Zuidelijk Flevoland is morgen een polder Bronzen medaille Wilma v. d. Berg de stad en dokter Moore Hockeyteam op verlies tegen Australiërs ORANJE-SUCCES IN MEXICO 11 DINSDAG 17 OKTOBER 1967 DEN HAAG De Ringdijk rond Zuidelijk Flevoland zal morgen in aanwezigheid van koningin Juliana worden geslo ten. Direkt hierna wordt be gonnen met het leegpompen van deze polder wat ongeveer een half jaar duurt. Als het ge bied is drooggelegd, is 42.400 hectare aan het Nederlands grondgebied toegevoegd. De nieuwe polder zal in 1970 voor de eerste bewoners toegankelijk zijn. De meeste bewoners worden pas na 1975 verwacht. Alle Zuider zeepolders zullen in het jaar 2.000 driehonderd- tot vijfhonderdduizend bewoners herbergen, van wie 100.000 in Lelystad. Zuidelijk Flevoland en Oostelijk Flevoland (het is de bedoeling dat deze gebieden tot één polder worden samengevoegd) en de Markerwaard (in 1980 gereed) zullen van het „oude" land gescheiden blijven door een serie randmeren om te voorkomen dat er in het „oude" land ongewenste wijzigingen in de stand van het grondwater optreden. Ir. F. L. van der Bom, hoofd dienst Zuiderzeewerken, zei gisteren dat de aanvankelijke bedoeling van de Zuiderzeewerken was om de landbouwgronden in ons land te ver groten. Nu is de winning van land bouwgebieden niet meer de belang rijkste factor, maar wel de behoefte aan grond in het algemeen. Zuidelijk Flevoland zal compleet ingericht per hectare 18.000 kosten, wat neerkomt op een totaal van 774 miljoen voor deze polder. Wan neer in 1980 ook de Markerwaard zal zijn drooggevallen, zal de be bouwbare oppervlakte van Nederland met ongeveer tien procent zijn ver groot, en het totaal oppervlak van ons land met zeven procent zijn toegenomen. NRU: Wereldomroep uit de Staatskas HILVERSUM Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft bij de Tweede-Kamercommissie voor cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk bezwaren ingediend tegen het regeringsvoorstel om d e Wereldom roep voortaan weer uit de luistergel den te financieren. De commissie, die vandaag bijeen is, heeft dit punt af zonderlijk op de agenda geplaatst. Het NRU-bestuur vraagt met klem het in 1954 ingenomen standpunt, dat de Wereldomroep ten laste van de algemene middelen moet komen, on verkort te handhaven. Openbaar Kunstbezit ooit op Nederland 1 HILVERSUM Alle programma's van de Stichting Openbaar Kunstbezit in de maanden oktober, november en december, die één maal in de veertien dagen op donderdagavond op Neder land 2 worden uitgezonden, zullen nu ook te zien zijn op Nederland 1 en wel elke week op de woensdagen van 15 november tot en met 27 lecember, steeds na afloop van het laatste jour naal. De NTS komt hiermede tegemoet aan de wensen van die abonnee's die alleen het eerste net kunnen ontvan gen. Deze tijdelijke regeling geldt niet LONDEN Het Pakistaanse hoc- keyelftal komt volgende week toch naar Nederland. De afgelopen dagen was er sprake van dat de oorspronke lijk vastgestelde trip met wedstrijden in Groningen, Enschede en Amstel veen niet zou doorgaan wegens reismoeilijkheden van de Pakistani. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. inwendig li chaamsdeel, 4. oud gewicht, 7. voor zetsel, 8. bijb. figuur, 10. maanstand, 12. lichaamsdeel, 14. hoogste punt, 15. jongensnaam, 16. voegwoord. 18. wel aan. 19. woestijngebied in het Z. van Israël, 22. de bovenste halswervel, 24. het verlies in een gevecht, 25. raapste len, 26. duivel, 28. bijwoord, 30. lid- woord(Fr), 31. wilde haver, 33. vaar tuig, 35. bloeiwijze, 37. soort onder- wijs(afk), 38. plaats in N.Brab, 40. Nederlands Gezag(afk), 41. zijde, 42. onbep.voornaamw. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. voor zetsel, 3. opening, 4. speelgoed, 5. voorvoegsel, 6. rivier in Engeland, 7. klank, 9. paard, 11. ploegbaas, 13.1ini- aal(ZN), 15. beeldschoon meisje, 17. in de richting naar omlaag, 18. monster, 20. een zekere. 