Bisschoppelijk touwtrekken gemengde huwelijk" over Over eenvoudig en voordelig sparen voor een eigen huis. Vrijgemaakten mochten niet naar prinselijk huwelijk Kerk: Vernietig tarwe niet Priester legt soutane af Uw probleem is het onze.... AMRO BANK Nieuwe vijf in Friese bijbel jaar gereed Erasmus had invloed op de wederdopers HU DINSDAG 17 OKTOBER »«J Een woord voor vandaag In Marcus 5 begint éen lange pericoop, niet mindér dan 20 verzen over de genezing van een bezetene. Hebt u wel eens opgemerkt hoe merkwaardig deze man omspringt met de per soonlijke voornaamwoorden? Hij zegt: Mijn naam is legioen, want wij zijn talrijk. En Mar cus vervolgt: Hij smeekte Hem en zegt dan: Zij smeekten Hem. Enkelvoud en meervoud wordt op een wonderlijke wijze door elkaar gehaald. Zeg niet te gauw dat de man zich versprak, oj dat Marcus zich verschreef. Het ene is juist en het andere is juist. De on reine geesten spreken en toch spreekt de man zelf ook. De twee zijn niet te scheiden. En toch worden ze gescheiden. De demonen 'varen in de var kens en de man wordt bevrijdt. De onreine geesten worden niet alleen verdreven, de man wordt tegelijkertijd bevrijd van zichzelf. Hij wordt een nieuwe mens. Als zijn landgenoten hem zien is hij totaal veranderd. Hij is bij zijn verstand. Hij heeft kleren aan. Hij zit rustig aan de voeten van Jezus. De innerlijke vernieuwing is tegelijkertijd een uiterlijke vernieuwing. Dat is het wonder van het evangelie. De Heiland schenkt ons een nieuwe geest. Maar daardoor veranderen we ook zelf. De innerlijke verandering moet naar buiten blijken. Met minder kunnen we niet toe. Gods Geest en onze geest worden één, zijn niet te scheiden, horen bij elkaar. We lezen vandaag: Jeremia 17 1-13. Rabbijiiendiploma voor A. Soetendorp AMSTERDAM De heer A. Soe tendorp (25) heeft in Engeland het rabbijnendiploma behaald aan het L. Beck-college in Londen. Dit is de eerste maal dat een stu dent uit Nederland het rabbijnendi ploma behaald heeft aan dit college, dat in 1957 is opgericht als oplei dingsinstituut voor rabbijnen van de progressieve joodse beweging. De heer Soetendorp is een zoon van dr. J. Soetendorp. rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente in Amster dam. Hij gaat een jaar op een re search fellowship studeren aan het He brew Union College in Cincinnati SOUTH BEND (V.S.) Onder de leuze „de institutionele kerk is dood" heeft de room-katholieke priester James Kavanaugh zondag op een bijeenkomst van vierhonderd per sonen op de universiteit van Notre Dame in South Bend^zijn soutane Ottaviana en Bea tegenover elkaar Marella gebruikte vekeerde rapport Kavanaugh, auteur van het boek „Een moderne priester analyseert zijn ouderwetse kerk", zei de reli gieuze vrijheid te willen hebben, „die het Vaticaan mij heeft beloofd". Ook had hij kritiek op het celibaat en verklaarde spoedig in het huwe lijk te zullen treden. behandeling worden ger die niet onderling met Vraag: Moet men als men pensioen heeft. AOW-uitkering en wat rente van spaargeld, inkomsten belasting betalen? Antwoord: In vele gevallen wordt de AOW-uitkering met het pensioen samen door het pensioenfonds uitbe taald. In die gevallen is reeds over het totaal loonbelasting berekend Zo niet, dan valt men vanwege de AOW in de inkomstenbelasting. Zo ja. dan valt men meestal niet in de inkomstenbelasting, tenzij men meer dan 400 netto-neveninkomsten heeft (dus bruto minus verwer vingskosten) of meer dan 12.000 belastbaar inkomen of meer dan 12.000 bruto-loon. of langer dan een maand twee of rrieer lonen haast elkaar. Hiermede ls de regeling