Spionagebende gaf jarenlang belangrijke gegevens door rente-girorekening Griep Vergoeding Kamerlid omhoog tot ƒ25.000 •2 HE PAUL DE GROOT TREEDT AF ALS CPN-VOORZITTER dagelijks'ngoede t portie vlees Uit de Haagse hof geplukt Van der Zee protesteert Maakt u al rente op uw girorekening? Neen? Open dan nü een met 31/2% rente bij de Algemene Bank Nederland vlees etenis, verantwoom eten Grieken kiezen volgend jaar parlement Ul-UJrMI alles goed. en| wel 5 DINSDAG 17 OKTOBER 1967 10.000 SPIOXXEX IIV W.-DITITSLAXP „ERNSTIG GEVAL VAX HOOG VERBA AP"; Minister Roolvink heeft gisteren te Utrecht de 18de Slagersvaktentoon- stélling („Slavakto") officieel geopend. Zijne Excellentie toonde grote bewondering voor een edelhert, vervaardigd van reuzel! Naast de minister mevrouw Roolvink. DEN HAAG De regering gaat in grote lijnen akkoord met het rapport-Götzen, waarin wordt gepleit voor een hogere en anders geregelde schade loosstelling van Tweede-Ka merleden. Zij wil voorlopig, de vergoeding 1 januari verhogen van 20 tot 25 mille per jaar. Dit schrijft minister Beernink (bin nenlandse zaken) in een brief aan de Tweede en Eerste Kamer. De commissie- Götzen, die in maart Schema DE weg terug naar democratische verhoudingen in Griekenland lijkt een lange te worden. Het sche ma van het mllltaite bewind spreekt voor zichzelf. Het is van belang, dat Athene zich op een tijdschema heeft vastgelegd. Dit zegt echter niets over het uit eindelijke resultaat van de grond wetsherziening. Aan deze herziening wordt al gerui me tijd gewerkt. Het kan echter nog tien maanden duren, vóórdat er een referendum over wordt gehouden. Van het resultaat van deze volks raadpleging zal afhangen, of en wanneer parlementsverkiezingen worden gehouden. De militairen, die al bijna een half jaar aan het bewind zijn, hopen met hun nieuwe belofte begrip te kweken voor hun positie. Zij moeten zich realiseren, dat de tijd die kan verstrijken tussen het gereedkomen van het ontwerp- grondwet en het referendum wel rij kelijk lang is. Het bewind te Athene heeft zich een half jaar tijd gegeven om de defini tieve tekst van het ontwerp vast te stellen. Dit is een bijzonder zwak punt in de plannen, die gisteren zijn gepubli ceerd. Het werpt de vraag op, waar om zoveel tijd nodig is om een ont werp van terzake deskundigen te beoordelen. werd ingesteld, is tot de conclusie gekomen dat de schadeloosstelling tot maximaal 40.000 en minimaal ƒ25.000 per jaar moet worden ver hoogd. Het bedrag hangt af van even tuele „neveninkomsten", waarvan de helft wordt afgetrokken van ƒ40.000. De eerste ƒ5.000 van deze nevenin komsten zijn vrij van aftrek. De af trek zal ten hoogste 15.000 bedra gen, adviseert de commissie. Wie geen neveninkomsten heeft, zou dus 40.000 ontvangen. De regering wil zo ver nog niet gaan erwstelt de Kamer voor, de nieuwe regeling in fasen uit te De commissie meent, dat de vergoe ding zo moet zijn, dat geen financiële belemmeringen een juiste uitoefening van het Kamerlidmaatschap in de in de weg staan. Eventuele verdere aanpassing van de schadeloosstelling aan de algemene salarisbeweging zou niet meer per wet moeten geschieden maar door de Kroon worden vastge steld. In Europa verschijnen 4500 perso neelsbladen met een totale oplage van 31 miljoen exemplaren en een geschatte lezerskring van 125 miljoen mensen. Met deze bladen wordt onge veer een derde van de beroepsbevol king bereikt. Dit is gisteren op een congres in West-Berlijn meegedeeld. KUNSTGEBIT DRAOIRS VAN IE Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. tussenruimten, Alleen da tandarts Is in staat het gebit w Indien U ïidi niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, Js het raadzaam voorlopig DENTOFIX he?gebit stovlg op zijn plaats houdt. BeNTÓFIX wordt geheel verwilderd J het sdioonspoelen von de Oplaat? Het vormt i beschermend laagje tui