31 H Brand Danlon tegenvaller verzekeringswereld in de stad ett dokter Moore 3 Sonny Terry met Mc Ghee hoogtepunt bluesconcert MAANDAG 16 OKTOBER 1967 Snoep verstandig eet 'n appel De Harmonie toch tegen de grond GRONINGEN De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft vergunning verleend tot het afbreken van „De Harmonie" te Groningen. Zij heeft dat in een brief aan de secretaris van de Stichting .,De Harmonie" de heer D. J. Leu'- scher medegedeeld. Daarin memoreert zij de pleidooi en die gehouden zyn voor het be houd en de druk die op het minis terie is uitgeoefend teneinde de zaal die bekendheid heeft door haar bij zondere akoestische kwaliteiten fe bewaren. Minder accent is bij dit alles ge legd, zo merkt de minister op, op De Harmonie als monument voor de bouwkunst hetgeen bij haar de vraag heeft doen rijzen of het gebouw dat uit 1891 dateert, wel voldoende be tekenis heeft om bescherming krach tens de monumentenwet te recht vaardigen. .,Mij aldus gesteld ziende voor een keuze, waarbij deze beide be langen tegen elkaar afgewogen moe ten worden, ben ik van mening dat het algemene belang dat met een cultureel centrum zeer gediend zal zijn, moet prevaleren boven het spe cifieke belang van De Harmonie als monument. Het gebouw werd reeds enige ja ren geleden door de Rijksuniversi teit te Groningen aangekocht met de vooropgezette bedoeling het complex- af te breken. Ik ben van mening dat het behoudens bij hoge uitzonde ring niet op de weg van de over heid ligt een aldus in gang gezette ontwikkeling te doorkruisen." Op deze gronden heeft de minis ter de vergunning verleend het ge bouw af te breken. Vechtpartij met gaspistool beslecht AMSTERDAM De politie heeft gisternacht de 21-jarige slager J. P. uit de hoofdstad aangehouden, ver dacht van zware mishandeling. P. had voor een café op het Haarlem merplein een 68-jarige man zodanig geschopt en geslagen dat de man met hoofdwonden in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De slager, die verdween, werd ach tervolgd door de 26-jarige grondwer ker B. J. F. Op de Haarlemmerdijk schoot de slager op een meter afstand op de grondwerker een gaspistool af. De man werd in zijn ogen getroffen en moest ook naar een ziekenhuis worden gebracht. Even later kon de slager worden aangehouden, nog in het bezit van twee gaspistolen en een groot slagersmes. Kruixwonrd-puzzel zonder zwart Risico verdeeld over assuradeuren Jaarschade al overschreden (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een verze kerd bedrag van rond 30 mil joen voor brandschade en van 15 tot 20 miljoen voor indirecte bedrijfsschade (schade door stopzetting) houdt in, dat ver zekeraars niet alleen voor Dan lon een nieuw bedrijf, ingericht en wel, moeten bekostigen, maar ook de salarissen van het voltallige, 1200 man tellende personeel gedurende naar schatting een half jaar. Het totaal verzekerde bedrag van ruim 50 miljoen is, zoals gebruike lijk, via diverse verzekeringsmaat schappijen (ook in het buitenland) ondergebracht. Sommige maatschap pijen betalen een ton, weer anderen 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 6 7 B 9 een of enkele miljoenen. Met deze brand is het gemiddelde schadebedrag voor ons land, terwijl het jaar nog niet voorbij is, nu al fiks overschreden. Voor de brand was dit jaar al ruim 85 miljoen aan schade uitgekeerd. Voeg hierbij de 40 tot 50 miljoen voor Danlon en het eindbedrag van vorig jaar (120 mil joen) is men al voorbij. In verzekeringskringen is al enige tijd discussie gaande over de risico dekking bij brand met betrekking tot bedrijfsgebouwen. Het risico is de laatste jaren aanzienlijk