globaal aangegeven. In grensgevallen kun nen zich nog uitzonderingen voor doen. Bijverdiensten kunnen dan netto 400 bedragen tenzij men nog andere inkomsten bijvoorbeeld spaarbankrente heeft, want zij mo gen tezamen de f 400 niet te boven gaan of men valt in de inkomstenbe lasting. Vraag: Iemand woont in A en werkt 40 km verderop in W en krijgt van de werkgever vo'ledige vergoe ding van reiskosten. Op zijn salaris strookje wordt per maand f 10 opge bracht. Dit bedrag krijgt hij echter niet in handen. Over zijn salaris olus 10 worden echtpr wel ingehou den: 1. loonbelasting. 2, premie AOW'AWW. 3 premies sociale wet ten. Is dit wel juist? rmmers de geheel door werkgever te vergoeden reiskosten moet de werknemer toch aan de spoorwegen en bussen beta=- len. Hier is dus geen sprake van 10 inkomsten. Antwoord: Met ingang van 1005 is voor de belasting een ingewikkelde regeling inzake de reiskosten van toepassing, die in vele gevallen een forfaitaire aftrek toestaat Van dpze aftrek is f 120 begrepen in de zoge naamde 5 pet. aftrek voor verwer vingskosten. Krijgt men alle reiskosten vergoed, dan krijgt men deze 5 pet. aftrek, inclusief de f 120 voor reiskosten dus. evengoed omdat deze in de loonbelastingtabellen is verwerkt. Daar u deze kosten in uw geval niet werkelijk draagt, schrijft de wet voor dat in getallen als het uwe daartegenover 120 per jaar, dus 10 per maand, moet worden bijgeteld. Utrechtse KVP'ers achter partijbestuur UTRECHT Acht van de twaalf KVP'ers in de gemeenteraad hebben zich in een brief aan het partij bestuur gedistantieerd van het adres van de veertien christen-radicalen dat zaterdag in de partijraad van de KVP is behandeld. Zij menen dat door een organisatorische gezondma king van de KVP de invloed van grotere maatschappelijke groeperin gen goed tot uiting kan komen, zodat een beleid kan worden gevoerd dat in brede lagen vertrouwen heeft. Israël-weekend op de Alerdinck LAAG-ZUTHEM (O l Onder het thema „Het oude en het nieuwe Is raël" organiseert het vormingscen trum Den Alerdinck te Laag-Zuthem op 4 en 5 november een weekend Mevrouw M. W Eberlé-Gotlib uit Rottedam zal smeken over: he' nieuwe Israël en zijn problemen en ds. M. Erker uit Wassenaar over: kan de biibel actueel op Israël wor den toegepast" Sparen voor ecu eigen huis een eigen woning op elk is bij de AMRO Bank een gewenst moment elk be- heel eenvoudige zaak. drag van zijn spaarreke- Zonder ingewikkelde re- ning opnemen. Dus ook gelingen of vervelende van die voordelige spaar- verplichtingen. rekening waarop de Want wie spaart bij de AMRO Bank vandaag AMRO Bank, mag 6% (zes procent!) voor de aankoop van LIm rente vergoedt. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK AMERSFOORT De deputaten voor correspondentie met de hoge overheid hadden het ker kelijk huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus niet bij mogen wonen. Dit heeft de sy node van de Gereformeerde kerken-vriigemaakt te kennen gegeven. De synode is van oor deel. dat men aan een uitnodi ging van de Koningin wel eer biedig gevolg moet geven, maar niet wanneer dit in strijd is met de wil van God". Aan de synode werd onder andere een voorstel voorgelegd waarin staat: .dat de trouwdienst in wezen een kerkelijke bijeenkomst was van oecumenische allure en dus in wezen in striid met het Woord van de Heer der Kerk en de daarop ge gronde belijdenis van de Gerefor meerde Kerken in Nederland". In de uiteindelijke uitspraak werd al leen de eerste helft van deze zin op genomen. De synode heeft zich ook beziggehou den met de modernisering van de Heidelbergse catechismus. Ze was van oordeel, dat de deputaten, die ze daarvoor had benoemd, hun opdracht slechts ten dele hebben uitgevoerd en dat het door hen gerevideerde Ond; ni:s een boycot van de commu nistische landen, zal 29 november tocb 7"arl de internationale conferentie van de Verengde Nat>s over de industriële |R0rnw ontwikkel in# :a de Griekse hoofdstad iMadrt Athene worden gehouden. 