en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen ols met natuurlijke irschulven, loszitten e. d., doch gl een gevoel van zekerheid jnk zij DENTOFIX. BONN De Westduitse pro cureur-generaal Ludwig Martin is ervan overtuigd, dat de 39- jarige Leonore Sütterlin, die vo rige week samen met drie andere spionnen werd gearresteerd, ja renlang zeer belangrijke gege vens heeft buitgemaakt. Haar echtgenoot zou deze gegevens hebben gefotografeerd en aan de Russen hebben gegeven. Zoals gemeld was Leonore secreta resse op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken. Ze heeft gistermorgen kans gezien zich in haar cel van het leven te beroven. Martin sprak gisteren op een pers conferentie van een „ernstig geval van hoogverraad". De bode van de Franse ambassade, Leopold Pieschel, zou geheime militai re gegevens gefotografeerd en doorge geven hebban. Hij zou voorts tien jaar lang geheime stukken uit de am bassade aan de Russische geheime dienst hebben uitgeleverd. Pieschel zou gebruik hebben gemaakt van een in een sigarettenetui ingebouwde ca- Een van de centrale figuren in het agentennet van de overgelopen Russische overste, die het viertal ver raden heeft, was de Keulenaar Mar tin Marggraf. Hij zou als hulpkelner bij staatsontvangsten zijn opgetreden. In hotels in Bonn had hij luisterappa raten gemonteerd. Die. zouden ook in de Franse ambassade hebben gestaan. De procureur-generaal was zeer boos over de naar zijn mening vroeg tijdige bekendmaking van de vier ar restaties. Dit heeft volgens hem het onderzoek bemoeilijkt en wellicht zelfs doorkruist. Volgens het Westduitse persbureau DPA werken er in de Bondsrepubliek 16.000 mensen voor Oosteuropese ge heime diensten. Dagelijks worden meer gevallen bekend, van personen die voor een paar mark tot spionage bereid zijn of die daartoe onder druk hun medewerking geven. In 1966 zijn er in West-Duitsland 113 mensen wegens landverraderlijke betrekkingen met Oosteuropese lan den tot gevangenisstraffen veroor deeld. De afgelopen twee jaar zijn verscheidene leden van de Russische ambassade in Rolandseck bij Bon» als agenten op heterdaad vetrapt Een van de belangrijkste arresta ties was de SPD-Bondsdagaf- gevaardigde Frenzal, die in oktober 1960 werd aangehouden en die later wegens spionage voor de Tsjechische geheime dienst tot vijftien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Twee ongelukken: zes doden STUTTGART Op de weg bij Pforzheim (West-Duitsland) zijn giste ren een Nederlandse vrouw en twee in Nederland werkende Turken om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten schoot door de middenberm en botste daarna tegen een Duitse tankauto. De personenauto werd ze ker dertig meter meegesleurd. De slachtoffers zijn de 34-jarige Hermina van de Beek uit Vaassen en de 31-jarige Turken Ali R. Acar en Hayda R. Acar uit Erzurum, die in Eerbeek werkten. Een tweejarig doch tertje van mevrouw Van de Beek werd ernstig gewond. Haar toestand is kritiek. GILZE RIJEN Het ongeluk in Gilze Rijen (zondagavond) heeft even eens drie mensenlevens geëist. Zoals we gisteren in een deel van onze edities nog konden melden, was de heer F. van Meer uit Tilburg vrijwel op slag dood. Later overleden in een ziekenhuis nog zijn vrouw, de 53-jari- ge mevrouw C. P. van Meer-Engel en de 42-jarige heer F. Niklau uit Gelsenkirchen. Een Duitse en een Nederlandse auto waren hier met el kaar in botsing gekomen. HILVERSUM Verwacht wordt dat het hoofd van AVRO's tv, de heer Siebe van der Zee, zal protesteren tegen zijn schorsing voor onbepaalde tijd na een reeds verricht onderzoek over zijn relaties met Van Heijst. Dit onderzoek is positief uitge vallen, zo verluidt het in Hilversum. Toch zou aan het bestuur van de AVRO een negatief preadvies zijn uitgebracht, dat tot het besluit van schorsing en een nader onderzoek heeft geleid. De achtergrond van