Heerlen ziet met vreugde komst Pensioenfonds RITMEESTER „WINNERS" i@ UITDE RITMEESTER STAL UITKOMST WEER WERK ZUIGKRACHT Protest in Den Haag Spionagekomplot in Bonn opgerold Uit de Haagse hof geplukt MAANDAG l(i OKT0BEÏÏÏ9ÖT IJSSTER VERLOOFD Het voormalige schaatsster ret je Joan Haanappel is verloofd met de heer Jean-Jacques van Belle, directeur van de Holland Herald. Zaterdagavond, tijdens een party in het Amsterdamse Hilton-hotel, werd het niet helemaal bewaar de geheim prijsgegeven. Joan en Jean-Jacques waren ineens het stralend middelpunt van het KVP-RADICALEN: VOORWAARDEN Ook nu christelijke inspiratie gewenst (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Het bestuur van de KVP adviseert de vraag „of partijvorming op basis van christelijke inspiratie in de huidige tijd wenselijk is" beves tigend te beantwoorden. Vijfen twintig bestuursleden zeiden za terdag op die vraag volmondig „ja". Zes leden behorend tot de radicalen, stélden hun „ja" af hankelijk van twee voorwaarden: 1. een christelijke partij moet voort durend bezield worden door een radi caal evangelische bewogenheid en dus als centrale doelstelling durven te kiezen: een niet aflatende strijd tegen de maatschappelijke onvrede; 2. gestreefd moet worden naar de vorming van een breed progressief samenwerkingsverband, dat een meer derheid in het parlement kan halen en waaraan behalve door een radi caal-vooruitstrevende christelijke groepering ook deelgenomen wordt door andere groeperingen, die radi caal en vooruitstrevend willen zijn. MINDERHEID De bestuursminderheidvan 13 le den, die „zo mogelijk" voor de verkie zingen een voorkeur voor een politie ke samenwerking wil uitspreken, baseert zich op de desbetreffende me ning van de christen-democratische stroming binnen de KVP. Blijkens de gisteren gepubliceerde discussie-nota voor de partijraad, waarin ook de preadviezen van het bestuur zijn op genomen, meent deze stroming, dat op dit ogenblik nog niet kan worden beoordeeld of het mogelijk zal zijn tijdig voor de volgende verkiezingen van voorkeur voor een regeringspart ner blijk te geven. „Wel zal naar het uitspreken van zulk een voorkeur moeten worden gestreefd". De voorlopige bepaling van een voorkeur hangt af van de vraag of de mogelijke regeringspartners bereid zijn eveneens een voorkeur uit te spreken en vast te houden aan een program, waarin geen punten voorko men, die wezenlijk in strijd zijn met het program van de christelijke par tijen). DEFINITIEF Of de definitieve keuze dezelfde zal zijn, wordt in de eerste plaats be paald door de verkiezingsuitslag en vervolgens door de bereidheid van de betrokken partijen om tot over eenstemming te komen over een rege ringsprogram. Als het uitspreken van een voor keur aldus mogelijk is geworden, zal dat volgens de christen-democra tische stroming een bijdrage tot meer duidelijkheid voor de kiezers zijn. Zo'n bijdrage kan bijvoorbeeld ook zijn: het naar voren schuiven van een bepaalde lijsttrekker als poten tiële minister-president. GEEN LIJST t>e christen-democratische stroming •eht het dus onjuist thans vast te leggen, dat onder alle omstandighe den een bepaalde samenwerkingsvoor- keur kan worden uitgesproken. Naast de eis tot politieke duidelijkheid is een even belangrijke eis die van de regeerbaarheid van het land. Ook is de stroming van oordeel, dat het zich vastleggen voor de ver kiezingen op een lijst van mogelijke ministers, die het program van de samenwerkende christelijke partijen als kabinet in een regeringsprogram gaan omzetten, niet