vergroot door de tegenwoordige aaneengeslo ten fabrieksruimten, waarin vuur gemakkelijk om zich heen kan grij- De schade van de Carrosseriefabriek Jongman en de Emka-touwfabrlek wordt geschat op vijf miljoen. An dere bedrijven kregen grote water schade. Het bedrijf van „Drentea" stond bijvoorbeeld reeds in vlam- Castro overtuigd van dood „Clie" HAVANNA Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren voor de radio en televisie gezegd, dat de berichten over de dood van zijn vriend, de rebellenleider Ernesto „Che" Guevara, op waarheid be- Castro leek zeer bedroefd. Hij sprak met zachte stem in tegenstelling tot zijn normale vurige spreektrant. Hij kondigde drie dagen rouw af. terwijl de Cubaanse vlag dertig dagen halfstok moet hangen. Castro toonde de televisiekijkers fo to's en documenten uit Bolivia, die hem hadden overtuigd van de dood van zijn oude strijdmakker, Guevara, de derde man in de Cu baanse hiërarchie na Fidel en Raul Castro, verdween in maart 1965 op geheimzinnige wijze. Fidel Castro maakte toen bekend, dat hij ergens in de wereld een revolutionaire taak vervulde. Guevara werd volgens de Boliviaanse autoriteiten een week ge leden gedood bij een vuurgevecht tus sen opstandelingen en militairen. MARCEL AYMÉ OVERLEDEN (Van o e kunstredactie) PARIJS De Franse roman- en toneelschrijver Marcel Aymé is zater- j dagavond op 65-jarige leeftijd overle- den. Hij begon zijn schrijversloop- baan in 1927. Twaalf romans, dertien theaterstukken, tal van essays, korte verhalen en fabels staan op zijn Aymé, wiens vader smid was, oe fende in Parijs verscheidene beroe pen uit voordat hij via de journa listiek auteur werd. Zijn werken ge tuigen van grote verbeeldingskracht en sprankelende humor, waaraan hi* in een boeiende verteltrant uiting gaf. Tot zijn bekendste romans behoren ,.La rue sans nom", „La jument ver te", „Ia vouivre" en „Travelingue". Van zijn toneelwerken noemen we; „Vogue la galerie" en „Les quatre vérités". Aymé's novelle „La traver- see de Paris" werd verfilmd. In 1929 kreeg hij de Prix-Renaudot voor zijn roman „La table aux crèves". Film „Blow-Up" in Italië verboden ANCONA, Italië Michelangelo An- tonioni's film ,,Blow-Up", die dit jaar de grote prijs van Cannes won, is we gens onzedelijkheid in geheel Italië verboden. Het bevel tot inbeslagneming van de filmrollen werd in Ancona uitgevaar digd door de officier van justitie Arnol- do Angioni, wiens bezwaar zich richt op het naakte in de film en vooral op wat hij noemt ,,de vervulling van een séxuele daad". Een gerechtelijk onderzoek moet uit maken of het verbod vobr het gehele land van kracht blijft. Tanja Koen en Dick van Bommel, die vanavond van negen uur tot kwart voor tien voor de televisie van de NCRV het programma Postbus 1000 presen teren, een familiemagazine, waarin mode, aktuali- teiten, een quiz en muzikale intermezzi zijn opge- De uitzending wordt verzorgd vanuit de witgepleis terde Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, rustoord voor gepensioneerde zeevarenden. De re gie wordt gevoerd door Kitty Knappert. Dick van Bommel, hoofd van de amusementssectie van de NCRV-televisie, treedt de laatste tijd sterk naar voren. Hij presenteert een groot aantal pro gramma's omdat hij meent, dat een afdelingshoofd nimmer het contactt met de camera dient te ver- Snoep verstandig eet 'n appel American folk blues festival VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VPRO 8.20 uur speciale berichtgeving over Israël en Ara bieren. 9.05 uur Boudewijn de Groot zingt uit zijn ni winterrepertoire. 9.45 uur filmpje over de jazz-saxofonist Ben Webster. 