deze ontwik keling zouden interne spanningen binnen de AVRO zijn. Met name de invloed van de RTN zou geleid heb ben tot deze voor Van der Zee on gunstige ontwikkeling. Gronings plan voor cultuurcentrum aanvaard GRONINGEN Gisteravond heeft de gemeenteraad van Groningen met algemene stemmen het cultuurcen trumplan, ontworpen door prof. M. Duintjer, aanvaard; met dien verstan de, dat na aandrang uit de raad wet houder drs. J. J. H. v.d. Ree de toe zegging deed, dat binnen een half jaar aan de raad voorstellen gedaan zullen worden over een aparte music- hall. Er was namelijk een vrij grote drang om de specifieke concertzaal in dit plan uit te bouwen met een toneeltoren en een orkestbak, waar mede de mogelijkheid wordt gescha pen in deze zaal ook grote musicals uit te voeren. De wethouder deed de toezegging dat dit bekeken zou wor den. Hierna ging de raad akkoord met de voordracht. De concertzaal zal nu zo spoedig mogelijk gebouwd worden op het oude Veemarktterrein. De Harmonie zal in 1971 afgebroken móeten worden en derhalve zal dan het Noordelijk philharmónisch orkest een nieuwe huisvesting moeten hebben. De uit voering van het cultuurcentrumplan zal naar raming dertien miljoen gul den kosten. NEW YORK Overal in de Ver enigde Staten is maandag gepro testeerd tegen de oorlog in Vietnam. Vele jongeren probeerden bij de re- cruteringsbureaus hun oproep voor militaire dienst in te leveren. In Oakland (Californië) werd pro- testzangeres Joan Baez gearresteerd met nog vele anderen by een be toging. In vele steden werden brandsta pels gemaakt van de oproepkaarten voor dienstneming. Onze kantoren lichten u graag verder in DEN HAAG De heer Paul de Groot zal in verband met zijn leeftijd het voorzitterschap van de Communistische Partij Neder land neerleggen. Hij wil de nieu we partijleiding wel met raad en daad blijven bijstaan. De heer De Groot (68) heeft jarenlang een zeer belangrijke plaats in de CPN ingenomen. Al in 1930 werd de heer De Groot se cretaris van de ze partij. Bij het uitbreken van de oorlog verscheen on der zijn leiding de illegale „Waarheid', welk blad na de oorlog het par tijorgaan werd. De Groot werd door de Duitsers gevangen genomen, maar hij zag kans te ontsnappen. Direct na de oorlog kwam hij als CPN-afgevaardigde in de Tweede Kamer. Begin vorig jaar legde hij deze functie neer om zich geheel aan de partij te kunnen wijden. Hij was in 1962 voorzitter van de CPN ge worden. In politieke kringen meent men dat de heer De Groot ook na het neerleggen van zijn voorzitterschap de grote leider achter de schermen blijft, te meer daar in het com muniqué van het partijbestuur staat dat hij zich beschikbaar stelt „om het nieuwe bestuur te ondersteunen". Kremlin-koers Onder leiding van de heer De Groot is de CPN duidelijk afgeweken van de Kremlin-koers. Dat blijkt ook uit de beslissing van het bestuur in november geen delegatie naar Mos En waarom? Omdat de eiwitten In vlees eersteklas bouwstoffen voor het men selijk lichaam zijn. Omdat vlees goed Is voor de lijn. En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt. Déórom Verkrijgbaor bij Apotheker» an Drogist) DOOR mm m li éHI TAE SCHOOLPLAAT van de lagere -L' school. Ik geloof, dat die de grond slag van wat men noemt onze ont wikkeling is. Wie kent ze niet de bij belse platen van Josselin de Jong en de geschiedenis van de moord op „der kerlen god", de aanbieding van het smeekschrift en de tocht naar Chat- tam in pastelkleuren, doch desgewenst, bloedig weergegeven? lustig toffees, zuurtjes, koekjes en andere zoetigheid toestoppen, die lang zaam maar zeer zeker de tanden aan- In een klas van dertig, veertig kinderen is er praktisch elke week wel een verjaardag te vieren, wat een trommel snoep betekent voor de klas, een verjaarspartij thuis er dikwijls toont, deels verborgen door een reus achtige appel. Daaronder telkens