De gouden speld Kamerplanten in de herfst jiö/ de stad en dokter Moore E3EES3SEEG0 IK» Das Kapitalheruitgave ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 lifly k DE KENTERING is begon nen en Je moet al een heel licht en zonnig venster hebben, wil je er niets van merken dat de kamerplanten er ineens genoeg van krijgen. De Achimenes heeft nog wel knop gevormd, maar daar blijft het bij. Een enkele bloem komt nog wel open bij Ide Hibiscus, de Beloperone (garna- lenplant) blijft op het zelfde peil, maar komt niet verder en onze Begonia maculata laat al haar bloemen vallen. Het is altijd een beetje triest deze aftakeling, die wc enigszins kannen compenseren door wat winterbloeiers in de vensterbank te zetten, zoals Cyclamen in di verse kleuren. Primula obconia, diverse Spaanse pepers en Sola rium capsicastrum (oranjeappel- boompje) met haar oranje vruch ten in het bijzonder. Intussen moeten we al weer denken aan onttakeling van onze bloembakken. Meestal houden we half oktober aan als datum voor het binnen brengen van de ka merplanten die nog buiten staan. Als nog geen nachtvorst dreigt mogen we er gerust nog langer mee wachten, maar natuurlijk moet elke vorstschade voorko men worden. Pelargoniums (Gera niums) van buiten overwinteren we licht, koel maar vorstvrij. De potten worden schoon ge boend en de planten die nog knop of bloem hebben worden aanvankelijk nog om de dag gego ten. Meestal gaan ze sterk achter uit door de overgang, bladeren vergelen en bloemen vallen uit. In dat geval kunnen we ons be perken tot één keer gieten in de week en vooral geen bemesting Wie zijn Geraniums van de zo mer binnen heeft gehouden kan soms de planten laten doorbloei- en door een zeer zonnige lichte plaats te koppelen aan een extra belichting met kunstlicht vanaf 4 uur 's middags, gepaard gaande met een kamertemperatuur van 20 gr. C. Door dus de nog in knop zittende of bloeiende plant vanaf 4 uur onder een schemerlamp van 60 watt te zetten kan de bloei in de warme kamer ver lengd worden. Dat zelfde geldt ook voor Saintpaulia (Kaaps vi ooltje) en vlijtig Liesje. Fuchsia's Fuchsia's uit de tuin, voorzover tij niet winterhard zijn, komen nu ook langzamerhand binnen. De winterharde fuchsia's zijn kleinbloemige sierlijke struikjes, die alleen 's winters een flinke bedekking krijgen van blad of turfmolm. Fuchsia magellanica met haar variëteiten wordt wel het meest aangetroffen. De grootbloemige fuchsia's wor den koel en vorstvrij overwin terd, terwijl we tere soorten, die we in huis hebben gehouden van de zomer of die buiten bij koel weer moeilijk in bloei komen, bij een temperatuur van 10 gr. C. laten overwinteren. Zonnig Als de Nerium oleander on danks de mooie zomer in uw tuin toch niet haar knoppen heeft geo pend, brengt u haar nu binnen bij minstens 5 gr. C. op een zonni ge plaats. En dan moet u van het voorjaar eens wat klei of leem aan het grondmengsel toe voegen en natuurlijk kweken. Laat in het stook- seizoen vooral wa ter verdampen op kachel of radiatoren en spuit af en toe boven de planten in de lucht. Grootbla- dige bladplanten eens per week af- sponsen en fijnbladi- ge varens e.d. gere geld besproeien. Be studeer hun gedrag in deze overgangstijd en doe er Hier werd de vensterbanlc over de uw voordeel mee! radiator gebouwd en van enkele sple ten voorzien om de koude lucht voor A. C. MULLER - IDZERDA. rara Precies een eeuw geleden verscheen het eerste deel van de studie die op onze ge schiedenis van