10.15 uur balkonscène uit de tweede akte van het ballet „Romeo en Julia". 10.30 uur (Hum. Verbond) Oud, maar levend. Nederland 2 NCRV 8.25 uur Karl Böhm dirigeert de Zevende van Beet hoven. 9.00 uur postbus 1000. Het veertiendaags familiepro gramma. 9.45 uur Mark Lissen, de Interpol detektive, beleeft weer wat in zijn vakantie. Deel 13: Zeg het met bloemen. VANAVOND TE HOREN Iiilvei 1 NRU Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Christina heeft zaterdagmiddag te Heerenveen het nieuwe ijs stadion „Thialf' geopend met een blazen op een fluitje. Het fluitje werd de Prinses aan geboden door de 17-jarige Hen- dricus Dam, die bij de bouw van het stadion zijn loopbaan als tim merman begon. Horizontaal: 1. Europeanen - eer; 2. buitenhaven - lieden van adel; 3. dopheide - het zelfde; 4. familielid - myth, figuur; 5. insekteneter - nummer afk.) - vrucht je; 6. zelfkant - jaar (afk. Lat.) - overzetvaartuig; 7. voegwoord boomloot - ontgonnen land; 8. uitga ve - soort van hert; 9. volk - lusthof. Verticaal: 1. stad in Duitsland - telwoord; 2. achting - notitieboek; 3. bijrivier van de Aller-sik; 4. voornaamw. - afgeslo ten hokje - tegen; 5. plaats In N.H. - begrip; 6. in de richting naar omlaag - salaris (Vlaams); 7. landschap in de Peloponnesus - zoom; 8. muzieknoot - telwoord - rivier in Engeland; 9. zoo nvan Sefh - Nederl. schilder. OPLOSSING 1. E, 2. ma, 3. alk, 4. nier. 5. troep, slager. EMANTS. Minder geloof aan hemel en hel AMSTERDAM De NCRV heeft een onderzoek laten instellen naar „het geloof aan de hemel en de hel". De resultaten zijn zaterdagavond voor de NCRV-televisie-actualitei- tenrubriek „Hier en nu" bekend gemaakt. Blijkens het onderzoek is in het algemeen de laatste drie jaar het geloof aan hemel en hel gedaald. Van de ondervraagden geloofde in september 61 procent aan de hemel en 36 procent aan de hel. In 1964 waren deze percentages resp. 74 en 53. Van de hervormden geloofde in 1964 82 procent aan de hemel en 54 procent aan de hel; in 1967 resp. 69 en 39 pet. Bij de rooms-katholieken was een daling van 66 procent tot 39 procent (hel) en 90 tot 74 procent (hemel). Daling trad evenwel niet op bij de orthodoxe protestanten. SCHEVENINGEN Sonny Terry en Brownie McGhee waren zaterdagavond onbetwist het hoogtepunt van het American folk blues festival in het Circus theater. De blues-musici ontmoetten elkaar in 1939 en vanaf die tijd hebben zij tot in alle uithoeken van de wereld hun hartstochtelijke blues voor het voetlicht gebracht. Afkomstig uit een boerenfamilie kent de blinde mond- harmonikaspeler Sonny Terry de ne- gerfolklore en als geen ander beleeft en doorleeft hij de blues. Virtuoos is zijn spel op de mondharmonika. waar aan hij merkwaardige en heftige klankeffecten ontlokt. Ook Brownie McGhee (52) is gehan dicapt. Tijdens zijn optreden zit hij half op een kruk, zodat hij met zijn ongelukkig rechterbeen niet hoeft te steunen. Met zijn prachtige volle stem weet McGhee het publiek, dat zaterdag in groten getale naar Sche- veningen was gekomen, te boeien. Zichzelf begeleidend op de gitaar met naast zich zijn blinde compagnon zong McGhee „Walk on" als laatste De rest van het programma bereik te helaas niet het niveau van Terry en McGhee. Coco Taylor was eerder een shout- dan een soulzangeres en alleen met het nummer „All night Skip James De aparte stijl van Skip James werd met gemengde gevoelens ont vangen. Hij zingt de blues met een hoge, hese stem. Het klinkt vreemd in de oren. de harde realiteit van het negerbestaan bezongen te horen met een hoge, kinderlijke stem. Het doet ironisch, weinig serieus aan en daar leent de blues zich niet voor Son House was de enige, die