LUCHTMONSTERS Directeuren imponeerden omgeving drie jaar lang Invloed van (en blijft?) afbetaling is nog gering Erdalbedrijf in België .DUCANALEEK BLOEIEND Bankroofster veroordeeld Fondsenbezit 7 ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 SINT TRUIDEN In deze Bel gische plaats draait nu al weer enke le dagen de nieüwe fabriek voor spuitbusprodukten van het Erdal-con- Het besluit tot de bouw van dit nieuwe produktiebedrijf, waarin 8 min. is geïnvesteerd, is gestimuleerd door de enorme ontwikkeling van pro- dukten, verpakt in spuitbussen. De capaciteit van de nieuwe onder neming. waarin ruim 200 personen werken, bedraagt ca. 12 miljoen bus sen per jaar. De capaciteit kan even wel worden opgevoerd tot 24 miljoen bussen. Verwacht mag worden, dat met de ingebruikneming van de nieu we vestiging nog geen eind is geko men aan de uitbreidingsplannen van Erdal in België. Een 36-jarige boeddhistische vrouw van Japanse afkomst heeft zich giste ren in San Diego (Californië) met ben zine overgoten en zich toen in brand gestoken. Ze wilde hiermee proteste- tegen de oorlog in Vietnam. Zij iverleed i i ziekenhuis. De filmster Sophia Loren en haar man Carlo Ponti zijn van Rome naar Parijs vertrokkeiï om een beetje op verhaal te komen van de inspanningen die de laatste opnamen van de film „These Gosts" van hen vergden. GELDERMALSEN Drie jaar lang zijn de heren Busé sr. en jr., directeuren-eigenaars van de NV Ducana Nederland erin geslaagd, hun omgeving zó te imponeren, dat vrijwel nie mand op de gedachte kwam dat het met het bedrijf minder flo rissant gesteld kon zijn. Sinds enkele weken zijn de directeuren spoorloos. De stuurloze NV is inmiddels failliet verklaard, maar vader en zoon hebben er voor gezorgd dat men hen geen verantwoording voor het ge bleken wanbeheer kan laten af leggen. De hoofdingang van het bedrijf aan de Rijnstraat is van een zwaar hangslot voorzien. In het kantoor zijn de schrijfmachines met hoezen over trokken. De verlaten werkplaats maakt een rommelige, onopgeruimde indruk. De parkeerruimte voor het gebouw blijft' ongebruikt. Het pérso- i neel van Ducana staat op straat. Reeds geruime tijd deden bontge kleurde verhalen over de levenswan del van de in Nederlanli geboren, maar tot Canadees genaturaliseerde vader en zoon Busé in Geldermalsen de ronde. Fluisterend eerstl later hardop. Nu het weinig geliefde duo is verdwenen en het bedrijf over de kop is gegaan, schijnt iedereen wel iets ten natfele van de met de noor derzon vertrokken directeuren te kun nen vertéllen. „Vlieg- en snoepreisjes waren aan de orde van de dag", schampert een oud-werknemer van Ducana. ,,Op verschillende zaken werd wel eens beknibbeld, maar aan de andere kant werden smakken geld over de balk gegooid. Rijden in dure auto's, dure eetpartijen en ga zo maar door." Diverse personeelsleden hebben zich wel eens afgevraagd: „Hoe kan zo'n klein bedrijf zulke grote uitga ven doen?" Met Kerstmis 1966 kregen alle werknemers toen nog veertig een (forse) gratificatie, een zeer royale fruitmand en een grote kal koen mee naar huis. „Dure jongen" Die gulheid paste helemaal in de image, die vooral Busé jr. had opge bouwd. Junior hing graag de „dure jongen" uit en er was hem alles aan gelegen om te doen voorkomen, dat Ducana een bloeiend bedrijf was. Om die indruk nog te vergroten, werden Wanbeheer kost personeel baan (door Henk J, de Kleijnen) diverse prijzige gebruiksvoorwerpen vlot en contant betaald. Dat gold ech ter slechts kort na de vestiging in' Geldermalsen in 1965. Later moest meer en meer worden „geschreven". De, schuldeisers zagen de rekenin gen oplopen, maar staarden zich blind op het imponerende optreden van Busé jr. Dat optreden viel overi gens niet overal in goede aarde. Twee jaar geleden werd beide direc teuren de toegang tot het deftige ho tel-restaurant Carabain ontzegd, „omdat zij niet in de omgeving pasten." Het vertrouwen in Ducana werd medio vorig jaar geschokt, toen een aantal werknemers werd ontslagen