ongelooflijke invloed is geweest: Das Kapi tal van Karl Marx. Maar dat is niet de enige reden van het opnieuw verschijnen van dit werk in een Nederlandse vertaling van dr. I. Lipschits. (Bij uitgeverij C. de Boer jr. Paul Brand in Hilversum.) Juist in deze tijd zijn de ge dachten van Karl Marx onder werp van studie bij niet-socia- listen, als men de nationalistische bewegingen in de ontwikke lingslanden zo mag noemen. Banning heeft al gezegd, dat Marx de brandstof leverde voor de motor van de massabeweging in de vorige eeuw. Zo is dat nu het geval met het voertuig van de landen van Zuid-Amerika, Azië en Afrika: met een onstuimi ge vaart gaat het deelnemen aan de race naar invloed in deze we- Er is nog een reden voor een nieuwe vertaling van Das Kapi tal. In het begin van deze eeuw heeft Frank van der Goes het levenswerk van Marx vertaald en het is de bijbel van de Neder landse arbeider geworden, zou Engels zeggen. Volgens Lipschits is die vere ring niet helemaal terecht. Van der Goes heeft volgens hem zo veel fouten gemaakt, dat Marx' werk zelfs verkeerd geïnterpre teerd wordt. Lipschits noemt er verschillende voorbeelden van: onjuiste vertaling zonder meer; onjuiste vertalingen die Marx moeilijker begrijpelijk maken en onjuiste vertalingen die de theo rie van Marx een verkeerde voorstelling geven. Dit eerste deel bevat alle belangrijke ele menten van Marx' leer: het histo rische materialisme, arbeidswaar de en meerwaarde, concentratie en accumulatie van kapitaal, uit buiting, klassenstrijd en revolu tie. Hoe men ook over Marx mag denken,er is geen twijfel dat kennis van zijn theorieën noodza kelijk is. Shaw heeft ervan ge zegd: ...,,een van die boeken, dfe de geest van mensen ver andert wanneer men hen er maar toe kon brengen het te lezen". Dat zegt genoeg, evenals Wilsons uitspraak: „Om heel eer lijk te zijn, ik heb het niet gele zen. Ik kwam maar tot pagina 2, maar zonder Marx kan je de Rus sen niet begrijpen". Hoe zou dat worden als meer volken de ideeën van Marx tot hun staatsfi- losofie maken? (604 blz. 37,50. Bij intekening tot 1 november 32,50). Hor. 1. hoogmoedig, 5. tuchtroede, 9. kleur, 13. bontjas, 15. speelgoed, 16. teken, 17. oude lengtemaat, 19. voorgeschreven kerkgebruik, 21. niet gesloten, 22. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 23. sporeplant, 25. godsdienstige beweging, gesticht door Otto Hanisch, wil de leer van Zoroaster vernieuwen, 28. voor, 29. rijstbrandewijn, 31. voorzetsel, 32. bloeiwijze, 33. meisjesnaam, 34, niet begroeid, 36. oom van de aartsvader Jacob, 38. omhulsel van stro, 40. handweefwerk (Ind), 42. zijtak Weichsel 43. leeg, 45. telwoord, 47. niet gesloten, 49. dorp in Gelderl., 50. water in N. Brab, 51. vogel, 52. lijdzaam, 53. eenmaal, 54. rund, 55. eiland van Estland, 57. voedsel, 59. muzieknoot, 60. vlug, 61. bedrog (barg), 63. einde, 65 rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 66. wangen, 68. weerklinkend geluid, 70. plaats in de schouwburg, 71. jongensnaam, 72. zeepwater, 74. insekt, 76. lied, 77. plaats in Overijsel, 80. meisjesnaam, 81. votre excellence, 82. op die tijd, 83. kleine hooistapel, 85. maanstand, 86. jongensnaam, 87. bergweide, 89. salaris (Vlaams), 91. wijnglas, 92. voegwoord, 93. katjesdragende heester. Vert. 1. deelteken op een klinker, 2. voorzetsel, 3. voorzetsel, 4. schrander, 6. voegwoord (fr), 7. reinigingsmiddel, 8. oude lengtemaat, 9. wortel, 10. bijrivier van de Rhöne, 11. meisjesnaam 12. jongensnaam, 