NIETS IN HET GEHEIM JAMIN Neef slaat tante neer met hamer Meisje in vlammen Commentaren Betrokkene wist ervan Nieuwe Danlon wordt groter Storm over Holland Dinsdag 17 oktober 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 SPREUK De wereld zou beter zijn, indien mannen altijd zoveel geduld hadden, als bij het hengelen. MONROE VERGOEDING KAMERLID NAAR 25.000 zie pag. 5 „Het is een boodschap van Rita......" Bisschoppelijk touwtrekken over „gemengde huwelijk" pag. 2 MBV uiteg!» .•.vv.'iJPI Minder wind DE BILT Een actieve de pressie trok de afgelopen nacht vSn Ierland naar de Noordzee. De wind wakkerde langs onze kust aan tot zuidwesterstorm. De stormdepressie trekt de komende 24 uur in noordooste lijke richting naar Skandinavië, zodat de wind geleidelijk zal gaan afnemen. Een nieuwe sto ring echter, gevuld met koude en onstabiele lücht. en afkomstig van het zeegebied bij IJsland, trekt in zuidoostelijke richting over de Noordzee in de richting van De nemarken. Het weer behoudt in onze stre ken daarbij een wisselvallig ka rakter, zodat ook morgen op enkele buien gerekend kan wor den. De temperaturen zullen aanmerkelijk lagere waarden be reiken dan vandaag. DE BILT Half tot, zwaar be wolkt met plaatselijk enkele buien. Aan de kust tijdelijk nog harde, overigens krachtige tot matige westelijke wind, lagere temperaturen. 18 oktober zon op 7.09; onder 17.41; maan op 17.32; onder 5.51. pindarotsjes niet duur wel heerlijk Spoedig beslissing lot Soebandrio DJAKARTA De waarnemend president van Indonesië, generaal Soe- harto, zal waarschijnlijk nog deze maand juridisch en politiek advies krijgen over het gratieverzoek, dat de oud-minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, heeft ingediend nadat hij vorig jaar op grond van zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965 ter dood was veroordeeld. Kort daarna zal Soehar- to een beslissing over het lot van Soebandrio nemen. Gisteren is de 182ste Russische Kosmos-satelliet gelanceerd. Over de vlucht werden zoals gebruikelijk geen bijzonderheden bekendgemaakt. Alle apparatuur zou goed functione- Na onze publikatie van zaterdag over het inwinnen van inlichtingen over stu denten aan de Leidse universiteit is men aan alle universiteiten en hogescholen deze zaak gaan onderzoeken. Niet altijd bleek de rector magnificus op de hoogte. De BVD zelf is het commentaar niet schuldig gebleven. Ook Amsterdamse universiteit sluit kaartenbak voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst maar BVD-chef Kuipers verweert zich (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het hoofd van de Binnenlandse veiligheids dienst, drs. A. Kuipers, zal met het bestuur van de Leidse universiteit een bespreking hebben 'bver het inwinnen van informaties door de BVD in universitaire kring. Drs. Kuipers is nogal ontstemd over de uitlatingen van de studenten Adam Vondeling en Rob van Harrewijn (zie ook elders in ons blad) die de indruk hebben gewekt dat aan de uni versiteit op geheime wijze inlichtingen werden ingewonnen. sche Hogeschool niet mogelijk. De BVD kan er, net als ieder andere instantie of particulier, informeren of iemand een doctoraal examen heeft afgelegd. De ministeries van binnen- en buitenlandse zaken doen dat regelmatig. Niemand wordt ech ter tot de administratie toegelaten. Overigens heeft in Rotterdam nog nooit iemand zich als BVD'er gele gitimeerd. De PvdA-fractievoorzitter drs. Den Uyl wil de Kamercommissie voor de BVD kan er, net als iedere andere spoedigste laten vergaderen. Hij wenst de kwestie tot op de bodem te zien uitgezocht. Volgens de heer Kuipers werden normale studiegegevens gevraagd in het kader van een antecedentenon derzoek naar een sollicitant voor een vertrouwensfunctie bij de rijksover- De betrokken sollicitant was ervan op de hoogte dat dit zou gebeuren. De BVD is heus niet de enige instan tie die soortgelijke gegevens aan het bureau Inschrijvingen en inlichtin gen van de universiteit vraagt, aldus drs. Kuipers. Ook elders ntussen isl gebleken dat de Bin nenlandse veiligheidsdienst ook ac tief is geweest in andere universi teitssteden. In Amsterdam heeft de rector magnificus van de Gemeente lijke