met de mededeling: „Er is voor jullie geen werk meer." Nadien kromp het "persöiieelsbestanld in tot twaalf wer kers in de fabriek, zes op kantoor en) vier in de buitendienst. Gevoelige slag Een gevoelige slag voor het bedrijf was de show van produkten, vorig jaar februari in hotel De Gouden Leeuw. Het daarin geïnvesteerde geld bleek weggegooid geld te zijn: de ex positie leverde geen enkele order op. Vanaf dat tijdstip was er geen hou den meer aan: het aantal schuld eisers werd steeds groter, de hoe veelheid opdrachten kleiner. Faillissementsaanvragen werden schering en inslag. Slavenburg's De Felicitatiedienst te Leiden bestaat tien jaar en dit werd vrijdag gevierd met een Euro pese primeur, het (nagenoeg) gelijk trouwen van zes bruids paren, die elkaar volslagen on bekend waren. Het was allemaal goed georganiseerd. De bruids paren stonden naast elkaar op gesteld en twaalfmaal hoorde de ambtenaar van de burgerlijke stand het woord ja. De bruidsparen reden met hun ouders en getuigen in 25 auto's van de Felicitatiedienst naar het stadhuis. De politie zorgde voor een indrukwekkend escorte. De hostesses van de Felicitatie dienst hebben in de afgelopen tien jaar ruim 450.000 bruidjes bezocht. Bank probeerde nog overneming van Ducana in de hand te werken, maar de gegadigden schrokken terug van de chaos die ze aantroffen. Op initia tief van ongeveer 25 schuldeisers trachtte de heer J. Abraas uit Hol- landsche Rading, een relatie van Sla venburg's Bank, de zaak nog te red- Bijna slaagde de poging van de heer Abraas, die gesprekken voerde met fiscus, bedrijfsverenigingen en krediteuren. De oplossing stuitte ech ter af op de overstelpende hoeveel heid processen. Begin september, kort na het vertrek van Busé jr. naar Canada, bleek de situatie hopeloos. „Van Heijst" De volgende balans kon worden op gemaakt: geen loon en vakantiegeld voor het personeel, een schuld van naar schatting vijf tot acht ton, eert twintigtal processen, een achterstand van bijna zestigduizend gulden aan het pensioenfonds. De kreet: „Het is? Van Heijst in het klein", werd veel vuldig gehoord. Het personeelvan Ducana werd be gin vorige maand op de hoogte gesteld door de heer F. P. J. de Ruy- ter de Wildt, directeur van Slaven burg's Bank N.V. te Hilversum. „We hebben," zo deelde de directeur mee, „voor de maand september de week en maandlonen gegarandeerd. Meer konden we onmogelijk doen." Vrijdag 29 september werden de werknemers voor het laatst uitbe taald, de maandag daarop werd de fabriek gesloten. Curator mr. H. J. van Heijningen uit Zaltbommel, die naarstig speurt in „een volkomen cha otische janboel", stelt alles in 'het werk om de getroffenen zo snel moge lijk aan een werkloosheidsuitkering te helpen. Volgende week zal hij spre ken met de metaalbonden. „Playboy" Of de curator stappen zal onderne men tegen de spoorloze directie, is de vraag. Het is niet zeker, dat de heer Busé jr. nog in Canada verblijft, ter wijl al evenmin zekerheid bestaat over het verblijf van de heer Busé sr., die het laatst in Valkenburg is gesignaleerd. Algemeen is de overtuiging, dat de jongste directeur de groot ste zondaar is. „Junior was een play-boy. Zijn vader kon niet te gen hem op", segt een plaatse lijke electriciën, die zich ook tot de schuldeisers kan rekenen. Het overhaaste vertrek van de twee „heren" noemt hij „een gehaaide streek". Die vlucht was wellicht het enige verstandige besluit van de drie „Hollandse jaren". Paar dagen uit gevangenis AMSTERDAM De politie wist gisternacht twee inbrekers op heter daad te betrappen na een tip van omwonenden. Zij probeerden de brandkast van een groothandel open te branden. De twee waren respectievelijk twee en zes dagen uit de gevangenis ontsla gen. Voor hen is de vrijheid van kor te duur. Bloemetjes buiten in Rozendaal DEN HAAG De regering heeft het wetsontwerp waarin werd voorgesteld de gemeente Rozendaal (Geld.)