de slagzin: Snoep verstandig, eet 'n appel! Nu zal het toch wel te optimistisch zijn te verwachten, dat de kindertjes de suggestieve schoolplaten boven het verleidelijke snoepje thuis zullen stel len. Als er thuis gelachen wordt om het appelvragende kind is er alleen verdwaald op de markt, opeens zo'n plaat terugzie. Daarom vind ik het een enorm slim idee. dat er nu een geweldige plaat Een appel dreumes, die moeders wil is wet en wat vader doet is altijd goed, met de paplepel ingegoten heeft gekregen. De sportiviteit en het verstand zul- is gemaakt van een lollig joch, dat met glunderogen een goudgele appel verslindt. Die plaat kan in elke school hangen en heeft tot doel de kinderen „ver standig" te laten snoepen. Dat ver standig slaat op de betere kansen, die de appel aan de tanden geeft. De tand- caries neemt op zo'n onrustbarende wijze toe. dat de tandartsen er geen gat meer in zien hoe al die gaten te vullen. Het is wat gek, dat alle ouders en bovenop. Inderdaad een mandje appe len zou bij zo'n gelegenheid heel wat nuttiger zijn. Nu is er eigenlijk geen ouder, die dat niet weet. Velen weten via hun kunstgebit ook al welk een ellende hun kinderen langzaamtegemoet groeien, maar het zoetigheidje is door de eeuwen heen traditie geworden en niets is moeilijker dan het doorbreken van zulke ongeschreven wetten. hoe moeilijk dat ook mag zijn, het is het proberen waard. Voor reeds verstandige ouders is de schoolplaat een heerlijke ruggesteun. Nu zijn zij geen keiharde neezeggers meer als buurkinderen en kameraad- ies al zoetkauwend aankomen. De schoolplaat zegt het immers zeil En dat vergeten we nooit. Hopelijk profiteert ook deze gene ratie er van, in ieder geval de gene ratie de jeugd van nu, al duurt dat tantes de kleintjes het allerbeste toe wensen en ze liefst voor elk kwaad zouden willen behoeden, maar ze dien een school kalen der, die van sep tember tot september om de twee maanden een nieuw kinderportret nog uren kiespijn. Geen appel zo zuur of er zit het zoet van het pijngemis in. kou te sturen. Dan worden in de Sowjetunie feesten gehouden ter herdenking van de Russische revo lutie in 1917. „Op het laatste congres van de Russische communistische partij is gebleken dat de aanwezigheid van een delegatie door het Centraal co mité als een goedkeuring van zijn politiek wordt gezien", aldus het CPN-bestuur in een gisteravond uit gegeven communiqué. De CPN wil zich hiervan echter met. nadruk distanciëren. „Zij voelt zich in het bijzonder hiertoe genoopt in verband met de schade die deze politiek de laatste tijd heeft ver oorzaakt. Met name de verbreking van de internationale solidariteit met de communistische partij van Indo nesië heeft de Nederlandse commu nisten geschokt en-verontwaardigd." In discrediet In het Nabije Oosten heeft de on dersteuning van het avontuurlijke pan-Arabische chauvinisme de ultra's van Israël in de kaart gespeeld. Deze houding heeft de communisti sche beweging overal in de wereld in diskrediet gebracht. De CPN keert zich tenslotte tegen de pogingen van het Centraal Comité om alle communistische- en arbei derspartijen te binden aan de plan nen tot afsluiting van een pact onder voorwendsel van „niet-sprei- ding van atoomwapens". In werke lijkheid moet een dergelijke over eenkomst de hegemonie van het Amerikaanse imperialisme op atoom gebied versterken, aldus het bestuur van de CPN. Brandt in Parijs met compromis PARIJS De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, is gisteren in Parijs aangeko men voor overleg met zijn Franse collega Couve de Murvllle over het Britse verzoek lid van de EEG te mogen worden. De Gaulle wil niet dat Engeland nu al tot de EEG toetreedt. Alle proble men die Engelands toetreding met zich mee zou brengen, moeten eerst door de Zes grondig bestudeerd wor den voordat er ook maar sprake van onderhandelingen kan