Nieuwe Leidse Courant BH Stop controles, raadt artsenvereniging aan m krant van FORMAAT Commentaren BVD neust rond bij universiteit Zone zonder gebouwen definitief naar Heerlen PRIJSMAATREGEL GELDT OOK VOOR BEDRIJFSVERENIGING Regenfront Life wil pauze bombardement Minister verrast alle partijen Bijen stichten iinlijke vrede Machinefabriek dicht door gebrek aan personeel... Hond in bed Zaterdag 14 oktolier 1967— 48ste Jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich 1$ ghebleven mijn hert in teghenspoatl" ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klact.tendienst bezorging 18.00—19.00 uur $PRI(fK Bureaucratie is een gigan tische organisatie, die wordt geleid door pygmeeën. DE BALZAC Communistische stad offert oude kerk op - pagina Kernmerk Op een helder berg- meertje, ergens in Zwitser land, kunnen kapiteins en loodsen van de grootste tankers ervaring opdoen In Zondagsblad het VROUWEN KEN NEN EIGEN CAPA CITEITEN NIET PAGINA 9 HET WEER DE BILT Een stormdepres- sie nadert Schotland en stuurt snel een regenfront via Enge land en de Noordzee naar onze omgeving. Dit front zal in de middag en avond met regen pas seren, waarbij de wind langs onze kust tot hard of stormach tig toeneemt. Morgen zijn er wel enkele op klaringen, maar de lucht wordt wat onstabieler waardoor de kans op buien groter wordt. Tot nu toe is oktober een zeer zachte maand geweest, met een tekort van 40 tot 50 uren zon. 13 oktober zon op 7.03; onder 17.48: maan op 17.13; onder 3.29. 16 oktober zon op 7.05; onder 17.46: NEW-YORK Het gezaghebbende Amerikaanse blad Life heeft in een hoofdartikel aangedrongen op een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam, uitgezonderd de pro vincies die aan de bufferzone gren- Life heeft de Amerikaanse bombar dementen tot nu toe verdedigd. De voornaamste reden voor een pauze noemt het blad, dat de bombardemen ten (kern van het verzet tegen de oorlog in Vietnam) 'de VS hebben ver vreemd van de meeste van zijn vrien den en bondgenoten. Het wereldcongres van oudstrijders in Den.Haag heeft gisteren een reso lutie aangenomen, waarin eveneens op stopzetting van de bombardemen ten wordt aangedrongen. UTRECHT Het Centraal bestuur van de landelijke huisartsen vereniging (LHV) zal de leden adviseren met ingang van dinsdag geen controles meer te verrichten voor bedrijfsverenigingen. Deze onverwachte ontwikkeling in het vrfj geruisloze conflict tussen artsen en federatie van bedrijfsverenigingen is een ge volg van de ministeriële beslissing de prijsmaatregel artsen tarieven ook toe te passen op controletarieven. De huisartsen zijn zeer verbaasd over de maatregel van Economische zaken, omdat het gesprek tussen hen en de minister over de tarieven nog niet was afgesloten. Zij noemen een en ander eerder een prijsvaststelling dan een prijsmaatregel. De minister meent, dat een trend matige verhoging van de tarieven met 4 procent per 1 mei en 1,5 pro cent per 1 juli 1967 in overeenstem ming is met de prijzenbeschikking. Eventueel wil hij overwegen het aanbod van de federatie de spreek uurcontroles met 21 procent en de controlevisites met 46 procent te ver hogen, goed te keuren. Maar deze ontheffing kan alleen dan worden overwogen als artsen en bedrijfsvere nigingen dit gezamenlijk verzoeken. De artsen hebben het aanbod van de federatie echter van de hand gewe zen. Zij willen meer. Aanvankelijk was men na de mededeling van de minister in federatiekringen van oor deel, dat de artsen toch wel weer om de tafel zouden gaan Zitten, rhaar dat blijkt dan een misvatting te zijn. Enkele artsen hebben reeds enige tijd geleden aan de federatie een