'Major nET WEER IN EUROPA Zfirich ;Cenèv« ontwerp nog oneffenheden vertoont. Opdracht Ze heeft nu aan nieuwe deputaten op dracht gegeven hiermee verder te gaan en van het werk verslag uit te brengen aan de volgende synode, zo dat deze tekst zal kunnen worden vrijgegeven voor publicatie. Ook heeft de synode het rapport be handeld over de doop van wettig ge adopteerde kinderen. De commissie voorstellen ontmoetten bezwaren bij twee van haar leden, die een aparte minderheidsnota hadden ingediend, namelijk ds. H..D. van Kersen en ds. D van Houdt. Deze vroegen of het wel juist is de wettige adoptie te aanvaarden Met twee stemmen tegen en een ont houding besloot de synode geen nieuwe deputaten te benoemen voor de samenspreklng met de Christe lijke Gereformeerde Kerken. Dit be sluit zal met een begeleidende brief worden gezonden aan de eerstko mende generale synode van de Chris telijk Gereformeerde Kerken. ROME De bisschoppen in Rome zijn begonnen aan het onderwerp dat vooral voor de protestanten van belang is: het gemengde huwelijk. Hoewel gehoopt wordt dat de conferen tie een nieuwe en voor protestanten meer aanvaardbare regeling zal adviseren, is het rap port dat ter bespreking aan de bisschoppen werd voorgelegd in eerste instantie een grote te leurstelling. Leden van het rooms-katholieke secretariaat voor de eenheid zouden reeds heb ben verklaard dat de wijze waarop het werd ingediend voor hen totaal onaanvaardbaar is. De 72-jarige kardinaal Paolo Marel la, hoofd van het Vaticaanse secreta riaat voor de niet-christenen leidde het rapport in. Hij concludeerde dat gemengde huwelijken. tussen rooms-katholieken en andere christe nen dus. „een gevaar voor het geloof. Volgens het officiële persverslag verklaarde hij: „Het geloof is een zo kostbaar geschenk dat het tegen elke prijs bewaard moet wo-den. Hoewel God ons beveelt de caritas te beoefe nen tegenover alle mensen, verbiedt Hij niettemin elk samengaan met de genen die niet tot het tehuis van het geloof horen. De kritiek van de leden van het secretariaat voor de eenheid geldt vooral deze laatste uitspraak. Zij zeg gen dat dit rapport misschien wel kan gelden voor huwelijken tussen christenen en heidenen, maar zeker niet voor huwelijken tussen rooms-katholieken en andere christe- WAARBORGEN De eerste sprekers, die opnieuw niet met name genoemd werden pleit ten gisteren voor handhaving van de „waarborgen" die een niet-roomse partner moet geven. Hij moet belo ven dat de kinderen rooms-katholiek gedoopt en opgevoed zullen worden. Er gingen echter ook stemmen op die meenden' dat de jongste instructie van het vorige jaar te scherp is. Die werd toen gepubliceerd door Ottavi^- ni's congregatie voor de geloofsleer. Zij wilden de bisschoppen zelf ruime re bevoegdheden verlenen, zodat zij zelf dispensatie kunnen geven van de belofte die de niet-roomse partner moet afleggen. In Nederland doen de bisschoppen dat reeds vaak op eigen houtje. In alle bisdommen, behalve in hej bisdom Roermon-d, kan een bisschop zelf een huwelijk toestaan waarbij alleen maar van het echtpaar ge vraagd wordt dat zij hun eventuele VOORSCHRIFT De bisschoppen ontdekten een vrij wel vergeten voorschrift dat toestond