--op te hef fen, ingetrokken. Gebleken de opheffing van deze gemei doende dringende redenen bestaan. Minister Beernink (binnenlandse za-1 ken) heeft dit-in een brief aan de Twee de Kamer meegedeeld Vandaag hebben de inwoners van Ro zendaal de bekende bloemetjes buiten ge zet. Het gemeentebestuur had reeds in het diepste geheim de voorbereidingen hiervoor getroffen. Bala: Turken moeten huur betalen BEST Van vakbondszijde is mee gedeeld, dat de directie van de N.V. Bata de stakende Turkse werknemers heeft aangezegd dat zij maandag 47 moeten betalen voor hun kost en in woning voor de komende veertien da gen. Tot nu toe werd dit geld bij de loonbetaling ingehouden. De Britse ontwerpster Simone Mir- man heeft in haar herfst-winter collectie een hoedje gelanceerd, dat sterk doet denken aan een skihelm. Het is een grappig, origineel en com fortabel hoedje, gemaakt van wit en geel materiaal. Amerikanen verbouwen bestaande toestellen voor transport raketten (Van onze luchtvaartmedewerker) SANTA BARBARA Op het Californische vliegveld Santa Barbara is een merkwaardig transportbedrijf gevestigd, dat zich gespecialiseerd heeft in het vervoeren van omvangrijke at tributen. De te vervoeren goe deren zijn echter van een zoda nige omvang dat geen enkel vliegtuig groot genoeg was. Daarom werden bestaande toe stellen verbouwd en ontstonden er luchtmonsters, die tot de merkwaardigste transportvlieg tuigen ter wereld behoren. De man die op het idee kwam om sierlijke verkeersvliegtuigen om te bouwen tot logge luchtmonsters, is de vroegere luchtmachtvlieger Jack Conroy. In de oorlog voerde hij bom- maken voor straalmonsters, is daar- bardementsvluchten met Vliegende door overcompleet geworden en Forten boven Europa uit. voor een zacht prijsje te koop Bij zijn negentiende opdracht bo- Vijf jaar geleden maakte de door ven Duitsland werd hij neergescho- Conroy uitgedachte monster ten en krijgsgevangen gemaakt. De- transportmachine zijn eerste vlucht ze internering kwam hij goed te bo- onder de naam „Pregnant Guppy", ven want tien jaar na de bevrijding Een merkwaardig walvis-achtig ty- ging hij met straaljagers op jacht Pe met een zeer hoge rug, waarvan naar wereldrecords. de romphoogte was vergroot van zes Vervolgens werd hij verkeersvlie- SJ^^^TengdTe^ ger. om na 17.000 vlieguren een 11616 meters verienga. ueze constructiebureau voor zwembaden te beginnen. Zijn rechte aard verlo- 1 chende zich echter niet en zes jaar geleden keerde hij dan ook naar de luchtvaart terug. Sneller De ruimtevaartonderdelen worden echter steeds groter en zo was Con roy wel genoodzaakt zijn vervoer middel weer aan te passen. Naast de Pregnant Guppy verschenen dan ook de Mini en Super uitvoering, i. die volgens zijn idee ook op ander ;rote toekomst tegemoet Kikker Thans is hij directeur van een transportbedrijf dat zich heeft gespe- cialieerd in het vervoeren van om vangrijke goederen per vliegtuig. Zijn beste klant is het Amerikaanse terrein bureau voor lucht- en ruimtevaart, gaan. "oor wie h,j regelmatig "it alle mo- luchtmonster heeft namelijk gelijke plaatsen in de Verenigde Sta- acht-vormige romp en ber.it len ruimtevaartspullen ophaall en daardoor tweetal de£k waar_ aflevert up Cape Kennedy. aan makke]ijk em derd? kan wor_ Raketten, cabines en onderzoe- den toegevoegd. In dit verband kingsapparatuur zoals de Agena, werd de Mini Guppy gebouwd met Apollo en Gemini werden door zijn een rompdoorsnede van ruim twin- firma reeds vele malen getranspor- tig meter en men denkt dan dit nieu- teerd. Hij gaf zijn bedrijf ook de we bedrijf Auto-Air Ferry te gaan toepasselijke naam Aero Space Li- noemen. nes Inc. Op de bovenste twee dekken zul- Het genoemde ruimtevaartmateri- len hij dit type twee auto's naast aal is van een zodanige omvang dat elkaar een plaatsje in de romp kun- men bij transport per auto of trein nen krijgen, terwijl de bestuurders zaj ^an vjer cxtra straalmotoren en onmogelijk de viaducten zou kunnen en hun eventuele passagiers in het een nieuwe romp krijgen met een passeren. De enige vervoersmogelijk- onderste