brief gestuurd, waarin gezegd werd dat zij tot eind oktober zullen blijven controleren, mits vanaf 1 mei 1967 de door de federatie aangeboden tarie ven worden betaald en dat ze daarna alleen doorgaan als de door de LHV geëiste vergoedingen worden betaald. De huisartsen stellen dat de contro letarieven voor particuliere verzeke raars en voor bedrijfsverenigingen ge lijk móeten zijn. Dezelfde hoeveel heid werk wordt verricht. Er is geen steekhoudende reden in het ene 7,50 en in het andere geval 4,51 t'3 declareren. Bovendien moeten artsen niet de illusie hebben, aldus LHV-vertegen- woordiger Sanders, dat zij, door ge noegen te nemen met lagere tarieven de aanstelling van een vaste controle rend geneesheer in hun rayon voorko men. In dergelijke gevallen wordt helemaal geen rekening gehouden met de reeds jaren door de huisarts verrichte diensten en het feit dat deze een deel van zijn inkomen ver- De Belgische douane is op het spoor gekomen van een smokkel van Roe meense boter. De boter werd in Ant werpen aangevoerd, voor verder trans port over de weg via Duitsland naar Oostenrijk. Alsof het een receptie was Leden van de Tweede Kamer trokken donderdagnacht langs de ministers om het kabinet geluk te wensen aan het eind van de algemene politieke beschouwin gen. Met de rug naar de camera minister-president De Jong en minister Witteveen. GLENIC De boeren die gisteren in Midden-Frankrijk tegen de land bouwpolitiek demonstreerden, heb ben buiten de bij gerekend. Zij lieten hele zwermen los op de politie die hun optocht probeerde te verbreken. De beestjes wierpen zich even hard op de betogers als op de politie, zodat beide groepen benen maakten. GRONINGEN De N.V. Rijwielin dustrie Phoenix-Fongers-Germaan heeft uit Indonesië een order ontvan gen voor levering va ft Fongers-rijwie- len tot een bedrag van enkele miljoe nen guldens. Er zullen ongeveer twin tig werknemers moeten worden aan getrokken om deze order tijdig te kunnen uitvoeren. Het bedrijf is met deze opdracht voor driekwart jaar „onder de pannen." Leidse student waarschuwde rector (Van onze Leidse redactie) LEIDEN Aan het licht is gekomen dat buiten mede weten van de rector magnificus, de secretaris en de curatoren, BVD-ambtenaren geregeld in zage kregen in de administra tie van de Leidse universiteit. Rapport: minder lawaai bij vliegveld DEN HAAG De commissie- Kosten heeft minister B. Rool- vink geadviseerd wettelijke grondslag te geven aan een aantal maatregelen ter bestrij ding of voorkoming van geluids hinder door vliegtuigen. De be langrijkste maatregelen, die de commissie aanbeveelt, zijn: 1. het rondom elk luchtvaartterrei nen vaststellen van een zone, waar binnen bestemming tot woongebied bij voorbaat is uitgesloten en waar binnen ook geen kantoren, bejaarden centra, ziekenhuizen, scholen kerken e.d. mogen worden gebouwd; 2. verbod van supersoon luchtver keer boven ons land met de mogelijk- heid van het verlenen van onthef fing; voor militair vliegverkeer wil de commissie een bepaling, op grond waarvan slechts supersoon mag wor den gevlogen met inachtneming van voorwaarden van de minister van de fensie. In beide gevallen moet de uit erste zorgvuldigheid worden betracht bij het verlenen van toestemming. Andere maatregelen, door de com missie-Kosten bepleit, zijn o.a.: het treffen van voorzieningen aan vliegtuigen, waardoor zij minder lawaai veroorzaken; vluchtuitvoering dat minder lawaai in betrokken woonwij ken wordt veroorzaakt; minder vliegen in ongunstige pe rioden van het etmaal; bij de verlening van een bewijs van luchtwaardigheid moet een vlieg tuig niet alleen voldoen aan de veilig