dat bisschoppen zelf dispensatie ge ven als het aantal gemengde huwelij ken te groot wordt om steeds aan Rome verzoeken in te dienen voor dispensatie. Zoals met ieder onderwerp, dat maar enigszins in het vlak van de huidige spanningen ligt. ontstond er al direct op de conferentie van bis schoppen een conflict. Kardinaal Ma rella leidde niet alleen het onderwerp in, maar probeerde oofc om de bis schoppen te vertellen hoe üj het moesten zien. En hij gebruikte daar bij zinnen en voorbeelden die sommi ge bisschoppen bekend in de oren klonken. Zij waren namelijk genomen uit een oorspronkelijk rapport van Otta- viani's congregatie, dat zo negatief was dat het secretariaat, voor de een heid van kardinaal Bea dreigde met een minderheidsnota te zullen ko- Snuif'en wrijf Uw verkoudheid v Het was trouwens al merkwaardig dat de congregatie van Ottaviani het eerste rapport opstelde, terwijl het secretariaat van Bea reeds herhaalde malen over dit onderwerp contact had gehad met de mannen van de Wereldraad van Kerken. Kardinalen zouden geen kardinalen zijn als ze daarvan geen competentiestrijd had den gemaakt. Het gevolg was dat paus Paulus ingreep en medewerkers van beide kardinalen samen aan het werk zette om een nieuw rapport te schrijven. Maar toen kon geen van beide kardi nalen het rapport inleiden. Dat moest gedaan worden door kardinaal Marel la wiens secretariaat geen enkele be moeienis had met het rapport, en die er dus onbevooroordeeld tegenover zou staan. Maar toen deze kardinaal het rap port ging inleiden met allerlei zinnen die letterlijk te lezen stonden in het rapport dat onder de tafel is terecht gekomen, was het geen wonder dat in sommige hoeken van de zaal de bloeddruk aanmerkelijk steeg. Het laatste woord over deze affaire zal nog wel niet gesproken zijn, althans niet in de wandelgangen. Kalenders voor een goed doel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ook nu weer zijn er enkele kalenders 1968 verschenen die een aparte vermelding verdienen. Niet alleen vanwege de mooie uitvoe ring, maar nog meer om het doel waarvoor ze zijn uitgegeven. De Pro Juventute Oranjekalender 1968 bevat weer bijzonder mooie fo to's in kleur van de koninklijke fami lie. Hoogtepunten zijn er genoeg ge weest: het huwelijk van Margriet en de geboorte van Willem-Alexander. .Pro Juventute probeert kinde- ren-in-moeilijkheden van alle gezind ten te helpen en dat kan gedaan wor den door. onder meer, de opbrengst van deze kalender: 3,90 (verzend kosten 0,60 extra), verkrijgbaar bij alle verenigingen Pro Juventute, en tegen betaling op giro 517400, Kalen deractie Pro Juventute. Postbus 7101, Amsterdam. Voor buitenlandse rela ties is een viertalige kalender uitgege- De Zonnehuiskalender 1968 is een uitgave van de Christelijke vereni ging tot verpleging van langdurig zie ken en invaliden Het Zonnehuis. De combinatie zieken en bloemen is ook dit jaar aangehouden: het is als het ware het bezorgen van een kleurrijk boeketje op kunstdrukpapier bij een Ook voor de Zonnehuiskalender geldt: uw guldens zijn zelden beter besteed. Voor 2 aan de deur ge kocht; per post gezonden na overschrijving van 2,50 op gironum mer 661 van de Vereniging Het Zon nehuis in Utrecht. (Vai kerkredactie) AMSTERDAM Als alles naar wens gaat zal over vijf jaar de nieuwe bijbelvertaling in de Friese taal gereed zijn. Er zaL tegelijk met het,Oude en met het Nietrwe Testament worden begonnen. De nieuwe Friese bijbel zal een oecume nisch karakter dragen en nauw aansluiten bij de resul taten van de hedendaagse bij belwetenschappen en dichter bij de tegenwoordig