zijn. Andere landen van de EEG, zoals Nederland, denken daar anders over. Brandt zou nu met een compro misvoorstel naar Parijs zijn gegaan. Dit houdt in dat Duitsland achter Frankrijk zal staan bij de pogingen van dit land om de Zes eerst een gemeenschappelijk standpunt te laten uitwerken voor de onderhandelingen met Engeland zullen beginnen, maar in ruil daarvoor Frankrijks toestem ming wil voor inleidende en tot niets verplichte besprekingen tussen Enge land en de nieuwe commissie van de Europese gemeenschap. Eerst referendum over grondwet WASHINGTON De Griekse am bassade in Washington heeft gisteren een programma bekendgemaakt voor terugkeer naar de parlementaire de mocratie in Griekenland. In augustus van het volgend jaar zal een volks stemming worden gehouden over een grondwet. Daarna volgen algemene verkiezingen. Ontwer p-grondwet De commissie voor de herziening van de grondwet zal de Griekse mili taire regering, die op 21 april aan de macht kwam, op 15 december het ont werp voor een nieuwe grondwet voor leggen. Het klaarmaken van het uit eindelijke ontwerp, dat aan de kie zers zal worden voorgelegd, mag niet langer duren dan een half jaar. De Griekje ambassadeur, Christian Palamas, legde er de nadruk op, dat zijn regering het programma als on herroepelijk beschouwt. Athenagoras in Boekarest BOEKAREST Aartsbisschop Athenagoras van Constantinopel is in Boekarest in Roemenië aangekomen voor een beleefdheidsbezoek. De aartsbisschop werd verwelkomd door zijn gastheer aartsbisschop Justi- bian en door Domitru Dogaru, secre taris-generaal van het ministerie van religieuze zaken. Athenagoras wordt vrijdag in Boel- garije verwacht. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Vektkaavfop r il" 2 'AS PRO'* tttbrfutèebfct! ff! Hooggerechtshof VS Doodvonnis neger nietig verklaard WASHINGTON Het hoogge rechtshof van de Verenigde Staten heeft het vonnis de doodstraf nietig verklaard dat een rechtbank in de staat Alabama had uitgesproken te gen de neger Johny Coleman wegens moord op de blanke John D. Johnson op 30 augustus 1961. Coleman werd op 4 april 1962 ter dood veroordeeld en in beroep bij het hooggerechtshof werd de zaak toen terugverwezen. Een tweede doodvon nis volgde dat werd bevestigd door het gerechtshof van de staat Alaba ma. Het hooggerechtshof in Washington heeft het vonnis nu nietig verklaard op grond van door een beweging voor rassengelijkheid aangevoerde be wijzen volgens welke er sprake was van discriminatie omdat al de jury leden blanken waren. Jeugd en kerk (3) Naar aanleiding van de beide vorige inzendingen graag een drietal opmer kingen: 1. Waarom wordt gesproken over jeugd en kerk? Zou er niet beter kerk en jeugd kunnen staan of alleen maar kerk? 2. Als men de kerk ziet als lichaam van Christus kan men haar dan wel op één lijn plaatsen met Instuif, dans, toneel, cabaret en andere ontspan ning? 3. Getuigt het wel van christelijke naastenliefde om een bepaalde kerke- raad in het openbaar te becrltiseren en te betitelen als oud en conservatief, als mensen die hun tijd niet meer verstaan, terwijl de ouderen toch dik wijls een rijpere levenservaring heb ben? Het gaat er om, dat de Heere God aan Zijn eer komt. Dan is een instuif op zaterdagavond niet meer belang rijk. Dan wordt *de zaterdagavond geen ontspanningsavond, maar een voorbereiding voor de zondag, waarop de gemeente haar Heer en Koning ont moet Rotterdam- Corn. B- Stok. Toereken baar In de Nederlandse rechtspraak wor den tegenwoordig zovelen ontoereken baar verklaard, dat we ons niet meer aan de indruk kunnen onttrekken dat dit voor een ieder beledigend is. Als alleen nog maar de slachtoffers toerekenbaar zijn. blijven er straks alleen maar „apen" over, van wie we dan de rechtspleging opnieuw zullen moeten leren... Oudewater. W. J. de Groot

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5