21. mandje, 22. voeg woord, 23. turks bevelhebber, 25. ge bogen, 27. plaats in Drente, 29. term bij het schaakspel, 32. tevens, 33. munt in Siam, 34. steen, 36. meisjesnaam, 38. voegwoord, 39. scheik. element (afk.). Oplossing vorige puzzel. Horizon taal: 1. Belgen-ere, 2. ree-edelen, 3. erica-dito, 4. ma-Nemesis, 5. egel-nr-bes, 6. neg-Ao-pont, 7. en-ent-rode, 8. editie-ree, 9. natie-e den. Verticaal: 1. Bremen-een, 2. eer-agenda, 3. Leine-geit, 4. ge-cel-anti, 5. Edam-notie, 6. ne- der-pree, 7. Elis-boord, 8. re-tien-Dee, 9. Enos-Steen. Johnstone drie weken geschorst GLASGOW Jimmy Johnstone, rechtsbuiten van Celtic Glasgow en het nationale Schotse elftal, is maan dag voor drie weken geschorst. Hij werd op 23 september in de league wedstrijd tussen Celtic en St Johnsto ne uit het veld gestuurd. De schorsing van Celtic's „vliegende vlo" gaat pas op donderdag in, zodat hij woensdagavond nog wel mee kan spe len in de strijd om de wereldbeker tussen RC Argentina en Celtic, die in Glasgow zal plaatsvinden. In de returnmatch, die op 1 novem ber in Buenos Aires zal worden gespeeld, zal Johnstone echter niet worden opgesteld. Zijn plaats in het Schotse nationale elftal, dat zaterdag a.s. uitkomt tegen Ierland, zal wor den ingenomen door zijn clubgenoot Willy Wallace. Voor-Olympisch tornooi LONDEN Nederland heeft zijn eerste wedstrijd van het voor-Olym pisch hockeytornooi dat fn Londen wordt gehouden met 20 verloren van Australië. De ruststand was 10 in het voordeel van de Australiërs. Onze landgenoten speelden aanzien lijk beter dan negen dagen geleden tegen de Japanners, toen zij met 10 verloren. Nederland is tegen de win naar van het Olympisch brons van Tokio namelijk voortdurend in de aan val geweest, heeft ook betere kansen gehad, maar Australië maakte de doelpunten. De uitvallen van Australië waren zeer gevaarlijk. De twee doelpunten kwamen voort uit korte hoekslagen, waarvan Australië er in totaal vier mocht nemen. Nederland kreeg zeven korte hoèkslagen en gebruikte er niet Bij de Nederlanders waren Ebbens, Terlingen, Fokker, Elffers en De Lan- noy Meyer de uitblinkers. De twee Australis'che doelpunten kwamen op naam van Smart. De eerste uitslagen luiden: Oost-DuitslandSpanje 2=sl (lssl); JapanFrankrijk 10 (00) Nieuw Zeeland Belgie 20 (0-0) India Groot-Britannië 32 (02) West-Duitsland Pakistan 21 (0—1). Hollander van ASWH kreeg zware straf H. I. AMBACHT Geruit Hollander, voorhoedespeler van de voetbalclub ASWH uit H. I. Ambacht is door de KNVB voor zes bindende competitie wedstrijden geschorst wegens bedrei ging van de scheidsrechter na afloop van de op 30 september gespeelde wed strijd Unicum-AS WH. Doelman H. van Straten van Wou- drichem en J. den Hartog van Ameide zijn beide wegens natrappen van een tegenspeler voor vijf bindende wedstrij den geschorst. Newcombe wordt prof ■SYDNEY Wimbledonkampioen John Newcombe (Australië) en ande re vooraanstaande tennisamateurs zul len bij het begin van het komende seizoen professional worden. De be kende tennisjournalist Bill' Mordey meent te weten dat ook Roy Emerson en Tony Roche (beiden Australië), Manuel Santana (Spanje), Cliff Drysdale (Z Afr) en Roger Taylor (GB) de amateursport de rug zullen toekeren. De voornaamste reden tot de sta- tus-verandering zou zijn, dat Enge land het plan heeft Wimbledon toe gankelijk te maken voor zowel profs als amateurs. MEXICO CITY Tijdens de eerste finalerace van de inter nationale sportweken in Mexi co die gisteren zijn begonnen, heeft de Nederlandse atlete Wilma v. d. Berg een bronzen medaille gewonnen op de 100 meter sprint voor dames. Ach ter de Cubaanse Miguelia Co- bian, die ver voor de anderen door de finish snelde, vochten Wilman v. d. Berg en de Fran- Wilma v. d. Berg en de Fran- elkaar op baan één en acht een adembenemend duel uit om het zilver. Wilma had het Franse meisje dit seizoen reeds meerdere malen versla gen en ook ditmaal leek