levende taal staan. De plannen voor een dergelijke ver taling zijn in een verder stadrum van ontwikkeling gekomen. De commis sie. die het voorbereidend werk op zich heeft genomen, heeft besprekin gen, gevoerd met de aanstaande verta lers theologen zowel als taalkundi gen om te overleggen over een te volgen werkschema. Deze commissie werkt in het ver volg samen met de vertalers onder de naam „Yntertsjerklik Kommisje foar in nije Bibeloersetting", Tot voorzit ter van deze werkcommissie is be noemd mr. dr. K. de Vries, we tenschappelijk. directeur van de Fryske Akademy. terwijl het secreta riaat in handen is van ds. B. Smilde, gereformeerd predikant te Gorredijk. Secretariaat Dit secretariaat is van 15 november af gevestigd in het Coulonhüs, Doele- straat 8 te Leeuwarden. Het Nederlandsch Bijbelge nootschap en de Katholieke Bij belstichting hebben van de aanvang af de initiatiefnemers geadviseerd. Zij staan beide achter dit werk. Ook het provinciaal bestuur van Friesland heeft voor deze nieuwe vertaling een flinke geldelijke steun toegezegd. Verder is er een beroep gedaan op alle kerken in Friesland om hier de schouders onder te zetten. Men hoopt nog deze winter met het werk te beginnen. Tot vertalers-theologen zijn be noemd ds. R. Bijl. ds. H. J. Brouwer, ds. F. Dijkstra, ds. H. Dijkstra, dr. S. -Galama (rooms katholiek) en ds. B. Smilde. De taalkundigen zijn: prof. dr. J. H. Brouwer, M. J. de Haan en Fedde Schurer. De supervisie berust bij de rooms-katholieke prof. dr. D. Deden, prof. dr. A. Visser en prof. dr. A. van der Woude en de taalkundige staf van de Frysk Akademy. Een actie is dezer dagen gestart, Prof. Horst in oratie: die de Friezen oproept vier kwartjes te geven voor de hervormde kerk van deze provincie. Een van die kwartjes is bestemd voor de Friese vertaling van de bijbel, een voor het vormingswerk, een voor het jeugd werk en een voor het recreatiewerk. 1 i i Trui met ideale, ronde hals. Fully fashioned. Zuiver Tasmanie scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Eén voorbeeld uit de modi euze, praktische najaarscollectie van Delana. Maat 116-164, prijs vanaf ƒ18,50. kindermode, tricotmode AMSTERDAM Aan de Universiteit van Amsterdam heeft de doopsgezinde kerkhis toricus dr. I. B. Horst zijn ambt - aanvaard als buitengewoon hoogleraar. Hij werd door de Doopsgezinde Broederschap met ingang van 1 januari jl. be noemd. In zijn oratie sprak hij over „Erasmus, de wederdo pers en de problematiek van godsdienstige eenheid." Dr. Horst is een Amerikaan en sprak in het Engels. De kenmerkende Nederlandse bij drage aan de Noordeuropese renais sance en reformatie werd door Erasmus en de wederdopers geleverd in de beginperiode, zei prof. Horst. Daarom heeft Nederland en hebben de Nederlandse universiteiten een bij zondere verantwoordelijkheid om een studie te maken van deze invloed. Verwantschap Huizinga en andere historici heb ben gewezen op de verwantschap tussen Erasmus en de wederdopers. Hoewel deze laatsten door de grotere kerken verloochend en onderdrukt werden, schonken de Erasmianen eni ge aandacht aan hen en hadden die een grote invloed op hen ten gunste van de eenheid van de kerk. Hoewel, zei prof Horst, de poging van Erasmus en de zijnen om de eenheid tussen rooms-katholieken en protestanten te bewaren op het conci lie van Trente mislukte, is hun tole rantie overgenomen door leiders als Willem van Oranje en Thomas Crom well. Onder hen leerden vele weder dopers weer wat verdraagzaamheid betekent en velen keerden tot de staatskerken terug. Van onze kerkredactie) STUTTGART In Duitsland