SUCROSA Weekagenda Reinigingsrechten en rioollasten verhoogd Hans van der Vlist plaatst artistieke komma in Leiden SUCROSA Bureau Huisvesting deze week gesloten wegens verhuizing Leids dameskapper begint galerij [9(5? I NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1967 Dinsdag (17 oktober) Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor Allen. Ned. Blazersensemble. Oude Singel 236, 8 uur: Leidse Chr. Besturenbond, P. Tjeerdsma, secr. C.N.V., over „Medezeggenschap". Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Jeugdhonk Charl. de Bourbonhof, 7 uur: elektronicaclub Detector. Museum Oudheden, 8 uur: lezing prof. W. B. Emery, Londen. Schouwburg, 8 uur: Nieuw Rott. To neel met „Tartuffe". DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: Westend. Symfonie-orkest, met Gertie Reiner piano en Lucius Voorhorst fluit. SCHEVENINGEN Paviljoenthea ter, 8.15 uur: Studio met „Kooien". Woensdag (18 oktober) Antonius-clubhuis, 2 en 7 uur: con tactbijeenkomst Leidsch Muziekly- Breestraat 19, 8 uur: ledenvergade ring afd. Leiden Chr. bond plattelands vrouwen en -meisjes, Goudse glazen met dia's, door mevr. A. Rijksen. Schelpenkade 6, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, J. Douglas, Bennekom, over ,,'s Lands Plantentuin." Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 uur: K. en O.-film, Tom Jones. Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur socia le raadsvrouw. OEGSTGEEST Gemeentecentrum Lijtweg, 8 uur: afd. K. en O., causerie en film door Jan Blokker. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Theater met „Hele dagen in de bomen". DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Thomas Hrynkiw piano. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Koos Ver heul, fluit. SCHEVENINGEN Paviljoen-thea ter, 8.15 uur: Studio met „Kooien". Donderdag (19 oktober) Marekerk, 8 uur: evangelisaitiecom- missie Molenwijk, ds. J. M. D. v. d1. Berg te IJmuiden over „Sterren stra len overal". Zomerzorg, Stationsweg 35, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, Frans Kramer over een reis door hondeland. Regentenkamer Schachtenhof, Mid delstegracht 27, 8 uur: afdeling Chr. Hist. Jongerengroep, spreker Jac. Huysen te Delft, voorzitter landelijke C.H.J.O. Gehoorzaal, 8 uur: Meesterserie K. en O., Rott. Philh. Orkest, Johanna Martzy yiool. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Helder zien in het donker". DEN HAAG St. Jacobskerk, 8.30 uur nam.: huldigingsconcert 75ste ver jaardag prof. Hendrik Andriessen. Vrijdag (20 oktober) Den Burcht, 8 uur: Ned. Ver. van Suikerzieken, feestavond t.g.v. 20-jarig bestaan. Steenschuur 6, 8 uur: afd. Leiden Christen-vrouwenbond, Centrum, J. de Bruyne, arts, over „Angst voor ziek zijn". Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilclub yoor verzamelaars. L. H. J.-gebouw, Levendaal 101: tie- nersoc. bingo-avond. Antonius-clubhuis, 7.45 uur: gouden jubileum afd. Leiden Chr. Be drijfsgroepencentrale. Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: dr. S. Kooijman over zijn studiereis door het Zuidzee-gebied. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagse Comedie met „Zo is het of zo lijkt het". DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest, met Vitya Vronsky en Victor Babin, piano. DEN HAAG Kloosterkerk, 1 uur: orgelconcert Bernard Renooy. SCHEVENINGEN Paviljoen-thea ter, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Kat in de zak". Zaterdag (21 oktober) Hockeykantine Roomburg, 8 uur: Jazz-society Leiden, trio Cees Nix na afloop jamsessions. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- densoc. en ouderensoc., bingo-avond. Antonius-clubhuis, 8 uur: cabaret avond De Royalisten. DEN HAAG Schouwburg 8.15 uur: Haagse Comedie „Van de brug af DEN HAAG Diligentia. 