zij te zegevie ren. Maar het ontwikkelen van een finishfoto ontnam Nederland die il lusie. Even was de Nederlandse kolo nie teleurgesteld. Toen overheerste toch de vreugde, al bleef men twijfe len of de aangekondigdè tijden voor Cobian (11.4), voor Meyer (11.6) en voor Wilma v. d. Berg (11.7) de race wel juist weergaven. „Wat geeft het ook, we hebben ten minste eindelijk weer een atlete die in grote internationale wedstrijden het erepodium bereikt", zei een glun derende chef de mission J. H. v. Dok- kum. „En dat het nu juist een sprintster moest zijn...". Grote aanleg Wilma v. d. Berg kon haar presta tie van de series (11.5) niet geheel herhalen. Maar toch heeft zij blijk gegeven over grote aanleg te beschik ken en met nog een jaar voor de grote Olympische Spelen in het verschiet, is zij ongetwijfeld een be lofte. Een sterk punt in haar „wapen rusting" is een goede mentale instel ling. Die eigenschap heeft zij hard nodig gehad in de zenuwslopende strijd die aan de finale voorafging. De Mexicaanse organisatie vertoont hier en daar bedenkelijke feiten. Een heel detachement juryleden^ had zich op de trappen aan weerszijden van dc finish opgesteld, toen de finalisten voor de finale 100 meter dames naar de startplaatsen liepen. De meisjes bereidden zich voor op de start, had den zelfs de trainingspakken al uit, toen de juryleden en bloc de trappen afdaalden en in de catacomben van het stadion verdwenen. Koffietijd NOC-directeur Ad. Paulen bemerk te samen met de Zuidslavier Tacacs wat er aan de hand was en snelde druk gebarend de jury van aankomst achterna. De terugkeer van de man nen met de stopwatches had hee! wat voeten in de aarde. Bijna vijf minu ten nadat de atletes startklaar waren. kon de race beginnen. Maar nauwe lijks waren de meisjes de finish ge passeerd of de moeilijkheden begon nen opnieuw. Verkeerde volgorde, verkeerde tij den, rectificaties enzovoort... Het duurde een hele tijd voordat de offi ciële uitslag bekend was en Wilma v. d. Berg het brons in ontvangst kon nemen. De waarschuwingen die ir. Paulen heeft geuit voor het organisatorisch onvermogen van de Mexicanen, zijn niet ongegrond gebleken. De uilslagen luiden: De eindstand van de vijfkamp luidt (ach ter de punten de resultaten van de laatste twee onderdelen): 1. Anna-Maria Tothne Kovacs (Hong) 4.953 pnt (5,94 -23.5) (goud); 2. Billie Winslow (VS) 4.889 pnt (6.05 - 25.1) (zilver): 3. Snejana Yasoukova (Buig) 4.735 pnt (5.76 - 25.0) (brons): 4. Meta Antenen -t (6.25 - 24,9); 5. Jenny Mel- Konsek (Hong) 52.75 meter (goud. 2. Anita >8.8, 5. Luis Alvarez BrU)Ch(b(Zwed) 17.06 (zilver). 3. Ishida (Jap) 800 meter (finale) heren: 1. Dufresne (Pr) 1 min 48.8 sec (gouden medaille) 2. Kemper (West Did) 1.49.0 (zilver), 3. Jungwlrth (Tsjech) 1.49.4 (brons). 4. Ahmed (Tsjaad) 1.50.5, 5. Matuchewski (Oost Did) 1.52.6. 400 meter dames finale: 1. charlotte Cooke (VS) 52.4 sec (nieuw Amerikaans record) (goud). 2. Karin Walgreen (Zwed) 53.0 (nieuw zweeds record) (zilver), 3. Moni que Noirot (Fr) 53.7 (brons). 4. Ingela Erics son (Zwed) 53.9. 5. Lilian Board (Gb) 54-0. Vierdaagse Apeldoorn weer week vroeger APELDOORN De Apeldoornse Vierdaagse zal het komend jaar nog een week vroeger worden gehouden dan de laatste twee jaar. Voordien vielen de Vierdaagsen van Nijmegen en Apeldoorn op dezelfde data. De Apeldoornse Vierdaagse zal in 1968 in verband met de vakantie-spreiding worden gehouden van 9 tot/met 12 juli. TELEVISIE VAVWOM) Nederland I: STER: 19.03 KRO: 20.20 Repoi i. Congre voor net i^eitenaposiolaat. 20.: Het analfabetisme in de wt reld, doe. 21.00 In kleur: De Wrekers - Gevallen Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 computer. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 NTS: In kleur: Dubbelspion: Noord Vietnam. 22.00 Twee- duuster: Het mysterie der ruimtevaarders. TV-fllm. STER 22.26 Reclame. NTS: 22.30-22.35 Nederlands progr. kanalen: 2 en 10. 