14. trede, 16. boom, 18. boom, 20. viervoetig dier, 21. bijb. figuur, 22. myth, figuur, 24. vervelend, 26. bezinksel, 27. water in N.H. 28. biersoort, 30. wanklank, 33. plaats in Groningen, 35. stuk stof, 37. vruchten, 38. hoenderachtige vogel, 39. zekere bouwstijl, 41. platte gebakken steen, 43. jaargetijde, 44. grondslag, 46. tussenzetsel, 48. troefkaart, 49. water in Z.H., 50. meisjesnaam, 56. vreemde munt, 58. nauw, 60. vertelling, 61. aantekening, 62. vreemde munt, 64. profeet, 65. manier van klederdracht, 66. kloof, 67. Europeaan, 69. bijwoord 70. bladerkroon, 71. meisjesnaam, 73. balletje papier, 75. pookijzer, 77. plaats in Overijsel, 78. dapper strijder, 79. plaats in Drente, 82. gesloten, 84. papegaai in N. Zeeland, 86. lengtemaat (afk), 87. water in N. Brab., 88. familielid, 90. landbouwwerktuig. om, 5. Anio, 6. klem, 7. Ot, 8. pa 9. ere, 10. lila, 11. koper, 13. al, 15. er, 17. apart, 19. haard, 21. ton, 22. Bakel, 25. pro, 26. nader, 28. karet, 29. men, 32. Lek, 33. later, 35. eel, 37. repel, 39. pro, 41. Hor. 1. Heino, 5. aak, 7. Ospel, akant. 43- natie. 45- kolen- 46- ent' 11. Kant, 12. Man, 14. Let, 16. 47- end- 49- Leeds, 50. los, 51. Son, aria, 18. ont, 20. liter, 23. elp, 24. 53. perte, 56. air, 57. loens, 58. pd, 25. pan, 27. oom, 28. kam, 30. 60. iep, 62. toren, 64 elp, Aa, 31. oraal, 33. laken, 34. re, 36. 65- e"*er' 67- EmPe1,,68' Eol> order, 38. Maren, 39. pt, 40. e.a., gat, 72. Almen, 74. lev, 77. olie 42. deken, 44. tel, 45. kr, 46. elke, 79- mand, 80. telg, 82. deel, 84. 48. palet, 50. Loos, 52. Ans, 53. sem, 85. ha, 86. li, 87. Poe, 89. re, Peter, 54. lol, 55. tand, 57. lelie, at, 92. as, 93. te. 59. sein, 61. it., 62. tor, 63. edele, INZENDINGEN 66. ne, 67. er, 68. boete 69. slang. Inzendingen worden voor doni 71. pa, 73. Borne, 75. patat, 76. Po, derdag a.s. op ons bureau 78. les, 79. met, 81. set, 82. dm, 83. verwacht. Oplossingen mogen OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL els, 85. Havel, 87. pee, 88. Lier, 90. aan, 91. Lia, 93. toen, 94. emelt, 95. dag, 96. steel. Vert. 1. hand, 2. ent, 3. it, 4. uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. IVOOR DE JEUGD Dag nichten en neven, Verleden week hebben jullie kunnen lezen dat tante Jos met vakantie is. Vóór ik met vakantie ging heb ik voor jullie nog een hoekje klaargemaakt. Volgende week is er een verhaaltje en daarna op zaterdag 28 oktober is tante Jos weer bij jullie terug. Stel je voor dat ik jullie in de steek liet! Ncc hoor, ik kom fijn weer terug en ik hoop dat mijn bureau dan helemaal vol ligt met allemaal gezellige brieven van jullie. Dat kan toch best? Je ziet wel dat. de prijs winnaars niet zijn vermeld. Dat was nu niet mogelijk. Ook de prijswinnaars van deze puzzel krijgen hun prijzen toegestuurd als tante Jos terug is. Wel moeten jullie de oplossing voor dinsdag inzenden. De prijs winnaars van verleden week zaterdag en van vandaag kruinen jullie zaterdag 28 oktober in ons hoekje lezen. Dag hoor, tot de volgende keer. TANTE JOS VOOR DE JEUGD VOOR DÉ JÜGD VOOR DE JEUGD Janneke Kok stuurde dit versje in. De moeder van een duizendpoot Was heel erg ontevreden Want haar kleine zoon, Was zojuist in een plas En als je even rekent, Weet je wat dat betekent. Op zijn hoofd een dikke buil en etui zend sokjes vuil. VOOR DE "JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR* Dit verhaaltje stuurde Anneiies Verbeek in. Jarigen ER ZIJN ER WEER JARIG, HOERA, HOERA!!! Marja Blom, Gijsbert de