2.15 uur: Arena met „Het laatste loverbos", 8.15 uur: literaire one-man-show door Al- bert Vogel, In Vogelvlucht". SCHEVENINGEN Paviljoen-thea ter, 8.15 uur: nationaal jazz-concours. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest, met Konstanty Kulka, viool. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 uur: schaaksoqiëteit Palamedes. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende geval lenen: Centrala Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek R. van Breest, Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week ge hele week geopend. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Het dag boek van een kamermeisje (18 jaar) woensdag 7 en 9.15 uur; Tom Jones (18 jaar). Leidse raad vergadert volgende week verder.... LEIDEN Na heel veel gepraat en enkele hoofdelyke stemmingen is de gemeenteraad akkoord gegaan met verhoging van straat- en riool belasting en van de reinigingsrechten. Eerstgenoemde verhoging betreft uitsluitend de huiseigenaars, terwijl de hogere reinigingsrechten op elk gezin komen te drukken. Het betreft hier een verhoging van f 18,- tot f 27,- per jaar per emmer; het tarief voorlaadkisten van 1,8 m3 werd Verhoogd van f 6,- tot f 20,- per keer. De vele discussies en beschouwin gen hadden ten slotte zoveel tijd gevergd, dat de voorzitter, burge meester Van der Willigen, om kwart over elf een punt achter de verga dering zette, hoewel de agenda toen nog niet geheel was afgewerkt. Vol gende week maandagavond gaat men door; belangrijkste agendapunt is dan het veemarkt-sporthalplan. Overigens had in het begin van de vergadering de heer Van Aken (PvdA) al naar voren gebracht, dal in de laatste raadsvergade ringen de tijdsduur aardig uit de hand was gelopen het ideaal van half elf sluiten werd bepaald niet bereikt. De voorzitter ant woordde, dat deze zaak nogmaals in het seniorenconvent zal wor den besproken maar dat schorsing tot dinsdag-, woensdag- of don derdagavond om praktische rede nen is uitgesloten. Discutabel tijdstip Er ontspon zich vervolgens een door de heer Ham (kvp) ingezette discussie over het tijdstip van het in de raad brengen van verhogin gen van gemeentelijke belastingen en tarieven. Behandeling tegelijk met de begroting vond zijn fractie juister en hij stelde ten slotte voor de gewraakte voorstellen van de agenda af te voeren. Wethouder Harmsen voerde hier tegen tal van bezwaren aan. Zo vraagt het de nodige tijd om door de raad goedgekeurde verhogingen van kracht te laten worden; ook kwamen de bezwaren van de heer Ham naar zijn gevoelen wat laat omdat de betrokken voorstellen eerst al tot en met in de commissie financiën waren besproken. Boven dien is het van belang zo snel mogelijk te weten waar de gemeen te aan toe is in verband met de onderhandelingspositie ten opzichte van G.S. over de begroting. Nadat onder anderen de heren Portheine (vvd) die voor het voorstel-Ham was de heer Den Dubbelden (pvda), die een tussen voorstel deed om alle verhogings- voorstellen, tezamen in een volgen de vergadering te behandelen alsmede de heer Roorda (pvda) nog had gesproken deze was veront waardigd over de door sommige raadsleden geopperde vorm van be sturen werd het voorstel-Ham met 20-18 verworpen. De heer Den Dubbelden trok daarop zijn tussen voorstel in. Pas hierna kon men aan de feite lijke behandeling van de verho- gingsvoorstellen beginnen. De heer Ham had bezwaren tegen het feit, dat de hogere straat- en rioolbelas ting uitsluitend op de 6000 huis eigenaren gaat drukken. Hij zei bok niet de indruk te hebben, dat B. en W. al het mogelijke hadden ge daan om tot een efficiënt beheer te komen. Mevrouw Geelkerken (prot. chr.) bepleitte een „hardheidsclausule" ten behoeve van huiseigenaars, die buiten de huurverhoging zijn ge vallen. De heer Zitman (vvd) ging positief in op de protestbrief van de Bond van Huis- en Grondeigena ren; hij wilde splitsing tussen straat- en rioolbelasting en wel zodanig, dat de rioolbelasting ten laste van de gebruiker zou komen. De heer Den Dubbelden becijfer de, dat bewoners van woonblokken met de laadkisten maar duur uit komen als de verhoging zou worden doorgevoerd. Ds. Kret (prot. chr.) wilde graag de toezegging, dat ak koord gaan met de verhoging van de reinigingsrechten niet automa tisch zou betekenen, dat men ook akkoord gaat met de in het voor stel genoemde drie-jarenplan voor een „kostendekkend" maken van de reinigingstarieven. Mevrouw Van Blom (cpn) wilde tarieven naar draagkracht. Hardheidsclausule In zijn antwoord zei wethouder Harmsen onder meer, dat riool- en straatbelasting bij elkaar horen, dat het grootste deel van de genoemde brief der huiseigenaren de lande lijke overheid aangaat, dat in de verordening al een hardheidsclau sule is opgenomen en dat de raad niet geacht zou worden zich te heb ben uitgesproken voor het kosten- dekkend-maken van de reinigings rechten in drie jaar. Op de tarieven van de laadkisten zal het college nog wel terug moeten komen, meen- Nadat een motie van de heer Zitman (rioolbelasting ten laste van de gebruikers) was verworpen met 7-31, ging de raad met 25-13 stem men akkoord met de hogere riool belasting en met 32-6 met de ver hoging van de reinigingsrechten. Tegen de hogere rioollasten stem den de kvp-fractie, de Noodraad, ds. Kret, de heer Frans en de heer Zitman. Tegen de hogere reinigings rechten waren de psp, mevrouw Van der Blom en de heren De Wilde en De Bree. Benoemingen Nu in luxe tafelverpakking De zoetstof met de zuiverste smaak heet Sucrosa, want daar zit géén sacharine in. In plaats van suiker voor de slanke lijn Goedgekeurd door de N.V.S.I Lido (2.15 en 7.30 uur): Dr. Zhivaao ((14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Sexy Gang (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De terugkeer van de zeven (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefdes labyrint. (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); Je leeft maar twee keer (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. Molenmoseum Molen De Valk: geopend dinsdag to' en met zaterdag vatj 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- Badinrichtingen De gemecmelyke öadinrichtingen zIJd ,p de volgende tyder geopend Lindestraat lb maancag gesloter. tinsdag 911.15 u. en 13.3017.15 u. woensdag gesloten, donderaag 13.30— 8.15 u. vrijdag 9—11.15 a eD 13.30—18.46 j. zaterdag 8— 11J5 u. en '3.30—16.31 Van der Werfstraat 39: maandag iinsdag gesloten, woensdag 811J5 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 er 1330—1815 u., vrildag 8.30—11.16 u. an i,'.30—18.45 il, zaterdag 7.30—1145 3.30—16.30 u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Si teenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. museum De Lakenhal, Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u zondags van 1 tot 5 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): cd werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot s uur. kassen zaterdags en zondags ge- Tentoonstellingen Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11: sohilderijen en tekeningen van Cor Blok (tot 20 oktober). De Lakenhal: tentoonstelling van kindertekeningen en recente 'ekenin- gen van Lucia Steinbach, tot 5 novem ber, dag. van 10 tot 5 u., zondags van 1 tot 5 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling schilderijen en aquarellen van J. C. W. Cossaar en keramiek en