18.00 School tv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tiener- klanken. 19.35 Kwart-Eefje. 19.52 Meded. Aansl.: Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Nws. 20.25 De ratel. tv- ItAIHO MUIM.IV >IO~~l SË(V 1 13.00 Nws. 13.10 Actuallt. en kalender. 13.25 Gouden platen. tret. 14.00 Voor 16.02 Voor bov< Voor-Olymp. Hockeytorr Londen. Hilversum II. 298 m. N Woord. 7.15 Klassieke l Nws. 8.32 Act. 8.35 Llcl' Voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.o: Voor de Jeugd. 17.00 Stereo Koorzang. 17.15 Recht op er iret^rogr. 17.3" lljke liederen'. o: Lichte orkestmuz. 17.50 O- Hilvei FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nw 9.02 Lichte vokale muz. 10. wlndstr. (12.00 Nws). 12.30 Frag menten uit de musical: The sound of music. AVRO: 13.00 Nws. 13.02 Actuallt. 13.05 Vro lijk platenprogr, 14.00 Nws. 14.02 Muz. progr. van Neder- i|ga 0 Nws. 15.02 Ar- 10 17.00-18.0C Een scène itit Het Clubhuis, de eerste aflevering van de nieuwe jeugdserie van de KRO, Bart Bou- dewijn, die vanavond wordt uitgezonden/Van voor naar achter Tineke van Leer als tante Dina, me vrouw Anne Oostveen als RoosMarian Silber- stein als Juul, Ben van Baardwijk als Mario en Hans Nijpels als Bart. ui televisie radio 3 rriagnetopfions ik afspeel-apparatuur UI I alles pleit voor u, telefunken VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO/NTS r Unesco over het analfabetisme «documentaire) r De wrekers, dertiende aflevering: Gevallen sterren (kleur), r Nieuwspoort, r De bezetting (11) ,.De geheime verbindingen met Londen". Nederland 2 NTS r „Chantage in Rome" (kleur), uit de serie Dubbel- r \Perslag van de Phoenix, het schip van de Qua kers met medicamenten voor Vietnam, r Tweeduster met „Het mysterie der ruimtevaar- VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO r Het Promenade Orkest, het Klein Radiokoor solisten. r Internationaal muziekprogramma Nordring- moderne orkest- tour '67. r (NRU) Muziek van deze eeuv werken. Hilversum 2 KRO r Kamermuziek. r De uitdragerswinkel van Jean Anouilh (hoorspel) r Kunst. r Context: magazine waarin op de dingen wordt i/o«r .1 ff at ha Yount/ Toen de baarmoeder naar de eerste verdieping werd ge bracht om in het pathologisch laboratorium onderzocht te worden, strekte Armstrong even zijn rug. Zijn nek deed pijn en in zijn ooghoeken brandde het zweet. Hij zuchtte en boog zich weer ever zijn werk. De operatie was nog lang niet klaar. Hij werkte door, maakte voorzichtig hechtingen, zocht naar bloedingen, bracht de gewrichtsband in de lege ruimte aan, de blaa9 erover, hechtte opnieuw. Addie mocht bij haar werk als boerin niet gehinderd worden door lichamelijke zwakte. Perkins hielp hem met het sluiten, tot grote verbazing van Armstrong. Hij bleef de plaats van de assistent innemen, verdrong Armstrong niet, en liet hem in zijn eigen tgmpo werken. Toen ze klaar waren, knikte Armstrong ernstig naar Helen en zei: „Bedankt". Hij hoopte dat zij besefte hoe hij het meende. Hij wachtte terwijl zij Perkins' schort losknoopte, en toen zij haar eigen schort losmaakte, zei hij: ,,Je hebt gewel dig geholpen". Hij zag de ernstige bruine ogen boven het masker zacht worden als fluweel van optgetogenheid. In de wasruimte deed hij zijn schort uit en gooide het in de mand. Hij stond, met zijn rug naar Perkins, maar zijn woede was verdwenen. Zo had het werk hem in beslag genomen en hij was nu alleen nog maar moe. De twee doktoren stonden zich zwijgend naast elkaar te wassen. David kon bijna niet meer denken, hij verlangde alleen nog maar een douche. Per kins was het eerst klaar en liep naar de deur, zohder nog iets te zeggen. Maar toen hij zijn hand op de deur had, draaide hij zich even om en keek naar David die zijn han den afdroogde. Hij zei: ,,Het heeft erom gespannen, maar je hebt prachtig gewerkt, dokter". De vergunning voor Armstrong bleef langer uit dan nodig, zoals het zo vaak gaat. In die periode