heidseisen, maar ook aan de eis dat bij normaal gebruik niet meer lawaai op de grond wordt veroorzaakt dan bij de stand der techniek onvermijde lijk is; scheppen van de wettelijke moge lijkheid om extreem lawaaiige vlieg tuigen het recht te ontzeggen gebruik te maken van een of meer luchtvaart terreinen. TOEPASSEN Naar aanleiding van deze ontdekking heeft de rector, prof. dr. P. Munten dam. onmiddellijk een circulaire doen uitgaan aan het docentenkorps. Daarin schrijft hij dat niemand verplicht is inlichtingen aan de BVD te verstrek- Dit advies baseerde hij op antwoor den die de minister van binnenlandse zaken in april op vragen uit de Twee de Kamer heeft gegeven. De student R. van Harrewijn, die de controle van de Binnenlandse Veilig heidsdienst ontdekte en daarvan on middellijk de rector op de hoogte stel de. schrijft in het Leids Universiteits blad van deze week o.m ook dat het tijd wordt dat de Tweede. Kamer haar taak. toezicht te houden, heel wat ern stiger aanpakt en dat opnieuw de nood zaak van een instelling als de BVD wordt onderzocht. In ieder-geval, schrijft hij, moet maar eens onderzocht worden wat het be lang is van de BVD-actavitedten rond de universiteit. T^EEST op Rotterdams centrale boulevard, de Coolsingel, die vrijdag officieel aan de stad werd teruggegeven. Na zeven jaar metro-narigheid werd uitbundig feest gevierd tot laat in de avond. Het begon met „Dorus", die de laatste trottoirtegel vastsloeg en vervolgens in zijn hoestbui-op- wielen" een ballonnetjespoort stukreed. Zijn passagiere was mevrouw Sophie Duiker-Geer- ling, geboren op 14 mei 1940 toen het oude Roterdam voorgoed ten onder ging. Tienduizenden wa ren op de been voor muziek, show, volksdans en een speciale koopavond in het stadscentrum. Publiek mag rekening in buitenland openen DEN HAAG Zowel particulieren als bedrijven is het in het vervolg weer toegestaan rekeningen in het bui tenland aan te houden. Aanvragen kunnen gericht worden tot de Nederlandsche Bank, die gemachtigd is vergunningen uit te reiken. De dat van mening ,het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat er een stel maatregelen bestaat waardoor de toestand rond Schiphol in 1970 overal aanvaardbaar wordt. Daarom lijkt het nodig alle denkbare nuttige maatregelen toe te passen, zelfs als ze stuk voor stuk slechts een kleine verbetering opleve- „Echter, „een klein land kan zich nauwelijks permitteren in nationaal verband ingrijpende anti-la- waai-maatregelen te treffen, die de internationale burgerluchtvaart be lemmeren. Een goede aanpak zou fei telijk moeten berusten op internatio nale afspraiken." Het rapport, waarover in de afgelo pen maanden al diverse gegevens zijn uitgelekt, is gisteravond vrijgege ven voor publikatie. Het w»srd in juni jl. samengesteld. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De overplaatsing van het algemeen burgerlijk pensioen fonds naar Heerlen gaat, scherpe pro testen van de bonden van over heidspersoneel ten spijt, definitief door. De verhuizing zal in etappes geschieden. Met de belangen van de mede te verhuizen ambtenaren zal zoveel mo gelijk rekening worden gehouden. Dit staat te lezen in een gisteren aan alle betrokken ambtenaren ge richte mededeling van de directie. Er wordt o.m. in gezegd, dat het beraad over de vraag hoe de overplaatsing zal geschieden op kprte termijn be gint. Dit houdt in, 'dat nog niet be kend is wanneer de verhuizing start en wanneer deze volledig een feit zal zijn. De voorbereidingen zullen geschie den in nauwe samenwerking met het onlangs opgerichte centraal bureau spreiding rijksdiensten en in nauw overleg met