plastieken van Elisa beth Gerst (van 16 otot. tot en met 1 nov., maandag t.m. zaterdag 10 tot 5 u., dinsdagavond 8 tot 10 uur. zondags gesloten) school voor gewoon lager onderwijs aan de Aalmarkt) de heer J. F. van den Wijngaard, thans onderwijzer aan deze school. Benoemd werden tot lid van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimte wet 1947: de heer L. Zitman, represen tatief voor de hypotheekhouders; de heer B. Bakels, als vertegenwoor diger van de huiseigenaren; de heer P. W. de la Rivière, namens de vakbeweging; de heer B. de Kier, uit de kring van de woningbouw corporaties, in verband met hun deskundigheid op het gebied van woningen in technisch en sociaal opzicht; uit de leden van de raad: mevrouw Kerling. Mooie wachtkamer en drie spreekcabines LEIDEN Morgen, donderdag en vrijdag zal het bureau Huisves ting zijn gesloten wegens verhui zing naar het verbouwde en geres taureerde pand Hooigracht 79. Het tijdelijke onderdak Hooigracht 69 kan dus worden verlaten. Dit tot vreugde van chef K. Woudstra en zijn dertien medewerkers maar on getwijfeld ook tot vreugde van de bezoekers van dit bureau. De oude 'wachtgang' met de twee povere, hierop uitkomende loketten was immers een aanfluiting. In het vernieuwde bureau wordt dit anders. Rechts achteraan in de hal geeft een deur nu toegang tot een sfeervol betimmerde wachtka mer. Hierop komen drie spreekcel len uit, afgesloten door een deur. Deze spreekcabines zijn zo doelma tig met akoestisch materiaal be kleed, dat elke bezoeker hier, zit tend op een stoel, ongehinderd aan de loketbeambte kan vertellen wat hij of zij op het hart heeft. Maandag kan het publiek weer terecht op Hooigracht -79. De vo rige verhuizing heeft, echter aan getoond, dat men, wat de drukte LEIDEN De verwondingen van de 16-jarige H. Egberts, veroorzaakt door het ontploffen van stoffen voor een rookbom, blijken minder ernstig te zijn dan aanvankelijk leek. Van zijn linkerhand werden vier vingers afgerukt en van zijn rechterhand een stukje van de wijsvinger. Zijn rechterhand zal 'hij kunnen behou- Foto: de schilder in actie in de nog onvoltooide spreekcabines. Foto N. van der Horst Meer dan 400 burgemeesters naar Leiden LEIDEN Donderdag zullen meer dan vierhonderd burgemees ters congresseren in de Stadsge hoorzaal; om 5 uur 's-middags worden zij ontvangen in de Bur gerzaal van het stadhuis, die dan dus tijdelijk een burgemeesters- zaal zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Zaterdagavond om 9 uur zag Hans van der Vlist een jarenlang gekoesterde stille wens in vervul ling gaan: met een vernissagewaarbij hij een niet gering aantal genodigden verwachtopent hij dan zijn eigen galerieonder zijn kapsalon annex boetiek aan de Botermarkt. Buitenstaanders mogen er vreemd van opkijkendat een dameskapper die zich heeft toegelegd op de verkoop van bijouterieën zich op het terrein van de kunst waagtonberispelijk geklede en modieus ge kapte Hans van der Vliet vindt zijn sprong minder op zienbarend. Ten slotte ben ik artistiek geschoold" zegt hij in zijn ruime zitkamer waarvan het behang grotendeels schuilgaat achter schilderijen. Zijn uitspraak nader toelichtend, vertelt hij geruime tijd in Engeland en Frankrijk te hebben gewoond, een groot liefhebber te zijn van reizen en zijn vakanties steeds te hebben doorgebracht op die plekjes waar voor de ware kunstliefhebber „wat te zien en te beleven" valt. Behalve gewerkt om aan de kost te komen, heeft hij tijdens zijn ver blijf in Londen ook colleges in de kunstgeschiedenis gelopen en de voor een galeriehouder onontbeer lijke praktijkervaring deed hij op in Delft, waar hij meehielp bij het inrichten van tentoonstellingen Desondanks wil Van der Vlist zich „niet op de