„Lang bekend dat er werd gespioneerd" Jeugd in middelpunt bij de zestigjarige KNVvL Students kreeg geheime Conference geld van dienst Y.S. Russen vragen Britse steun Universiteiten krijgen f 350 miljoen per jaar WEEKENDREIZEN 2 dogen LONDEN f110," Auto geslipt: man gedood 9 DINSDAG 17 OKTOBER 1967 BVD werkte in Leiden (Van een onzer redacteuren) JE1DEN Opnieuw is in Leiden een geheime dienst in opspraak gekomen. Was het aan het begin van dit jaar de Amerikaanse inlichtingendienst waarvan bleek, dat ze via Leiden een 54 landen omvattende internationale studentenbeweging infiltreerde, nu heeft Adam Vondeling, zoon van de oud-minister van financiën, onze eigen Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zien speuren in de dossiers van de Leidse universiteit. Adam Vondeling Adam (23) was met andere bestuursleden van de Leidse Studen tenraad in het academiegebouw eerstejaars-studenten aan het voor lichten. „Een universiteitsambtenaar vroeg of hij even mocht storen. Hij moest iets opzoeken in de archiefkast met studentendossiers die in de ons beschikbaar gestelde kamer stond. Ik zeg schertsend tegen hem: U moet toch hoop ik niet bij de V van Vondeling zijn? We maakten een praatje en toen vertrouwde hij mij toe, dat er iemand van de BVD was om gegevens over te nemen. Dat scheen al jarenlang zo te gaan." Maatregelen ADAM Vondeling vertelde zijn ervaring aan zijn eyen oude 'vriend Rob van Harrëwljn, redacteur van het Leids Universiteitsblad, die samen met de hoofdredacteur van dat orgaan naar het universi teitsbestuur stapte. Het bestuur wist nergens van en besloot maatregelen te nemen. Wie nu het Bureau Inlichtingen van de Leidse universiteit belt en alleen maar informeert naar adres of tele foonnummer van een bepaalde stu dent krijgt vriendelijk maar beslist te horen: wij hebben strikte opdracht aan niemand enige inlichting over studenten te geven. Rob van Harrewijn neemt de zaak hoog op: „Er was al lang bekend, dat aan onze universiteit werd gespio neerd. Namen en activiteiten van poli tiek onbetrouwbare lieden worden ge noteerd en er wordt ook meegewerkt aan het samenstellen van geheime rapporten die meetellen bij de benoe ming van ambtenaren. De ontdekking van Vondeling was een mooie aanlei ding dat nog eens in de openbaarheid te brengen". Verschrikkelijk VAN Harre wijn vindt vooral die geheime rapporten verschrikke lijk. „Ze zijn een schending van het recht, dat iedere Nederlander in elke landsbediening benoembaar is. Het is algemeen bekend, dat geen enkele ambtenaar in een functie van enig belang wordt benoemd zonder vooraf gaand rapport van de BVD, waarin zijn politieke ideeën gewogen zijn. Hierdoor is een volkomen onrecht matige discriminatie ontstaan ten aan zien van personen die door de BVD als politiek onbetrouwbaar (dat wil zeggen: links) worden beschouwd. De betrokkene kan zich bovendien niet verweren, want hij krijgt nooit de kans kennis te nemen van de inhoud van het rapport over hem." De heer Van Harrewijn is niet te vreden met de circulaire die rector magnificus prof. dr. P. Muntendam Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Rob van Harrewijn onder de docenten heeft doen uit- „Het is natuurlijk wel aardig, dat nu iedereen duidelijk is, dat men niet verplicht is inlichtingen aan de BVD te verstrekken, maar het zou veel beter zijn als het hoogleraren en staf leden onmogelijk kon worden ge maakt informaties die ze dank zij hun bijzondere functie hebben verkre gen aan derden te verstrekken, ook al is die derde nog zo hard een over heidsinstelling. Rampzalig geen enkele deugdelijke mogelijkheid bestaat het gebruik en de inhoud er van te controleren. Dit geldt niet al leen voor hoogleraren, maar ook voor studenten onder wie zich even goed verklikkers bevinden. De Tweede Kamer moet in ieder geval maar eens onder zoeken wat het belang is van universiteit. In een gezonde de- de BVD-activiteiten rond de mocratie moet het toch moge lijk zijn, dat burgers niet het ge voel hebben dat z\j voortdurend kunnen worden bespioneerd, terwijl een beroep op hun grond rechten hen niet kan helpen". Minder invoer, meer uitvoer DEN HAAG De invoer in Ne- jjderland in september is ten opzich te van dezelfde maand van 1966 met twee procent gedaald. De uitvoer steeg daarentegen met één procent. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van de invoer 2.474 miljoen en voor de uitvoer 2.319 miljoen. Het invoersaldo bedraagt sedert het begin van het jaar 2.922 mil joen of 870 miljoen minder dan in de overeenkomende periode van het vorig jaar. WASHINGTON De begro tingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft aange drongen op bezuinigingen van bijna drie miljard dollar (ruim tien miljard gulden). De bezuinigingen brengen op hun beurt het afvloeien van 110.000 rege ringsambtenaren met zich mee. Dit zou voor het grootste deel verwezen lijkt kunnen worden door het norma le verloop niet aan te vullen. Er zou niet bezuinigd mogen wor den op overheidsdiensten die ver band houden met de oorlog in Viet nam of met de beveiliging van leven en bezit in de VS. (Van onze Leidse redaktie) LEIDEN Eind deze maand zal de Nederlandse Studenten Raad beslissen of hij lid blijft van de International Students Conference, een 54 landen om vattende studentenorganisatie, waarvan het secretariaat in Oegstgeest is gevestigd. Een onderzoekcommissie heeft na melijk vastgesteld dat de Internatio nal Students Conference inderdaad gelden van de Amerikaanse inlich tingendienst heeft aangenomen. Volgens het rapport van de com missie waren maar drie leden van het secretariaat op de hoogte van de herkomst van de .gelden, alle drie Amerikanen. Het zijn drie oud-be stuurders van de Amerikaanse stu dentenorganisatie USNSA. Later zijn zijn voor de International Stu dents Conference gaan werken. De commissie is er niet zeker van dat leden van het secretariaat ook in lichtingenwerk voor de Amerikaan se geheime dienst hebben verricht. Er is niets te bewijzen. Het ziet ernaar uit dat de Neder landse Studenten Raad de Interna tional Students Conference zal ver laten. Deze organisatie is na het be kend worden van deze feiten niet langer het vanzelfsprekend kader voor internationale samenwerking van., studenten, zo is van de zijde van de Nederlandse Studenten Raad opgemerkt. Wel meent men dat de ISC als een bonafide organisatie heeft gewerkt. De Nederlandse Studentenraad te kent nog aan dat er „een bittere nasmaak" blijft over het feit dat een organisatie waarin 66 studen tenunies uit de gehele wereld een gemeenschappelijk vastgesteld- pro gramma ten uitvoer brachten, dit slechts kon doen met hulp van geld van de CIA. Nog ibtterder heet de nasmaak over het feit dat die 66 unies enkele malen hun vertrouwen hebben geschonken aan personen die dat niet verdienden. Bij Venus-experment MOSKOU Dc Russische academie van wetenschappen heeft aan het Britse radio-observatorium Jodrell Bank gevraagd mee te willen werken aan het Venus-experiment. Jodrell Bank wordt verzocht de gegevens die het Russische ruimtevaartuig Ve- nus-4 doorseint mee te ontvangen. De Venus-4 zal volgens Russische opgaven morgenochtend vroeg in de nabijheid van de planeet komen. Ve nus bevindt zich zeventig miljoen ki lometer van de aarde. Volgens directeur Lovell is het Russische verzoek een aanwijzing dat de Sowjetunie zal proberen het ruim tevaartuig een landing op Venus te laten maken. Het is al zes jaar gele den dat de Sowjetunie eenzelfde ver zoek deed. Lovell vond het verzoek een „enorme stap vooruit op de weg naar samenwerking in de ruimte". Ondanks 3.000 werklozen Geen vijftig man te krijgen. (Van onze soc.-econ. redactie) NIJMEGEN Met de werkloos heid in Nederland is het een wat vreemde zaak. In het orgaan van het Centraal-sociaal werkgeversverbond „De onderneming" wordt het verhaal gegeven van een bedrijf, dat wan hopige maar vergeefse pogingen doet om vijftig ongeschoolde werknemers te vinden, terwijl bij het betrokken Gewestelijk arbeidsbureau drie duizend werklozen staan ingeschre ven, voornamelijk mensen uit het bouw- en metaalbedrijf. De NV Splendor Gloeilampen fabriek in Nijmegen moet voor .november vijftig man personeel meer. hebben. Het. arbeidsbureau in Nijmegen, leverde tot nog toe één man, die in dienst trad, maar nog dezelfde dag verdween. Bij de onderzoekingen op het arbeidsbureau bleek een deel van de werklozen ongeschikt en 'een ander deel vond de financiële kant van het