Jong, Arianne Kruger, Piet Scheijbe- ler, Jannie Stolk en Claudi Teij- geler, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Puzzeloplossing De nieuw gevormde woorden zijn: komeet, kanon, panter, ge spuis, sabel, kasteel, krater en koppig. Hebben jullie ook wel eens meegedaan met touwtrekken? Op deze tekerling doen ze heel goed hun best hoor! Wat wordt er getrokken! De één trek nog harder dan de ander. Aan elke draad waaraan deze man nen trekken, is een boek bevestigd met een letter erop. Wij trekken ook mee en schrijven precies aan welk let- terboek na 1 enz. trekt. Als we de let ters allemaal hebben komt er een woord tevoorschijn, dat we wel een beetje moe ten zijn, willen we tenminste knap wor- De oplossing moet i oorden ingezonden vóór dinsdag 17 ok- EENS op een mooie dag wandelde de heks Asia door het bos. Ze was in een goed humeur. Vrolijk liep ze langs de bospaadjes. Dat ze in een goed humeur was ge beurde bijna nooit; dat ze nu zo'n beste bui had, was te danken aan het feit dat ze de vorige dag een gouden speld had gevonden in het bos. Ze had bij zichzelf gedacht: Ik houd die speld zelf, ik geef hem niet af bij de politie. Ik denk er niet aan! Ik ga hem verkopen en dan krijg ik er fijn een heleboel geld voor. Verloren Maar ondertussen zat er een armvrouwtje te huilen aan de voet van een boom. Dat oude door Affothu Youttff 77 Hij waste ze grondig en ging verder met de rug van zijn handen, de palmen, de vingers, de binnen- en de buitenkant. Hij spoelde voor hij; het hele proces opnieuw begon. Intus sen verscheen Judson in de deuropening. „Welke maat handschoen, dokter Armstrong?" „Zeveneneenhalf". Hij boende verder. Perkins stond naast hem, met gebogen armen in de hoogte, terwijl de vloeistof /an zijn ellebogen droop. De druppels liepen zigzag tussen de haren van zijn armen door. Tersluiks keek hij naar elke beweging die David maakte. Geërgerd over dit toezicht alsof hij een leerling was die zich voor het eerst afboende voelde David de zweetdruppels op zijn bovenlip verschijnen, het masker werd er vochtig en klam van. Hij doopte zijn armen in de antiseptische vloeistof en deed zoveel mogelijk of hij Perkins niet zag. Enkele minuten later had hij zijn groene schort voor en de handschoenen aan. Hij stond klaar bij de operatietafel en Armstrong begon de plaats van de incisie te bepalen, terwijl Perkins hem nog steeds scherp opnam. „Opschieten, dokter". Armstrong keek even op en werkte toen nauwelijks vlug ger. Toen hij klaar was, ging hij weg om zich nogmaals te wassen. Toen hij do or de deuropening verdween, hoorde hü Perkins zeggen: „Goed, Ed?" En Moore antwoordde: „Goed, Howard. Ja, Addie?' „Ik denk het wel". Haar stem klonk zwak en als uit de Toen Armstrong terugkwam zag hij dat het eerste gedeel te van de incisie al gemaakt was. Perkins concentreerde zich geheel op zijn werk. Armstrong zag direct dat hij met indrukwekkende zekerheid werkte en met een snelheid die Armstrong niet gewend was. Terwijl hij de haken vasthield en klemmen zette, had hij telkens het gevoel steeds een beetje achter te zijn, hij besefte dat hij verandering moest aanbrengen in enkele diepverankerde gewoonten. Perkins bond aders af met een snelheid die hij onmogelijk kon volgen, maar de heohtingen waren perfect. Twee keer kwam Armstrongs hand in de weg en als hij zei: „Neem me niet kwalijk!" dan gromde Perkins alleen maar. Even dacht Armstrong eraan dat het wel eens show van Perkins kon zijn, maar toen hij zijn