borst kloppen": „ik ben geen groot kunstkenner", zegt hij bescheiden. In zijn nieuwe kwaliteit vindt hij dat laatste ook niet zo bezwaarlijk: als eigenaar van een galerie, merkt hij op. moet je toch je eigen smaak volgen. Het is precies wat hij zich voor stelt te gaan doen: kunst brengen die hij persoonlijk apprecieert. Hoe die smaak ongeveer ligt, zou kunnen worden afgelezen aan het werk van zijn eerste expowant, de niet meer zo jonge Haagse schilder (van voor namelijk stillevens en landschapjes) Louis Meijs. Enerzijds enthousiast over diens plezierigemanier van schilderen („hij heeft die warme touch over zich"), blijkt Van der Vfist aan de andere kant relativist genoeg te zijn om te erkennen dat met name jongeren er wellicht niet meer in zullen zien dan „het brave werk van een nette Haagse salon schilder." Dat relativisme waarborgt een niet al te strakke lijn (als. er al van een „lijn" kan worden gesproken) in. het beleid dat Leidens jongste galeriehouder zal gaan voeren. Als tweede exposant heeft hij bijvoor beeld Cees Vlag aangetrokken, wiens minder brave grafiek een an dere categorie van adspirant-kopers meer zal aanspreken. Zelfs houdt Van der Vlist het niet voor on mogelijk dat hij nog eens met pop art voor de dag zal komen. Minnetjes Dat ontbreken van een vaste lijn roept natuurlijk wel de vraag op of de eigenaar van Maison en straks ook Galerie Van der Vlist zich door ideële of door commerciële over wegingen heeft laten leiden. De verdenking dat het hem om de commercie te doen zou zijn ge weest wuift hij weg. Zijn galerie is, verzekert hij, uitsluitend voortge komen uit idealisme, al wordt niet helemaal duidelijk welk ideaal hem dan precies voor ogen heeft gestaan. Onze suggestie dat hij een alter natief heeft willen bieden voor de kitsch die in bepaalde winkels in de Haarlemmerstraat te koop loordt aangeboden, wil hij, zelf een Leids winkelier, niet overnemen. Hij houdt het erop dat zijn galerie niet meer wil zijn- dan „een verleng stuk. van de zaaken vooral „een artistieke komma in het winkel centrum", een term die hij een keer of vijf gebruikt. Toch koestert hij wel de stille hoop met die „komma" het Leidse kunstleven („we kunnen toch wel zeggen dat dat maar minnetjes is") een injectie te geven. Gunstig gesi tueerd tussen Vroom Dreesmann en C A, zal zijn galerie in elk ge val niet onopgemerkt blijven, al overschat Van der Vlist de kunst gevoeligheid van het Leidse publiek niet en verwacht hij dat hij het toch wel voornamelijk van Amsterdam mers en Hagenaars zal moeten hebben. Schuilgailerie Na in Amsterdam en elders een groot aantal galerieën van binnen te hebben bekeken is Hans van der Vlist over zijn eigen ruimte lang niet ontevreden. Ruim een maand is hij, met behulp van timmerlieden, schilders en een verlichtingsadvi seur, bezig geweest met het opknap pen van eén verwaarloosde kelder ruimte in zijn zeventiende-eeuwse huis, die in een grijs verleden als keuken dienst deed. Zolderbalken, tralievensters en een betegelde schouw bepalen het romantische karakter van het on der de kapsalon gelegen en aan de Dwarskoornbrugsteeg grenzende vertrek. Gedurende de openingstij den (dinsdag tot en met zaterdag van tien tot zes uur en vrijdag avond van acht tot tien uur) zullen een jongen en een meisje van de kunstacademie beurtelings een oog je in het zeil houden. De eigenaar zelf blijft ook nog belast met de zorg over zijn kap salon en boetiek. Zijn schuilgale- rie", zoals hij al wordt genoemd, is ten slotte nog maar een „komma", al lijkt hardnekkig zijn leeftijd verzivijgende Van der Vlist („nee zeg, die ga ik toch niet noemen") vast van plan er op den duur een uitroepteken van te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3