werk niet interessant. Via arbeidsbureaus in de omlig gende plaatsen kreeg het bedrijf nog een aanbod van drie arbeidskrachten en thans hoopt men op werkver gunningen voor werkloze Turkse en Marokkaanse arbeidskrachten. Onder voorbehoud zijn al zes buitenlanders in dienst genomen. Het CSWV schrijft hierbij dat bij vele werklozen de psychische instel ling te gemakzuchtig is, een bij komend verschijnsel van de toegeno men welvaart. In de afgelopen periode van hoogconjunctuur is men verwend. Ook verschillende werk gevers gingen niet vrijuit. De menta liteit is hierdoor niet beter geworden. Maandag 9 oktober verliet de 18- jarige Catharina („Caren") Maria de Vries haar ouderlijke woning te Heerlen om even een kijkje te nemeji op de kermis. Sindsdien is zij echter spoorloos. Het laatst is zij gezien in gezelschap van een uit Indonesië afkomstige jongen. Haar signalement luidt: lang 1.75 meter, fors postuur, lichtblond en omhoog gekapt of loshangend haar, groene ogen. Zij was gekleed in een zwarte wollen jekker met koperen knopen, groene minirok, witte badstoffen trui, groene hoge suede laarzen ,die tot boven toe geregen zijn. Hun, die inlichtingen kunnen ver schaffen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de ge meentepolitie van Heerlen (04440- 12511, toestel 314) of met de plaat selijke politie. Club van „Happy few" groeide uil I lol vereniging met 7000 leden PRINS OOK OP FEEST I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ballonnen I was het begonnen. Toen de vereniging in 1907 in het I Zuid-Hollandsch Koffiehuis I aan de Haagse Groenmarkt werd opgericht heette zij ook de „vereeniging ter bevorde ring der luchtscheepvaart". Nu 60 jaar later, is die ballon- sport maar een onderdeel van de (jubilerende) Koninklijke Nederlandse Vereniging voor I Luchtvaart. Met de ontwikkeling van de lucht vaarttechniek heeft ook de vereni ging zich op een breed terrein uitge breid. Ltz. A. E. Rambaldo, die de vereniging oprichtte, zal deze ont wikkeling nooit hebben vermoed. Een ongeluk verhinderde hem daar ook getuige van te zijn, want drie jaar na de oprichting kwam hij in Indië bij een noodlanding met zijn ballon om het leven. Zijn naam is echter levend igeble- ven in Nederlandse luchtvaartkrin- En het is daarom dat I KNVvL-voorzitter ir. D. L. Asjes donderdagmorgen een krans zal leg gen bij zijn borstbeeld op het mari nevliegkamp Valkenburg. Dat is het begin van de officiële I viering van het diamanten jubileum. Begin september heeft men dit al voor het publiek gedaan op Teriet met een grootse luchtsportdag en de ze week is het feest voor de vereni ging zelf. Hoogtepunt daarvan vormen zater- lag de feestelijke hoofdbestuurszit- I ting in het KNVvL-gebouw aan het Haagse Jozef Israëlplein (o.a. in aanwezigheid van erevoorzitter Prins Bernhard, en de ministers Den Toom en Bakker) en de receptie in I het Kuibaus in Scheveningen. De maandag daarop (23 okt.) is er I dan nog een reünie van dragers der KNVvL-medaille op Schiphol en I een ontvangst op Soestdijk. Stimulans Een 60-j'afige viert fëest: met recht. Want dat de vereniging van begin af aan de luchtvaart in Neder land krachtig heeft gestimuleerd en een belangrijke ro] heeft gespeeld bij de totstandkoming van de Ko ninklijke Luchtmacht en de KLM blijkt wel uit de historische feiten. Bekende namen zijn aan de vereni- ging gebonden. Van Riemsdijk, Wijn malen. Versteegh, Ter Poorten Plesman, het is er maar een greep uit. Mannen van het eerste uur, die aviatiek in ons land introduceerden. Eerst in militair verband, later ook Het waren de avonturiers, enkelen van de .Jiappy few", die tot de ja ren dertig het grootste deel vormden /an het ledencorps. Dat is nu veranderd. De KNVvL I is van een vereniging van rijke, veel al adelijke luchtvaartenthousiasten, uitgegroeid tot een populaire olub, met ruim 7000 leden. Een vereniging ook, die zich actief toont op een aanzienlijk breder ter rein dan toen. Begonnen met bal- lonsport, volgde al gauw de avia tiek, het motorvliegen. Later ook het zweefvliegen en de modelbouw; sporten, die door enkele duizenden worden beoefend. Jeugd Vooral op dc jeugd heeft de vere- niging zich gericht. Dat gebeurde Oud en nieuw. Boven: de eerste