universiteit, prof. mr. J. van der Hoeven, er een eind aan gemaakt. Volgens prof. Van der Hoeven dient de relatie tussen, studenten en uni versiteit er een te Zijn van vertrou wen. Persoonlijke gegevens van stu denten moeten bij de universiteit absoluut veilig zijn. Ook prof. v. d. Hoeven zal de universitaire diensten laten weten dat niemand verplicht kan worden inlichtingen te verstrek ken. Ook bij de universiteit van Nijme gen heeft de BVD inlichtingen ver zameld (geen persoonlijke gegevens, alleen administratieve). De VU, Utrecht, Groningen hebben nimmer gegevens aan de BVD verstrekt, in Delft is men daar niet zo zeker van. In Rotterdam is grasduinen in de administratie van de Ned. Economi- EMMEN De Danlonfabriek zal snel worden herbouwd en veel gro ter worden dan het complex, dat zondag door het vuur werd wegge vaagd. Danlon krijgt er in de nabije toekomst de terreinen bij van de eveneens afgebrande Touwfabriek en van de Carrosseriefabriek. Besloten werd verder de loon administratie van de Danlonfabriek onder te brengen bij Drentea in Em- De fabrieksmeisjes, die nu werk loos zijn, zullen op kosten van Dan lon huishoud- en kookcursussen kunnen volgen. In Ter Apel is een fabriekshal be schikbaar, waar het werk ten dele kan worden hervat. Het Danlon- personeel zal daar om de dag rou leren. Het personeel heeft besloten bij Danlon te blijven. Niemand zal el ders solliciteren. Vandaag is hel opruimingswerk begonnen. Zoals de foto hieronder laat zien, biedt het complex een macaber beeld. Over een week hoopt men het terrein schoon te hebben. Al vijf ton voor het Deelerwoud AMSTERDAM De actie „Be houd het Deelerwoud" zal volgens de Vereniging tot behoud van na tuurmonumenten een succes wor den. Er is al een bedrag van 504.000 ontvangen, sinds het begin van de lid 50.000. Er hebben zich boven dien 2.500 personen opgegeven als lid van de vereniging. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In haar wo ning in de Agniesestraat 69 b is maandagmiddag om ver moedelijk drie uur de 76-jarige mevrouw N. A. Sappelli-Ha- meetman met een hamer neer geslagen. De vrouw, die ver scheidene slagen op het hoofd kreeg, is in zorgwekkende toe stand naar het Bergwegzieken huis gebracht. Dankzij de oplettendheid van een taxi-chauffeur kon kort daarop de waarschijnlijke dader worden aange houden. Het is de 56-jarige boomkwe ker uit Zoetermcer J. Ch. H. wiens echtgenote een nicht is van mevrouw Sappelli. De man was totaal in de war. Tot gisteravond hadden de verhoren nog niets opgeleverd. De politie heeft nog geen idee wat het motief is. Een van de aanknopingspunten is dat de vrouw, die even bij kennis kwam, heeft gezegd: „Mijn neef heeft mij geslagen." De hamer werd in het huis gevonden. Water stijgt weer in Argentinië BUENOS AIRES De Argentijn se hoofdstad wordt bedreigd door een nieuwe watersnood. Vorige week kwamen al vijftig mensen om bij de overstromingen. Nu regent en stormt het en men vreest, dat het water van de Rio de la Plata nog verder zal stijgen. Meer dan 90.000 ■luchtelingen waren al teruggekeerd naar hun huizen. Zij zullen nu weer weg moeten. Er zouden reeds 50 vermisten zijn. Uit Buenos Aires en de voorste den worden tal van plunderingen gemeld. Olie op de weg: verkeer ontwricht DORST Tienduizend liter diesel olie, afkomstig uit een lekk-3 tankwa gen, heeft gisteren op de rijksweg Breda-Tilburg ter hoogte van Dorst (gemeente Oosterhout) het nodige ongerief veroorzaakt. Acht uur lang moest het verkeer worden omgeleid. De tankwagen, bestuurd door de 39-jarige G. S. uit Bussum, reed door een klapband tegen een boom. De tank sloeg lek, waardoor een groot deel van de 32.000 liter dieselolie Volgens een snel ingesteld buurton derzoek zou de man al eerder op de dag, om ongeveer twaalf uur, op be zoek zijn geweest. Hij en zijn vrouw kwamen regelmatig bij hun tante op De taxi-chauffeur heeft verklaard dat hij bij het Centraal Station de man had opgehaald, die hij naar diens tante moest brengen. Bij het huis had hij de chauffeur gezegd te wachten. Toen hij terugkwam zat hij onder het bloed. Dit zette de chauffeur aan het den ken. Toen dan ook de man zei dat hij even terug moest naar zijn tante, weer het