hebben leiders van het diakonale werk van de kerk scherp geprotesteerd tegen het plan om 150.000 ton tarwe tot veevoer te verwerken, omdat de oogst te groot zou zijn. Dit voed sel moet beschikbaar gesteld worden voor gebieden waar honger heerst. De directeur van het Duitse werelddiakonaat, Ludwig Geissel, heeft de regering geschreven dat het volkomen onverantwoord is om voedsel voorraden in onze tijd te vernietigen. In plaats van acht miljoen Duitse marken uit te "trekken om van goede tarwe veevoer te ma ken, schrijft hij. kunnen dit voedsel ei: veel beter gebruikt worden voor hulp a gebieden. VOEDSEL VOOR HONGERENDEN Dr. Geissel erkent dat er overal in Europa overschotten aan tarwe bestaan. Maar omdat er :dc:. een vaste prijs voor dit graan is vastgesteld, z-niemand er schade van ondervinden als deze overschotten ter beschikking komen van hulp programma's. Hij deelde mee dat het Duitse diakonale werk haar best doet de beschikking te krijgen over zoveel mogelijk tarwe. Ook de leider van de inwendige zending in Baden, ds. Wilhelm Ziegler uit Karlsruhe, heeft reeds een protest laten horen. Hij schreef het parlementslid dat de CDU van Baden in de bondsdag vertegenwoordigt, dr. Max Güde: Ik verzoek u als parlementslid te informe ren of het werkelijk waar is dat voedselvoor raden vernietigd zullen worden. Zo ja. wilt u ons dan helpen om te zorgen dat deze tarwe ter beschikking komt van de grote hulpacties zoals „Brot für die Welt" en „Misereor", opdat honge- rigen gevoed zullen worden? Het standpunt van de wederdopers dat een volledige scheiding noodzake lijk is tussen kerk en staat is echter pas in deze moderne tijd gemeengoed geworden in de westerse wereld, al dus prof. Horst. Amsterdam Prof. Horst werd in 1915 in de Ame rikaanse stad Lancaster geboren. Hij studeerde eerst aan het Goshen Colle ge en behaalde in 1951 zijp masters-graad aan de Universiteit van Pennsylvania. In 1954 deed hij doctoraal examen aan de Universiteit van Amsterdam en in 1966 promoveerde hij daar c laude op een proefschrift getiteld: The Anabaptists and the English Re formation to 1558. Sinds 1955 doceer de hij geschiedenis en kerkgeschiede nis aan het Eastern Mennonite Colle ge te Harrisonburg NED. IIERV. KERK Beroepen te Gouda (vac. G. J. r Bogerd - toez.): H, C. v. Itterzon te Rhoon; te Eemnes-buiten: W. v. Hen- nekeler te Zwartebroek; te Den Bom mel (toez.): C. Snoei te Langerak be zuiden De Lek: te Drachten (wijk zuid-oost): B. C. Juckema te Mark nesse (N.O.P.). Bedankt voor Wanneperveen en voor Terkaple (toez.): B. M. ter Haar te Husselo. Beroepen door de Nederl. Prot. Ge- meensch. te Luxemburg: R. G. H. Boi- ten, prèd. voor buitengew. werkzaamh. (direct. Sticht. Oude Zijds 100) te Am sterdam GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde: te Heemse (2e pred pl.) en te Zuidwolde (Dr.): F. de Jonge te Emmer-Compascuum; te Baflo: G. Sinia te Ee (Fr.): te Bos koop (vac. G. Vesseur); H. Dijkstra te Wormerveer. Aangenomen naar Amsterdam-Nieu- wendam: G. M. W. Steen te Harden- berg. Benoemd tot legerpred. in lang ver band (4 jaar) met standpl. Utrecht J. Snel te Rheeden-De Steeg. GEREF. KERKEN (vrygem.) CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee voor evange lieverkondiging in Israël met stand plaats Jeruzalem: W. v. Dijk te Hille- gom. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Groningen: L. Oost te Veendam. die bedankte voor En schede EVANG. BROEDERGEM. Beroepen te Haarlem: N. M. Erflé, laatstel. zendingspred. in Suriname, woonacht. te Zeist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2