gewenst is. „Dit is in strijd met het parlementaire stelsel zoals dat in Nederland functio neert. In dit stelsel is essentieel de verantwoordelijkheid van het kabinet tegenover de volksvertegenwoordi ging". De christen-democratische stroming hoopt, dat de kiezer de alge meen-christelijke partij, resp. het sa menwerkingsverband van de drie christelijke partijen, een meerderheid in het parlement geeft, hetgeen ech ter de bereidheid tot samenwerking met alle andere partijen, met wie tot overeenstemming op hoofdlijnen kan worden gekomen, niet uitsluit. PARTIJRAAD Uit de preadviezen en stemverhou ding in het KVP-bestuur blijkt wel, dat de groep-Van der Grinten (hand having specifiek-katholieke partij) en de groep-Couwenberg (deconfesiona- de groep-Couwenberg („deconfessio nalisering" en „ontideologisering") nauwelijks een voet aan de grond hebben gekregen. Daarop afgaand mag men vermoeden, dat de discussie in de KVP-raad in december zich voornamelijk zal afspelen tussen de christen-democratische stroming en de groep radicalen onder leiding van oud-minister Bogaers. De discussie-nota en de preadvie zen van het bestuur zullen de komen de weken in, de lagere partij-organen worden besproken. Zij moeten hun bevindingen uiterlijk 20 november aan het partijbureau doen toekomen. Dé vergadering van de partijraad wordt in Arnhem gehouden. Luns vijf dagen in Turkije SCHIPHOL Minister Luns van buitenlandse zaken is gisteren voor een vijfdaags bezoek naar Turkije ge reisd. Hij zal in Ankara verscheidene Turkse leiders spreken. De bewindsman zei bij zijn vertrek dat Turkije zich ongerust maakt over een tendens, die in sommige Na- vo-landen opgeld doet om de politie ke ontspanning te weerspiegelen in een vermindering van de defensie- lasten. De Turkse regering heeft mr. Luns laten weten, dat zij graag bilate raal met hem wil bespreken hoe in de Navo een eenheid van doelstellin gen kan worden bewaard. Uit liet water van de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam is het lijk opgehaald van de sedert een week vermiste Zwitserse monteur Ul- rich Gantenbein. Er zijn geen sporen van misdrijf gevonden. nodige voorbereidende werkzaamhe den kunnen verrichten en ook de opleiding van de aan te trekken mijnbeambten ter hand kunnen ne- (Van onze speciale verslaggever) HEERLEN/DEN HAAG Met begrip voor de ontwortelings problemen, die voor de betrokkenen kunnen ontstaan, ziet Heerlen de komst van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds met vreug- spicCKl 1UCI1 va„ de tegemoet. Hetzelfde geldt voor het college van gedeputeerde Jje tijdelijke krachten meegerekend, staten in Nederlands meest zuidelijk gelegen provincie. Het staat voor de opgave in de komen vier jaar 36.000 mensen aan passende werkgelegenheid te helpen. Een voorlopige personeelsstop zou tevens in de lucht hangen. Dit on danks het feitj dat er achterstanden zijn en dat er een tekort aan functi onarissen is. Wat dit laatste betreft, spreekt men van tweehonderd man, Drs. P. J. C. Lebens, plaatsvervan gend commissaris van de Koningin in Limburg, deelde ons dit week einde mee dat in de afgelopen an derhalve jaar 12.500 mensen „vrij wel geruisloos" in een nieuwe werk kring konden worden geplaatst. De vice-gouverneur, die de nood zakelijke herstructurering van Lim burg in verband met het sluiten van de mijnen besprak, toonde zich niet al te optimistisch over de toekomst. ZUIGKRACHT De dalende conjunctuur in vooral de bouw en metaalnijverheid had de structurele problematiek verscherpt. Bij de 26.000 