huis binnenging, waarschuwde de chauffeur de politie. De boomkweker kwam net het huis uit toen de politie arriveerde. De man werd aangehouden. In het huis vond de politie op een gangetje tussen de eerste en de tweede verdie ping de bewusteloze, ernstig gewonde w liggen. Het slachtoffer woonde alleen op de tweede etage. NEW YORK TIMES: Russen willen kernlading in de ruimte NEW YORK Amerikaanse des kundigen geloven dat negen van de Russische ruimteproeven in het af gelopen jaar ten doel hadden tech nieken uit te proberen om een kern lading van een platform in de ruim te naar de aarde te brengen. Dit meldt vandaag de New York Times. De proeven, die op 17 september 1966 zouden zijn begonnen, betrof fen in alle gevallen een satelliet, die hield. Er zijn geen aanwijzingen dat slechts een baan rond de aarde aan- al werkelijk nucleaire of conven tionele wapens zijn gebruikt. Volgens het blad meenden de des kundigen aanvankelijk dat de Rus sen de proefnemingen en het doel daarvan geheim wilden houden, maar zij nemen thans aan dat Rus land de Verenigde Staten juist op de hoogte wil brengen, dat ze dergelij ke proeven nemen. De gemeentebesturen van de aan de Rijn- en Lekoevers grenzende Utrechtse gemeenten Amerongen, Houten, Lopik, Rhenen, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede en IJsselstein zullen hun gemeenteraden binnen kort voorstellen een recreatieschap Rijn- en. Lekoevers in het leven te roepen. Dit schap moet de recreatie in dit gebied behartigen. over de weg stroomde. Een Schie- damse firma is met een chemisch ap paraat urenlang in touw geweest om de olielaag te verwijderen. Annie M. G. Schmidt is onder scheiden met de Gouden Harp van de Stichting Conamus omdat zij zich op bijzondere wijze verdiens telijk heeft gemaakt voor de Ne derlandse amusementsmuziek. Hetty Blok (zuster Klivia) en Leen Jongewaard (Gerrit), hoofd rolspelers in Ja zuster, nee zuster, gaven aan hun vreugde over de onderscheiding uiting door Annie Schmidt hartelijk te omhelzen. ROTTERDAM De eerste herfst- i storm van dit jaar, die vanmorgen over onze omgeving loeide, bereikte af en toe kracht negen. Het drukke ochtendverkeer op de rijkswegen kreeg het zwaar te verduren door de hevige rukwinden. De Zuidwester, die bij een vrij hoge temperatuur woedde, deed in de steden hevige aanvallen op losse dakpannen en niet zo stevig be vestigde televisiemasten. Hier en daar was de schade aanzienlijk. Bij het hoofdbureau van politie in Amsterdam waren vanmorgen om half elf al zeker duizend meldingen binnengekomen over schade. „Onze vijf lijnen zijn constant bezet en we kunnen gerust spreken van een noodtoestand", zei een politie-woord- voerder. Het Oosterpark in Oost werd ge sloten wegens gevaar voor omwaai ende bomen. Het dak van de Emma- kerk aan d Hugo de*Vrieselaan staat op instorten. Bij een hevige rukwind is de ach tergevel van de boerderij van de heer A. Schakel aan de Broekse- weg in Meerkerk ingestort. In Den Haag waren vanmorgen enkele honderden meldingen over schade binnengekomen. Een man werd gewond toen een schutting omwaaide. Op de rijksweg Den HaagAm sterdam, enkele kilometers ten zui den van Schiphol, zijn verkeersop stoppingen ontstaan als gevolg van een aanrijding, waarbij veel auto's betrokken waren. Het verkeer was uren gestremd. krachtige wind heeft waarschijnlijk een grote rol bij de botsing gespeeld. Er deden zich geen ernstige persoonlijke ongeluk ken voor. STORMAVERTJ VOOR SCHEPEN DEN HELDER De Zuidwester- storm heeft vanochtend enkele sche pen in moeilijkheden gebracht. Op de Waddenzee liep de Duitse kust vaarder Neckar (400 ton) aan de grond. De zeesleepboot Titan ging voor hulp uit IJmuiden naar de Wadden. Ter hoogte van Harwich raakte de Noorse tanker Astrid Elisabeth (10.267 ton) lek. Het water stroom de de machinekamer binnen, waar na om sleepboothulp gevraagd werd. In haar slaap verrast Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ons parlement TT/TL EEN volk een volksvertegen- woordiging hebben, sterk ge noeg om behoorlijk samenspel mèt, en zonodig tegenspel aan, de rege ring te leveren, dan moet het die volksvertegenwoordiging daartoe ook in de gelegenheid stellen. In dit