gedeelte van de romp voor doorsnee van twaalf meter. Hierin heid zou daarom het schip zijn, verpozing van hun vliegreis een bar zaj hjonderd ton aan goederen kun- maar de tocht via het Panama-ka- en stoelen vinden. Een van de nieuwste luchtmonsters in de start (boven). De laadruimte (fo to onder) lijkt op een enor me tunnel. worden vervoerd en L naai zou weken, zo niet maanden, in Daarnaast wordt nog gedacht aan ,jeze toekomstdroom al de i beslag nerhen. Voor een sneller het vervoer van computers, plezier- transport is het vliegtuig dus het. boten, complete trailers, grote moto. gangewezen middel, maar 1 lossal Guppy toegedacht. heeft i Co- Hoe interessant en vreemd dit alle maal mag zijn, die toekomst zal moe ten leren of dergelijke monsterma chines eoht een rol van betekenis zullen gaan spelen. Voorlopig is men Inmiddels lieeft deze vrachtpio- bij de KLM nog niet zo ver, maar plannen, die pa- wie weet wat de toekomst gaat bren- Straal transpor! alweer i deed aan de vereiste afmetingen. Daarom besloot Conroy uit eigen middelen een bestaand type om te bouwen. Daarvoor werd de sierlijke Stratocruiser gekozen, een ver keersvliegtuig dat jarenlang voor Pan American World Airways 86 wordt pp straalvliegtuigen. Voor dat vanaf Zestienhoven nog eens passagiers op het traject Schip- doel wil men van de luchtmacht een klein en zullen de Amerikaanse hol-New York v.v. vervoerde. Deze achtmotorigc Stratofortress straal- monsters zich ook nog eens in ons Boeing-machine heeft plaats moeten bommenwerper kopen. Het toestel luchtruim vertonen. (Door onze economische medewerker) JARENLANG hebben de handelaren die op afbetaling ver kopen gestreden voor een verlaging van de aanbetalings percentages. In 1963 werden die percentages verhoogd omdat de conjunctuur oververhit was. Elke prikkel om de con sumptie op te voeren, was gevaarlijk. Van een oververhitting van de conjunctuur is al lang geen sprake meer. Er wordt naarstig naar prikkels gezocht om de activiteiten weer te vergroten. De Nederlandsche Bank gaf het voorbeeld door de rentetarieven te verlagen en door de beperkingen voor de kredietverlening door de ban ken aan de particuliere sector op te heffen. De regering heeft hieruit de conse quentie getrokken en nu ook de be perkende bepalingen van 1963 en 196-?. ingetrokken. Hierdoor gelden de oude voorschrif ten weer. Dat wil zeggen dat het percentage van aanbetaling naar 20 pet. wordt teruggebracht voor alle consumptieve goederen, ook voor personenauto's. Artikelen tot 250 aanbeta lingsvoorschriften e ook geen termijnen ling moet geschieden. Een maand geleden speelde de over heid nog met de gedachte om het aanbetalingspercentage voor perso nenauto's (dat 45 pet. tot 55 pel. was) tot 35 pet. terug te brengen. Het is thans toch 20 pet. geworden, omdat de financieringsmaatschappijen an ders in een ongunstige positie zouden komen ten opzichte van bijv. de ban ken die persoonlijke leningen geven aanbeta- achteloos aan voorbijgaan. Daar voor wordt er in absolute cijfers uitgedrukt te veel in omgezet. Als wij die bedragen echter vergelijken met de totale consumptie van duurza me goederen, is het aandeel beschei- Wij moeten hierbij ook nog on derscheid maken tussen geld- en goe derenkrediet. In het eerste geval krijgt men van een bankinstelling een bedrag te leen, waardoor men naar eigen inzicht in elke winkel kan kopen. In het tweede geval kan men alleen terecht in een winkel die op afbetaling verkoopt. Dat die winkels dan die afbetaling niet altijd zelf fi de wet kent nancieren maar dat aan een financie- irin de afbeta- I ringsmaatschappij overdragen, is een andere kwestie. Wij laten nu in ronde bedragen het geld- respectievelijk het goed-erenkre- diet in 1966 volgen. De onderlinge verhoudingen spreken hier ook goed Geen opleving Wij geloven niet i uit: kredietbanken geldschietbanken handelsbanken betaalzegelkassen overige instellingei. afbetalingsbedrijven (detail-, postorderbedr. en grootwinkelbedr.i aankoop, persauto's