werknemers, die tot en met 1970 aan een betrekking moes ten worden geholpen, waren nog eens 10.000 werklozen gekomen. De teruggekeerde Duitsland-pen- delaars, wier aantal op 4.000 werd geschat, oefenden een niet verwach te zuigkracht uit op beschikbare ar beidsplaatsen. Volgens gedeputeerde J. van der Woude, die de portefeuille planolo gie beheert, is de overplaatsing van het Algemeen Bergerlijk Pensioen fonds naar Heerlen een uitkomst voor de binnenkort overbodig wor dende mijnbeambten. „We hopen op de verhuizing van nog meer rijks diensten naar Zuid-Limburg", zo zei hij. De heer Van der Woude meende, dat eenderde deel van het ongeveer 750 man tellende personeel de ver huizing van Den Haag naar Heer len niet zal meemaken. In de lagere en misschien ook middelbare klasse zouden dus meteen 250 functionaris sen kunnen worden geplaatst. De gedeputeerde stelde nog dat de aanvullende werkgelegenheid, die door de komst van het ABP geboden wordt, in het licht van de toekomst moet worden gezien. „Over op z'n hoogst één generatie", zo verklaar de hij, „zal deze rijksdienst zijn per soneel bijna geheel in Limburg moe ten reeruteren." COMPUTERS In Heerlen wordt aangenomen dat de aanwezigheid van het computer centrum van de Staatsmijnen een van de doorslaggevende factoren is geweest voor de verplaatsing van het ABP. Tot nu toe was het de IBM in Amsterdam en rijks mechanische ad ministratie in Den Haag, die het in gewikkelde rekenwerk van het Pen sioenfonds verzorgde. De miljoenen guldens gekost heb bende machines, die al in de mijn- stad staan (er zijn er twee), even als de derde, die eerstdaags zal wor den aangeschaft, zullen straks geza menlijk worden geëxploiteerd. Het rekenkundig centrum van de Staats mijnen beschikt bovendien over een staf, die als de beste van Nederland wordt betiteld. In kringen van het gemeente bestuur van Heerlen is men ervan overtuigd dat voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een nieuw onderkomen zal. moeten worden ge bouwd. In hel uitbreidingsplan- Rukkers zou een dergelijke voorzie ning gemakkelijk te verwezenlijken Het vinden van een tijdelijk on derdak voor de „kwartiermakers" van het ABP stuit in de mijnstad op geen enkel probleem. Hetzelfde geldt voor de woningen, die beschikbaar dienen te komen. Niet minder dan 2400 huizen, waaronder zo'n duizend eengezins woningen, zijn momenteel in aan bouw, zij het gedeeltelijk getempo- Kabinetchef J. P. M. Defresche: „Door de komst van de ambtenaren van het ABP zullen de woningzoe kenden in Heerlen zeker niet in het gedrang komen. Ik kan nu al zeg gen dat. de woonruimte hier betel en ook goedkoper is dan in Den Haag." In Heerlen, zo werd ons verzekerd, zijn voldoende rooms-katholieke en protestantse scholen om de Haagse gezinnen straks op te vangen. Er is wel behoefte aan een rijks-HBS, doch deze kan alsnog worden ge bouwd. GEPIKEERD De vijf centrales van overheids personeel hebben voor woensdag avond een protestvergadering be legd in het Haagse Atnicitia. De bon den zijn gepikeerd over het feit, dat zij geen inspraak hebben gehad in de betreffende regeringsbeslissing, die de vorige week genomen werd. De deining, maar ook de verdeeld heid onder het personeel van het ARP is groot. De slecht behuisden en de jongeren maken weinig bezwaar tegen Heerlen, temeer daar reeds jaren bekend was dat het Pensioen fonds op de lijst van rijksdiensten stond, die uit Den Haag moeten verdwijnen. Onder ouderen met goede woon ruimte daarentegen en personeels leden. die op een verhuizing naar het