelbare scholieren- werk) te Amsterdam: te 't Zandt en Godlinze (Gr.) toez.: S. Euverman te Warffum: te Winsum (Fr) toez.: A. Veldstra. pred. v. bijz. werkzaamh. (secr. Oecumen. Raad van Kreken) te Utrecht; te Rotterdam-Hoogvliet (vac. K. Verbeek toez C. B. Roos te De Kaag. Aingenomcn naar Amsterdam (Waal se Gemeentel: G. Castelnau te Dieppe 'Fr.); naar Utrecht (Waalse Gemeente): G. Chappon te Argenteuil (Fr.); naar Roden (2e pred. toez.): B. Jager te Gaast en Ferwoude, die bedankte voor Witmarsum (Fr. toez.). Bedankt voor .Zalk en Veecaten: J. C. Terlouw te Lage Vuursehe; voor Balk (Fr.) toez.: F. C. M. Roodenburg te Eikerzee en Scharendijke (Z.) Benoemd tot geestel. verzorger v.n. diaconessenhuis te Groningen: H. v, d. Linden te Amsterdam, die deze benoe ming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Luttelgeest-Kuinre: J. Goldschmeding te Dussen (N.-B.) Bedankt voor Bovensmilde; voor Hi^emse (2e pred.pl.) en voor Zuidwol- GE-REF, KERKEN (vrljgem.) Bedankt voor Brunssum-Treebeek: B. de Vos te Ten Boer; voor IJmuiden: H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spaken- HET WEER IN EUROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2