min gld percentage geldkrediet maar geen personenau to's) ƒ600 miljoen en in 1966 775 miljoen, een stijging van 29 pet. In 1963 werd aan krediet voor aanschaf fing van personenauto's 175 miljoen verstrekt en in 1966 300 miljoen, een stijging van 71 pet.. Thans willen wij het totale consumptieve krediet (plus personen auto's) vergelijken met de totale duur zame consumptie (alle artikelen met een duurzaam karakter zoals meubi lair, kleding, huishoudelijke artike len, muziekinstrumenten, fietsen, brommers en elektrische apparaten). In 1963 was het totale consumptie ve krediet ƒ775 miljoen en de totale duurzame consumptie ƒ8.800 miljoen. Het consumptieve krediet maakte toen 8,8 pet. van de totale duurzame consumptie uit. In 1964 was dat 8.7 pet. in 1965 8,5 pet. en in 1966 8.9 pet. In dat laatste jaar was de totale duur zame consumptie opgelopen tot 12,000 miljoen. Duidelijk blijkt de stabiliteit in de percentages. Nemen wij de verhou ding tussen de totale duurzame consumptie en het consumptief kre diet zonder personenauto's, dan daalt het percentage zelfs iets van 6.8 in 1963 tot 6.5 in 1966. Dat illustreert nog eens, dat de stij ging vooral bij dc aankoop van perso nenauto's zat. Het is helemaal niet uitgesloten, dat op dit terrein de stij ging doorgaat en dat het/ percentage verhoudingsgewijs naar boven gaat. Maar op het overige terrein zaj de groei meevallen en dus bescheiden blijven. Zolang althans de mentaliteit bij ons niet verandert. Vierde dode in Slochteren HOOGEZAND Gisteren is ook de chauffeur van het personenbusje, dat 's morgens door een slippende vrachtwagen in Slochteren is aangere den, overleden. Daarmee is het aantal doden van dit ongeluk gestegen tot De chauffeur was de 28-jarige H. Rops uit Finsterwolde. De andere slachtoffers waren de heren C. Mul der uit Beerta (61), K. Vieregge uit Beerta (35) en D. Westerhuis uit Finsterwolde (62). De 62-jarige fabrieksarbeider J. Lemmens uit Kerkrade is met zijn scooter dodelijk verongelukt. Do 53-jarige J. Inia uit Tietjerk (Fr.) is om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets door een achteropko mende auto werd gegrepen. In Eder- veen (Dr.) is de 4-jarige Rijk Achter berg door een personenauto overre den en gedood. ASSEN De 36-jarige huisvrouw Bertha Wilhelmina E., die op 28 juni de Nutsspaarbank in Coevorden „overviel", is gisteren door de Asser rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan 3 maanden voorwaar delijk. Zij komt bovendien onder toe zicht van de reclassering en moet een psychiatrische behandeling onder- De vrouw sloeg met een rubberha mer de 21-jarige bankbediende mej. G. Jansma bewusteloos, graaide 187.50 uit een geldla, trok de tele foonkabel stuk en wandelde met haar 3-jarig zoontje, dat het hele „avon tuur" meemaakte, weer naar buiten. Nadat zij zich bij de kapper had la ten opknappen en de schoenmaker een rekening had betaald werd zij gearresteerd. sterke ople- Totaal Volgens belichten ogenblik ln Lond inclële moellijkhede teld op 28 oktober ir lit Pakistan zal het ■an dat land. dat op in vertoeft, wegens door Nederland te Amstelveen.' ving van het consumptieve krediet. Kopen op afbetaling is nog- steeds niet populair. In een recent markton- 1 derzoek gaf ruim 90 pet. van de on dervraagde gezinnen de voorkeur aan sparen. De mentaliteit in ons land moet heel wat veranderen, wil de afbetaling sterk opleven. Wij moeten er uiteraard ook niet krediet 1.075 min 100 pet Wij hebben in dit overzicht ook de op afbetaling gekochte personenau to's opgenomen. Dit is een omstreden kwestie, daar auto's statistisch onder het produktieve krediet vallen. Wel is op dit terrein de stijging het sterkst. In 1963 was het totale consumptie ve krediet (zowel goederen- als ZET NIET ALLES OP EEN KAART Breedgespreide, gemeenschappelijke belegging in geselec teerde nederlandse en amerikaanse aandelen. Inlichtingen bij commissionairs en bankiers; ook via Postbus 3700, Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7