o.m. de .centrales van overheidspersoneel. DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel hebben giste ren in een telegram aan minister Beernink hun grote verontwaardiging geuit over het onverkort vasthouden aan een verplaatsing van het Alge meen burgerlijk pensioenfonds naar Heerlen. AMSTERDAM De machinefa briek Zimmer en zonen zal binnen kort 32 - geschoolde metaalarbeiders en 12 beambten ontslag aanzeggen. De fabriek zal worden gesloten in verband met personeelsgebrek. LONDEN De 43-jarige Wil liam Langridge heeft gisteren echtscheiding verkregen op grond van wreedheid van zijn vrouw. Mevrouw Langridge stond er op, dat de grote Labrador-hond van het gezin elke nacht het bed met de echtelieden deelde. Vrijheid TVTA de overeenstemming in de Stichting van de Arbeid lijkt het er thans ernstig op, dat voor 1968 vrije loononderhandelingen mogelijk zullen worden, zij het met voor de overheid de bevoegdheid tot ingrijpen. Deze vrijheid hebben we na 1945 nog niet gekend. De socialisten blij ken niet alle heil meer te verwach ten van het staatsdirigisme en de werkgevers achten de conjuncturele situatie gunstig om een proef met de vrije lonen te wagen. Het vertrouwen dat de centrale werkgeversbonden in hun leden stellen is bijzonder groot. Wat na de oorlog nog vrijwel niet vertoond is, zal nu gaan gebeuren: de werk gevers gaan het been stijf houden; te hoge eisen van de vakbonden zullen geen schijn van kans krijgen. We wachten met spanning af. Gevaarlijk F een periode van aarzelende con junctuur zou het bijzonder on verstandig zijn de loonkosten ver der op te voeren dan de prijscon currentie toelaat. Het is ook niet in het belang van de werknemers, dat het bedrijfsleven meer loonkosten op zich neemt dan economisch ver antwoord is. Te hoge kosten, bete kenen: hogere prijzen, minder af zet, minder produktie en minder werkgelegenheid. In vele gevallen weten de vakbon den echter niet, hoe ver zij gaan kunnen met hun eisen. De kennis omtrent de gang van zaken in de ondernemingen is veelal zo gering, dat de looneisen moeilijk daarop afgestemd kunnen worden. Niet al leen het mede-zeggen, maar ook het mede-weten laat nog veel te wen sen over. De neiging bestaat dan om naar de koplopers op loongebied te kijken en hun percentages over te nemen. Zo geldt thans voor de metaalin dustrie in 1968 reeds een loonkos tenstijging van 5 pet. en de kans op 2 pet. compensatie voor prijsstijgin gen, in totaal dus 7 pet. Deze kant moet het in 1968 beslist niet uit. Voorzichtigheid blijft daar om geboden. Landbouwschap "pNIGE jaren lang hebben de orga nisaties, die samen het Landbouw schap vormen, zich bezonnen op de toekomst van dit lichaam. Daarvoor was alle reden. Immers, een groot deel van de taken van het schap, vooral in de praktische uitvoering van het landbouwbeleid (steeds minder nationaal, steeds meer Euro pees), wordt door de geëigende EEG-organen in Brussel overge nomen. In weerwil van veel kritiek en van pleidooien zelfs voor algehele op heffing zijn de organisaties er in hun bezinning meteen van uitgegaan, dat het Landbouwschap in stand moet worden gehouden. Terecht, want de betekenis van een dergelijk overleg orgaan voor de totale land- en tuin bouwsector kan moeilijk worden overschat. De organisaties hebben thans o.m. besloten tot uitbreiding van het aan tal taken, waarbij het vooral gaat om een verdere concentratie in de behartiging van gemeenschappelijke belangen. In die richting is inder daad nog veel te doen. Bij een ge degen aanpak mag van het Land bouwschap dan ook nog vruchtbaar werk worden verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1