zich aan het peil van Terry en McGhee wist op te trekken. Bezield door de blues speelde en zong hij geïnspi reerd zijn protestsongs (die blues vaak zijn). Een kleine, oude man wist met zijn eerlijke jazzmuziek geheel alleen op het grote toneel met behulp van slechts een gitaar honderden luisteraars te kluisteren aan hun stoel. „De blues is van ons", zei Brownie McGhee. ..Ik ben ermee geboren en ik leef ermee." Het zijn de twee voor waarden om een blues te zingen zoals een neger doet. De praktijk wijst het uit. McGhee heeft gelijk. Henk Houtman 8.05 uur grote rollen grote spelers, uit heden verleden. 8.35 uur Gamma van Alpha en Bèta. Recente vorde ringen in de wetenschap. 9.35 uur Salzburger Festspiele '67. 10.55 uur profiel van Frankie Randall (stereo) Hilvt i 2 NCRV 8.10 uur concert uit de „Wiener Festwochen 1967" door het orkest van Radio Wenen. 10.J5 uur Literama; kroniek over boeken, schrijvers toneel. 10.45 uur het gezin van God: overwegingen over het leven als Christengemeente. 10.50 uur NCRV Vocal Ensemble o.l.v. Marinus Voorburg (stereo). ttmof Agatha I tuttig 78 Addie zei met een dikke tong en bange stem: „Wat is er aan de hand, dokter Moore. Wat gebeurt er?" ,Het is goed, Addie. We praten maar een beetje. Heeft niets met iou te maken." David zag met een half oog dat Moore een injectienaald nam. Hij ging Addie waarschijnlijk een injectie geven met pen tothal. Hij was blij toe. Perkins zei: „Vooruit dokter, wil je die baarmoeder er de hele dag in laten zitten?" En Armstrong besefte plotseling dat hij de baarmoeder nog steeds omhooggetrokken hield. „Dokter Perkins, ik heb vier hysterectomies gezien, dat is alles. Dat heb ik al gezegd. Ik ben niet bevoegd." „Ik dacht dat je de zaak zou bestuderen!" „Dat heb ik gedaan, maar. „Een plattelandsdokter moet heel wat dingen doen waarin hij niet ervaren is. Je moet dat zelf ondervinden." Moore stond weer op. „Howard, dat kun je niet vsn hem verlangen. Hij heeft zijn ergunning nog niet." „Hij assisteerde toch?" „Dat is heel wat anders, Howard." Perkins leunde over de operatietafel, hij raakte bijna Davids gezich aan, de zwarte haren onder de handschoenen bewogen onprettig toen hij zijn handen op de rand van d« retractor legde. „Dokter Armstrong, wie is volgens de wet de baas in da operatiekamer?" „De hoofd-chirurg." „Prachtig. Dokter, verwijder de baarmoeder." Armstrong keek naar Moore die zei: „Wil je?" Maar voor hij kon antwoorden zei Perkins: „Ik ben niet van plan te vertrekken. Ed. Ik let hier op elke beweging. Ik wil alleen maar eens zien met wat voor een chirurg wij hier te maken hebben." Armstrong was nog nooit zo kwaad geweest. Hij keek op het werk neer dat hem wachtte, hij concentreerde zich en toen kalmeerde hij vanzelf. Hij probeerde zich te herinneren wat hij de vorige avond had gelezen. Hij dacht dat hij' eerst de ronde gewrichtsbanden en de Fallopio-buizen moest isole ren, en hij begreep dat hij al in moeilijkheden was voor hij begon. Met een vinger onder de Fallipio-buizen en de andere hand op het instrument dat de baarmoeder op zijn plaats hield kon hij helemaal niet bewegen. Perkins begon te lachen en Armstrong werd rood van woede. Toen Helens behandschoende hand het instrument vah hem over nam, hield zij de baarmoeder op dezelfde manier vast als hij het had gedaan. Hij keek in haar ernstige, sympathieke bruine ogen en kon aan het bewegen de masker zien dat zij hem aanmoedigend toelachte. Hij zette zich nu schrap aan de operatietafel en Perkins ging op zijn plaats staan. Perkins lachte nog. „Je ziet, dokter, dat je de eerste twee lessen van de plattelandschirurgie al geleerd hebt retrac tors