midden van het land onder Apeldoorn hadden gerekend, kunnen zich er moeilijk bij neerleggen. Gebleken is dat het dikwijls de vrouwen zijn, die de grootste be zwaren opperen. Men voelt zich in het „verre zuiden" een beetje uit gerangeerd. Familierelaties en ban den met de oude, vertrouwde omge ving, spelen hierbij een voorname rol. ONTRUIMEN Verwacht wordt dat het gebouw aan de Korte Vleerstraat eerstdaags zal worden ontruimd. Er zouden reeds onderhandelingen met de ge meente Den Haag worden gevoerd om dit kantoorpand te verkopen. De staf van honderd functionarissen, die daar werkt, zou tijdelijk worden on dergebracht in het niet ver van het hoofdkantoor liggende gebouw van de Indische pensioenfondsen aan de Neuhuyskade. In de etappegewijze, verhuizing, die moet worden gepland het nieuwe centraal bureau spreiding rijksdiensten speelt hierbij een be langrijke rol zouden de honderd man, die thans in de Korte Vleer straat werken, als eersten op de nominatie staan naar Heerlen te ver trekken. Het karakter van hun werk zou zodanig zijn dat ze zelfstandig de „BEVRIEZEN" Binnen het ABP, dat de pensioen en van tweehonderdduizend Neder landers verzorgt, wordt thans gespe culeerd over de vraag of de positie van de hoofddirecteur, dr. mr. N. II. Wiaraa, nog langer houdbaar is. Zijn voorstel om de plannen tot verplaatsing voor een periode van vijf jaar te doen „bevriezen", heeft minister Beernink verworpen. Even als de ambtenarenbonden heeft hij verklaard geen verantwoordelijk heid te kunnen nemen voor de gang van zaken, die als gevolg van de ver huizing zou ontstaan. Volgens insiders had de heer Wiarda erop gehoopt dat zijn be- vriezingsvoorstel de verplaatsing van het ABP definitief van de baan zou brengen. Naar Leidschendam zou de hoofddirecteur nog wel hebben willen gaan, maar verder toch niet. Geruchten doen inmiddels de ronde dat er verschillende ambtenaren zijn, die in andere plaatsen, met name Apeldoorn, grond of een huis hebben ge kocht, of vpor een optie hebben gezorgd. Bij hen zou de teleur stelling wel het grootst zijn, om dat de verhuizing naar Heerlen' betekent dat ze alles, wat ze ter indekking van zichzelf on dernomen hebben, ongedaan moeten maken. Heinrich Schneider, een van de vier hoofdbeklaagden in een oorlogs- misdadigersproces in Wuppertal, heeft zich van het leven beroofd in zijn cel. Hij was vrijdag zwaar be last door verklaringen van een mede- beklaagde. Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Vijf jaar lang voor Russen BONN De Westduitse poli- tie heeft de afgelopen dagen opnieuw een spionagekomplot zouden sinds 1962 voor de Sow- opgerold. Vijf gearresteerden jetunie hebben gespioneerd. Tot nu toe zijn in handen van de Overval op vliegveld NEW YORK Drie gemaskerde en gewapende mannen hebben gister avond op het Kennedy-vliegveld een overval gedaan op een kooi met een waardevolle vracht van de American Air Lines. De snel opere rende overvallers gingen er met ƒ370.000 aan geld en juwelen van door. De rovers sloten een ongewapende wachtman en zes employés in de kooi op. Er werd geen schot gelost. Het was de vijfde overval dit jaar op de Kennedy-luchthaven. in de andere gerold. In de hall prijk te een krans van gele dahlia's met in het hart het embleem van de veertig jarige Haagse Soroptimistclub. De meneer, die informeerde wal dat wel wezen mocht en zich tei plaatse als lid wilde opgeven moesl teleurgesteld worden. Het Soropti- misme is alleen voor vrouwen. Ir een club moet men tot het lid- oprichtster van de club Curasao, r se van