hoefde hij echter niet met zijn armen over elkaar te zitten, hij ontdekte welke dingen vlug in Vermont gingen en welke dingen onvoorstel baar lang duurden. Hij deed rij-examen, wat een hele morgen in beslag nam. Het examen was moeilijker dan hij verwacht had. Hij kocht een auto. Dat ging heel gemakkelijk. Hij had eerst bij Moore geinformeerd. „Zal ik een jeep kopen?" „Dat zou ik niet doen, Dave. In de winter is "het hier tamelijk ruw, maar de wegen zijn aardig onderhouden. Al leen hebben we wel eens last van sneeuwstormen. Er wonen maar een paar patiënten in de heuvels en die wegen kunnen wel eens slecht zijn. Maar elk jaar komen er minder van die patiënten. Alleen om hen houd ik een jeep. Je kunt de mijne altijd gebruiken als je hem nodig hebt. Perkins doet niet aan dat soort zaken. Hij gebruikt alleen een jeep om naar zijn optrekje op de top van de Mont Adamant te gaan." David had een kleine grijze auto gekocht, voorzichtig reed hij er de eerste tijd mee rond om het land te verkennen. Het huren van kamers was ook gemakkelijk, hoewel dit louter geluk was. Boven de schoenzaak aan dezelfde kant in de Maple Street als het kantoor van Moore, ongeveer drie deuren verder. Twee kamers en een keukentje, te bereiken via een houten trap van de straat. Het was wel naar zijn zin. Het huis was oud en soliede en er was een schoorsteen die goed trok. De meubels was wat anders. Hij koos wat hij dacht nodig te hebben in een meubelzaak in de Main Street. De verkoper wist „echt niet" wanneer de meubels te leveren waren, want ze moesten uit een andere stad komen, hij kon het niet eens bij benadering zeggen. „Zo spoedig mogelijk, dokter," was alles wat hij zei. Borden, schalen, een paar pannen, een koffieapparaat kocht hij in een warenhuis en op die manier kwam hij meer in aanraking met het leven in een kleine stad. Hij was toevallig de enige klant en toen men ontdekte wat hij kwam doen kwam de chef met drie verkoopsters hem helpen. Zij praatten alsof zij zelf de inkopen deden en namen de beslis sing zelfs van hem over, waarvoor hij hun dankbaar was. Óp een dag, toen hij middenin al die verschillende bezighe den zat, vroeg hij zich af of hij ooit zijn werk lang genoeg in de steek zou kunnen laten om terug te gaan naar New York om te stemmen. Als hij zich echter in Vermont liet inschrij ven, zou het geen probleem zijn. Deze gedachte had een onverwachte aantrekkingskracht op hem, en na een poosje besloot hij er met Moore over te praten. Zij zaten in Moore's kantoor, en toen Moore ervan hoorde, draaide hij zich in zijn draaistoel om, op een manièr die David al herkende als een teken van een onverwacht genoegen. „Waarom niet, Dave? Het is gemakkelijk genoeg. De mensen zal het plezier doen, ze zullen het geweldig vinden." „Wat moet ik doen?" Wordt vervolgd Londense Vier recher cheurs, onder wie een vrouw, van Scotland Yard studeren kunstgeschiedenis in een poging kimst- brlgade een eind te maken aan de steeds toenemende vervalsingen én dief stallen van schilderijen. Zij moeten leren vervalsingen te herkennen en krijgen een uitge breid kaartsysteem tot hun be schikking alsmede namen van be kende vervalsers, kunstdieven en onbetrouwbare handelaars. Zij zullen regelmatig veilingen en tentoonstellingen bezoeken en letten op de nieuwe aanwinsten van kunstgalerijen. Ook zal de groep nauw samen werken met grote kunsthandelaars als Sotheby. Gevonden: vergeet- achtige Itali aanse herder is het afgelo pen weekeinde een knddc schapen in Rome een hele kudde van vijf tig schapen kwijtgeraakt. Over een afstand van drie kilometer bracht ze het verkeer in de war. De kud de alleen vergezeld door een paar herdershonden begaf zich rustig dwars door de drukke straten. Verkeersagenten wisten de kud de evenwel het abattoir in te drij ven. Hier worden de schapen vast gehouden tot de rechtmatige her der ze weer komt halen. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11