en een behulpzame operatiezuster." Hij begon weer hard te lachen en David keek zenuwachtig naar het hoofd van de tafel. Door de injectie sliep Addie vredig. De rest leek een bijzonder belangwekkende nachtmerrie maar hij was zo verzonken in zijn werk dat hij het merendeel van de tijd Perkins vergat. Stap voor stap herhaalde hij voor zich zelf wat hij had gelezen en zich ervan herinnerde. Stop een losse gazen spons in de zak van Douglas om ervoor te zorgen dat er geen darminhoud in het operatievlak Alsof hij hardop had gesproken, kreeg hij van Helen de spons. Gebruik verder de Ochsner-klemmen. Duw ze niet te ver omlaag, om beschadiging van de urineleiders te voorkomen. Hij aarzelde even en bracht de eerste klem toen goed aam Perkins zei: „In orde." Zoek de slagaders.gebruik een halve klem wat hoger op als de baarmoeder even groot is. Als leerling op de gynecologische afdeling had hij eem gezien dat een assistent een slagader hiet had afgeklemd en in een halve seconde was de buik gevuld met bloed, terwijl de assistent wild naar het eind van de losgesneden slagader aan het zoeken ging. Gelukkig had hij hem gauw gevonden. David herinnerde zich dit en hij zorgde ervoor de slagader» goed af te binden voor hij aan het snijden ging. Hij lette niet op de tijd, zo nu en dan hieid hij op om na te denken of hij het met een hand kon, of dat hij door Helen geholpen moest worden. Helen stond op haar verhoging bij de instrumenten. Ten slotte was de baarmoeder los en werd hij in de wachtende kom gelegd. Perkins keek er grijnzend naar. David hoopte maar dat die kerel zijn mond zou hou den, anders wist hij zich niet meer te beheersen. Wordt vervolgd Als de kin- de Snoep verstandig eet 'n appel familie Slover uit Dallas (Ver. St.) uit rijden gaan, moeten ze altijd van hun vader rondkijken of er soms geld op straat ligt. Toen ze onlangs weer eens een tochtje maakten en onrustig waren, zei de vader brommend: „Jongens houdt je nu eindelijk eens rustig en kijkt liever uit naar een zak met geld." Een van de jongens riep plotse ling: „Pa, stoppen, daar ligt een zak met geld." De zak bevatte 400.000 gulden aan cheques. Het waren de dagontvangsten van een bank, door een loper verloren. Slover bracht de zak terug en kreeg een aardig briefje en een cheque van 80 gulden. „Ik ben blij dat het cheques waren", aldus Slover. „Voor 200 of 300 gulden is het niet moeilijk eerlijk te blijven, maar hoe sterk moet je zijn voor vier ton?" RADIO VANAVOND TELEVISIE VANAVOND DRAADOMROEP ten. IR.38 Ik verbind u i praatje 18,30 De tafel (half) zeven, gevarieerd van, kerk en samenleving. VPRO: f'imreportage. STER: 1956. Re- 19 351 clame. NTS: 20.00 Journaal. RU: I STER: 20.16 Reclame. VPRO: Speciale berichtgeving er recente vorderingen in wetenschap. 21.35 Salzbur- r Festspiele 1987 (opn): barl- reo: Muzikaal I NCRV: 19.03 In klei RADIO MORGEN lastiek. 7.20 Lief 9.40 Kamerorkest 9.35 Waterstanden 7.32 Actualltelter lolradio. 10.00 10.02 Voor twinti- Licht platenro- lemble. 23.15 Klas eug-l 19.25 Vergrootglas] postzegel. 19.40 Open- unstbezit. 19.52 Meded. j TELEVISIE MORGEN lelglé: Nederlands pr De scheep s- Doordat de ei- Teg'eiivaller genaresse van een origineel schilderij van Tiepolo „Heilige Lo- dewijk met crucifix" de fiscus wilde oplichten, heeft de Italiaanse staat het werk voor een belachelijk lage prijs kunnen kopen. De markiezin wilde het schilderij uitvoeren en gaf "om de rechten te ontduiken een waarde op van 30.000 gulden. Ze had hierbij echter geen rekening gehouden met een wet die de staat machtigt, uitge voerde kunstwerken zelf te kopen. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6