Eek trad zij omstreeks twaalf timisten reeds een volledige uur de feestzaal binnen, waar drie- luidsapparatuur aan dit centrum, honderdvijftig „Sorren" uit bin nen- en buitenland haar met ap plaus begroetten. Niet alleen met de internationale presidente Marion Stallard; met de oprichtster van de eerste Soropti Des middags werd een gevarieerd programma, geheel verzorgd door Soroptimisten, ten beste gegeven, waarbij mr. L. Melchior de Konin gin een door haar geschreven en door de kunstboekbindster M. J. van mistclub op het vasteland van Euro- Rijn fraai gebonden exemplaai pa nu 44 jaar geleden, de Frangaise bood van de geschiedenis madame Riapa de Rovaredo: met de Nederlandse Soroptimisme. het maatschap worden uitgenodigd, ?chts één ïag zijn. De meneer vond dat sneu, want hij was aangetrokken door het stukje „optimist" in de naam. Een vereniging van werkende vrouwen, die zich overigens weinig of niet bezig houdt met dat wat we „emancipatie" noemen. De doelein- ningin. Zij wilde vooral contact met den zijn meer gericht op onderlin" begrip, samenwerking voor sociale doeleinden en internationale contac- lijkheden om gezin en werkkring te Dat natuurlijk in .een seconde op Fr a enkel-N i euwstr aten Kurhaus dit kleine boekje, dat de Kurhausgasten, waaronder tal van buitenlanders, de grootste verrassing bracht. Bij het afscheid voor de draai deur, wat gehaast, want het pro gramma was bijna een uur op het schema uitgelopen, hield iemand het boekje in bewaring. combineren. Het enige officiële ogenblik was de Nederlandse Uniepresidente Sinds 23 januari 1960 is de Konin gin ere-lid van alle Nederlandse Soi optimistclubs, verenigd in de Na tionale Unie. Met het lustrum van de Haagse club werd tevens het veertigjarig jubileum van het Soroptimisme in beeldhouwster Marian Gobius, Nederland gevierd en koningin Julia- handigde deed van harte zijn bestemming Het scheelde een haar of iedereen elk protocol vergeten hebben en Dat doet natuurlijk niemand, maar als de Koningin nog eens om gekeken zou hebben, dan had zij chèque verbor- een haag van stralende gezichten ge- )r «en echte piano, die zien en misschien, die Franse me- Met het tweede ere-lid van de De Zilveren Schor nog ontbeert. Eni- neer horen zeggen: „Om jaloers op Unie, dr. H. van Panthaleon barones- ge jaren geleden schonken de Sorop- te worden, zo'n koningin...." gen was politie gevallen: een secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken in Bo'nn, haar man, een bode van de Franse ambassade in de Westduitse hoofdstad, zijn vrouw en zijn zwager. De secretaresse werkte op de personeelsafdeling van I het ministerie. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de echtgenoot van haar jaren geleden door de Russen naar Bonn was gezonden met de opdracht een vrouw met een overheidsfunctie •te trouwen. Motorrijder vloog uit de bocht: dode Oordeel VENRAY Zaterdagmiddag is waarschijnlijk door te hoge snelheid de motorrijder L. J. M. Franken uit Tegelen in Venray uit de bocht gevlo gen en in een lager gelegen weiland terecht gekomen. De heer Franken, die 22 jaar was, overleed in een zie kenhuis. Zijn duo-passagiere, de zestienjarige C. H. Janssen, werd ernstig gewond. UTRECHT De 21-jarige drag line-machinist M. de Bruin uit Lopik is zaterdagavond op de provinciale i - - weg in Benschop met zijn auto uit de waaronder president Johnson bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. AMSTERDAM In Amsterdam is zaterdag de twintigjarige in de hoofdstad studerende G. F. M. van Remundt uit Leiden op de