vlucht in Nederland op 27 juni 1909 boven de Ettense hei. Het was de Franse graaf De Lambert, die een bij de Franse Ariël-fabrieken gebouwde Wright-tweedekker kwam demonstreren op verzoek van suiker fabrikant Heerma van Voss uit Etten Leur. Onder: het nieuwste materiaal van de Nationale Luchtvaartschool, de Piper Cherokee. vooral na de tot het hele volk spre kende luchtvaartprestaties als de Melbourne-race en de Pelikaan- vlucht. Toen besefte men, dat er een nationale kweekplaats moest komen voor nieuwe luchtvaartgeneraties. En die taak bedeelde de KNVvL zichzelf toe. In de loop der jaren kwam er een Jeugd Luchtvaart Bri gade waarin scholieren luchtvaart- De huidige voorzitter ir. Dirk Lucas Asjes (rechts), bekend vooral van zijn vlucht met de Postjager in de Melbourne-race, samen met zijn beide voorgan gers: Cor Kolff (1949-1963) en ït.-gen. Heye Schaper links 1963-1966). De jaarlijkse opleiding op het (in ambiëren en hier gelegenheid krij- afdeling luchtvaartwetenschap pen voor ingenieurs en medici, die gen voor een selectie-opleiding, in de luchtvaart werkzaam zijn, en een afdeling ruimtevaart. Wat dat laatste betreft: een nieuw bewijs, dat de vereniging met haar tijd mee- Arsenaal In haar 60-jarig bestaan heeft de vereniging er zo al honder den afgeleverd. De ouderen ga ven het voorbeeld, de jongeren zijn gevolgd. Ook de KNVvL Gebleken is wel, dat de KNVvL schreef luchtvaarthistorie en een belangrijk arsenaal heeft ge vormd en nog vormt van mensen, die hun toekomst in de luchtvaart zoeken. daarom zal straks met recht kunnen worden feestgevierd als zij zestig jaar bestaat. (Van onze onderwysredactie) DEN HAAG Het totaal der rijksbijdragen in de investe ringen van de universiteiten en hogescholen dat in het algemeen financiële schema 1967-1970 op 312,5 miljoen per jaar was be paald, is op de ontwerpbegroting 1968 en voor elk van de jaren 1969 tot en met 1972 verhoogd tot 350 miljoen. Het is daardoor mogelijk extra bedragen toe te wijzen aan de rijks universiteit te Utrecht voor de ver nieuwing van de diergeneeskunde- faculteit. Dit deelt minister dr. Veringa mee in het schema dat hij aan de Staten- per nachtboot mogelijkheid van verlenging tot 5 dagen Hoek van Holland-Harwich Generaal heeft overgelegd. Een punt van zorg blijft de nieuwbouw en vernieuwing van academische zie kenhuizen. Binnen het bedrag van ƒ350 mil joen zal jaarlijks ƒ70 miljoen voor investeringen ten behoeve van aca demische ziekenhuizen worden be stemd. De groei van de personeelsomvang van alle instellingen van weten schappelijk onderwijs is voor de jaren 19671970 op 1650 plaatsen per jaar gesteld. Voor 1968 is die uit breiding op 1790 man bepaald, zo dat het mogelijk is meer plaatsen toe te wijzen aan de medische faculteit te Rotterdam. Het cijfer voor Delft is met 125 verminderd, wegens de geringere toename van het aantal studenten. Nieuwe objecten in de bijdragen in de exploitatiekosten van academi sche ziekenhuizen zijn de overne ming van het Dijkzigt-ziekenhuis en de overeenkomst met het Sophia- kinderziekenhuis, beide te Rotter dam, ten behoeve van de medische faculteit. Nikezic. de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, is in Londen voor overleg over de kwestie-Nabije Oosten met de Britse regeringsleiders. De luitenant-kolonel Rounge van de Russische veiligheidstroepen in Eu- .ropa heeft de Verenigde Staten om asiel verzocht. In de afgelopen twee weken had hij de Amerikaanse mili taire autoriteiten al benaderd. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten „Drienerlo hoort niet aan staat" (Van onze onderwjjsredactie) DEN HAAG Mevrouw A. C. Lasonder-Bauer te Enschede heeft zich met een petitie tot de Staten-Generaal gericht. Zij maakt bezwaar tegen de confiscatie door een tribunaal in 1947 van het landgoed Drienerlo (waar de TH is gevestigd). In de petitie wordt gewezen op de ..onrechtvaardige wijze waarop de staat zich dit landgoed zon der meer heeft toegeëigend". BEESD De 61-jarige A. J. Meij- dam uit Everdingen is gisteravond om het leven gekomen, toen zijn personenauto op rijksweg 26 (Utrecht - 's-Hertogenbosch) in de gemeente Beesd slipte en tegen een boom reed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9