opzicht kan een volksvertegen woordiging ook zo sterk zijn als het volk dit zelf wil. Er wordt vaak geklaagd over onvol doende inbreng van het parlement in het regeringsbeleid. Maar dan moet de vraag rijzen, of dat par lement daartoe bekwaam en krach tig genoeg is. Ook een gezonde de mocratie kost nu eenmaal geld. Wij weten dat een voorstel, als thans ingediend, om de vergoeding van Tweede-Kamerleden te verhogen, bij vele landgenoten niet al te best pleegt te vallen. Men bezie dit ech ter met de ook hierbij onmisbare wijsheid. Naar zijn aard staat in het meer gewone werk een parlement toch al zwak tegenover een regering. Het is als regel, ook voor de uitoefening van zijn normale taken, nauwelijks voldoende geïnstrumenteerd. Zeker, het kan soms een kabinet naar huis sturen, maar dat is dan ook wel een paardemiddel. Nee, de proble matiek schuilt elders. Een behoor lijke honorering behoort tot de aan pak ervan. AMSTERDAM Een uit slaande brand, die door de sterke wind fel werd aangewakkerd, heeft vanmorgen omstreeks twee uur in het hoekhuis van de Rustenburgstraat en de Ferdi nand Bolstraat in Amsterdam het leven van de zeventienjarige Bianka Sluiters geëist. Nog drie andere mensen zijn naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer had grote moeite met het bestrijden van de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. De wind joeg de vlammen vele meters boven de daken uit, zodat het vuur op grote afstand gezien kon wor den wat grote belangstelling tengevol- Regenpijp Het slachtoffer sliep samen met haar negentienjarige zusje Agnes op de derde verdieping, waar zij door de vlammen verrast werden. Agnes liep lichte brandwonden op. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de overige bewoners van de derde ver dieping zich langs de regenpijp moesten redden. Een bewoner van de tweede verdie ping werd eveneens met brandwon den opgenomen in het ziekenhuis. De derde gewonde was de 25-jarige K. Smit, die bij zijn pogingen om hulp te verlenen aan zijn knie gewond raak te. De rampendienst heeft de bewo ners van de door de brand, het bluswater en de rook onbewoonbaar geworden huizen opgevangen. Nage gaan wordt of de belendende perce len bewoond kunnen blijven. Bus in ravijn: 41 doden SEOEL Zeker 41 mensen zijn om het leven gekomen en twaalf ge wond geraakt toen de toerbus waarin zij zaten, gisteren van een steile rots naar beneden stortte. Het gebeurde op tweehonderd kilometer ten zuid oosten van Seoel (Korea). De meeste slachtoffers zijn bejaarde vrouwen die een tochtje naar boeddhistische tfempels maakten. Twintig mensen verdronken en veertig werden er gewond, toen een autobus van een brug in een rivier stortte op het eiland Samar (Philippij- De Groot W7AARIN geen enkele ontevreden communist is geslaagd, dat heeft nu de tijd bewerkt: Paul -de Groot treedt af als Nederlands communis tenleider. Intussen hebben heel wat partijge noten hun onbehagen over zijn lei derschap met uitstoting uit de partij moeten betalen. Onder De Groot is de CPN er, ook wat haar kader be treft, bepaald niet groter op ge worden. Tot op het laatst echter slaagt De Groot erin, zijn stempel op de CPN te drukken. Zoals bekend had hij duidelijke voorkeur voor de Chinese vleugel en stond hij tegenover de Russische Sow jetunie met kritiek. Welnu, wij vinden deze kritiek te rug in het, tegelijk met rijn nade rend afscheid afgekondigd, besluit, niet deel te nemen aan de Russische jubileumviering. Daarmee heeft De Groot, ook en zelfs bij zijn afscheid, zijn partij dus nog wel duidelijk in een bepaald beleid het zijne vastgedrukt. Men mag benieuwd zijn, hoelang de geest van deze kleine Nederlandse dictator over zijn, onder hem zeer geslonken, partij nog blijft heersen. Watersnood in Aberfan ABERFAN In het rampdorp Aberfan in Wales zijn meer dan 300 mensen geëvacueerd, omdat hun hui zen twee meter in het water staan. De rivier de Taf werd door de hevige re genval buiten haar oevers gestuwd. Het laagste deel van het dorp is over stroomd. Zaterdag is het een jaar ge leden, dat in Aberfan 144 mensen on der het puin van een verzakte afval berg werden bedolven. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1