voor hem linkerhelft van de rijweg frontaal met een auto in botsing gekomen. Hij overleed aan zijn verwondingen. SCHOONEBEEK De 63-jarige chauffeur H. van de Berg uit Schoon- ebeek is gisteravond omgekomen toen hij voor zijn woning de rijbaan opliep zonder op het verkeer te let ten. Een voor hem van links komen de auto reed hem aan. AMSTERDAM Op de Amstel- veenseweg in de hoofdstad raakte gistermorgen de heer H. R. B. uit Ouderkerk aan de Amstel de macht over zijn stuur kwijt. Hij botste daar na met zijn auto tegen twee gepar keerde auto's. Zijn 76-jarige vader, J. B., overleed in een ziekenhuis en zijn 73-jarige moeder werd ernstig ge wond. De bestuurder en zijn tienjarig dochtertje liepen een hersenschud ding op. De man reed zonder rijbe wijs omdat dit in verband met zijn gezondheidstoestand was ingevor derd. STRIJEN Zondagavond ise de 34- jarige W. Huisman om het leven ge komen toen hij met zijn auto tegen een langs de weg geparkeerde aanhang wagen botste. Wellicht brandde de achter de wagen geplaatste pechlamp TJET is verbazingwekkend, hoe ge- makkelijk vaak wordt gesproken over het vraagstuk van oorlog en vrede, ook in de kerk. Geen wonder, dat de verwarring steeds groter Men komt er niet met de bewering dat er vrede zal zijn, als een van de partijen een eind aan de oorlog maakt. Als de zaken bijvoorbeeld in Vietnam zo eenvoudig lagen, zou de rust al lang zijn weergekeerd. Er is geen zinnig mens, die niet spoe dig een eind wenst te zien aan een meedogenloze strijd, waarvan meest al weerloze vrouwen en kinderen het slachtoffer zijn en waarin veel jonge mannen het leven laten. Maar er moet onderscheid worden gemaakt. Er is geen behoefte aan herhaling van de fouten, zoals die van Chamberlain in 1938, die uit Mün- chcn „vrede" meebracht, maar in werkelijkheid de tweede wereldoor log een stap dichterbij had gebracht. Men probeert vaak niet eens begrip op te brengen voor de enorme druk, naaste medewerkers leven. Een lied je van Boudewijn de Groot ligt méér in het gehoor. Toch moet het mogelijk zijn, dat men kritiek heeft op iemands beslissingen, zonder dat men zijn integriteit in twijfel trekt en de zaak, waarvoor hij zich geheel heeft ingezet, tot een kwalijke maakt. Wil men kritiek leveren, dan dient men de problemen die aan de orde zijn grondig te bestuderen. De erva ring heeft geleerd, dat men minder snel oordeelt naarmate men meer over die kwesties te weten komt. niet. GILZE-RIJEN Bij een botsing tussen twee auto's is gisteravond de 60-jarige F. van Meer uit Tilburg om het leven gekomen Zijn vrouv* en een Duitser werden zwaar gewond. TIEL De 19-jarige K. S. van Wijk uit Deil is de afgelopen Voor f80.000 juwelen "estolen VENLO Gistermorgen vroeg heb ben onbekenden een inbraak ge pleegd in de juwelierszaak van de heer S. van Gelder. De dader(s) ging(en) er met sieraden (oorknoppen, armbanden en broches) vandoor ter waarde van ongeveer 80.000. Met een zware tang werd eerst een ruit van de toegangsdeur ingeslagen. Via deze ruit is men de winkel bin nengedrongen. Aangenomen wordt dat men gebruik heeft gemaakt van een Citroën personenauto voorzien van een Nederlands kenteken. Merkwaardig genoeg had de heer Van Gelder ju'Jt vorige week aange kondigd dat hij binnenkort een be langrijn uitvinding zou demonstrt- kleir alarmapparaat d ,t in het leven gekomen toen de auto j ieder "jveel Kan worden ingebouwd, waarin zij zat tegen een andere auto Van deze „Up" hebben de dieven een opbotste. I handig gebruik gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5