ernstige gezicht zag, wist hij dat hij altijd zo zeker werkte. De baarmoeder kwam in zicht en Perkins zei: Retractor, Helen". Hij kreeg een instrument dat de incisie open hield in de vorm van een diamant, terwijl de chirug zijn handen vrij had. Perkins trok aan de baarmoeder op de plaats waar Armstrong hem met een vorkachtige klem vasthield, terwijl Perkins met een getande tang het losse buikvlies wegtrok. Met de schaar in zijn rechterhand maakte hij een dwarssne- de, vlak bij de verbinding met de baarmoeder. Toen hij dat gedaan had, wachtte hij even om de baarmoeder te bekijken. Voor de helft had die de normale vorm, de andere helft zag er slecht uit. „Een smeTig orgaan, niet?" Moore kwam overeind om te kijken. „Die krijg je er zo niet uit". „Dat dacht ik ook. Addie, kun je me horen?" „Is het.Dokter Perkins, he?" Haar stem klonk alsof zij uit een diepe slaap ontwaakte. „Ja, Voel je wat, Addie??" „Ik voel dat jullie daar beneden aan het krabben zijn, maar het doet geen pijn. Ik ga weer slapen". „Goed doe dat maar". De handen van Perkins rustten zacht op de rand van de retractor en David zag heel overbodig dat de zwarte haren door de gele handschoenen heenschemerden. Als de handen bewogen, bewogen ook de haren op een heel andere manier, alsof ze een eigen leven leidden. Hij vond het onaangenaam om ernaar te kijken. Hij keek een andere kant uit „Dokter!" Armstrong schrok en zag de bloeddoorlopen ogen uitda gend kijken. „Sta je te suffen?" „Welnee!" „Goed. Neem dan over." „Wat?" „Ik zei: heem over. Verwijder de baarmoeder. Haal hem eruit, dokter. Laat maar zien wat je kunt." Moore was weer gaan zitten en hief luisterend zijn hoofd op. „Ik begrijp het niet, dokter Perkins. Moet ik de operatie beëindigen?" „Ja, alleen. Zonder assistentie. Je bent op dit ogenblik een plattelandsdokter geworden." Wordt vervolgd vrouwtje was Lina. Haar enige bezit was die gouden speld ge weest en nu had ze hem ver loren. Er kwam een ander vrouwtje aan. Dat was Rita en die zei tegen Lina: „je moet naai de politie gaan en vragen of de gouden speld misschien gevon- Snuif Dat deed Lina, maar nee hoor, ze wisten nergens van. Toeval lig was matroos Snuif ook op net politiebureau en hij bood Lina aan haar te helpen zoeken. Hij klopte bij een huisje aan en daar kwam Asia naar buiten. Ze zei: „Wat kom je hier doen?" Toen zei Snuif; „Ik wou iets vragen over de gouden speld. Heb je er soms iets van gezien of gehoord?" „Ja", jokte ze, „ik heb gisteren wel een gou den speld gezien, maar een vrouwtje raapte hem op." „En", Wat tekende Hugo Abrahamse een mooi vliegtuig. vroeg Snuif, „wie was die zij wist er niet van. Toen ging vrouw?" „Brenda", jokte Asia Snuif weer naar Asia en zei: prompt. „het was Brenda niet. Ik ga eens bij jou zoeken." Snuif vond Politie de sPeld en Asia moest mee naar de politie. Ze moest honderd Ze dacht dan ben ik er af. gulden betalen. Dat was voor Snuif ging naar Brenda, maar haar straf. Zouden jullie ook wel zo'n lief hondje willen hebben? Wat heeft hij nog een klein baasjeMaar hij zorgt goed voor het kleine pekineesje hoor! Zie maar eens hoe heerlijk hij uit de zuigfles drink. MOEDER: O, hij heeft bij ver gissing een heel bord zuurkool leeggegeten en er niet aan ge dacht, dat hij het niet lust. Raadseltjes Welke noten kun je niet kraken? Met een K ben ik een deel van het brood, met een V een bekend ivinters verschijnsel en met een W vind je mij bij de slager.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15